Marinehaven te Den Helder geopend GUATEMALA VIERDE HET VREDESFEEST FRANSE TERUGTOCHT IS GELUKT Regering doet concessie inzake integratieheffiing Aantal amendementen stijgt steeds vanöd^q^ Klokken luidden, sirenes loeiden en Prins Bernhard naar over Duizenden Vietnamezen liepen de communisten Zware aardbeving op Luzon Gevaarlijke toestand in Jeruzalem Opstandelingen en „Regering” vormden een nieuwe Junta nog landde op de „Karei Doorman” Mars „nadert de aarde Slechts een. verlies van 200 man Hoe wordt het kluifje verdeeld? Europees coalitie- leger MMH mHHhmMhmHhS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gegevens over eventueel leven Nieuw Frans voorstel. 1 DE BILT ZEGT: Iets meer wind. In enkele regels melden wij nog van de heer J. Verbist. De schuur ging in as op en vier kalveren en enig gereed schap gingen verloren. De verzekering dekt de schade. Communisme van de baan ZEEUWSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JULI 1954 10e JAARGANG No. 2823 ff voor stel bijeenkomst een oriënterend Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT te Zierikzee de chr. kleuterschoolver en iging Als onderdeel van de feestelijke viering van het 125-jarig bestaan der Garderegimenten Grenadiers en Jagers werd Donderdagmiddag op het Paleis Soestdijk aan H. M. Koningin Juliana namens beide regimenten een oorkonde aange boden, welke door estafettelopers van beide wapens van Den Bosch naar Soestdijk was overgebracht. Na de overhandiging werden de estafettelopers door H. M. voor het gebruiken van een verversing in het Paleis genood. d DAT te Graauw en Lan- ver- van ont- van het schoolgebouw Man huisstraat. Voorzitter A. M. den Boer deelde mede, dat binnen enkele weken de twee nieuwe kleuterscholen, die met Zweedse steun ge bouwd en ingericht worden, gereed zullen zijn doch men vreest, dat de nieuwe chr. klein zal zijn. Besloten werd te informeren of de school met vier lokalen te getroffen nieuwe school nog uitge- fruitkwe- on- De troepen van kolonel Armas zul len worden opgenomen in het natio nale leger om gezamenlijk met de voormalige vijanden naar de hoofd stad op trekken. Daar zullen de troe pen worden gehuldigd. Aan de pers in Guatemala is ge vraagd geen berichten of foto’s betref fende de gruweldaden door de linkse regering Arbenz bedreven, te publice ren om repressailles te voorkomen. DE BILT, Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.23 u., onder 12.05 u. Maan op 9.13 u., onder 22.44 u. DAT gistermiddag het 11- jarig dochtertje van de fam. A. v. d. Hout op de weg AxelSluiskil, dat op de fiets in de richting Axel reed, door een autobus'is ge grepen en op slag gedood. De chauffeur van de bus, een wagen van de CITO, treft geen schuld. DAT gisteren op de hoek DorpsstraatOsseweide te ’s-Gravenpolder de 23-jarige motorrijder C. Joziasse in botsing is gekomen met de 79-jarige wielrijder M. Blok. Beiden komen uit ’s-Gra venpolder. J. brak een been en moest in het ziekenhuis te Goes worden opgenomen. De heer B. kreeg een lichte hersenschudding. De fiets werd vernield en de motor werd lelijk beschadigd. is het vier jaar geleden, dat de eerste zeearm in Nederland werd afgesloten. 3 Juli 1950 is de dam, aangelegd tussen de eilanden Roozenburg en Voorne- Putten voltooid. Wij willen op deze dag de wens uitspreken, dat de volgende zeearmen spoedig mogen volgen. gendam gistermiddag, moedelijk ten gevolge kortsluiting, brand is staan in de landbouwschuur MANILLA, 2 Juli. Een krachtige aardbeving heeft vandaag het Zuide lijke deel van het Philipp ij nse eiland Luzon geteisterd. In de stad Sorsogon, een plaats met 25.000 inwoners, is 80 procent van de huizen verwoest. Vol gens de eerste berichten zijn in deze stad zeven mensen om het leven geko men. Latere berichten spreken van 22 doden. Reusachtige grondverschuivin gen zijn opgetreden in het berggebied tussen de provincies Allay en Sorso gon. In Sorsogon, dat 585 km ten Zuiden van Manilla ligt, zijn alle gebouwen beschadigd. Een toren van de kathe draal stortte ineen. Vier scholieren werden door een kerktoren verplet terd. President Magsaysay heeft het leger en het Rode Kruis volledig gemobili seerd om de slachtoffers te hulp te ko men. Ongeveer 350 personen werden gewond. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 36. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes JERUZALEM, 2 Juli. De toestand in Jeruzalem blijft zeer gespannen. Vandaag probeerden Israëlische solda ten tevergeefs springladingen aan te brengen onder de muren van de oude stad, aldus weten de Jordaniërs te be richten. In dit gedeelte van de stad hebben de Jordaniërs snel versterkin gen van het Arabische legioen aange voerd. SAIGON, 2 Juli. De ontruiming van het Zuidelijk gedeelte van de Delta van de Rode Rivier in Indo-China is volgens de plannen verlopen. De ver liezen bij de massale evacuatie bedroegen slechts 200 man. De Vietminh heb ben geen ernstige pogingen gedaan om de grote terugtocht te beletten. De Franse colonnes konden zelfs ’s nachts met lichten aan van Phuly naar Hanoi rijden, zonder dat zij onder vuur werden genomen. Ongeveer 50.000 burgers zijn bij dit „Duinkerken” van het Verre Oosten geëvacueerd, 2.000.000 mensen, onder wie vele boeren, hebben echter geweigerd hun grond te verlaten. Na de evacuatie heeft de Franse legerleiding verklaard: Nu zijn we in staat hard een 40-tal Zeeuwse, door de watersnood getroffen land bouwers in aanmerking om dit najaar een bedrijf toege wezen te krijgen. Men be keek verschillende bedrij ven. De gehele tocht droeg een oriënterend karakter. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Ongeveer op het tijdstip dat het bestand afliep, tekenden kolonel Monzon en kolonel Armas in het pa leis van de president van Salvador de overeenkomst. Besloten werd, dat kolonel Monzon voorlopig de leider zal zijn van de nieuwe „Junta”, die binnen twee weken een eigen presi dent zal kiezen. In het bereikte accoord wordt mede gedeeld, dat het ingestelde drieman schap, bestaande uit kolonel Monzon en de luitnant-kolonels Salazar en Du bois en de revolutionaire bevrijdings beweging onder leiding van kolonel Armas hetzelfde doel nastreven. Dit doel is het bestrijden van het commu nisme en het organiseren van een de mocratische regering. Deze regering zal de orde en rust herstellen en haar politiek richten op economisch herstel, sociale rechtvaardigheid en vooruit gang ten bate van het volk en de grootheid van het land. De nieuwe Junta zal tijdelijk de wet gevende en de uitvoerende macht uit oefenen, totdat een nieuwe Grondwet is opgesteld. Zodra de Grondwet is af- gekondlgd, zullen de presidentsverkie zingen worden gehouden. De Junta zal optreden als leiding van de strijd krachten en de rechterlijke macht or ganiseren. DAT gisteren in Hotel De Zwaan te Kapelle de door de hagelschade Zuidbevelandse fruitkwe- breid kan worden alvorens kers hebben vergaderd on- tot verkoop van het oudo der leiding van de heer D. gebouw over te gaan, Ganseman. De heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de afd. Zeeland der N.F.O. ver telde dat de stands- en vak- DAT gisterochtend op de Westerschelde het 4895 brt metende Italiaanse schip „San Felice” in botsing is gekomen met het 5267 brt metende Deense schip „Me- onia”. De „San Felice” had in Vlissingen gebunkerd en verliet de haven. Het schip is voor het Sloe aan de grond gezet en zal, nadat het is leeggepompt, naar Vlissingen worden versleept. De Deen kon de reis voort zetten en is inmiddels in Antwerpen aangekomen. GUATEMALA STAD, 2 Juli. Sirenegeloei en klokkengelui heb ben vandaag in Guatemala aangekondigd, dat de vrede in het land was teruggekeerd, dat het bloedvergieten tot het verleden behoorde. Overal in het land heerste grote vreugde toen bekend werd, dat kolonel Elfego Monzon, het staatshoofd van Guatemala, en kolonel Castillo Armas, de leider van de opstandelingen, het eens waren geworden en een nieuwe „Junta” hadden gevormd, waarin beiden zitting zouden nemen. Vandaag heeft men in het land de vrede gevierd. De dag was offi cieel aangekondigd als de vredesdag. Iedereen nam deel aan het feest. Alle winkels en bedrijven waren gesloten om eigenaars en personeel in staat te stellen aan de viering van deze dag deel te nemen. te slaan. „..assen heeft zich een ernstig ver schijnsel voorgedaan, waarover de Franse legerleiding zich ernstig be zorgd maakt. Volledige Vietnamese eenheden zijn namelijk in de delta van de Rode Rivier naar de communisten overgelopen. Er wordt gesproken van een vrijwel ontelbaar aantal deserties. De toestand heeft zich zo ontwikkeld, dat het niet meer mogelijk is juiste cijfers omtrent de troepensterkte van de Vietnamezen in de delta te geven. Na de evacuatie heeft de Franse luchtmacht hevige bombardementen uitgevoerd op Vietminh-bases in het Zuiden van de delta van de Rode Ri vier, welk gebied Donderdag j.l. werd ontruimd. Het Frans-Vietnamese opperbevel lichtte toe, dat deze bases, in de drie hoek Ninh Binh, Thay Binh en Phat Diem, voor de ontruiming ingericht waren. Het ging hier niet om dor pen met een burgerbevolking. Rondom Phat Diem en Ninh Binh werden troen^nr—.^^^-oties van de opstandelingen toen twee Vietminh-divisies zich snel over de Zuidelijke zóne van de delta verspreid vol TTipr andere divisies van de rebel- e..e aan het beleg van Dien Bien de viering van deze dag deel te DEN HAAG, 2 Juli. Het aantal amendementen op de omzetbelastingswet stijgt nog steeds. Inmiddels is de Tweede Kamer reeds aan de behandeling van de artikelen en de amendementen begonnen. Maar ver is zij nog niet gevorderd. Wanneer de stemmingen worden gehouden, staat echter nog niet vast. Een ding is gisteren komen vast te staan, nl. dat de integratiehefiing zoals de regering die heeft voorgesteld aangenomen wordt, zij het dan, dat zij de speciale bevoegdheden slechts één jaar kan uitoefenen. De heer Lucas (K.V.P.) heeft dus zijn amendement ingetrokken om de uitbreiding van de integratietabel te doen geschieden bij normale wet. De regeringt wil eerst deze maatregel nemen, om daarna de goedkeuring van de Kamers te vragen. Staatssecretaris v. d. Berge is van mening, dat hij de eerste tijd deze be voegdheid nodig heeft. De Kamer weet niet altijd het naadje van de kous. De regering moet snel kunnen beslissen. De toezegging van de staatssecretaris dat hij de speciale bevoegdhe'd slechts een jaar nodig heeft bracht de standpunten reeds dicht bij elkaar. Maar toen hij later nog verklaarde, dat de uitbreiding van de integratie- heffing op zeer beperkte schaal zal plaatsvinden, dus slechts in uiterste noodzaak, en dat de bijzondere be voegdheden alleen gehanteerd zullen worden voor sectoren, waarin vrijstel lingen worden ingetrokken, was do overeenstemming vrijwel volledig. Verder is het debat niet gexomen. De drie amendementen, die hierna aan de orde zijn gekomen, zijn nog niet af- gehandeld. Zo heeft de heer Hofstra voorgesteld om de kleinhandelaar-fa brikant vrij te stellen van zijn „fabri- kants-omzetbelasting” als zijn omzet als zodanig niet meer bedraagt dan f 2500.Het wetsontwerp stelt voor f 1200.De heer v. d. Wetering wil deze grens op f2500.stellen, zowel voor de omzet als fabrikant, als voor het leveren van diensten. Terwijl de heer Hooy (K.V.P.) de f 1200 wilde verhogen tot f 5000. De kleinhandelaar-grossier wordt van grossiersomzetbelasting vrijgesteld als zijn omzet niet meer dan f 10.000. bedraagt. De heer Hooy wilde dit be drag opvoeren tot f 15.000.—. DE 10 MILLIOEN En daarmede begon reeds de strijd om de f 10 mln. De drie amendements- voorstellers vonden hun eigen voorstel budgetair aanvaardbaar. De heer Hof- stra’s wensen zijn het minst kostbaar. Zij vergen van de schatkist ongeveer f 2’/2 millioen. Het amendement Hooy zal tussen de f5 en f9 mln kosten. Toch berustten de bezwaren van staatssecretaris van den Berge niet op budgetaire overwegingen. Hij vreesde, dat het beginsel van de wet wordt aan getast. De omzetbelasting is nu een maal een verbruiksbelasting, die iedereen geldt. In wezen kent de wet geen uitzonderingen. Daarom mag het vrijstellingsbedrag niet te hoog wor den opgevoerd. Het amendement v. d. Wetering (C.H.) noemde de staats secretaris onbillijk. Zou het leveren van diensten bijv, f3000.bedragen, dan moet hij ook over zijn „fabrikan- tenomzet” belasting betalen. Ook al is deze minder dan f 2500.—. De juistheid van het amendement Hofstra werd door hem eveneens in twijfel getrok ken. „Maar al naar gelang het verschil tussen de amendementen en het Rege ringsvoorstel kleiner wordt, naar die mate wordt mijn verzet geringer”. De Kamer is z.h.s. accoord gegaan met het voorstel om een Raad voor de Kunst op te richten. Ds Zandt (S.G P.) vroeg aantekening, dat hij geacht wenst te worden te hebben tegenge stemd, „omdat dit ontwerp de kunst bevordert in een richting waartegen DAT gisteravond op de weg naar Tholen drie auto’s, nl. twee van de heren C. uit organisaties zullen trachten Tholen en één van de heer hulp te bieden zoveel men De J. uit Tholen op elkaar kan. Overigens droeg deze zijn gebotst. De drie wagens t L’J reden achter elkaar toen DAT de Herverkavelings- karakter. plotseling de eerste moest commissie Zeeland gisteren remmen. De tweede remde met een honderdtal Zeeuwse op tijd doch de derde reed gegadigden voor een nieuw DAT te Zierikzee de chr. te ver door en ramde beide bedrijf een tocht door de kleuterschoolvereniging wagens. Er was materiële Noord-Oostpolder heeft ge- „Rehoboth” gisteren verga- schade doch niemand werd maakt. Zoals bekend komt derd heeft over de verkoop gewond. PARIJS, 2 Juli. Generaal Billotte heeft in naam van de 42 dissidente Gaullisten in de Franse Nationale Ver gadering de Franse regering een nieuw plan ter vervanging van dat voor het Europese leger doen toekomen. In de voorstellen van generaal Bil lotte wordt de volkomen eenmaking van de strijdkrachten van de landen van de E.V.G. niet uitdrukkelijk verworpen, maar aangedrongen op een coalltlele- ger, dat technisch onder het oppei'bevel van de N.A.V.O. staat. De politieke ver plichtingen van de N.A.V.O.-landen dienen ook bindend te zijn voor de lan den van de E.V.G., zelfs indien die lan den, zoals West-Dultsland, geen lid zijn van de N.A.V.O. Ook behelsde Billottes plan het voor stel om een impasse In de E.V.G. In laatste Instantie naar de N.A.V.O.-raad te verwijzen. Het nieuwe verdrag dient even lang van kracht te zijn als de N.A.V.O. Generaal Billotte toont zich oneens met een bovennationaal gezagsorgaan, zoals ontschreven In het huidige plan. Hij stelt de vorming voor van een raad van eerste ministers, een defensieraad, bestaande uit de ministers van defensie of hun plaatsvervangers en een cen traal hoofdkwartier. DEN HELDER, 2 Juli. Vanmor gen is de nieuwe Rijksmarinehaven in Den Helder geopend met het binnen varen van hr ms Vliegdekschip „Karei Doorman”. Prins Bernhard landde om half tien per helicopter op deze oor logsbodem, die ter rede van Den Hel der lag. Aan boord van de „Karei Doorman” bevonden zich reeds de mi nister van Marine, ir C. Staff en bevel hebber der Zeestrijdkrachten, tevens chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy. Geassisteerd door zes sleepboten kwam de „Karei Doorman” daarna voor de 250 meter brede havenmond en voer, terwijl de marinierskapel van de Koninklijke Marine het volkslied speelde, het voor de haven gespannen lint door, daarmede de opening ver richtende. Enige tijd later heeft de staatssecretaris van Marine, vice-admi raal H. C. W. Moorman, de nieuwe brug over het Nieuwediep in gebruik gesteld door de beide geopende brug- helften neer te laten. Hierna begaven de autoriteiten zich over de brug naar de „Karei Doorman” voor de over dracht van de thuishaven van de Ko ninklijke Marine. Sedert 11 slaagde foto’s gemaakt, die „interes- - yanmars en in Z1ïn atmosfeer” hebben Phoe hebben deelgenomen, namen stel lingen in langs de nieuwe Franse li nies. Volgens militaire kringen te Parijs zijn deze troepen uitgerust met moder ne Chinese wapens, die in even grote hoeveelheden het land binnenkomen als tijdens de slag om Dien Bien Phoe. De nieuwe Vietnamese premier, Ngo Dinh Diem, heeft vanavond bij het Franse opperbevel krachtig geprotes teerd tegen de evacuatie en gewaar schuwd voor „de ernstige politieke ge volgen”. „De Vietnamese regering beschouwt de evacuatie als voorlopig, enkel en alleen geboden door de noodzaak van het ogenblik”, aldus de premier, die hieraan toevoegde, dat het evacuatie- plan was opgesteld en gedeeltelijk uit gevoerd, voordat hij uit Frankrijk was teruggekeerd. Volgens uit Indo-China ontvangen berichten heeft de Franse terugtocht de Vietnamese nationalisten meer ge schokt dan het verlies van Dien Bien WASHINGTON, 2 Juli. Sterre- kundigen van achttien sterrewachten in tien landen hebben het tot nog toe volledigste en meest gecoördineerde net van stations opgebouwd om de ro de planeet mars te fotograferen wan neer deze Vrijdagavond op een afstand van ongeveer zestig millioen km van de aarde zal staan het dichtste bij sedert dertien jaar. Behalve sterrekundigen zullen ook weerkundigen, scheikundigen en bio logen waarnemingen verrichten. - Dr Slipher van het Lowell-observa- torium te Flagstaff in Arizona, die een groep Amerikaanse geleerden te Bloemfontein in Zuid-Afrika leidt, ver klaarde dat men misschien meer ge gevens zal verkrijgen over de vraag, of er op mars leven bestaat. Sedert 11 Mei heeft zijn groep vijf duizend ge slaagde foto’s gemaakt, die „interes sante veranderingen op het oppervlak laten zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1