Biervliefs Raadhuis door Commissaris der Koningin geopend over van Boerenmelk op Schouwen minder goede kwaliteit Raad Bruinisse discussieerde sluiting bakkerswinkels Subsidieverzoek algemene kleuterschool afgewezen ’T ZEEUWSE -- PLAKKEBORD men naar IS Vandaag zal men feestelijk het eerste koolzaad dorsen Koning Haakon Stavenisse ■M I Kloetinge sluit ver scheidene leningen - ’T SPIEGELTJE BAAYËNS UW OPTICIEN Steunverlening aan de vissers in slechte tijden? De raad van Veere heeft m. i. v. Nieuwe Zuivelfabriek te Zierikzee begint in September haar werkzaamheden Op eerste dag van Braakman-feesten Bakkers worden aangeraden zelf de vacantie te regelen Herbenoeming dokter A. P. Kole te Hoedekenskerke DE BUS RAMMELDE Rond Waftrde staan de velden groen Mevr. v. d. Have-Lucieer legt functie neer ZFEir'7SCH DAGBLAD Zaterdag 3 Juli 1954 ’s-GRAVENPOLDER. RAAD VEERE Op 13 Augustus a.s. Klok van Kruiningen voor Yerseke. Raad Heinkenszand benoemde gemeente-ontvanger. NISSE. De heer P. J. Elenbaas beëdigd als wnd. ontvanger en secretaris. Subsidie-aanvragen behandeld Een vriendelijke aanbeveling van de K.N.A.C. WOLFAARTSDIJK. Straatlantaarn op de Oude Kade? Vergadering vaa de C. M. M. C. te Zierikzee Het diploma op zak. Raadsvergadering 7holen Straks begint de herverkaveling Zeehospitium „Zonneveld”, pagina 2 a.s. Ingezonden Mededeling (adv.) op had gewezen, dat hij met hem per- Augustus benoemd tot brugdraaier School- Beroepskeuze er de tijd de verkoop niet móge- handhaafde niet in het de schets klaar zal komen. Het dorps- spraak met een sonnet. Nadat men het gebouw had bezich tigd, begeleidde men jhr de Casem- In de raadsvergadering van Heinkens zand werd besloten een fietsenbergplaats te laten bouwen bij de O.L.-school. Aan de Chr. school zal medewerking worden verleend voor de aanschaf van leermid delen. Aan mej. v. d. Klippe, onderwij zeres aan de o.l. school werd eervol ont slag verleend. Tevens werd benoemd tot onderwijzer de heer P. Sonke. Als gemeente-ontvanger werd benoemd de heer Dekkers, alg. commies te Laren (N.H.). Bij de rondvraag informeerde de heer A. C. Mol naar de gemeenteklok, die reeds enige tijd stilstaat. De voorzitter antwoordde dat er nog garantie op staat en dat de leverancier verplicht is deze in orde te maken. ZIERIKZEE, 2 Juli. Tijdens de vergadering van de C.M.M.C., afdeling Schouwen en Dulveland, gehouden in het „Huis van Nassau”, onder voorzit terschap van de heer D. Eveleens, heeft de secretaris van de Zeeuwse Melkfede- ratie en adviseur van de C.M.M.C. een uitvoerige inleiding gehouden, waarin hü o.m. de kwaliteit van de boeremelk op Schouwen en Duiveland besprak. Deze laat thans veel te wensen over, want na de ramp was zij weer veel minder geworden. Pogingen worden in het werk gesteld om op Schouwen en Duiveland een vaste adviseur in dienst te krijgen, die de boeren van voorlich ting zal dienen. Tijdens de discussies werd o.a. opgemerkt, dat de weilanden van zeer slechte kwaliteit zijn en de dieren ook veel onkruid eten, wat in vloed heeft op de smaak van de melk. De inwerkingstelling van de nieuwe zul- mene hilariteit. „Ik hoop, zo besloot hi. zijn redevoering, „dat onder Gods lei ding in dit gebouw in goede sfeer be sluiten genomen zullen worden tot heil van Biervliet”. Namens de raad sprak wethouder A. Hamers woorden van dank. Ir ’t Hooft Want de Braakman is voor deze streek van het allergrootste belang en daarom is vandaag ook een tentoon stelling geopend waar men belangwek kende bijzonderheden over deze inpol dering en alles wat met het agrarisch bedrijf verband houdt, heeft geëxpo seerd. Bovendien werd er vandaag een grote fokveedag gehouden, die ook weer eens honderden belangstellenden trok. Zaterdag 10 Juli a.s. om 4 uur des middags zal een co- mité uit de bevolking van komt de dragline terug. Achter de maai er aan zal hij nieuwe sloten stier (Peter) en reserve-kampioen („Wikjes Eduard) in de ring. Ook de tentoonstelling had veel be kijks. Men ziet er de geschiedenis van Biervliet, de geschiedenis van de land aanwinning in Zeeuwsch-Vlaanderen, het gebied dat tijdens de ramp zou zijn overstroomd als de Braakman niet was afgesloten, een vergelijking van het gebied voor en na de afsluiting van de Braakman, de luchtkartering, de af sluiting, de werking van het overlaat- ponton, de resultaten enwat het allemaal gekost heeft. Overzichtelijk en duidelijk. En even interessant zijn de stands van de Voorlichtings diensten van landbouw, tuinbouw, veeteelt, bijenteelt en de Plantenziek- tekundige Dienst. Met een E.H.B.O.- demonstratie, concerten en een zang uitvoering werd de eerste dag besloten. Zaterdag worden de schoolkinderen onthaald en zal men nadat de eerste oogst is binnengehaald op ouderwetse en moderne wijze feestelijk koolzaad I gaan dorsen. CHURCHILL ZOU ALLES BETALEN Vele genodigden woonden de offi ciële opening van het nieuwe raadhuis bij. Uitgezonderd de heer C. Philipse was het voltallige college van G.S. aanwezig, alsmede vele burgemeesters uit de omtrek. Burgemeester A. P. Kostense heeft in zijn welkomstwoord herinnerd aan de dagen van 1944, toen door al te druk gebruik van benzinekachels door de Engelsen het oude raadhuis in vlam men opging. De Engelse commandant beloofde „dat Churchill alles zou be talen” maar dat bleek later niet hele maal op te gaan. En met de middelen die men had moest men toen maar zien toch weer een nieuw raadhuis te bou wen. Het is gelukt, dank zij ir P. J. ’t Hooft uit Goes, die een compliment in ontvangst mocht nemen omdat hij, on danks de beperkte middelen een raad huis wist te scheppen, dat fraai van architectuur en afwerking is. Philip ten Klooster beeldhouwer te Veere schiep een afbeelding van het hoofd van Koningin Juliana voor in de raadszaal, de beeldhouwer Bijsterveld enkele plateau’s aan de voorgevel. De glaskunstenaar Heeze uit Leerdam het fraaie raam in het trappenhuis. De Ambachtscholieren een fraai smeed ijzeren gemeentewapen. Zij allen ont vingen dank en hulde. TOESPRAAK JHR DE CASEMBROOT In zijn openingswoord heeft vervol gens de Commissaris der Koningin openlijk hulde gebracht aan ir ’t Hooft. Dat de raad, hoewel het gemeentehuis reeds enige tijd gereed is, hier nog niet heeft vergaderd noemde hij een aar dige gedachte. In dit nieuwe gemeente huis zal nuttig werk gedaan kunnen worden vooral nu door de indijking van de Braakman ongekende mogelijk heden voor deze gemeente zijn ont staan. „Men is thans verlangend te weten hoe de gemeentegrenzen zullen lopen. Biervliet krijgt een behoorlijk deel maar verder laat ik me hier niet over die op zijn verzoek ontslag werd ver leend, werd benoemd tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim, de heer C. den Hoed. Een voorstel tot het verlenen van subsidie in de restauratiekosten van de windkorenmolen werd aangenomen. Op een vraag van de heer J. Bak ker, betreffende de bedoeling van het vernieuwde stuk van de kistdam op de kade antwoordde de voorzitter dat de Rijkswaterstaat dit als een proefstuk beschouwt, doch dat B. en W. liever een iets lagere bekisting van, blank hout zouden zien. De heer J. L. A. Huybrecht infor meerde naar de mogelijkheid van steunverlening aan de Veerse vissers in slechte tijden, zoals dat in Arne- muiden het geval is. Het College van B. en W. zal deze kwestie nader on derzoeken. In de raadsvergadering van Woensdag werd allereerst de heer A. J. Blok be ëdigd, le ambtenaar dei’ secretarie, tot waarnemend ontvanger der gemeente. Subsidie-aanvragen van de Chr. ver. voor verpleging van lijders aan vallen de ziekten te Haarlem, de plaatselijke E.H.B.O. afdeling, Stichting 1940—1945 en van de Commissie voor de Hygieëne van het kind in Zeeland werden alle afge wezen. De Stichting R.K. Maatschappe lijk werk te Heinkenszand en de Stich ting Prot. Chr. Maatschappelijk werk te Nisse ontvangen een subsidie van f 0.10 per resp. R.K. en niet R.K. inwoner, in gaande 1 Januari 1954. Het genomen raadsbesluit d.d. 29 Janu ari j.l. inzake 29% huurverhoging van al le gemeentewoningen werd ingetrokken. Woningen welke gebouwd zijn onder vigueur van de Beschikking Verminder de B-dragen Woningwetbouw vallen thans niet onder het nieuwe raadsbe sluit. Met de Coöperatieve Boerenleenbank te Kloetinge zal een geldlening worden aangegaan groot f 90.000, looptijd 30 jaar, ter financiering van de restauratie van de toren. Met het Bankierskantoor Staal en Co te ’s-Gravenhage wordt een geldlening aangegaan van f 100.000, looptijd 25 jaar, ter financiering van het herstel van de Koningin Julianastraat, de Prins Bern- hardstraat, de Buijs-Ballotstraat en de Parallelweg. Bij de rondvraag vestigde de heer Reijnhoudt (CH) nog de aandacht op de slechte toestand van de Langeweg, Ach terweg en Molenweg. De heer L'eijs (P.v.d.A.) vroeg hoe het staat met het nieuwe sportterrein dat op nieuw is ingezaaid. De voorzitter deelde hierop mede dat men zo spoedig mogelijk zal trachten toestemming te verkrijgen het terrein te heropenen. Er wordt dan ook een z.g. noodkleedlokaal geplaatst. graven en kavels vormen. Niet zonder weemoed zullen de boeren van Waarde dit aanzien: want een ver trouwd landschap gaat ver dwijnen. Nog enkele weken dan gaat de eerste spade in de grond voor de herverka veling. Duizenden draineer- buizen liggen gereed. Zij zullen de grond een goede afwatering moeten geven. Waarde wacht af, met de hoop in het hart. De hoop dat over enkele jaren weer een verjongde polder uit de verwoesting zal zijn herbo ren. STAVENISSE, 2 Juli. In verband met de voltooiing van de werkzaam heden aan de door Noofwegen ge schonken woningen zal Koning Haa kon van Noorwegen op 13 Augustus a.s. een bezoek brengen aan Stavenisse. uit” zei jhr de Casembroot onder alge- Dit werd door burgemeester L. A. Verburg medegedeeld tijdens de giste ren gehouden raadsvergadering, waar in voorts werd besloten ten Oosten van de Koning Haakonstraat een speel- en oefenplaats te doen aanleggen voor de leerlingen van de o.l. school. In verband met een vraag betreffen- sprak zijn dank uit voor de prettige de het kleuteronderwijs, werd medege- samenwerking bij de totstandkoming deeld, dat de architect binnenkort met van dit gebouw. Hij besloot zijn toe- d huis zal tijdelijk gratis worden afge staan voor het kleuteronderwijs. zou zijn, om de belangen van het publiek te behartigen. Uiteindelijk is dit wel waar, maar ieder raadslid is afgevaar digd door een zekere groep van de be volking. Het belang van deze groep praevaleert boven andere belangen. De houding van de bakker, die tegenover al zijn collega’s zijn wil wil doorzetten vond hij niet sportief, temeer omdat deze bakker tengevolge van zijn hui selijke omstandigheden (eigen perso neel) in staat is, net zoveel vacantie te nemen als hij zelf wil. De heren Ho- gerheijde, van Wessem en van Gilst vonden het jammer, dat dit verzoek in de raad komt. De bakkers hadden dit zelf moeten regelen en nu verkoop van kruidenierswaren niet kan worden ver boden, is verplichte sluiting, dus va cantie voor de betrokkenen, toch weer niet mogelijk, zo was hun mening. De heer van den Berg (arb.) meen de te weten dat ook voor de branche Kruidenierswaren, nog een dergeïijk verzoek te wachten is. De heer van Vessem pleitte er naar aanleiding daarvan nogmaals voor, dat iedere vakgroep onderling zijn vacantie re gelt en dient een voorstel in, dat de raad zich niet competent verklaart het verzoek van de bakkers te behandelen. De voorzitter zei, dat wanneer het voorstel van de heer van Vessem wordt aangenomen, het voorstel van B. en W. om het verzoek van de bak kers toe te staan, dus automatisch komt te vervallen. Het voorstel van Vessem als zijnde het verstrekkende komt daarbij het eerst in stemming. Voor dit voorstel, waarbij de raad zich niet competent verklaart en de bakkers in overweging geeft de vacan tie zelf te regelen stemmen de heren van Vessem (Vrijh.R de Koning (Vrij heid), van Gilst (S.G.P.) en wethouder van den Berg (C.H.). voorlopig worden opgehan gen in een klokkestoel voor de Hervormde kerk. Op het Kerkplein worden luidspre kers gehangen, zodat ieder in da gelegenheid zal zijn de toespraken te beluisteren. Om half vier zullen extra bussen uit Kruiningen van de Markt naar Yerseke ver trekken. Van vele zijden heeft K.N.A.C. de laatste klachten ontvangen over de moeilijkheden welke het wegverkeer ondervindt van lange, aaneengesloten files van automobielen, welke deelnemen aan z.g. tochtjes voor ouden van dagen. Of schoon de K.N.A.C. alle lof heeft voor het streven van „J„,de vele comité’s welke in Kruiningen de klokken heb- ons land bestaan om ouden ben geluid. is opgebouwd, zal de klok rx eze zomer kan geen mens zeggen, dat er in Zee- U land op cultureel gebied niet veel te beleven is. Er zijn zovele tentoonstellingen, dat men een keuze zal moeten maken of een groot gedeelte van de vacantie moet besteden om ze alle te bezoeken. Zon der op volledigheid aanspraak te maken geven wij even een opsomming van de verschillende exposities. In de wandelkerk van Goes is een verzameling fraaie schilderijen met voorstellingen uit het boerenleven ondergebracht. In IJzendijke is veel te genieten van de tentoonstelling Nederland-Walcheren en in Groede kan men zich op de hoogte stellen van de schoonheid der Aziatische kunst. De Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldende Kunst (de eerste van dit soort in onze provincie) opent Maandag haar poorten in Middel burg. De expositie van werken van Toulouse-Lautrec is daar verlengd tot eind Augustus. En volgende week Vrijdag zal de officiële opening geschieden van de tentoonstelling van werken van Constatin Guys in het Vlissingse Kunstmuseum. Misschien is er nog wel meer, maar het bovenstaande is al meer dan vol doende om enig idee te geven van de culturele acti viteit, die momenteel in Zeeland bestaat. Duizenden mensen zullen één of meer van deze exposities be zoeken en meer of minder vreugde hebben aan wat zij er zullen zien. Daarom is het uiteindelijk ook begonnen. Wij hopen van harte, dat de organisatoren straks, als de deuren weer gesloten worden, zullen zeggen: „Wij hebben van ons vele werk zoveel plezier gehad, dat wij volgend jaar vast weer zoiets onder nemen!” velfabriek te Zierikzee zal een belang rijke verbetering zijn. Deze zal het eiland zelfstandig maken wat betreft de melkvoorziening en vanzelfsprekend zal dan ook alle aandacht aan de kwa liteit worden besteed. Langzamerhand zal ook weer begonnen worden met de melkcontröle, al zullen in het begin andere maatstaven worden aangelegd dan kort na de ramp. De heer Zee be sprak ook de ondervonden hulp en steun na de ramp van de overheid en de N.V. Ver. Zulvelbereiders te Rotter dam. Prijsverhoging kon hierdoor uit blijven. De extra kosten werden met een bijzondere regeling ondervangen. DE NIEUWE FABRIEK. De directeur van de N.V. Ver. Zulvel bereiders te Rotterdam, de heer J. Noordam, besprak o.a. de bouw van de nieuwe fabriek, die omstreeks Septem ber-October in bedrijf zal komen en wier capaciteit 2y2 maal die van „De Duif” te Nieuwerkerk zal zijn, welke door de ramp verwoest werd. In de nieuwe fabriek, onder Zierikzee gelegen, zullen ook de meeste melk producten voor het eiland zelf kunnen worden vervaardigd. Er zal naar ge streefd worden flessenmelk te kunnen leveren. Hij herinnerde tenslotte aan de spoedige Inwerkingtreding van ae Melkwinningswet, waarin de betaling afhankelijk zal worden gesteld van de kwaliteit. De raad van Bruinisse, die Woens- 1 De heer van den Berg (Arb.) weer- dagavond in spoedeisende vergadering sprak een bewering van de heer de bjjeen kwam, heeft breedvoerig gedis- Koning, dat de gemeenteraad er cussieerd over het prae advies van de Kamer van Koophandel om een wette- l(jke vakantieregeling vast te steUen voor de bakkersbedrijven. Daarbij kwam ook het verzoek van acht bakkers om wettelijk vast te stellen dat voor hun bedrjjven een week sluiting verplicht is aan de orde. De meningen hierover wa ren nog al verdeeld. De heer de Koning (V.V.D.) stond afwijzend tegenover dit verzoek. „De ze regeling is zeker niet in het belang van het publiek, omdat Vrijdag en Zaterdag het publiek toch al dikwijls een uur of langer in de winkel moet staan”, zo zei hij. De voorzitter merkte hiertegenover op, dat de volledige sluiting van de bakkerswinkels toch niet mogelijk is. Alle bakkerijbedrijven zijn op Brui nisse zgn. gemengde bedrijven. Bakkerij sluiting is mogelijk en houdt in, dat die week geen bakkersartike len mogen worden verkocht, of eigen lijk, dat die week de oven niet mag worden aangemaakt. Gelijktijdig verbod van van kruidenierswaren is lijk. De heer de Koning zijn mening en vond het belang van het publiek, dat niet zal weten waar het zijn brood moet ha len. Centrale verkoop van brood en bakkersartikelen ware in de vacantie- weken gewenst. I LANGf VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 In de raadsvergadering van Wol- phaarsdijk werd aan de heer L. J. Heij- boer op zijn verzoek eervol ontsL.g ver leend als hoofd van de o.l. school Oost» kerke. Besloten werd medewerking te ver lenen aan een verzoek van de bijz. la gere school met de Bijbel om gelden beschikbaar’ te stellen voor nieuwe schoolbanken. De o.l. school Oud-Sabbinge zal een verbouwing ondergaan, waardoor op verschillende punten verbeteringen verkregen zullen worden. Bij de rondvraag vroeg .de heer Vleu gel om een nieuwe vlag voor de school te Oud-Sabbinge, terwijl hij de aandacht vestigde op de slechte staat van het monument voor de heer Dresselhuys en van de afheiningen van de gemeente woningen. De heer Almckinders drong aan op plaatsing van een straatlantaarn op de Oude Kade en herstel van de gemeente woningen. De heer Bosschaart wees erop dat het torenuurwerk nooit gelijk is. De heer Koert wilde verkeersstrepen aanbrengen in de bochten van diverse wegen. De heer Hannewijk drong aan op plaatsing van een nachtbrander aan het begin van de Prins Bernhardstraat, ter wijl hij verder informeerde naar de plannen met de bouw van een wijkge- bouw. In de Woensdagavond gehouden raads vergadering van Nisse werd de heer P. J. Elenbaas beëdigd als waarnemend ont vanger en secretaris en tevens benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burge- lijke stand. De gemeente zal zich garant stellen voor de tekorten, die kunnen ont staan door het tweede bevolkingsonder zoek op TBC. Het voorstel tot plaatsing van een straatlantaarn in de Molenweg en tot het aanbrengen van een lichtpunt boven de wegwijzer op de hoek van dë Drieweg werd aangenomen. Het woonhuis Zuidweg 18 werd onbe woonbaar verklaard. Yerseke op het gemeente huis aldaar officieel een luidklok van de bevolking van Kruiningen in ont vangst nemen. Deze klok, gegoten bij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel, is het tast bare bewijs van de dank van Kruiningen voor de grootse hulp door Yerseke in en na de Februariramp verleend. De klok zal direct nadat de heer De Groof deze heeft aangeboden worden overgedragen aan het ge meentebestuur van Yerseke. Als dit is gebeurd, zullen enkele inwoners van Krui ningen de klok „inluiden”. Dit zullen dezelfde personen zijn, die in de rampnacht in t 1 1 1 1T1— ben geluid. Aangezien de toren van Yerseke nog niet Aan de Chr. School tot opleiding van Wijkverpleeg sters „Eudokia” te Rotter dam zijn geslaagd de dames C. de Rijke te Baarland, P. de Voogd te Middelburg en W. Westerbeke te Westka- pelle. De heer J. M. de Waard slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen elec- tro-technisch ingenieur.Voor het prop, examen voor na tuurkundig ingenieur slaagde eveneens aan deze school de heer E. F. Scheele te Hoofd plaat. Tenslotte slaagden de zer dagen de volgende leer lingen van de „De Ruyter- school” te Vlissingen: scheepswerktuigkundige, di ploma A, P. M. de Waal en radio-telegrafist 2e klasse A. A. M. Roeffen. De raad van ’s-Gravenpolder heeft m. a.s. dokter A. P. Kole te Hoedekenskerke herbenoemd als gemeentegeneesheer voor de tjjd van 3 jaar. Besloten werd de Bakkersstraat in zuidelijke richting af te sluiten voor het verkeer met motorrijtuigen. Aan B. en W. werd een crediet ver strekt om op de hoek Dorpsstraat-Raad- huisstraat een lichtoverspanning te ma ken ter vervanging van de in de weg staande lantaarnpaal. Bij de rondvraag informeerde de heer De Schipper naar het dempen van de sloot aan de Haagdijk, waarop de voor zitter antwoordde, dat het antwoord van de polder op het verzoek, om financiële steun nog niet binnen was. van dagen te doen genieten van een automobieltocht, meent zij de organisators er toch op te moeten wijzen, dat het ongerief dat andere weggebruikers van de lange, onafgebroken files onder vinden, er helaas niet toe zal bijdragen deze vorm van menslievendheid bij menig automobilist, op wiens me dewerking men toch is aan gewezen, ingang te doen vinden. Het verdient derhalve aanbeveling bij dergelijke tochten kleinere groepen te vormen, waardoor het ove rige verkeer niet zal worden gehinderd. De collecte voor de bevrijdingsfeesten te Axel heeft tot nu toe al ruim f 4000 opgebracht. De collecte voor het Ned. Rode Kruis bracht te Sou burg op f 950,73; te Nieuw en St. Joosland f 306.45 en te Ritthem f 117. Acht meisjes te Melisker ke, leerlingen van de plaat selijke scholen, hebben ge collecteerd voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De fak kels bijeen”. De opbrengst bedroeg f 53.95. BIERVLIET, 2 Juli. In een met vlaggen en bloemen versierd Biervliet heeft vandaag de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot het nieuwe raadhuis officieel geopend. Na ruim negen jaar in allerlei noodbehuizingen te hebben vertoefd heeft het gemeente bestuur dus nu weer definitief een onderdak gekregen. Het is feest in Biervliet. Niet alleen omdat men nu weer beschikt over een fraai gemeentehuis, maar ook omdat Zaterdag de eerste gewassen uit de Braakmanpolder zullen worden geoogst. broot naar het keuringsterrein/ waar hij met interesse kennis nam van de bekroningen, die waren uitgereikt. De eigenaren van deze dieren ontvingen fraaie bekers en médailles. Vol trots geleidden hier de heren E. van Rumste uit Biervliet en M. Geluk uit Nieuwvliet hun dieren, kampioen- De raad van Tholen heeft lang en breed gesproken over een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der algemene kleuterschool om over 1953 een extra subsidie te verlenen van f 10 per leerling. Uit de toelichting bleek, dat B. en W. niet onwillig zijn om deze subsidie toe te kennen, maar zij wen sen allereerst een afdoende rekening te ontvangen met deugdelijke exploi tatie kosten. Indien het bestuur van voornoemde school deze alsnog in zal dienen, zal deze aanvraag in een vol gende vergadering alsnog in behande ling worden genomen. De heer Bal wenste directe behan deling. „Het was ons niet bekend, dat schriftelijke gegevens gewenst waren”, zo zei hij. Maar de voorzitter wees dit van de hand. „We mogen, indien we geen zuivere gegevens hebben de ge meentegelden niet zo maar weg gooien”, zo zei hij, waarna hij de hoop uitsprak, dat de raad het voorstel van B. en W. zouden aannemen. De heer Drogers en wethouder Jan sen wezen er op, dat herhaalde malen om cijfermateriaal was verzocht. Zij vroegen zich daarom af, waarom dit niet was verstrekt. Hierop antwoordde de heer Bal, dat men mondeling alles had willen toelichten. De heer van de Sande was van me ning, dat de algemene kleuterschool er beter voor staat dan de andere scholen, omdat men steeds getracht had de in komsten te verbeteren. Hij begreep echter niet waarom subsidie geweigerd werd. „Was men met een geflatteerde opgave gekomen, dan zou er zeer zeker toestemming zijn verleend”, zo zei hij. Dit deed de deur dicht bij de voorzit ter. „Ik reken er op met mensen van goede trouw te doen te hebben”, zo zei hij,, en als dit niet het geval zou zijn, zouden we natuurlijk voldoende gegevens eisen”. Nadat de voorzitter de heer Bal TÏI ie thans een bezoek brengt aan de Polder Waarde, W kan zich nauwelijks meer de deplorabele toestand voorstellen, waarin deze eens zo rijke en vruchtbare polder zich een jaar geleden bevond. Toen was het een woeste vlakte waarin slechts de silhouetten van de draglines en kipkarren de eentonigheid van de dode horizon braken. Maar nu, nu ziet men rond een herbouwd Waarde weer de groene velden. De verspreid liggende boerde rijen langs de wegen, die zich kronkelen door de vel den, begroeid met tarwe en Vlas. De gewassen staan er, over het algemeen genomen, goed voor, óók de gladiolen, die sierlijke kinderen van de nieuwe teelt, die thans in Waarde furore begint te ma ken. Over enkele weken zullen de velden wit zijn om te oogsten. Dan zullen weer machtige machines over de vlakten rond Waarde krui pen, geen draglines zullen er ronken, maar combines en graanmaaiers zullen het lied van de oogst laten ho ren. Toch weer 1 en inner van kadegelden de heer C. J. But te Middelburg, die met ingang van dezelfde datum is benoemd tot haven meester. Een verzoek van de Chr. Stichting voor School- en Beroepskeuze om subsidie werd aangehouden. In de plaats van de heer L. Schout, OOSTKAPELLE, 2 Juli. Gelijktij dig met het 25-jarig bestaan der Stich ting Zeehospitium „Zonneveld” te Oost- kapelle heeft mevrouw A. G. van der Have-Lucieer, arts te Kloetinge, secr.- penn. van de Stichting, de wens te ken nen gegeven haar belangrijke functie in het bestuur der Stichting neer te leggen. Mevrouw A. G. van der Have-Lucieer werd in 1929 in de Stichtingsacte door mejuffrouw E. D. van den Broeke tot haar taak geroepen en heeft gedurende 25 jaren met liefde en toewijding, ge paard aan grote kennis van zaken „Zonneveld” door vele moeilijke tijden heen geleid en het hare bijgedragen tot de groei en het aanzien van het Zeehospitium in zijn huidige vorm een Sanatorium voor Kindertuberculose met 110 bedden onder de medische leiding van mevrouw N. C. Lamaison van den Berg-Pondman, kinderarts. Het bestuur heeft mevrouw A. G. van der Have-Lucieer benoemd tot ere lid van het Stichtingsbestuur, aldus uitdrukking gevend aan de grote waar dering voor de onverpoosde arbeid van de secretaresse-penningmeesteresse. soonlijk over deze zaak had gesproken, wat door deze en de heer de Heer werd beaamd, werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met de stemmen van de heren Bal en van de Sande tegen, aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2