FRANSE TROEPEN TREKKEN MASSAAL TERUG in Overstroming eist reeds 55 doden Regering laat een kluifje van 10 millioen vallen Critieke toestand in Indo-China van KANAAL DOOR Z-BEVELAND BLIJFT BELANGRIJK Doel van de actie: Verdediging driehoek Hanoi, Haiphong, Phuly Gevecht in Jeruzalem duurt voort, Verplichte aanleg schuilplaatsen bij nieuwbouw Strijd in Birma Kweekschool te Krabbendijke naar Gouda r 1 11 x. na Ramp in Mexico Studiev er zekering voor Peter en Hannie Mej, Dr, Ghijssen schreef biographic Conclusie Zeeuwse Schelde-Rijncommissie Scheepvaart neemt toe afsluiting van zeearmen W,-Duitsland souverein De slag om de omz- 'celasting Maar verdere budgetaire offers zijn er niet bij Onrust in Hanoi In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hervatting van de strijd in Guatemala? Ondanks E.V.G. DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. Wederzijdse beschuldigingen. Voor gestelde wetswijziging maakt mogelijk 95.675 uitgeknipte teddy-plaatjes. Aanvallers lieten 75 doden achter. VRIJDAG 2 JULI 1954 10e JAARGANG No. 2822 :ota’s vol met Vietnamese studiebeurs verbin nasium zijn geslaagd. De Raad van de Europese Betalings- Unie heeft Woensdag bekendgemaakt, dat de E.B.U. te rekenen van 1 Juli 1954 af, voor een jaar is verlengd. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT in Noordwelle giste ren een nieuwe gemeente raad is gekozen. Voor de P. v.d.A. hebben zitting de he ren S. Hart en J. C. Hen- drikse; voor de C.H.U. en A.R. de heren A. Akkerdaas en P. Boot, voor de V.V.D. de heren C. A. Boogerd en C. Steur en als onafhanke lijk man de heer K. Vier gever. De heer J. Kosten (P. v.d.A.) heeft zijn plaats dus aan J. Hendrikse moeten af staan. Sir Winston Churchill en Anthony Eden zijn gisteren uit Ottawa in New York aangekomen. Daarna zijn ze met de „Queen Elizabeth” naar Engeland vertrokken. gen met wapens kwamen MEXICO, 1 Juli. Tengevolge van overstromingen in Mexico zijn tenminste 55 personen omgekomen. Minstens 15.000 personen zijn dak loos. De vrees bestaat dat er hon derden personen zijn omgekomen, doordat het water van de Rio Gran de de hutten van de armste bewo ners heeft weggeslagen. Op een afstand van bijna 160 km ten Noorden van de rivier te Ozona ’s-GRAVENHAGE, 1 Juli. Naar aanle- ding van de nationale Wolff en Deken herdenking is van de hand van mej. dr H. C. M. Ghijssen, secretaresse van de Zeeuwse vereniging voor dialect-onder- zoek, ee karakter- en levensbeeld van Betje Wolf en Aagje Deken verschenen, onder de titel „Dapper Vrouwenleven”. moet het volgens bepaalde weer- profeten maar niet regenen, want dan, zo geloven zij, blijft het veertig dagen achtereen re genen. Niet bepaald prettig met de vacantie in het verschiet. Maar wij houden het voorlopig nog maar bij „De Bilt”. Waarom ook niet. DAT deze week vele moe- deroesters hun larven de wijde wereld in hebben ge stuurd. Erg veel geluk heb- DAT de Geref. vrouwen uit Schouwen-Duiveland en Tholen een gezellige bijeen komst hebben gehad in Zie- rikzee. Mevr. Tiemersma Rietkerk sprak boeiend over Christelijke levensstijl en enkele verenigingen zorgden voor ontspanning en zang. Zierikzee besloot de dag met een fraai tableau. DAT aan de Chr. Kweek school te Middelburg voor onderwijzer zijn geslaagd de heren H. L. Brasser te Se- rooskerke, C. M. Dekker te Vlissingen, A. R. v. d. Driest te Middelburg, A. Francke te Serooskerke, H. D. Hen drikse te Stavenisse en M. Janse te Vrouwenpolder. DAT de Zeeuwse leden van G.S., die op het ogen blik een studiereis door Z.- Holland maken om kennis te nemen van de waterstaat kundige problemen vandaag te Delft het waterloopkun dig laboratorium zullen be zoeken. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot maakt de excursie mee. samen met B. en W. van Yerseke en zij brachten bloemen en geschenken mee. ben de larven nog niet want het water is nog maar 17 graden. Doch er zijn er nog al veel bijna 1000 per 100 liter water, zodat het met de val misschien meeloopt. De oesterkweker Steketee heeft de eerste pannen al te water gebracht. ZEEUWSCH DAGBLAD DAT.C. M. Argelo en M. F. van Sluys te Zierikzee voor het eindexamen Gym- De commissie oordeelt dan ook, dat het Kanaal door Zuid-Beveland ook bij het totstandkomen van een nieuwe ScheldeRijnverbinding waarschijn lijk nog een belangrijke functie in het scheepvaartverkeer zal kunnen behou den. SAN SALVADOR, 2 Juli. De on- derhandelingen tussen de twee partij en over een wapenstilstand in Guate mala zijn voorlopig op niets uitgelo pen. Het staakt het vuren is verlengd tot vanmorgen 9 uur. Als er voor die tijd geen overeenkomst is bereikt, ver wacht men dat de stad Guatemala op nieuw wordt gebombardeerd. Degenen, die de besprekingen heb ben bijgewoond, waren over het alge meen zeer verrast en teleurgesteld over de mogelijkheid van een hervat ting van de strijd. Prinses Wilhelmina heeft gisteren de herdenkingsplechtigheid in de Pieters kerk te Leiden bij gewoond, welke ge organiseerd was door de Leidse uni- versiteit ter gelegenheid van het over lijden van prof, mr E. M. Meijers. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2070, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2847; Ter- aeuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Ooeterbaan Le Cointre N.V., Goes Bij hun terugtrekking hebben de Fransen alleen maar militaire objecten vernietigd. Spoorwegen, bruggen en stations zijn intact gelaten. Van de zijde van het Departement van Buitenlandse Zaken in Washing ton is de nieuwe toestand in Indo- China zorgelijk genoemd. De ont wikkeling wordt nauwlettend ge volgd. Verder commentaar wilde men echter niet geven. In militaire en politieke kringen in de Verenigde Staten vraagt men zich af, hoe de rest van Indo-China be houden kan worden. De ontruiming van de Delta van de Rode Rivier is daar niet als een verrassing geko men. Uit militair oogpunt wordt zij als een gezonde tactiek beschouwd, maar het politieke aspect baart meer zorg. De onderhandelingspositie van de communisten te Genève is zeer versterkt. Men ziet aankomen, dat Frankrijk zal moeten instemmen met een verdeling van Indo-China. VERSTERKING. Inmmiddels is het Franse passa giersschip „Pasteur” vandaag te Saint Jacques, ten Zuid-Oosten van Saigon, aangekomen met versterkingen, be staande uit Franse Unietroepen. Deze troepen zijn overgestapt op de ..L’Es- perance” met bestemming Saigon. LONDEN, 1 Juli. Het laat zich aanzien, dat Engeland en de Verenig de Staten zullen besluiten de bezet ting van hun zónes in West-Duitsland te beëindigen en de Westduitse autori teiten in deze gebieden volledige zelf standigheid van handelen te geven, in dien het E.V.G.-Verdrag van de baan zal worden geschoven. Churchill en Eisenhower zouden in Washington deze kwestie besproken hebben. In de heuvels rondom Coahuila ver bleven 7000 vluchtelingen zonder on derdak, voedsel of water. Ongeveer 80 procent van de huizen van de stad is overstroomd. De helft hiervan, hutten van leem en stro werd door het water verwoest. In Caredo is de bevolking snel inge ënt tegen typhus. MENSELIJK LEED. De omzetbelasting op menselijk leed vond de heer v. d. Berge ook niet aan genaam. Hij gaf toe dat psychologische factoren in de belastingwetgeving een in Texas werden reeds 16 vrouwen gedood door een van de vloedgolven, die de Rio Grande deed wassen. DE BILT, 1 Juli. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.24 u., onder 21.05 u. Maan op 7.56 u., onder 22.30 u. Hoogwater op Zaterdag 3 Juli. Vlissingen: 3.45 u. 2.12 m., 15.59 u. l. 97 m. Terneuzen: 4.15 u. 2.29 m., 16.31 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5. 35 u. 1.79 m. , 17.52 u. 1.59 m. Zierikzee: 5.23 u. 1.52 m„ 17.35 u. 1.32 m. Franse bolwerken in de Zuidelijke Delta. Onder de Indochinese anti-commu- nisten, die geloven, dat de Fransen de gehele Delta zullen ontruimen, met uitzondering van het bruggenhoofd Haiphong, dat aan de kust ligt, zou de spanning groeien. Op strategische pun ten in de stad zijn troepen samenge trokken om eventuele onlusten de kop in te drukken. Het is op het ogenblik nog niet dui delijk wat de Franse plannen definitief zijn. Officieel zijn de berichten tegen gesproken, dat de gehele Delta ont ruimd zou worden. Het lijkt er op, dat de driehoek Hanoi, Haipong, Phuly verdedigd zal worden. De rest van het gebied zal zonder slag of stoot in han den van de communisten vallen. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT gisteren mr H. van der- BekeCallenfels zijn 25 jarig jubileum heeft gevierd als voorzitter van het be stuur der Visserijen in de Zeeuwse stromen. De recep tie vond plaats aan boord van het patrouillevaartuig „De Zwaluw” die op de Yer- gemeerd, ,De Valk” MIDDELBURG, 1 Juli. Het Pro- Bestuur heeft thans voor pu- stand worden gebracht. Door het door Ged. Staten ingestelde commissie voor de bestudering van het vraagstuk der Schelde-Rijnverbinding. Hoewel deze nota reeds werd uitgebracht voor het verschijnen van het rapport der BelgischNederlandse Commissie Wa terwegen, bevat zij toch tal van gege vens en opmerkingen, welke het Zeeuwse standpunt gedocumenteerd en gemotiveerd weergeven. Het is de be doeling, dat de commissie binnenkort met een nieuwe nota komt en daarin zich nader rekenschap geeft van de consequenties voor Zeeland van het voorstel, zoals dat is neergelegd in het rapport Van CauwelaertSteenberghe. De commissie, die met opzet geen oordeel uitspreekt over de al of niet wenselijkheid van een nieuwe verbin ding en haar aandacht uitsluitend heeft bepaald bij de betekenis, welke de huidige vaarweg voor Zeeland heeft, zegt, dat zondei de ontworpen trace’s der nieuwe verbindingen op hun merites te beoordelen kan wor den vastgesteld, dat voor een belang rijk deel van het scheepvaartverkeer de route via het Kanaal door Zuid- Beveland de aangewezen vaarweg zal blijven. Dit zal zeker het geval zijn, wanneer na de afsluiting der zeearmen de vaart over de tussenwateren verge makkelijkt wordt en minder rekening behoeft te worden gehouden met de getijbewegingen. Bovendien vertoont het aantal gro te, snelvarende motorschepen een rela tieve toeneming ten opzichte van de sleepschepen. Deze ondervinden be langrijk minder invloed van de tij- stromen en de z.g. tij vaart is voor deze categorie dan ook van veel geringer belang. Voor deze schepen heeft voorts het varen in open water voordelen bo ven de kanaalvaart, waar snelheidsbe perkingen ter bescherming van oever- voorzieningen en wegens de bestuur baarheid noodzakelijk zijn. Gezien dit alles kan worden aange nomen, dat tenminste het scheepvaart verkeer, dat gebruik maakt van de Wester-Schelde ten Westen van Hans- weert en dat in hoofdzaak is bestemd voor of afkomstig van het Kanaal Ter neuzenGent, te allen tijde van de route via het Kanaal door Zuid-Beve land gebruik zal blijven maken. Dit betreft naar berekeningen hebben aan getoond 40 tot 50 van het aantal schepen en 30 tot 40 van het totale draagvermogen en van de hoeveelheid vervoerde goederen. HANOI, 1 Juli. Het Franse opperbevel in Indo-China heeft het besluit moeten nemen het Zuidelijke deel van de Delta van de Rode Rivier te ontruimen. Dit gebied is een van de vruchtbaarste rijststreken van de wereld en is ongeveer 4000 vierkante kilometer groot. De terug trekking was noodzakelijk, omdat generaal Cogny, de Franse bevel hebber in Noord-Indo-China over onvoldoende troepen beschikt om de gehele Delta met haar bevolking van negen millioen mensen te kun nen verdedigen. De Fransen staan tegenover een strijdmacht van de Vietminh van naar schatting 130.000 duizend man. De ontruiming van het gebied heeft ten doel de zeer belangrijke corridor te beschermen, die Hanoi met de zeehaven Haiphong verbindt. JERUZALEM, 1 Juli. Hoewel de bestandscommissie van de V.N. voor Israël onvoorwaardelijk het staken van het vuren in Jeruzalem heeft bevolen, werd nog steeds in de straten van de stad geschoten. Vanmorgen berichtte Amman (Jordanië) dat de Is raëliërs met geweren en mortieren weer het vuur openden. Israël heeft van zijn kant Jordanië van agressie be schuldigd. Waarnemers van de Ver. Naties zijn in de stad aangekomen om een onderzoek naar de onregelmatig heden in te stellen. Andere waarnemers hebben een onderzoek ingesteld naar het inci dent dat zich voor deed op het meer van Galilea. rol 1 was dan ook zijn Nota van Wijziging om - van waardoor de blinden worden geholpen. Noodzakelijke levensbehoeften zijn ook vrijgesteld. De staatssecretaris be loofde dat alle peulvruchten daaronder zullen vallen. Dat was ook een tege moetkoming, maar verder waarschuw de hij om voorzichtig te zijn met vrij stellingen. Er zal nader beslist worden of de papier- en cartonindustrie onder de integratieheffing zullen vallen. Als compromis stelde de staatssecretaris voor om gedurende twee jaar bij K.B. te besluiten wélke bedrijven onder de ze heffing kunnen vallen. De goedkeu ring geschiedt dan achteraf. Na deze twee jaar zal dan de normale proce dure bewandeld kunnen worden en zal de uitbreiding van deze heffing bij ge wone wet plaatsvinden. Voorlopig heeft de regering deze bijzondere be voegdheid nodig om tijdig maatrege len te kunnen nemen. De magarine-industrie gaat onder de integratieheffing vallen. Dit kan theo retisch betekenen, dat de margarine per pakje van 46 cent een halve cent duurder wordt. Ook de schoenen kun nen iets in prijs stijgen. Overwegende bezwaren zijn dit niet. Bij de schoen fabrikanten stellig niet, want de inte gratieheffing neemt de voordelen weg, die vele schoenfabrikanten niet heb ben. De klachten dat de omzetbelasting zo ingewikkeld is kon de heer v. d. Berge wel begrijpen. Dat kan moeilijk anders. Zij beslaat een breed terrein, zij heeft betrekking op een gecompli ceerde maatschappij en op veelsoortige bedrijven. Onnodige ingewikkeldheid wordt tegengegaan, maar de kans op fraude moet zo klein mogelijk gemaakt worden. Hij beloofde de perfectione- rïngsdrang te beperken. DEN HAAG, 1 Juli. Als de Sta- ten-Generaal de door de minister voorgestelde wijziging van de Wo ningwet aanvaardt, zal het bij alge mene maatregel van bestuur moge lijk zijn aan te geven, welke voor schriften in het belang van de be scherming bevolking tegen de gevol gen van oorlogsgeweld noodzakelijk zijn. De in 1952 ingestelde subcommissie schuilplaatsen bij nieuwbouw is name lijk tot de conclusie gekomen, dat er geen ernstige financiële bezwaren be staan (ook het materiaal levert geen moeilijkheden op) om schuilplaatsen bij nieuwbouw aan te leggen. Teneinde de betreffende voorschriften mogelijk te maken heeft de minister deze wets wijziging ingediend. Dé wijziging houdt verder in, dat de gemeenteraad verplicht is deze voor schriften binnen 6 maanden in de plaatselijke bouwverordening op te ne men. Wordt aan de gestelde termijn met voldaan dan worden Gedeputeer de Staten tot voorziening geroepen. en het echtpaar stuks in. De eerste prijs is een van f5000.de tweede een studie beurs van f 3000.—. De derde prijs, een studiebeurs van f 2000.gaat naar de familie J. de Bakker uit Geleen die 61617 stuks in zond. Het bijzondere van de inzendingen van de families Sijbrandij uit Den Haag en van Wamel uit Tiel was dat er hele acties voor ontketend zijn. Een kennisje zocht het zieke echt paar in Katwijk op en hoorde dat het meedeed aan deze wedstrijd. Het had al 20 plaatjes uitgeknipt. Op kantoor vroeg dit kennisje aan collega’s, mee te helpen sparen voor dit in het sanato rium verblijvende echtpaar, wiens zoontje Peter gezond was. Iedereen spaarde mee. Met twee koffers vol reisde men ten slotte naar Borne om de enorme verzameling af te leveren. GOED ONDERHOUDEN! In dit verband wordt met nadruk ge wezen op de noodzakelijkheid dit ka naal voortdurend te doen beantwoor den aan alle eisen, zowel vaartech- nisch als wat de outillage (verlichting b.v.) betreft. Mogelijke verbeteringen moeten steeds zo snel mogelijk tot ----- -o-'-van bhcatie vrijgegeven de nota van de belang blijven van deze vaarweg zal allereerst de bestaansmogelijkheid van de reeds gevestigde middenstandsbe- drijven in Hansweert en Wemeldinge niet geheel worden weggenomen, ter wijl voorts de resterende (en nog be langrijke) verkeersstroom stimulerend zal kunnen blijven werken op de ves tiging van industriële bedrijven langs het Kanaal. Een mogelijkheid, die misschien in de toekomst nog een reeëler inhoud kan krijgen, als Zeeland na afslui ting der zeearmen naast goede wa terwegen over goede Noord-Zuid lo pende landverbindingen de beschik king zal krijgen. DEN HAAG, 1 Juli. Peter Sij brandij en Hannie van Wamel hebben een studieverzekering gewonnen. De ouders van de nog pas vier maanden oude Peter, die beide in een sanato rium te Katwijk aan Zee worden ver pleegd en de ouders van de anderhalf- jarige Hannie, die helaas doofstom is, hebben respectievelijk de eerste en tweede prijs gewonnen in een wed strijd die een stoomspinnerij en -we verij te Borne (O.) had uitgeschreven. Winnaars waren degenen die de meeste plaatjes hadden uitgeknipt uit advertenties van deze textielfabriek. Het echtpaar Sijbrandij zond maar liefst 95.675 uitgeknipte teddy-plaatjes van Wamel 88.263 sekse Bank lag terwijl „De Gier”, en „De Raaf” de verbinding met de wal onderhielden. Op deze receptie-in-zee kwamen heel wat autoritei ten hun gelukwensen aan bieden o.w. mr R. C. F. R. van Roggen, president van de Arrondissementsrecht bank te Middelburg, mr Moolenburgh, de kanton rechter en dr A. Grijns de bacterioloog. Deputaties van vissersverenigingen kwamen eveneens een kijkje nemen, RANGOON, 1 Juli. Het Birmese leger heeft Zaterdag en Zondag ver scheidene aanvallen van 700 Chinese nationalisten op de stad Mong Hang in de Zuidelijke Sjan-staten af geslagen. De nationalisten waren in Maart de heuvels langs de grens met Thailand ingedreven. Zij trachten nu de stad, die in een rijk rijstgebied ligt, te her overen. De aanvallers lieten 75 doden op het slagveld achter. Men gelooft, dat hun verliezen groter zijn, doch dat zij veel lijken met zich mee hebben gevoerd bij hun terugtocht. Het Birmese leger heeft versterkin gen naar Mong Hang gezonden, doch deze vorderen langzaam als gevolg van het slechte weer en het moeilijk be gaanbare terrein. Aan de terugtrekking van de Franse troepen is een massale weg voering voorafgegaan van duizenden Vietnamezen, die vergeldingsmaat regelen vrezen van de communisten. Op het vliegveld van Hanoi zijn de laatste dagen om de tien minuten Franse Dak< vrouwen en kinderen neergestreken. Lange Franse colonnes legervoertui- en uitrustingen aan uit de prijsgegeven (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 Juli. Ruim veertig amendementen zijn nu ingediend op het wetsontwerp om de omzetbelasting te wijzigen. Daarbij hebben ver schillende Kamerleden verlangens geuit, die ettelijke millioenen zullen ver gen. Maar, zo zeide staatssecretaris van den Berge vandaag in zijn 189 minuten speech, wij moeten van het standpunt uitgaan, dat we quitte moeten spelen. Tegenover verlichtingen zullen dus verzwaringen moeten staan. Toch is hij echter bereid om ongeveer f 10 mln prijs te geven, want die houden verband met de „defensieverhogingen”. Het verleden van f 10 mln is geen geringe zaak. En het is beter, dat men het onderling eens is over de besteding van dit bedrag, dan dat men het stelsel van: „Wie het eerst komt, het eerst maalt”, zoals de staatssecretaris in overweging had gegeven. Het was de staatssecretaris gebleken dat de Kamer het er over eens is dat in weerwil van de wijzigingen van de omzetbelasting de opbrengst van f 1200 millioen per jaar aangehouden moet worden. Hij wilde echter buiten be schouwing laten de f22 mln, die nog een paar jaar in de schatkist vloeien tengevolge van de extra inspanning voor de defensie. Hij kon begrijpen dat de Kamer niet kan slikken, dat die tijdelijke „defensieverhogingen” bij deze gelegenheid definitief in de wet worden opgenomen. Dat is alleen ge beurd omdat het technisch niet moge lijk is het tijdelijk karakter aan te ge ven. Maar later moet worden beslist of die „defensieverhogingen” die 1 September 1955 aflopen, moeten wor den gehandhaafd. Onder deze omstan digheden moet f22 mln buiten be schouwing worden gelaten bij de be oordeling van de totale opbrengst van de omzetbelasting. Er zou dus op dit moment f 22 mln beschikbaar zijn voor verlichtingen. Maar door verschillende tegemoetkomingen ook bij het schriftelijk overleg is er nog maar f 8 mln van over. Nu is de regering niet kinderachtig. Zij wil er f 10 mln van maken. En over de besteding van dit bedrag zal de komende dagen nog stevig worden gevochten. De motive ring van deze verklaring lijkt ons niet al te sterk. De f 22 mln, die noodzake lijk zijn voor de defensieinspanning kunnen dus worden prijsgegeven. En daaruit kan men concluderen, dat de staatssecretaris rekening houdt met een hogere opbrengst van de omzetbe lasting dan oorspronkelijk was ge raamd. Maar aangezien het vervelend is om dit ronduit te verklaren, zocht hij de kapstok van de defensieverhoging, die niet definitief mag worden. In ieder geval heeft hij een kluifje van f 10 mln aan de Kamerleden toegewor pen en dat is uiteraard het belang rijkste. De wens van de heren v. d. Wetering (C.H.), v. d. Heuvel (A.R.), van Dis (S.G.P.) en van Leeuwen (V.V.D.) om het groothandelspercentage te verlagen van tot een zal zal wel niet in vervulling gaan, want de staats secretaris rekende voor, dat dit f 27 mln zou kosten. DEN HAAG, 1 Juli. De Christelij ke Kweekschool te Krabbendijke, die uitgaat van de Geref. Gemeenten in Nederland zal binnen afzienbare tijd worden overgeplaatst naar Gouda en tevens een bredere doelstelling krij gen. In de kringen van het Prot. Chr. kweekschoolonderwijs zijn tegen deze school, die thans tien jaar bestaat, be zwaren geuit ten aanzien van haar lig ging. De Chr. Kweekschool te Den Haag besloot daarom deze school te adopteren, mits zij zou worden overge plaatst naar het Centrum des lands, Door deze adoptie zou het recht wor den verkregen zelf examens af te ne men, terwijl de salarissen en andere kosten dan voor rekening van het Rijk zouden komen. De school wordt name lijk nog niet erkend. Het bestuur van de school zal de kweekschool aan de daartoe gevormde „Stichting Christelijke Kweekschool op reformatorische grondslag de Drie star” overdragen. Het gemeentebestuur van Gouda heeft voor de verwezenlijking van de plannen om de school, inclusief het daarbij behorende internaat in Gouda te vestigen, alle medewerking toege zegd. De ledenvergadering van de ver eniging, waarvan de kweekschool thans uitgaat, heeft zich eenstemmig achter de plannen tot reorganisatie en overplaatsing gesteld. kunnen spelen. Zeer sympathiek Braille-leien en Braille-machines omzetbelasting vrij te stellen,

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1