Bloedbad ia Tunis f I van Middelburg gonsde de drukte Geref. meisjes hielden bondsdag in Middelburg Kruiningen huldigt de moedige redders Genève Dulles voorlopig niet naar aan m Chinese communisten zenden grote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan de Vietminh Nieuw-Guinea is een Koninkrijkszaak over Weemoedige en blijde plechtigheid Stille werkers van Miniatuur Walcheren zagen hun vlijt beloond Ds H, M. Kuitert sprak over „Geloofsblijdschap „Ha-Em *54° geopend Door de jaren heen zal het danklied het vissersdorp beieren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Statuut met de West. ke I iet I ar. I >S- I 26. I BHMSM ■n Schietpartij in Londen De watersnood in Europa Aantal slachtoffers blijft stijgen DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt In enkele regels melden wij nog Tentoonstelling, Miniatuur en Pijpersdag Gezongen jaarverslag viel in de smaak lerseke heeft een nieuwe klok ZEEUWSC DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2830 MAANDAG 12 JULI 1954 MEHDES FRANCE OPTIMISTISCH NA GESPREK MET MOLOTOF de van Kruiningen, de meter ten Zuiden van Bizerta. bevrijd, rdt. gen ifd. op- der klaar staan om een beslissende aan val op Hanoi te beginnen, is een grote uittocht uit de stad begonnen. De Amerikanen hebben order ge kregen Hanoi spoedig te verlaten. tussen da heer dé tot •ho- jer- :gd- afie Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord gen sur, de als aal per eze ov. ger pe lt ie groot aantal Poolse militai ren, die destijds Axel be vrijdden en voorts zullen Marine, Land- en Lucht macht medewerking verle nen aan deze festiviteiten. De Commissaris der Ko ningin, jhr de Casembroot, heeft zich bereid verklaard het ere-voorzitterschap van geleden dat Het Leger des het comité, te aanvaarden. LONDEN, 10 Juli. Te Londen zijn vandaag twee diplomatieke functiona rissen van de Dominicaanse republiek gewond door schoten. Een hunner is later in een ziekenhuis overleden. De mannen waren het gebouw uit gekomen toen de een na de ander op net trottoir in elkaar zakten. Personen, die in belendende percelen aanwezig waren, meenden minstens zes schoten in het consulaat te hebben gehoord. De Engelse recherche stelt een onderzoek in. GENEVE, 11 Juli. In officiële kringen te Parijs zegt men, dat de Franse premier, Mendes France, die Zaterdag drie uur lang met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, over het Indo chinese probleem heeft gesproken, zeer hoopvol gestemd is. De hoop, dat Mendes France voor 20 Juli een aanvaardbare overeenkomst voor het staken van het vuren zal bereiken, is toegenomen. Inmiddels heeft de Franse premier een boodschap van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, ontvangen, waarin deze zegt, momenteel nog geen reden aanwezig te achten om naar Genève te komen. Pas als de communisten bereid zijn concessies te doen, waaruit hun goede wil blijkt, zal de Amerikaanse minister de Oceaan oversteken. DAT de motorrijder K. uit Steenbergen Zaterdag avond omstreeks half elf ter hoogte van Huize de Beek (gemeente Halsteren) door een tegenligger werd ver blind. Dit had tot gevolg, dat K. twee wanelaars aan- FERRYVILLE, 11 Juli. Bij aan slagen door opstandelingen zijn Zater dagavond in de Tunesische stad Ferry ville zes personen om het leven geko men en zestien gewond. Twee mannen in Arabische kleding beschoten op de markt een autobus met een machinepistool, waardoor één inzittende, een Fransman, werd gedood en twaalf gewond. Enkele seconden la ter drongen verscheidene andere op standelingen door op een caféterras, waar zij vijf personen, drie Fransen en twee Tunesiers, doodschoten. "toen de opstandelingen het markt plein verlieten en een straat doorlie pen, schoten zij nog een Franse vrouw en haar zoon dood. De mannen slaag den er in met een auto te ontkomen. bewust dat het Deltaplan grote gees telijke waarden bedreigt, verankerd in het zeemanshart, de moed, de durf en vertrouwen. Het stoere ras van vissers wordt opgeofferd aan het Deltaplan. Met de wens, dat de klok tot in lengte van jaren mocht getuigen van de banden van vriendschap t- 4- twee gemeenten, droeg Grooff de klok over. Ontroerend waren hierna de woor den van de heer Joh. van Stee, één van de redders, die namens het comi- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de mororrijder A. de B. uit Axel Zondagmiddag op de Wouwseweg te Ber gen op Zoom werd aange reden door de motorrijder de K. uit Roosendaal. Deze laatste verleende geen voor rang toen de Axelaar via de Parallelweg naar Zee land wilde rijden en werd dan ook prompt door de politie geverbaliseerd. De motoren werden zwaar be schadigd en beide motor rijders bekwamen lichte ver wondingen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ’s GRAVENHAGE, 12 Juli. De stad Passau in Zuid-Duitsland is een verzinkende stad. Het grootste deel der huizen is op zand gebouwd. Vele zijn door het water ondermijnd en inge stort. Het is een weinig opwekkend beeld uit de Duitse en Oostenrijkse ge bieden, die door een zware overstro ming worden geteisterd. Het aantal doden stijgt nog steeds. In Beieren tel de men zes doden, in Oost-Duitsland negen en in Oostenrijk 16. De Amerikaanse bezettingstroepen bieden overal hulp met hefschroef- vliegtuigen en stormboten. Men hoopt op deze wijze vele mensen, zij het soms op het nippertje te kunnen red den. De schade is enorm. Alleen in Op- per-Oostenrijk is de oogst van 50.000 ha bouwland verloren gegaan: Twee honderd wegen zijn er vernield en 130 bruggen zijn weggeslagen. 152 fabrie ken liggen stil. De Donau wast nog altijd en daar door loopt Linz ernstig gevaar. Een deel van deze Oostenrijkse stad staat al onder water. Van alle zijden wordt hulp geboden aan de slachtoffers. Ook het Neder landse Rode Kruis heeft dekens en kle ding gezonden, alsmede een partij knielaarzen. ONTSPANNING Aan de ontspanning was eveneens aandacht besteed. O.l.v. de heer H. van Winkelhof werden een aantal liederen gezongen, mevr. Rienks uit Schoondij- ke declameerde uitstekend en de Mid delburgse M.V.-sters zorgden voor een bijdrage vol humor. Namens de J.V. op G.G. sprak de heer D. J. Rouw over de kentering, die zich op het gebied van de samenwerking tussen beide bonden voordoet. Tenslotte werd afscheid genomen van mej. S. Leendertse te Kamperland, terwijl ’s morgens een nieuwe afge vaardigde van Schouwen kon worden begroet. Daardoor is het bestuur ein delijk weer voltallig. Ds W. J. Meister sprak een pakkend slotwoord. Het was een weemoedige, maar toch zulk een blijde plechtigheid, die vanmiddag plaats had in Yer- seke. In de raadzaal bracht de heer de Grooff, sprekend namens de ge hele bevolking van Kruiningen, de verschrikkelijke Februaridagen weer in herinnering. Wij lossen nu een ereschuld in, al dus de heer de Grooff, jegens de be volking van Yerseke, die zelf nog in gevaar verkerend, bij het eerste alarm te hulp schoot. De noodklokken beier den het onheil over het dorp uit. Burgers, schippers, ja allen, die het ere-praedicaat visser verdienen, be wapend met vrachtauto’s en boten. Die Zondag zijn de ruggen gekromd en de vuisten gebald en men begon het bovenmenselijk r eddingswerk, met het geloof in de overwinning. En men heeft overwonnen. Velen zijn ge red. Vissers van Yerseke, U hebt de beste eigenschappen vertoond, U be zit heldenmoed, waar men stil van wordt. U hebt Uw eigen leven in gezet. Nu wordt Uw bestaan bedreigd door het Deltaplan, zo ging de heer de Grooff verder. Ik ben mij er van DE BILT, 11 Juli. Zwaar bewolkt met vooral in de Noordoostelijke helft van het land tijdelijk regen of motre gen. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.32 u., onder 20.50 u. Maan op 19.22 u., onder 1.41 u. Hoogwater Dinsdag 13 Juli: Vlissingen: 12.17 u. 1.63 m^ u. m. Terneuzen: 0.10 u. 1.72 m., 12.43 u. l. 83 m. Wemeldinge: 1.18 u. 1.42 m., 13.48 u. 1.55 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.21 m. , 13.32 u. 1.33 m. zullen de vroede vaderen van alle gemeenten van Walcheren zich naar het Molenwater te Middelburg spoeden om er een kijkje te nemen bij het minia tuur van het eiland. Zij zullen ongetwijfeld onder de indruk ko men van al dat schoons evenals de ruim 35.000 bezoekers, die tot op heden voor dit bijzondere stuk werk naar de Zeeuwse hoofdstad zijn getogen. verbinding MIDDELBURG, 10 Juli. „Middelburg kan er met recht trots op zijn het levende hart van Zeeland te zijn. We hebben niet alleen een mooie stad, maar ook een levende stad en door de tentoonstelling „Ha Em ’54” heeft deze stad nu ook een levend hart gekregen”. Het waren deze woorden, die Middel burgs burgemeester, mr dr N. Bolkestein, vanmiddag sprak bij de opening van de zojuist genoemde expositie. Hij had schoon gelijk, want buiten gonsde het van de drukte. In de straten winkelde men bij duizenden, de tentoon stelling trok al spoedig veel bezoek en later daverden de trommen der pijper- corpsen door de binnenstad. De avonduren de eerste zomeravond, die benut kon worden waren voor Miniatuur Walcheren, waar duizenden rondwandelden en waar het aantal bezoekers opliep tot 35.000. stad, waarna om zeven uur tezamen werd gemarcheerd. De geslaagde dag werd afgesloten met een taptoe op de Dam. „Juliana” zorgde er tenslotte voor, dat het laatste deel der Vier daagse afstandmarsen ook niet zonder een pittig stukje muziek verliep. MINIATUUR Miniatuur Walcheren beleefde in al le opzichten een zeer drukke dag. Al lereerst kwam ’s middags het gemeen tebestuur van de Haagse Miniatuurstad „Madurodam” op visite. En zoals dat gebruikelijk is, er kwam een cadeau aan te pas. De jeugdige burgemeester van Madurodam, zoals bekend de plaatsvervanger van Prinses Beatrix, hield een voortreffelijk speechje. „Wij, aldus de wnd burgemeester, hebben een miniatuurstad gemaakt om er iets mee te bereiken: steun voor het Studentensanatorium”. „Gij, zo richtte hij zich tot het bestuur van „Nieuw Walcheren”, hebt iets ge maakt, nadat ge iets hebt bereikt: het herstel van Walcheren”. Mevr. Boon-v. d. Starp, presidente van de Raad van Bijstand van het Ned. Studentensanatorium voerde eveneens het woord. De heer J. L. Verhagen beantwoordde als voorzit ter van de Stichting „Nieuw Walche ren” beide toespraken. Het cadeau was lang niet mis: het standbeeld van Michiel de Ruyter. Het prijkt nu op de Boulevard De Ruyter van miniatuurstad Vlissingen. Overigens zat daar nog een hele ge schiedenis aan vast. Men wist de dicht- ONVERGETELIJK. „Laten allen, die aan het red dingswerk hebben meegedaan, mj ook bij de klokkenstoel komeii staan”, zo vroeg burgemeester Wil lemsen na afloop van de plechtig heid in de raadzaal. Maar de red ders bleven verscholen in de men senmenigte. Waarom zouden ze ook op de voorgrond treden? Hadden zij hun plicht niet gedaan als mens tegenover mens? Dit was treffend. Daarna, het was half vijf, hebben de Kruiningers G. Versluis, G. Blok en P. Leys, de brandweermannen, die in de rampnacht het onheil over Krui ningen uitbeierden, de nieuwe klok geluid, nu over Yerseke, de dank na mens de gehele Kruiningse bevolking vertolkend. Sonoor en zwaar trilden de zware klanken door de dichte me- nigt van Yersekenaren en het trof ieder van hen. Was er Indringender dankhulde mogelijk. Toen dit danklied verstorven was, m er in mei een auto ie ontnomen, heeft het lid van het comité van ont Ferryville ligt ongeveer twintig kilo- vangst, de heer H. Schot de klok ag» eter ten Zuiden van Bizerta. het gemeentebestuur overgedragen, de Na een kort openingswoord van de presidente, mej. F. Oostdijk te Axel, sprak mej. H. Blauw, Bondsbestuurs- lid over „Met open ogen”. Zij wees er de meisjes op, dat wij in het leven zowel gezins- als verenigingsleven onze ogen wijd open moeten hebben. Dit geldt mede voor het rampgebied, waar gevaren dreigden, o.m. bij de op richting van dorpshuizen. Open oog dient men dan vooral te hebben voor de taak, die de vereniging heeft. GELOOFSBLIJDSCHAP „Geloofsblijdschap” was het onder werp waarover ds H. M. Kuitert uit Scharendijke ’s middags sprak. Hij zei, dat wanneer we het woord blijdschap Uit de Bijbel zouden schrappen, de Heilige Schrift waardeloos zou zijn, omdit men Gods Woord dan van alle kraa it zou beroven. Alle figuren uit de Bijbel, die het ieder in zijn tijd ook ai t gemakkelijk hebben gehad, spre ken over deze blijdschap. De gehele Heils te Middelburg met zijn werkzaamheden begon. Ter DAT een nog onbekende gelegenheid hiervan zal automobilist Zaterdagavond morgenavond in het gebouw te Souburg drie wielrijders van het Leger des Heils een heeft aangereden. Twee plechtige herdenkingsdienst wielrijders kwamen er zon- worden gehouden, die ge- der kleerscheuren af, maar leid zal worden door briga de derde, de heer van Hou- dier M. E. Crok, hoofd ten uit Breskens liep een ge- Vrouwen-maatschappelijk broken rib benevens een werk in Nederland. MIDDELBURG, 10 Juli. „Als we de notulen van de kerkeraadsvergade- ring ook eens zo gingen voordragenaldus sprak Zaterdagmorgen de af gevaardigde van de Geref. Kerkeraad van Middelburg tijdens de Prov. Bonds dag van de Geref. Meisjesvereniging in Zeeland, die in de Hofpleinkerk ge houden werd. Het zal wel bij de wens blijven, want niet iedereen levert een prestatie als de tweede secretaresse van deze Bond, mej. S. Hillebrand te St Laurens, die het gehele jaarverslag over 1953 zong! ’t Was een plezier om er naar te luisteren en voor de honderden meisjes was het een van de onvergetelijke hoogtepunten van deze dag. Bijbel roept op tot blijdschap en. wordt er door getypeerd. Ook in het vereni gingswerk is blijheid nodig en daarom dient de Bijbel te worden gelezen en bestudeerd. DE PIJPERS Het bekende tamboers- en pijper- corps „Juliana” had voor leven in de brouwerij gezorgd. Vier corpsen, „Ju liana”, „Excelsior”, Goes, „Jonge Kracht”, Biezelinge en „Nicoleen”, Kamperland vulden de lucht met de zware trommelslag of de ijle Luitmu ziek. Eerst maakten de corpsen ieder afzonderlijk marsen door de binnen- Een groot aantal genodigden was in de bovenzaal van „De Vergenoe ging” bijeengekomen, waar de voor zitter van „Herrezen Middelburg”, de heer B. Jacobsen hen verwelkomde. Hij schetste de bedoeling van de actie der Stichting, waarna de burgemeester de expositie opende. Mr Bolkestein zei daarbij, dat ondanks het gescheiden optrekken der groepen in Middelburg, er toch is een samen slagen. Hoewel niemand enthousiast is over de tenten, die huisvesting bieden aan de tentoon stelling, zei de burgemeester, dat ze er toch maar tijdelijk staan. Hij zou ze er ook niet graag permanent hebben. „De Markt echter”, zo vervolgde hij, „is het hart van de stad en dat hart moet levend zijn”. Na een rondrit met het miniatuur- treintje bezichtigden de genodigden de expositie. Van de zijde van het Franse minis terie van Volksgezondheid wordt ver- k’aard, dat het „wondermiddel” Sta an vermoedelijk aan 50 a 60 mensen het leven heeft gekost, Dit aantal stijgt nog steeds. regels niet precies, die op het beeld staan. Daarom werd de Vlissingse po litie opgebeld In de nacht van Vrij dag op Zaterdag om even op het echte standbeeld te kijken. Zo kwam het, dat het miniatuurstandbeeld tot in de finesses overeenstemt met het echte. HARTELIJKE HULDIGING Een hartelijke huldiging is de stil le werkers, die aan het miniatuur zo veel vrije tijd hebben gegeven, be reid in de avonduren. Terwijl dui zenden genoten van het werk van deze mannen, kregen ze van de heer Verhagen een welverdiende pluim. Het jurylid, de heer Louis Heymans, deed er nog een pluim bij, maar zei, dat het eigenlijk een schande is, dat het miniatuur een kunststuk - 30.000 bezoekers heeft getrokken en de tentoonstelling in het Kunstmu seum minstens zoveel de moeite waard nog slechts 300. De heer C. A. Kammeraad, voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, heeft de door de Kamer beschikbaar gestelde legpenningen uitgereikt aan de indivi duele werkers, aan de groepen en aan de bedrijven. (Hun namen hebben wij reeds vorige week gepubliceerd). Twee hartelijke complimenten maakte de heer Kammeraad: het eerste was voor hoofd en leerlingen der Prinses Irene- school en (hoe kon het anders voor deze oud-inwoner van Koudekerke) het tweede was voor de gemeente Koudekerke. Voorzitter Verhagen deed nog twee verheugende mededelingen. In de eer ste plaats wordt in September a.s. een gezellige bijeenkomst belegd voor al len, die meegewerkt hebben aan dit miniatuur (met hun vrouwen, zo vulde de heer P. Blaauw ijverig aan) en dat er hard wordt gewerkt om zo mogelijk het miniatuur na de sluiting een per manent karakter te geven. leden werd bevrijd, op verwonding aan de heup op. grootscheepse wijze zal wor- De automobilist reed zonder den gevierd. De viering zal zich aan dit alles te storen worden bijgewoond door ’n door.... DAT het Geref. Evangeli- satiezangkoor uit Souburg Zondagmiddag de oudjes op Der Boede met een bezoek heeft vereerd en natuurlijk ook verschillende liederen ten gehore heeft gebracht. DAT het morgen 65 jaar is De Britten houden transportvlieg tuigen gereed om direct een lucht brug te kunnen instellen om zo doende de Britse onderdanen te evacueren. De Franse opperbevelhebber heeft geen sein gegeven tot een algemene evacuatie, doch gezegd, dat ieder voor zichzelf moet weten of hij of zij in Hanoi overbodig is of niet. MEER HULP. Volgens het Franse opperbevel zen den de Chinese communisten thans meer oorlogsmaterieel naar de Viet- minh-opstandelingen dan ooit tevoren in de geschiedenis van het conflict. Een woordvoerder zei, dat de acht Viet- minh-divisies, die het gebied van Ha noi en Haiphong bedreigen, meer ont vangen dan in de periode van de slag om Dien Bien Phoe. Volgens de Fran sen zonden de Chinezen tijdens het belegd van de vesting meer dan hon derd ton oorlogsmateriaal per dag. DEN HAAG, 10 Juli. „De rege ring acht het buiten twijfel dat aange legenheden, Nieuw Guinea betreffen de, behoren tot de aangelegenheden van het Koninkrijk (uiteraard behou dens interne aangelegenheden van Nieuw Guinea)”. Zo kan men lezen in de Memorie van Antwoord die minis ter Kernkamp aan de Tweede Kamer heeft toegezonden, reeds enkele dagen na het verschijnen van het Voorlopig Verslag. Enkele leden hadden n.l. de vraag gesteld of Nieuw Guinea nu een specifiek Nederlandse zaak is of een zaak die ook de beide andere Rijks- partners betreft. Minister Kernkamp acht alleen al hierom Nieuw Guinea een Rijksaangelegenheid omdat bij een eventuele aanval op dit gebiedsdeel handhaving van de onafhankelijkheid en verdediging van het Koninkrijk in het geding zijn. Nu zal het wel regel zijn dat Nederland alleen optreedt na mens het Koninkrijk in aangelegenhe den die Nieuw Guinea betreffen; bij de onderhandelingen is n.l. reeds ge bleken dat Suriname en de Antillen er niet op gesteld zijn verantwoordelijk heid voor Nieuw Guinea te dragen. Zaterdag hebben de Franse en Viet- minh-delegaties, die onderhandelen over de uitwisseling van krijgsgevan genen, een accoord bereikt. Volgens de Vietminh-radio zullen belde partijen zieken en gewonden geleidelijk uitwisselen, waarbij de ernstige zieken en gewonde gevange nen voorrang hebben. Verder zullen de krijgsgevangenen van beide partijen wrat voedsel, kle ding en huisvesting betreft op gelijke voet behandeld worden met de mili tairen. Tevens zullen zij niet voor mi litaire werkzaamheden gebruikt wor den en moreel en physiek niet wor den geschaad. Tenslotte zullen facili teiten worden verleend voor het ver zenden van geneesmiddelen aan de gevangenen. Zij mogen ook schrijven en brieven en pakjes ontvangen. UITTOCHT. Terwijl de Franse luchtmacht voortdurend actief is met het besto ken van de Vietminhdivisies, die reed, t.w. mej. de Bakker en haar verloofde uit Halste- Beiden werden tegen grond geslingerd en YERSEKE, 10 Juli. „Twee en zestig doden telt onze gemeente tengevolge van de ramp. Maar ik vraag mij af, hoe deze dodenlijst er uit zou hebben gezien, wanneer U niet Uw leven in de waagschaal had gesteld om ons te redden.” Eenvoudig en gedragen, maar toch zo een verschrikkelijke wereld van herinnering oproepend, klonken deze woorden van de heer W. J. L. de Grooff, voorzitter van de com missie tot Herstel van de gemeente Kruiningen, gesproken tot de ge nodigden in de raadzaal van Yerseke en via de luidsprekers tot de honderden, die samengedromd waren rond de kerk. Daar bij de kerk stond de klokkenstoel met de bronzen klok, welke klok de bevolking van Kruiningen deze middag aanbood aan de be volking van Yerseke uit diepe dank voor de vele mensenlevens, die de Yersekse vissers in het dorp en de Polder Kruiningen, die ontzet tende 1 Februari, redden. Yerseke, dat door het oorlogsgeweld zijn klok en toren verloor, kreeg weer een klok en deze klok heeft vanmiddag gejubeld, om haar plaats in dit dorp en haar dank uitgezongen. De zachte zomerwind heeft dit danklied uitgestrooid over de daken van de huizen waar de moedige vissers wonen. Het danklied, dat steeds en steeds weer zal klinken, de jaren door. Want luidt het randschrift van de klok niet?: „In blijde en droeve dagen, zal mijn bronzen stem in wijde omtrek dragen de dank naast God aan hem, die Kruiningen in nood onverschrokken redding bood 1 Februari 1953.” ren. de moesten met zware verwon dingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden vervoerd. De motorrijder was niet in het bezit van een rijbewijs. DAT tot onderwijzeres aan de Chr. school te Roo sendaal is benoemd mej. K. van der Vegt te Goes. DAT Zaterdagmorgen te Sint Maartensdijk uit de langs haar woning lopende polderwaterleiding het lijk is opgehaald van mej. J. van N. DAT te Axel op 12, 13 en 14 Augustus het feit, dat deze gemeente 10 jaar ge- wens uitsprekend, dat de klok spoe dig in een nieuwe toren opgehangen zou worden. Burgemeester Willemsen aanvaardde de klok, In zijn dank woord wijlen burgemeester Vogelaar herdenkend, die zo vurig gewenst had dit moment nog te mogen beleven. Na een kort woord van burgemees- te- A. Schipper var? Kruiningen, sprak tenslotte nog wethouder J. Schot van Kruiningen, die de leiding van de plechtigheid had gehad, in enkele woorden nog de dank overbrengend van de inwoners van de gemeente Yerseke in de polder Kruiningen aan d~ redders. „Het was Gods hand, die alles zo bestuurde”, zo zei de heer Schot. „Yerseke bleef gespaard, om Kruinin gen te kunnen helpen.” té van ontvangst sprak. „Het is niet mijn dagelijks werk om een toespraak te houden”, zo begon de heer Joh. van Stee zijn eenvoudig verhaal. „Maar wij weten wel wat ’n stormvloed is. In die nacht begon het hoge water plotseling te zakken en we begrepen, dat er gaten in de dij ken waren. Door een onzegbare macht werden we gedreven. We beseften, dat er duizenden in nood waren. Toen kwam het alarm. Binnen een uur zaten we in de polder met de boten. Voor velen kwamen we op tijd. We zijn blij met deze klok, niet omdat wij ons op de borst slaan, maar omdat wij dit hebben mogen doen als mens tegenover mens. Hartelijk dank.”

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1