T ZEEUWSE PLAKKEBORD Van markt Beroepsvoetbal in Bergen op Zoom Tweede Kamer gaat accoord met vergoeding aan R.T.M. en veiling Aardbeienseizoen loopt ten einde. Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg had erg druk jaar Voortdurende vraag naar geschoolde arbeidskrachten Nieuws uit de Provincie. Eindles Landbouwhuishoudschool te Tholen* ’T SPIEGELTJE Bessen zijn duur 5> ^GRABBELTON J KERK Jaarverslag over 1953 Zierikzee. Met 4 Zeeuwse spelers wordt onderhandeld DE BUS RAMMELDE Goes Binnen afzienbare tijd wordt een nieuwe school gebouwd. Betreurd wordt dat na de ramp f 100.000,— is uitgegeven voor herstel V lissingen. Over een boerderij en haar geschiedenis ZEEUWSCH DAGBLAD De bus op Schouwen ending SCHEEPSTIJDINGEN Vele meisjes kregen diploma. Mennonieten te Zierikzee H.L.O. proeven Bevorderingen aan Middel burgse Handelsavondschool. Burgerlijke Stand. 1 I Op het televisiescherm Geslaagd Benoeming KOUDEKERKE ST. MAARTENSDIJK Burgerlijke Stand. BEROEPINGSWERK Een sieraad voor het land MBMU pagina 2 Donderdag 15 Juli 1954 ft! M ge- in het t- laatste het hek met een aar den bol, waardoor het aan zien veel mooier en kost baarder werd en hij de titel van de rijkste verwierf. J. J. Valk, Breskens; P. J. de Smidt, Hein- kenszand. Afgewezen 3 leerlingen. Bevorderd naar de 5e klas: Ga. Arendse, Souburg; Ma. Begeer, J. Bostelaar, A. Caljouw, J. Heeren, J. Hu- brechsen, W. Hubrechsen, S. Jongepier, Jy Paarsmarkt, Wa de Rooy, R. Ham ming te Middelburg. lijn van Willempolder naar Steenber gen een geheel vormt, tezamen met een aantal andere tramwegen, gelegen op de Zuidhollandse eilanden, concessie heeft, zich bereid verklaarde aan het verdwijnen van bedoelde tramlijn haar medewerking te verlenen, mits zij de schade, welke zij daardoor lijdt, ver goed krijgt. MIDDELBURG, 14 Juli. Aardap pelen bonk 1010,40, grote 911,20, drieling 9—11, kriel 58. Aanvoer 60 ton. Aardbeien 98159; Kastomaten A 7284, B 6877, C 5868; Frambozen per doos 2144; Aardbeien per doos 21 33; Rode bessen 5285; Kruisbessen 2260; Witte bessen 3059; Perziken per stuk 328; Kersen 3661; Fran ken thalers 256263; Pruimen per stuk 4—13; Bloemkool A 1868, B 1655, C 1431, D 18-19; Glaskomkommers A 10—16, B 9—13, C 8—12, Kg 8—9; Bospeen 2137; Peen per kg 1737; Boskroot 817; Kroten per kg 1420; Sla 2%11; Postelein 4860; Spinazie 5760; Dubbele Princessenbonen 126 —146; Snijbonen 105—150; Tuinbonen 3240; Spitskool 2132; Sav. kool 17 —29; Rode kool 2225; Doperwten 38 81; Andijvie 1626; Rabarber 49; Zilveruien 29—35; Peulen 101; Wage naars 125. 61 beroepskeuze-adviezen i C' t 1 GOES, 14 Juli. Export- en Industrie- veiling. Jucunda I 134.20, II 118.10; Mad. Moutót I 124.20; Frambozen in kratten 127.10; Rode bessen B 63.3063.80, C 38; Zwarte bessen I 143.60—144.40, II 138.20, afw. 60; Gewone veiling. Aardbeien 84 142; Kruisbessen 2039; Rode bessen 59 rikzee, M. M. van de Stolpe te Seroos- kerke en de heren T. I. J. Moerland te Zierikzee, M. van Langeraad Pzn te Drei- schor en Sj. Westerhof te Nieuwerkerk. Het 4e graadsdiploma werd behaald door de dames I. Bolijn te Zierikzee en G. de Moor te Brouwershaven en door de heren M. Hanse én J. J. Jongschaap te Zierikzee. ties uiteenlopend zijn. Oudere ad- oudere konden De H.L.O.-proeven werden voor de 4e keer afgelegd door de heer L. v. ’t Leven te Zierikzee. Voor de 2e maal werd aan de eisen voldaan door de dames J. M. Geluk en J. T. M. van de Stolpe te Zie- MIDDELBURG, 13 Juli. Bevorderd van de le klas naar de 2e klas: D. v. Belzen. Arnemuiden; N. P. du Bois, Middelburg; J. Filius, Souburg; J. Flo- russe, Middelburg; Ja. P. de Groot, Mid delburg; J. v. d. Hoven, Oostkapelle; J. G. Logeman, Souburg; W. Roelse, Middel burg; Aa. Vos, Ja. Vos, F. J. Wassink, W. Welleman te Middelburg; A. Kwekke- boom, Nieuwland; J. Meerman, Souburg. Afgewezen 5 leerlingen. Bevorderd naar de 3e klas: W. H. Barentsen, Biggekerke; Ca. Bom- meljé, Oostkapelle; F. Brouwer, Koude- kerke; J, Coppoolse, Nieuwland; J. v. d. Broeke, Serooskerke; F. J. Damman, Ma. Gast, B. Goudswaard te Middelburg; La. Joosse, J. v. Keulen, te St Laurens; B. Joziasse, Serooskerke; Cy Subsen, Ja. Subsen te Middelburg; W. de Pagter, Domburg; Ca Polderman, Ca Tinbergen te Middelburg; R. Traas, Nieuwdorp; J. Verhoeff, Souburg. Afgewezen 2 leerlingen. Bevorderd naar de 4e klas: J. Geldof, Domburg; W. Haars, L. de Nood te Middelburg; H. Reijenga, S. Ver wijs te Yerseke; Ja. Verschoor, Breskens, 77; Druiven 230; Kersen: Hollanders 56; Markiezen 2872; Vr. v. Werden 5869; Varikse zwarte 5761; Zoete Morellen 5054; Br. Bruine 6165; Klerken 72. Groenten. Bloemkool A II 54, B I 39— 47; Komkommers A I 17—18, B I 15—17, C I 11—14; Kropsla A I 5—6, A II 3—4, BI 3; Tomaten A 8083, B 75, C 60; Kroten per bos 1516, per kg 20; Uien per bos 1022; Gr. sav. kool 10—19; Spits- anecdote. Een feit is echter, dat Zuiddorpe een boerderij rijk is, die nog jaren bewonderd zal worden. Geboren: Louis P. B. M., z.v. S. M. Ver- wer en M. A. Standaert; Johannes A., z. v. J. N. Machgeels en F. Bookelaar; Ja cobus, z.v. J. Faasse en J. de Schipper te Wemeldinge; René C. M„ z.v. C. B. v. d. Borgt en D. Durinck; Willem, z.v. W. van Dullemen en C. Hoogstrate. Ondertrouwd: C. E. van den Pol, 28 j. en R. Polderman, 20 j.; W. J. J. de Laat 24 j. en P. Ch. van Swaal, 2^ j. Gehuwd: L. P. Nieboer, 25 j. en M. B. J. Droogendijk, 20 j.; P. J. Colijn, 23 j. en B. P. de Munck, 20 j. Overleden: Ma. Baert, 42 j. te Kruinin- gen; J. F. Sinac, 31 j. te Borssele; H. J. Aalbers, 51 j., e.v. A. Jansen; M. de Bokx, 55 j. te Wolphaartsdijk; E. M. Roose, 65 j., e.v. A. v. Hootegem te Kruiningen. BERGEN OP ZOOM, 14 Juli. Naar wij vernemen zal de Beroepsvoetbal club Bergen op Zoom begin Augustus een aanvang maken met de training. Welke spelers voor deze club zullen uitkomen is nog niet bekend. Wel be kend is, dat momenteel wordt onder handelt met een zestiental spelers, waarvan er o.a. 3 uit Roosendaal, 4 uit Bergen op Zoom, 1 uit Krabbendijke, 2 uit Rilland-Bath en 1 uit Tholen ko men. De training zal plaatsvinden op een bekend sportterrein, waar het Bergen op Zoomse publiek reeds vele natio nale- en internationale sportfeesten heeft gezien. De definitieve contracten zullen een dezer dagen ter tekening aan dé spelers worden voorgelegd. Naast bovengenoemde spelers zal ook nog met een vijftal spelers uit West- Brabant worden onderhandeld. Voorts is men ook bezig met het contracteren van een welbekende internationaal, die momenteel in Frankrijk speelt. Binnen afzienbare tijd zal het bestuur, direc tie, trainer en technische leider wor den bekend gemaakt. De wedstrijden zullen op Woensda gen en Zaterdagen worden gespeeld. En hier is nog een nieuwtje, dat onze lezers in St. Anna- land zullen interesseren. Een oud-inwoner uit dit Thoolse dorp, de heer W. M. Rijnberg, eerste geneesheer aan het sanatorium „Bea- trixoord” te Appelscha in Friesland, is dezer dagen ge promoveerd aan de Rijks universiteit te Groningen op een proefschrift met een heel moeilijke titel, n.l. „Tu berculosis Pulmomum”. THOLEN, 13 Juli. Dat het landbouwhuishoudonderwjjs meer en meer belang stelling krjjgt is vandaag duidelijk gebleken op de eindles en diploma-uitreiking van de Landbouw-huishoudschool te Tholen, die gehouden is in het gymnastiek lokaal van de O.L. school. Vele trotse moeders, Z.P.M.-afgevaardigden en leden van de Bond van Plattelandsvrouwen woonden deze eindles bij. De school begint overigens uit haar jasje te groeien en daarom was men uiterst verheugd met de mededeling van de Z.L.M.-voorzitter, ir M. A. Geuze, dat binnen afzienbare tijd een gloednieuwe school zal worden gebouwd. uitgebracht, sprak namens de Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw Groene- wegen. Tineke Elenbaas dankte namens de leerlingen de onderwijzeressen, die al len een aardig geschenk ontvingen. Na de pauze volgden verscheidene goed vertolkte voordrachten doch de grootste attractie vormde wel de „modeshow” van de jurkjes, die de leerlingen zelf hadden vervaardigd. De volgende diploma’s werden uitge reikt: 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. In de vergadering der Tweede Kamer is he denmiddag het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1954 van het de partement van Verkeer en Waterstaat z.h.s. goedgekeurd. Dit betekent dat op de begroting een bedrag van 678.113 gebracht zal worden als vergoeding aan de N.V. R.T.M. inzake het beëindi gen van de exploitatie van haar tram weg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen. In het kader van het herstel van het eiland Schouwen en Duivëland dient tot herverkaveling op dit eiland te worden overgegaan en dienen uitbrei- dings- en wederopbouwplannen te worden opgesteld. De aanwezigheid van de tramweg van Burgh naar Zijpe, geëxploiteerd door de R.T.M. vormt daarbij een zeer belangrijk obstakel. Voor een rationeel herstel van het ei land wordt hét onverwijld opheffen van de tram van eminent belang ge- /"S— T3 T-1\/r hebben er toe geleid, dat de R.T.M. die voor deze tramweg, waarmede de tram- Het Arbeidsbureau heeft in 1953 ook vele inlichtingen en adviezen verstrekt omtrent de beroepskeuze. Hierbij wer den de werkzaamheden vooral gezocht in het schoolonderzoek, dat door de ramp enigszins werd gestagneerd. Er werden 61 werkveranderingsadviezen en 148 beroepskeuze-adviezen ver strekt. Te Westkapelle werd een collecte gehouden voor de Stichting „De Macht van het Kleine”, die heeft opge bracht 77,50 Een in de zelfde plaats gehouden col lecte voor de Zending had een opbrengst van 310,85. Burgemeester Vader van Krabbendijke, voorzitter van de commissie van land- bouwhuishoudonderwijs, opende deze bij eenkomst. Het zijn prettige en nuttige dagen geweest die de meisjes op school hebben doorgebracht, zo zei hij onder meer, maar gevormd voor het leven zijn zij nog niet. En de directrice, mej. Koop man borduurde hierop voort en vestigde de aandacht op de vervolgcursussen. De sfeer op school is altijd goed. De presidente van de commissie van toezicht, mevr. Klompe-de Lange, reikte hierna de diploma’s uit en sprak een dankwoord tot het onderwijzend perso neel. In haar felicitatie wees zij de leer lingen op de gebiedende eis goed te te ren werken. Zijkunnen op die manier één goede propaganda vormen voor het landbouwhuishoudonderwijs. Nadat ir Geuze zijn gelukwensen had Twee-jarige primaire opleiding. Nelly Hendrikse, Rine Ridderhof te Sta- venisse; Leny Breure, Leentje Lindhout te St Maartensdijk; Tineke Elenbaas, St Annaland; Dieneke Robbe, Neeltje Bolier te Scherpenisse; Neeltje Kurvink, Maatje Bevelander, Betsy Bolier te Poortvliet; Jo de Jonge, Corrie Braai, Riet Jansen, Jo Schot te Tholen; Corrie Aarnoudse, Cor. Aarnoudse, Betsy van Poortvliet te Oud-Vossemeer. 1-jarige cursussen. Vervolg naaicursus. Mieneke Robbe, Scherpenisse; Lenie Breure, Koosje Heiboer te St Maartens dijk; Annie Goedegebure, St Annaland; Betsy de Groen, Willy v. ’t Hof, Ina Nor- tier, Corrie Yil, Lenie van Ast te Poort vliet; Ella Priem, Bella Lindhout te Oud- Vossemeer; Tanny Beeke, Poortvliet. Vervolgcursus koken en naaien. Marie Prince, Nelly van der Jagt te Tho len; Jannie Tichem, Scherpenisse; Willy van Oeveren, Stavenisse. 1-jarige kookcursus. Jo Quist, Jo. Droger, Adrie Prince, Nel Quist, Adrie de Heer, Willy Burgers te Tholen; Bep Gaakeer, Dina Everaers te St Annaland; Ina Verburg, Poortvliet. TERNEUZEN, 14 Juli. Sla 4,60— 9,50; Bloemkool A 4458, B 3645, C 24; Groene komkommers B 31, C 24; Witte komkommers A 30, B 2027, C 23, C afw. 17; Selderij 48; Peen 22 lingen36; kroten 613; Uien 16-21. Bonken 10,2010,50; Eerstelingen I 9 10,10, II 47; Eerstelingen kriel 4 6; Bintjes 710; Eigenheimers 10,10; Andijvie 1823; Wagenaars 1,38; Tuin bonen 2024; Doperwten 62, afw. 21 —22; kroten 6—9; rode kool 68; sav. kool 1322, afw. 1011; Rabarber 11 18; tomaten 8793; Zilver uien 29 30. Aardbeien: Mad. Moutot 1,20; Jecunda 1,17—1,21; Frambooraardbd 80. Rode bessen: Prolific 3671. Bramen: Kruisbessen rijp 26—39; Zwarte bessen 97140,30; Witte bessen 40—50. Frambozen 6876. KRABBENDIJKE, 14 Juli. 1954. Jecunda voor het vat 137,50; Zwarte bessen 139,70; Prolifis 54—80; Kruis bessen 39; Frambozen 96110; Aard appelen 11. In het huis van de heer D. C. A. Lugt aan de Blokweg te Zierikzee huist sedert vo rig jaar November een vijf tiental mennonieten van verschillende nationalitei ten. Sedert kort heeft zich bij deze groep, bestaande uit Amerikanen, Japanners, Engelsen enz. ook een Ne derlander gevoegd, die tij delijk met de leiding is be last. Deze mensen prin- Oyerigens is dit maar een cipiële dienstweigeraars hebben al veel werk verzet ec_j °P Schouwen en Duivëland. Binnen afzienbare tijd zul len zij zich te Kerkwerve gedienstig maken bij de bouw van een nieuw dorps huis. Voor zij met die werk zaamheden gaan beginnen gaan ze echter Zierikzee vaarwel zeggen om zich te Dreischor te vestigen in een barak van de Rijkswater staat, die staat op „Beldert”, het haventje van dit dorp. Het huis te Zierikzee •moe ten ze n.l. verlaten, omdat het van eigenaar is veran derd. kool 21; Rodekool 10 —12; Rabarber 58; Andijvie 1521; Postelein 3638; Me loenen 70; Spinazie 38; Tuinbonen 25—29; Stamsnijbonen 100; Dubb. pr. bonen 120— 130; Peulen 120; Doperwten 62; Vroege aardappelen bonken 1011, grote 911, drielingen 69. Voor de „telekijkers” on der onze lezers hebben wij enkele mooie mededelingen. De internationale brand- weerwedstrijden, die Zater dag a.s. te Aardenburg in ’t gemeentelijk sportpark zul len worden gehouden, zullen n.l. door de televisie-afde- ling van de VARA worden opgenomen en later worden gerelayeerd. Bovendien zal er binnenkort nog meer „Zeeuws” op de televisie te zien zijn, want ook de be langrijke ringrijderijwed- strijden, die Zaterdag te Oostkapelle zullen worden gehpuden, wórden opgenb- men. De heer J. van Beveren slaagde te Den Haag voor het gehouden examen ter verkrijging van het diploma ar- chief-verzorging bij overheidsadmini stratie A. Per 1 September is benoemd tot on derwijzer aan de Chr. Nat. school, de heer J. T. Visser te Véenwouden. Raad vergadert Maandag. De gemeente raad'vergadert a.s. Maandag 19 Juli des midags half vijf. Aan de orde komt o.m. een voorstel om de Ver: voor Bijz. L.O. op G.G. medewerking te verlenen tot aan schaf van enig materiaal; een voorstel tot toekenning van een subsidie om de Dienst v. d. geestelijke Volksgezondheid in Zeeland; en een voorstel tot verkoop van drie woningen in de Duinstraat te verkopen aan A. v. Donge ,J. Kleinepier en H. Koole voor f 9792.— per woning. Benoeming. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot opzichter van de Cultuur technische Dienst, de heer J. J. Breure, met als standplaats St Maartensdijk. GOES, 14 Juli. Het bessenseizoen is thans in volle gang en geeft zeer hoge prijzen te zien voor de rode zo wel als voor de zwarte bessen. Voor de rode bessen hebben vooral de binnen landse conservenfabrieken veel be langstelling en de prijs hiervan is op gelopen tot boven 60 cent per kg. De De beste kwaliteiten rode bessen wor- kilo-opbrengst is dit jaar bevredigend, den gekocht voor export voor verse consumptie naar België tegen prijzen rond 70 cent per kg. Door vraag van de binnenlandse fa brieken en vooral Ook door export naar West-Duitsland is de prijs van de zwarte bessen opgelopen tot rond 1,40 per kg. Dit is een zeer hoge prijs als men rekent dat de laatste ja- en niet meer dan rond 60 cent werd oetaald. De kilo-opbrengst is dit jaar goed maar het totale areaal in Zee land neemt af, zodat de aanvoeren toch een dalende lijn te zien geven. Toch zijn er thans dagelijks in Zee land zeer behoorlijke aarjvoeren van bessen en de pluk hiervan brengt weer hele drukte met zich mee. GOES, 14 Juli. Het Zeeuwse aardbeien seizoen loopt thans teneinde. De vorige week waren er nog grote dagaanvoeren van het ras Jucunda, doch thans begin nen deze hard te minderen en het laat zich aanzien dat na deze week het aard beienseizoen 1954 tot het verleden be hoort. De prijs is tot het laatst toe zeer hoog gebleven. Voor de Jucunda lag de- re geregeld rond f 1.25 per kg, terwijl de laatste dagen zelfs rond f 1.40 werd be taald. Hierdoor zijn de bedrijfsinkomsten voor de Jucundatelers zeer gunstig ge weest. Geheel anders is het echter ge steld met het ras Madame Moutót. Dit ras heeft zeer teleurgesteld wat betreft de kilo-opbrengst. In Kapelle-Biezelinge werd het vorig jaar 500.000 kg. Madame Moutót geveild en dit jaar bij een gelijke oppervlakte slechts 110.000 kg. Grote hoeveelheden zijn geëxporteerd naar de Westduitse conservenfabrieken. Verder was er vanuit Zeeland ook be hoorlijke export voor verse consumptie t België. AAGTEDIJK 13 v. Rio de Janeire te New York. ABBEDIJK 14 v. Bremen n. Middles brough. ANNENKERK p. 13 Perim n. Suez. ARKELDIJK p. 13 Gibraltar n. Alexan- drië. ARNEDIJK 14 v. Havre n. Antwerpen. BLOEMFONTEIN 14 v. Eest-London te Kaapstad. BOSCHFONTEIN 13 v. Hamburg te Amsterdam. jROTE BEER 14 v. New York te South ampton. DISCUSSIE De heer De Ruiter (C.H.) zei zich van harte te verheugen over de over schakeling van de tram op autobus. Hij achtte het betreurenswaardig, dat na de watersnoodramp nog meer dan 100.000 is uitgegeven voor herstel van eigendommen van de tram. De heer Gortzak (C.P.N.) verklaar de, dat er op het eiland vele klachten waren over het tramvervoer. Er was reeds eerder aangedrongen op autobus- vervoer. Hij maakte er bezwaar tegen, dat na de watersnoodramp gelden zijn uitgegeven voor herstel van de tram- acht. Onderhandelingen met de R.T.M. weg. Gestreefd moet worden naar een verbetering van het gehele vervoers wezen op de eilanden, zowel te land als te water. De heer Van der Zaal (A.R.) merkte op, dat bij de begroting geld was toe gestaan voor het herstel. Men moet daar nu geen bezwaar tegen maken. Dat had 'destijds moeten geschieden. Hij was blij dat men de mensen toen heeft willen helpen. De heer Posthumus (Arb.) ging ac coord met wat de regering voorstelt. Hij betreurde het ook, dat reeds ruim 100.000 is uitgegeven; dat was niet nodig geweest als men eerder een be sluit over de omschakeling had geno men. Bij de begroting kan overigens beter gesproken worden over overscha keling op de eilanden van rail- op wegvervoer. Minister Witte zei, dat na de waters nood bepaalde voorzieningen moesten worden getroffen, opdat er vervoers- gelegenheid zou zijn. Daarom heeft men ruim 100.000 moeten besteden. Men kon toen moeilijk eerst besprekin gen over overschakeling voeren. De mensen moesten worden geholpen. Bezien zullen worden de streekver- voersvoorzieningen in het gehele be- dieningsgebied van de R.T.M. Een com missie is daarmede doende. rv e Zeeuwse vissers geven de strijd tegen het Delta- EJ plan nog lang niet op en geen gelegenheid laten zij voorbijgaan om hun belangen te bepleiten bij die genen, die een beslissende stem hebben bij de uit voering van dit plan. Daar hebben zij groot gelijk in want hun bestaan staat hierbij op het spel. Grote bedragen zijn in deze cultures geïnvesteerd, velen verdienen er hun dagelijks brood mee en het is dui- delijk dat geen regeling zo gunstig kan zijn, dat deze gedupeerden volledig aan hun trekken komen. Hoe de uitslag van deze „strijd om het bestaan’’ zal zijn, is nog met geen mogelijkheid te voorspellen. Niemand mene dat men in Den Haag, gegrepen door een zekere „afsluitingskoorts” zo maar een twee drie het besluit zal nemen om alle plannen van de Delta commissie over te nemen. Immers, de mogelijkheid bestaat altijd nog, dat men alle plannen uitvoert maar de Oosterschelde intact laat. Daar hopen de vissers op en daarop is ook hun plan „anderhalf”, dat het ophogen van de bestaande dijken beoogt, gebaseerd. Dit alles is een afwegen van belangen en wat het zwaarst is, zal ook het zwaarst moeten wegen. Als de deskundigen van mening-zijn dat de veiligheid van Zeeland afsluiting vereist, dan zal men er in Yerseke vrede mee moeten hebben. Want de veilig heid gaat voor de welvaart! Als echter afsluiting kan worden nagelaten en toch een redelijke veiligheid kan worden geboden, dan is het zeker een zaak dat het plan „anderhalf” serieus wordt bestudeerd! Want dan wordt het een afweging van zuiver economische belangen. De Ouden van Dagen uit Hansweert zijn deze week op reis geweest. Zij hebben een alleraardigste trip naar Antwerpen gemaakt, waar ze drie uren lang in de die rentuin hebben vertoefd. Gewoontegetrouw werden ze bij hun thuiskomst weer hartelijk verwelkomd door de harmonie „Scheldegalm”. En tot slot een berichtje uit Zoutelande, waar Zater dag a.s. de derde Zomer- avondstilte zal worden ge houden. Een studentenor kest uit Delft zal o.a. wer ken uitvoeren van Corelli en Handel. Spreker is ds v. d. Wall uit Vlissingen. Vier echtparen, waarvan de echtgenotes dochters zijn de heer P. de Wilde, land bouwer te St. Annaland, werden in een maand tijds verblijd met de geboorte van een jonge spruit. We felici teren „opa” de Wilde met deze familie-aanwas, want een dergelijke gebeurtenis behoort toch wel tot de zeldzaamheden. Geboren: Jacobus A., z.v. P. J. Goeseije en T. de Visser; Maria A., d.v. C. J. Blind en F. J. Schier; Robert, z.v. C. J. Erkel en M. H. Dommanschet; Hendrik J., z.v. H. J. Buurman en E. P. Willeboordse; Maria d.v. J. Manuputty en J. Walasary; Ger- dina P. A., d.v. A. Telleman en C. Dierckx; Johan A., z.v. J. Berendsen en M. J. Brugge; Pieternella A., d.v. J. Holt- kamp en P. A. v. Elsacker; Annie, d.v. L. Tiessens en A. Renkema. Ondertrouwd: J. H. Schoonderwoerd, 28 j. en P. J. van Rijssel, 24 j.; A. H. Wijg- man, 28 j. en P. v. d. Schoor, 28 j.; F. G. Nijman, 48 j. te Enschede en P. H. Har ting; J. Jonkman, 23 j. en C. Pruijmboom, 21 j.; A. J. Tiersen, 37 j. en M. L. Suy, 31 j.; J. Leeuwesteijn, 21 j. te Wieringen en B. T. Harmsen, 21 j.; F. M. J. Meur, 31 j. en J. M. Tex, 19 j. Gehuwd: J. de Meuldër, 24 j. en H. Pol derman; S. D. Adriaansen, 34 j. en E. C. van Sorge, 23 j. Overleden: P. J. Fagg, 72 j., e.v. A. E. E. Venhulle; H. Milot, 80 j., wed. v. N. Schot; J. v. Belzen, 65 j., wed. v. K. Schroevers. afstammelinge van een familie, die haar tot 1874 zelf bewoonde, bekend. Niet alleen omdat deze hofstede een sieraad is voor de streek, maar meer omdat het precies honderd jaar ge leden is, dat deze „farm” werd gebouwd, willen we er dit artikeltje aan wijden. Er zullen maar weinig Zeeuwschvlamingen zijn, die deze waardige honderdjarige niet hebben bewonderd. Vooral de schuur valt, als men de St. Marcusstraat doorrij dt, direct in het oog. Ook zal men daarbij verrast worden door haar mooie hoofdingang, haar ganzen en kalkoenen en wilde kastan jebomen. De imposante schuur be vatte oorspronkelijk een schaapskooi. Tot 1913 hield men n.l. schapen hetgeen de ouderen nog wel zullen her inneren, want iedere dag trok de herder met honden en een grote kudde er op uit. Vooral de huisvrouwen bewaren aan deze „dieren- convooien” nog steeds de onaardige herinnering, dat de plaagzieke herder bij voorbaat op Kermis-Zater- dag, als de stoepen waren geschuurd en de vensters gewassen, zijn grote kudde door het dorp dreef, hetgeen tot gevolg had, dat er een ondoordringbaar gordijn van stof de straten vulde en na tuurlijk ook de nodige vui ligheid op de schone vens ters en stoepen achterbleef. Aan het eind van de St. Marcusstraat is nog een tweede prachtige boerderij, die eveneens aan bovenge noemde familie toebehoorde. Beide eigenaars konden niet zo best met elkaar ópschie ten. Zij waren beiden schat rijk en vaak werd er gerede twist wie van hen de rijkste was. Op een goede dag be sloten ze een hek te bouwen en wie het mooiste en duur ste had, zou stilzwijgend als de bezitter van het meeste geld worden beschouwd. De ene eigenaar bouwde een hek met drie peilers en de ander met twee, maar bo vendien bekroonde deze Van hen die in 1953 uit het west Middelburg emigreerden waren de aantallen als volgt: 65 personen vertrokken naar Canada, 28 naar Australië, 21 naar Zuid-Afrika, 1Ó naar Nieuw-Zeeland, 9 naar Argen tinië, terwijl 4 personen naar overige landen vertrokken. De Ambonezen vormen op het ge bied van de arbeidsbemiddeling een probleem, omdat hun werkpresta- ministratieve krachten en ongeschoolde krachten moeilijk geplaatst worden. Arbeidsconflicten kwamen gewest Middelburg niet voor, en de samenwerking tussen het Arbeidsbu reau en het bedrijfsleven en de over heidsinstanties was voortreffelijk. Uit het jaarverslag blijkt tevens dat de aanvragen van werkgevers de in schrijvingen overtreffen, zodat niet aan alle aanvragen voldaan kon wor den. MIDDELBURG, 14 Juli. Als ge volg van een reorganisatie bij het Ryksbureau is het gebied ressorterend onder het Gewestelijk Arbeidsbureau zodanig gewijzigd dat vanaf 1 Juli 1953 de provincie Zeeland verdeeld is in vier Arbeidsbureaux. Het aantal werklozen op Walcheren onderging, zoals blijkt uit het jaar verslag over 1953 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, een ge leidelijke daling. Terwijl er voor de ramp een aanzienlijke seizoenwerk- loosheid bestond, kwam er plotseling in heel de provincie een groot gebrek aan arbeidskrachten, zodat de situatie op de arbeidsmarkt grondig werd ge wijzigd. Er ontstond vooral behoefte aan arbeiders in de bouwnijverheid. Hoewel de eerste dagen niet veel lijn in de werkzaamheden lieten zien, ging men later meer systema tisch te werk, waarbij ook, de op Walcheren aanwezige D.U.W.-kam pen bevolkt werden met door Ar beidsbureaux bemiddelde arbeids krachten. De herstelwerkzaamhe den aan de beschadigde zeedijken op Walcheren vonden regelmatig voortgang. Ook in de burgerlijke bouw bleef een voortdurende vraag naar ge schoolde arbeiders bestaan, zodat on der hen werkloosheid practisch niet voorkwam. De kleine aannemers wa ren, evenals de schildersbedrijven, ruim van werk voorzien. Na de ramp was in de landbouw de verwachting dat het dijkherstel alle landarbeiders tot zich zou trekken en hoewel velen aan de dijken hebben gewerkt, zijn er voor de landbouw, wat de perso neelsvoorziening betreft geen moei lijkheden van betekenis geweest. Het gunstige weer in het laatste kwartaal van 1953 had een goede invloed op een vlotte verwerking van de bieten- oogst. Voor het administratief personeel zijn de watersnood en de daaruit voortkomende omstandigheden reden geweest dat /3ok voor deze categorie meer werkgelegenheid ontstond, ter wijl daarentegen van verruiming in de handel geen sprake was. 3 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lutten, toez., L. Luteijn te Tjerkwerd (F.); te Singleton en Cheetam Hill (Manchester)., Presb. Church, D- H. van Daalen te Pingjum (F.); te Kamperveen, Goudriaan, Otto- land en Eemnesbuiten, J. C. Schuur man, cand. te Rotterdam; te Oude Pe- kela, toez., L. C. ten Brugge Kate te Westerbork; te Tienhoven, toez., J. Hoeve, cand. te Amsterdam. Geref. Kerk Examens: De classis Appingedam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. E. Wijnja, cand. te Ten Post (G.). Chr. Geref. Kerk Tweetal te Zwaagwesteinde, J. Kamp man te Hoogeveen en P. H. van Mar- rum te Nieuw Amsterdam. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Steen wijk, H. J. de Wilde te Balk (F.). r n het mooie land van Axel en om precies te zijn in Zuiddorpe staat een boerderij, die in schoonheid maar zelden overtroffen zal worden. Wijd en zijd is deze boerderij, die het eigendom is van een Belgische dame,

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2