STICHTING VREDERUST VIERDE GOUDEN JUBILEUM II spoedig weer Minister-conferentie zal beginnen Qv&nöadtqJ) Nederlandse kerk in Londen WET OP OMZETBELASTING AANVAARD Harde strijd om Hoeng Jen Slag om Jeruzalem is nabij Zware straffen voor Portoricanen Vrijer kapitaalverkeer in de Benelux Vooruitgang in overleg met Indonesië Node nam men afscheid van de scheidende voorzitter DsJ*deVries Jhr de Casembroot reikte drie onderscheidingen uit Advertenties vrij van heffing Molotof reeds in Genève aangekomen m Sneeuw en regen Europa Voor Zuid-Oost-Azië ook economisch Verdrag in de maak Prachtige herdenkingsrede Debat over de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Franse luchtmacht is actief van In enkele regels melden wij nog De schietpartij in het Huis Afgevaardigden Voorlopig geen Amerikaanse atoomproeven Sjoekeiri is ongerust Strijd tegen communisme op Malakka a.s. Zondag officieel DE BILT ZEGT: Meer bewolking ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2828 VRIJDAG 9 JULI 1954 Zuid-Slavië, in verbind ind v „ne- DAT Austin Friars, welke door H.K.H. Prinses Irene zal worden geopend. van de stad met alle middelen Israël bische deel van Jeruzalem meester te maken. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT te Oostkapelle in de duinen gisteren brand uit brak bij de eendenkooi van de heer De Hollander. De brandweer doofde het vuur met scheppen zand. termiet daan. NEW YORK, 8 Juli President Eisenhower heeft de plannen voor een nieuwe reeks proeven met waterstof- wapens in het najaar1 afgelast. DAT de heren J. G. Bijl en Chr. Flipse, beiden on derwijzer aan de Chr. school te Kapelle, te Middelburg slaagden’ voor het diploma schoolraad. DAT de afdeling Kapelle- Biezelinge van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen gis teren een zeer geslaagde reis naar het bloemencentrum Aalsmeer heeft gemaakt. len gaan en kreeg van een toesnellende agent een pro- ces-verbaal. DAT de Avondvierdaagse, die gisteren in Zierikzee is beëindigd 279 triomfantelij ke tippelaars binnen de poorten bracht. Er waren 10 uitvallers. Van de 279 waren er twee dames die voor de negende keer hebben mee gelopen. Deze dames, A. M. Veitsa «a P. de Bie-Hey- een groep van 20 Duitse hulp krachten is aangekomen die zich zullen belasten met werkzaamheden ten alge mene nutte. Maandag 12 Ju li a.s. zullen zij officieel in „De Koebel” ontvangen wor den. zal de Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, in het Stedelijk Museum van Vlis- singen een tentoonstelling ope nen van de bekende Franse schilder Constatin Guys. Door het houden van deze unieke ten toonstelling eert Vlissingen deze merkwaardige Franse artist, die ruim 150 jaar geleden in deze stad werd geboren. DAT in Middelburg op de Kromme Weele, de ver pleegster J. van Z. uit Mid delburg op haar bromfiets in botsing is gekomen met een auto bestuurd door een heer uit Krimpen aan de IJssel. De verpleegster, die geen voorrang verleende, zag haar brommer ia digge- PARIJS, 8 Juli De Vietminh- opstandelingen hebben de stad Hoeng Jen aan de Rode Rivier vrijwel geheel omsingeld. Het Franse garnizoen van dit bolwerk, dat ligt aan de Zuidelijke rand van ’t gebied dat de Fransen nog in N.-Indo-China bezet houden, wordt vanuit de lucht bevoorraad. De Franse luchtmacht heeft vandaag verscheide ne aanvalsvluchten gedaan tegen de opstandelingen, die de Fransen van uit het Zuiden bedreigen. Er zijn nog geen tekenen, die wijzen op een Vietminh-aanval langs het ge hele front. Militaire kringen zijn van mening, dat de communisten eerst zul len pogen twee of drie divisies naar de lijn Hanoi-Haipong over te bren gen, alvorens een nieuw offensief te beginnen. CAIRO, 8 Juli „De slag om Jeru zalem is nabij”, aldus heeft de plaats vervangende algemene secretaris van ae Arabische Liga, Ahmed el Sjoekeiri, 'andaag te Cairo gezegd. Volgens loekeiri is Israël bezig het geschiktste ogenblik te kiezen voor een poging om de stad te bezetten en het stadsgebied te annexeren. Het is de plicht van alle Arabieren en alle Mohammedanen zich voor te bereiden op de verdediging Jeruzalem met alle midc.c.cl. .o.cc. het voornemen zich van het Ara- WASHINGTON, 8 Juli De vier Portoricanen die op 1 Maart vijf afge vaardigden in het Amerikaanse Huis door revolverschoten verwondden, zijn vandaag in Washington tot gevange nisstraffen veroordeeld. De drie man nen, de 25-jarige Miranda, de 29-jarige Cordero en de 28-jarige Rodriguez, werden elk tot de zwaarste gevange nisstraf veroordeeld, namelijk van 25 tot 75 jaar. De leidster van de groep, mevrouw Lolita Lebron, kreeg van 16 jaar en acht maanden tot 50 jaar. Voordat de vonnissen werden uitge sproken, zeiden de vier Portoricaanse nationalisten, dat zij alleen maar een demonstratie op touw hadden willen zetten en niet de bedoeling hadden ge had mensen van het leven te beroven. Zij voelden zich niet schuldig aan een misdaad. boer, kregen dus hun gentje” opgespeld. in Zierikzee Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Sprongen, Goes; R. Zuidema, Goes. LONDEN, 8 Juli Gemeld is, dat het boven verschillende landen van Europa hevig gesneeuwd heeft. Thans komen berichten binnen van overvloe dige regenval. Dit was echter o.m. het geval in beneden-Oostenrijk, waar ve le dorpen zijn overstroomd. Mensen en dieren moesten met boten in veiligheid worden gebracht. Boven Slovenië, sneeuwde het. Buiten Europa was het vooral Ijs land, waar stortregens vielen. In de hoofdstad Reykjavik viel gedurende 24 uur bijna tien centimeter sneeuw het geen gepaard ging met de hevigste storm sinds jaren. In het dal van Ska- gafjordur, in het Noorden, zijn wegen weggeslagen. Ook hebben er aardver schuivingen plaats. Maatregelen wor den getroffen om de voornaamste stad in dit gebied, Akureyri, uit de lucht te bevoorraden. DAT naast de oogst van rode bessen nu ook de zwarte bessen oogst is be gonnen en dat de prijs hier van zeer hoog is, namelijk rond 1,20 per kg. Het vo rig jaar lag de prijs rond 0,60 per kg. De kilo-op- brengst is dit jaar goed. DAT in de buurt van Axel op de weg langs de vrachtauto va» - - - - ’de firma Mol uit Klooster- zande in botsing is geko men met een personenauto van P. J. T. uit Terneuzen. De personenauto werd lelijk beschadigd maar de bestuur der kreeg geen letsel. BRUSSEL, 8 Juli Vanmorgen hebben op het ministerie van Buiten landse Zaken te Brussel de minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, de Nederlandse ambassadeur te Brus sel, Baron van Harinxma Thoe Slooten, en de gezant van Luxemburg, Schaus, een nieuw Benelux-accoord onderte kend. Dit accoord herstelt de vrijheid van het kapitaalverkeer tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie. Het voorziet voorna melijk in de mogelijkheid de in één land geïnvesteerde kapitalen in andere landen om te zetten, ze te repatriëren, nieuwe kapitalen in te investeren, vrije a.bitrage toe te laten en de nationale roerende waarden over te maken. Met keuring van de bevoegde autoriteiten zullen effecten uitgegeven kunnen '•orden op de kapitaalmarkt van een partnerland. Een bijzonder belangrijk gevolg van de toepassing van dit ac- c°°r?’ ^at op 16 van kracht inOr<w’ jS ,dat de Belgische kapitalen Nederland, die nog niet gerepa trieerd kunnen worden, vanaf die da tum zullen kunnen worden overge- b lacht. amendement om handelsagenten vrij te stellen in toen bleek dat het kans loos was. Zo deed ook de heer v. d. Wetering (C.H.) met zijn voorstel om gist niet met omzetbelasting te belas ten. Volgens een globale berekening heeft de regering door al deze wijzi- gingen te aanvaarden f 12,1 millioen prijsgegeven. FINANCIËLE VERHOUDINGEN. De Kamer behandelde nog het ont werp: „financiële verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten voor de ja ren 1953 tot 1957”. Een moeilijk en zeer technisch wetsontwerp, dat zelfs de gemeentesecretaris van Rijswijk, de heer Beernink (C.H.) deed verzuch ten, dat de bepalingen zo onduidelijk zijn, dat hij er vele niet snapt. Duide lijk is in ieder geval wel, dat het ge meentefonds voor 1953 9.85 van de belastingen zal krijgen en van 1954 af 11Verder zal er een vloer gelegd worden door middel van éen mini- mum-uitkering per inwoner, waardoor de financiële mogelijkheden voor de kleinere gemeenten iets groter worden. Ook zullen de gemeenten profiteren van de opbrengst van de hoofdsommen der grondbelasting en personele belas ting en dus niet alleen van de opcen ten van deze belastingen, zoals nu het geval was. Deze maatregel is genomen als tegenwicht tegen het afschaffen van de ondernemersbelasting, waar door de gemeenten werden gedupeerd. Tenslotte zal het Rijk een rentever goeding geven aan het gemeentefonds voor de reserves van dit fonds, die in ’s Rijks kas zitten. De heer Maenen (K.V.P.) was nog niet tevreden over dit ontwerp, dat aan de gemeenten niet de financiële auto nomie verleent. Deze regeling zag hij als een noodvoorziening, die tijdig door een definitieve regeling vervan gen moet worden. Hij heeft een amen dement ingediend om vooral de kleine re gemeenten enige meerdere inkom sten uit het Gemeentefonds te ver strekken. Ook met een ander amende- ment wil hij de kleine gemeenten hel pen. Zo probeert de heer Maenen om een bedrag van 35 aan algemene uit kering te garanderen, verminderd met het bedrag dat per inwoner wordt ver strekt. De heer Hofstra (P.v.d.A.) is met een amendement gekomen om de werkingsduur van de wet te beperken tot eind 1956. Dan moet de commissie Oud met de definitieve voorstellen op dit gebied maar gereed zijn. LONDEN, 8 Juli Het ziet er naar uit dat de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève spoedig hervat zal worden. Vandaag Is Molotof reeds teruggekeerd in de Zwitserse stad en Mendes France zal zich Zaterdag naar Genève begeven. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal Maandag naar Genève vliegen om de leiding van de Britse delegatie weer op zich te nemen. Ook de communistische premier van China Tsjoe en Lai zal binnenkort uit Peking naar Genève terugkeren. over eens zijn dat louter militaire voorzorgsmaatregelen in Zuid-Oost- Azië onvoldoende zijn en dat de demo cratieën aldaar ook de koude oorlog moeten winnen, hetgeen slechts kan geschieden door een gezonde economi sche positie dezer landen te verzeke ren. griffier van de Zeeuwse Staten, Mr J. M. Pilaar; de referendaris van de grif fie Zuid-Holland, de heer J. Verduyn, die de Staten van Zuid-Holland verte genwoordigde; de Inspecteur van het Staatstoezicht Dr H. J. Koene, tevens als vertegenwoordiger van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid; de burgemeesters van Bergen op Zoom en Halsteren; vele kerkelijke autoriteiten en vanzelfsprekend vele oud-bestuursleden en oud-personeels- leden. Van hen maakten gebruik van de ge legenheid tot feliciteren jhr mr de Ca sembroot, dr Koene, burgemeester ir L. A. H. Peters van Bergen op Zoom (die onder veel hilariteit onthulde dat zijn vrouw een vroegere Goese Ds de Vries „een schat van een man” had genoemd) en de heer Verduyn. Burgemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West-Souburg sprak namens de stichting Rusthuizen Walcheren en namens de Prov. Dienst voor Geeste lijke Volksgezondheid, terwijl de heer Laten wij eerst trachten U iets te vertellen van de herdenkingsrede. Ds de Vries las de eerste vijf versen van Psalm 103, de Psalm waarin David Gods weldaden opsomt: die al Uw on gerechtigheid vergeeft, die al Uw krankheden geneest, die Uw leven verlost van de groeve, die U kroont met goedertierenheid en barmhartig heden, die Uw mond verzadigt met het goede, Uw jeugd vernieuwt als eens arends. „Zie zo sprak de grijze voorzit ter laat eens één enkel licht straaltje vallen door een prisma. U krijgt dan de zeven hoofdkleuren in een schoon spectrum. Zo is één licht straaltje van Gods weldadigheid op ons gevallen en wij zien de zeven weldaden die David hier opsomt”. Elk van deze zeven weldaden be sprekend gaf Ds de Vries een over zicht van het wel en wee van de stich ting in de afgelopen vijftig jaar. De geestelijke verzorging, het meeleven der Zeeuwse bevolking, het werk van het verzorgend en verplegend perso neel, de vooruitgang van de weten schap dit alles werd belicht en bij dit alles stelde Ds de Vries Christus in het midden, uit Wie, door Wie en tot Wie al deze weldaden zijn. VELE AUTORITEITEN. Tevoren had de voorzitter vele auto riteiten kunnen verwelkomen. Daar was de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland met twee leden van Gedeputeerde Staten n.l. de heer Philipse en Lockefeer. Daar was de Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblatf* Hoofdkantö’or: Goes, L. Vorstst». 90 Tel. 2438 bij geen gehoor v«* advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT gisteren in de Doops gezinde kerk te Middelburg een Doopsgezinde Zuster- kring-dag is gehouden waar aan leden uit Middelburg, SINGAPORE, 8 Juli Honderden Britse parachutisten zijn in de omge ving van Ipoh, in Noord-Malakka, in actie gekomen in de grootste gecom bineerde operatie, welke ooit door lucht- en landstrijdkrachten tegen de verzetsstrijders is ondernomen. Bommenwerpers hadden eerst het gebied, waar de valschermtroepen landden, bestookt met zware bommen. Omtrent het doel van deze operatie- zijn geen mededelingen ge- Joh. Nijssen uit ’s-Gravenpolder de ge voelens der leden op rijm vertolkte! GESCHENKEN. Toen was het ogenblik gekomen, waar op Ds de Vries de voorzitters hamer moest neerleggen. Bewogen dankte hij het bestuur voor de uitste kende samenwerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden en voor ieder der leden van het dagelijks be stuur had hij een persoonlijk woord. En niet minder bewogen was het dankwoord van de vice-voorzitter, de heer J. J. Duvekot uit Goes, tot de scheidende voorzitter. En die dank bracht hij tot uiting in een geschenk onder couvert. „Dan lost U zelf de puzzle maar op hoe U het besteden wilt!” zo zei hij. En buiten wachtte nog een verras sing: daar werd Ds de Vries ver zocht een zonnewijzer te onthullen die door het personeel aan het be stuur is aangeboden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. De ge- neesheer-directeur, Dr M. v. d. Beek, dankte hier de scheidende voorzitter speciaal voor het begrip dat deze steeds heeft getoond voor de wensen van het personeel. (Zie vervolg pag. 2). DE BILT, 8 Juli Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Hoogwater Zaterdag 10 Juli: Vlissingen: 9.21 u. 1.48 m., 21.45 u. 1.38 m. Terneuzen: 9.47 u. 1.68 m., 22.10 u. l. 59 m. Wemeldinge: 10.44 u. 1.43 m., 23.10 u. 1.26 m. Zierikzee: 10.27 u. 1.23 m. , 22.49 u. 1.06 m. DEN HAAG, 8 Juli Het informele overleg, dat gisteren tussen de Neder landse en Indonesische delegaties voor de Unie-besprekingen is begonnen, zal de volgende week worden voortgezet. De tweede informele bijeenkomst, die vandaag is gehouden, begon om half vijf en heeft ruim een uur geduurd. Dinsdagmiddag half drie zullen de de legaties de informele besprekingen voortzetten. Na afloop van de bijeenkomst van vandaag werd medegedeeld, dat er sprake is van enigé vooruitgang in de bespreking van de vele en ingewikkel de zaken, die aan de orde zijn. De de legaties zullen weer voltallig bijeen komen - zo wordt voorts nog verklaard als een gemeenschappelijk uitgangs punt zal zijn gevonden voor formele besprekingen. BERGEN OP ZOOM, 8 Juli Als een parel ligt de stichting „Vrederust” in het beboste Brabantse land maar het is een kleinood van de Zeeuwen. Wie daaraan ooit getwijfeld heeft, die heeft het van daag kunnen zien: de honderden mannen en vrouwen, velen gekleed in hoerendracht en tezamen alle lagen der Zeeuwse bevolking vertegen woordigend, waren naar „hun” stichting gekomen om daar het gouden feest te vieren van de Ver. tot Christelijke Verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Hoog wapperde boven de bossen de vlag want het was feest op „Vrederust”. Tocheen feest waaraan een afscheid verbonden was. Het was immers de laatste keer dat Ds J. de Vries uit Goes de voorzittershamer hanteerde. Bijna 80 jaar is hij thans en hij achtte nu het ogenblik gekomen om zijn taak aan jongeren over te dragen. Maar welk een verlies! Zelden zal men een zo prachtige, een zo blijmoedige en toch door en door christelijke herdenkings rede gehoord hebben als vanmiddag door Ds de Vries werd uitgesproken. „Men zou om deze rede huilen van ontroering en dankbaarheid!” zo drukte de Commissaris der Koningin 1q Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot het uit en hij vertolkte met deze spontane woorden ongetwijfeld de gevoelens der aanwezigen Nog op andere wijze vertolkte de Commissaris deze gevoelens: een luid applaus barstte immers los toen hij meedeelde dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd Ds de Vries te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tevens speldde de Commissaris de eremédaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, op de borst van de heer P. Heuse- veld, die 41 jaar lang aan de Stichting verbonden is als meester-schoenmaker en van de heer H. van Steveninck, die de Stichting 40 jaar lang van groenten heeft voorzien uit eigen moestuin. Na aankomst in Genève zei Molotof, dat de Geneefse conferentie binnen kort, op ministerieel niveau, het on derzoek naar het herstel van de vrede in Indo-China moet voortzetten. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken hebben de laatste tijd belangrijke resultaten bereikt om de conferentie in staat te stellen concrete resultaten te bereiken. Molotof hoopte dan ook een paar da gen de tijd te hebben om het verslag van de besprekingen sedert zijn ver trek naar Moskou te bestuderen. ZUID OOST AZIË. De besprekingen te Washington tus sen vertegenwoordigers der Verenigde Staten en Australië en Nieuw-Zeeland over het sluiten van een Verdedigings- verdrag voor Zuid-Oost-Azië, zullen een veel uitgebreider terrein bestrij ken, dan aanvankelijk werd verwacht. Er zal niet slechts gesproken wor den over een militaire veiligheid der betrokken staten, doch evenzeer zal van gedachten worden gewisseld over maatregelen ter versterking van de economische positie dezer landen. Dit zal geschieden door het beschikbaar stellen van technische deskundigen, het van te voren opstellen van plan nen voor het economische beleid en het voorzien der deelnemende landen, naar behoefte, van dringende benodig de goederen en machinerieën. Kort samengevat betekent dit dat de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland het er DEN HAAG, 8 Juli Na een behandeling van zeven dagen heeft de Tweede Kamer gisteren de wijziging van de omzetbelastingwet z.h.s. aan vaard. Na het uitvoerige debat van gisteren waren verrassingen zo goed als uitgesloten. De stemmingen verliepen dan ook bijna geheel volgens de ver wachtingen. Er was slechts één uitzondering: ontbijt, peper- en snijkoek wor den van omzetbelasting vrijgesteld. Gisteren was de indruk gewekt dat dl* amendement van de heer v. d. Wetering (C.H.) zou moeten sneuvelen. De andere successen deden dus niemand verstomd staan. Zo werd het amende ment v. d. Heuvel (A.R.) om advertenties vrij te stellen aanvaard met alleen de stemmen van de socialisten tegen. Niemand verzette zich tegen het amendement van Leeuwen (V.V.D.) om de begrafenisondernemers vrij te stellen, terwijl de uitpootplanten-amendement v. d. Heuvel - eveneens werden vrijgesteld. Dat het amendement van de com missie van voorbereiding over de 2.000- en 12.000-grens zou worden aangenomen stond ook bij voorbaat vast. Kleinhandelaren-grossiers wór den nu van grossiersomzetbelasting vrijgesteld als hun grossiersomzet niet meer dan 12.000 bedraagt Voor kleinhandelarenfabrikanten geldt een prijs van 2.000. De heer van Koeverden (K.V.P.) heeft pech. Aan vankelijk was zijn amendement om de mengvoeders vrij te stellen gunstig ontvangen. Maar nu verklaarde de heer Lucas (K.V.P.) namens de com missie van voorbereiding, dat alle le den dier commissie tegen het amende ment waren. Aan de advertenties was dus de voorkeur gegeven. De heer van Koeverden koos de juiste oplossing: hij trok zijn amendement in. Het amendement van Leeuwen (V. V.D.) om met ingang van 1 Januari 1957 het weelde- en tussentarief af te schaffen werd verworpen met slechts de stemmen van de V.V.D., S.G.P. en K.N.P. voor. De heer Welter trok zijn Goes en Vlissingen deelna men. Mevrouw Steen-Heg- berg uit Middelburg sprak een welkom. Voordat men ging vergaderen bracht men een bezoek aan het minia tuur. Na de vergadering heeft dr A. H. A. Bakker een verhaal verteld. DAT dr Korringa nog geen aanslag van oester- broed verwacht. Het water is nog steeds te koud. DAT de mosselexport is uitgesteld tot 19 Juli a.s. doch dat de kwaliteit in ieder geval goed is. DAT wegens het maken van de onderbouw van de Bonzijbrug te Wemeldinge het kanaalpeil op het Ka naal door Zuid-Beveland op 20 en 21 Juli 1954 of zoveel langer of korter dan moge lijk zal blijken, zal zijn ver laagd tot 0.90 N.A.P. van de nieuwe Nederlandse kerk in Londen in r

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1