Het «peet SI altltel» ©r J Deens meisjeskoor bezocht Goes Chr. textiel-detailhandelaren spraken over bedrijfschap C. J.V. F voor en van QIM. V. Enquête voor getroffen middenstanders Geslaagde zomerdag Botsing na botsing bij Bergen op Zoom Nationale Bondsdag '55 in Middelburg Wika M. A. de Vlieger naar Singapore .A/d. 'Z&eland C.7 .B. vergaderde van KERK W ater snood-Commissie KNMB V.elbal Rede Heeft belangstelling van Rampschade-bureau van Kamerlid H. MAAR BELG MINNEN DE SNELSTE TE BRESKENS Eijsden Dinsdag 6 Juli 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 J Safcltennis Aftliletieh Sperlspvegel- *1 hea-l «^.©lerspcrt C.J.M.V. in Zeeland gaat druk jaar tegemoet ending 3n Voetöallers legden krans te Westkapelle. Groch won achtkamp te Heinkenszand, EXAMENS. Uitslagen van Zaterdag. Ringrijden te Kleverskerke. Sterrit vormde de inleiding Ringbijeenkomst C.J.V.F. te Kortgene. W andelsport Veel deelnemers voor de vierdaagse. Van der Pluym de grote man Gezelligheidsrit „De Zeeuwen”. Namens de N.J.G. afgevaardigd. Propaganda- wedstrijden te Yerseke. i als zeker, dat uit K. KIJKEN. Dit zomerfeest was gebaseerd op drie dingen: kijken, luisteren en zelf doen. Te kijken viel er toen leden van de pro vinciale commissies, gezeten op fietsen waarvan de trappers in plaats van nor- van wat doen, door lid te zijn van onze verenir ging. Daarbij is het niet belangrijk of we een of ander herkenningsteken dragen, doch of we Jezus Christus erkennen in ons leven. De predikant legde mede de nadruk op de dienst, die men heeft te be wijzen aan de naaste. God heeft Zijn hand in Christus uitgestoken naar deze wereld, daarom moet ieder zijn hand uit steken naar de naaste, die het moeilijk heeft. Met een oproep zich in de vereni ging te bezinnen op de problemen van vandaag, besloot ds Strating zijn toe spraak. Zaterdagmorgen maakte de Folkestone Football Club een bustocht door Walcheren. In Veere ontving burgemeester den Beer Poortegael de En- gelsen op het stadhuis, waar hij hen rondleidde en het een en ander van de kunstschat ten vertelde. Hierna werd nog even gekeken naar het ring- rijden, waarbij manager Amo ry het niet kon nalaten, om ook eens te paard te klimmen. Vervolgens ging het naar Westkapelle, waar burgemees ter Tydeman op het stadhuis een hartelijke en ongedwon gen ontvangst had voorbereid. Na de koffie werd het lan- De nog jonge tafeltennis- club Luctor te Heinkenszand organiseerde een achtkamp, waaraan werd deelgenomen door Groch en Hawrylkiewicz van Wilno, Haarsma en de Waal van Sorry, Poppe van Be Fair, Colijn en Tilroe van Will van Zoelen en Smalle- gange van Goes. Er bestond voor dit tour- nooi vooral van de zijde van de jeugd grote belangstelling, maar ook de burgemeester DerckK en oud-burgemeester Mes gaven acte de presence. Groch vierde nu eindelijk de lang verdiende triomphen. In de voorronde bleef hij on geslagen en in de finale zag hij zich alleen geklopt door Hawrylkiewicz. Tenslotte wist hij in de beslissingswedstrijd tegen Colijn een 02 achter stand in een 32 overwinning om te zetten. om te zetten. De uitslagen wa ren: een krans werd gelegd (twee van de Engelse spelers maak ten in 1944 de landing in West kapelle mee). De krans werd gelegd door voorzitter Chil- wirs, secretaris Harris en ma nager Amory. Hierna sprak de waarnemend Burgemee- ter van Folkestone, de heer Franks, enkele toepasselijke woorden. Tenslotte ging het via de Vlissingse boulevards weer te rug naar Middelburg. Voorzitter P. Hamming uit Middel burg, die deze in „Hotel Centraal” te Goes gehouden vergadering opende, las deze verklaring voor na herinnerd te hebben aan de te Dordrecht gehou den Bondsvegadering waaraan, zo zei hij, maar weinig Zeeuwen deelnamen. De heer Van Eijsden schetste in zijn inleiding eerst het ontstaan van de C.T.B., die in 1938 te Groningen werd opgericht met 250 leden, die in de eer ste oorlogsjaren onder de drang der omstandigheden snel groeide tot 2200 leden en thans nog 1800 leden telt. In de oorlogsjaren verdwenen, door het ontstaan van de verplichte vakgroe pen, de vrije organisaties. Dat nu de C.T.B., die in 1946 werd heropgericht, nog zo’n groot aantal leden telt is vooral te danken aan het werk van het bondsbureau en de buitendienst. Men ziet nu gelukkig het belang van organisatie nog beter in dan voor de oorlog. De drie bonden van détailhan delaren hebben zich 7 jaar geleden verenigd in federatief verband, nl. in de Mitex en toen de vakgroep 15 maan den geleden werd opgeheven ging men, in de stichting Detex, ook samenwer ken met de grootwinkelbedrijven. Niet zonder reden is deze samenwer king noodzakelijk gebleken; naast het GOES, 5 Juli Onder leiding van voorzitter P. G. van der Weele te Co- lijnsplaat heeft vandaag de Waters- nood-commissie van de Kon. Ned. Middenstandsbond in Hotel De Koren beurs te Goes vergaderd teneinde ver dere stappen te ondernemen tot hulp van de door de ramp getroffen mid denstanders op Goeree-Overflakkee en in Zeeland. Zoals bekend is deze watersnood- commissie vorige maand opgericht met het doel de getroffenen de helpende hand te bieden. Men heeft m> enige duizenden enquête-formulieren laten drukken die de vertegenwoordigers der 16 getroffen gemeenten alle mid denstanders ter plaatse zullen uitrei ken en die dan ingevuld, weer terug gezonden zullen moeten worden naar het secretariaat van deze watersnood- commissie te Terneuzen. Men heeft medewerking toegezegd gekregen van het Rampschade-bureau te Goes, dat - en dit geldt vooral voor eventuele du bieuze gevallen - vooral belangstelling heeft naar hetgeen zal worden vermeld over de naschade. Ter vergadering waren ondermeer aanwezig de heren D. Swagerman, al gemeen secretaris van het K.N.M.B.- hoofdbestuur uit Den Haag, Van Pan huis, secretaris van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, de heer Carpentier uit Goes, directeur van de Ned. Middenstandsbank en de heer Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Zeeland. Mr D. Kluiver, gedelegeerde en juri disch adviseur van de K.N.M.B. voor het rayon Zeeland-Goeree-Overflak- kee heeft een uiteenzetting gegeven op welke manier de K.N.M.B. tracht de getroffenen de helpende hand te bieden. Er is zo vertelde hij, grote be langstelling voor het werk van deze middenstandsbond, zo groot zelfs dat men overweegt een regionale federatie de Zeeuwse gevraagd zal Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek, toez. G. Boer te Gouda. Aangenomen naar Groningen, als evang, pred., G. F. W. Herngreen te Kralingen; naar Amsterdam, jeugd- pred., A. J. Schneider te Molwerum (F.)naar Jutphaas, H. P. Fermaal te Noord-Beyerland; naar Haarlem-N., dr G. F. Scheers te Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg, ds J. Heule te Edam. Dr J. L. Koole te Bloemendaal heeft zijn benoeming tot hoogleraar te Kam pen aangenomen. Geref. Gemeente Beroepen te Elspeet, T. Dorresteyn te Opheusden. EXAMENS Aan de Theologische Hogeschool der Chr. Geref. Kerken zijn geslaagd voor het semi-candidaats-examen de heren J. P. v. d. Boomgaard, F. Brienen, C. Langhout en J. J. Rebel. GOES, 5 Juli Voor het Mulo- diploma B slaagden vandaag te Goes: C. M. A. v. Veldhoven, Burgh, A. v. d. Maas en P. A. Kallewaard te Kortge- ne, A. F. Lourens, Aardenburg, P. J. Trion, IJzendijke, Joh. Wisse, Terneu zen en A. C. Verbokkens en G. Wil brink te Vlissingen. Het A-diploma ontvingen A. J. Gast Ellemeet, A. F. Poppe, A. W. David son C. P. Cornelisse en L. H. Bakker te Vlissingen, A. M. C. P. Speelman, M. A. Kooman, A. S. J. Laport en A. van Westen te Goes, R. M. v. d. Veen, ’s-Heer Hendrikskinderen, M. J. Paar- dekooper idem, J. E. Polderdijk, ’s-H. Arendskerke, E. B. Smith, Kloetinge en J. B. Dijkstra te Wolfaartsdijk. Vijf candidaten werden afgewezen. GOES, 5 Juli Voor het diploma kappersgezel (dameskapper) zijn te Breda geslaagd de heren J. de Bruin te Goes en A. Goormachtig te Vlissin gen en de dames B. Rijkse te Goes, C. C. van Marion te Vlissingen, M. Goed- bloed en G. P. W. van Tol te Middel burg. Voor herenkapper P. Goedhart te Middelburg en J. van Rooyen te Westkapelle. Allen zijn leerlingen van de vakschool voor kappers te Middel burg. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen uitgaande van de Vereni ging tot verbetering van de vakoplei ding in de Grafische bedrijven de he ren W. den Hollander te Middelburg en J. Hollestelle te Souburg. Nederlaagwedstr.: A.Z.V.V. IIScheepswerf I 16; A.Z. V.V. I—Tern. Boys I 2—5; SpuiVogelwaarde 14; W.H. S. II—„Val aan” II 1—2; W.H. S. I—„Val aan” I 3—1. Vriendsch. wedstr.: Spui Ve teranenVogelwaarde 04; ArnemuidenAmbonezen 4 2; ’s-H. H. kinderenNieuw- dorp II 1—3. Zaterdag vond te Klevers kerke de plaatselijke ringrij- derij plaats. De prijzen wer den als volgt behaald: 1 A. Braser 41 r.; 2. C. Crucq 30; 3 P. Brasser 29; 4 L. P. Bras ser 29 en 5 I. Boone 27. Voor de ereprijzen werden acht beurten gemaakt. De beker van burgemeester v. d. Heide werd gewonnen door A. Brasser 7 r.; beker P. van Eenennaam, GOES, 3 Juli. Ongeveer 250 jongens en meisjes, leden van C.J.V.F. en C.J.M.V. vertrokken Zaterdagmiddag tussen 2 en 3 uur uit Nieuwdorp, Biezelinge, Hoede- kenskerke en Goes voor een zoekrit per fiets, die hen zou brengen naar een ter rein waar door een commissie uit beide organisaties een zomerfeest was voorbe reid. Na een gezellige rit, waarbij het vooral voor hen, die in de Zak van Zuid- Beveland niet bekend waren, niet eenvoudig was de weg te vinden, kwamen om streeks half vier do deelnemers aan op het terrein van de heer Nieuwenhuijze in de Zuidweg te Nisse. Het festijn begon met een feestelijke intocht van enkele hoofdbestuurders van beide organisaties, die gezeten in een ouderwetse „karos” het terrein op kwa men. Ze werden welkom geheten door de heer L. Evertse, terwijl de heer P. de Leeuw de toespraak beantwoordde. De heer M. J. Bijleveld, districtssecre- taris van het C.J.M.V. leidde daarop de samenzang. programma. In Krui- ningen werd het gezel schap rondgeleid door ds. van Bargeler, die hen de sporen van de watersnood liet zien; in Yerseke werden onder deskundige leiding oes terputten en een kreef tenpark bezichtigd. Het middagmaal werd weer bij de gastheren in Goes gebruikt en ’s middags was er „vrij”, zodat ieder op zijn gemak de stad eens in kon gaan, ’s Avonds om half acht boden de gasten aan de leerlingen van de Chr. Ulo en het Chr. Lyce um een concert aan in de aula van laatstge noemde hebben genoten van de frisse, zuivere koor, van het pianospel van de jeugdige pianist te stichten die dan middenstandsdagen zal organiseren, hetzij in Goes of in Middelharnis. De enquête-formulieren moeten bin nen veertien dagen weer terug zijn om een snelle afwerking te verzekeren. De afdelingen zullen de getroffen leden daarbij van voorlichting dienen. Dat men dit ook inziet bewijst wel het feit, dat Dinsdagavond 6 Juli reeds te Sta- venisse een dergelijke vergadering zal plaats vinden. GOES, 5 Juli. Vorige week is op het terrein van de voetbalvereniging te Kortgene een ringbijeenkomst gehou den van de C.J.V.F. op Zuid- en Noord- Beveland. Ongeveer 200 meisjes namen er aan deel. Na een liturgische opening, geleid door de presidente van de C.J.V.F. in Zeeland, mevr. I. Jebbink-Paap te Ka- pelle, werd een groot aantal spelen be oefend. Er werd gevolksdanst, er was een korfbalwedstrijd en een grote polonaise vormde het slot. Tevens werden kersen gegeten. De afd. ’s-Heer Abtskerke voerde een openluchtspel, getiteld: „De Steen”, op. Mevr. C. van Schuppen sloot de ge slaagde bijeenkomst. Het secretariaat van de Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding deelt mede, dat het aantal inschrijvingen voor de vierdaagse te Nijmegen de 10.000 is gepasseerd. Hoewel de inschrijving sinds 1 Juli is gesloten, kwamen de laatste dagen zoveel aanmel dingen binnen, dat deze nog niet alle konden worden ver werkt. Er zijn o.m. inschrij vingen binnengekomen uit Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland GOES, 5 Juli. Voor de Zeeuwse leden van de Christelijke Bond van textiel-detailhandelaren heeft het Tweede Kamerlid, de heer H van Eijsden die tevens directeur is van de bond, het woord gevoerd over de vorming van een bedrijfschap voor textieldetailhandelaren. In een zeer verhelderend be toog heeft deze middenstands-specialist van de A.R.-fractie de noodzaak tot vorming van een bedrijfschap uiteengezet en daarbij als het ware een toe lichting gegeven op de verklaring van het bondsbestuur. bevorderen van vakonderwijs en exa mens bleek contact met de overheid noodzakelijk, aangezien deze in vele fa cetten een belangrijk woord meespreekt. Spreker noemde de vestigingseisen, de regeling van de uitverkoop, de bestrij ding van het cadeaustelsel, belastingpo- litiek, arbeidsvoorwaarden enz. Tenslot te is er het contact met fabrikanten, met de confectie-industrie en de werk nemersorganisaties. DE P.B.O.-GEDACHTE. Met de P.B.O.-gedachte, waarin de mogelijkheid tot organisatie van werk gevers en -nemers ligt in een eigen bedrijfschap, moest men allereerst vertrouwd raken. Een bedrijfschap kan verordeningen uitvaardigen, die bindend zijn. Dat werknemers hierin ook medezeggenschap hebben, is lo gisch omdat de factor arbeid in het bedrijfsleven een grote rol speelt. De bewering, dat men met de P.B.O. en de bedrijfschappen een gevaarlijke weg opgaat, nl. de weg naar het staats socialisme, verwierp de heer Van Eijsden. In de landen waar werkelijk staatssocialisme heerst, kende men nimmer een P.B.O. Natuurlijk, de be slissing, die ook in Christelijke kring genomen moest worden was niet ge makkelijk. Dat .a is gevallen ten gun ste van de P.B.O. vindt zijn oorzaak in het feit, dat men heeft leren beseffen, dat slechts op deze manier en ge héél anders dan dit in de verplichte vakgroepen kon geschieden een ba sis legt tot samenwerking, die voor het economische leven van groot voordeel kan zijn. Want vrije organisaties ne men beslissingen en dat kon bij de vakgroepen nimmer. Na de inleiding volgde een discussie waarin de heer Van Eijsden nog vele vragen beantwoordde. ZELF DOEN. Bij het begin van de zomerdag had de heer Bijleveld de deelnemers laten volks dansen. Na de broodmaaltijd werd nog een spel gedaan, waarna een grote polo naise een vrolijk slof vormde. Mevr. Jeb bink-Paap uit Kapelle sloot als presi dente van de C.J.V.F. in Zeeland deze geslaagde zomerdag. De prijzen, uitgeloofd voor hen, die de sterrit zonder fouten volbrachten waren voor: Nannie de Vroe, Koudekerke; Cor rie Houterman, Serooskerke; de heer Kopmels, ’s-Gravenpolder; mej. J. Dirkse, Baarland; de heer Kole, Hansweert; mej. M. Schooff, Sluiskil; mej. Hamelink, We- meldinge; de heer Akkerdaas, Domburg; mej. Wiskerke, Nieuwdorp en mej. L. Wolse, Zaamslag. De uitslag luidt; 1 Minnen (Oostkamp) 100 km in 2 uur 48 min.; 2 Jos Heeren (Roo sendaal); 3 v. d. Pluym (Dus- sen)4 Haverkamp (Fjjnaart) 5 van As (Roosendaal); 6 van Wjjchen (Goes); 7 Borremans (Hoogerheide) op 1 min; 8 Franken (Tilburg)9 van Overveld (Hoogerheide)10 Lescrauwaert (St Andries). BERGEN OP ZOOM, 5 Juli Twee autobotsingen, die kort na elkaar plaats vonden en waarbij vier voertui gen min of meer ernstig werden be schadigd, hebben op de verkeersweg naar Zeeland vanmiddag het verkeer lelijk dwars gezeten. Voor café „Het Voske” stond een taxi te wachten, die op zeker moment geramd werd door een wagen uit Voorburg, bestuurd door de heer M. Deze moest n.l. voor een tegenligger afremmen en slipte. Hij raakte de taxi en schoot vervolgens dwars over de weg de sloot in. De be stuurder had schaaf- en snij wonden. Door de aar ij ding was het verkeer in de war en daaruit volgde weer een botsing. Een file auto’s noopte een vrachtrijder uit Ossendrecht tot rem men en dit had tot gevolg, dat een buschauffeur van de T.A.D. uit St An- naland, die deze manoeuvre te laat op merkte boven op de vrachtauto reed, vervolgens tegen een lantaarnpaal bot ste en ook in de sloot schoof. De in zittenden die weliswaar lelijk door el kaar werden geschud kwamen er heel huids af. De politie had druk werk. GOES, 5 Juli. Vorige week bracht een Deens meisjeskoor, be staande uit 31 leerlin gen van de Nyvang- school te Randers (Jut land) een bezoek aan Goes en omgeving. De bus, waarmede deze meisjes hun 14-daagse reis maken, arriveerde bij het gebouw van het Christelijk Lyceum, waar een schare leer lingen van deze school en van de Christelijke Ulo reeds met smart op hen wachtte. Na een kopje thee gedronken te hebben, werden de meisjes en hun gelei ders ondergebracht bij leraren en leerlingen van beide genoemde scholen. Voor de Vrij dagmorgen stond een uitstapje naar Kruinin- gen en Yerseke op het r T oewel Leo van der Pluym In Breskens de grote anima- R tor was ging tenslotte toch de tactische Belg Minnen als eerste door de finish. Slechts 29 renners gingen van start op een parcours dat 75 maal genomen moest worden. weliswaar in om in de slot fase op zijn eentje de plaat te poetsen maar zijn rivalen riepen hem wederom tot de orde. Het bleek dat de Belg Min nen zijn beste krachten had bewaard voor de einsdsprint en zegevierend over de eind streep ging. Zaterdag a.s organiseert de jymnastiekvereniging „Luc tor et Emergo” te Hoedekens- kerke een sportmiddag, waar aan medewerking verlenen de gymnastiekvereniging „O.K. K.” uit Goes en de plaatselijke muziekvereniging „Con Amo ve”. Om 2 uur is de afmars van café „Scheldeoever”. Naast gymnastische oefenin gen zullen er ook volksdansen worden uitgevoerd. De Kloetingse korfbalver eniging „Blauw Wit”, die nog steeds groeiende is, heeft nieuwe plannen voor de toe komst Men is namelijk voor nemens een adspirantenafde- ling in het leven te roepen. De nieuwe ster aan het Zeeuwse wielerfirmament, Jo de Roo uit Schore, heeft Za terdag in een wielercourse voor nieuwelingen in Etten een fraai succes geboekt. Hij bezette n.l. de weede plaats met geringe achterstand op de winnaar, Verhoef uit Nispen. Aan de sportschool F. Jans sens te Bergen op Zoom slaag den voor de Oranje Band Ju do: G. van de Putte; J. Be- rendsen; J. de Nooijer; H. M. Willemsen; J. Heijkoop uit Vlissingen; P. de Rooij Souburg; D. Verplanke uit Breskens; G. Lepouter uit Ka- peile-Biezelinge; J. de Jonge dingsmonument bezocht, waar uit Goes; P. Zwartepoorte uit Middelburg. Voor adspirant gele band Judo (beneden 14 jaar) slaag de J. de Jager uit Kapelle- Biezelinge. Donderdag a.s. zal te Sou burg een schoolsportdag wor den gehouden op de sportvel den aan de Spoorstraat. Hier aan wordt deelgenomen door leerlingen van de scholen te Souburg, Kleverskerke en Nieuwland. parcours voerde over goede wegen door een groot deel van Walcheren, waar op ver schillende plaatsen aardige attracties werden geboden. De uitslag luidde: 1 A. Joosse, 230 str.p.; 2 P. Kodde; 3 T. Walhout; 4 J. M. Vogel; 5 J. Wattel; 6 J. Maas en 7 T. Blok (2425 str.p.). GOES, 5 Juli. Voor het Chr. Jon gemannen Verbond in Zeeland belooft 1955 een zeer druk jaar te worden. Op de jongste bondsdag, op Hemelvaarts dag te Enschede gehouden, is besloten, dat op Hemelvaartsdag 1955 een natio nale Bondsdag in Zeeland zal worden gehouden. Dit betekent, dat er van het organisatietalent C.J.M.V.-ers flink worden. Het is thans zo goed deze nationale Bondsdag in Middel burg zal worden gehouden. De pro- De motorclub „De Zeeuwen” organiseerde Zaterdag j.l. een gezelligheidsrit door Walche ren, waaraan door 27 motor- Middelburg rijders werd deelgenomen. Het door I. Boone 6 r.; beker bur gerij Kleverskerke door J. A. Nijsse 5 r.; beker wed. P. de Jongh door P. Brasser 5 r.; medaille J. J. Huyssen, Brasser, 5 r.; medaille F. Mal- jers, C. Crucq, 5 r.; medaille A. van Dalen, J. Maljers, 4 r.; De pollepel werd gewonnen door L. P. Brasser. school. Wat de leerlingen maal, op gelijke hoogte waren gebracht. Aangemoedigd door de deelnemers werd menige spannende rit over het hobbel achtige terrein gemaakt. Twee waren er, die elkaar geen krimp gaven, ook niet toen de jury hen liet kampen. Dat waren mej. M. de Witte uit Serooskerke (W.) en de heer P. G. Vermaire uit Kapelle. Bei den ontvingen een eerste prijs. LUISTEREN. Geluisterd is er met grote aandacht, naar hetgeen de Goese predikant ds H. M. Strating zei over „Spelen we mee of spe len we niet mee”. Hij wees er met klem op, dat God van ons vraagt, dat we mee spelen in deze wereld. Dat kunnen we vinciale commissie heeft zich tijdens de jongste vergadering op een en an der bezonnen en ook van de zijde der bondsleden is tijdens de behandeling van het voorstel om Zeeland het vol gend jaar de Bondsdag te laten orga niseren, aandrang uitgeoefend om dit gebeuren in Middelburg te houden. JUBILEUM. Daarbij komt nog, dat volgend jaar de 50-ste Provinciale Bondsdag van de Zeeuwse C.J.M.V.’s zal worden gehou den. Naar wij vernemen worden pogin gen in het werk gesteld om deze Bondsdag te Kapelle te houden. Het zou dan mogelijk zijn om alle bezoekers in de grote veilinghal bijeen te brengen, waarbij men niet steeds van zaal behoeft te verwisselen. Bo vendien bereikt men er mee, dat de Walcherse leden de organisatie van de nationale Bondsdag zullen verzorgen, terwijl de Bevelandse C.J.M.V.-ers de jubileum Provinciale toogdag op Tweede Paasdag 1955 voor hun reke ning moeten nemen. en van de solozang van de dirigent, de heer Sögard. Onder adem loze stilte werd er ge luisterd; een school- koor om jaloers op te worden! Bijzonder aar dig en attent was het om met het, in duide lijk verstaanbaar Ne derlands gezongen Wil helmus te beginnen. Zaterdagmorgen om 9 uur vertrokken de Deense meisjes, nage wuifd door talrijke jonge Goesenaren, naar Arnhem; veel te gauw naar de zin van hun jeugdige gastvrouwen en gastheren. „Stikjammer, dat ze nu al weg gaan”, zei er een, wel een bewijs, dat het bezoek van deze rustige, sympathieke Denen in de smaak ge vallen is. (v. d. R.). GOES, 5 Juli. Van 16 tot 28 Augustus a.s. zal in Singapore een bij eenkomst worden gehouden van de World Assembly of Youth, de wereld organisatie, waarby vrijwel alle jeugd gemeenschappen in niet-communisti- sche landen, o.a. de Nederlandse Jeugdgemeenschap zyn aangesloten. De N.J.G. heeft naar deze conferentie o.m. afgevaardigd mej. Wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse van de C.J.V.F. in Zeeland. Tot onderwerpen van bespreking zijn gekozen: „De mens en de machine” en „Voedsel en de mens”. De nadruk zal bij deze conferentie liggen op wat de jeugdorganisaties in de afzonderlijke landen kunnen doen. „Youth in action”, zo luidt het mot to, waaronder de assembly wordt ge houden. Thans wordt in alle bij de W.A.Y. aangesloten landen gewerkt aan over zichten van arbeidsomstandigheden, onderwijs enz., die in Singapore be sproken zullen worden. e K.N.V.B. heeft de knoop doorgehakt. De lang- verwachte beslissing is gevallen. Er komt als de bondsvergadering daar straks (25 Sept.) accoord mee gaat een nationale eerste klasse met daar onder drie regionale eerste klasse afdelingen; er zullen vergoedingen aan spelers moeten worden ver strekt en in het buitenland vertoevende profs zal terugkeer worden toegestaan. De K.N.V.B. heeft water in de wijn moeten doen. De werkzaamheden van de N.B.V.B. worden geens zins onderschat. Men ziet deze als gevaren, die men alleen kan afwenden door de amateurbepalingen op korte termijn drastisch te verruimen. Voor de N.B.V.B. zal deze koerswijziging van de K.N.V.B. de deur dicht doen ook al is men in deze kringen voorlopig nog niet helemaal door de nieuwe stappen van de K.N.V.B. verslagen. „We gaan gewoon door en in September zal de competitie, zoals we die ontworpen hebben, beginnen. De stap van de K.N. V.B. zal geen wijziging in onze plannen brengen”, zo luidde het commentaar van het bestuur van de Be roepsvoetbalbond. Men zou het mannentaal kunnen noemen. Beter is het o.i. om er het predicant „zwanenzang” aan te geven, want het komt ons zo voor, dat de Beroeps voetbalbond toch wel de tenten kan gaan opvouwen. In ieder geval zullen de organisatoren van deze bond dan toch het genoegen hebben gesmaakt op dit gebied pionierswerk te hebben verricht door een goede en grote stoot in de juiste richting te hebben gegeven. Voor Zeeland en bovenal voor wat betreft het Zaterdagvoetbal zullen de recente besluiten van de K.N.V.B. weinig wijzigingen met zich meebrengen en dat is iets, wat ons het meeste verheugt. De VSV Marathon organi seerde te Yerseke propaganda- athletiekwedstrijden. Het was voor de eerste maal, dat het oesterstadje kennis kon ma ken met deze sport. De uit slagen waren: Meisjes: Verspringen A: 1 W. Cijsouw 5.03 meter; 2 B. v. d. Weyde 4.38; 3 C. van Leeu wen 3.95. Verspringen B: 1 N. Labru- yere 4.30; 2 J. Zijlstra 4.26; 3 W. Kok 4.11. Verspringen C: 1 H. Kuyper 3.87; 2 L. van Gemert 3.60; 3 J. Koeman 3.53. Hoogspringen A; 1 W. Cij souw 1.43; 2 B. v. d. Weyde I. 38; 3 A. Elenbaas 1.23. Hoogspringen C: 1 N. La- bruyere 1.38; 2 G. Kievit 1.23; 3 A. Koster 1.23. 60 meter C: 1 L. van Ge mert 9.2; 2 M. Roelse 9.4; 3 J. Muller 9.5. 60 meter B: 1 N. Labruyere 8.2; 2 J. Zijlstra 8.4; 3 W. Kok 8.0. 80 meter A: 1 W. Cijsouw 10.4; 2 B. v. d. Weyde 11.5; C. van Leeuwen 13. Jongens: Verspringen C: 1 J. Casteleyn 4.61; 2 H. Fruy- tier 4.55; 3 H. Swint 4.33. Verspringen B: 1 Harden- bergh 5.12; 2 v. d. Maas 4 83; 3 Van Sabben 4.74. Hoogspringen A: 1 Van Damme 1.58; 2 Sanderse 1.58; 3 Bakker 1.58. 60 meter C; 1 Fruytier 7.7; 2 Overbeke 8 - 3 Casteleyn 8.4. 80 meter B: 1 Wattymuri iO.l; 3 De Kok 10.2; 3 v. d. Maas 10.3. 100 meter A: 1 Bakker 11.8; 2 Brouwer 12.5; 3 Van Damme 1.3. 1500 meter: 1 B. Brom 5.22.9 2 R. Sanderse 5.23.9; 3 A. Rei- tenbach 6.1.5. Heren: Kogelstoten: 1 Hoe- beke 8.39; 2 Koster 8.32; 3 Planne 8.09. 3000 meter: 1 Franks 10.49.4; 2 De Muynck 10.52.3 Velt- man 10.53. In de 12e ronde kwam er jeeds leven in de brouwerij toen van Wijchen, van As, Ha verkamp en v. d. Pluym er in Haagden los te komen uit de groep maar korte tijd later Was dit kwartet reeds tot de orde geroepen. Een nieuwe uitlooppoging van v. d. Pluym bracht we- flerom reactie in het peleton. Franken en v. d. Avoird na men de hele boel op sleep touw en opnieuw kwam alles broederlijk samen. In de 32e ronde toen van As, Heeren, v. d. Pluym en de Belg Minnen de pedalen even harder ronddraaiden viel er een „gat” tussen hen en de groep. Alleen de goed mar cherende Zeeuw van Wijchen had het gevaar tijdig ingezien en kwam met een rush op de leiders neergestreken. Uit de nu gevormde kop groep wist de jonge van As te Ontsnappen maar hij noch zijn rivalen uit de kopgroep hiel den stand tegen de samenge bundelde krachten in het pe leton dat inmiddels aan een hevige jacht begonnen was wat tot gevolg had dat er een algehele hergroepering ont stond. Met nog 30 ronden voor de boeg gingen twee goede klep pers t.w. van Wijchen en v. d. Pluym de kat opnieuw de bel aanbinden. Dit duo nam een voorsprong van 12 sec. maar moest later toch weer het ge zelschap dulden van van As, Minnen, Jos Heeren en Ha verkamp die aansluiting kre gen. De deze middag wel zeer ac tieve v. d. Pluym slaagde er zang van het de Christelijke Bond van die tevens directeur is van de bond, het woord gevoerd over de vorming van een bedrijfschap voor textieldetailhandelaren. In een zeer verhelderend be- vorming van een bedrijfschap uiteengezet en daarbij als het

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2