DULLES OP WEG NAAR DE FRANSE HOOFDSTAD m Groot en klein verlof voor drie Opa Schram terug in Nederland Visserijcommissie op bezoek Yerseke Bezorgdheid 'wer gebeurtenissen in Indo-China dreven hem tot dit besluit I lichtingsploegen Tijd voor toelating in de V.N. van China nog niet rijp Overstromingen in Midden-Europa brengen dood en ellende L,vd.nöód.q=3 vandaag plotseling „ja” Zondag nog Hoffmann blijft premier „neen”, Geen 55-urige werkweek in het bouwbedrijf Burgemeester Willemsen en dr Korringa spraken over het plan „Anderhalf” Dienstplichtigen van ploeg 1952-3 op 31 October met groot verlof Proeven met waterstofbom waren aanleiding tot bespreking met Eisenhower Het water drong zelfs tot in de binnen stad van Wenen door PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorstellen van chef der generale staf Kamerleden kwamen zich op de hoogte stellen Nieuwe regering van Saarland Vergoeding van vacantie- bonnen aan dienstplichtigen In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Koud weer Churchill over zijn bezoek aan Washington Nederlandse hulp wordt zeer gewaardeerd ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2831 DINSDAG 13 JULI 1954 noch hijzelf, noch on- L waarbij i Bovenstaande foto toont de Rus- mier, Mendes France, sische minister Zaken, Molotof Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT men deze week de 2500-ste bezoeker verwacht op de Toulouse-Lautrec-ten- toonstelling, die in kunst handel van Ben them en Jut ting te Middelburg wordt ge houden. En dat deze 2500-ste een aardige attentie zal ont vangen. DAT de burgemeester van Zierikzee, mr Schuurbeque Boeije twee vertegenwoordi- i i l hjj lang en breed van gedachten heeft gewisseld over het programma van de komende dagen. Ze kwamen tot over eenstemming: de delegatieleiders (w.o. dus de ministers Mendes France, Eden, Molotof en Tsjou en Lai) zullen achter gesloten deuren proberen een accoord te bereiken voor een wapenstilstand. Er zal pas een officiële vergadering worden gehouden als werkelijk vorde ringen worden gemaakt. Voor de rest zal alles strikt geheim worden gehou den PLUNDERAARS In officiële berichten uit de Oosten rijkse stad Linz is melding gemaakt van een plaag van plunderaars, die uit Naar wij vernemen heeft de uitgifte van 50 millioen 3% pet obligatiën ten laste van het Koninkrijk België een zeer groot succes opgeleverd De lening is vele malen cvertekend, zodat de toe wijzing slechts gering zal kunnen zijn. van en de Franse pre- nève hebben gevoerd. DAT de eerste orders v oor levering van mosselen, zo wel voor Zeeland als voor tussen de volkeren onder- de Wadden, zijn verstrekt. Amerikaanse ambassadeur in de Fran se hoofdstad. Zoals bekend heeft Men des France vorige week verschillende malen persoonlijk en via de Franse ambassadeur in Washington laten aan dringen op een hernieuwd bezoek van Dulles aan Europa en speciaal achtte hij de aanwezigheid van de Ameri kaanse minister op de Geneefse con ferentie van belang. Zondagavond nog had Dulles in een speciale boodschap laten weten, dat hjj niet van zins was om de Oceaan over te steke,n. Reeds vandaag (Dinsdag) zullen de drie ministers echter in Pa rijs rond de tafel zitten om de proble men te bespreken. GESLOTEN DEUREN Minister Eden verscheen vandaag weer in Genève. Hij was er nauwelijks of hij bracht een bezoek aan Mendes France, die ook in de conferentiestad verblijft en er Zaterdag een onderhoud heeft gehad met minister Molotof. Na het bezoek aan de Franse pre mier zocht Eden Molotof op met wie een aantal patiëntjes van Zonneveld de raambiljetten voor deze wedstrijd heeft geschilderd. SAARBRUECKEN, 12 Juli. Het parlement van Saarland heeft Johan nes Hoffmann tot premier herkozen. Hoffman werd alleen gesteund door de 28 afgevaardigden van zijn christelijke volkspartij. De 16 leden tellende fractie van de sociaal-democraten onthielden zich van stemming, terwijl de drie communisten tegenstemden. Zoals bekend maakten de socialisten deel uit van de coalitieregering onder Hoffmann, die tien dagen geleden naar aanleiding van meningsverschillen tus sen de sociaal-democraten en de chris telijke volkspartij over binnenlandse aangelegenheden, met name over het wetsvoorstel inzake de bedrijfsraden, aftrad. Men verwacht, dat Hoffman een re gering uit leden van zijn eigen partij, mogelijk met enige onafhankelijken, zal vormen. WASHINGTON, 12 Juli. Nauwelijks 24 uur nadat in de Ameri kaanse hoofdstad was bekend gemaakt, dat Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, niet naar Europa zou gaan, tenzij de communisten op de Geneefse conferentie hun goede wil hadden getoond, is hij toch vertrokken. Vanavond kwam plotseling het bericht, dat Dulles op uitnodiging van de Franse premier Mendes France naar Parijs zou gaan voor een bespreking, waartoe ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, was uitgenodigd. Nog geen drie uur na het bekend worden van dit bericht, dat in de Franse en Britse hoofd steden met grote voldoening werd ontvangen, zat Dulles al in het vlieg tuig, dat hem naar Parijs zal brengen. na hun be- Buitenlandse sprekingen, die zij Zaterdag in Ge- DAT sedert de bevrijding een-derde millioen wonin gen zijn gebouwd. In de maand Mei is er op dit ge bied een record gebroken, want toen warden er maar eventjes 6057 voltooid. In Zeeland kwamen in deze Meimaand 104 woningen klaar. Sedert 1 Januari 1954 bedraagt het totaal 504. zullen 25 kinderen van verschil lende nationaliteiten, die zeven onvergetelijke weken bij pleeg ouders in Goes, Kloetinge en Wolfaartsdijk hebben doorge bracht weer naar Duitsland te rugkeren. Ze worden per bus naar Bentheim gebracht vanwaar ze verder naar de diverse D P.- kampen, waar hun ouders ver blijven zullen gaan. de verlaten huizen alles meeslepen wat van hun gading is. De politie heeft opdracht gekregen plunderaars neer te schieten. In totaal zijn thans 3500 Ameri kaanse militairen bezig met het red dingswerk in Duitsland. Amerikaan- se vliegtuigen hebben rubberlaarzen naar Linz overgebracht. De laarzen waren beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering. Twee inwoners van Linz hebben een telegram gezonden aan een ken nis in Nederland, waarin zij verzoch ten de oprechte dank van hun stad genoten over te brengen voor de Ne derlandse hulp. Ook uit Oost-Duitsland komen nog berichten binnen over de omvang van de overstromingen. Leipzig en Chem nitz zijn de zwaarst getroffen plaatsen. In Hongarije is men eveneens be vreesd, dat de sterk gezwollen Donau buiten de oevers zal treden. Het scheepvaartverkeer boven en beneden Boedapest is reeds gestaakt. Met ingang van 31 October a.s. wordt groot verlof verleend aan de dienst plichtige vaandrigs en kornetten (ook zij die tijdelijk de rang van reserve- tweede-luitenant bekleden), sergean ten, wachtmeesters, korporaals, solda ten der 1ste klasse en soldaten beho rende tot de lichtingsploeg 19523 (voor de eerste oefening in November 1952 in werkelijke dienst gekomen) alsmede aan hen, die daarmede de eer ste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds eerder groot verlof werd verleend. Aanvankelijk was de klein verlofdatum voor deze categorie be paald op 11 November 1954. Met ingang van 31 October 1954 wordt klein verlof en met ingang van Uitgave: Jiting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT het kampioenselftal van de Zeeuwse Zaterdag middag voetbalcompetitie, Arnemuiden, Zaterdagavond om 7 uur op het Nadorstveld ten bate van „Sport Steunt Zonneveld” een wedstrijd zal spelen tegen Oud-Mid- delburg I. Het is wel aardig hierbij op te merken, dat Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J., A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Grappen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuldema, Goes. DE OUDE VRAAG Oppositieleider Attlee kwam weer met de vraag of er een gedachten wisseling over deze problemen zal komen tussen Eisenhower, Malenkof en de Britse premier. De Amerikaan se geleerden wisten, dat hun Britse collega’s zelfstandig belangrijke re sultaten bij het kernonderzoek heb ben bereikt en dat ook de Sowjet- regering geweldige vorderingen heeft gemaakt. Over een ontmoeting met Malenkof zei Churchill nog, dat dit in de eerste plaats een kwestie is van het kiezen van het juiste tijdstip. Hij was niet van mening, dat het dienstig zou zijn om nu of later een uitgebreide verklaring over deze aangelegenheid af te leggen. Ten aanzien van China zei de pre mier, dat de Britse regering nog steeds van mening is, dat de regering van Pe king tot de V.N. moet worden toege laten, doch met het oog op de gebeur tenissen in Korea en elders was de tijd thans niet rijp om deze kwestie aan de orde te stellen. Met betrekking tot Indo-China zei de Britse staatsman alleen, dat hij hoopte, dat men in Genève tot een accoord zou geraken. Het plan voor een collectief verdedigingsstelsel voor Zuid-Oost- Azië was daarmee niet in strijd, omdat ook al zouden er regelingen getroffen kunnen worden, altijd nog moet wor- terschelde zal worden ingedijkt, waar door zoals bekend de mosssl- en oester- cultuur ten dode zal zijn opgeschreven. Plan „Anderhalf” is voor de Ka merleden uitvoerig toegelicht door de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, die tevens voorzitter is van de commissie van dertien en door dr P. Korringa, de bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom. Beiden hebben gepleit voor het behoud van de voor Yerseke en voor de Nederlandse economie zo be langrijke cultures en het tegengaan van de afsluiting der Oosterschelde. Na de besprekingen hebben de Ka merleden verklaard, dat zij een geheel andere kijk hebben gekregen op de huidige situatie en het plan „Ander half”. De Kamercommissie bestaat uit de heren F. den Hartog (V.V.D.), voorzit ter, H. van Eysden (A.R.), Haken (Comm.), C. J. v. d. Ploeg (K.V.P.), J. de Ruiter (C.H.), M. M. A. A. Janssen (K.V.P.), E. Visch (K.V.P.), prof, dr W. L. G. Lemaire (K.N.P.), ir C. N. van Dis (S.G.P.) en mr Prins, secretaris. De gasten waren ’s morgens in hotel „Nolet” ontvangen, waar een oester- film werd gedraaid. Hierna hebben ze met de Ye 60 van de N.V. de Meule- meester en Co een bezoek gebracht aan de percelen, het afsteken van de pan nen bezichtigd en een kijkje ggnomen in het kreeftenpark, ’s Middags werd het gezelschap op het gemeentehuis ontvangen, waar de bespreking plaats vond. ’s GRAVENHAGE, 12 Juli. Dienst plichtige militairen, die wegens herha lingsoefeningen in werkelijke dienst verblijven, zullen voortaan van rijks wege' vergoeding ontvangen van ge derfde vacantiebonnen. Deze regeling treedt in werking met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1953 voor alle militairen, die op of na deze datum in werkelijke dienst waren, dan wel thans in werkelijke dienst zijn of zullen komen. Vergoeding wordt ver strekt door het fonds, waarbij de werk gever van de militair is aangesloten voor de verstrekking van vacantiebon nen. Dienstplichtigen van de lichtings ploeg 19532 (opgekomen in Juni 1953) alsmede zij, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd, gaan op 21 November 1954 en 1 Februari 1955 resp. met klein en groot verlof. Ook voor een gedeelte van deze ploeg zijn uitzon deringen gemaakt. verbind iricT den afgewacht hoe dergelijke overeen komsten worden nageleefd. DE E.V.G. Sprekend over West-Duitsland en de Europese Verdedigingsgemeen- schap noemde hij het „weinig min der dan een dwaasheid” om West- Duitsland „geen andere keuze te la ten dan het oprichten van een natio naal leger”. Het beste middel om Duitsland een gelijkberechtigde posi tie te geven, zoals in Washington was afgesproken, vormde volgens Churchill nog altijd de verdragen van Bonn en Parijs. In dit verband wees hij er nog op, dat het denk beeld voor de E.V.G. van Frankrijk is uitgegaan en dat, hoewel er ver schil van mening over de vorm van een Duitse bijdrage bestaat, men, het er algemeen over eens is, dat er een Duitse bijdrage moet zijn. MAASTRICHT, 12 Juli. Heden avond omstreeks negen uur is de 67- jarige opa Schram uit Driebergen, die op 23 Maart j.l. vertrok en de 5.000 km lange afstand vice-versa Holland-Rome te voet aflegde door Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië, te Eysden op Nederlandse bo dem teruggekeerd. Burgemeester Duy- sings van Eysden verwelkomde de kra nige wandelaar, die monter, maar ge taand door regen en wind, zijn dage lijkse wandelingen van gemiddeld 50 km heeft gelopen gedurende thans 105 dagen. Hij was op de terugweg over de St Gotthard met haar 45 haarspeldboch ten gelopen en kwam Maandag van Banneux, het Belgische Maria-oord. Morgen gaat hij door naar Roermond, waar hij een avond en een nacht in de familiekring van zijn zoon zal door brengen. Woensdag gaat de voettocht verder via ’s Hertogenbosch en Gelder- malsen naar Driebergen. Misschien, dat men hem daar wel met muziek zal ko men afhalen, veronderstelde opa Schram, want hij zou het leuk vinden, de laatste kilometers op de maat van de muziek thuis te komen. Opa Schram is enthousiast over de tocht. Overal heeft hij grote hartelijkheid ondervon den en hij heeft al plannen, om nog dit jaar een voetreis naar Lourdes te maken. YERSEKE, 12 Juli. De vaste com missie voor de Visserij uit de Tweede Kamer heeft vandaag een bezoek ge bracht aan Yerseke in verband met de uitvoering van het Delta-plan. De com missie van dertien heeft de Kamerle den ter gelegenheid van dit bezoek uit voerig voorgelicht over het zgn. plan „Anderhalf’, dat beoogt door ophoging der dijken te voorkomen dat de Oos- ’s GRAVENHAGE, 12 Juli. Het aantal doden in de Midden-Europese gebieden, die door een ernstige watersnood als gevolg van de zware regenval in de afgelopen week worden geteisterd, stijgt nog steeds. Tot vanavond waren al meer dan 30 doden geteld en men vreest voor nog meer mensen levens, daar het gevaar nog niet is geweken en van verschillende zijden nieuwe meldingen over overstromingen zijn binnen gekomen. De Oostenrijkse hoofdstad Wenen, waar verwacht werd, dat het water van de Donau geen schade zou aanrichten, staat thans ook al voor een deel blank. Het water drong door tot de binnenstad en heeft het plein van aartshertog Karei, waar de kerk van St Franciscus van Assisi staat, over stroomd. Het meer van Constanz steeg de af gelopen 24 uur tot vijf meter tien en stroomt op vele plaatsen over de oever. In Beieren is vanmorgen de 16.000 inwoners tellende stad Deggendorf in groot gevaar gekomen toen enkele dij ken doorbraken. In het stadje Plattling is de noodtoe stand afgekondigd, waardoor alle man nelijke personen boven 18 jaar ver plicht ingeschakeld werden in de strijd tegen het wassende water. Uit Hamburg en Mannheim worden vele duizenden zandzakken met vlieg tuigen naar de bedreigde plaatsen over gebracht. Voor Dulles in het vliegtuig stapte zei hjj, dat deze reis opnieuw de gro te bezorgdheid van de Ver. Staten over de gebeurtenissen in Indo-China en Europa toont. Ook blijkt uit de onverwachte stap de oprechte wens van zijn land om te komen tot een gecoördineerd optreden van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten, zo zei de minister. Zijn reis naar Parijs zou volgens hem geen afbreuk doen aan het eer der bekend gemaakte standpunt, vol gens hetwelk derminister Bedell Smith, het plan heeft naar Genève te gaan. Het ligt voor de hand, dat de Ameri kaanse regering zich ernstig bezorgd maakt over de tegemoetkomende hou ding, die Mendes France en in mindere mate ook Eden aanneemt tegenover de communisten op de Geneefse conferen tie. Bovendien zit de vrees voor, dat En geland en Frankrijk samen zullen trachten een overeenkomst voor een bestand in Indo-China te bereiken, waarbij het wel eens zo kon zijn dat de Amerikanen plotseling voor een vol dongen feit komen te staan. Dulles heeft zijn besluit genomen na een telefoongesprek met Parijs. Ver moedelijk heeft hij gesproken met de ’s GRAVENHAGE, 12 Juli. De chef van de generale staf heeft aan de minister van Oorlog voorstellen gedaan tot het verlenen van klein c.q. groot verlof aan de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 19523, 19531 en 19532. Deze voorstellen zijn, wat betreft laatstgenoemde ploegen gebaseerd op de beslissing van de regering inzake de verkorting van de duur van de eerste oefening tot 18 c.q. 21 maanden. De chef van de generale staf heeft de voorstellen gedaan in afwachting van de definitieve groot-verlof beschikking die in de legerorder zal worden gepubliceerd. 1 December 1954 groot verlof verleend aan de dienstplichtigen van de lich tingsploeg 1953—1 (voor de eerste oe fening in werkelijke dienst gekomen in April 1953) alsmede aan hen, die daar mede de eerste oefening hebben aange vangen of vervolgd. Er zijn uitzonde ringsbepalingen vastgesteld voor een aantal dienstplichtigen. DE BILT, 12 Juli. Koud weer met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of motregen. Aanvankelijk langs de kust krachtige tot harde en in het binnen? land krachtige tot matige, later overal langzaam afnemende Noordwestelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u. Maan op 20.05 u., onder 2.36 u. Hoogwater Woensdag 14 Juli: Vlissingen: 0.39 u. 1.64 m., 13.02 u. 1.76 m. Terneuzen: 1.00 u. 1.84 m., 13.28 u. l. 95 m. Wemeldinge: 2.13 u. 1.52 m., 14.38 u. 1.61 m. Zierikzee: 1.55 u. 1.29 m. , 14.24 u. 1.36 m. ’s GRAVENHAGE, 12 Juli. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Beernink betreffende de suggestie van de Nederlandse Christelijke Aan nemers- en bouwvakpatroonsbond tot instelling, gedurende de zomermaan den, van een 55-urige werkweek, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de heer Van Rhijn schriftelijk geant woord, dat de stelling, dat door het overgaan van een 48-urige op een 55- urige werkweek in het bouwbedrijf een productiviteitsverhoging van 10 pet kan worden bereikt, naar zijn mening in haar algemeenheid niet juist is, aan gezien daarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met verschillende an» dere factoren, welke mede bepalend zijn voor de omvang van de producti viteit. De minister vreest, dat een percen tage van 10 te hoog is. Een algemene overwerkvergunning wordt in de regel eerst dan in overweging genomen, wanneer blijkt, dat daaraan landelijk of regionaal behoefte bestaat, zich ui tende in een belangrijke toeneming van het aantal individuele aanvragen tot het verkrijgen van een overwerk vergunning. Dit aantal aanvragen is echter thans betrekkelijk gering. Met betrekking tot individuele aanvragen tot het verrichten van overwerk in het bouwbedrijf wordt thans een welwil lend standpunt ingenemen. Mocht de situatie in de bouwnijver heid zich in die zin wijzigen, dat het wenselijk voorkomt een algemene ver gunning te verlenen, dan zal de minis ter een daartoe strekkende aanvraag in overweging nemen en daaromtrent overleg plegen met de organisaties van werkgevers en werknemers. gers van het Internationale ling te kweken. Het ligt in Hilfsdienstlager heeft ont- de bedoeling in de komende vangen, afgevaardigden van zes weken voor de gemeente een internationaal kamp, dat Zierikzee onder toezicht en voor de tijd van zes weken in overleg met de Centrale te Zierikzee zal worden ge- dienst voor Bouw- en Wo- huisvest. De organisatie van ningtoezicht werken uit te dit kamp berust bij de Duit- voeren. De deelnemers, zo- se „Nothelfergemeinschaft wel studenten als werkers der Freunde”. Deze organi- uit beroepen en bedrijven, satie, die van 1946 dateert zijn vrijwilligers, die het heeft een werkelijk christe- grootste deel van hun va lijke verzoeningsgedachte cantie benutten om aan dit gekozen, waarbij respect werkkamp deel te nemen, voor elke politieke en reli gieuze overtuiging voorop staat. Het doel is namelijk de wereldvrede te bevorde ren door een beter begrip LONDEN, 12 Juli. „Wij hebben, geloof ik, enige misverstanden, zelfs enige nachtmerries van onze Amerikaanse vrienden over de rich ting van onze politiek uit dp weg geruimd aldus verklaarde de Britse premier Churchill vanmiddag in het Engelse Lagerhuis. Hij legde een verklaring af over de jongste besprekingen, die door hem en minister Eden in Washington met president Eisenhower en minister Foster Dulles zijn gevoerd. Hij legde er overigens de nadruk op, dat een van de belangrijkste redenen voor zijn bezoek aan de Ver. Staten de wens was geweest om meer gegevens over de Amerikaanse proeven met de waterstofbom te krijgen. Churchill herinnerde er in dit verband aan, dat grote bezorgdheid in Engeland was ontstaan door de berichten over de met radio-activiteit besmette Japanse vissers. Minister Eden en hij hadden met de voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie uitgebreid van gedachten gewisseld over techni sche kwesties met betrekking tot de atoom- en waterstofbom. De premier voegde hier aan toe, dat hij alle hoop had, dat er in de toekomst op het ge bied van de uitwisseling van gegevens inzake kernenergie een betere verhou ding tussen de V.S. en Engeland zal komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1