RODE KEURDIVIS1ES ROND HANOI GELEGERD van Oplossing van het slepende politievraagstuk C-VAndAaqJ) Debat over omzetbelasting op menselijk leed Treinbotsing in Frankrijk naar Ministers moeten spoedig Genève komen Vandaag bespreking over Verdrag voor Zuid-Oost-Azië Agenda nog niet vastgesteld Fransen zoeken versterkingen Russisch progamma voor samenwerking Koningin bezocht Harskamp Telegram van Churchill aan Adenauer De verdeling van de 10 milhoen Minister dient wetsontwerp in en Rijkspolitie Vandaag informatieve besprekingen „De krant moet zo goedkoop mogelijk zijn” Dualistisch stelsel Gemeente- gehandhaafd De Gewestcommandant verdwijnt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR. ZEELAND Het gesprek met Indonesië In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: iwfg DE BILT, 6 Juli Wisselend be wolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Weinig verandering in tem peratuur. Voorspoed en vriendschap ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2826 WOENSDAG 7 JULI 1954 ken, is niet geheel en al mislukt, zo i. 2. 3. worden ver- 5. 6. In de mande- ter. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT het echtpaar A. W. Nederhand-Bal te Bruinisse DAT op dezelfde dag het echtpaar A. Hage-Van den Boogaart te Sint Annaland een halve eeuw echtverbin tenis hoopt te herdenken. DAT gisterenmiddag on der overweldigende belang stelling te Axel het stoffe lijk overschot van Ineke v. d. Hout, die vorige week op tragische wijze om het le ven is gekomen, op de alge mene begraafplaats ter aar de is besteld. De Ned. Herv. predikant, ds G. Jansma te Zaamslag, leidde de rouw dienst en sprak woorden van troost tot de familie. een hunner een wielrijdster, mevrouw Pot-Esselbrugge, aanreed, die met een dub bele armbreuk naar het zie kenhuis te Sluiskil moest worden overgebracht. DAT de Jonge Kerkgroe- pen van Goes, Wilhelmina- dorp en Kapelle gisteravond in het C.J.M.V.-gebouw te Kapelle een gecombineerde vergadering hebben gehou den in welke bijeenkomst ds Cornelder van WilhelmiGa- dorp heeft gesproken over het Rooms-katholicis6ie en speciaal over het ment. DAT is het zes jaar geleden dat de strijd om Berlijn tussen Oost en West definitief begon. Deze dag protesteerden n.l. de V.S., Frank rijk en Engeland tegen de blok kade van de Duitse stad door de Russen. Het is het begin geweest van een strijd, die in wezen thans nog niet beslecht is. GENEVE, 6 Juli De Sowjet-Unie heeft de ontwikkeling van de interna tionale handel bovenaan geplaatst op een lijst van doeleinden welke de Eco nomische en Sociale Raad van de Ver enigde Naties in de eerste plaats dient na te streven. Deze raad bespreekt thans maatregelen ter verbetering van de organisatie van de werkzaamheden. De Russische onder-minister voor buitenlandse zaken stelde de volgende DEN HAAG, 7 Juli In de derde zitting van de Nederlands-Indonesische Uniebesprekingen is besloten om van daag een informatieve gedachtenwis seling tussen de twee delegaties te houden. De tot dusverre gehouden drie bij eenkomsten hebben nog niet geleid tot het vaststellen van een agenda voor de conferentie en er is dan ook nog geen volgorde bepaald voor de behandeling van de te bespreken onderwerpen. Aangenomen kan worden, dat de mor gen te houden informele bijeenkomst is bedoeld om de standpunten, zoals deze zijn medegedeeld en toegelicht in de verklaringen van de voorzitter van beide delegaties op de drie afgelopen zittingen, nader tot elkaar te brengen. De voorzitter van de Indonesische delegatie, die tevens deze week voor zitter van de conferentie is, heeft in zijn verklaring van vanmorgen de be ginselen uiteengezet, op basis waarvan de Indonesische delegatie de besprè- kingen kan voortzetten. Maandagavond hebben de voorzitters van beide delegaties, minister Luns en minister Sunarjo, aangezeten aan een diner in Noordwijk, waarbij ook aan wezig waren de ministers Zijlstra en van de Kieft, de Indonesische minister van Economische Zaken mr Iskaq en de Indonesische waarnemende hoge commissaris, mr Suanto. Haipong verbinden. kingen oplevert, zal de regering nieu we maatregelen overwegen. Mogelijk zouden beroepssoldaten uit Noord- Afrika naar Indo-China worden gezon den en vervangen door dienstplichti gen. Ook zou de regering overwegen om het parlement te vragen het ver bod om dienstplichtigen naar Indo- China te zenden op te heffen. MENDES FRANCE. De Franse eerste minister Mendes France is optimistisch over de vooruit zichten op een staken van het vuren in Indo-China tegen 20 Juli. (Bij zijn ambts-aanvaarding beloofde Mendes France, dat hij voor 20 Juli een wapen stilstand in Indo-China zou hebben be werkstelligd of te zullen aftreden). De Franse regering wenst, dat de ministers van Buitenlandse Zaken zo spoedig mogelijk naar Genève terug keren. De ministers Eden (Groot-Brit- tannië), Molotof (de Sowjet-Unie), Tsjoe en Lai (Communistische China) en Mendes France en onderminister Bedell Smith (de Verenigde Staten) zullen op 12 Juli weer bijeenkomen. Dit is de Franse diplomaten echter niet spoedig genoeg. De militaire en andere technische commissies te Genève zou den zoveel vorderingen hebben ge maakt als mogelijk is en thans nieuwe besluiten van de ministers nodig heb ben om verder te kunnen werken. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Donderdag a.s. zijn 55-jarige echtvereniging hoopt te vie ren. Bij een botsing van een diesel- en een goederentrein in Chateaubourg in het dal van de Rhone in Frankrijk, zijn 55 personen om het leven gekomen. De dieseltrein bestond uit drie wagons, in de eerste bevonden zich de motor en de zitplaats van de bestuurder. De locomotief van de goederentrein boorde zich door de eerste wagon heen, verpletterde de tweede en raakte de derde met zo’n klap dat deze in de lucht werd geslingerd. Een overzicht van de ravage. Op de achtergrond over elkaar geslingerde goederenwagons. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes OOK CREMATIE? De heer van Leeuwen (V.V.D.) had ook geen moeite met de verdediging van zijn amendement om begrafenis ondernemers vrij te stellen. Het was de heer Peschar (P.v.d.A.), die moei- LUNTEREN, 6 Juli H. M. de Ko ningin heeft vanmiddag een bezoek ge bracht aan de. legerplaats Harskamp. Omstreeks vier uur arriveerde de Ko ningin per auto in de Harskamp om getuige te zijn van de onderlinge wed strijden die daar gehouden werden door de parade-bataljons van de gar- deregimenten Grenadiers en Jagers, zulks in verband met het 125-jarig be staan dezer regimenten. Kort na haar aankomst begaf de Ko ningin zich met haar gevolg per auto naar het terrein waar de wedstrijden gehouden werden. Deze omvatten o.m. schieten, behendigheidswedstrijden met jeeps, verbindingsdienst, E.H.B.O. en dergelijke. Ook op de hindernis en de moderne gevechtsbaan waren de manschappen volop in actie. Geruime tijd volgde H.M. de verrichtingen. Na afloop reikte zij staande in een schiet tent van de legerplaats de prijzen uit, elke winnaar met een handdruk felici terend. De Koningin vertrok om kwart wer vijf weer naar Soestdijk. IN GENEVE. De conferentie over Indo-China, heeft vandaag een besloten vergade ring gehouden. De volgende besloten bijeenkomst zal aanstaande Vrijdag worden gehou den. Men is in conferentiekringen van mening, dat de afgevaardigden voor namelijk „de zaak aan de gang hou den” tot de conferentie op ministrieel niveau hervat wordt. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 6 Juli De verdere behandeling van de amendementen op de omzetbelasting is een weinig opwindend schouwspel geworden. Voorzitter Kortenhorst had n.l. bij de aanvang van de vergadering reeds aangekondigd, dat er ’s avonds binnenskamers overleg zou worden gepleegd tussen de com missie van voorbereiding, de voorstellers van de amendementen en minister v. d. Kieft en staatssecretaris van den Berg. Tijdens dit overleg zou uit gemaakt worden welke amendementen gehandhaafd kunnen worden en wel ke zullen moeten verdwijnen, want de tien millioen gulden moet zo eerlijk mogelijk verdeeld worden. Tijdens de openbare behandeling bleek dus niets van een geneigdheid tot het intrekken van amendementen. Men wachtte rustig op de avond en intussen besteedde men een vijftal uren aan de toe- blinden-werkplaatsen vaardigd. Staatssecretaris van den Berge was wel van goede wille, maar hij waar schuwde de Kamer dat zij zich op een hellend vlak gaat begeven. Zij moet oppassen, dat zij geen nieuw principe in de wet gaat creëren. Want het be grip „menselijk leed” kan zeer ruim worden uitgelegd. Hij gaf toe dat de omzetbelasting op menselijk leed weer standen kan oproepen. Maar waar is de grens? De conclusie van de staatssecretaris luidde als volgt: geen bezwaar tegen vrijstelling van artsen, tandartsen, ver pleegsters en vroedvrouwen. Wel had hij bedenkingen tegen het vrijstellen van geneesmiddelen. De heer van Eysden (P.v.d.A.) had succes met zijn amendement om het ziekenvervoervoor zover dit voor rekening komt van de ziekenfondsen vTij te stellen. De staatssecretaris ging hiermee accoord. Onder voorwaar de, dat het amendement zou luiden: „het vervoer per ambulance”. Daar door wordt voorkomen dat ook het zie kenvervoer per taxi zal worden vrij gesteld. plaatselijke eigenaardigheden. De complicaties, verbonden aan een veelheid van politie-apparaten worden aldus vermeden. Verder is opmerkelijk dat de bij stand ter handhaving van de openbare orde een zaak wordt van de Commis saris der Koningin en in bepaalde ge vallen van de minister van Binnen landse Zaken. In dit verband gewaagt het ontwerp ook van de Koninklijke marechaussee, die overigens niet door deze wet zal worden bestreken. Een novum is tenslotte dat het ont werp een taakomschrijving van de po litie geeft, die aldus is geformuleerd: „In ondergeschiktheid aan het bevoegd gezag .en in overeenstemming met de geldende rechtregelen te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp aan hen, die deze behoeven”. De leiders van 700.000 Britse mijn- werkers hebben Dinsdag tijdens een vergadering te Blackpool besloten te "even naar een nieuw stelsel voor t vaststellen van lonen in de mijnen. PARIJS, 6 Juli Ongeveer 70.000 man communistische elite-troepen zijn veertig kilometer ten Noorden en ten Zuiden van Hanoi samen getrokken. De opperbevelhebber van de Vietminh, generaal Giap heeft ten Noorden en ten Zuiden van de stad drie keurdivisies gelegerd. De Franse strijdkrachten die zich uit het Zuidelijk deel van de Toninese delta hebben teruggetrokken, hebben over een afstand van ongeveer honderd kilometer nieuwe stellingen betrokken. Het merendeel van deze stellingen ligt van dertig tot veertig kilometer ten Zuiden van de ver- keers- en spoorweg die Hanoi en De vroegere opperbevelhebber in Indo-China, generaal Navarra, heeft gezegd, dat het nieuwe opperbevel Overhaast te werk is gegaan, toen het bevel gaf het Zuidelijk deel van de Delta te ontruimen. Dit oordeel was gefundeerd op de inlichtingen waarover generaal Navarra drie we ken geleden, toen hij Indo-China verliet, beschikte. De Franse regering heeft de militai re bevelhebbers in Frankrijk en de Franse zóne van Duitsland opgedragen na te gaan, welke militairen onder hun bevel gemist kunnen worden voor dienst in Indo-China. Als het „uit kammen” van de troepen in Frankrijk en Duitsland niet voldoende verster- WASHINGTON, 7 Juli Vandaag is te Washington van gezaghebbende zijde vernomen dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten vandaag in inleidende besprekingen zullen begin nen over een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië. De besprekingen zullen in het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken worden gehouden. Groot-Brit tannië wordt vertegenwoordigd door sir Robert Scott, die met de rang van gezant is verbonden aan de Britse Am bassade te Washington, en door een deskundige voor Aziatische aangele genheden. Onder-minister, generaal Bedell Smith neemt van Amerikaanse zijde aan de besprekingen deel. De Britse premier, sir Winston Churchill, is gistermiddag in een stra lend humeur te Southampton geland. De premier had vanaf de Queen Eli zabeth twee kabinetsvergaderingen uit geschreven, respectievelijk voor van daag en morgen. De poging in de Verenigde Staten een goed begrip en duurzame overeen stemming tussen ons mogelijk te ma ken, is niet geheel en al mislukt, zo zei Churchill. DEN HAAG, 7 Juli Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp voor een Politiewet, dat beoogt een oplossing te geven van het reeds jaren slepende politievraagstuk. Deze oplossing is niet gezocht in een geheel nieuwe regeling van het gezag over en de organisatie van de politie: de grondgedachte van het ontwerp is, zo lezen we in de toelichting, dat aansluiting moet worden gezocht bij de bestaande, historisch gegroeide toestand. Het dualistisch stelsel van gemeente, naast rijkspolitie, dat zozeer strookt met onze van concentratie van macht en afkerige volksaard is dan ook bestendigd. Er zal, blijkens het ontwerp, ge meentepolitie zijn in al die gemeen ten, waar een zelfstandig politie korps verantwoord kan worden ge acht. Met een enkele uitzondering zullen alle gemeenten, die thans ge meentepolitie hebben, deze behou den. In de overige gemeenten zal de po litietaak aan groepen van het korps Rijkspolitie ten deel vallen cen traal georganiseerd en beheerd, doch in haar optreden zo weinig mogelijk onderscheiden van gemeentepolitie. De handhaving van het bestaande dualisme brengt mede, dat de regering duidelijk wil vaststellen hoever het ge zag strekt van de verschillende auto riteiten, die zich bij de uitoefening van haar taak van de politie moeten bedie nen. Ook hier is het ontwerp op de bestaande verhoudingen gebaseerd doordat het de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde in de gemeente bij de burgemees ter laat en die voor de vervulling van de justitiële politietaak bij het open baar ministerie. Bij de organisatie en het beheer van de gemeentepolittie wordt invloed toegekend aan de justi tie voor zover betreft de onderdelen meer in het bijzonder belast met re- cherche-werkzaamheden en het toe zicht op vreemdelingen. De meer gemeentelijke oriëntatie van het korps Rijkspolitie komt o.m. tot uiting in het feit, dat de functie van de gewest-commandant niet wordt ge handhaafd. De groepen worden zo enigszins mogelijk per gemeente inge deeld en een nauw contact met de bur gemeester wordt gewaarborgd. Deze met de plaatselijke politie dienst belaste groepen worden ge ïnspecteerd door de districtscomman dant, die belast is met de leiding van het district. Doel van de nieuwe regeling is de schepping van een korps onder cen trale controle, maar voor wat betreft de onderdelen belast met de plaatse lijke politiedienst voor het overige ge decentraliseerd en daardoor meer ge schikt om zich aan te passen aan belangrijke punten van behandeling voor: Ontwikkeling van de internationale handel en economische samenwer king. De levensstandaard en de werkge- gelegenheid. De economische ontwikkeling van economische onvoldoende ontwik kelde landen. Technische bijstand aan economi sche ontwikkelde landen. De mensenrechten en de positie der vrouwen. Internationale samenwerking op het gebied van opvoeding, wetenschap en cultuur. lijkheden opriep. Simpelweg verklaar de hij ervan overtuigd te zijn, dat de ze vrijstelling ook zou gelden voor be grafenisondernemers, die hun mede werking aan crematie verlenen. Nie mand ging daar op in, waarschijnlijk omdat niemand de juiste toedracht door de veelheid van amendementen precies had begrepen. Maar toen staatssecretaris van den Berge ver klaarde, dat dit wel degelijk het geval zou zijn werd de heer Lucas (K.V.P.) plotseling wakker. Hij snelde naar het spreekgestoelte om te verklaren, dat hij niet voor vrijstelling voelde voor „begrafenisondernemers”, die mede werken aan „crematie”. „Fiscaal ge zien maakt dit niets uit”, zo re pliceerde de staatssecretaris, die het voor hem glibberige pad der princi piële discussie haastig ontweek. „Spreek liever van lijkbezorger”, zo raadde hij de heer van Leeuwen (V. V.D.) aan, die zeer instemmend knik te. Over deze kwestie zullen we waar schijnlijk nog wel meer horen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) had een amendement ingediend om de om zetbelasting op advertenties te doen vervallen. De heer van Eysden (A.R.) lichtte dit amendement nader toe. Sa men met de heer Lucas (K.V.P.) stel de hij zich op het standpunt, dat het dagblad zo goedkoop mogelijk moet zijn. Men moet zich niet blind staren op het feit, dat de omzetbelasting op de abonnementen reeds is vervallen, want de krant moet leven zowel van de opbrengst van de abonnementen als van de advertenties. Het „kostenpro- bleem” is niet in geding, maar het „opbrengstprobleem”. Nee, zei de heer Lucas, de prijzen van papier e.d. kunnen mij niet sche len: de krant moet goedkoop zijn, dat is een volksbelang. En dit geldt onge acht het feit of de kosten zijn geste gen of niet. Staatssecretaris vsii den Berge ont raadde dit amendement. Het dagblad wordt gezien als geestelijke spijs. Daarom zijn de abonnementsprijzen vrijgesteld. Advertenties moet men zien als een dienst aan het publiek. En diensten worden nu eenmaal be last. Maar de heer Lucas (K.V.P.) zeide, dat de vrijstelling van abonnements gelden beoogde de krantenbedrijven te steunen. Nu gaat het om het helpen van de consument. Ook in dit geval zal het binnenskamers overleg uit komst moeten bieden. Misschien horen we er morgen meer van, want dan gaat de Kamer weer rustig verder met de behandeling van de amendementen. ARBEID VAN MEISJES. avonduren kwam het wets ontwerp om bedrjjfsarbeid voor 14- jarige meisjes te verbieden in behan deling. De Kamer stond er welwillend te genover. Mevrouw Ploeg-Ploeg wilde iets verder gaan en stelde voor om er 15 jaar van te maken. De Staatssecre taris ontraadde dit, waarop het K.V.P.- lid de heer de Kort een motie indiende om maatregelen te treffen om er t.z.t. tot 15 jaar te komen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.27 u., onder 21.03 u. Maan op 13.58 u., onder 32.42 u. Hoogwater Donderdag 8 Juli: Vlissingen: 7.18 u. 1.62 m„ 19.35 u. 1.41 m. Terneuzen: 7.46 u. 1.84 m., 20.03 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.50 u. 1.52 m., 21.06 u. 1.26 m. Zierikzee: 8.33 u. 1.31 m„ 20.45 u. 1.06 m. lichting van de amendementen. Zou men dit voor-overleg voor de openbare behandeling der amende menten hebben gehouden, dan zou er ongetwijfeld veel tijd zijn bespaard. Maar anderzijds zal men moeten toe juichen, dat alle amendementen nu in het openbaar zijn verdedigd en aange vallen, hetgeen zeer zeker voordelen heeft, al kost deze methode dan ook meer tijd. Maar nu wij toch niet weten welke voorstellen tot wetswijziging de eindstreep zullen halen heeft het wei nig zin om uitvoerig in te gaan op alle onderdelen van het debat van gisteren. WAAR IS DE GRENS? Vele amendementen waren inge diend om de omzetbelasting op mense lijk leed te doen verdwijnen. Daar was in de eerste plaats de heer Peschar (P. v.d.A.), die de beperkte vrijstelling van artsen van omzetbelasting wilde ver anderen in een algemene vrijstelling. Behalve voor artsen wilde hij ook een totale vrijstelling voor verpleegsters en verplegers en geneesmiddelen. En daar was de heer v. d. Wetering (C.H.), die onder artsen niet alleen huisartsen, doch ook specialisten, tandartsen en dierenartsen wilde verstaan. Zelfs vee- verloskundigen zouden er onder moe ten vallen. En verder wilde hij vrij stelling van omzetbelasting voor de particuliere ziekenverplegingen. De heer Peschar uitte tenslotte nog de wens om producten die door minder validen worden gemaakt vjij te stel len, zoals bijv, de borstels die in de de Ring Goes e.o. van het C.J.M.V. een nieuw bestuur heett gekregen be staande uit de heren P. G. Vermaire te Kapelle, voor zitter, W. Ruissen te Kloe- tinge, vice-voorzitter, Jos Leendertse le secretaris, P. de Broekert, Oudelande, 2e secretaris en G. de Voogd te Goes als penningmeester. DAT gisteren drie jonge pedaalridders in Wijk-West te Axel een ronde voor zich zelf waren begonnen, doch dat geen van drieën de fi nish heeft bereikt aangezien LONDEN, 7 Juli Premier Chur- 11 j er in een telegram aan Bondskanselier Adenauer zijn vreugde over uitgesproken ,dat het standpunt de regeringen van Engeland en de V.S. ten aanzien van West-Duitsland ue instemming heeft van de Bonds regering, zoals de Bondskanselier in een boodschap van 30 Juni had laten weten. „De duurzame stabiliteit, voorspoed en vriendschap van West-Duitsland zijn van het grootste belang voor Lroot-Brittannië en de gehele vrije wereld”, aldus de Britse eerste minis- DAT Bruinisse bezoek heeft gehad van enkele Amerikanen, nazaten van zekere Jan van Essendelft, een oud-Bruinissenaar, die evenals vele anderen een halve eeuw geleden over de grote plas voer om in West Seaville bij New York oes ters te gaan kweken. Daar wonen nu nog Sierevelds, Bolijn’s, De Ronde’s en Ver- spoor’s. Die Amerikanen kwamen nu eens op het ge meentehuis uitzoeken waar de ouders van hun „grand ma” vandaan kwamen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1