O Emigranten in Brazilië doen het uitstekend. Ver. van B. en S. op Walcheren behandelde tal van puzzles Komt er een Ha-Em 1954” noteerde 5000-ste bezoeker Nederlandse kerk in Sao Paulo. Milva-expositie verlengd Extra inkomsten voor kleinere gemeenten* KERK Leerlingen stellen hun werk ten toon Modeshow trekt goede belangstelling Veiling St. Maartensdijk had nadelig saldo in 1953 DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Schenking van bekers voor schietwedstrijden der Nat. Reserve 4 ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 16 Juli 1954 pagina 5 Standhouders zijn niet ontevreden Vergadering te Westkapelle AANBESTEDING end-ir MUM Reisbrieven uit Zuid- en Noord-Amerika. (Ill) Uitvoerprocedure verder vereenvoudigd. DE BRIEF Wegens de overweldigende belangstelling Werken aan polders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bezoek aan een fazenda. V ervoersproblemen. &M 132 190 H. 18% 46434 meubelen. een selen factor want PUZZLES De onlangs opgerichte Stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Zee land heeft zich tot de gemeentebestu ren gewend met het verzoek een sub sidie van 3 ct per inwoner te mogen ontvangen. Na een inleidend woord van de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, heeft de voorzitter der Stichting, burgemeester A. H. S. Stemerding te Souburg, een uiteenzetting over het werk gegeven. Het bleek, dat verschillende gemeente- Rectificatie. In het „Zeeuwsch Dagblad" van 14 Juli, op pagina 5, 6e kolom, kwam onder „Mulo-examens” voor o.a. M. C. Kakke te Yerseke. Dit moet zijn: M. C. van Hekke. Phil. Gloeil. Do 6%c.p.w. Unilever we mogen niet onder het puin terecht komen „Dat ziet er lelijk uit!” riep Pieter „Laat mij die brief eens lezen, Karolus!” De jongen vouwde het papier open en samen met de van de zenuwen bibberende baron, las hij: „De ondergetekende, Baron Willem Speldenprik tot Knipschaar, ver klaart hiermede, dat hij zijn kasteel schenkt aan zijn broer Karei en dat hij vóór vanavond het land heeft verlaten en nooit meer terugkomt”. 103 9954 99; s 397 345 29754 159 21CM4 170% 245 210 325 220 10054 9834 6914 103 9954 9554 Kon. Boot K. Paketv. 12654 99% 48L 62 12414 55 12814 103 14754 145 135 15254 190 15754 12654 5354 7254 20 genoegen Hollandse 8354 59’4 93L 7814 714 23 1634 2854 94 64 83'4 59 895 4 1814 24'4 209 6154 196 202 139 10714 149 1754 36'4 39 7014 62’sB 93L 7814 754 43% 5934 3414 50’4 48L 62L 125 5814 171 208 6054 194 203 135 een voorproefje van de komende feestdag. dan lof en veler belangstelling gaat vooral naar dit onderdeel van de expo sitie uit. allerlei groenten en heerlik fruit, als ananas, mamao (aan bomen groeiende meloenen), mandarijnen, tomaten enz. Het is opvallend zo weinig zorg als men besteedt aan de teelt van de ge wassen en in menig opzicht pleegt men eenvoudig roofbouw, wat de koffie cultuur dan ook grote schade heeft berokkend. Hier en daar begint men dat wel in te zien en er verbetering in te brengen. Er zijn een paar kolo nies van Hollandse boeren in Brazilië, waar de Braziliaanse boer iets van kan leren. Wie gisteren de tentoonstelling in de Prinses Beatrix- en de Prinses Ireneschool bezocht heeft, zal er waarlijk geen spijt van hebben. Want daar kon men nu eens een juist beeld krijgen van wat de leer lingen van lagere scholen, vooral op het gebied van handenarbeid, presteren. Ori ginele ideeën werden op vaak meester lijke wijze uitgewerkt. En als de meisjes van school afkomen zullen zij precies weten hoe ze met eenvoudig materiaal toch nog allerlei fleurige dingen kunnen maken. Deze tentoonstelling was niet al leen voor de ouders van de leerlingen maar ook voor iedere andere belangstel lende zeer interessant. St.v.M. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden 20 Deli B. Mij Deli Mij. Senembah Müller Co Amst. Bank Esc. Bank Rott. Bank Tw. Bank Overz. Gas i 1654 Canadian Pac. 2814 ’s-GRAVENHAGE, 15 Juli. In het begin van 1952 werd een procedure in werking gesteld, die de bij in- en uitvoer te ver vullen formaliteiten zover vereenvoudig de als de handelspolitieke en montaire situatie op dat moment toestond. Thans is nog een volgende stap op de ze weg gezet waardoor - zij het voorlo pig nog alleen voor zenndingen met een beperkte waarde - het einddoel bereikt: de volledige documentvrije in- en uit voer. In de Ned. Staatscourant van 15 Juli zijn gepubliceerd de algemene ver gunningen C.D.I.U. 19541 en 2. Krach tens deze algemene vergunningen kun nen van 1 Augustus a.s. af alle goederen, die wat hun aard, oorsprong en bestem ming betreft, onder de bepalingen van de meldingsprocedure vallen, zonder overlegging van documenten aan de dou ane, worden Jn- resp. uitgevoerd, voor zo ver de waarde van de goederen per zen ding niet hoger is dan f 200. „In ieder geval is het een kraai!” sprak Pieter nu gerustgesteld. „En die kraai komt hierheenKijk, hij heeft een grote brief in zijn snavel.... Kom maar Karolus!” riep de jongen hem tegemoet „Waar ben je zolang gebleven?!” De kraai fladderde het raam in „Ik heb” hakkelde het beest terwijl het schuw naar Pieter en de Baron keek „Ik heb slecht nieuws.die meneer die hier steeds binnenkomt is een broer van de Baron.... en die broer.... heeft hulp van de tovenaar in het bos.... en die tovenaar heeft gezegd.... dat hij vannacht het hele kasteel in elkaar zal laten vallenen zó onverwacht dat wij allemaal onder het puin terecht zullen komen.... U moet ons helpen, meneer de Baron.... als U de verklaring, die in de enveloppe zit, ondertekent en als wij dan vóór vanavond het land uit zijn.... gebeurt er niets.... U moet ons leven redden, meneer de Baron MIDDELBURG, 15 Juli. De Ver eniging van Burgemeesters en Secreta rissen op Walcheren heeft zich van daag weer bezig gehouden met vele puzzles, waarvoor de gemeentebestu ren zich heden ten dage geplaatst zien en die men door een gemeenschappe lijke bespreking nader tot een oplos sing kan brengen. Men kwam ditmaal in Westkapelle bijeen, waar men werd ontvangen in het nieuwe gemeentehuis door het col lege van B. en W. van deze gemeente. Allereerst werd een initiatief ont wikkeld om bekers beschikbaar te stel len voor de schietwedstrijden, die door de Nat. Reserve in Zeeland waarschijn lijk in de maand September zullen worden gehouden. Er is reeds een be ker beschikbaar, doch er zjjn drie klas sen. Men besloot om zich tot de zuster verenigingen in de provincie te wen den met het verzoek, dat de Verenigin gen van B. en S. in Zeeland gezamen lijk zorgen, dat er nog twee bekers ko men, waardoor voor iedere klasse een beker beschikbaar is. Dordt. Petr. Dito, pref. Kon. Olie Dito, ondera. MIDDELBURG, 16 Juli. Naar ons van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst wordt meegedeeld is we gens het overweldigende bezoek de tentoonstelling „De Milva iets voor U?”, die momenteel wordt gehouden in de hal van het Middelburgse stadhuis, met een dag verlengd. Het was de bedoeling, dat de expo sitie vandaag voor het laatst zoü zijn geopend. Men heeft evenwel besloten om de tentoonstelling nog niet te slui ten en ook morgen, Zaterdag, van 11 tot 17 uur geopend te houden. Het is ongetwijfeld verheugend, dat deze ex positie, die de eerste is in den lande, in Zeeland een zo grote belangstelling ge niet. Ons is wel gebleken, dat emigreren alleen mag worden gedaan door hen, die bereid z(jn hard te werken en zich allerlei te ontzeggen, wat ze in het vaderland hadden of konden doen, maar dan is er ook een redelijke kans van slagen. In het centrum van de fazenda be vindt zich een kleine houten kerk, een dito school met kleuterschool, teza men met 100 kinderen, alles wel erg primitief, maar het gaat toch. Er zijn drie zusters en een Braziliaanse on- ZAAMSLAG, 15 Juli. Voor het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Serlippens e.a. werd aanbesteed de uitvoering der werken en levering tot verbetering en onderhoud der zeewiering van bovengenoemde polders. Er werd als volgt ingeschreven: M. v. d. Velde, Bruinisse f 51.435; A. en J. S. Warrens, Ossenisse f 51.700; G. en A. Sponselee, Hontenisse f 53.000; W. v. de Berg, Bruinisse f 53.250; L. van Poperin® Bruinisse f 53975. No. 5000 Terwijl er regelmatig verrassingen worden aangeboden op de toegansbe- wijzen, heeft men gisteravond speciaal werk gemaakt van de komst van de 5000ste betalende bezoeker. Het was mevr. Jacobse van de Koudekerkse weg te Middelburg, die werd verrast met een Ruton-stofzuiger. Woensdagavond kwamen voor extra verrassingen in aanmerking mevr. Ver- hage uit Koudekerke en mevr. Sinke uit Middelburg. MIDDELBURG, 16 Juli. De grote tentoonstelling „Ha-Em ’54” op de Markt te Middelburg heeft gisteravond de 5000ste betalende bezoeker kunnen verwelkomen. Het loopt aardig met het bezoek, al moet worden toegegeven, dat het beter kan. Gistermiddag heerste er een gezellige drukte nu velen tijdens de marktdag naar de Zeeuwse hoofdstad waren gekomen. Overigens staat er voor vanavond een stunt van de eerste orde op het pro gramma. Een jong echtpaar wie het zullen worden is nog even geheim zal vanavond officieel door het tentoonstellingsbestuur worden ontvangen en de verrassingen zullen niet uitblijven. Het paartje is nog niet getrouwd, want zij stappen Woensdag echt in het huwelijksbootje. Zij krijgen dus vanavond in de toekomst zeer goed rende- derwijzeres, omdat het onderwijs in rende kolonie, waarin iedere deel- nemer die werken wil een behoor lijk bestaan kan hebben. Het bedrijf werd opgericht in 1947 en heeft natuurlijk in de aanvang heel wat moeilijkheden moeten over winnen, maar maakt nu wel de in druk aanvankelijk te zijn geslaagd. In het begin werd uitsluitend mais, rijst en mandioca verbouwd, terwijl men nu successievelijk overgaat tot de vaste gewassen als koffie, sinaas appelen, citroenen en ananas. Dit jaar heeft men voor het eerst 150 ha kof fie geteeld met een zeer goed resul taat en is men ook begonnen met groenten. We brachten nog een be zoek bij jonge mensen die twee jaar geleden een groot kippenhok gebouwd hadden, met de bedoeling daarin la ter een kippenfokkerij op te zetten, maar die dit voorlopig als woning hadden ingericht en daarin bijzonder goed waren geslaagd, door het in drie kamers te verdelen. Hun koeien, prachtig Hollands vee, werden juist piams vampmas, vomomen m ue gemolken en stonden onder een spe. rimboe bevindt zich de ontginning: *iaal daarvoor gebouwde hangar. hebben er gezellig thee gedronken en eens iets van hen gehoord over hun leven daar. besturen zullen besluiten subsidie te verlenen. In bespreking kwam ook de uitvoe ring van de Hinderwet, waarbij gead viseerd werd steeds advies te vragen aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Ook over de Vlieg- tüigverzekering werd gesproken. De gemeentebesturen kunnen zich tegen woordig ook al verzekeren tegen scha den, die wordt aangericht bij het even tueel neerstorten van vliegtuigen in de gemeente. Een verzekering, die op ge heel ander terrein lag was die voor de burgemeesters, secretarissen en wet houders. Hierover werd eveneens van gedachten gewisseld. Alle gemeenten houden zich bezig met het opstellen van een brandweer- verordening. Het ontwerp, dat daartoe is opgesteld door de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten vormde de leiddraad bij de discussie. Tenslotte is de invoering van de straatbelasting aan de orde gekomen. Vele gemeentebesturen staan voor het feit, dat straatbelasting geheven moet worden, doch de gegevens van het ka daster kunnen niet ais grondslag wor den gebruikt, daar deze nog zijn geba seerd op de toestand voor de herverka veling van het eiland. Diverse sugges ties, om deze moeilijkheden te omzei len, werden aan de hand gedaan. Na afloop van de vergadering heeft de voorzitter het gemeentebestuur van Westkapelle bedankt voor de gastvrij heid en bezichtigde het gezelschap het gemeentehuis, verenigingsgebouw, mu ziektent en de Ned. Herv. kerk. SINT MAARTENSDIJK, 15 Juli. In de jaarlijkse algemene vergadering van de Veilingsvereniging St Maartensdijk en Omstreken, die onder leiding stond van de heer A. L. Hage, is bekend gemaakt dat door het Centraal Bureau, in verband met de door de ramp gedaalde omzet, de toezegging gedaan is geldelijke steun te verlenen aan de getroffen veilin gen. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd, waarbij bleek dat er een nadelig saldo was, terwijl de om zet f 265.083,45 bedroeg. De heer A. L. Hage werd als bestuurslid herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten een sorteer machine en een zakkenheffer aan te schaffen. Ook werd het voorstel tot het verplicht veilen van uien en pean gedurende het hele jaar en van aardappélen tot 4 September goedge keurd. zen vanuit Sao Paulo, wat vlugger en geriefelijker is dan per trein. Niet alle busreizen zjjn evenwel zo geriefelijk als die naar Rio of Santos, want de bussen die het binnenland in gaan, soms over afstanden van 400 km, moeten over niet-geplaveide aar den wegen, door modderpoelen en ri vierbeddingen heen, waarvan wjj in Nederland geen flauwe voorstelling hebben. Dat er dan af en toe een bus blijft steken of op een of andere manier pech krijgt, ligt voor de hand. Maar over dergelijke kleine stoornissen windt men zich niet op! Ze worden genomen met de berustende gelijk moedigheid, die de aantrekkelijke eigenschap der Brazilianen is. Een vervoermiddel, dat hier alles verovert is het vliegtuig, waarvan dan ook rijk en arm gebruik maakt. Het behoeft zich niet aan bergen, rivier tjes of andere hindernissen te storen, maar kan regelrecht op zijn doel af gaan. Het vliegveld van Sao Paulo als knooppunt van de vele vlieglijnen is dan ook wel zo ongelooflijk druk, dat er op de spitsuren vaak 5 a 6 machines tegelijk boven het vliegveld verschijnen en hun beurt afwachten moeten om te kunnen landen. Behalve voor personenvervoer worden de ma chines veel gebruikt voor het trans port van goederen, wat weliswaar iets meer kost, maar een belangrijke tijd winst geeft. ki des Woords, doe i en om stellen naar het stichten kerk te f afkomstig uit Wassenaar, is jaren lang in Indië geweest; vriendelijke hulp in Holland heeft hem tot dit werk hier in staat gesteld. (In het hegin van deze maand is Ds Wie- lenga inmiddels met zijn werk be gonnen. Red.) het Portugees moet worden gegeven. De gehele Fazenda is Rooms Katholiek en voor de geestelijke verzorging is een jonge Hollandse pater, die blijk baar de genegenheid van alle bewo ners heeft. Verder is er nog een bar, ter grootte van een flinke boeren schuur, waar je ook kunt eten en waar van tijd tot tijd een gezellige avond voor de mensen gegeven wordt, wat dan ook alle recreatie is, die mo gelijk is, behalve sport in de vorm van paardrijden, voetbal, volleybal en zwemmen. Ook is daar de gelegen heid tot vergaderen met de leden van de coöperatie voor het bespreken van de gemeenschappelijke belangen G. Wilkes te Mussel. Geref. Gemeente Aangenomen naar Vlaardingen Rijksen cand. te Middelburg. Aangenomen naar Aagtekerke, A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Bedankt voor Kallamazzo (V.S.), Veen, Vlissingen, Oostkapelle, Gouda, Ridderkerk, Slikkerveer, Waarden burg, Wageningen, Scheveningen, Tho- len, Hendrik Ido Ambacht, Dordrecht, Capelle a.d. IJsel, Middelharnis, Leer dam, Boskoop, Giesendam, St. Anna- land, Gorkum, Werkendam, Wolfaarts- dijk, Borssele, Meliskerke, Enkhuizen, Scherpenisse, Amsterdam (C), Mark nesse en Herkingen, H. Rijkse cand. te Middelburg. Het ligt in de bedoeling, dat het a.s. echtpaar in een open landouwer vanaf Park „Toorenvliet” aan de Koudekerk- seweg naar de stad rijdt. Indien het weer het toelaat zullen een aantal tamboers hun medewerking verlenen. Het gaat dan naar de binnenstad, waar het jonge paar tenslotte op de tentoon stelling aankomt, wordt toegesproken en de verrassingen aan de lopende band zullen volgen. Op de modeshow zal de a.s. echtgenoot een oogje moeten dichtknijpen, want daar zal zijn a.s. echtgenote wel flink in het middelpunt van de belangstelling worden gezet. Hoe het zij, zo verzekerde men ons, het jonge paar zal ongetwijfeld van de ene verbazing in de andere vallen. Ter ver duidelijking is het wellicht goed er op te wijzen, dat hier een willekeurig paar is uitgezocht, dat in de komende week in het huwelijk zal treden. GESPREKKEN Rondlopend over de tentoonstelling krijgt men van de standhouders te ho ren, dat de tentoonstelling wat betreft de collectie zeker tot een van de beste wat er in ons land op dit gebied te zien is, behoort. Hetgeen wordt gede monstreerd en geëtaleerd is van de beste fabrieken, die er in ons land be staan. Over de verkoop is men over het algemeen zeker niet ontevreden. Men dient daarbij te bedenken, dat het na tuurlijk voor de standhouders prettiger is, wanneer er zeer veel bezoek komt, doch anderzijds is men ook aangewe zen op het aanknopen of verstevigen van relaties. Ook over het onderdak de tentencombinatie is men tevre den. Het geheel beantwoord in alle op zichten aan het gestelde doel. Over de modeshow hoort men niets Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stad aan het Haring vliet: J. C. Schuurman, cand. te Rot terdam; te Wateringen: P. Kamstra te Oudemirum; te Kootwijk J. C. Schuur man cand. te Rotterdam; te Vinkeveen en Molenaarsgraaf: T. Langerak, cand. te Utrecht. Bedankt voor St Maartensdijk: D. v. der Ent Braat te Opheusden. Beroepbaarstelling: G. H. Wolfens- berger te Amsterdam-Z; A. v. d. Bo venkamp te Mendalum en J. C. Schuurman te Rotterdam-N. Toegelaten tot de evangeliebediening: W. van Been te Amsterdam en J. C. G. Pischer, Amsterdam. Geref. Kerk Examens: Dr P. de Bruyn te Woer den slaagde aan de V.U. voor het cand. examen Semitische letteren. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Zwaagwesteinde, J. Kampman te Hoogeveen; te Deventer, het wel heel moeilijk moet zijn in een zo dun bevolkt land, met zoveel na tuurlijke hindernissen als bergen, oer wouden en rivieren, lonende spoor wegen en autowegen aan te leggen. Aanvankelijk heeft men spoorweg- lijntjes aangelegd van de havenplaat sen het binnenland in, doch deze lij nen hielden geen verband met elkaar en waren alleen bedoeld om vanuit een bepaalde teeltstreek de producten naar de havenplaats te brengen; er was geen sprake van een spoorweg net, dat de verschillende plaatsen verbond. Alleen in Zuid-Brazilië heeft men de spoorwegaanleg wat grootser opgezet, doch zonder te bedenken, dat een directe verbinding tussen de grote steden van het allergrootste belang was, zodat de spoorverbindingen zo danig zijn, dat een reiziger, die ’s avonds in Porte Allegre in de nacht trein stapt met bestemming Sao Pau lo, er de volgende morgen nog verder van af is dan toen hij vertrok, omdat de trein een grote omweg naar het Zuidwesten maakt. Op enkele lijnen lopen dagelijks een paar goede trei nen met behoorlijke spijs- en slaap wagens, maar voor het overgrote deel bestaat het materiaal uit vuile kleine spoorwagons, getrokken door locomo tief j es uit de vorige eeuw, die met hout worden gestookt, dat in Brazilië volop aanwezig is in de grote bossen. De grote locomotieven van de snel treinen worden met olie gestookt en ontwikkelen een flinke snelheid, ter wijl de kleine locomotieven in dit bergachtige land bij het stijgen zo langzaam gaan, dat men reizigers ge durende de rit vaak kan zien uit- of instappen. Het ligt voor de hand, dat men dan ook de voorkeur geeft aan de auto bus, waarmee men in IMi uur naar Santos en in 7 uur naar Rio kan rei- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. P een Zondag in Juni heeft I de Bijbelkring hier in Sao Paulo een blij bericht ont vangen: de heer L. Oranje kon mededelen, dat Ds D. K. Wielen- [a voor drie maanden hierheen zal omen om voor te gaan in de dienst om herderlijk werk te een onderzoek in te de mogelijkheid van van een Nederlandse Sao Paulo. Ds Wielenga, Zoals reeds gezegd is Brazilië een uitermate vruchtbaar land. De rode grond en het klimaat zijn zeer gunstig voor de verbouw van koffie, tabak, bananen, sinaasappelen, rijst, bonen, Langzamerhand maakt men hier kennis met allerlei gewoonten en toestanden, die men in Europa en vooral ook in Nederland niet kent en die de moeite lonen er eens iets van te vertellen. Zo is hier het vervoerswezen een van buitengewone, betekenis, t>,..Y00r een zo groot land als razilie komt het er in de eerste P aats op aan vervoersmogelijkhe- en te scheppen om de voortbreng- v - va^ dit zo bij uitstek vrucht- ten^ijn™ bren®en waar ze moe- Am„tni?ee>5 U de kaart van Zuid- een bekijkt- 2al U opvallen welk Joor Rrf1! -661 van die oppervlakte 01 Bra2die wordt ingenomen en dat Dezer dagen had ik het genoegen een Hollandse nederzetting van emi granten te bezoeken, waar ik een dag door de heer Christians (een van de heren, die met de administratie be last is) ben rondgeleid en een goede kijk heb gekregen op het leven van emigranten hier in Brazilië, hun moeilijkheden, maar ook de resultaten van hun harde werken. Op een afstand van ruim 100 km van Sao Paulo, ruim 30 km voorbij de plaats Campinas, volkomen in de Fazenda Riberrao „Coöperatieve Agro Peeuaria HOLAMBRA”. Het is een groep van 500 mensen, groot en klein tezamen, verdeeld over 60 sitios (be drijfjes), elk van 5 tot 10 ha-groot, terwijl de gehele fazenda 5000 ha groot is. De onderneming is een coöperatie, die alle producten van de ver bouwers inneemt en verwerkt of verkoopt, de melk dagelijks naar de stad vervoert en zorgt voor de in koop -van alles, wat de mensen nodig hebben. Een en ander staat onder de eminente leiding van de heer Hoogeboom, die erin geslaagd is de grondslag te leggen voor een Moeara Enim 810 Band. Rubb. 131 Deli B. Rubb. O. J. Rubber Kend. Lemb. De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn 172 K. J. C. Pktv. 14634 14654 K. Rot. Lloyd 137 N. Sch. Unie 15034 Om. Sch. Vrt. 185B 154 123 DEN HAAG, 15 Juli. Het Wetsontwerp dat de financiële verhouding regelt tus sen Rijk en Gemeenten voor de jaren 19531957 is z.h.s. door de Tweede Ka mer aanvaard. De amendementen Mae- nen (K.V.P.) en Verkerk (A.R.), zijn z.h.s. aangenomen. De heer Maenen wil in zijn amendement een algehele uitke ring van f 35.— per inwoner garanderen. De Regering had dit bedrag gesteld op f 20.met daarbovenop een uitkering als compensatie voor de afschaffing van de ondernemingsbelasting. De heer Mae nen wil dus beide uitkeringen tezamen stellen op 35.De heer Maenen gaat accoord met een algemene uitkering van f 4500.per jaar, maar met dien verstan de - en dat is zijn tweede amendement - dat voor de gemeenten, die op 1 Jan. 1952 minder dan 5000 inwoners hadden het bedrag van de uitkering wordt gesteld op 75% van het bedrag der gezamenlijke jaarwedden van de burgemeester en de secretaris op die datum, indien dit bedrag dé f 6000.niet te boven gaat. De be doeling van dit amendement is om de kleinere gemeenten enige extra inkom sten te verstrekken. Zij kunnen nu als aan de voorwaarden van het amendement is voldaan, een algemene uitkering van f 6000.genieten. De heer Verkerk (A.R.) wil enkele gemeenten vrijwaren, die an ders een gedeelte van de uitgekeerde on dernemingsbelasting zullen moeten terug betalen. Verder hebben ze een veevoeder fabriek die de mengvoeders voor het vee maakt en waar de leden hun mars kunnen afleveren. Ook hebben ze etn fabriekje voor het drogen, malen en zeeften van de zelf geteelde man- diocawortels tot manioc-meel, dat di rect aan de bakkerij wordt verkocht. In een loods is verder een timmer manswerkplaats ingericht voor al het timmerwerk en voor zover nodig maakt men daar ook de benodigde Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarl. 1947 Invest. Certif. 100% 10054 Ned. 1962-64c. 10W4 Grootb. 1946 9854 C. H. I. Bk. 6854 Nat. H.bank 155% 16214 Ned. H. Mij. 188 A.K.U. 236% 24354 Bergh’s J. 298 Berkel’s Pat. 156% Calvé Delft 212 Fokker 167% Gelder Zonen 248 K. Hoogovens 206 Ned. Ford 324% Ned. Kabelf. 218 27554 27354 169% 37134 37234 W. Fjjenoord 19654 Bilit. I rubr. 384 Bilit. II rubr. 340 49554 50154 493% 501% 459 45834 Het was werkelijk eens met verschillende mensen te spreken, die het van hun kant blijkbaar ook erg leuk vonden, want we werden allerhartelijkst over al ontvangen en kregen allerlei eigen- geteeld fruit als ananas, bananen en mamao mee in onze auto naar huis. Er is nog een veel grotere en oudere fazenda te Carambi in de staat Para na; deze is geheel Protestant, ligt zo ver hier vandaan, dat er niet veel kans is, dat wij er zullen kunnen heengaan. Born. Sumat. 106% Internatio 149 Am. Radiator 1754 Am. Smelting 3634 Anae. Copper 39 Bethl. Steel 7034 Chrysler Ford Canada Gen. Motors Hudson Motor Intern. Nickel 4354 Kennecott 8354 Nash Kelvina. Rep. Steel 59)4 Stand Brands 34 U.S. Steel 51 North Am. Co 2334 2334 Cities Service 9354 Cont. Oil Midcont Oil Phil. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York C. 22% Pennsylvania 8 llllllll I iiBiÊ I aBBl llllllll

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5