Tweede Kamer Lucht na besloten overleg gezuiverd in in Grote geestelijke afstand tussen kerkelijken en niet-kerkelijken de omzetbelasting om voor van De Goede kans voor vrijstelling advertenties Staking te Rotterdam Amsterdamse taxichauffeur overvallen Bezwaren tegen wijzigingsprocedure Statuut met de West BEDREIGING VAN HANOI NEEMT TOE Bijeenkomst van Benelux-ministers Australië erkent Peking niet Geen atoomproeven meer in V.N.-gebied lül Indo-China Volgende week Woensdag uitwisseling zieken en gewonden De toestand m Heerschappij van het belang boven het christelijk beginsel P.B.O. is kerstening van het werkleven Prof. Romme over het mandement H| - ff® PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer tevreden: van In enkele regels melden wij nog Betere schietstoelen voor Nederlandse Meteors Vier Engels sprekende daders gevlucht. Tweederde meerderheid van stemmen gevraagd Russische nota aan de V.S. M DE BILT ZEGT: Iets warmer Ml; ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2827 DONDERDAG 8 JULI 1954 triomferen. van veroin regen. re- Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ’s-GRAVENHAGE, 7 Juli Binnen kort zal de schietstoel in de Meteors van de Koninklijke Luchtmacht ver beterd worden, naar aanleiding van proefnemingen die men in Engeland gedaan heeft. Het voordeel van de verbetering is een grote automatisering, die berust op een barometrische werking. In de oude schietstoel moest men, na uit het toestel te zijn geschoten, zelf door mid del van een handgreep de parachute openen en zich daarna van de schiet stoel ontdoen. Bij de nieuwe schiet stoel geschieden deze handeling auto matisch beneden een hoogte die men vooraf kan instellen. DAT in tegenwoordigheid van de Rijkstuinbouwconsu- lent, ir J. J. van Hennick in Haamstede de eindles van de tuinbouwschool is gehou den. J. Bakker en C. W. Jon ker te Haamstede en W. C. Oosterling te Renesse ont vingen een diploma. AMSTERDAM, 7 Juli. De afgelopen nacht kort na twaalf uur hebben vier jongemannen van 24 a 25 jaar gepoogd de 55-jarige Amsterdamse taxichauffeur H. Nijenhuys, in wiens wagen zy van het Centraal Station naar Amsterdam- Noord waren gereden, te beroven. De chauffeur wist de aanvallers echter van zich af te slaan. De mannen namen de vlucht en waren vanmiddag om twaalf uur nog niet opgespoord DAT gisteren te Middel burg de avondvierdaagse is begonnen. Er waren 396 deelnemers, waarvan 219 ju- oever van ZOU mistisch nog Hoe het lot van dit amendement zal zijn valt moeilijk te voorspellen. Als de Kamer vasthoudt aan de toegestane 13 millioen gulden, dan zullen de mengvoerders wel de dupe worden. DEN HAAG, 8 Juli Nagenoeg alle leden van de Tweede Kamer spreken er hun voldoening over uit, dat met Suriname en de Nederlandse Antillen volledige overeenstemming is bereikt over de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk der Nederlanden. Aldus le zen we in het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp aanvaarding van een Statuut voor het Koninkrijk der Ne derlanden. Toch waren alle leden niet even en thousiast. Verscheidenen wijzen er op, dat aan wijzigingen van het statuut in wezen geen grenzen wordt gesteld. Het wordt mogelijk gemaakt, dat langs de weg van de wijziging van het statuut veranderingen worden gebracht ook in het Nederlandse staatsbestel. De Rijks- wetgever begeeft zich op het gebied van de landswetgever. Hiertegen hebben deze leden zeer ernstig bezwaar, dat dit mogelijk is. Verder menen zij, dat zodanige wijzi gingen alleen mogelijk moeten zijn, wanneer deze met tweederde van de uitgebrachte stemmen worden aan vaard. Andere leden deelden deze be zwaren, maar konden toch niettemin de voorgestelde wijzigingsprocedure aanvaarden. BRUSSEL, 7 Juli De bijeenkomst der Beneluxministers, die twee maal moest worden uitgesteld, zal thans de finitief op 20 Juli te Brussel worden gehouden. Op de agenda komt o.a. voor de eenmaking van de accijnsrechten, de openbare aanbestedingen, de har monisering van de economische en so ciale politiek der Beneluxlanden en de gemeenschappelijke lijst der vrijgege ven goederen bij de invoer uit de lan den van de O.E.E.S. aangrenzenden woning van J. Nieuwenhuise werd be schadigd. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 8 Juli Vanmiddag zal de Tweede Kamer stemmen over de vele amendementen, die de behandeling van de wet op de omzetbelasting hebben overleefd. Uit het verslag over het besloten overleg blijkt dat de regering toezeggingen heeft gedaan, die in totaal 10,9 millioen gulden vergen. Het schijnt wel vast te staan dat de Kamer ongeveer dertien millioen gulden aan wensen mag besteden. De eindstrijd zal waarschijnlijk gaan tussen de vrijstelling van advertenties van omzetbelasting kosten 2,8 millioen gulden en de vrijstelling van mengvoeders, hetgeen vijf millioen gulden van de schatkist zal vergen. Voor beide amendementen bestaat een meerderheid, maar zoals de zaken gisteren stonden zullen de advertenties waarschijnlijk nioren. Een behoorlijk aan tal dus gezien het feit, dat vorig jaar slechts 288 wan- delliefhebbers deel namen. Er waren op deze eerste avond geen uitvallers. DAT door het springen van een voorband de gara gehouder M. uit Hoofdplaat gisteravond met zijn auto langs de Lange Weg te Axel in de sloot is gereden na eerst een boom en daarna een paal van het hoogspan ningsnet te hebben geraakt. De wagen werd lelijk be schadigd maar de bestuur der kwam er met de schrik vanaf. van het 41e regiment Infanterie, een garde-bataljon Grenadiers, een garde» bataljon Jagers en een zware mortie rencompagnie. Onder grote belangstel ling van autoriteiten en bevolking hebben de regimenten het hoogtepunt van hun feest beleefd. Dreigende re genwolken hebben het bij een dreiging gelaten, en de zon toch nog kans ge geven, om met tussenpozen het kleu renspel een bijzonder cachet te ver lenen. SNEEK, 7 Juli Gisteravond om streeks elf uur is een auto, bestuurd door de heer F., fabrikant te Huizum bij Leeuwarden, vermoedelijk door te grote snelheid in de gevaarlijke bocht bij Scharnegoutum tegen een boom ge reden. Bij dit ongeluk werden de heer en mevrouw F. op slag gedood. Hun ongeveer 3-jarig dochtertje is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de weersomstandig heden van de laatste dagen zeer ongunstig zijn voor het zachte fruit, in het bijzonder voor de frambozen en ker sen. De kwaliteit heeft plaatselijk zeer te lijden van de aanhoudende koude en DAT het Ned. Herv. Kerk koor te Kloetinge gisteren op het Nationaal Zangcon- cours te Dordrecht in de afd. Uitmuntendheid met 317 punten (dat is 17 meer dan men nodig had) de eerste prijs heeft behaald. Profi ciat! DAT in Waarde gisteroch tend de bliksem neersloeg in de woning van de heer L. Krjjnsen aan de haven. Er ontstond een begin van brand, dat men met emmers water wist, te blussen. De materiële schade aan de wo ning is vrij groot en ook een -j ROTTERDAM, 7 Juli Het perso neel van de N.V. Emba, Emballage fabriek en Houthandel te Rotterdam, is gisteren in staking gegaan. Er heer ste reeds lange tijd beroering, die kort geleden al tot een staking van enkele uren had geleid. Niét alleen werd loonsverhoging gevraagd, maar ook een percentage van de winst. Toen wel het eerste werd toegezegd, maar het tweede niet, besloot het personeel, on geveer 400 man, het werk neer te leg gen. Er wordt nu een winstdeling ge vraagd van 4 p._cent. Hoewel de erkende bonden niet of ficieel achter deze staking staan, trach ten zij wel te bemiddelen. Burgemeester Giai heeft medege deeld, dat elke straat van Hanoi, dat 300.000 inwoners heeft, in secties ver deeld zal worden. De burgers in elke sectie zouden hun eigen zelfverdedi- gingsgroep vormen. De groepen zouden later gewapend kunnen worden. Burgerlijke functionarissen te Ha noi hebben geruchten tegengespro ken, dat Vietnamese burgers een „regiment" zouden hebben gevormd om de Fransen aan te vallen als zij zouden pogen Hanoi aan de commu nisten prijs te geven. In de afgelopen 24 uur heeft de Franse luchtmacht 120 aanvalsvluch ten tegen doelen in Noord- en Midden- Vietnam uitgevoerd. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers van het type B-26 bestookten groepen opstandelingen in de Delta, voornamelijk in de sector Hai Doeong, tussen Hanoi en Haipong, en in het gebied van Hoeng Jen, 50 km ten Zuiden van Hanoi. Op de Rode Ri vier werden sampans tot zinken ge bracht. Radio-Vietminh heeft vandaag be kend gemaakt, dat de opstandelingen de volgende week Woensdag 200 zieke en gewonde krijgsgevangenen van de Franse Unie zullen overdragen in ruil DAT naast de Nederland se, Belgische en Zweedse amateurs, die Zaterdagmid dag in Heinkenszand de strijd aanbinden om de Ka- perprijs nu ook nog hebben ingeschreven de Duitsers Josef Borghart en Martin Wiell en de Yoegoslaven Petrowitz, Mundzija, Kostic en Panisc. De voorzitter van de N.W.R.U., dr van Dijk, zal de wedstrijd bij wonen. CANBERRA, 7 Juli Australië zal op dit ogenblik communistisch China Hle^, erkennen. Men toonde zich te Canberra verrast over de verklaring van de Nieuwzeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Clifton Webb, volgens welke de Nieuwzeelandse gering van oordeel is, dat het ogen blik is gekomen om communistisch China toe te laten tot de Verenigde 'laties. Over deze kwestie is geen over- tussen de Australische en e Nieuwzeelandse regering, zo zei men in Canberra. Het uitgangspunt van een struc tuurverandering en ombouw van het maatschappelijk leven is de P.B.O. Het gebrek aan ontvankelijkheid van deze P.B.O. is schrijnend. Toch is de P.B.O. als het ware een kerstening in het werkleven, die beoogt de ar beider een plaats te geven, die niet achterblijft bij de kapitaalbezitters. We zullen trachten het hart van het volk te vinden voor zo iets van grote christelijke waarde. Naar aanleiding van een recent ar tikel, waarin het funeste onzin werd genoemd, dat het redden van zielen De minister en de staatssecretaris hebben zeven belangrijke toezeggingen gedaan. Zij hebben de amendementen van de heren Hofstra (P.v.d.A.), v. d. Wetering (C.H.) en Hooy (K.V.P.) op de 1.200-grens voor kleinhandelaren fabrikanten en de 10.000-grens voor kleinhandelaren-grossiers weliswaar met kracht bestreden, (deze werden ingetrokken), maar daarvoor in de plaats is een amendement van de ge hele commissie van voorbereiding ge komen. Staatssecretaris van den Berge zeide dat de Kamer beter zou doen om dit amendement niet aan te nemen, maar hij verzette zich er niet tegen. Nu zal het zo worden, dat kleinhande- laars-fabrikanten van hun fabrikanten omzetbelasting zullen worden vrijge steld als de fabrikantenomzet niet o meer dan 2.000 per jaar bedraagt, voorbereiding ën de regering staat af- Voor kleinhandelaren-grossiers wordt dit bedrag nu gebracht op 12.000 in plaats van 10.000. Dit amendement kost de schatkist 2% millioen. Verder zijn er belangrijke wijzigin gen gebracht op de omzetbelasting op menselijk leed. Vrijgesteld zijn nu art sen met uitzondering van dieren artsen, tandartsen, verpleegsters, ver plegers, vroedvrouwen, alsmede het vervoer van zieken per ambulance. De kosten van deze wijzigingen be dragen 4 millioen. De heer v. d. We tering (C.H.) heeft zijn amendement gehandhaafd om ook dierenartsen vrij te stellen, maar de meerderheid der Kamer is daar tegen. ADVERTENTIES. Wat de vrijstelling van advertenties betreft zegt het verslag dat de kosten van het amendement v. d. Heuvel (A. R.) ongeveer 2,8 millioen gulden zal bedragen. De commissie bleek in meer derheid voor het amendement te zijn. Dit bleek ook het geval te zijn met de wensen van de heer van Leeuwen (V.V.D.) om begrafenisondernemers vrij te stellen. Een amendement Lucas (K.V.P.) om ingeval van uitvoer de volledige te ruggaaf van omzetbelasting niet te be lemmeren door het bindende maxima is door de regering overgenomen. De heer v. d. Wetering (C.H.) boekte ook nog een succesje. Gerookte paling wordt van omzetbelasting vrijgesteld. Voor verse paling was dit reeds het geval. Ook de heer Jansen (K.V.P.) kreeg zjjn zin: de kunstzijden banden- weefselindustrie zal niet in de inte- gratietabel worden opgenomen. DAT gisterochtend tijdens een hevig onweer de blik sem is ingeslagen in de wo ning van de landbouwer M. van der Sluis te Bruinisse. Een radiotoestel werd ver nield en enkele ruiten sneu velden. Op beddegoed kwa men schroeivlekken en la kens die op zolder hingen te drogen vlogen in brand. Men wist het vuur te doven. Van de inwonenden werd geluk kig niemand getroffen. ’s-HERTOGENBOSCH, 7 Juli Vandaag, de oprichtingsdatum van de beide garderegimenten Grenadiers en Jagers in 1829, hebben de jubilerende eenheden „onder het oog des konings” mogen defileren in hun garnizoens stad ’s-Hertogenbosch. De Koningin, vergezeld van Prins Bernhard, arriveerde om klokslag half drie voor het bordes van het stadhuis. Hierop volgde een défilé, waaraan deelnamen de staf en de stafcompagnie Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SÖ tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes wijzend tegenover het amendement Welter om de tussenhandel van de om zetbelasting vrij te stellen. De heer v. d. Wetering (C.H.) heeft zijn amen dement ingetrokken om fooien niet te belasten. Zijn voorstel om ontbijtkoek, peperkoek en alle andere soorten snij koek vrij te stellen werd later op de dag door de staatssecretaris bestreden. De C.H.-afgevaardigde wilde ook gist vrijstellen, maar daar voelde de staatssecretaris evenmin iets voor. De heer van de Heuvel (A.R.) wilde ge hele vrijstelling voor uitpootplanten. .Maar ook deze vlieger zal wel niet op gaan. Moeilijker was het nog met het amendement van Koeverden (K.V.P.) om ook de mengvoerders vrij te stel len. De K.V.P., A.R., V.V.D. en C.P.N. hebben zich inmiddels voor dit amen dement verklaard. Maar de staatssec retaris vroeg zich af of het budgetaire offer van vijf millioen gulden door dit amendement niet beter besteed kan worden. Deze vrijstelling vond hij niet redelijk. Men mag niet alleen maar kijken naar de verhoging van het groothandelspercentage van op want dan vergeet men dat minister Lieftinck de mengvoerders destijds uit het 4 tarief heeft gehaald. Waarom de mengvoerders in de watten te leg gen, terwijl vele andere artikelen zwaar worden belast In Guatemala is de staat van beleg, welke op 30 Juni werd afgekondigd, won&?^h de oPschortln8van de UCIICClslaau verzoent er nota van waarborgen zal voor- nemen, dat door de proeven een de opig nog 30 dagen van kracht blijven, van het beheersgebied is vernietigd Natuurlijk kon tijdens het binnens- kamers-overleg niet aan alle wensen worden voldaan. Ook al wil de heer van Leeuwen (V.V.D.) het amende ment niet intrekken om het tussenta- rief en de weeldebelasting per 1 Jan. 1957 af te schaffen, de grootst moge lijke meerderheid der commissie van voorbereiding is echter tegen dit voor stel. Ook de heer Peschar (P.v.d.A.) had geen succes met zijn poging om de producten, die in inrichtingen voor minder validen worden vervaardigd van omzetbelasting vrij te stellen. Daarover zal gestemd worden. Evenals over het amendement v. d. Wetering (C.H.) om vrijstelling te verlenen aan particuliere ziekeninrichtingen. Beide amendementen zullen wel verworpen worden. De gehele commissie van herdenkt de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zee land, hoe zij in Mei a.s. 50 jaar zal bestaan. In een jaarvergade ring, gehouden op de inrichting „Vrederust”, zal enkele ogen blikken dankbaar stilgestaan worden bij een halve eeuw werk van christelijke naastenliefde, werk dat zo menigeen tot heil is geweest. HANOI, 7 Juli De burgemeester van Hanoi, Do Quang Giai, heeft bekend gemaakt, dat hij burgers recruteert voor zelfverdedigingsgroepen, nu een nieuwe bedreiging van de stad uit het Zuiden zich plotseling ontwikkelt. Een der keurdivisies van de Vietminh is begonnen in het nieuwe Franse bolwerk in de Delta van de Rode Rivier vanuit het Zuidelijke deel van de Delta binnen te dringen. De 10.000 man Sterke divisie beweegt zich langs de Oostelijke oever de Rode Rivier naar het Noorden. Een tweede communistische divisie weldra langs de Westelijke oever van de Rivier kunnen oprukken. De buitenste stellingen van de Franse verdedigingslinie ten Zuiden Hanoi zijn thans slechts 35 kilometer van de stad verwijderd. voor een aantal Vietminh-gevangenen. De uitwisseling, waartoe Dinsdag op de bestandsbesprekingen te Trung Gia werd besloten, zal plaats vinden te Viettri, in de provincie Phoetho en tfi Ngason in de provincie Tanh Hoa. Teyoren zullen verbindingsofficieren de plaatsen van uitwisseling bezoeken en détails van de uitwisseling regelen. NEW YORK, 7 Juli In een van daag gepubliceerde nota heeft de Sow- jet-Unie Amerika verzocht geen water stof- of atoombommen te beproeven in gebied dat onder toezicht staat van de beheersraad der Verenigde Naties. De nota, die door het hoofdkwartier der V.N. is gepubliceerd verwijst naar protesten van bewoners van de Mar- sall-eilanden tegen proeven in het ge bied van de Stille Oceaan. Rusland vraagt de Amerikaanse regering de be woners van beheersgebieden die scha de hebben geleden, schadeloos te stel len, het gebied aan de bevolking terug te geven en hen ongehinderd te laten terugkeren. De proeven, aldus de nota, hebben onherstelbare schade toegebracht aan de gezondheid van een deel der In heemse bevolking en ook veel mate riële schade veroorzaakt. Voorts wordt de beheersraad verzocht er nota van te nemen, dat door de proeven een deel DEN HAAG, 7 Juli De informele besprekingen, die vandaag tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties zijn gehouden hebben geen nieuws op geleverd. Bij het verlaten van de con ferentiezaal zeiden de Indonesiërs he lemaal niets en van Nederlandse zijde zei men dat het nog te vroeg was om te zeggen of men optimistisch of pessi- ~":-x:-;ch moet zijn. Ook deelde men mee, dat net voorbarig was om reeds van een impasse te spreken. AMSTERDAM, 7 Juli De ontvangst van het bisschoppelijk man dement, zo heeft prof. Romme gezegd, in een toespraak gehouden te Amstelveen', geeft een ontstellend beeld van de enorme geestelijke af stand, die in Nederland nog altijd blijkt te bestaan tussen kerkelijken en niet-kerkelijken. Wat de niet-kerkelijken ons laten blijken is het ver loren zijn van ieder begrip voor het wezen en de betekenis van het ker kelijk gezag. Zowel in het politiek als in het openbare sociale leven moeten wij ons bezig houden met de kern en het wezen van het bis schoppelijk woord: de bouw van een christelijke maatschappij zou behoren tot een politieke doelstel ling, zei prof. Romme, dat de politiek de laatste decenniën al veel zielen ver loren deed gaan: de politiek van Hitler bijvoorbeeld en het communisme. Als politiek kan bijdragen tot het ten on der gaan van zielen, waarom zou zij dan geen bijdrage kunnen leveren tot het redden van zielen Wij moeten ons in het tijdelijke ais christenen gedragen, niet het minst op het hoogste terrein van het tijdelijke: de politiek. De grote kwaal van onze maatschap pij bestaat in de heerschappij van het belang boven het beginsel. Laat ons toch streven naar synthese in deze wereld die belangen ver scheurt en er door wordt verscheurd. Laat ons tegenstellingen overwinnen en overbruggen, eenzelfde kader van maatschappelijke ontwikkeling nastre ven, al onze rangen en standen teza men, en de weg van het beginsel als de hoogste weg aanduiden. Eenheid is wat deze verdeelde en ontkerstende wereld nodig heeft om te leren inzien dat het christelijke beginsel alles ver mag. Laat ons in een geestelijk en zedelijk verdeeld land en wereld ons christelijk beginsel eendrachtig belijden, in natio nale aangelegenheden maar ook in in ternationale zoals de eenheid van Europa waarvan wij als katholieken deel willen uitmaken. God geve ons het inzicht en de kracht om ons te ge dragen volgens de verantwoordelijk heid ons door het mandement opge legd, zo besloot prof. Romme zijn toe spraak. DAT tijdens hetzelfde on weer bij de Familie J. de Keizer te Bruinisse de schoorsteen van het dak geslagen werd. DAT de Directeur-Gene- raal van de Landbouw, ir A. W. v. d. Plassche, enkele door de hagel getroffen landbouw- en fruitteeltbe- drijven in de omgeving van Goes heeft bezocht. Hij toonde zich hierbij zeer on der de indruk van de aan gerichte schade. Des mid dags vond met een commis sie van de Stichting v. d. Landbouw in Zeeland een bespreking plaats waarin de gevolgen voor de betrokken bedrijven onder de loupe werden genomen. DE BILT, 7 Juli Wisselende be wolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4 28 u., onder 21.02 u. Maan op 15.07 u., onder u

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1