droog vallen aan DEZE Jonge agrariërs brengen een bezoek aan Zweden. WERELD vdn öaq tot öóq Over drie jaar zal de polder Oost-Flevoland Roomboter op het brood Een bewogen Dinsdag Aparte groep de P* v. ck A* in Het komt iedere harde werker toe: Hittegolf in Amerika. Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Adoptie Vanmorgen begon de tocht naar Linköping. Met pensioen Ned. Ver. voor Landaanwinning vraagt snelle afsluiting van zee-armen Steeds meer Land nodig ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 3 Donderdag 15 Juli 1954 Roomboter op zijn brood? Natuurlijk! ■Reis met verrassingen. J V.S. erkennen Guatemala Blijf de ryksbotermerken sparen (op elk pakje room boter staat er eenEr komen nieuwe, grote Room boter-prijsvragen Het is voor zijn vrouw de natuurlijkste zaak ter wereld, dat hij roomboter op het brood meekrijgt naar zijn werk. Het komt hem eenvoudig toe, zegt ze. In kosten scheelt het maar weinig meer dan ’n cent per boterham. Zou een werker om dit kleine verschil de roomboter op zijn brood moeten missen? Onder de loupe Nieuwe sociaal-democratische werkgemeenschap Ingezonden Mededeling (Adv.). Ingezonden Mededelins (Van onze -redacteur). Ingezonden Mededeling (Adv.). CHICAGO, 14 Juli. In het centrum van de Ver. Staten heerst een hittegolf, waar door reeds acht personen om het leven zijn gekomen. In Pittsburg is een tempe ratuur van 49 graden Celsius gemeten, in Oklahoma steeg het kwik tot 42 graden. Plaatselijk heerst watergebrek. De zoon van prof. Auguste Piccard, Jacques Piccard, heeft meegedeeld, dat hij van plan is in de komende twee, drie maanden een nieuwe duik met de bathys- caaf „Trieste” in de Golf van Napels te ondernemen. vensonderhoud moeten dragen?” Tijdens het gesprek met de minister hebben sommige Kamerleden deze re denering in strijd genoemd met de so ciale rechtvaardigheid. Het lijkt ons toe dat deze Kamer leden gelijk hebben. Wie na een leven van hard werken met pensioen gaat (en daarvoor regelmatig zijn premie heeft betaald), die moet er ook zeker van kunnen zijn dat hij een pensioen - bedrag krijgt uitbetaald, dat evenredig is met zijn premiebetalingen. Hij noch zijn weduwe kunnen er iets aan doen dat de kosten van het levensonderhoud stijgen. En daarom moet zijn vroegere werkgever, onverschillig of dit nu het Rijk of een particuliere onderneming is, er een eer in stellen die stijging van de kosten voor zijn gepensionneerden op te vangen. En dat niet voor een ge deelte helemaal! Want zo hoog zijn de pensioenen niet dat de mensen zelf een deel van die stijging kunnen dra gen! De regering heeft dit alles bestreden met de opmerking dat men dusdoende mogelijk de een zou bevoordelen bo ven de ander. Die mogelijkheid zit er inderdaad in. Het is echter beter aan alle groepen 100 pet. recht te doen met de kans dat sommige groepen meer dan 100 pet. krijgen, dan zelfs maar één groep beneden die 100 pet. te la ten komen. Want dan dvet men on recht. WAGENINGEN. In de aula van de landbouwhogeschool heeft ir A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de land bouw Dinsdag de tweede internationale cursus in landbouwvoorlichtingmethoden geopend. De grote vraag is, of dit alles naar de zin van Dulles is. Gisteren heeft de Amerikaan een onderhoud gehad met de Vietnamees Tran van Do, die zeker een andere oplossing heeft be pleit. Hoe dit ook zij, het resultaat van de bewogen Dinsdag is geweest, dat de Westelijken dichter bij elxaar zijn gekomen en dat wijst op een ko mende vrede in Indo-China. WASHINGTON, 14 Juli. Het Ameri kaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond bekendgemaakt dat de Verenigde Staten de nieuwe Gua- temalaanse regering hebben erkend. van het grondonderzoek in Oostelijk Flevoland. Het is gebleken, zo vertelde hij, dat de nieuwe polder landbouwkundig uitermate gunstig zal zijn. In de omge ving van Nijkerk zal wellicht wat zou te kwel voorkomen maar voor het overgrote deel zal de grond eerste klas blijken. De bestemming van de grond zal zijn: 80 pet. landbouw, 7 pet, gemengd be drijf, 6 pet. grasland en 10 pet. bos. Voor fruitteelt is volgens de heer Wig- gers grond te kust en te keur te vin den. Tenslotte besprak men de stand van zaken in de N.O.P. Emmeloord, dat reeds een kleine stad is geworden, krijgt de komende jaren een raadhuis, een 60 m hoge watertoren, een station, een groot aantal scholen en een zie kenhuis. Thans staan er reeds 1050 wo ningen. Van de 1600 boerderijen, die uitgege ven zullen worden zijn er thans reeds 987 bewoond. dan in de middaguren naar Parijs. Er is daar gedineerd en veel gepraat. Duidelijk is geworden, dat Amerika een bestand in Indo-China zal garan deren, als Frankrijk niet te veel con cessies aan de communisten doet. In het licht van de verklaring van Tsjoe en Lai, ’s morgens gedaan, dat China alleen vrede wil als Amerika er mee instemt, is deze bekendmaking van Dulles niet ongunstig. Wel heeft Dul les er weer met nadruk op gewezen, dat een Verdedigingsverdrag in Zuid- Oost-Azië Frankrijk zal helpen een eervolle vrede in Indo-China te be reiken. Ander belangrijk nieuws was, dat bekend werd, dat de Franse conces sies niet al te groot zullen zijn. De Franse Regering, aldus werd in Parijs gezegd, zou bereid zijn de stad Hanoi en het omliggende gebied aan de Viet- minh over te dragen, onder voorwaar de dat de grenslijn niet wordt getrok ken langs de 15e of 16e breedtegraad, zoals de Vietminh had voorgesteld, maar langs de 18e breedtegraad. An dere Franse voorwaarden zijn, dat de havenstad Haiphong Frans blijft en in het Zuiden van de Delta van de Rode Rivier, ontruimd door de Fran sen, enclaves zouden worden gecre ëerd voor de katholieke bisdommen. Frankrijk verzet zich tegen het hand haven van de Vietminh-enclave in Laos. Verder heeft Frankrijk er geen bezwaar tegen, dat een Pool of Tsjechoslowaak in de commissie van toezicht wordt opgenomen, onder voorwaarde, dat ook een afgevaardig de van de Philippijnen of Siam wordt benoemd. Adoptie is een woord waar achter maar al te vaak een zee van menselijk leed schuil gaat. Neem het allereen voudigste geval: een kind dat zijn ouders heeft verloren wordt als een eigen kind aangenomen in het gezin van een familielid. Daar is van dis harmonie geen sprake en tochis er dat kinderleed om het verlies van vader en moeder. Helaas is het in vele gezinnen an ders: dan is er het mislukte huwelijk waarvan het kind de dupe dreigt te worden; dan is er de ontzetting uit de ouderlijke macht en komt de voogdij raad er aan te pas; dan is er in vele ge vallen het kinderloze echtpaar, dat zo graag bereid is een kind tot zich te nemen. En in dat geval komt na ver loop van tijd de adoptie aan de orde: het ook wettelijk tot zich nemen van het kind als een eigen kind. Maar zo ooit, dan is in dergelijke gevallen deze adoptiewet er toch wel „om der zon den wille”! Want het is buiten kijf dat er in deze heele gang van zaken iets onnatuur lijks zit: de band tussen ouders en kind is niet maar een wettelijke band, het is allereerst en boven al een natuur lijke binding. En de vraag is zeer ge rechtvaardigd of ooit door wettelijke bepalingen deze natuurlijke binding losgemaakt kan worden. Stelt men het zo, dan is er alle reden om deze adop tiewet te verwerpen. Maar de vraag is alleen maar of men van het goede uit gangspunt is uitgegaan. De vraag is of in sommige gevallen die natuurlijke binding wel aanwezig is. En als men tot de conclusie komt dat die vraag in enkele gevallen ontkennend moet wor den beantwoord, ja, dan is er niets te gen en alles voor deze adoptiemoge- lijkheid. Wie niet geheel en al wereldvreemd is, weet dat er zulke gevallen zijn. Dat er gevallen zijn waarin de ouderliefde die men als natuurlijk aanwezig ver onderstelt, is veranderd in afkeer, zelfs in haat. En daartegen moet het kind beschermd worden. Dat er aan deze adoptiemogelijkheid wettelijk vele be perkende bepalingen zijn vastge knoopt, strekt tot eer van de Neder landse wetgever. Een kind is geen han- delswaar die contractueel van de een naar de ander kan worden getranspor teerd en eventueel later weer kan wor den „overgeboekt” naar de natuurlijke ouders. Van adoptie mag slechts ge bruik gemaakt worden als men er voor de volle 100 pct. van overtuigd is, dat de natuurlijke band tussen ouders en kind voor de volle 100 pet. is doorge scheurd. Als de wet in die zin wordt toegepast dan heeft Nederland hierbij iets goeds gewonnen! Een aantal kavels bijeen zal een dorpsgebied vormen en een groep van die dorpsgebieden zal komen te liggen rondom streekcentra zoals van het type Emmeloord. In Oostelijk Flevoland denkt men zich twee van die centra (w.o. ook het gewestelijk centrum Lelystad) maar ook Har derwijk zal als zodanig nieuwe bloei kunnen beleven. Het verkeer in deze polder, die de verbindingen zullen moeten vormen van Amsterdam, Zwolle, het Noorden, Alkmaar en Gelderland, zal belangrijk zijn. Over een spoorlijn wordt wel ge dacht, maar die komt pas over 20 jaar aan de orde, temeer omdat Marker waard vermoedelijk eerder zal woeden gemaakt dan Zuidelijk Flevoland. BESTE GROND. Drs A. Wiggers, wetenschappelijk ambtenaar van de Directie N.O.P., sprak des avonds over de resultaten I 7 E zijn de laatste jaren al heel wat diplomatiek geharre war gewend, maar wat Dinsdag op hoog niveau is afge praat grenst bijna aan het ongelof lijke. Waren er vroeger maanden voor nodig, voordat eindelijk eens een conferentie van de Grote Drie was gearrangeerd, nu beuren, dat de groten enigde Staten, Engeland rijk na amper een dag bereiding gezamenlijk in Parijs zit ten te dineren. Gedreven door de ernst van de si tuatie, de aanvankelijke breuk tussen de oude wereld en de nieuwe wereld, vloog de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken plotseing naar Parijs om Mendès France en Éden te ontmoeten. Om drie uur kwam hij in de Franse hoofdstad aan. Tijd om te I eten gunden de diplomaten zich nau welijks. Tijdens het diner zijn de be sprekingen begonnen. En alle pessi misme ten spijt, luidden de uitgelekte berichten over deze conferentie niet ongunstig. Eden, Dulles en Molotof toonden begrip voor eikaars, stand punt. En de winst van de bewogen Dinsdag was, dat nauwelijks meer ge sproken kan worden van een breuk. Dat was zeer verheugend. Maar er bleven meningsverschillen. Bewogen was de Dinsdag. Het be richt van de komst van Dulles naar Parijs ontketende een felle diploma tieke kettingreactie, die werd inge luid door een woedende ontploffing van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof. De over dreven diplomatieke bedrijvigheid van het Westen achtte de Rus het hoge internationale diplomatiek col lege in Genève onwaardig. Maar de Fransman Mendès France trok zich niets van de Rus aan en trouwens Mo lotof zelf handelde ook niet naar zijn Dr ir de Blocq herinnerde verder nog aan de nog niet definitieve plan nen met betrekking tot Lauwerszee en Dollard en het, in vergevorderde staat van voorbereiding verkerende, Drie-Eilandenplan. Dan is er nog de mogelijkheid van land-aanwinning in het verdronken land van Saeftingen, echter met moeilijkheden van interna tionale aard. Misschien zou het toch wel goed zijn hier enige aandrang op uit te oefenen, zo zei hij. De aftredende bestuursleden, o.w. ir M. A. Geuze te Poortvliet, werden her kozen. Voorts werd besloten een brief te richten tot minister Algera waarin de wenselijkheid tot uitdrukking ge bracht wordt om een zo groot moge lijk peilverschil in de, als gevolg van de afsluiting der zeegaten te schep pen, zoetwaterbekkens na te stre ven, teneinde op deze manier, naast het grote belang van de zoetwater- voorziening zoveel mogelijk nieuw land te kunnen aanwinnen. FLEVOLAND Ir Th. van der Bom, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken heeft daarna een voordracht gehouden over de in aanleg zijnde polder Oostelijk Flevo land. Van de 90 km dijk, die de pol der moet afsluiten is thans 48 km bo ven water gebracht. Als tegen eind 1956 de dijk zal zijn gesloten zullen er drie gemalen worden gebouwd en bij twee daarvan de scheepvaartsluizen, die straks de verbinding tussen de vaarwaters binnen en buiten de pol der zullen verzorgen. Intussen wordt al hard gewerkt aan de inrichting van de polder waarvoor een verkavelings- plan wordt gereed gemaakt. In het al gemeen zal het grootste gedeelte van de polder voor akkerbouw gebruikt worden; er zal slechts weinig tuin bouwgebied komen. Lelystad zal een mooie kans krijgen voor industrialisa tie, zo meende hij. Voor de recreatie wordt op wat bos gerekend. De land- bouwkavels zullen wat langer worden dan in de N.O.P. fat GRONINGEN, 15 Juli. Vanmorgen verzamelde zich op de Vismarkt in Groningen een grote groep jonge mensen, bepakt en bezakt voor een verre reis. Het waren leden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen, die hier aan boord klommen van de touringcar, die hen dwars door Sleeswtfk Holstein en Denemarken naar Zweden zal brengen. Beide organisaties houden zich de laatste jaren steeds meer bezig met het leggen van internationale contacten tussen de agrarische jeugd. Nu zal deze groep de gast zijn van de Zweedse plattelandsjongeren en - - - - ■- Het einddoel van de tocht is de Zweedse stad Linköping, die na drie dagen zal worden bereikt. Linkö ping is na Uppsala de oudste stad met de meeste historische tradities in Zweden. Deze hoofdstad van de Deze tijd is geen prettige tijd om met pensioen te gaan. De kosten van het levensonderhoud stijgen steeds, de eerste geruchten over een nieuwe loonrOnde worden alweer gehoord maar de stijging der pensioenen (meestal met behulp van toeslagen) houdt daarmee geen gelijke tred. Zo dat de gepensionneerden steeds verder achterop raken. Voor de oud-gepensionneerden is ’n nieuwe toeslag in de maak en daarover is nogal wat te doen. Als we de details laten voor wat ze zijn komt deze vraag op: „Neemt de regering een juist- standpunt in als zij bepaalt, dat ge pensionneerden steeds zelf een deel van de stijging van de kosten van le- l zinnig waas gehuld, verrassingen des te zijn. Tenslotte zal men Zweden verlaten in Göteborg, waar de groep zich zal inschepen naar Frederikshaven. Op de terugreis wordt dus geheel Dene marken doorkruist en daar het reis- tempo niet te hoog is opgevoerd zul len de deelnemers ook van dit land nog een aardige indruk kunnen krij gen. Zij hopen ongeveer 28 of 29 Juli weer in ons land terug te zijn. De leiding van de tocht berust bij de heer J. Meyer uit Smilde. Ook de presidente van de C.B.P.B., mevrouw F. WitterholtHeidanus uit Winsum en de secretaris van de C.J.B.T.B., de heer R. Bos uit Ede, maken de reis mee. Zij en alle andere deelne mers hadden maar één vurige wens: een beetje mooier weer dan ze hier deze herfstige zomer gewend waren. kan het ge- van de Ver en Frank- van voor- ZWOLLE, 14 Juli De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, die te Zwolle heeft vergaderd heeft zich uitvoerig beziggehouden met de landaanwinning in Oostelijk Flevoland. Want eind 1956 zal n.l. de dijk rond dit nieuw stukje Nederland gesloten worden en in het voorjaar van 1957 kan men de bemaling en de ontginning aanvatten van de hoog gelegen ge deelten in de polder, zo hebben knappe koppen uitgerekend. Dat is dan net mooi op tijd, aangezien in 1958 in de Noord Oost Polder de 1600 boerderijen bewoond zullen zijn, die men van plan is uit te gaan geven. Dan kan men zich meteen op Flevoland gaan concentreren. Want land heeft Nederland nodig. Steeds méér land. Voor allerlei doel einden wordt in de periode 19501965 per jaar maximaal 3500 ha grond aan de landbouw onttrokken. In de Zuider zee, zo vertelde de wnd. voorzitter, dr ir V. J. G. de Blocq van Kuffeler, oud- directeur-generaal der Zuiderzeewer ken, winnen wij in 30 jaar 150.000 ha. Dat is 5000 ha per jaar en dat lijkt een hele hap. Aangezien we echter steeds meer grond nodig hebben om de be volking te voeden, zijn we zelfs met deze grondaanwinning nog niet in evenwicht. Met instemming van de gehele ver gadering stuurde men een telegram aan de Raad van Ministers waarin ten sterkste werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke indiening van een wetsontwerp tot afsluiting van de Zui delijke zeearmen, conform de denk beelden van de Delta-commissie. tier bleef de Fransman met zijn Chi- nese collega praten. De Engelsman Eden was wat later opgestaan om om kwart voor tien de Vietnamese mi nister Tran van Do te ontvangen. Om i tien uur meldde Menon, die inmiddels met de Amerikaan Johnson was uit gepraat, zich bij Molotof. Om half elf was Eden bij Tsjoe en Lai. Een uur later reed Molotof in eigen persoon naar Eden, Menon achterlatend, die op zijn beurt weer op bezoek ging bij Tsjoe en Lai. Hongerig van al het ge praat zaten Menon en Eden om twaalf uur aan één tafel te lunchen. Kwart voor één vloog Johnson naar Parijs en drie kwartier later volgden Men dès France en Eden, die eindelijk in het vliegtuig gelegenheid hadden hun ervaringen uit te wisselen. In Genève, gonzend van geruchten, was de rust enigszins weergekeerd. Het spel, waarvan de inzet is de vrede in Indo-China, verplaatste zich volgend jaar zullen de Zweden in Nederland gastvrijheid genieten. provincie Ostergötland telt bijna 55.000 inwoners, die allen Luthers zijn. Maar de Nederlanders gaan niet naar deze stad om een bezoek af te steken bij de Lutherse bisschop noch ook om de uit 1150 daterende kathe draal met haar 150 meter hoge toren te bezoeken. Hun belangstelling gaat in de allereerste plaats uit naar de Nationale Zweedse Landbouwten toonstelling, die daar van 22 tot en met 25 Juli wordt gehouden. Verwacht wordt, dat vier Neder landse jongemannen en vier jonge- dochters zullen deelnemen aan de wedstrijden, die aan deze tentoonstel ling verbonden zijn. De mannen zul len daarbij hun kundigheid moeten demonstreren in het rijden met een tractor, de beoordeling van paarden, de montage van tractorbinders en het schatten van het gewicht van levende dieren. Van de dames worden natuur lijk andere zaken gevraagd, zoals ko ken en tafeldekken, het naaien van een schort, de beoordeling van ge vogelte e.d. Het is te hopen, dat de Nederlandse deelnemers onze vlag zullen hooghouden. Verschillende excursies staan verder op het programma en wellicht zal op ■sommige boerderijen worden over nacht. De Zweedse gastheren en -vrouwen hebben echter de juiste gang van zaken in een wat geheim- - wellicht om de groter te doen woedende woorden. De Dinsdag begon dan reeds ’s morgens om acht uur met een confe rentie tussen Molotof én Tsjoe en Lai. Om negen uur kwamen de ministers van de Vietminh bijeen. Tegelijker tijd begonnen de plaatsvervangende leider van de Amerikaanse delegatie, Alexis Johnson en de vertegenwoor diger van India, Menon, elders in Genève een gesprek onder vier ogen. Nauwelijks een half uur- later, het was half tien, verscheen Mendès France op de stoep van de villa van de Chinees Tsjoe en Lai. Drie kwar- AMSTERDAM, 14 Juli. Een zevental bekende figuren uit de Partij van de Ar beid, ds J. J. Buskes, M. A. van Isveldt, Frits Kief, dr P. J. Meertens, dr J. H. Renken, mr P. van Thijn en Sam de Wolff, heeft het initiatief genomen voor een onderzoek, dat tot doel heeft na te gaan of de mogelijkheid bestaat in de Partij van de Arbeid een sociaal-demo cratische werkgemeenschap op te richten. Zij hebben tot een aantal partijleden een oproep gericht, die als schriftelijke dis- cussie-grondslag moet dienen. Met nadruk hebben deze initiatiefne mers verklaard, dat zij beslist niet de vorming van een oppositiegroep binnen de partij beogen. „Toen na begin van de eerste z.g. poli tionele actie tegen de republiek Indosesia een aantal leden de P. v. d. A. verheten”, zo wordt verder gezegd „verloor het des tijds bestaande sociaal-democratische cen trum in de partij zijn grondslag. Het werd opgeheven. Thans zij velen weer in de partij teuggekeerd en anderen staan op het punt zich bij de P. v. d. A. aan te sluiten. Daarom hebben wij gemeend te moeten onderzoeken in hoeverre 'de oprichting van een sociaal-democratische werkgemeenschap in de partij middel kan zijn de aansluiting te bevorderen en de partij te versterken”. ..Wij onderzoeken aan de hand van stellingen, die aansluiten aan punten uit het partijprogram (die weliswaar daar door een nader accent krijgen) de moge lijkheid om tot de oprichting van de werkgemeenschap te komen”, zo luidt het commentaar verder. „Wij worden daarbij geleid door de gedachte, dat in verband met de jongste politieke ontwik keling in Nederland al datgene moet wor den ondernomen, wat de P. v. d. A. ster ker kan maken en de partij kan laten zijn, wat ze naar ons inzicht worden moet: de concentratie van alle Nederland se socialisten”. fit tfitW W

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3