Grote overstromingen in Oostenrijk Duitsland en van me Kwestie-Triëst spoedig de baan Vrede in Indo-China wordt 18 Juli verwacht NIEUW-GUINEA GEEN STRUIKELBLOK MEER Mierige gast in Emmen Slecht weer weer en Bedrijfsleven wil meedoen aan kernreactor Onderhoud tussen Molotof en Mendes France L=VdDÖdAQ=^ Negen doden in Alpengebied; reddingsploegen dag en nacht in de Grote mate van overeenstemming is reeds bereikt De sfeer is goed Geen productschap voor zuivel teistert Europa i naar Optimisme in Parijs De Nederlands-Indonesische besprekingen Binnen enkele dagen overeenstemming Staking dreigt bij Amerikaanse lucht- vaart. (F s. Voorhistorische verschijning Dulles komt niet Genève Grote ontsteltenis onder Italiaanse bewoners Fransen zullen in elk geval Hanoi en Haiphong behouden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In- In enkele regels melden wij nog over Europese Koningin neemt korte vacantie Meer sneeuw dan met Kerstmis DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Sowjet-nota: ^abenavliegtuig vloog boven Russisch gebied Nieuwe weg Haarlem- Schiphol geopend HAARLEM, 9 Juli Haarlem is vanmiddag een voortreffelijke verbin ding rijker geworden door de inge bruikname van de Schipholweg ten Oosten van de stad. Het verkeer uit en naar de Haarlemmermeer (speciaal i richting Schiphol) ging door de Am sterdamse buurt. Thans is een recht streekse verbinding van de brug over de Ringvaart met de Buitenrustbrug tot stand gekomen. Haarlem heeft een gedeelte van 1730 meter aangelegd, dat aansluit op de provinciale weg naar Schiphol, Amsterdam, Hilversum of Utrecht. Besprekingen over Europese Landbouw Unie. ZEEUWSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 JULI 1954 10e JAARGANG No. 2829 huizen waren ge- vernin Zwitserland, Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord tage. Het was een vrolijke boel daar in Kloetinge. leraar in het Chinees aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Cirey de Paris. Vandaar ook, dat de Franse ambassadeur, J. P. Garnier, aanwezig was. Jhr mr de Casembroot werd begeleid door de 2 Zeeuws- vlaamse leden van G.S. DAT vanavond in St An- naland de overdracht en in gebruikname van de nieuwe muziektent op het school plein zal plaats vinden. De burgemeester zal de plech tigheid verrichten en „Acce lerando” zal daarna vol vreugde menig nummertje volblazen. DAT hedenmiddag om 2 u. op de Miniatuur Walcheren de aanbieding zal plaats vinden van een (miniatuur)- standbeeld van M. A. de Ruyter, door de loco-burge- meester van de miniatuur stad Madurodam. Vanavond zal om acht uur de uitrei king plaats vinden van de door de Kamer van Koop handel beschikbaar gestelde prijzen aan de bouwers van de miniatuur. zal de bevolking van Kruiningen een klok aanbieden aan de be woners van de gemeente Yerseke als dank voor de hulp geboden tijdens de verschrikkelijke ramp dagen van Februari van het vo rige jaar. Vanmiddag om 4 uur heeft op het gemeentehuis van Yerseke de plechtige overdracht plaats. DAT in Oosterland plan nen bestaan om een gedenk teken te plaatsen op de gra ven van de rampslachtoffers. Onder voorzitterschap van de heer C. M. Zeijler heeft ogenblik. Belangrijk bij dit alles is, dat de sfeer, waarin de onderhandelingen ge voerd worden, goed is. Beide delega ties onderhandelen met een volledig begrip van de wederzijdse moeilijkhe den. Met nadruk wordt dan ook tegen gesproken dat de Indonesische rege ring zou hebben overwogen de dele gatie uit Den Haag terug te roepen. Het informele overleg zal tot Dins dag voortduren. In kleiner kring zul len de financieel-economische vraag stukken besproken worden. Ook de vraagstukken van politieke aard wor den apart behandeld. DAT gisteravond de Com missaris der Koning, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de landbouwdagen van de N.- Brabantse Chr. Boerenbond (N.C.B.) te Hulst officieel heeft geopend door met een zeis de linten door te maaien van de vlaggetouwen, waar mee de ingang v.an een aan deze dagen verbonden ten toonstelling, van Zeeuwse folklore, fauna en cultuur, was geblokkeerd. Het is drie dagen feest in Hulst. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. NEW YORK, 8 Juli. De „Vereniging van Amerikaanse lijnvliegers”, waarvan het bestuur te Chicago is gevestigd, heeft medegedeeld dat haar leden bij de „Ame rican Airlines” werkende met ingang van vijftien dezer in staking zullen gaan, in dien deze maatschappij niet de gestelde eis inwilligt, dat haar vliegtuigbestuur- ders niet langer dan acht uur achtereen dienst zullen doen. spreken maken sneller vorderingen dan men aanvankelijk had verwacht Een subcommissie zou goede resultaten hebben bereikt bij onderhandelingen om het lot van de krijgsgevangenen te verbeteren. DEN HAAG, 9 Juli. De com missie uit de Tweede Kamer, die be last was met bestudering van het wetsontwerp „Financiering van de bouw en inrichting van een kern reactor in Nederland, heeft ’t minister Cals niet gemakkelijk gemaakt. Deze heeft zich echter door de moeilijkheden kunnen heenslaan. Hij heeft toegezegd, dat van de machtiging geen gebruik zal worden gemaakt voor en aleer zekerheid bestaat over voldoende fi nanciële deelneming uit de kringen van het particuliere bedrijfsleven. De c 'derhandelingen met het bedrijfs leven verlopen zeer gunstig, maar zijn nog niet afgesloten. De regering heeft echter nu dit wetsontwerp moeten indienen, omdat zij zich tijdig wil ver zekeren van het onmisbare „zware water”, dat later misschien niet meer zo gemakkelijk beschikbaar zal zijn. ’s-GRAVENHAGE, 9 Juli H.M. de' Koningin zal tot het bezoek van de president van de Franse Republiek op Paleis Het Loo verblijven om aldaar enige rustige dagen door te brengen. Deze korte vacantie zal Zaterdag en Zondag a.s. worden onderbroken, op welke dagen H.M. met Prinses Irene in Londen zal vertoeven. Prinses Irene zal daar, zoals bekend, de Nederlands Hervormde Kerk openen. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Italië, mevrouw Clare Booth Luce, heeft vandaag na een bespreking met president Eisenhower te Washington gezegd, dat zij zeer optimistisch is over de mogelijkheid van regeling van het geschil over de kwestie-Triëst. ONTSTELTENIS. In bepaalde bevolkingsgroepen te Triëst heeft het vooruitzicht op een de ling en bijzondere voorrechten van Zuid-Slavië in de Triëstijnse haven ontsteltenis gewekt. Men vreest, dat een voorlopige deling van het gebied definitief zal blijken te zijn, waardoor de Italiaanse bewoners van de Zuid- Slavische zóne blijvend onder maar schalk Tito’s regiem zouden komen. De stemming onder deze bevolkings delen bleek onder meer uit een staking van Triëstijnse havenarbeiders, die vandaag vier uur lang het werk heb ben neergelegd uit protest tegen Ita liaanse concessies aan Zuid-Slavië, die op de onderhandelingen tussen Italië en Zuid-Slavië onder leiding van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten beraamd zouden zijn. Op 65-jarige leeftijd is gisteren te Leiden overleden prof, dr J. J. L. MÜNCHEN, 9 Juli Het weer in Europa is van de kook. De aan houdende regens en zware sneeuwval heeft in Oostenrijk en Duitsland grote overstromingen veroorzaakt. In Oostenrijk werd door het wassen de water van de rivieren grote schade aangericht. Zes personen kwamen om het leven. De vloedgolf van de Donau bereikte vandaag tegen het middaguur Wenen, waar vele huizen in het water kwamen te staan. Vanmiddag steeg in Oostenrijk nog overal het water. 2500 kilometer van het Oostenrijkse wegennet staat thans blank. In Salzburg wordt het oude gedeelte van de stad bedreigd. De bevolking is aangeraden levensmiddelen in te slaan. In boven-Oostenrijk moesten 10.000 mensen hun woningen ontruimen. De rivier de Ache heeft bij Schlechting een brug vernield. De hoofdverkeersweg tussen München en Salzburg in de buurt van de Oostenrijkse grens is geheel afgesloten. In Beieren ver dronken drie personen. Alleen al in West-Duitsland langs de Donau en in de Inn staat een gebied van 5.000 vierkante kilometer onder water. De gehele Beierse stad Koetz- ling is door het water overvallen. Een derde deel van de bevolking, 26.000 in woners moest geëvacueerd worden. Ook de stad Passau met haar 35.000 inwoners is in het water komen te staan. Het merkwaardige is, dat in de ber gen van Tyrol en bjj Salzburg meer sneeuw op het ogenblik ligt dan met Kerstmis. In West-Duitsland is sneeuw gevallen op plaatsen die niet hoger dan 800 meter boven de zeespiegel lig gen. Op 2.000 meter hoogte ligt de sneeuw een meter dik. De passen, die Oostenrijk met Zwitserland, Italië en Zuid-Slavië verbinden zijn als gevolg van de zware sneeuwval gesloten. REDDING. In Beieren zijn Amerikaanse mili tairen, Westduitse grenspolitie, brandweerkorpsen en Rode-Kruis- eenheden druk in de weer. Reddings- eenheden van het Amerikaanse korps parachutisten staan dag en nacht met rubberboten gereed om op te treden als het nodig is. Ook vlieg tuigen en helicopters worden gereed gehouden. In het gebied van Strau bing redden Amerikaanse militairen gisteravond 40 mensen, die op de zich hiertoe een commissie gevormd, die ondermeer een huis-aan-huiscollecte voor dit doel zal organiseren. DAT te Kapelle gisteren mevrouw Groenleer bij het schoonmaken van de ramen zo ernstig is gevallen, dat zij met een gecompliceerde armbreuk naar het zieken huis te Goes vervoerd moest worden. DAT de Vereniging Reis lust te Krabbendijke met on geveer 150 ouden van dagen een reis heeft gemaakt naar Kaatsheuvel. Voldaan keer den de oudjes huiswaarts. DAT gisteravond een vro lijk blazend muziekcorps „Excelsior” te Kloetinge de laagste klassen van de school heeft verwelkomd toen de kinderen huiswaarts keerden van een gezellige trip naar de Wouwse plan- DAT jhr mr de Casem broot gisteren voorts aange zeten heeft op een diner dat door de directie van de Spiegelglasfabrieken te Sas van Gent werd gegeven ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer N.V. die be hoort tot de Société Anony- me des manufactures des glases et produits chémiques de Saint Gobain Chauny et Het Noorder Dierenparkt te Emmen herbergt sinds kort een bijzonder „mie rige” gast, n.l. een uit Brazilië geïm porteerde grote miereneter (Lat. Myr- mécophaga), welke de indruk wekt een voorhistorisch dier te zijn. De to tale lengte, van de neus tot het puntje van de golvende, sierlijke staart, is niet minder dan 2.30 meter. Het dier dat wij maar liever niet op een donkere avond zouden tegenkomen loopt op de buitenkant van zijn „hand”, waar van de lange, scherpe nagels naar ach teren zijn gericht. De Miereneter voedt zich uitsluitend met mieren en termie ten en hun larven. Het dier is in de Europese landen zeer moeilijk te hou den doordat het moeilijk is het juiste voedsel te vinden. In diverse dieren tuinen stierf zowel de grote als de kleine Miereneter na vrij korte tijd door deze oorzaak. Met zijn scherpe klauwen krabt de Miereneter de mierenheu vels open om dan uit zijn lan ge tandeloze snuit en een bijna hal ve meter lange wormvormige tong in het nest te steken en deze terug te trekken als ze met mieren is bedekt. De Miereneter verdedigt zich door op de achterpoten te gaan staan en met zijn vervaarlijke klauwen te slaan. De Franse nationale vergadering heeft besloten op 22 en 23 Juli een de bat over Indo-China te houden. Zoals bekend heeft Mendes France het par lement bjj zijn ambtsaanvaarding ver zocht hem tot 20 Juli de tijd te laten I Duyvendak, sedert 1 Mei 1930 hoog- om te pogen een regeling voor het In-1 1---- dochinese conflict te vinden. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE BILT, 9 Juli Veranderlijke be wolking met kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.30 u., onder 21.00 u. Maan op 17.25 u., onder 0.26 u. Hoogwater Zondag 11 Juli: Vlissingen: 10.27u., 1.51 m. 22.47 u. 1.44 m. Terneuzen: 10.51 u. 1.72 m., 23.13 u. 1.65 m. Wemeldinge: 11.48 u. 1.44 m. u. m. Zierikzee: 11.33 u. 1.24 m., 23.55 u. 1.12 m. DAT in Heinkenszand gis teren op de hoek Dorps- straat-Clara’s Pad een bot sing heeft plaats gehad tus sen een vrachtauto van de heer C. van Iwaarden uit ’s-Heer Arendskerke en een personenauto van de heer D. Moerdijk uit Ovezande. Zo als gewoonlijk werden beide wagens lelijk beschadigd, doch kwamen de bestuur ders er gelukkig zonder kleerscheuren vanaf. PARIJS, 9 Juli Mendes France, de Franse premier, en Molotof, de Sowjet-minister van Buitenlandse Za ken, zullen a.s. Zondag te Genève een onderhoud hebben. Dit zal de eerste ontmoeting tussen de beide ministers zijn. Mendes France heeft 23 Juni te Bern met de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, gesproken. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken is er van in kennis ge steld, dat noch John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, noch zijn plaats vervanger, Walter Bedell Smith, er thans over denkt naar Genève te gaan. Een woordvoerder voor Mendes France verklaarde, dat de premier nog nog steeds hoopt, dat een van deze staatslieden naar Genève komt. Tsjoe en Lai is vanmorgen uit Pe king naar Genève vertrokken. DEN HAAG, 9 Juli In de loop van de volgende week zal in prin cipe overeenstemming worden bereikt tussen de Nederlandse en donesische delegaties in hun besprekingen over de Unie-aangelegen- heden. Deze verwachting is vandaag uitgesproken door leden van de Indonesische delegatie. De Nederlanders, die hun mening gaven, waren echter niet zo optimistisch. De verwachting, dat men spoedig resultaat zal bereiken, noemde men wat voorbarig. Het informele contact duurt immers nog voort en dit betekent, dat ook de in beperkte kring gevoerde besprekingen nog niet tot een zodanig resultaat hebben geleid, dat men wat de hoofdbeginselen betreft kan spreken van een overeenstemming in principe. Inmiddels staat het vast dat de kwestie Nieuw-Guinea geen hinder paal vormt voor het bereiken van een overeenkomst op de conferentie. Voor dit geschil is geen oplossing gevonden, maar de Indonesische delegatie heeft volstaan met het protesteren tegen het Nederlandse standpunt, dat de status van dit gebied geen onderwerp van be spreking kan zijn. Ook heeft men gezegd, dat Indo nesië zich zelfstandige handelingen wat Nieuw-Guinea betreft in de toe komst voorbehoudt. Over de door Indonesië gewenste wijziging in de Unie verhouding is in middels een grote mate van overeen stemming bereikt. De instemming van Nederland met de opheffing van de Unie zal echter afhangen van een ge lijktijdige aanvaardbare regeling van de financieel-economische betrekkingen tussen beide landen. Een gunstig te ken is dat Djakarta nooit heeft willen spreken over de opheffing van de Unie. Evenwel zullen juist- bij het overleg de financieel-economische be trekkingen de grootste moeilijkheden opleveren. Het ligt voor de hand, dat men van Nederlandse zijde deze moei lijkheden op het oog heeft, als men ge reserveerd is ten opzichte van de te verwachten resultaten. Het ,d°el van de Indonesische dele gatie is een financieel economische verhouding met Nederland, die in overeenstemming is met de souvereine status van Indonesië en die gebaseerd is op de feitelijke toestand van het BRUSSEL, 9 Juli Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken e vanmiddag te Brussel meege- •eeld, dat de Sowjet-Unie alle verant woordelijkheid heeft afgewezen voor len op een Belgisch vliegtuig nabij de Hongaars-Zuidslavische grens op 3 Juni j.l. Eejtassische regering gaf in een op oe Belgisch ambassade te Moskou overhandigde nota toe, dat het aanval- postvliegtuig tot de Russische *ucntmacht behoorde, maar beweerde, aat het Belgische transportvliegtuig °ven de Sowjet-zóne van Oostenrijk ROME, 9 Juli - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Piccioni, heeft vandaag in de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Italiaanse Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat misschien bin nen enkele dagen overeenstemming zal worden bereikt over de kwestie- Triëst. Piccioni zei, dat de onderhandelingen bijna tot een einde zijn gebracht en dat er nog enige bijzonderheden geregeld dienen te worden. Op de vraag wanneer het einde van de onderhandelingen wordt ver wacht, antwoordde de minister: „Het zal geen maanden en geen weken duren”. Piccioni woonde de vergadering bij i de kwestie-Triëst de behandeling van in verband met de bestudering van het E.V.G.-Verdrag zou kunnen bevor- een wetsontwerp voor de bekrachti-1 deren. ging van het E.V.G.-Verdrag. De mi nister zei nogmaals van oordeel te zijn, dat de kwestie-Triëst en de bekrachti ging van het E.V.G.-Verdrag twee af zonderlijke kwesties zijn, maar hij voegde er aan toe, dat een regeling van ’s-GRAVENHAGE, 9 Juli In de vanmiddag gehouden openbare verga dering heeft de Sociaal-Economische Raad zich geruime tijd bezig gehouden met een ontwerp advies inzake de in stelling van een productschap voor zuivel, welke advies de raad gevraagd was door de minister voor P.B.O., Landbouw en Economische Zaken. Tenslotte werd de raad door de voor zitter de vraag voorgelegd of de raad, alhoewel het bedrijfsleven niet tot overeenstemming kwam, de minister moet adviseren over te gaan tot de in stelling van een productschap voor zuivel bjj wet. 16 leden waren voor, 21 leden tegen het geven van een advies tot instelling van een productschap voor zuivel. PARIJS, 9 Juli De Franse strijdkrachten zullen bij een bestands- overeenkomst met de Vietminh in elk geval Hanoi, de belangrijkste stad in Noord-Vietnam, en zijn havenstad Haiphong behouden. Voor een staken van het vuren zou alleen nog overeenstemming op het hoog ste niveau nodig zijn over de vraag, waar de bestandslijn tussen de 14de en de 18de breedtegraad moet liggen. Op de vooravond van het vertrek van premier Mendes France naar Ge nève was men in officiële kringen in de Franse hoofdstad optimistisch ge stemd over de vredeskansen in Indo- China. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat op 18 Juli een regeling om het vuren te staken van kracht wordt. Mendes France vertrekt Zaterdag naar Genève. Zondag zal hij de leiding op zich nemen van de Franse delegatie bij het overleg inzake Indo-China. Volgens gezaghebbende conferentie- kringen te Genève is op de vergadering van Vrijdag evenwel geen voortgang gemaakt. De sfeer werd hartelijk ge noemd. Vietminh-officieren, die te Trung Gia een dorp nabij Hanoi, militaire bijzonderheden van een bestand be- daken van de vlucht. De premier van Beieren, Ehard, is vanmorgen naar Tittmoning in het dis trict Laufen vertrokken, een van de ergst getroffen gebieden. Zandzakken zijn naar dit gebied verzonden om de dijken te versterken. In Finland is de rivier de Pehro bui ten haar oevers getreden.n In het mid den van het land staan grote gebieden onder water en er is aanzienlijke scha de aangericht. De internationaal bekende toeristen centra zijn normaal bereikbaar. In en kele gevallen moest het verkeer wor den omgelegd. Alleen heeft de Nederl. Reisver. meegedeeld, dat een bus tengevolge van het slechte weer een dag later in Nederland zal terugkeren. PA RUS, 9 Juli. De meningen er de wijze, waarop een eventuele °Pese Landbouwgemeenschap tot and zou moeten komen, blijven op “®viuJopese conferentie, welke alhier ?u ,®n wordt over dit onderwerp, r Franse minister van landbouw en president van de con- u, ®.ntle heeft daarom voorgesteld een roe,p te vormen, welke een op- nchtingsformule moet opstellen, wel- v°or ade leden aanvaardbaar moet en geacht. Deze werkgroep zal ,n tien ^den, t-w.: West- ^tsland, België, Denemarken, Italië, Nederland, En- Zwitserland, Turkije en

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1