MOORD OP BONIFATIUS TE DOKKUM HERDACHT weer Het ijdel hart verbrijzeld ITS Al ZW1TSM Opa Schram binnenkort thuis „Hippos” hield keuringen op „Modderoordte Middelburg BICAIPAN InwHB voor en ©e ïlcbdia Redevoeringen van de professoren Bavinck, Bakhuizen v. d. Brink Asselbergs Hij stond niets Zes Duitsers ter dood ^Een nieuwe maag veroordeeld Jen offer gevallen aan een grote en moeilijke taak J) fa&tzgl onó Merriekeuring te Kortgene in elk huisgezin: Expeditie naar Indiaanse koppensnellers Jury maakte de fokkers een compliment Nog 500 km af te leggen TAg-cachets akker Bescherming leerlingen tegen besmettingsgevaar ’s-GRAVENHAGE, 2 Juli In staatsblad No 267 is opgenomen een K.B. houdende de uitvoeringsbepalingen Van de wet van 9 Juli 1933, tot be scherming van leerlingen tegen de ge- Volgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onder wijs. V<L*N* en loyaliteit aan de regering Brief FEUILLETON door FOKA VAN LOON De zaak-Struthof. Hij zou thans in Straatsburg zijn Winfried Bonifatius. Grote aanvoer, uitstekend materiaal Bisschop en martelaar. aan dr Drees. Verlof besluit lager onderwijs. Q ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 5 Juli 1954 pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) van Weizicht, P. C. Dieleman, Ritthem; ZOU maat: grote Ingezonden Mededeling (adv.) ver- op een treden. maar van haar (Wordt vervolgd). 12 of De van Hengstveulens, geb. na 17 April 1954. Ie pr.: Clairon van Zeeduin, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle; le pr. B: Nico van Ve ra, P. Verhage Mzn, Koudekerke; 2e pr.: Nico van Clairon, S. de Visser, Oostka pelle; 3e pr. A; Carlo van Zeeduin, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle; 3e pr. B: Edu ard van Eedelman, K. Janse, Middelburg; 3e pr. C: Claron van Oranjezon, Wed. J. Bliek en Zn, Vrouwenpolder. Éénjarige merries grote maat, één kop- nummer. le pr.: Betsie van Zeeduin, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle; 2e pr. A: Betsy van Noordduin, W. Maljaars en Zn, Domburg; KORTGENE, 2 Juli. 2-jarige merries, kleine maat: Kitty van Bella, 181388, S. Breure, Geersdijk, le pr.; Mersa, 183417, S. Breure, Geers dijk, 2e pr.; Marie van Nieuwe Zorg, 182905, M. v. d. Weele, Colijnsplaat, 3e prijs. 2- jarige merries, grote maat: Elly v. d. Kabeljauw, 184157, M. v. d. Weele, Colijnsplaat, le prijs; Vera van Nico, 180933, P. D. Remijnse, Kamperland, 2e prijs. 3- jarige merries, kleine maat: Hera v. d. Roskam, 157711, Gebr. Leendertse, Kamperland, le pr.; Honey v. Wisse- ke, 2e pr.; Hermina, 175101, S. Breure, Geersdijk, 2e pr.; Hermine v. Wisse* heen lijke ven. In Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Dat neemt niet weg, Jat wjj hem met eerbied en met dankbaarheid ge- inken en dat wy God danken voor de zegen, die Hij ook door het levenswerk willen schenken”. valse schaamte niet te vechten viel, maar de conversatie was teveel op een dood punt gekomen en bleek niet meer voor herleving vatbaar. Daarbij pos teerde Nelleke zich voor de deur, eisende onmiddellijke invrijheidsstel- ling van haar pas verworven speel genootje. Zij was de enige, die hele maal geen hinder had ondervonden van Roelie’s handicap, ’t Een en ander maakte de toestand onhoudbaar, zodat Cor’s vrouw al gauw met het voorstel Prof, dr Willem Asselbergs heeft ten slotte een boeiende verhandeling gege- MIDDELBURG, 1 Juli. „Hippos”, de Vereniging van Walcherse Paardenfok kers, kan weer op een bijzonder goed geslaagde keuring terugzien. Voor het eerst brachten de fokkers hun materiaal naar het. terrein „Modderoord”, waar het een groot deel van de dag bruin zag van de paarden. Er was naar het oordeel van de jury niet alleen een uitstekende aanvoer, maar - wat belangrijker is - het mate riaal was van buitengewone kwaliteit. De paardenfokkers van het eiland hebben in de loop der laatste jaren kans gezien hun oude plaats te heroveren en zjj kun nen alleszins tevreden zijn met de opmerking van de jury, dat Middelburg kan evenaren met de beste keuringsplaatsen. De belangstelling van het gehele eiland was bijzonder groot voor dit jaarlijkse evenement. Zeer beste veulens gingen aan de kop, zo was het algemene oordeel. Voor J. de Visser en Zn uit Domburg was het werkelijk een gloriedag. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door mr BI. C. v. d. Minne, vroeger te Middelburg, ging n.l. in eigendom over. Deze werd voor de der de achtereenvolgende maal gewonnen. De beker was bestemd voor de aangevoerde merrie, die het beste Karei van Hengstdijk-bloed heeft. Die was Margriet van Domburg. De uitslagen in de diverse categorieën luiden als volgt; Merrieveulens, geb. tot 23 April 1954. kerke, eig. A. Volkers, Middelburg; 4e pr. le pr.: Calista van Zeeduin, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle; 2e pr. A: Juliana van ’t Hof Nieuwland, A. Wisse en Co, Nieuw- land; 2e pr. B: Florina van Duinerve, I. Verhage, Koudekerke; 3e pr. A: Greta van Groenenburg, D. A. van Nieuwen- huyzen, Nieuwland; 3e pr. B: Minette van Veere, W. Louwerse, Veere; 4e pr. A: Clara van Duinerve, I. Verhage, Koude kerke; 4e 'pr. B: Frida van Dishoek, L. de Loof, Koudekerke; 5e pr. A: Jenny van ’t Hof Nieuwland, A. Wisse en Co; 5e pr. B: Irma van Vluchtenburg, K. Poppe, Grijpskerke; 5e pr. A: Flora, L. Verhage, Koudekerke; 6e pr. B; Hermine van Een- denoord, Anth. Wattel, St Laurens. Merrieveulens, geb. na 23 April 1954. le pr.; Annie van Quarre, A. Poppe, Grijpskerke; 2e pr. A: Irma, Fok. C. Dek ker, Hoek, eig. P. Hollebrandse, Koude kerke; 2e pr. B: Stannie, A. Kluijfhout, Serooskerke; 3e pr. A: Hilda, Wed. M. Lorier en Zn, Souburg; 3e pr. B: Flora van Peter, H. J. Allaart, Serooskerke; 3e pr. C: Martha van het Hollandsch Hof, J. H. Janse, Arnemuiden; 4e pr. A: Ella, L. de Witte, Koudekerke; 4e pr. B: Annie, van Baronne, S. Maljaars, Aagtekerke; Éénjarige merries kleine maat, schillende kopnummers. le pr. A: Mina van de Toren, Fok. H. v. Sluis, Westkapelle, eig. J. Willemsen Dzn, St Laurens; le pr. B: Coviva, J. A. Kos ter, Vrouwenpolder; le pr. C; Astrid van Mina’s Hoeve, K. Poppe, Grijpskerke; 2e pr. A: Bianca van Molenperk, P. J. Abra- hamse, Serooskerke; 2e pr. B: Florine v. Dishoek, L. de Loof, Koudekerke; 2e pr. C: Mirza van Veere, Fok. Joh. Baayens, Veere, eig. P. C. Dieleman, Ritthem; 2e pr. D: Mirza van de Pyramide, J. Lorier, Middelburg; 2e pr. E: Fernanda van Kie- vitshoek, P. de Buck Jzn, Serooskerke; 2e pr. F: Minerva van de Linge, Iz. de Buck, Oostkapelle; 3e pr. A: Margriet v. Domburg, J. de Visser en Zn, Domburg; 3e pr. B: Yvonne van Overduin, Gebr. v. Liere, Oostkapelle; 3e pr. C: Carla v. Pierootjes, P. de Buck Izn, Serooskerke; 3e pr. D: Nicolien, Fok. Jb. Vos, Koude- Hengstveulens, geb. tot 17 April 1954. le pr.: Wilfried van Weizicht, P. C. Die leman, Ritthem; 2e pr.: Carlo van Over- duin, Gebr. v. Liere, Oostkapelle; 3e pr. A: Wilfried van Draaibrug, J. Francke, Oostkapelle; 3e pr. B: Leon van Groenen burg, D. A. v. Nieuwenhuyzen, Nieuw land. Cor Jonker stak zijn mening, die niet zeer vleiend was voor Ab, echter niet onder stoelen en banken. „Ben je nou helemaal betoetert, Ab? Zo doe je niet met een normaal kind, laat staan met zo’n zieltje, dat zich niet verstaanbaar kan maken”. „Juist!” zei Ab keihard. Een abnor maal kind vraagt ook een abnormale behandeling”. Cor’s vrouw was zo vrij een paar correcties aan te brengen in zijn uit- DRIEBERGEN, 8 Juli. Als „opa” Schram, zoals de 67-jarige tippelaar uit Driebergen in Vierdaagse-kringen wordt genoemd, zijn huidige wandeltempo kan handhaven, wordt hfl tussen 10 en 15 Juli a.s. weer in Holland terug ver wacht. Op 21 Juni ontmoette hem een tand arts uit Wageningen, die opa Schram op de foto zette, juist toen hij de Sint Gothard-tunnel was gepasseerd. Thans blijkt, dat „opa” Schram, waarvan de toeristen hadden verteld, dat hij de terugweg direct vanaf Genua via Frankrijk had gekozen, toch Zwit serland is binnengegaan. Van zijn voor nemen om de reis te bekorten is hij teruggekomen, daar dit de prestatie zou verminderen. Voor de rest van de tocht gaat hij de route Bazel-Straatsburg-Metz-Lulk- Maastricht volgen, zoals aanvankelijk zijn plan was. De tandarts kon berich ten, dat opa Schram in de beste stem ming was en veel lof had over de gast vrijheid van de Zwitsers, die des te meer werd gewaardeerd na het gedwon gen nachtverblijf in Italiaanse koestal len. Het karretje met bagage trok opa nog steeds achter zich aan. Tot dusverre verloopt de tocht In veel sneller tempo dan de heenreis. Opa Schram vertelde de tandarts, dat „race op de proppen kwam, om maar weer eens op te breken, voorgevende dat Nelleke’s ongedurigheid haar daartoe noopte. Ab noch zijn vrouw probeerden hun tot blijven te bewegen. In de keuken nam Nelleke uitge breid afscheid van Roelie met veel zoentjes. Zij stak daarbij evenmin als haar ouders onder stoelen en banken, dat zij Ab een ontaarde vader vond. „Jop papa is tout, maar jou mammie is wel wief”. Cor sjorde haar maar gauw mee, om meer minder complimenteuse uit- Deze woorden sprak prof, dr J. H. Baclnok vanmiddag in Dokkum tijdens de herdenking van de moord op Boni fatius, 1200 jaar geleden. Hij was be gonnen met eraan te herinneren, dat Bonifatius, die onder ons bekend is als één van de zeer groten onder hen, die In de onrustige eeuwen van de wording van Europa met voorbeeldige toewijding hun leven hebben ingezet voor de ver breiding van het Evangelie, tijdens zijn missiewerk voor zeer grote moeilijkhe den heeft gestaan. Prof. Bavinck wees er op, dat de diepe beweegredenen, die een mens in een beslissend stadium van zijn leven er toe brengen, een bepaalde keus te maken, in vele gevallen niet te analy seren zijn en behoren tot het levensge heim, dat die mens alleen samen heeft met God. Uit de brieven van Bonifatius is ech ter bekend, dat hij moet hebben gevoeld (,de zwerflust om Christus’ wil”, die zo fnenigmaal in de zendingsgeschledenls een rol heeft gespeeld. Aan de hand van de wetenschap, die men heeft op gedaan uit andere brieven van Bonifa tius, ging prof. Bavinck na, wat hem kan hebben gedreven juist in Friesland zending te drijven. Daarbij merkte hij nog op, dat de zendlngsmethode van Bonifatius uiterst merkwaardig is geweest, terwijl het de hoogleraar had getroffen, dat de mis sionaire arbeid van Bonifatius en de zijnen enigermate een politieke achter grond had. Prof, dr J. N. Bakhuizen van den Brink uit Leiden, sprekende over „Bo nifatius, bisschop en martelaar”, merk te o-, dat het jaartal 754 aan geen en kel Nederlands schoolkind onbekend is. De hoogleraar gaf een historisch over zicht van het werk, dat de zendeling der Friezen tijdens zijn leven heeft gedaan. Op grond daarvan betoogde jlrof. Bakhuizen, dat deze arbeid ont zaglijke afmetingen heeft aangenomen en tot resultaten heeft geleid, die in kerk en cultuurhistorisch opzicht de regelrechte voorbereiding zijn geweest Het landgoed „Lindenhorst” te Drie bergen is dezer dagen verkocht aan de Vrij Evangelische kerken. De bedoeling is op dit uitgestrekte landgoed een centrum te stichten voor ouden van dagen. Aan de verwezenlijking van deze plan nen zal, met het oog op de huidige be woners van „Lindenhorst” in het gun stigste geval pas over een jaar kunnen worden begonnen. FRANKFORT, 2 Juli Twee Duitse anthropologen, de 46-jarige dr Karin Hissink en de 44-jarige Albert Hahn, zijn In Frankfort teruggekeerd na een reis van zes weken in het oerwoud van Bolivia, waar zij een studie maakten van Indianenstammen, die nog koppen snellen. De beide anthropologen vertelden op een persconferentie, dat een mannelijk lid van de Tacana-stam, die leeft aan de oever van de boven-Beni, niet aan vaard wordt als volwassen man, zolang hij niet een aantal Indianen van een andere stam gedood heeft. Hij mag zoveel vrouwen trouwen, als hij van voedsel kan voorzien. Als een vrouw echter meent, dat de man niet in staat is haar te onderhouden, pakt zij haar huishoudelijke bezittingen bijeen en verlaat hem met haar kinderen. De Indianen wilden niet spreken over het koppensnellen. Het was echter be kend, dat het koppen snellen een gods dienstige gewoonte fe. De Indianen ge loven, dat het een man niet goed kan gaan, zolang hij niet op deze wijze heeft bewezen, dat hij sterk is. Dr Hissink en haar reisgenoot brach ten 17 kratten met voorwerpen mee terug, waaronder weefgetouwen, bogen en pijlen en een soort grote fluit, die door een man en een vrouw tegelijker tijd wordt bespeeld. Zij namen ook kleurenfilms op. op de bloeitijd onder Karei de Grote. Bonifatius was voor alles een kerkelijke figuur, maar is ondanks het niet deel nemen aan de angstwekkende politieke gebeurtenissen, waarvan ok de stoel van Rome zo zeer te lijden had, de gro te figuur van de toekomst geworden. Op de vrijheidszin van de heidense Friezen is Bonifatius vastgelopen, zo zelde de hoogleraar. Dat het leven van deze in zijn tijd waarlijk onver gelijkelijke figuur aldus moest eindi gen betekent een grote htstoriscne tragedie. Niet alleen voor de zelf standigheid van het Utrechtse bis dom, maar evengoed voor de nieuwe Christelijke beschaving van deze streken heeft Bonifatius na W1I11- brord, het blijvende fundament ge legd. Waterlandkerkje, eig. P. Koole, Souburg, 5e pr. A; Bora, Fok. H. de Pagter, Se rooskerke, eig. W. Sanderse, Serooskerke; 5e pr. B: Flora van Ruit Hora, Jac. Francke, Nieuwland; 5e pr. C; Mirza, J. Vos, Koudekerke. latingen aan Ab’s adres te verijdelen. De rest van de Zondag werd alle ge zelligheid door Ab en Gees in een broeiend stilzwijgen -gesmoord. En nu is het Maandag. Gees heeft een grote twee weekse was achter de rug, maar toch maakt ze zichzelf en het kind klaar om uit te gaan. Er is haar een dwingende behoefte, het kleintje eni germate de verknoeide Zondag te ver goeden en om haar man te weerstaan. Geneert hij zich voor het kind, zij niet. Zou hij het het liefst voor ’t oog en vooral voor het oor van andere mensen verbergen, zij kan zich niet voorstel len, dat zij meer plezier aan Roelie zou beleven op een fietstochtje als haar het vermogen tot spreken niet ontbrak. Al zit ze achter Gees in ’t mandje ze hoort aan haar vergenoegd gespin, hoe intens Roelie geniet. Als ze iets heel moois ontdekt, klapt ze in haar handjes en drukt dan om haar vreugde en dankbaarheid te uiten het gezichtje heel stijf tegen haar moeder aan. O, ze heeft honderd maniertjes om haar aandoeningen te vertolken, alleen maar moet er een hart zijn, af gestemd om het te verstaan. Daarvoor is de ziel van haar vader te ruw be snaard. Dat is gister weer eens duide lijk gebleken. Gees moest zich ook vanmorgen nog, geweld aandoen, om vriendelijk voor hem te zijn. Het ging haar niet gemakkelijk af, daarom ging ze, om van zijn tegenwoordigheid be vrijd te zijn, maar gauw aan de was. spraak. „In de eerste plaats is een doofstomme niet abnormaal en in de tweede plaats moet zo’n kind niet ruw maar juist heel liefdevol terecht ge wezen. Ze missen tóch al zo veel, en als ze dan in naaste omgeving ook nog geen begrip .vinden, dan vind ik het helemaal stakkerig!” „Stakkerig of niet, ik wil dat onwijze gejank niet in mijn huis. Als ik ze dat goedschiks niet aan het verstand kan timmeren, dan maar kwaadschiks”. Toen zwegen de drie anderen, om dat ze begrepen, dat er tegen een bol werk van zoveel stug wanbegrip en 176499, C. J. de Kam en P. G. de Lange, Wissenkerke, 3e pr.; Hilda v. Wlsse- kerke, 1776232, M. v. d. Weele, Colijns plaat, 3e pr.; Willy v. d. Eendracht, 176790, J. W. Noordhoek, Kortgene, 4e prijs. 3- jarige merries, grote maat: Mies v. d. Oude Vorst, 174062, M. v. d. Wee le, Colijnsplaat, le pr.; Nicolien v. So phia’s Hoeve, 1781349, Joh. van Malde- gem, Kortgene, 2e pr.; Thllde v. Mon nikenhof, 178002, L. L. Wisse, Kam perland, 3e pr. 4- jarige merries, kleine maat: Mona v. Melo, K 49844, Gebrs Leendertse, Kamperland, le pr.; Gretha v. Wisse- kerke, K 50082, R. J. Scheele, Wissen kerke, 2e pr.; Marianne v. Lunters- hoek, K 50085, M. v. d. Weele, Colijns plaat, 3e pr.; Ninette v. Veldzicht, K 50091, L. L. Wisse, Kamperland, 4e pr. 4- jarige merries, grote maat: Hiron- delle van Bleijendaal, K 50089, Gebr. Leendertse, Kamperland, le pr. 510-jarlge merries, kleine Cora d’ Ahea, K 48419, Gebr. Leendert- Volgens deze wet moeten de onder wijzers en leraren aan onderwijsinrich tingen, met uitzondering van inrich tingen van hoger onderwijs, in het bezit zijn van een verklaring dat ze niet lij dende zijn aan tuberculose van de ademhalingsorganen. Het verschil met de vorige wet komt voornamelijk hier op neer, dat deze verklaring voortaan slechts twee jaar geldig is. Om de twee jaar moeten de onderwijzers en leraren opnieuw op tuberculose worden onder zocht. Het uitvoeringsbesluit bevat nadere bepalingen omtrent de aanspraken van het onderwijzend personeel, dat lijden de is aan t.b.c. de wijze waarop de verklaringen kunnen worden verkregen, de medewerking die gemeente- en schoolbesturen alsmede de hoofden der scholen moeten verlenen inzake de na leving van de desbetreffende bepalingen in de wijze waarop het bestuur van de Scholen de kosten, voortvloeiende uit ien en ander, worden vergoed. De wet en het besluit zullen op een nader te bepalen tijdstip in werking DINSDAG 6 JULI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 Voor da vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 „Wij ont dekken Amerika”, caus met muz. 14.30 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 1.7.45 Rep. of gram. 17.50 Wereld Esperan to Congres. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Mandoline-ork. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.45 Een avond in de Jordaan. 22.00 Med. 22.05 Omr. ork. en sol. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.25 Hoogmis. 12.15 Gram. (12.30 —12.33 Land- en tuinb. med). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Gram. 14.30 Promenade- ork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?” 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.; Th. Cnos- sen: „Emigratie-gebieden voor Neder landers”. 18.00 Instr, trio. 18.20 Sport- praatje. 18.30 „Dit is leven”, caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken”, caus. 19.30 Gram. 20.15 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.05 Rep. 21.20 Holland Festival 1954: Radiophilharm. ork., koor en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Kamerork. en solist. VPRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Act. 20.25 De zonne-eclips. 20.40 Va- cantiefilm. 21.15 Cabaret. I kerke, eig. A: Nelly, P. Verhage Wzn, Koudekerke; 4e pr. B: Corrie, P. de Buck Dzn, St Lau rens; 4e p. C: Julma van het Hollandsch Hof, J. H. Janse, Arnemuiden; 4e pr D: Nicolin van het Hollandsch Hof, J. H. Janse, Arnemuiden; 4e pr. E: Flora van Molenzicht, L. Vos, Grijpskerke; 4e pr. F; Martha, Joh. Tevel, Koudekerke; 4e pr. G: Trui van Nico, F. Dingemanse, Grijps kerke. DOKKUM, 8 Juli. „Bonifatius is aan zijn grote en moeilijke taak ten offer gevallen. Dat is het, wat wij op deze dag gedenken. Wij zelf, mensen van deze eeuw, wij staan in allerlei delen van de wereld, in Afrika en Azië voor proble men, die sprekend lijken op de vragen, waarmee hjj heeft geworsteld. Het is alles anders dan toen en wijzelf zjjn anders dan hij was. De wereld is grim miger, verbetener, gevaarlijker geworden. De problemen schijnen meer onop losbaar, het wantrouwen is groter, de spanningen zijn feller. Wjj, die in deze Strijd staan, gedenken op deze dag aan hem, die in zijn wereld, in zjjn dagen, «en oplossing heeft gezocht. Wjj zullen hem niet in alles kunnen navolgen, ook hü heeft fouten gemaakt, dbigen gedaan, die wij nu wel zien als niet-juist ge daan, ciei— van deze man aan ons vaderland heeft 5e pr. A: Meta van het Hollandsch Hof, kerfke, 176283, R. J. Sceele, Wissenker- J. H. Janse, Arnemuiden; 5e pr, B: Frida y*. C*. 6e pr. A: Nellie van Kalfhoek, F. DekkeZ kerke, 178021, R. J. Scheele, Wissen- Oostkapelle; 6e pr. B: Sarina, Jz. Vos, kerke^ 2e pr.; Certine j. ^Molenzicht, Koudekerke; 6e pr. C.: Cora van Zee- duin, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle. Driebergen is reeds een huldl- gings-comité opgericht, teneinde opa Schram, een goede ontvangst té be reiden. ’s-GRAVENHAGE, 2 Juli. Bij K.B. is thans vastgesteld het „verlofbesluit lager onderwijs”. Bij dit besluit zijn de aanspraken van de onderwijzers tijdens verlof wegens ziekte en militaire dienst geregeld en in overeenstemming gebracht met de ter zake geldende regelen voor de rijksamb- tenaren. Tevens bevat het besluit een re geling voor uitkering van het zgn. smar- tegeld, alsmede een nader voorschrift be treffende het verplicht geneeskundig on derzoek. Aan het besluit is terugwerkende kracht verleend tot 1 Januari 1953. sekerke, K 45261, R. J. Scheele, Wis senkerke, 2e pr.Tanny v. Wissekerke, K 484777, C. J. de Kam. en P. G. de Lange, Wissenkerke, 2e pr.; Lisette v. Plantlust, K 43714, M. v. d. Weele, Co- lynsplaat, 3e pr.; Annie v. Veldzicht, K 4770062, J. J. v, d. Weele, Colijns plaat, 3e pr.; Bella, K 483305, A. F. na van ’t Kerkje, Fok. J. l’ de Putter, Klaassen, Kats, 4e pr. 510-jarige merries, grote maat: Luciënne v. d. Melo, K 48471, Gebr. Leendertse, Kamperland, le pr.; Llza v. Dorp broek, K 48470, Gebr. Leendert se, Kamperland, 2e pr.; Mia V. Annie, K 45428, Gebr. Leendertse, Kamper land, 2e pr.; Vera, K 43718, P. D. Re- mijnse, Kamperland, 3e pr.; Mathilda v. Helenahoeve, K 47063, S. Breure, Geers dijk, 3e pr.; Clairona v. Molenzicht, K 45259, C. J. de Kam en P. G. de Lange, Wissenkerke, 4e pr.; Nettle, K 48367, W. Priester, Kats, 4e pr.; Amanda v. Molenzicht, K 48476, C. J. de Kam en P. G. de Lange, Wissenkerke, 4e pr. ven over de persoon van Bonifatius, Uitvoerig heeft hij stil gestaan bij alles wat er toe heeft meegewerkt, dat Bonifatius zich aan de zending ging wijden. Aandacht besteedde prof. Asselbergs ook aan hetgeen er op kerkelijk en po litiek terrein in de dagen van Bonifa tius geschiedde, waarbij vooral werd gewezen op alles wat zich binnen de Roomse kerk afspeelde. Als resultaten van Bonifatius’ pre diking stelde prof. Asselbergs twee punten: hij voegde het Ideaal der kerstening van Duitsland als wezens- bestanddeel binnen in de Frankische politiek en liet hierdoor het Franken rijk zijn zwaartepunt uit het bekken rond Parfls naar de Oostgrens ver schuiven. In de tweede plaats is Bo nifatius door zijn reorganisatie van de Frankische landskerk de midde laar geworden tussen Rome en de Carolingers. Dit betekent, dat hij de voorloper is geworden van hun we reldhistorische zending om vorm te geven aan de Europese eenheid. 1NUU1UUU111, AVXCXAJ CACIA O CIA XUAA, AJUlllUUlg, 2e pr. B: Cecile van Weltevreden, Fok. se> Kamperland, le pr. Diana v. Wls- K. de Buck, Oostkapelle, eig. L. Francke- de Pagter, Oostkapelle; 3e pr. A: Gerda van de Molenhoek, Abr. Brasser Azn, Koudekerke; 3e pr. B: Marijke van Vee re, W. Louwerse, Veere; 3e pr. C: Cora, Fok. Joh. Wisse, St Laurens, eig. A. Francke Jzn, St Laurens; 4e pr. A: Ida, J. Boogaard, Meliskerke; 4e pr. B: Ivon- hij vol goede moed was om de tegen het horloge” te winnen. Begin Juli dacht hij Straatsburg te zullen bereiken. Volgens zijn reisschema zou hjj nu nog een kleine 500 km voor de boeg hebben. Deze afstand zou htf by zjjn huidig tempo binnen veertien dagen afleggen. Vergeleken met de ongeveer 3500 km van de reis Holland-Rome en terug dus betrekkelijk nog meer een „peuleschll- letje”. Gehoord de laatste berichten is de familie van opa Schram begonnen al les in gereedheid te brengen, opdat deze mee kan doen voor de veertien de keer aan de Vierdaagse. Het is echter de vraag, of opa Schram dan in zijn gebruikelijke tenue zal wandelen. In Zwitserland is hjj namelijk op het idee gekomen zich in een ander soort kleding te tallen: een soort windjack en een pantalon, waar hij sportkousen bij wyze van anklets over draagt. Alleen het onafscheide- alplno-petje is hetzelfde geble- ’s-GRAVENHAGE, 2 Juli. voorzitter van het hoofdbestuur het Veteranen Legioen Nederland, de heer B. H. J. Doppen, vorige week als zodanig gekozen, heeft naar aanleiding van wat hij noemt een „onjuiste weer gave” van de rede van generaal Dürst Britt op de vergadering van het V.L.N., afd. Amsterdam, op 21 Mei j.l. een brief gericht aan de minister-president dr W. Drees. Daarin zegt hij o.m. „dat vanzelfsprekend de gewapende macht een regeringsbevel, voor zover niet in strijd met de officierseed, loyaal dient uit te voeren en de militair slechts om der consclentie-wllle mag; weigeren”. En hij vervolgt: „Wij wensen u zeer nadrukkelijk die loyaliteit toe te zeg gen, omdat wij wel beseffen, dat het de gewapende macht is, die de rege ring ter beschikking moet staan om zo nodig de levensbelangen van ons volk en van ons koninkrijk te verdedigen. Maar wij verwachten dan ook van de regering, dat zij die levensbelangen van ons rijk politiek zal verdedigen zonder de nationale belangen op te offeren aan partyleuzen of ideeën.” Aan het slot van zijn schrijven ver zoekt hij de minister-president „de belangen van de Indische Nederlan ders en de Ambonezen wel afdoende te willen verzekeren, daar dit op het moreel van de gewapende macht een veel grotere invloed ten goede zal hebben, dan de verklaringen van de chefs van staven”. BERGEN OP ZOOM, 2 Juli. Op de Ouderdag, die vandaag op de vliegbasis Woensdrecht werd gehouden, is een stunt uitgehaald waarover vele haren te berge zijn gerezen. Tijdens de gezamenlijke maal tijd konden de bezoekers een gra tis vliegles winnen. Een in Zeeuws costuum gekleed boertje was de gelukkige. Hij kreeg een parachute omge gespt, het bolhoedje werd geruild voor een vliegeriielm en hij nam plaats in het Jestoestel, waarvan de propeller al lustig draaide om de motor warm te laten lopen, De instructeur was nog even naast het toestel bezig om zijn „ctate” aan te doen, toen plotse ling, tot grote ontsteltenis van alle bezoekers het vliegtuigje met de dappere Zeeuw er In, over het veld ging taxiën.’ Militairen van het grondpersoneel probeerden nog de staart te grijpen, en de pi loot zwaaide hulpeloos met z’n armen. Het toestel ging hoe langer hoe harder en steeg tenslotte het luchtruim in. Halsbrekende toe ren makend tolde de stoere Zeeuw door het luchtruim, maar tenslot te kreeg hij, tot ieders verbazing, de kist weer aan de grond. Toen bemerkte men pas, dat een der instructeurs, als boer verkleed, een grap had uitgehaald. 33 Het gezichtje van Roelie werd één groot vraagteken. Wat? Wil moeder het niet? Waarom niet? Waarom mag dat lieve kleine kameraadje van haar, dat toch zo huilen moet, niet weer blij gemaakt worden met een kopje thee, door haar zelf ingeschonken? Roelie zou heus geen ruzie maken. Nelleke zou al maar door van haar de kopjes mogen vullen. Ze sprong bijkans tegen haar moeder op, om haar aandacht weer te trekken, want de twee moe ders converseerden over de hoofdjes van de kinderen en schenen het drama al bezig te vergeten. Maar Roelie hield vol en wrong haar gezicht en lichaam pje in de meest krampachtige bochten, om haar tot andere gedachten te be wegen en liet daarbij een waarlijk dierlijk gebrul horen, zo gespeend van alle menselijkheid, dat klein Nelleke van pure alternatie vergat door te gillen, tegen dat geluid zag ze geen kans te concurreren. Dat was meer dan hart en nieren van papa Ab kon den verdragen. Hij schaamde zich dat dat onnatuurlijk door merg en been heen dringend geraas geproduceerd werd door zijn nakomelingschap. Hij smeet zijn stoel achteruit, was in een paar stappen bij het brullende kind, greep het van achter in haar jurkje, droeg het de kamer door en gooide het of het een voddezak was, de keu ken in. Gees zei geen woord, maar van haar stil strak gezicht spraken boekdelen van afkeuring. METZ, 2 Juli. Het militaire Tri bunaal te Metz, uitspraak doende in de zaak tegen personeel van het voorma lige concentratiekamp Struthof, heeft zes beklaagden ter dood veroordeeld. Het zijnEhrmanntraut, Fuchs, cjFj'jenstein, Nitsch, Oehler en Seuss. Door hun toedoen hebben honderden geïnterneerden het leven verloren. Een beklaagde kreeg levenslang, beklaagden straffen van 20 jaar mmder en tw^e zijn vrijgesproken. In Struthof, bij Metz gelegen, zijn in de oorlog 10.000 mensen omgekomen oor ophanging, vergassing, afranse ling, bevriezing en injecties. Beklaagde Robert Nitsch barstte In tranen uit toen hij zijn vonnis (dood straf) hoorde. Hij zei het te betreu- J*en, dat hij niet in staat is geweest net zeer zware lot van de gevangenen te verbeteren. Kampcommandant Fritz Hartjen- ytein, die ook de doodstraf kreeg, stond «.ram in de houding. Hij zei: ik zou geen soldaat zijn als ik mij nu aan mijn verantwoordelykheid onttrok.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3