L MUIS/ Directie arbeidsvoorziening inge steld; D.U.W. opgeheven Cultuurtechnische Dienst blijft doorwerken ’s-GRAVENHAGE, 9 Juli. By K.B. is bü het departement van Sociale Zaken en voor Europees coalitieleger het beste alternatief Het ijdel hart verbrijzeld door FOKA VAN LOON Eigen belastinggebied de gemeenten 'f aan- Rodia Voogdij wet vaarcL Bromfietsen moeten twéé remmen hebben Socialistische druk op Frankrijk en Italië -'/SNIPPER A’i» NIEUWS' f n F ktengt o~nó in elk huisgezin: gg| genéést J] Minister v. d. Kieft stelde zijn antwoord nog even uit Adenauers alternatief volgens Ollenhauer misleidende simplificatie llfIL *1 ZEEUV'SCH DAGBLAD Maandag 12 Juli 1954 pagina 3 Met ingang van 1 Juli Financiële puzzle in de Tweede Kamer BRYLCREEM A.N.W.B. waarschuwt: voor mooi, gezond haar FEUILLETON E mannen die „gezien" zijn, prefereren „Bekrachtig de E.V.GJ” - - w Houdt altijd Rennies bij de hand. Controle op veiligheidsvoor schrift verscherpt. Ollenhauer over de E.V.G. Geref. Zendingsdag Zendingsbond. •a. IlIfvWï Ingezonden Mededeling (adv.) i. mag 2. 3. 4. 1. 2. ^ginia oo 3. reldpolitiek. Ingezonden Mededeling (adv.) I Ingezonden Mededeling (Adv.) Counfj/ Laboratories Ltd., Stanmore, England Jacq. Mot N.V.j Amsterdam W ft G. Abma uit Delftshaven, onderwerp: uit, alsof hem de raad werd gegeven zich eigenhandig aan de schandpaal te es le le le - Reeds toen de met een h- 3 B l< 1 J i 1 i 1 II w i i I s i in I. j- f- e ;n 1. ar ’n ft d. 5e il s- 1- se s- sc d- 9 ;k 9; 11 g- Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten wordt gedreven. Alberts gezicht drukt een afgrijzen stoot, op reis te gaan. Ze brengt de hele coupé in opschudding!” „Och, wel nee! Waanzin! Het kind zal misschien een heleboel pepermun tjes toegestopt krijgen en van iedere sinaasappel mee mogen snoepen. Maar opschudding? Geen sprake van! Geen dame zal zich beklagen, als dit lieve krullebolletje met haar rappe voetjes haar chique peau de suède pumpjes een beetje beschadigt en iedere heer zal haar graag zijn plaatsje bij het raam MILAAN, 10 Juli. De Belgische senator Dehousse heeft bij de opening van een congres van de socialistische beweging voor de Ver. Staten van op om het DEN HAAG, 9 Juli. Na een kort debat werd gisteren het ontwerp om de voog dijraden te wijzigen door de 2e Kamer z.h.s. goedgekeurd. Minister Donker heeft verklaard, dat nog deze maand een nieuw ontwerp inzake de verklaring van goed gedrag bij de Kamer zal worden inge diend. Naar zijn mening zal ook na deze wijzigingen de subsidiëring van particu liere gezinsvoogdijraden nodig blijven, ook voor de confessionele instellingen. Hij hoopte, dat daarvoor een post in de begroting voor 1955 kan worden opge nomen. Dan zal ook bekeken worden naar welke normen dit werk gesubsidiëerd moet worden. De Minister zeide het voor nemen te hebben om een deskundige uit de kring van de voogdijraden op zijn departement te plaatsen, die tezamen met verschillende ambtenaren een werkgroep zal vormen, om van voorlichting te die nen over de structuur van de kinder- beschermingsraden. Dan kan ook blijken of het bedrag van f 80.000.de kosten der reorganisatie toereikend is. Het amendement van Rijckevorsel om te voorkomen dat de kinderbeschermings- raad ongevraagd of zelfs tegen de wil van de moeder tegen de verwekker van het natuurlijke kind een procedure kan in stellen werd ingetrokken. Minister Don ker kwam zelfs met een Nota van Wijzi ging, waarin bepaald wordt, dat de raad voor de instelling van een vordering de toestemming behoeft van de moeder, ten zij zij haar wil niet kan verklaren, bijv, bij krankzinnigheid. Als het minderjarige moeders betreft is toestemming van de voogd nodig. Dmitry Zhukov, een neef van de Rus sische legercommandant in de tweede wereldoorlog, maarschalk Zhukov, is be noemd tot Russische ambassadeur in de republiek Indonesië. Zhukov, die vroe ger ambassadeur in Chili is geweest, werd in October 1947 uit dit land gewezen, toen de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie door Chili werden ver broken, na de communistische ongere geldheden aldaar. Het Britse Kabinet is Vrijdag, voor de tweede maal in 24 uur, bijeenge weest. Aan de vergadering van Don derdag gingen besprekingen tussen Churchill en Eden vooraf. Negen Britse zeelieden, die begin Juni, tijdens een kruistocht met een jacht in de buurt van Hongkong, door Chinese communisten werden aangehouden, zijn Zaterdag in Hongkong teruggekeerd. De verzorgdheid van Uw uiterHjk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige, natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen 1 houden Uw hoofd- 1 huid gezond, Uw 1 haar vrij van roos. (AR) is bereid om een standbeeld op te richten voor de heer Oud als zijn staatscommissie gereed komt. Het amendement Hofstra juichte hij toe, want hij vreesde dat anders de weg van de minste weerstand zal worden gevolgd. Evenals de voorafgaande sprekers voerde hij het pleit voor ob jectieve normen en voor de kleine ge meenten. De compensatie voor de af schaffing van de ondernemingsbelas- ting vond hij niet voldoende. De heer Verkerk heeft een amendement in gediend om te voorkomen dat voor enkele gemeenten de belastinguitke- ringen op een lager bedrag worden vastgesteld dan volgens het oorspron- afstaan”. De dominee drukt het in rose flanel gehulde poppetje onwillekeurig nog wat dichter tegen zich aan en hij moet zich beheersen om deze onnatuurlijke vader niet in krasse bewoordingen zijn miserabele mentaliteit te verwijten. „Ja, uit medelijden!” werpt Albert hem tegen. „Precies!” knikt de dominee. „Uit medelijden. Maar ook nog om iets an ders, vader, want je hebt niet alleen een buitengewoon knappe, maar ook een bijzonder lieve dochter en daarbij zeldzaam intelligent!” ven. natie-college voor openbare werken (C.O. W.) zal na de daartoe vereiste wijzigin gen, in zijn samenstelling fungeren als interdepartementaal coördinatie-college voor het beleid inzake de aanvullende werkgelegenheid. een belangrijk stuk volkskracht ver loren gaan. Het moet niet meer zo zijn, dat het rijk de gemeenten ziet als schadelijke instellingen voor zijn schatkist. Het amendement Hofstra (Arb.) om deze wet te doen gelden tot 1956 vond de heer Oud een motie van wantrouwen in een staatscommis sie. Een ongebruikelijke figuur, maar zou het amendement toch worden aangenomen dan zal het hem zeker niet spijten als er een staatscommis- sie-Hofstra komt. De heer Verkerk Volksgezondheid met ingang van 1 Juli j.l. ingesteld een Directie voor de Arbeids voorziening. Tegelijkertijd is de Rjjksdienst voor de uitvoering van werken, beter bekend als de D.U.W. opgeheven. Tot directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, tevens directeur-generaal van het Rüksarbeidsbureau is benoemd dr ir D. R. Mansholt, die tot op heden directeur van de D.U.W. was. Ir Mansholt zal tevens worden belast met de voorbereiding van de reorganisatie der rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid. De wetgevende vergadering van de Amerikaanse staat Louisiana heeft, in strijd met de uitspraak van het Ameri kaanse Hooggerechtshof, besloten, de be staande toestand van scheiding van blank en zwart bij het openbaar onderwijs te handhaven. De politie zal hierop moeten toezien. Europa te Milaan, een beroep Frankrijk en Italië gedaan c“ E.V.G.-verdrag te bekrachtigen. De Franse oud-minister van Finan ciën André Philip was van oordeel, dat een gemeenschappelijke markt de basis van een Europese Unie moet zijn. Dit vereist weer een politiek ge zagsorgaan, bijgestaan door een eco nomische en sociale raad, waarin alle Europese economische machtsorganen zijn vertegenwoordigd en die verant woording schuldig is aan een bij al gemeen kiesrecht gekozen Europees parlement. den Mededeling (adv.) Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie zet Zo snerpend kan de pijn niet zijn, één of twee Rennies zet U er domper op. Op ’t zelfde moment be hoort de pijn tot het verleden. Daarom hoeft U met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Rennies weer de gezellige disgenoot. En komt soms de nood aan de man, dan hebt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuurbrand is zó geblust een tikkeltje minachting. „Het gaat dus bij u, als ik het goed begrijp, niet in de eerste instantie om het kind, maar alles draait om u zelf! Kerel, neenl.me niet kwalijk, dat ik het ronduit zeg, ik kan daar niet bij!” Albert is in het minst niet uit het veld geslagen. „O nee?” Er is iets smalends in zijn toon. „U moest eerst zelf maar eens zo’n kind hebben! Eerder weet je niet wat het is. Ik ben nog niet zo zeker of u het wel plezierig zou vinden, om met een kind, dat met armen en benen slaat en van die akelige geluiden uit-, daarop nog een keelgeluid, dat alleen al voldoende zou zijn geweest om zijn afkerige gevoelens te vertolken. Uit Gees haar wangen trekt al het bloed weg: ze klemt haar handen in een als in plotselinge schrik. Zó denkt hij er dus over. Haar visie op hem was niet foutief, noch onrechtvaardig. De dominee komt tot dezelfde con clusie en op hetzelfde moment verstijft zijn joviale, beminnelijke omgangstoon, zijn stem wordt streng, is niet vrij van DE DIRECTIE. Onder de directie arbeidsvoorziening ressorteert in de eerste plaats het Rijks- arbeidsbureau, dat naast zijn gewone werkzaamheden als arbeidsbemiddeling en scholing, door middel van zo zuiver mogelijke prognose tracht vraag en aan bod op de toekomstige arbeidsmarkt aan te geven. De hoofdafdeling aanvullende werkge legenheid (H.A.W.), die aan de hand van de gegevens van het R.A.B. en met het oog op de voorraad gereedliggende plan nen de beslissingen voorbereidt van het Interdepartementale coördinatie-college en voorts bij de uitvodring van goedgekeur de objecten regulerend optreedt, valt eveneens onder deze directie. Deze afde ling heeft bovendien de zorg voor de ar beiderskampen, ook voor zover daarin o.m. Ambonezen of gerepatrieerden zijn gehuisvest en voor het arbeidersvervoer, dat door de D.U.W. is overgedragen. Tenslotte is daar de dienst aanvullende civieltechnische werken, eveneens voort aan ressorterend onder de directie ar beidsvoorziening. De cultuurtechnische werken blijven opgedragen aan de Cultuurtechnische dienst. Voor het welslagen van het beleid in zake de aanvullende werkgelegenheid zullen de provinciale commissies voor de werkgelegenheid en de provinciale be sturen een onmisbare functie vervullen bij de voorraadvorming, de programme ring en de regulering van openbare wer ken. Om het overleg terzake met het be drijfsleven ook op landelijk niveau te waarborgen is de bestaande centrale DEN HAAG, 10 Juli, van 1 Augustus 1953 af, nieuwe bromfietsregeling is inge gaan, dienen bromfietsen voorzien te zijn van twee remmen, één op elk wiel. Dit mogen geen handrem men zijn. Het is gebleken, aldus de ANWB, dat het publiek van dit voorschrift slecht op de hoogte is. Wel is, mede op verzoek van de ANWB, door de politie aanvankelijk buitengewoon soepel opgetreden, doch thans heeft men de contröle op dit veiligheids voorschrift met kracht ter hand genomen, met als gevolg, dat in de laatste weken honderden bromfiet sers zijn bekeurd, die nog steeds verzuimd hadden de vereiste voor zieningen te laten aanbrengen. Vooral degenen, die een hulpmotor- tje op een gewone fiets hebben ge monteerd, zullen vaak in overtreding blijken, daar zij dikwijls alleen maar 'en zgn. terugtraprem op hun brom- ets hebben. In dat geval dient men an ook in het voorwiel een trommel- rem, schijfrem of remnaaf te laten aanbrengen, dan wel een gewone velg- rem, welke laatste de goedkoopste op lossing is. De ANWB wijst er overigens nog op, dat met ingang van 1 Januari 1956 tenminste één van de twee nu reeds verplichte remmen op een bromfiets een trommel- of schijfrem zal moeten zijn. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 10 Juli. Na twee en een half uur vergaderen maak te voorzitter Kortenhorst gisteren een eind aan de debatten. Hy werd daar toe genoodzaakt door minister van de Kieft, die niet direct wenste te ant woorden op de redevoeringen over het ontwerp: „financiële verhouding tussen Rjjk en Gemeenten voor de jaren 1953 tot 1957”. Het gevolg daarvan is, dat er volgende week de laatste week voor het zomerreces drie avond vergaderingen gehouden zullen worden. Drie sprekers hebben nog het woord gevoerd, t.w. de heren Verkerk (AR), Oud (VVD) en de communist Gort zak. De liberale afgevaardigde ging niet op de techniek van dit wetsont werp in, daar dit hem als voorzitter van de commissie-Oud niet zou pas sen. Daarom bepaalde hij zich tot uit voerige beschouwingen over de posi tie der gemeenten, een beschouwing overigens, die hij niet voor de eerste keer heeft afgestoken. Gemeentelijke zelfstandigheid houdt naar zijn me ning financiële verantwoordelijkheid in. De vondst van De Geer, in 1929, om te komen tot een collectief belas tinggebied voor de gemeenten vond hij goed, maar de gedachte bestond toen nog om een eigen gemeentelijk belastinggebied te behouden. Het aantal gemeentelijke belastingeh is steeds kleiner geworden, omdat zoals de heer Hofstra had opgemerkt de regering na de oorlog vreesde, dat er belastingterrein braak zou blij ven liggen. Een eigen belastinggebied voor de gemeenten zal slechts moge lijk zijn als de Rijksbelastingen ver laagd worden. En dat' is een probleem, dat de commissie-Oud ook niet in de hand heeft. Eveneens is het een fout van de regering geweest, dat zij de subjectieve uitkeringsnormen voor lange tijd laat gelden. Nu zitten wij vastgeroest in het stelsel van de sub jectiviteit, aldus de heer Oud. Men is gewend geraakt op het departement aan de ambtelijke beslommeringen met de gemeenten. De regering moet de gegroeide ambtelijke situatie door breken, want als de zelfstandigheid der gemeenten wordt uitgehold zal er BONN, 10 Juli. De Westduitse sociaal-democratische partijleiding acht de vorming van een Europees coalitieleger het beste alternatief voor de „uitzichtloze situatie,, waarin de politiek der E.V.G. geraakt is”. Zij zal zich voorts verzetten tegen alle oplossingen der huidige moeilijkheden, die „zonder of zelfs tegen Frankrijk” zouden worden nagestreefd. De voorzitter der socialistische partij, Erich Ollenhauer, antwoordde met deze opmerkingen gisteravond voor de Noord-Westduitse Omroep op het een week geleden door dr Adenauer gestelde alternatief: E.V.G. of Duits natio naal leger. Adenauers alternatief was volgens Ollenhauer „een misleidende simpli ficatie”. De Duitse socialisten, zei Ol lenhauer, geloven niet dat de Duitse bewapening „een middel tegen alle kwalen” is en zij zijn de laatsten, die een nieuw Duits militarisme zouden wensen. De gevaren van een Duits netionaal leger in oude zin waren vol gens Ollenhauer niet van de hand te wijzen, doch hij was er van overtuigd, dat zij vermeden konden worden door Duitse troepen in een coalitieleger on der te brengen. Ollenhauer noemde drie voorwaar den, die aan zulk een coalitieleger ge steld dienden te worden: De deelnemende legers mogen geen geïsoleerd bestaan leiden. Vergaande coördinatie op militair- technisch gebied door een gemeen schappelijke verzorgingsorganisatie of een vergaande aanpassing In bewapening. Democratische contröle. Voor Duitslands deelneming aan zulk een leger stelde hij vier andere voorwaarden: „Zeldzaam intelligent!”, herhaalt Al bert, alsof hij reden te over had om deze bewering in twijfel te trekken. „Ja, mieters goed bij! als je dat mis schien beter verstaat!” De jonge predi kant wordt nijdig en neemt zijn toe vlucht tot de vocubulaire uit zijn stu dententijd. Hij kan die laagdunkende knul, die de voortreffelijke eigen schappen van zijn eigen kind zo ijs koud miskent, wel door elkaar ram melen. „Toevallig weet ik ook, wat intelli gent betekent”, pareert Albert de steek in zijn richting. Het ligt zijn warmbloedige herder op de lippen om te zeggen: „Dat valt me, gezien je kortzichtige, harteloze uitspraken, honderd procent van je mee!” maar hij houdt zijn scherpe tong in toom. Hij keert tot het punt van uitgang terug. „Denk je nu heus baat te vinden bij zo’n kwakzalver, voor een gebrek, dat het kind bij de geboorte heeft meege kregen? Ik voor mij geloof, dat je veel verstandiger doet, als je haar zo gauw mogelijk naar een instituut stuurt!” „Ik niet!” zegt hij en knijpt zijn lip pen tot een koppige streep. „Ik wil dit eerst proberen. Ze mogen ze op zo’n doofstommeninstituut wat leren praten, het blijven stumperds, waar je je doorlopend voor schamen moet”. Het ontgaat hem in het vuur van z’n woorden, dat zijn vrouw verbleekt en dominee een kleur krijgt van er gernis. Hij draaft lustig door: „Als ze bij zo’n man weer helemaal gewoon worden kon, dan zou dat voor ons als ouders toch veel mooier wezen!” hechten. „Ikke, mee? Voor al het geld van de wereld niet!” Het valt er zo maar uit. „Ik zal daar voor spot in de trein zit ten met zo’n kind!” Hij produceert DINSDAG 13 JULI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopr. en piano. 11.45 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Twee piano’s. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Wij ontdekken Amerika”, caus. m. muz. 14.30 Omr. ork. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Herhaling rede Billy Gra ham. 16.45 Gram. 17.00 V. d. kinderen. 17.30 Lichte muz. 17.50 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Militaire caus. 18.40 Gram. 19.05 Idem. 19.15 Paris vous parle. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.45 Med. 20.50 „Als het graf”, hoorspel. 21.10 Gram. 22.15 Bui- tenl. overz. 22.30 Klein vrouwenkoor. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Gevar. muz. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huis vrouw. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Promenade-ork. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Franse chansons. 11.50 „Als de ziele luistert”, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinb. med.). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en katholiek nws. 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14.20 Promenade-ork. en soliste. 15.05 Metropole-ork. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: J. J. van der Laan: „Werk plannen voor Nieuw-Guinea.” 18.00 Lich te muz. >18.20 Gram. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Ronde van Frankrijk. 19.20 „Uit het Boek der Boe ken”, caus. 19.35 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „De prinses en de varkens hoeder”, opera. 21.45 Gram. 21.50 Caus. over de Ronde v. Frankrijk. 22.00 Viool en piano. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Symph. ork. 13.50 Omr. ork. 14.00 Symph. ork. en soliste 15.05 Gram. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.15 Orgelspel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. KRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Vacantiewedstrijd voor echtparen; 21.00 Film en weeroverz.; 21.15 Cabaret; 22.00 Einde. De interdepartementale commissie voor commissie van bijstand en advies voor de de werkgelegenheid zal worden opgehe- I directeur-generaal van het Rijksarbeids- Het daaruit voortgekomen coördi- bureau aangewezen om tevens op te tre den als centrale commissie van advies voor de arbeidsvoorziening. Daartoe zal deze commissie worden uitgebreid, waar over met de Stichting van de Arbeid reeds overeenstemming is bereikt. Het uitgangspunt van deze reorgani satie is geweest, dat de werkgelegen- heidspolitiek in de eerste plaats de voorwaarden moet scheppen, waar onder het bedrijfsleven de grootst mo gelijke werkgelegenheid kan bieden. Voor zover nodig en mogelijk dient dit beleid daarna te worden ondersteund door het scheppen van aanvullend werk. ,,’t Gezegend heidendom”; ds M. Ot- tevanger uit Leiden, onderwerp: „Een open deur” en dr J. J. J. Goslinga, zendingsarts met verlof te Beverwijk, mderwerp: „Verdrukking en ver- oosting”. 39 Terwijl de broeder-ouderling voor de derde maal door de kamer ijsbeert, steekt Albert met zijn verhaal van wal. Hij heeft vanmiddag op de boerderij gegeten want het was druk. Zodoende maakte hij aan tafel kennis met een nicht van de vrouw, die een dagje op visite was. De boerin had de slechte smaak zijn ongelukkig dochtertje ter sprake te brengen; maar enfin, achter af bekeken had het zijn goede kant, want hij werd zodoende gewaar, dat er ergens in Holland een soortement dokter is, die kinderen als Roelie wel onder behandeling neemt en beweert te kunnen genezen. Nu is hij van plan er twintig pop tegen aan te gooien en daar Gees eens op af te sturen met Roelie. Het zou toch verdraaid mooi zijn als ze eens van dat onwijze gedoe afraakten en een normaal kind kre gen? „Zouden jullie dan maar niet samen gaan? Vooral zo’n eerste keer?” geeft dominee zijn als vraag aangekleed ad vies. Hij voelt zich daarbij ongeveer als een dokter, die de diepte van een wond peilt, want hij begint te begrijpen, waar bij Albert de schoen wringt en door welke egoïstische motieven hü ’s-GRAVENHAGE, 10 Juli. De jaarlijkse zendingsdag van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk zal op Donderdag 5 Augustus a.s. te Driebergen worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds P. Bouw uit Ridderkerk, met het onderwerp: „Als zilver gelouterd zeven maal”: ds J. Hovius uit Dordrecht, onder werp: „Blijft bij de deur”; ds H. Hiensch uit Arnhem, onderwerp: „Heeft doorgaan nog zin?”; ds A. P. v. d. Kooy uit Katwijk aan Zee, on derwerp: „Een handvol koren”; ds H. Het herstel van Duitsland niet worden bemoeilijkt. Een regering voor geheel Duits land moet de vrije hand houden. In het kader der Verenigde Naties moet een Europees veiligheids systeem worden nagestreefd. Gelijke rechten en gelijke verde- digingskans voor alle deelnemende landen. De Duitse söciaal-democratie zal volgens Ollenhauer niet medewerken aan een oplossing „onder of tegen Frankrijk”, omdat een echte Europese samenwerking slechts denkbaar was op grondslag van een samenwerking tussen deze beide landen. Ollenhauer waarschuwde met nadruk tegen een Brlts-Amecjkaanse stap In Duitsland, die niet de medewerking der Fransen zou hebben. Hy zei „De S.P.D. zal alle pogingen van de hand wyzen, die tot een derde deling van Duitsland zouden kunnen leiden, om dat deze het einde van elke kans op hereniging zou betekenen en in de Bondsrepubliek tot Koreaanse toestan den zou leiden”. In dit verband noemde Ollenhauer de pogingen van dr. Adenauer om het Duitse souvereiniteitsverdrag ver vroegd in werking te stellen „mislei dend” en wel omdat dit verdrag de Bondsrepubliek slechts een „schijn bare” souvereiniteit zou brengen. De socialistische leider zei, dat het niet gelukken zou een aannemelijke oplossing te vinden zolang men tracht te „een uitzichtloze situatie” te red den. De E.V.G. was volgens hem nooit de enig mogelijke weg voor de inte gratie van de Bondsrepubliek in de Westeuropese gemeenschap geweest. Het gehele probleem van de Europese samenwerking moest volgens Ollen hauer worden herzien in het licht der gewijzigde verhoudingen in de we- dr J. J. J. Goslinga, „Verdrukking

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3