BED. SMITH NAAR BEZWAREN GROTER DAN VERWACHT PENSIOENEN WORDEN VERHOOGD Duitsland weer Overeenstemming in Den Haag bijna in zicht DULLES GECAPITULEERD; GENÈVE Regeling van bestand in Indo- China thans zeer nabij? souverein L Bw Eden Overwinning voor Mendes France en ...u Straalbommenwerper neergestort De melk- en margarineprijs Churchill contra Attlee en Regeringen van beide landen zullen op de hoogte worden gesteld fT Minister Beel gaf geen duimbreed toe Zweedse kernreactor in gebruik* A.R.-fractie zal zeker tegenstemmen; houding V.V.D, en C.H. onzeker Doch uitstel der bewapening OIIIhHh T Beter alles dan helemaal niets Tweede Kamer behandelt heden Statuut met de West In enkele regels melden wij nog Als de E.V.G. op 15 Augustus niet bekrachtigd is DE BILT ZEGT: Wisselend bew^kt Ba PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Informeel overleg afgesloten Nieuw Britse type was op oefenvlucht Debat in het Lagerhuis DONDERDAG 15 JULI 1954 10e JAARGANG No. 2833 het Indo-.Chinese geschil geopend. grove regeling bevat, verbindin het knaapje weer met de schoolbus naar huis toe. DE BILT, 14 Juli. Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige tot krachtige Wes telijke wind. l om de gepensi- vacantie-toeslag van alweer een goede raad: Herinnert U zich hoe men on middellijk na de ramp van Febr. 1953 van alle zijden hulp bood? Welnu, dan is er geen twijfel aan of U zult door storting van een bedrag op giro 777 van het Ned. Rode Kruis iets willen afzonde ren voor de slachtoffers van de ramp die Midden-Europa trof. Terwijl Parijs de nationale feestdag vierde met een grootse parade op de Champs Elysees, bijgewoond door pre sident Coty en voor een deel ook door Mendes France, hebben de drie staats lieden hun conferentie voortgezet. Foster Dulles en Eden hadden eerst nog een bespreking gehad voor Mendes Prance zich bij hen voegde. In de mid daguren kwam men nog een keer bij een in de Amerikaanse ambassade om een communiqué op te stellen. COMMUNIQUE Het eerste nieuws dat bekend werd gemaakt was, dat onderminister Bedell Smit binnen 48 uur naar Genève zou vertrekken om de leiding van de Ame rikaanse delegatie weer op zich te ne men. Uit het communiqué bleek, dat de ministers vertrouwelijk en openhar tige besprekingen hebben gevoerd, die hadden geleid tot een duidelijk begrip van de wederzijdse standpun ten ten aanzien van Indo-China. Zo had minister Dulles en volle- DAT het Nederlands Insti tuut voor Efficiency, dat zich ten doel stelt de effi- ciency-gedachte te propage- ZEEUWSCH DAGBLAD Gistermorgen is uit Den Helder Hr. Ms fregat „Van Zijl” vertrokken naar de Koreaanse wateren. Het vaartuig gaat daar de „Dubois” aflossen. Plotseling zijn ook van de zijde van de heer Oud (V.V.D.) en Lemaire (K. N.P.) bezwaren van grondwettelijke aard gerezen. Het schijnt niet uitgeslo ten, dat enkele C.H.U.-ers deze bezwa ren delen. De Kamer moet dit Statuut met tweederde van het aantal uitge brachte stemmen aanvaarden. Het is duidelijk, dat de eindstemming span nender wordt naarmate er meer frac ties bezwaren kenbaar maken. Overi gens dient uiteraard het verloop van het debat afgewacht te worden. Uit het voorlopig verslag valt op te maken, welke de bezwaren zijn van de heer Oud c.s. „Enige leden vroegen”, zo zegt dit verslag, „of tengevolge van deze regeling de wet, waarbij het Sta tuut wordt aanvaard, niet strijdig is met het bepaalde in art. 217 van de grondwet. Bij dit artikel is immers be paald, dat de wet welke de overgang naar een nieuwe rechtsorde regelt, o.m. niet kan afwijken van het dertiende hoofdstuk der grondwet. Art. 55 impli ceert dergelijke afwijking”. Het antwoord van de regering in de memorie van antwoord is te summier, dat het overtuigend kan zijn. De vergadering werd enkele malen onderbroken om de delegatieleden in de gelegenheid te stellen afzonderlijk overleg te plegen met de wederzijdse adviseurs. Naar het A.N.P. vernam heeft de bij eenkomst van vanavond geleid tot het formuleren van voorstellen voor een „overalbenadering” van de principiële lijnen, waaraan echter geen van beide partijen zijn gebonden, gezien het in formele karakter van de besprekingen. Naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, dat overeenstemming is bereikt over een agenda wordt ver nomen, dat er procedureel geen agenda is vastgesteld. De aan de or- DAT de 11-jarige G. Ha- gedoorn uit Vlissingen in de speeltuin te Bergen op Zoom, toen hij de glijbaan wilde nemen, zo ongeluk kig terecht kwam, dat het een pols brak. Het ventje behoorde bij een aantal schoolkinderen, uit Vlissin gen, dat per bus een reisje naar Bergen op Zoom maak te. Na verbonden te zijn kon DAT gisteren te Bergen - „1 voor gen en liep naast zware het M.U.L.O.-examen, diplo- hoofdwonden een schedel- ma A: A. A. A. H. Collot basisfractuur en inwendige d’Escury te Hontenisse, A. kneuzingen op en is naar P. C. v. d. Maas te Wol- faartsdijk, J. N. v. d. Zande te Kloetinge, M. P. van Weele te Waarde, M. A. Westdorp en C. A. van Nieu- wenhuyze te Kruiningen, M. Rijstenbil te Scherpenisse en A. van Besooijen te Tho- len. ’s-GRAVENHAGE, 14 Juli. Terwijl men van Nederlandse zijde na afloop van de laatste informele besprekingen, die vanavond zijn gehouden over de opheffing van het Uniestatuut met Indonesië, is opgemerkt, dat de onderhan- delingen nog niet geheel hebben geleid tot een gezamenlijk uitgangspunt, bleek in kringen van de Indonesische delegatie na de teleurstelling van gis teren, weer hoop te zijn, dat thans spoedig concrete resultaten kunnen worden bereikt. De algemene indruk is, dat informeel de standpunten van beide delegaties elkaar zeer dicht zijn genaderd en dat het thans van de wederzijdse rege ringen afhangt of de conferentie binnenkort in het eindstadium zal kunnen komen. de zijnde onderwerpen het Unie statuut en de aanverwante overeen komsten en Nieuw-Guinea (waar van het laatste punt niet in bespre king is) zijn als één geheel in dis cussie en zijn niet los van elkaar op een agenda ondergebracht. OVERLEG Het informeel overleg is nu beëin digd, zo werd bekend gemaakt. De ver gadering van heden had drie uur in be slag genomen voor het zover was geko men. Beide delegaties zullen thans de regeringen op de hoogte stellen van de stand van zaken en de tot dusverre be reikte resultaten. Gehoopt werd, dat na ruggespraak met de respectieve regeringen de dele gaties over enkele dagen weer voltal lig in formele vergadering bijeen zul len komen. ren, pogingen zal aanwen den om ook in Zeeland te komen tot de oprichting van een afdeling. Hiertoe wer den dezer dagen voorberei dende besprekingen te Mid delburg gehouden. DAT de volgende leerlin gen van de Cursus Wegen bouw, gehouden in de Tech nische School te Middelburg geslaagd zijn voor het voor lopig diploma voor machi nist bij de Stichting Wegen bouw: P. van Gils, W. Goedbloed, J. ter Horst, A. Poortvliet, L. Koole en A. de Breeje, allen te Middelburg. DAT gisteravond om streeks 8 uur de bromfietser B. Möhle uit Rotterdam op de weg van Nieuw-Vosmeer DAT gisteravond omstreeks half tien op de weg van Tholen naar Bergen op Zoom een ernstige aanrijding heeft plaatsgehad, waardoor de 60 jarige van Tilburg uit Hal steren dodelijk werd ge wond en vrijwel direct is overleden. De heer van T. stak plotseling de weg over naar zijn woning zonder de naderende auto, bestuurd door de W. uit Tholen op te merken. Het slachtoffer had eergisteren zijn zestigste verjaardag gevierd en was de enige uit deze buurt van Halsteren, die de waters nood heeft overleefd. LONDEN, 14 Juli. De nieuwe gro te Britse straalbommenwerper „Vic tor”, volgens de bouwers de snelste bommenwerper ter wereld, is vandaag tijdens een oefenvlucht in het graaf schap Bedfordshire neergestort. De pi loot en de overige drie inzittenden kwamen hierbij om het leven. De ge gevens over dit toestel waren nog ge heim. Volgens een ooggetuige ontplofte het Vliegtuig als een atoombom: Uit de ontploffing ontstond een rookwolk in de vorm van een paddenstoel. De machine heeft een sigaarvormig model met ronde, terugwijkende vleu gels. De snelheid van het geluid zou er mee kunnen worden benaderd. Het verongelukte toestel was het enige type, dat gevlogen heeft. Een tweede toestel zal in September wor den voltooid. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT hedenavond om half acht te Zoutelande een kerkdienst zal worden ge houden van de Geref. ge meente, waarin voor zal gaan ds Rijksen te Middel burg. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009. Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ca de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, hebben de Ameri kaanse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Dulles, tot capitulatie gedwongen! Tijdens de vandaag voortgezette besprekingen te Parijs heeft Dulles (na tweemaal telefonisch met president Eisenhower te heb ben overlegd), besloten, dat de onderminister voor Buitenlandse Zaken, Bedell Smith naar Genève zal gaan om aan de besprekingen deel te nemen. Bovendien zou er overeenstemming zijn bereikt over de con cessies, die nog kunnen worden gedaan om met de communisten tot een. accoord te geraken inzake een bestand in Indo-China. Dulles schijnt zich tevreden hebben gesteld met de toezeggingen van Mendes France en Eden, dat zij het Amerikaanse plan voor een collectief verdedigings- stelsel in Zuid-Oost-Azië in welwillende overweging zullen nemen! Waarnemers in de conferentiestad Genève, waar de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotof, zich boos zit te maken over het mislukken van zijn poging een breuk te slaan in het eensgezinde op trekken van de grote drie, geloven, dat spoedig kan worden overgegaan tot het bekend maken van de regeling voor een bestand in Indo-China. Men meent n.l. te weten, dat het standpunt, dat de Westelijken nu in nemen, voor de communisten ook aanvaardbaar zou zijn. De bespre kingen in Parijs hebben blijkbaar de diplomatieke lucht gezuiverd en de weg voor een vreedzame regeling van (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 14 Juli. Na een kort debat heeft de Tweede Kamer vandaag z.h.s. het wetsontwerp aanvaard om de pensioenen met een toeslag te verhogen. Hierdoor worden 175.000 gepensionneerden geholpen, waarmee in totaal een bedrag van 19 millioen is gemoeid. Men heeft er prijs op ge steld om dit belangrijke wetsontwerp, dat enige verlichting geeft in de nood waarin vele gepensionneerden vertoeven, nog voor het zomerreces te behan delen. Moeilijk was dit overigens niet, want minister Beel had tijdens het schriftelijk overleg elke wens, die door de Kamer was geuit onvoorwaarde lijk afgewezen. Het onaanvaardbaar had dus reeds tijdens het vooroverleg geklonken. En zo stond de Kamer in de positie van alles of niets. loos. Er zullen teleurgestelden zijn, die mopperen over het verschil in de per centages. Maar men moet niet verge ten, dat zij, die nu een hogere percen tage uitkering krijgen de afgelopen jaren er heel slecht aan toe zijn ge weest. Behalve als een verbetering van de pensioenen moet men dit ontwerp ook zien als een rechttrekking. De bewindsman ontkende, dat er na de oorlog weinig aan de pensioenen is gedaan. Sinds 1948 is er 112.575.000 extra voor uitgetrokken. De totale last van de basispensioenen bedraagt thans jaarlijks 237 millioen. Verschillende gepensionneerden heb ben nu een hoger pensioen dan hun aanvankelijk salaris. Geen enkele wens hoe bescheiden ook kon de mi nister vervullen. Zo wenste hij geen verdere terugwerkende kracht te ge ven dan tot 1 Januari 1954. Van een kwartaaluitkering kon ook geen spra ke zijn, „want de regering kan niet verder gaan”. Dit resultaat is nu een maal het vrucht van gemeenschappe lijk overleg. En zelfs op de wens van de heer Beernink (C.H.) om een lees bare circulaire op te stellen, waarin de verbeteringen zouden worden opge- somd, kon niet vervuld worden. „Dit is een onmogelijke opgaaf”, zo ver zuchtte minister Beel, „de verwarring zou nog maar groter worden”. STOCKHOLM, 14 Juli. Te Stockholm is gisteren de eerste Zweedse kernreac tor, die voorlopig nog 'slechts een capa citeit van een watt heeft maar geleidelijk tot 100 kilowatt zal worden opgevoerd, in werking gesteld. Het apparaat, dat zich op grote diepte onder de grond bevindt, zal uitsluitend worden gebruikt voor niet-militaire doel einden, onder meer voor de productie van radio-actieve isotopen voor medisch gebruik, welke eerst moesten worden in gevoerd. Men wil met deze reactor ervaring ver krijgen in verband met de bouw van een nieuwe, die een capaciteit van 20.000 kilowatt zal hebben. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 15 Juli. - Heden zal de Tweede Kamer het „Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden’’ behandelen. De afge lopen dagen heeft de Kamer zich met grote snelheid door tal van be langrijke wetsontwerpen geworsteld om voldoende tijd over te hebben voor dit belangrijke Statuut. Tegen de verwachting in dreigt dit debat overigens spannender te worden dan het zich aanvankelijk liet aan zien. Het is bekend, dat de A.R.-fractie voorzitter, dr J. Schouten, tijdens de RT.C. met de West, bezwaar heeft gemaakt tegen art. 55 van het Sta tuut, waardoor in de toekomst de grondwet in zaken de West betreffen de gemakkelijker gewijzigd kan wor den. Deze bezwaren van de A.R.-af- gevaardigde zijn van dien aard, dat hij met zijn fractie tegen het Statuut zal stemmen. het ziekenhuis te Steenber gen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. (van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 14 Juli. Op vragen van de heer Vim der Ploeg (K.V.P.) over de verhoging van de melkprijs met 1 cent per liter en de verlaging van de margarineprijs met ongeveer 20 cent per kg heeft minister Mansholt vanmiddag in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat het de bedoeling van de regering is om op de duur van de subsidiëring van de consumptiemelk af te komen, hetgeen in etappes moet geschieden. Daarom is het nodig om aan de verbruiker een compensatie te geven. Dit geschiedt in de vorm van de margarineprijs. De margarine zal per pakje vijf cent goedkoper worden. Gezien de wereldmarktpositie was dit mogelijk. Het is echter niet de be doeling om binnenkort de subsidie op melk verder te verlagen. De verlaging van de margarineprijs kost het Land- bouwegalisatiefonds 45 millioen. De subsidievermindering op melk levert daarentegen 18,5 millioen op, zodat de schatkist een schade lijdt van f 26,5 millioen. Voor een gêzin van gemiddel de samenstelling zal de verhoging van de melkprijs 14 cent per week kosten. De verlaging van de margarineprijs le vert een „winst” op van 28 cent per week, zodat er dus een over-compen- satie wordt gegeven, aldus minister Mansholt. Deze over-compensatie zal natuurlijk minder groot zijn voor de gezinnen met veel kleine kinderen. In zulke gezinnen wordt veel melk ge dronken, maar ook zij zullen kunnen uitspringen. Staten, zonder de beginselen waar over Dulles had gesproken los te la ten, opnieuw een vertegenwoordiger naar Genève zouden zenden. HAAST Er was blijkbaar haast bij. Eden vloog na de besprekingen ijlings naar Genève terug en ontmoette er enkele ogenblikken na aankomst de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Mendes France volgde hem spoedig en had zo’n haast, dat hij helemaal vergat de Zwitserse erewacht op het vliegveld te inspecteren. Dulles nam ook al spoe dig de vlucht uit Parijs om zich naar Washington te begeven. Mendes France was ongetwijfeld de tevredenste man van de drie. Hij zei voor hij Parijs verliet, dat de overeenstemming tussen de grote drie weer volledig is en dat de be sprekingen bevorderlijk zijn geweest voor het verdere verloop der Ge- neefse conferentie. Waarnemers in Parijs leggen het communiqué zo uit, dat Dulles de Franse vastberaden heid om vrede te verkrijgen aan vaardt, zonder in de verantwoorde lijkheid voor een mogelijke regeling te willen delen. Men verwacht, dat spoedig een voltallige zitting van de negenlan- denconferentie over Indo-China zal worden belegd. EDEN BIJ MOLOTOF Over het bezoek, dat Eden aan Molo tof heeft gebracht is bekend geworden, dat de Engelse minister zijn Russische collega heeft duidelijk gemaakt, dat tijdens de besprekingen te Parijs niets is geschied om de onderhandelingen over Indo-China te hinderen. Hij her haalde zijn verzoek om zo spoedig mo gelijk de bijeenkomsten der delegatie leiders te hervatten, teneinde een strik- dige uiteenzetting gegeven van het standpunt van zijn regering tegen over het Indochinese gedeelte van de Geneefse conferentie en de beper kingen, die deze regering in acht wil nemen, omdat zij geen rechtstreekse verantwordelijkheid draagt in deze oorlog. Mendes France, gesteund door Eden, huldigde het standpunt, dat het desalniettemin in het belang van Frankrijk en de verbonden Indo- Chinese staten zou zijn, als de Ver. te geheimhouding te verzekeren. LONDEN, 14 Juli. De leider van de oppositie in het Engelse Lagerhuis, Clement Attlee, heeft vandaag bij het debat over de buitenlandse aangele genheden gezegd, dat hij het tijd vond, dat premier Churchill en het Russische staatshoofd Malenkof elkaar zouden ontmoeten om de kwestie van de wa terstofbom te bespreken. Hij toonde zich teleurgesteld over de houding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken tegenover de conferentie van Genève. Op een uitlating van Attlee over de toelating van communistisch Chi na tot de Ver. Naties reageerde Churchill met te herhalen, wat hij deze week al eerder had gezegd, n.l. dat hij de tijd daartoe nog niet ge komen acht. Een conservatief lid van het Lager huis heeft bekend gemaakt, dat hij als protest tegen het regeringsbeleid ten aanzien van Egypte en de Soedan uit de partij is getreden. Hij zal als onaf hankelijk man in het Huis blijven. naar Steenbergen is aange reden door een auto, be stuurd door een zekere B. uit Doorn. De bromfietser werd tegen de grond gesla- op Zoom zijn geslaagd zware 1 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kwijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. PARIJS-GENEVE, 14 Juli. Mendes France, de Franse premier Zoals ieder jaar heeft Parijs en geheel Frankrijk Woensdag de „Quatörze juillet”, de roemruchte datum uit de Franse Revolutie gevierd. Vooral in de Franse lichtstad bracht dit feest honderdduizenden op de been vooral ook omdat het leger in de Champs Ellysees een grootse parade hield. Zware Patton-tanks daveren langs in de Champs Ellysees. Op de achter grond de wereldvermaarde Are de Triomphe, waaronder, zoals bekend, het graf van Frankrijks onbekende soldaat zich bevindt. Dat was natuurlijk wel een klacht van de heren v. d. Zanden (K.V.P. Stapelkamp (A.R.), Blom (Arb.), Beer nink (C.H.) en Ritmeester (V.V.D.) maar zij allen kozen toch liever het „alles” dan het „niets”. De socialisti sche afgevaardigde Blom was nog het meest gematigd. Hij merkte op, dat de bezwaren tegen dit ontwerp niet vol doende naar voren zijn gekomen. De heer Stapelkamp (A.R.) daarentegen betreurde de nukkige houding van mi nister Beel. Weliswaar gaf hij toe, dat 19 millioen een belangrijk bedrag is, zodat men niet kan zeggen, dat dit wetsontwerp geen verbetering is. Maar anderzijds mag de minister er heus wel rekening mee houden, dat dit bedrag jaarlijks kleiner zal worden, omdat per jaar ongeveer 6000 gepensionneerden overlijden. De financiële en economi sche positie van ons land is zodanig dat een grotere tegemoetkoming aan de gepensionneerden best te dragen zou zijn. Maar wat doet men als de rege ring niet wil? Zich bij het wetsontwerp neerleggen, aldus de heer Stapelkamp, die er op wees dat de positie van de regering sterk is, omdat het georgani seerd overleg deze voorstellen heeft aanvaard. De heer v. d. Zanden (K.V. P.) durfde evenmin de verantwoorde lijkheid te dragen voor een ingetrok ken wetsontwerp. Ondanks zijn wen sen moest hij toegeven waardering voor het voorstel van minister Beel te hebben. Zo ook de heren Beernink (C. H.) en Ritmeester (V.V.D.). Eerstge noemde had speciaal gepleit voor de kerkelijke pensioenen zonder direct succes overigens en tevens heeft hij de gedachte geopperd onneerden een 1- een kwartaal te geven. GROVE REGELING Minister Beel moest toegeven, dat dit ontwerp een grove regeling bevat, die natuurlijk haar schaduwzijde heeft. Het ontwerp is dan ook zeker niet feil- WASHINGTON, 14 Juli. Fos ter Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft daags voor zijn vertrek naar Parijs in een brief aan het Amerikaanse congres verklaard, dat de Franse regering en het Britse parlement I binnen enkele dagen zal worden ge vraagd een Brits-Amerikaans voor stel te steunen, dat voorziet 'in sou- vereiniteit voor West-Duitsland. Een en ander zou gepaard gaan met een uitstel van de Duitse herbewa pening. Wordt het voorstél aan vaard, dan zal het in werking treden indien de Franse Nationale Verga dering op 15 Augustus a.s. op reces zou gaan zonder het E.V.G.-verdrag te hebben geratificeerd. Dit voorstel zou een gelegenheid verschaffen om regelingen te voltooien voor het opnemen van Duitse troepen In de Europese defensie. De gedachte voor deze gang van za ken werd geboren tijdens het onder houd, dat premier Churchill enige we ken geleden met president Eisenhower heeft gehad.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1