Franse voorstellen betekenen dood van in de E.D.G. ■i v&n Marinemonument te Surabaja Prijzen storten niet in door overschotten van en Uitwisseling gewonden zieken Het is te laat om de E.D.G, te veranderen Enig alternatief: volwaardig sterk Dpits leger 50 doden Jordanië vraagt hulp Versterkingen naar Tunis Vergoeding voor aanleg Birma-spoorweg ONDERWIJZER MISHANDELDE KINDEREN Twee doden door auto-ongeluk lllS Nederlandse landbouwweek geopend Jongetje viel flauw Ir Franke: Grotere afzet, zonder ontwrichting van de markt Guatemala breekt met communistische landen Rusland en de V.S, wijzen diplomaten uit Ier herinnering aan de gevallenen Afkeurenswaardig systeem Hulde aan de Benelux -l H PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duidelijke, dreigende taal Adenauer van In enkele regels melden wij nog Resultaat in Trung Gia DE BILT ZEGT: Buien. Lord Ismay: Ramp in Beloedsjistan Overstromingen Cambodjaanse officieren te Genève Engeland krijgt 180.000 Koningin onthult standbeeld van ir C. Lely mit0G*R^YE^HAGE’ 5 Juli - Het co mité tot huldiging van dr ir C. Lely neeft de mededeling ontvangen, dat de Koningin het standbeeld van dr ir Le- Jy te Den Oever zal onthullen op "3 September a.s. Op 23 September is net honderd jaar geleden dat Lely werd geboren. Nieuwe Vietnamese regering SAIGON 5 Juli Ngo Dinh Diem neeft vanmorgen een nieuwe Vietna mese regeering gevormd bestaande uit negen ministers en acht staatssecreta rissen. Ook stelde Ngo Dinh Diem een commissie voor de nationale verdedi ging van Noord-Vietnam samen. De lonen in Nederland A PeSLOten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de ter zake te nemen maatregelen. wen, hoofdingeland van het heeft men reeds gemaakt, uitvallers. 4® w ZËEUWSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JULI 1954 DINSDAG 6 JULI 1954 i. 2. 3. 4. 5. de politierechter verDin in botsing is DAT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord nen met 278 deelnemers. Er waren de eerste avond geen DAT de ouden van dagen uit Veere gisteren een gezel lige trip hebben gemaakt naar de Eftelingen te Kaats heuvel. Zij vonden het een reuze-dagje! ;aat of komen de Provinciale Staten van Zeeland in openbare zit ting bijeen. Op de agenda staat o.a. de beëdiging van de gekozen leden. Morgen zal het college van Gedeputeerde Sta ten gekozen worden. DAT op uitnodiging van Rijkswaterstaat de polderbe sturen van Schouwen en Duiveland op 12 en 13 Juli een excursie zullen maken naar de Zuiderzeewerken. Volgens politierapporten zijn 24 per sonen omgekomen door overstromin gen en grondverschuivingen die op traden na een van de zwaarste stromen in het regenseizoen. GUATEMALA (Stad), 5 Juli De nieuwe militaire regering van Guate mala heeft besloten de betrekking met de communistische landen geheel te verbreken, aldus is vandaag in de Gua- temalaanse hoofdstad bekend gemaakt. President Monzon maakte verder be kend, dat Guatemala weer zal gaan samenwerken zowel met de Verenigde Naties als met de organisatie van Ame rikaanse staten. DAT het vuurwerk dat Zaterdag 26 Juni te Vlissin- gen werd afgelast „ijs en weder dienende” op Zater dag 31 Juli zal worden afge stoken op de Nolledijk. ring is medegedeeld, dat er plannen bestaan om Ouwer- kerk een nieuw gemeente huis te geven. Het zal achter stuur de oude gevel worden opge trokken. DE BILT, 5 Juli Wisselende be wolking met nu en dan buien, sommi ge met hagel en onweer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Aan houdend koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.26 u., onder 21.03 u. Maan op 12.48 u., onder 23.26 u. Hoogwater Woensdag 7 Juli: Vlissingen: 6.30 u. 1.75 m., 18.44 u. 1.56 m. Terneuzen: 6.58 u. 1.93 m., 19.15 u. l. 76 m. Wemeldinge: 8.06 u. 1.59 m., 20.23 u. 1.35 m. Zierikzee: 7.51 u. 1.36 m. , 20.01 u. 1.12 m. LONDEN, 5 Juli De algemene secretaris van de N.A.V.O., Lord Is may, heeft vanmiddag gezegd, dat het thans te laat is om te trachten een E.V.G. in een nieuwe vorm te ontwer pen. Wanneer men de vorm overweegt, waarin West-Duitsland kan deelnemen aan de verdediging van Europa, g. het om de vraag of de E.V.G. al niet de beste vorm is. Generaal Gruenther is van oordeel, zo zeide Lord Ismay, dat de N.A.V.O. thans sterk genoeg is om niet te wor den overweldigd door de strijdkrach ten die de Russen thans buiten de Sowjet-Unie hebben. Indien de Russen willen aanvallen, moeten zij verster kingen uit de Sowjet-Unie laten aan rukken. Verder deelde Lord Ismay mede, dat de N.A.V.O. thans over 125 vliegvelden beschikt, die bruikbaar zijn voor alle typen vliegtuigen. Toen generaal Eisenhower naar Frankrijk kwam, wa ren er maar vijf. Zestien aanhangers van de Mau- Mau zijn gisteren in de strijd met Brit se veiligheidstroepen gesneuveld. Vo rige week vielen er 66. Erzjjn landbouwoverschotten in de Verenigde Staten, Argentinië, Canada en Australië, de vier grote tarwe-ex- porteurs, aldus ir Franke. Deze hebben op het ogenblik voorraden van 46 mil- lioen ton, terwijl ze samen 22 millioen ton per jaar exporteren, en de totale wereldproductie 125 millioen ton be draagt. Aan katoen is er in de wereld een voorraad van 2 millioen bij een totale jaarexport van 1.4 millioen ton, en dat bjj het begin van de nieuwe oogst. Hoe komen die landbouwoverschot ten er? De Overheidspolitiek is in som mige agrarische landen niet zozeer af gestemd op afzetmogelijkheden als wel op het welzijn van de boer. Ook de af- zetpolitiek van die landen, het hoog houden van de prijzen maakt dat er overschotten zijn. Overschotten zijn er in Noord-Amerika aan graan, tabak, katoen, oliezaden en in Argentinië aan lijnolie, in Cuba aan suiker, in Neder land, agrarisch toch zeer belangrijk, echter niet. Hier is alleen een surplus aan ondermelkpoeder, dat wordt ge denatureerd en verkocht als veevoeder. Dat er overschotten ontstaan, is in ternationaal niet te voorkomen, maar in aller belang moet het probleem worden ingeperkt. Nationaal en inter nationaal moet er worden gestreefd naar welvaart en consumptieverhoging, overal in de wereld, en daarnaast naar grote afzet zonder dat de markt wordt ontwricht. De huidige overschotten kunnen bjj nuttige en voorzichtige af zet bijdragen BONN, 5 Juli De Westduitse Bondskanselier dr Adenauer heeft vandaag gezegd, dat het de dood der E.V.G. zou betekenen, wanneer de Franse regering zou aansturen op nieuwe onderhandelingen over de verdragsteksten, voor deze ook door de Franse Nationale Vergadering zouden zijn bekrachtigd. Naar opvatting van politieke waarnemers in Bonn weerspiegelt deze verklaring de vrees, dat de door de Franse staatssecretaris De Beaumont ontwikkelde voorstellen tot wijziging van de E.V.G. van zo ingrijpende aard zijn, dat zij langdurige nieuwe onder handelingen nodig zouden maken. DAT met ingang van 1 September a.s. tot 6e leer kracht aan de Chr. school te Kapelle-Biezelinge is be noemd de heer H. D. Hen- drikse uit Stavenisse. DAT ,Ring Goes e.o.” van het C.J.M.V. is gesplitst en er nu ook een ring „Om de Zandkreek” bestaat met als voorzitter Johs Kaboord te Wolfaartsdijk, met de heer A. Wiskerke te Wissekerke als secretaris en A. Janse te ’s-Heer Arendskerke als penningmeester. DAT te Yerseke op het Kerkplein de melkslijter C. v. d. J. met paard en wagen in botsing is gekomen met een bus, doordat het paard plotseling aan de haal ging. De bus werd beschadigd. sen Elias, zei in zjjn requisitoir te kun nen begrijpen dat de vader van Ziel- tjens aangifte had gedaan toen de jon gen was flauw gevallen. Hij noemde het een buitengewoon afkeurenswaar- dige methode om kinderen tucht te le ren. Het deed hem denken aan foto’s uit de bezettingstijd van Joden te Amster dam. Mr Witsen Elias 'zeide te kunnen begrijpen dat men zijn zelfbeheersing verliest en dan een methode toepast waarvan men later spijt heeft. Dit is echter een systeem geworden, aldus de officier, die een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 3 jaar eiste alsmede een geldboete van 40,of 20 dagen hechtenis. Het vonnis van luidde conform. Adenauer heeft eens te meer ge- zegd, dat Frankrijk eerst zal moeten ratificeren voor over wijzigingen ge sproken kan worden. Hij waar schuwde de Fransen dat het enige zgn. alternatief voor de E.V.G. een Duits nationaal leger zou zijn. Adenauer sprak zijn waardering uit voor de duidelijke houding van de drie Benelux-landen, die aan het door hen ondertekende en bekrachtigde verdrag onveranderd vasthouden. Hij zei: Een nauwe overeenstem ming met de Benelux-staten die even als wij de E.V.G. hebben geratificeerd, lijkt mij noodzakelijk en vanzelfspre kend. Voor het eerst heeft dr Adenauer verklaard dat hij mogelijkheden voor een andere vorm van Duitse bewape ning dan in een Europees leger onder het oog heeft gezien. Men moet nu eenmaal in de politiek ook op het on waarschijnlijke en het geheel en al om gewenste voorbereid zijn, zei hij. Dr Adenauer zeide, dat hij bij het overwegen van andere oplossingen tot de slotsom was gekomen, dat deze alle even veel van de echte E.V.G. af weken als koffie-surrogaat van echte QUETTA, 5 Juli Bij overstromin gen te Ziarat, 80 km ten Noord-Oosten van Quetta, zijn vijftig personen om het leven gekomen en 500 mensen dak loos geworden. Honderden stuks vee verdronken en aan het te velde staan de gewas werd zware schade toege bracht. Het bestuur van Beloedsjistan heeft in allerijl hulp naar het getroffen ge bied gezonden. koffie. Elke andere oplossing der E. V.G. zou volgens dr Adenauer bete kenen, dat nationale legers naast el kaar zouden blijven bestaan. De Bondskanselier zei dat men over al weet dat Duitsland aan de verdedi ging van het Westen moet deelnemen, ook in Parijs. Gesteld het onwaarschijnlijke geval dat Frankrijk de E.V.G. zou afwijzen, dan wijzen wij onder alle omstandig heden elke poging af van ons enige vorm van bewapening onder onwaar dige omstandigheden, dus een op een of andere wijze onnodig Duits leger te verlangen. Ik stel er prijs op, dat eens en voor altijd vast te stellen. Dan blijft toch inderdaad niets anders over dan een Duits nationaal leger, naast de andere nationale legers. AMMAN, 5 Juli Koning Hoessein van Jordanië heeft de hoofden der an dere Arabische staten om morele en financiële steun gevraagd bij het be schermen van de Jordaanse grenzen tegen de hebzucht van Israël. De be perkte hulpbronnen van Jordanië al dus Koning Hoessein, stellen het land niet in staat alles alleen te doen. Koning Hoessein heeft een bezoek van vijf weken aan Groot-Brittannië afgezegd. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes TUNIS, 5 Juli Drie Franse batal jons zijn vandaag in Tunis aangeko men ter versterking van de veiligheids troepen in het protectoraat. De militairen ongeveer 1.600 para chutisten en een bataljon lichte infan terie marcheerden door de Arabi sche wijk van Tunis naar de plaats waar de vorige week drie Franse po- litie-agenten door verzetsstrijders zijn gedood. GENEVE, 5 Juli Zes officieren van het Cambodjaanse leger zijn van daag te Genève aangekomen voor mi litaire besprekingen met leden van het Vietminh-opperbevel over een beëindi ging van de gevechtshandelingen in Cambodja. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen morgen zullen be ginnen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. LONDEN, 5 Juli Thailand heeft f 3.763.00,betaald voor de bouw van de spoorweg tussen Siam en Birma, die gedurende de oorlog door krijgs gevangenen der Japanners is aange legd, aldus heeft de Britse minister voor pensioenen, Osbert Peake, van daag in het Lagerhuis meegedeeld. Desgevraagd zei hij, dat dit bedrag verdeeld zou moeten worden onder verschillende regeringen, wier onder danen bij de aanleg van de spoorweg waren te werkgesteld. De Britse regering zou ongeveer 180.000,hiervan krijgen. HANOI, 5 Juli Na de militaire bespreking tussen officieren van de Franse Unie en de Vietminh, die van daag te Trung Gia is gehouden, is een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat op 14 Juli de eerste uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen in Indo-China zal plaats vinden. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China” is de agenda van de besprekingen te Trung Gia al dus vastgesteld: De kwestie van de krijgsgevange nen; de afkondiging van een staken van het vuren; de afbakening van zónes voor de hergroepering van de strijdkrach ten van beide partijen; de instelling van een gemengde commissie; de kwesties die op militaire bespre kingen te Genève naar de militaire besprekingen in Indo-China verwe zen zijn. Waterschap Schouwen en van de Burgh- en Westland- polder. Voorts is hij gedu rende één zittingsperiode wethouder van Burgh ge weest. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. WASHINGTON, 5 Juli In de af gelopen maanden zijn drie van spion- nage verdachte Russische functionaris sen uit de V.S. gewezen. De betrokkenen waren de assistent- marine-attaché Igor Amosof en de tweede secretaris bij de Sowjet-dele- gatie naar de V.N., Alexander Koflyof, die begin Februari het land moesten verlaten, en de assistent-luchtmacht- attaché luitenant-kolonel Leonid Pif- nef, die een maand geleden werd uit gewezen. De Russische regering heeft klaar- oijkelijk als represaille, de Ameri kaanse assistent-luchtmacht-attaché majoor Walter Mckinney en de plaats vervangende militaire attaché luite- nan-kolonel Howard Felchlin uitgewe- DAT Ouwerkerk een nieuwe molen zal krijgen. De oude molen werd ver woest toen het water deze gemeente in bezit nam. Dit is gistermiddag medegedeeld door dr J. J. Westendorp- Boerma tijdens de vergade ring van de vereniging „Stad en Lande” te Zierik zee. Bij de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, zijn in opdracht van de Oorlogsgravenstichting drie bronzen platen vervaardigd voor het Marine monument te Surabaja, dat is opge richt ter herinnering aan diegenen van de Koninklijke Marine, die niet zijn thuisgevaren. De platen zullen binnen kort naar Indonesië worden verzonden, waar zij op het monument, dat op 7 Mei j.l. werd onthuld, zullen worden aangebracht. De drie platen: links boven, het Admiraalsschip van Michiel de Ruyter, links onder: De Hr Ms „De Ruyter”, die met Schout bij nacht K. W. F. M. Doorman en de zijnen tijdens de slag in de Java-zee ten onder ging. Rechts, Karei Doorman, naar wie het monu ment te Surabaja werd genoemd. De ontwerpen voor de platen zijn van J. Ph. van Zegveld. DAT gisteren te Burgh op 74-jarige leeftijd is overle- DAT de Vereniging van den, de heer C. M. Moolen- Oud leerlingen van de land- burgh, oud-hoofdinspecteur bouwschool en landbouw- der Rijksbelastingen en een wintercursussen „Blijvend vooraanstaande figuur in het Contact” te Nieuwerkerk, openbare leven op ’t eiland. De overledene was o.m. be- WAGENINGEN, 5 Juli Vanmiddag is de 19e Nederlandse land bouwweek georganiseerd door het Nederlandse Genootschap voor Landbouwwetenschap in samenwerking met het instituut van landbouw kundige ingenieurs, te Wageningen geopend. Ir J. A. P. Franke, direc- teur-generaal van de voedselvoorziening, hield een voordracht over: „de wereldvoedselsituatie en het vraagstuk van de overschotten”. tot verhoging van de welvaart elders. Er is geen reden tot pessimisme als productie en vraag in de wereld wor den aangepast, de consumptie ver hoogd en de prijzen redelijk wat ver laagd. Tot 1956 wordt een agrarische pro ductieverhoging verwacht van 2‘/i per jaar, behalve in Noord-Amerika. Voor het Nabije en Verre Oosten 2‘/2 a 5 verhoging. Men raamt een te ruggang bij de tarwe- en zuivelpro- ductie, een vooruitgang bij fruit, rijst, peulvruchten en oliezaden. De prijzen zullen iets dalen, maar instorten niet, aldus ir Franke. DAT de afdöling Westelijk Schouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen het zilve- DAT in dezelfde vergade- ren jubileum waardig heeft gevierd met een receptie in Hotel Bom te Burgh-Haam- stede. Namens het hoofdbe- heeft mevrouw Van Werkum-Cohen aan de pre sidente van de afdeling een médaille overhandigd. OUDESCHOOT, 5 Juli Vanavond omstreeks half zeven is een personen auto waarin acht arbeiders zaten, bij de Tjongerbrug onder Oudeschoot te gen een boom gereden. Twee arbeiders werden gedood. Na de botsing bleek dat een zijkant van de wagen was opengereten. De arbeiders keerden van hun dage lijkse werkzaamheden uit de Noord- Oostpolder terug. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Een ooggetuige heeft verklaard, dat één van de voorwielen van de auto afliep. UTRECHTa 5 Juli Voor de Utrechtse politierechter heeft zich van middag de 61-jarige hoofdonderwijzer J. H. B. V. uit Montfoort moeten ver antwoorden wegens mishandeling van een leerling. Bij deze tweede behandeling van de zaak werd de 13-jarige scholier H. Geurts, als getuige gehoord. Hij zat bij deze onderwijzer in de klas, evenals de 13-jarige H. Zieltjens uit Linscho- ten. Geurts had gezien dat de 13-jarige Zieltjens op de knieën voor de klas moest plaats nemen, omdat hij zijn les niet kende. Hij moest de handen omhoog gestrekt houden en telkens als hij ze liet zakken kreeg hij er van de onderwijzer met een stok een tik op. Geurts had ook straf en zat met een andere knaap eveneens in geknielde houding. Op een desbetreffende vraag van de officier van Justitie antwoordde deze getuige dat het omhoogheffen van de handen een vaste straf was. De officier van justitie, mr N. Wit- UTRECHT, 5 Juli De Raad van vakcentralen deelde aan het A.N.P. mede, dat de besturen van N.V.V., I?' en, 9-N-V. bijeen geweest zijn fer bespreking van het vraagstuk van de loonhoogte. DAT het aanhoudend kou de weer nog steeds bene den de 17 graden volgens dr Korringa een ongunstige invloed uitoefent op de broedval met het gevolg dat men val van enige be tekenis onwaarschijnlijk acht. na gedwongen rust, weer ac- DAT te Zierikzee de tief is geworden. De eerste avondvierdaagse is begon- stuurslid van de Stichting jaarlijkse excursie naar Rusthuis Westelijk Schou- proefbedrijf Scheldemonden

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1