van DEZE tot öd.q WERELD van öaq Verbreding van vele wegen thans dringende noodzaak nam Penningmeester van het C. N. V. afscheid Europese eenwording Churchill houdt vast ftsso ZEEUWSCH DAGBLAD- Zaterdag 3 Juli 1954 Reacties van van Dr J. Blauw terug uit Indonesië Indonesische partijen dringen aan. Met 35 dienstjaren in de vakbeweging Onder de loupe Gratificatie aan personeel bij het L.O. Smeed het ijzer Inleidingen van prof. Brugmans en Dr Patijn Generale Synode besprak Predikanten niet langer vrij van dienstplicht? Uitstel kost mensenlevens, tijd en geld Tempo der werken blijft achter bij de behoeften van het ogenblik Jaarverslag der A. N. W. B. Wordt Graaf van Bylandt teruggeroepen Leden van Italiaanse expeditie omgekomen De heer G. Moll bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ELKE DAG KOMEN ER, NIEUWE POMPEN BIJ.... pagina 3 Ingezonden Mededeling (advJ druk bezochte afscheidsreceptie. niet Te Mezel Boe Zelfa, 60 km van Tunis, zijn drie Tunesische landarbeiders ge dood en zeven andere ernstig gewond door schoten, die gevuurd werden uit een auto. zijn de is De besprekingen tussen Nederland en Indonesië over het Uniestatuut heb ben ook in het buitenland reacties ver wekt. Engelse en Amerikaanse bladen zelfs die bladen die zo’n zeven of acht jaar geleden felle verwijten richt ten tot het Nederlandse kolonialisme hebben hun lezers voorgelicht over de toestanden in Indonesië en vrijwel algemeen is de conclusie dat het daar in snel tempo bergafwaarts gaat. Waaraan sommige bladen eerlijkheids halve de opmerking verbinden dat het destijds steunen van Soekarno een on vergeeflijke politieke fout is geweest en dat men dusdoende de Nederlan ders zeer groot onrecht heeft aange daan. Deze Generaal Tsjang Kai Sjek heeft Vrij dag een nationale defensieraad inge steld als hoogste beleldbepalend orgaan van nationalistisch China. De raad, die onder leiding staat van Tsjang Kai Sjek, zal onderafdelingen hebben voor nationale veiligheid, mobl- gadering had gesloten, was er nog een lisatie en wetenschappelijk onderzoek. zeggen, dat het samengaan van de E.D.G.-landen niet een doel in zichzelf is. Het moet een samengaan zijn uit hoop en niet uit vrees. Het nieuwe Europa zal een nieuw sociaal gelaat moeten tonen. De kerken hebben deze ontwikkeling ternauwernood meegemaakt, mede door het feit, dat de protestantse kerken na tionaal zijn. Er zal veel meer over deze zaken moeten w’orden nagedacht binnen de kerken. De protestantse kerken van de zes landen zullen een kerkelijk Euro pees orgaan moeten stichten. De pro testantse kerken dienen daarbij te be denken, dat de rooms-katholieke stro ming hierin een grote rol gaat spelen, aldus dr Patijn. ’s-GRAVENHAGE, 2 Juli. In staatsblad no 271 is opgenomen een K.B. tot toe kenning van een gratificatie aan hoof den en onderwijzers bij het lager onder wijs. Dit K.B. heeft ten doel de voor 1953 gegolden hebbende regeling tot toeken ning van een vacantietoeslag aan rijks- ambtenaren mede van toepassing te ver klaren op die hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs die op grond van be palingen van het gratificatie besluit bur gerlijke rijksambtenaren 1953, nog geen aanspraak op vacantie toeslag in het jaar 1953 konden doen gelden. Indonesië tot lering en misschien ook maakt het de stemming ten opzichte van de Ambonezen beter. En dat is voor Nederland toch nog altijd een ere-plicht. een nieuwe oorlog riskeren, omdat men vreest, dat langs de weg van de geleidelijkheid de Westelijke landen ’t tegen het rode regiem zullen moeten afleggen. Niet praten, maar doen, als het moet met de wapens, zo redeneert Amerika. voor ver het ogen- 1953 van de daag in Den Het kan allemaal worden terugge bracht tot de ene vraag, waarmee men zich de laatste jaren steeds weer heeft bezig gehouden: Wat moeten we doen met communistisch China? Negeren en overal buiten houden! Dat is het Ame rikaanse standpunt. Zonodig zelfs met wapengeweld de Chinezen duidelijk maken, dat ze er niet op behoeven te rekenen, dat ze in de wereldpolitiek een rol zullen spelen. Het is wel erg idealistisch gezien, maar intussen speelt Mao Tse Tung zijn rol al of niet met behulp van Moskou. Korea, Indo- China, Birma, Malakka, Indonesië zijn daar de sprekende voorbeelden van. Amerika met Foster Dulles voorop wil desnoods van het wapengeweld ge bruik maken om de communisten een halt toe te roepen. Men wil zonodig Mulder en Dr Mulder Theologische heeft dit geloof allang opgegeven. Er is geen samenleving mogelijk waar twee zo tegengestelde ideologiën el kaar verdragen, is het standpunt van de V.S. Zo staan twee denkbeelden tegenover elkaar. late erkenning is natuurlijk prettig maar snijdt voor ons geen hout meer'. Men kan slechts hopen, dat die vooraanstaande figuren die destijds In- donesië’s onafhankelijkheid op dat te vroege tijdstip van Nederland hebben afgedwongen, hieruit voor de toekomst zullen hebben geleerd. Want er zijn nog meer „vrijheidsstrijders van het Indonesische type” in deze wereld! Een andere reactie die aandacht ver dient is die der Ambonezen. Op een wijze die indruk maakte door haar ge disciplineerdheid hebben enkele hon derden aanhangers van de Zuid-Mo- lukse republiek in Den Haag gedemon- ctreerd. En bij de bode van het minis terie van Buitenlandse Zaken hebben zij een petitie achtergelaten voor mi nister Luns waarin wordt aangedron gen op rekening van de Republiek Zuid-Molukken. Natuurlijk kan men aan deze reactie schouderophalend voorbijgaan met de gedachte: „Dit heeft geen enkele zin. De strijd der Ambonezen is een verlo ren strijd!” Maar.... is strijden voor het recht ooit een zinloze strijd? En recht op erkenning hebben deze men sen toch. Het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren is uitdrukkelijk neergelegd in het Uniestatuut van Java uit is dat recht met voeten ge treden en Nederland heeft daaraan niets kunnen veranderen (hierover verschillen de meningen weliswaar, maar een concrete oplossing voor deze situatie is nog door niemand ter tafel gebracht!). En daarom is het goed dat de Ambonezen steeds maar weer op ’t aambeeld blijven hameren. De tijd werkt voor hen dat is duidelijk. Ne derland heeft er tachtig jaar over ge daan om zich aan Spaanse overheer sing te ontworstelen en de toestand was dikwijls minstens zo hopeloos als de situatie der Zuid-Molukken nu. Ne derland won omdat het Spaanse rijk zichzelf verteerde. Met Indonesië gaat het ook hard die kant op. En daarom geloven wij dat er ook voor de Zuid- Molukken een betere tijd zal aanbre ken. Als het aan eensgezinde activi teit maar niet ontbreekt! Hét door ons reeds weergegeven voorstel van de Ned. Chr. Bouwbe- drijfsbond tot reorganisatie van de bestuursvorm werd uitvoerig bespro ken. Het vond echter naast de N. C. B. geen verdediger^ en werd tenslot te door deze organisatie ingetrokken. De discussie over de meningsvor ming in de Chr. vakbeweging zal nu in de Verbondsraad heropend wor den. De heer K. de Boer bracht rapport uit over zijn arbeid in Nieuw Guinea. Sedert daar in 1951 een Chr. vakbewe ging werd opgericht, is er al veel ge beurd, zowel in de sectie der Neder- lands-sprekenden als in die der Pa poea’s. In deze laatste was het voor naamste doel een bevolkingsgroep op te vangen, dié losgeslagen was van de eigen primitieve cultuur en die nog geen aansluiting vond bij de voor haar zo vreemde Westerse cultuur, De vak beweging maakte een begin met de op richting van vrouwenverenigingen, coöperaties en woningbouwverenigin gen. Alle arbeid was er op gericht de Papoea’s een antwoord te geven op de dringende vraag, welke consequenties het belijden van het Christelijk geloof heeft voor het arbeidsleven. Aan beide secties van de jonge zusterorganisatie zond de vergadering een telegram, waarin de hoop werd uitgesproken, dat haar arbeid de samenleving in Nieuw Guinea zal kunnen vervullen van de Christelijk-sociale gedachte. AFSCHEID G. MOLL. In de laatste zitting nam het C.N.V. afscheid van de Verbondspenningmees- ter, de heer G. Moll, die na 35 dienst jaren als bestuurder met pensioen ging. De heer Ruppert releveerde, hoe de heer Moll reeds in 1916 lid werd van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond in Huizen, hoe hij daar in eigen omge ving een ijverig propagandist was voor de Chr. vakbeweging en in 1919 geheel onverwacht tot bezoldigd bestuurder werd gekozen. In 1937 werd hij pen ningmeester van de N.C.B. en tien jaar later voorzitter. In 1949 ging hij op dringend verzoek van het C.N.V. de financiën van het Verbond beheren. „De bouwarbeider Moll is altijd een bouwer van onze beweging geweest”, zo zei de heer Ruppert die namens het C.N.V. een fiets aanbood als afscheids geschenk. Namens de minister van Sociale Za ken sprak de heer P. Voestermans, chef van het Kabinet van deze be windsman. Hij deelde mee, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer punt, dat Churchill en Eden huldigen. We kunnen Rood-China niet wegden- Niets doen wat een oorlog zou kun nen ontketenen maar met eindeloos geduld trachten door overleg tot een vergelijk te komen. Ziedaar het stand- ken en maar net doen of daar geen wereldmacht is ontstaan, zo menen zij. Zo staan de standpunten lijnrecht te genover elkaar. Geen Churchill en geen Eden zijn in staat geweest om de Amerikaanse leiders te overtuigen van de juistheid van dit inzicht. Engelands politiek van de laatste maanden is er een geweest van eindeloos geduld. Van steeds maar weer proberen aan de conferentietafel en in vertrouwelijke gesprekken, een oplossing te vinden. Een formule, waardoor communisten en niet-communisten in vrede naast elkaar kunnen leven. Churchill gelooft in zo’n oplossing. Hij gelooft er nog onvoorwaardelijk in. Dit geloof heeft hij op minister Eden, die hem straks ongetwijfeld zal opvolgen als premier van Engeland, overgedragen. Amerika Wat nu? Het is de begrijpelijke vraag, die na de conferentie van Was hington gesteld kan worden. Mogen we enig geloof hechten aan de geruchten, die lopen, dan komt het binnenkort tot een scherp conflict tussen Engeland en Amerika. In conferentiekringen te Genève is vernomen, dat Groot-Brittannië een voorstel om communistisch China toe te laten tot de Ver. Naties, zal steu nen indien de conferentie van Genève over Indo-China leidt tot een accoord voor dit gebied. Eden zou dit zelf aan Tsjou en Lai hebben beloofd. De alge mene vergadering der Volkerenorgani saties komt in September bijeen en dan zal deze kwestie ongetwijfeld de zitting beheersen. Het is zeer aanne melijk, dat Tsjou en Lai op zijn terug reis naar Peking tijdens de besprekin gen met premier Nehroe van India, ook over dit alles heeft gesproken. Het kon wel eens zo worden, dat ook In dia met dit voorstel komt. Inmiddels is bij de Amerikaanse se naat een resolutie ingediend, waarin president Eisenhower wordt gevraagd de V.N. mee te delen, dat het land zich uit de Volkerenorganisatie zal terug trekken, indien besloten mocht worden een plaats in te ruimen voor commu nistisch China. Ziedaar het grote conflict in de Wes telijke wereld. Wie zal het winnen? Churchill of Eisenhower? We zullen ons niet aan een voorspelling wagen, doch zien met bezorgdheid de uitslag tegemoet. Deze kentering der opinie ten gunste van Nederland brengt ons op een an der punt. Nog steeds vermeldt de agenda van een der commissies van de Ver. Naties: „Verslag Suriname en de Nederlandse Antillen”. Het is immers zo dat die landen, die koloniën bestu ren, van hun beleid verslag moeten uitbrengen aan de Ver. Naties. (Na tuurlijk staat dat woord „koloniën” niet in het handvest der Ver. Naties er wordt gesproken over gebieden die geen eigen bestuur hebben. Maar het oude woord lijkt ons duidelijker!). Men eiste dat ook van Nederland be treffende Suriname en de Antillen. Toen echter in 1948 de interim-rege- ling van kracht werd, waarbij aan deze gebieden zelfbestuur werd gegeven o.a. wat betreft financiën, economie en on derwijs (dat zijn n.l. de punten waar over gerapporteerd moet worden), weigerde Nederland verdere rapporten uit te brengen. Vooral van Indonesi sche zijde is hiertegen heftig geageerd en voor de zoveelste maal werd Neder land voorgesteld als een staat van ko loniale uitbuiters. Gelukkig echter hebben de Nederlandse vertegenwoor digers zich niet te veel hiervan aange trokken en toen ook Dr Pos zich na mens deze gebieden voor het Neder landse standpunt uitsprak, is deze zaak ais zovele andere!) in de ijskast ge gaan. Intussen staan we nog altijd te boek bij de Ver. Naties als een op dit punt onwillig lid. Nu wordt straks naar wij hopen het Statuut met de West plech tig afgekondigd en zullen Suriname en de Antillen als volwaardige partners worden opgenomen in het Koninkrijk der Nederlanden. Wordt het dan nu geen tijd officieel een streep door dat agendapunt te laten zetten. Wij twij felen er niet aan dat ook nu nog In donesië zich hiertegen zal verzetten en dat dit land onze nieuwe verhouding met de West nog altijd als „koloniaal” zal kwalificeren. Van deze Uniepart- ner is dat wel t e verwachten! Mis schien is echter de tijd rijp om eens aan Nederland een officieel pluimpje te doen toekomen voor zijn koloniaal beleid. Daar koopt men weliswaar niets voor, maar wellicht strekt het ’s-GRAVENHAGE, 2 Juli. In de avondvergadering van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk hebben prof dr H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge en dr C. L. Patijn gesproken over de verhouding van de Ned. Herv. kerk jegens het Europa-vraagstuk. Er was daarom ge vraagd in een motie van de classis Den Haag. De Synode heeft voorts een brief behandeld van de Raad voor zaken van Kerk en Overheid, waarin werd gezegd, dat geen redenen meer aanwezig worden geacht om predikanten en a.s. predikanten vrij te stellen van dienstplicht. Het werd wenselijk geacht, dat de theologische studenten geen gebruik meer maken van de mogelijkheid om vrijstelling te krijgen. Wel zouden de predikanten, die een gemeente dienen, vrij moeten worden gesteld van de verplichting voor herhalings oefeningen op te komen. Prof. Brugmans heeft, sprekend over de eenwording van Europa, opgemerkt, dat zulks niet alleen een zaak van economisch-politieke waarde is, maar ook vooral „geestelijke waarden” be treft. Terwijl alle pogingen om Euro pa tot één rijk te maken mislukten is er toch sprake van een Europese cul tuurkring. Het Protestantisme is groot geworden in de periode van natie-vor- ming. Deze periode is thans ten einde en het Protestantisme heeft zich dat te realiseren. „Wij staan, aldus de hoogleraar, voor een periode van nieuwe universalismen. Een bod naar het universalisme doen het communis me, het rooms-katholicisme en de oecumene”. „Historisch is Europa christelijk. Dit Europa is thans ’n geestelijk va cuum. Als de kerk dat ziet weet zij haar taak. Er is in Europa ’n schreeu wend gebrek aan en diepe behoef te naar leiderschap. Dit kan alleen gegeven worden door kaders, die geestelijk krachtig zijn. De Europe se eenwording is een historisch pro ces, waarin de kerken moeten vra gen wat God van haar wil in deze geheel nieuwe situatie”. Dr PATIJN. Dr Patijn behandelde de politieke en sociaal-economische aspecten van het Europa-probleem. Hij zei, dat men in het Europese eenheidsstreven een punt nadert, vanwaar men niet meer terug kan. Aanvaardt Frankrijk de E.D.G., dan staan wij voor een nieuw historisch feit. Het is duidelijk, dat de heerschappij van Europa is afgenomen, bovendien kan men niet meer leven in kleine eco nomische eenheden. Dit samengroeien moet van de kerk uit positief worden maar men moet er bij 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. Het tempo der werken keersvoorzieningen blijft steeds achter bij de behoeften van blik. Deze klacht wordt geuit in het jaarverslag over A.N.W.B., dat op de algemene ledenvergadering, die van Haag wordt gehouden, is uitgebracht. In sommige gevallen, aldus het verslag, leidt dit tot onverantwoord grote verliezen aan levens, tijd en kosten door verkeersongevallen. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de „generale staf voor het verkeer’’ in wording is. Volgens de A.N.W.B. is er gezien het feit, dat een 6 meter brede weg maxi maal 5000 voertuigen per dag kan ver werken, een aantal wegen, dat spoedig verbreed dient te worden. Dit zijn o m. de verbindingen TilburgBreda, Am sterdamAmersfoort, Sassenheim Haarlem, VianenDen Bosch en bin nenkort ook Den BoschEindhoven en RoermondMaastricht. Voorbereidingen voor baanverdub- beling zijn in de meeste van deze ge vallen nog niet getroffen. DE TOEKOMST. De voorzieningen aan primaire wegen zullen tot 1970 ongeveer een milliard gulden vergen, die aan se condaire en tertiaire wegen 800 mil- lioen. In die tijd zal 5,5 tot 6 mil liard aan verkeersbelasting worden opgebracht, waarvan 2,5 milliard aan motorrijtuigenbelasting. In dit ver band dringt het verslag aan op het weer instellen van het Wegenfonds, gebaseerd op een investeringsplan in hoofdzaken, lopende over 15 jaar en een eerste in onderdelen over de ko mende vijf jaar. Men is N.S. dankbaar voor het ver lichten van vele óverwegen met na- triumlampen en het voorzien van on bewaakte overwegen met flikkerlich ten. Ook de „halve” Amerikaanse overwegbomen voldoen goed. Naast de wegvoorzieningen van 1,8 milliard tot 1970 schat de A.N.W.B. de kosten van het ongelijkvloers maken van 30 tot 40 overwegen op 160 tot 200 millioen. Het betreft hier vooral de overwegen in de bebouwde kommen, zoals te Tilburg, Vlaardingen, Biltho- ven, Delft, Hilversum en Amersfoort. SERVICE. De service, die de A.N.W.B. biedt op allerlei terrein neemt nog regelmatig in omvang toe. Vele adviezen werden uitgebracht. De Wegenwacht telde op 31 December j.l. 128.529 leden (een aanwas van 9000). Bijna 75.000 maal werd hulp verleend door het corps van 131 man. De technodienst met zes vas te en drie mobilie stations verrichtte 4488 onderzoeken. Een nieuwe vorm van dienstverlening is de autokosten controle. Voor motorrijwielen en bromfietsen worden thans ook exper tises gegeven. Het ledental van de A.N.W.B. is in 1953 geklommen tot boven de 270.000. Het totaal der Bondsinstellingen op al lerlei gebied beloopt thans bijna 9000. gewaardeerd, DJAKARTA, 2 Juli. - Het co mité van samenwerkende partijen heeft besloten bij de Indonesische regering aan te dringen Graaf van Bylandt, de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, tot per sona non grata te verklaren. Dit betekent, dat Graaf van Bylandt door de Indonesische regering niet langer als Hoge Commissaris zou worden beschouwd, waardoor de Nederlandse regefing genoodzaakt zou zijn hem te vervangen en terug te roepen. Het comité omvat 31 partijen. Het besluit is genomen naar aan leiding van de verklaring, die door Graaf van Bylandt is afgelegd en waarover wij Maandag en Dinsdag uitvoerig schreven. Het comité vraagt voorts de Indo nesische delegatie uit Den Haag terug te roepen, indien blijkt, dat hetgeen de Nederlandse Hoge Commissaris heeft verklaard, het standpunt van de Neder landse regering is. Voorts wordt een eenzijdige opheffing van de Unie met Nederland gevraagd en de spoedige vor ming van een Indonesisch bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea. NEW DELHI, 2 Juli. Dr Piero Ghigli- one, de 71-jarige leider en enige over levende van een Italiaanse expeditie van vier man naar de berg Api in de Hima laya, heeft zich vandaag naar de Itali aanse ambassade in New Delhi begeven om een officiële verklaring af te leggen over het lot van zijn drie metgezellen. Volgens dr Ghiglione bereikte een der omgekomen Italianen op 15 Juni met een Sjerpa-gids een top van de Api. Hij had zich toen losgemaakt en wilde alleen de tweede top beklimmen. Hij verdween echter en vermoed wordt, dat hij door de orkaanachtige wind werd weggevaagd. De Italiaan Roberto Bignami verongeluk te bij het oversteken van een rivier, de Italiaan ds Rosencratz overleed op 17 Juni. x HURCHILL zou teleurgesteld 6 uit Amerika en Canada naar Engeland terugkeren. De En gelse staatsman weigerde voor hij de terugreis ondernam ieder inter view aan de wachtende pers mensen. Hij weigerde zelfs voor fotografen te poseren en schoon-, zoon Eden nam eenzelfde houding aan. We kunnen ons voorstellen, dat de Britse premier zich teleur gesteld voelt. Europa is niet zijn grootste zorgenkind, maar de Azia tische problemen drukken hem zwaarder. En juist over hetgeen in Azië gebeuren moet is hij met Eisen hower niet tot overeenstemming kunnen komen. Erger nog: Er gaapt een grote kloof tussen de opvat tingen van de Amerikaanse leiders en de Britse staatslieden op dit punt. 'S-GRAVENHAGE, 2 Juli Met het m.s. „Oranje” is in ons land terugge keerd de secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, dr J. Blauw. Hij heeft enige maanden in Indonesië doorge bracht teneinde colleges te geven aan jie Hogere Theologische School in Dja karta en een bezoek te brengen aan en kele Zendingsterreinen. Met hetzelfde schip zijn enkele Zen- dingarbeiders van de Geref. Kerken in ons land teruggekeerd voor verlof. Het mr dr D. C. heer D. Zwitser, docent aan de school te Djocja, de heer Zwitser is werkzaam aan een ambachtsschool op Soemba. (Van onze -redacteur.) UTRECHT, 1 Juli. Bij het begin van de derde zitting in de algemene vergadering van het C.N.V. herinnerde de voorzitter er aan, dat juist 45 jaar geleden op 1 Juli 1909 dit vakverbond met zijn werk begon. Hij achtte deze dag ook belangrijk, omdat nu het nieuwe Ontslagrecht in werking treedt. In een telegram aan de ministerraad sprak het C.N.V. zijn erkentelijk heid voor de totstandkoming van dit nieuwe recht uit. De heer G. Moll verdedigde voor de laatste maal als penningmeester het financiëel beleid. „De financiële toestand van het Verbond is aanzienlijk gunstiger dan vijf jaar geleden, maar we zijn er nog niet”, zo zei hij. De heer Moil achtte de toewijzing van middelen door de bonden aan het Verbond nog steeds aan de schriele kant. In elk geval hield zij lang geen gelijke tred met de ver hoogde contributie-opbrengsten der bonden, terwijl toch ook het C.N.V. voor allerlei nieuwe taken wordt gesteld. Moll te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Onder luid applaus werd de scheidende penning meester het teken van zijn nieuwe waardigheid in de revers gestoken Voor de aangesloten bonden sprak de heer H. Oudekerk, namens het per soneel de heer C. Hovestreydt, namens de collega’s de heer K. de Boer en als vertegenwoordiger van de districtsbe- stuurders de heer W. v. d. Hoff. Allen voegden bij hun woorden ook een af scheidscadeau. Zichtbaar ontroerd dankte de scheidende penningmeester tenslotte voor deze blijken van waar dering in een rede, die tevens menige wijze les bevatte voor jonge bestuur ders. Nadat de heer Ruppert de alg. ver- DRIE VRAGEN. De discussie, die zeer uitvoerig was, bewoog zich cm drie vragen; 1. Is de kerk wel in staat bij gebrek aan doordenking van de sociaal- economische vragen dit werk te doen? 2. Moeten wij niet vrezen voor een nieuw type Europees christen, dat evenmin aanvaardbaar is als bijv, de Duitse of de Nederlandse christen?; 3. Is het wel waar, dat de naties al leen maar een tijdelijke historische verschijning zijn of zijn ze in Gods wilsbesluit gegrond? DE DIENSTPLICHT. Wat de dienstplicht betreft voor de predikanten, heeft het Moderamen de Synode geadviseerd niet op wets verandering aan te dringen, voor de raadpleging der classicale vergade ringen. Hiertegenover werd van de Synode uit opgemerkt, dat de vrij stelling van diensplicht een teken is van de vreemdheid van het militaire, dat wij niet mogen verwaarlozen en van het eigene van het ambt. Tevens werd er op aangedrongen geen enkele stap te doen buiten de andere kerken om. De Synode besloot tenslotte deze zaak terug te verwijzen naar het Moderamen. Tevoren waren de jaarverslagen van het Ikor en de Raad voor de Zending besproken en goedgekeurd. V fXTRA j U ziet steeds meer blauw/witte Esso pompen voor ESSO EXTRA, de superbenzine met extra hoog octaangetal.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3