DEZE WERELD van ö&q tot baq revue Alle aspecten van vakverenigingswerk passeerden de eerst ’n Amerikaanse hulp, doch met beperkingen Gemiddelde Nederlander schrijft 138 brieven per jaar, 7 naar het buitenland Indonesische delegatie bezint zich op antwoord Geen poort zonder grendel Plaats voor vrouw in het ambt Brits vliegtuig kreeg „escorte” Daniël Mayer geschorst Predikant enreis naar Rusland uitgesteld van en naar Atoomcentrale in Rusland Ds J. F. Berkel vierde zilveren feest Gelukwensen van kerken Collectief verdrag moet er komen Voor gezonde regelmaat gaan P. v, d. A. wil werkverbod voor 15-jarige meisjes Voorlopig zullen Frankrijk en Italië het zonder bijstand moeten doen Italiaanse landarbeiders winnen staking waarvan er Prof. Waterink rector-magnificus der V.U. politieke partijen Ambonezen demonstreerden op het Binnen hof en boden een petitie aan ZEEUV'SCH DAGBLAD Vrijdag 2 Juli 1954 Generale Synode besluit: vaste rokers! Alg. vergadering C. N. V. Zonderlinge ontmoeting in de lucht. MIJHHARDT’S LAXEERTABLETTEN zijn geestelijke hoede heeft gehad, De sigaret met het grootste aantal Lijdt niet langer Eisenhowers wetsontwerp goedgekeurd Volgens statistisch jaarboek der V.N. Haagse conferentie slechts kort bijeen ELKE DAG KOMEN ER. NIEUWE POMPEN BM. £sso EXTRA pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) Volgens het kort In-^zonden Mededeling (Adv.) 4. i. 2. 3. en en Het bedrag van 109 millioen dollar, dat bezuinigd is, betreft grotendeels credie- ten voor de bouw van Britse militaire vliegtuigen ten behoeve van de R.A.F. De bezuiniging is gemotiveerd met de overweging, dat de gelden die verleden jaar voor dit doel werden bestemd, niet zijn gebruikt. Het standpunt van Churchill en Ei senhower is daarom zo verheugend, omdat beide staatslieden niets voelen APELDOORN, 1 Juli. Te Apeldoorn heeft ds J. F. Berkel, Nederlands Her vormd predikant en hofprediker, de dag herdacht waarop hij zich 25 jaar geleden aan de Ned. Hervormde gemeente aldaar verbond. Reeds vroeg in de morgen stop te er een met vier paarden bespannen rijtuig voor de pastorie. Het bleek dat hiermede een cadeau van Prinses Wil helmina, bestaande uit een gemakkelijke bureaustoel en een bouquet bloemen, werd gebracht. De Prinses kwam kort daarna persoonlijk gelukwensen aanbie den. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zonden een zeer hartelijk gestelde schriftelijke gelukwens, en toonden hun medeleven door het zenden van een ge schenk in blauwdelfts en een bouquet bloemen. Zeer velen hebben ds Berkel later op de dag gelukgewenst, onder meer D. A. Knoop uit Osnabrueck, die in de oorlogsjaren vele Nederlanders die in Duitsland tewerk waren gesteld onder en daardoor hechte banden met Apeldoorn WASHINGTON, 1 Juli. Australië, Ame rika en Nieuw-Zeeland hebben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op het sluiten van een col lectief verdedigingsverdrag voor Zuid- Oost-Azië. Zjj zijn het er over eens ge worden, dat onmiddelljjk stappen in deze richting dienen tè worden genomen. Aan de bespreking, waarin deze ver klaring werd opgesteld, werd deelgeno men door de Amerikaanse en Australi sche ministers van Buitenlandse Zaken en de Nieuw-Zeelandse ambassadeur in Washington. ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. In haar zit ting van gisteren heeft de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk uitvoerig ge sproken over de 54 rapporten der Clas sicale vergaderingen in verband met de toelating van de vrouw tot het ambt. Na een langdurige discussie is bij meerder heid van stemmen besloten, dat de vrouw tot alle ambten kan worden toegelaten. Voor deze toelating stemden 32 leden der Synode, 18 waren er tegen. Een van deze 18 sprak zich uit voor toelating van de vrouw tot het ambt van ouderling en diaken en vijf wilden de vrouw alleen toelaten tot het diakenambt. Het voorstel zal nu in een kerkorde lijke vorm gebracht, ter consideratie aan de Classicale vergaderingen worden ge zonden. er 165 en de en Indonesische delegaties over een ferugkeer der Zuid-Molukkers naar Indonesië voor hen geen waarde heeft. Voorts wordt meegedeeld, dat de Indonesische souvereiniteit over de Zuid-Molukken niet wordt er kend. Aangedrongen wordt op er kenning van de Republiek Zuid- Molukken door Nederland en Indo nesië. Ingezonden Mededeling (adv.) Werken vlug, zacht en pijnloos en in het bijzonder met ds Berkel heeft ■asm aangeknoopt. ■9 wil nu wel een beslissing trachten te forceren en hij beloofde eergisteren aan de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, die in Parijs eens polshoogte kwam nemen, dat ver moedelijk in Augustus de Nationale Vergadering zich over de E.D.G. zal moeten uitspreken. Maar het bleef bij deze mededeling en met veel Franse hoffelijkheid is Spaak weer uitgeleide gedaan. En we denken er het onze van, waar bij we alleen maar herinneren aan het feit, dat Laniel, de voorganger van Mendes France, destijds heeft beloofd, dat het grote debat in Mei zou plaats vinden. Vandaag schrijven we overi gens al 2 Juli! jaarboek, dat de toename in het briefverkeer pro centueel het hoogste is in de minder ontwikkelde gebieden, zoals Nigeria, Malakka, de Goudkust of Noord-Rhodesia. De Zwitsers zijn in hun briefverkeer van alle vol keren het meest interna tionaal georiënteerd. Ge middeld schrijft elke Zwitser per jaar 20 brie ven naar het buitenland. Daarna komen de Ieren met 18, de Nieuw-Zee- landers met 10, de Bel gen met 9, de Engelsen met 8 en de Nederlan ders met 7 brieven per jaar naar het buitenland. LONDEN, 1 Juli. Een vliegtuig van de Britse Luchtvaartmij B.O.A.C. heeft Woensdag boven de Atlantische Oceaan een vreemd escorte gekregen. De piloot van het toestel, een Stratocruiser”, die al 265 maal de Oceaan is overgestoken, verklaarde bij aankomst in New York, dat hü bij New Foundland 18 minuten geëscorteerd is door vreemde machines, die op een afstand van verscheidene ki lometers met eenzelfde snelheid als zijn toestel vlogen. Alle elf leden der bemanning, als mede de 51 passagiers, die aan boord waren, hebben het vreemde escorte kunnen waarnemen. Het was een groot toestel, dat voortdurend van vorm scheen te veranderen en zes kleinere toestellen met zich voerde. De geheimzinnige machines waren echter plotseling verdwenen, toen een Amerikaanse straaljager naderde, die was opgestegen, nadat de piloot van de Stratocruiser zijn geheimzinnige ont dekking had gemeld. Later is ook nog tweede straaljager opgestegèn, doch geen van beide vliegtuigen kon iets ontdekken van het zonderlinge ver schijnsel. Het onderzoek duurt voort. LONDEN, 1 Juli. - Radio-Mos- kou heeft meegedeeld, dat een op atoomenergie werkende electrische centrale in de Sowjet-llnie in wer king is gesteld. Het station, dat een vermogen heeft van vijfduizend kilowatt, zal stroom leveren aan industrie- en landbouwbedrijven. Waar het krachtstation is gebouwd, is niet bekend gemaakt. 154 brieven aan de post toevertrouwen. Daarna komen dan de Nederlan ders met 138, de Zweden met 122 en de Oostenrij kers met 119 brieven per jaar. Onderaan de rang lijst staat Angola (Portu gees West-Afrika), waar elke inwoner slechts tot een gemiddelde van één brief per jaar komt. Ook in de Belgische Congo is de schrijf lust niet erg groot: slechts twee brie ven per inwoner per jaar tegenover vier in Frans Marokko en 7 in Turkije en Egypte. Van da andere kant blijkt uit het statistisch PARIJS, 30 Juni. Het bestuur van de Franse socialistische party heeft besloten de afgevaardigde en oud- minister Daniël Mayer van elke ver tegenwoordiging der partij uit te sluiten tot het eind van de zittingsperiode van het parlement in 1956. Daniel Mayer is door het bestuur van zijn partij beschuldigd van „on disciplinair gedrag”, omdat hij in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering zijn stem had uitgebracht voor het rapport van Jules Moch tegen de Europese V erdedigingsgemeenschap. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en af doende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Het Tweede Kamerlid, mevr. Ploeg-Ploeg (arb.), heeft een negental amendementen ingediend op het wetsontwerp, dat een arbeidsver- bod inhoudt voor 14-jarige meisjes. De strekking van de amendementen is, het verbod van bedrijfsarbeid in prin cipe uit te strekken tot meisjes van 15 jaar, ecnter met de mogelijkheid de in dustrie de gelegenheid te geven zich aan de nieuwe situatie aan te passen. De amendementen zijn mede ondertekend door vijf andere Kamerleden van de P. v. d. A. Hoe Amerika’s president erover dacht, och, dat is bekend genoeg. Men heeft in de Ver. Staten allang genoeg van het getreuzel en gesol van Frank rijk en Italië met de Europese Defen- siegemeenschap. Dat Frankrijk nu met Eisenhower ook Churchill tegenover zich vindt, is een bittere pil voor Frankrijks nieuwe premier Mendes France. Inderdaad, de nieuwe premier STAVEREN, 1 Juli. Ds T. W. Dekker uit Hemelum en ds B. J. Riemersma uit Staveren, die zoals enige tijd geleden werd gemeld, voornemens waren met enige andere collega’s een reis naar Mos kou te maken, hebben ons thans mede gedeeld, dat blijkens ontvangen inlich tingen hun reis althans dit jaar niet zal doorgaan. Wat het Hervormd synodale schrijven betreft, dit berust volgens de beide predikanten op een misverstand. In de circulaire, die ds Dekker en ds Rie mersma aan verschillende geïnteresseer de collega’s hadden gestuurd, spraken zij namelijk van een „kerkelijke delegatie”. De beide predikanten zijn er van over tuigd, dat zij deze uitdrukking beter had den kunnen vermijden. Hun bedoeling was slechts, een godsdienstige studie groep van gevarieerde samenstelling te vormen. Zij verklaren het te betreuren dat hun pogen telkens weer in het poli tieke vlak werd getrokken. „Desondanks blijven wij er van overtuigd, aldus de beide predikanten, dat geen gelegenheid verzuimd mag worden om in contact te komen met onze broeders in Rusland”. voor de gelanceerde gedachte, af te stappen van de E.D.G. in de huidige vorm en een ander verdrag te sluiten. Het zou te gek zijn! En dat vooral de Beneluxlanden niet bepaald van plan zijn naar de Franse pijpen te gaan dansen, bleek wel uit het feit, dat men spoedig in Brussel bijeen wil komen om de situatie onder ogen te zien. Met het besluit van Churchill en Eisenho wer heeft deze Brusselse conferentie een belangrijke ruggesteun gekregen. De hele kwestie betreffende de E.D.G. is gelegen in het feit of Duitsland al of niet als volwaardig deelgenoot zal meedoen. Dat is de klip, die Frankrijk handig of onhan dig, doorzichtig of gecamoufleerd, wil omzeilen. Dat is het grote struikelblok en daarom wordt de zaak op de lange baan geschoven. Maar men zal er niet aan ontkomen om in dit opzicht een beslissing te nemen. De Beneluxlan den zijn bereid Duitsland als volwaar dig deelgenoot te laten toetreden en zo is reeds duidelijk uitgesproken wanneer Frankrijk onverhoopt de E.D.G. blijft verwerpen, dan zal een voorstel worden ingediend om Duits land in de Noord-Atlantische Ver- dragsorganisatie op te nemen. Hieronder hebben Churchill en Ei senhower thans een dikke streep ge plaatst. Ze zijn het daar volkomen mee eens, omdat beide staatslieden met de Beneluxlanden inzien, dat een Duits- land-zonder-binding een gevaarlijk vacuum in Europa zou doen ontstaan. Het zou betekenen, dat de verdedi- ringsmuur tegen het communisme in Europa een poort zou hebben, die ongegrerfdeld blijft! Morgen hopen wij te schrijven over het verschil in inzicht tussen beide staatslieden met betrekking tot de Aziatische zaken. BEPERKINGEN. Het Huis heeft vier artikelen aan het wetsontwerp toegevoegd. Zij houden al len een beperking in op de besteding van het toegestane bedrag. Deze artikelen zijn: De militaire hulp aan Frankrijk en Italië, de landen, die de Europese Defensiegemeenschap nog niet heb ben bekrachtigd, wordt tot nader or der opgeschort. President Eisenhower wordt gemach tigd om, gezien de mogelijkheid van snelle wijzigingen in de toestand in Indo-China, de gelden voor hulp aan dit gebied aan te wenden voor andere gebieden in net Verre Oosten. Geen hulp zullen ontvangen, die lan den, die een niet-aanvalsverdrag slui ten met de communisten, waardoor gebieden in Azië in communistische handen blijven. -r-> ISENHOWER en Churchill j~< zijn het tijdens de besprekin- ■L—' gen in Washongton niet eens kunnen worden. We moeten dit constateren, ondanks de communi qués, die werden uitgegeven. Mis schien moeten we het iets zachter uitdrukken en zeggen: Eisenhower en Churchill zijn het ten dele eens geworden. Dit houdt echter niet in, dat men zou mogen aannemen, dat de besprekingen „op hoog niveau” in de Amerikaanse hoofdstad, op een mislukking zijn uitgelopen. Zeer zeker niet. Er treden de laatste tijd steeds meer verschillen in opvatting aan de dag tussen de Amerikaanse Britse leiders en daarom was het van groot nut, dat de staatslieden met elkaar van gedachten wissel den. Eens werd men het over de politiek, die in Europa dient te worden gevolgd. Bepaald oneens is men het over datgene, wat moet worden gedaan om de communisti sche dreiging in Azië tegen te gaan. Laten we het eerst over Europa hebben, omdat we dan Eisenhower en Churchill samen aan onze kant vinden en tegenover Frankrijk. En hoe zou het anders kunnen? Churchill, die reeds in de oorlog visioenen zag over een verenigd Europa, en Eisenhower, die niets liever zou zien, dan een hech te verbondenheid op militair en eco nomisch terrein in West-Europa, zij vonden op dit punt, ondanks de pre caire situatie, waarin die eenheid zich momenteel bevindt, elkaar volkomen. En dat is wat ons deugd doet. WASHINGTON, 1 Juli. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag het plan van president Eisenhower tot het verstrekken van Amerikaanse hulp aan het buitenland met een geringe besnoeiing goedgekeurd. Het Huis heeft echter voor de besteding van het uitgetrokken bedrag - 3.368.706.000 dollar - enkele ingrijpende beperkingen aangebracht. Eisenhower had een voorstel ingediend, dat een bedrag aangaf, dat 109 millioen hoger was, dan hetgeen thans is toegestaan. Het is de eerste maal, dat het Huis het voorgestelde bedrag voor hulp aan het buitenland met zo weinig heeft verlaagd. Een gedeelte van de economische hulp aan India wordt verstrekt in de vorm van leningen. FERRARA, 1 Juli. De grootste en bitterste staking van Noord-Italiaanse landarbeiders sedert de oorlog is Woensdagavond geëindigd met een overwinning voor de 120.000 stakers. Bij onderhandelingen in Rome is be paald, dat zij aanzienlijke loonsverho ging zullen krijgen. De landarbeiders hebben deze loons verhoging afgedwongen met een sta king van een maand, waaraan kleinere stakingen vooraf gingen en waarbij duizenden stuks vee verwaarloosd zijn en een groot deel van de hooioogst ver loren is gegaan. De overwinning van de stakers wordt gezien als een overwinning van de organisatie der communistische partij in Noord-Italië. der Lutherse Kerk, van het Leger des Heils, van mannenbonden, vrouwen bonden, jeugd- en studentenorganisa ties en buitenlandse gasten verwel komd. Tot deze laatsten behoorden de sociale attaché van de Britse ambas sade en de vertegenwoordiger van de Chr. vakbeweging in Zwitserland. VRAAG EN ANTWOORD. De discussie over verslag en be leid werd vrijwel geheel gevoerd door bestuurders van aangesloten bonden. De heer J. Marijs, voorzitter van de Chr. Besturenbond in Vlis- singen, was de enige niet-vrij gestel de die deze arena durfde te betre den. Alle mogelijke onderwerpen kwamen aan de orde, van taal- en stijlfouten in het verslag af tot de opleiding van efficiency-adviseurs en de revalidatie toe. Vrijwel alle C.N.V.-secretarissen leverden een bijdrage aan de beantwoording. We hoorden daarbij, dat het bestuur verdere centralisatie van aangeslo ten bonden mogelijk en gewenst acht, vooral bij sommige minder omvangrijke organisaties. De nood zakelijkheid van concentratie der peperdure juridische en economische diensten van Verbond en bonden werd erkend, maar zal nog wel even op zich laten wachten. In de onder- wijzersorganisaties wordt aanslui ting bij het C.N.V. ernstiger over wogen, dan men veelal denkt. De toenemende Zondagsarbeid van P.T.T.-ambtenaren kan ook door bonden en leden verminderd wor den, als zij hun brieven niet ’s Za terdags, maar ’s Maandags posten. Deze willekeurige bloemlezing geeft enigszins een beeld van de gevari eerdheid der discussie. Het internationale werk werd aan geroerd door de secretaris-generaal van het Int. Chr. Vakverbond, de heer A. Vanistendael uit Brussel. Na de gelukwensen van het I.C.V. te heb ben overgebracht sprak hij over de moeilijkheden op dit terrein. Hij doel de daarbij op het weren van de Chr. arbeiders uit de bestuursorganen van de Int. Arbeidsorganisatie door de socialisten en op het opnemen van „vertegenwoordigers” der Russische arbeiders in de I.A.O. Dit alles maakt, dat het I.C.V. en de aangesloten vak- centralen hun houding tegenover de I.A.O. opnieuw moeten overwegen en vaststellen, aldus spreker. Het wijst ook op de noodzakelijkheid van een zeer nauwe samenwerking tussen de confessionele (r.k. en prot.) organisa ties over de gehele wereld. NEW YORK, 1 Juli. De ïemiddelde Nederlander schrijft 138 brieven per jaar, zo blijkt uit de laat ste uitgave van het sta tistisch jaarboek van de Verenigde Naties. De Ne- S.lders worden in hun door over top staan met 210 brie- gevolgd die elk ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. De directeuren van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Gondslag hebben voor het academie jaar 19541955 benoemd tot rector- magnificus der Vrije Universiteit prof, dr J. Waterink. Gedurende dat jaar zal als ab-actis van de senaat der Vrije Universiteit optreden prof, dr G. Kuiper. schrijflust slechts zes andere naties troffen. Aan de 8e Belgen ven per jaar, “oor de Zwitsers, gemiddeld 200 brieven Per jaar versturen. Op afstand volgen dan ae Engelsen en Nieuw- zc Sanders, die Per jaar schrijven Australiërs, die elk jaar (Van onze ^-redacteur.) UTRECHT, 1 Juli. Alle aspecten van het vakverenigingswerk passeerden de revue op de algemene vergadering van het C.N.V., die Woensdagmorgen te Utrecht begonnen is. Het ruim 700 pagina’s tellende verslag over de periode 1952—1953, aan de hand waarvan het beleid besproken werd, gaf hier dan ook alle gelegenheid voor. Na de openingsrede van de voorzitter, die we reeds weergaven, kregen eerst enkele afgevaardigden van kerken en politieke partijen gelegenheid het hunne te zeggen. Met bijzondere inte resse werd daarbij geluisterd naar dr M. Boon uit Den Haag, die het moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk vertegen woordigde. Dr. Boon verklaarde, dat hij, spre kende namens een kerk die volkskerk wil zijn, natuurlijk alle passages in het openingswoord van de heer Ruppert niet onderschrijven kon. Wel heeft de Synode zeer veel waardering voor het werk van het C.N.V. Deze beweging toch wil wel een samenbundeling van krachten op maatschappelijk terrein, maar zij wil geen machtscentrum zijn, omdat zij weet, dat alleen Christus alle macht heeft in hemel en op aarde. Hij zegde toe, dat het mandement der bisschoppen ook door de Synode nauw gezet bestudeerd zal worden. Ds. P. M. Kruyswijk uit Amsterdam, sprekende namens de Generale Synode der Geref. Kerken, uitte zijn blijd schap over het feit, dat de leden der kerk ook op maatschappelijk terrein hun roeping verstaan zoals uit het be staan van een Chr. vakbeweging blijkt. Voor de verhouding tussen Geref. ker ken en C.N.V. geldt wat Churchill de zer dagen zei over de verhouding tus sen Engeland en Amerika: „Tempera tuur normaal”. „Het C.N.V. staat ons na”, zo sprak jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen, die het hoofdbestuur van de C.H.-Unie representeerde. Dr. J. Schouten, sprekende namens het Cen traal Comité van A.R. Kiesverenigin gen, wenste het C.N.V. toe dat spoe dig het ledental de 200.000 ruimschoots zal overschrijden en dat met deze groei in aantal ook een toename van de innerlijke kracht uit het geloof in Christus gepaard zal mogen gaan. De heer Joh. de Jong bracht de geluk wensen van het Convent van Chr. So ciale Organisaties met dit negende lustrum over. Naast deze sprekers werden door de heer Ruppert nog een aantal oud-be- stuurders van het Verbond, afgevaar digden van de Synodale Commissie De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden neeft een wetsontwerp goedgekeurd, de,.d?odstraf stelt °P spionnage in ,,-+ed?^.d’ levens wordt een nieuwe, itgebreidere definitie gegeven van sabotage. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Nauwelijks vijf kwartier terwijl op het Binnenhof een aantal Ambonezen demonstreerden zijn van morgen de delegaties van Nederland en Indonesië bijeen geweest. Minister zonder portfeuille en leider van de Nederlandse delegatie, mr J. M. A. H. Luns, heeft een verklaring afgelegd als antwoord op de rede, die de Indonesische delegatieleider, minister Sunarjo, tijdens de openingsvergadering heeft gehouden. Volgens het kort na de opheffing der zitting uitgegeven communiqué heeft mr Sunarjo daarop gevraagd de vergadering te verdagen tot 6 Juli a.s., ’s morgens om 11 uur. Van Indonesische zijde werd dit verzoek om verdaging gemotiveerd met de mededeling, dat men tijd moest hebben om de rede, die minister Luns tijdens de openingszitting hield en die van heden, te bestuderen. Op 6 Juli zal van Indonesische zijde op beide redevoeringen worden geantwoord. DEMONSTRATIE. Enkele minuten over elven verza melden zich op het Binnenhof een 200- tal Ambonese mannen en vrouwen, die in groepjes voor de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer bleven staan. Om half twaalf weerklonken mili taire commando’s, waarna een colonne geformeerd werd. Het aantal demon stranten was inmiddels aangegroeid tot 3 400. Een aantal spandoeken werd getoond met als slagzinnen als: „Wij zijn geen Indonesiërs, maar Zuid- Molukkers” en „Uniebesprekingen zonder ons- zijn voor ons niet geldig”. Een Ambonees fluitorkest speelde Zuidmolukse liederen. Op verzoek van de politie werden na enkele minuten de spandoeken weer opgeborgen. PETITIE. Het doel van deze demonstratie bleek te zijn het aanbieden van een petitie door de B.P.R.M.S. (verte genwoordigende raad der Zuid-Mo lukken) namens de Ambonezen in Nederland, aan minister Luns. In deze petitie wordt o.a. gezegd, dat een bespreking door Nederlandse Staag wordt er gewerkt om steeds meer blauw/witte Esso pompen te plaatsen. Tank nu de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3