Dr H. van de Linde over het rassenvraagstuk COAK-militairen versloegen Belgische collega's Provincie moet deel der bouwkosten betalen Het ijdel hart verbrijzeld Ik loop nooit met de was naar mijn man, maar... Actueel probleem voor de komende assemblee van Wereldraad van Kerken Gen* Synode der Geref* Kerken Wisselbeker voor de 2e keer in Nederlands bezit Gerechtsgebouw aan Hofplein Rijkseigendom en veiling Woensdag 30 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Voor Middelburgse Herv. Mannenvereniging sprak t MIDDELBURG, 29 Juni. Voor de Hervormde Mannenvereniging „In Dienst der Kerk" sprak dr H. v. d. Linde, Hervormd predikant, over het rassenvraagstuk. Dit is een van de actuele problemen voor de komende assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. Immers daar komen samen afgevaardigden van allerlei volken en rassen. We kunnen niet staande houden, dat het ene ras superieur zou zijn boven 't andere. Wel heeft b.v. het blanke ras in een bepaalde periode meer gepresteerd. Dat kan het gevolg zijn van bepaalde historische oorzaken. Andere rassen verkeren wellièht in een andere fase van ontwikkeling en zijn nog in opkomst. Het blanke ras in Europa is zeer sterk gemengd en toch is het tot grote ontwikkeling gekomen. Hieruit valt o.m. te concluderen dat de zuiverheid van een ras geen maatstaf is voor het hereiken van een hoog peil. Wereldraad van Kerken heeft Een van de oorzaken van de span ningen, die er thans tussen de ver schillende rassen bestaan, is ongetwij feld de in de vorige eeuw opgekomen rassenleer. Deze gaat ervan 'uit, dat het blanke ras superieur is. Deze leer mist een wetenschappelijke basis en berust op mythe en ideologie. Men denke aan de rassenleer van het na- tionaal-socialisme (Rosenberg). Een tweede oorzaak is de technische ont wikkeling van sommige oosterse vol ken. Het gevolg hiervan is een streven naar absolute zelfstandigheid en eigen machtsontplooiing. Verder zijn er psy chologische en biologische oorzaken, die een afkeer en soms haat tussen mensen van verschillend ras in de hand werken. Het is in de tegenwoordige situatie voor de wereld van het Westen van groot belang om te voorkomen, dat de volken en rassen van Azië zich in gezamenlijke haat richten tegen het blanke ras. Het Westen zorge ervoor, dat de tegenstellingen, die er ongetwijfeld zijn, worden verzacht en poge de gekleurde rassen aan zijn kant te krijgen. Opvolger van prof. de Bondt wordt gekozen UTRECHT, 29 Juni. In de Oos- terkerk te Utrecht is vandaag de Ge nerale Synode van de Geref. Kerken in buitengewone vergadering bijeen gekomen teneinde een opvolger van wjjlen prof. ur A. de Bondt aan de Theologische Hogeschool te Kampen voor de Oud-Testamentische vakken, te benoemen. De Synode van Rotterdam in 1952 gehouden, had de kerk van Leeuwar den aangewezen de Synode in 1954 te ontvangen. Omdat deze Synode slechts voor een buitengewone zaak bijeen komt en van zeer kortstondige aard is, had de ontvangende kerk van Leeuwarden aan de kerk van Utrecht gevraagd de Synode in het centrum van het land te ontvangen. Ds C. van der Woude, nestor van de Leeuwarder Geref. predikanten, opende de vergadering en stond in zijn openingswoord stil bij het motief, waarom de Synode thans in buiten gewone vergadering bijeenkomt. Hij riep aller medewerking in en consta teerde, dat de zaak van de opleiding tot geen verdeeldheid aanleiding meer geeft. De Synode zal verder dienen te beslissen of de overige ingekomen stukken al dan niet behandeld zullen worden. Hierna .'olgde de verkiezing van 'n Moderamen. Voorzitter werd ds v. d. Woude, assessor ds P. N. Kruijswijk te Ouderkerk a. d. Amstel. Eerste scriba werd c"H. W. H. van Andel te Utrecht en als moderamenlid werd gekozen ds IJ. K. Vellinga te Meppel. De pragses kon prof. dr L. Kuypers uit Grand-Rapids verwelkomen, die aan <Je tafel der prae-adviseurs hoogleraren zitting nam. iüïen verzond daarop een telegram Vjén gelukwens aan het Koninklijk Ge zin met het oog op de verjaardag van Prins Bernhard. Na een korte schorsing der zitting besloot de Synode op voorstel van het Moderamen enkele agendapunten af te voeren en de overige over vijf com missies te verdelen. Nadat de commissieleden waren aangewezen ging de Synode in comité zitting. De dan ook grote belangstelling voor de hulp aan ondervoede en onontwikkelde gebieden. Van belang is. ook de wijze, waaróp de kleurlingen in de Westerse landen worden ontvangen en behan deld. In de Verenigde Staten wonen pl.m. 1 millioen negers. Deze minder heid vormt een groot probleem. De tegenstelling tussen blank en zwart neemt daar echter geleidelijk at Vroe ger was er strenge apartheid en waren de negers in de praktijk vrijwel rech teloos. Langzamerhand komt er een brede laag van intellectuelen onder de negers, en de apartheid wordt langza merhand minder. Op meerdere plaat sen bezoeken de zwarte hinderen de zelfde scholen als de blanke. ZUID-AFRIKA. In Zuid-Afrika is de tegenstelling veel scherper en is het probleem veel moeilijker; hier leeft een betrekkelijk kleine minderheid van blanken onder een overwegend zwarte bevolking. Toch zijn beide groepen op elkaar aangewezen. De negerbevolking heeft slechts een geringe graad van ontwik keling bereikt. De Wereldraad van Kerken meent, dat het nodig en goed is, dat ook aan deze negerbevolking de menselijke rech ten en fundamentele vrijheden worden gegeven, waaronder de rechten van zelfontplooiing en zelfontwikkeling. Verder ook het recht van politieke ver tegenwoordiging. Tenslotte de Kerk houde vast aan de eenheid van het menselijk geslacht en wijze iedere rassendiscriminatie af. De rede van dr v. d. Linde werd met grote belangstelling door de aan wezigen aangehoord. Een aantal vra gen werd door de spreker uitvoerig beantwoord. DE BARON HEEFT EEN PLAN Pieter, Karolus en me neer de Baron staarden geruime tijd zwijgend voor zich uit. Ieder dacht waar schijnlijk het zijne van de ze geheimzinnige geschie denis en ieder zocht naar een oplossing. Meneer de Baron bleek ineens een goed idee tè krijgen en sprong van het bankje op. „Die vreemde indringer heeft toch tegen jou gezegd dat hij vannacht terug zou komen, hè?" zei hij tot Pieter. „Goed weet je wat wij gaan doen? Vanavond gaan jij en Karolus weer in mijn bed liggen en ikik kruip onder het bed. Er hangen van die leuke gor dijntjes omheen en daarachter vandaan kan ik die inbreker, die vernieler, die dief eens rustig bekijken. Jullie doen maar net of je slaapt en ik.... ik kijk maar..,, héél eenvoudig!" Het plan van de Baron werd goed bevonden. Alleen duurde het nog verschrik kelijk lang voordat het weer avond- werd. Onze vrienden vermaakten zich echter best en na het eten gingen ze op een bankje voor het kasteel zitten in afwachting van bedtijd. De zon ging onder, de schemering viel. „Kom!" zei de Baron. „Laten we maar naar boven gaan. Het is nog wel wat vroeg maar dat kan geen kwaad doen!" Even later kroop de Baron op handen en voeten onder zijn prachtig bed en daarna lieten Pieter en Karolus zich tussen de lakens zakken. „Gaat het goed, meneer de Baron!" riep Pieter naar beneden. „Ik houd mijn kleren maar aan.... ik ben op alles voorbereid!!" Goede sportwedstrijden te Middelburg MIDDELBURG, 29 Juni. In enkele zeer goede en spannende sportwed strijden hebben militairen van het Centrum Militaire Administratie uit Mechelen zich vandaag gemeten met de manschappen van de C.O.A.K. te Middelburg. Deze BelgischNederlandse sportontmoeting eindigde in een Nederlandse overwinning. Het hoogtepunt, de voetbalwedstrijd Nederland België werd door de Nederlanders met 43 gewonnen. Geslaagd voor onderwyzers- diploma, MIDDELBURG, 29 Juni. Aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland slaag den voor het onderwijzers-examen de dames H. v. d. Vegt te Goes, S. Ver- hage te Oostkapelle, G. Vingerling te Goes; J, M. de Visser te ZaamSlag, F. S. J. van Wel te Terneuzen en C. Wouters te Veere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 21.06 u. Maan op 5.15 u., onder 21.48 u. Hoogwater Donderdag 1 Juli: Vlissingen: 2.11 u. 2.23 m., 14.34 u. 2.20 m. Terneuzen: 2.41 u. 2.42 m., 15.06 u. 2.39 m. Wemeldinge: 4.02 u. 1.88 m., 16.31 u. 1.79 m. Zierikzee: 3.51 u. 1.60 m., 16.16 u. 1.52 m. Na afloop van de wedstrijden heeft de Garnizoenscommandant van Mid delburg, Majoor Potteboom, de prij zen uitgereikt. De beste springers en lopers kregen een medaille. De medail le voor de beste individuele prestatie was voor de Nederlander Pellemans. Het hoogspringen bracht de volgen de uitslagen: 1 Jansen (Ned.) 1.57; 2 Steeman (Ned.) 1.57; 3 v. d. Aa (Belg) I.52; 4 Van der Meer (Ned.) 1.52; 5 Riviere (B.) 1.47; 5 Van Ransbeeck (B.) 1.41. Totaal uitslag België 7 pun ten. Nederland 14 pnt. Verspringen: 1 Rozendaal (N.) 5.55 m; 2 Jansen (N) 5.53; 3 Pellemans (N) 5.50; 4 Severin (B) 5.42; 5 Van Dun (B) 5.31; 5 Polfliet (B) 5.22 m. Totaal uitslag 615 voor Nederland. Hardlopen 100 in: 1 Pellemans (N) II.9; 2 Vergauwen (B) 12.1; 3 Severin (B) 12.3; 4. Van Alphen (B) 12.4; 5 Zevenboom (N) 12.5. 6. Bron (N) To taal uitslag 129 voor België. 800' m: 1 Roozendaal (N) 2.13; 2 Druez (B) 2.15.10; 4 Van Droogen- broeck (B) 2.17.3; 4 Van Mellaerts (B); 5 Bron (N); 6 Van Langen (N). Totaal uitslag 129 voor België. 1500 m: 1 Hammaers (B) 4.44.3; 2 Stolte (N) 4.45.0; 3 Van Leeuwen (N) 4.46; 5 Oostenbrink (N); 6 Nijs (B); 7. Van Deuren (B). Totaal uitslag 12—9 voor Nederland. De volleybalwedstrijd werd door België glansrijk gewonnen. Zij versloe- BEROEPINGSWERK Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam-W., 2 vaca tures, A. Ferwerda te Gaastmeer en J. Wiersema te Noordwijk-Binnen; te lts- kenhuizen, K. Meima, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerk, art. 31 K.O. te Enu- matil; te Ihrhove (F.), H. Voogd, cand. aldaar; te Zwaagwesteinde, H. D. Bak ker, cand. te Velzen. Bedankt voor Bierum, J. van Dalen te Den Andel. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Bedankt voor Almelo, R. v. d. Velde te Zuid-Laren. Geref. Gemeente. Drietal te Elspeet, T. Dorrestijn te Opheusden, H. Ligtenberg te Rotter dam-W. en H. Rijksen, cand. te Mid delburg. Tweetal te St. Armaland, M. Blok te Rotterdam-C. en H. Rijksen, cand. te Middelburg, waarvan de laatste is be oepen. Beroepen te Werkendam, H. Rijksen, cand. te Middelburg. Ingezonden Mededeling (adv.) Stram en stijf nü Oud en krom straks! Door die slopende Rhenmatiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen jaren lang, bracht Kruschen brat en verlichting voor tienduizen- en Rheumatieklijders. Waarom zoudt gij dan achterblijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weerl Ingezonden Mededeling (adv.) Ik wil nu graag mijn dank betui- water en direct ontstaat verrukkelijk qen voor Castella Parels. Ik heb schuim. Geen papje vooraf te maken! - j A lip «ruil 4^/ilrf nriAKWI snol lilt VlO+ nog nooit een schonere was gehad. Ik heb een overall in Castella Parels gewassen. Ik loop nooit met de was naar mijn man, maar dat moest ik hem toch laten zien: het was ge- woonweg af! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U vliegt riu door de was heen! vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg! Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de de zachtheid van U behandelt met helderheid en alle goed, dat Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Castella Parels strooit men zó in het Parels (47 ct per pak) in huis! gen hun tegenstanders in een snel en vaak subliem spel met 21. Het lever de hen een fraaie beker op. De voetbalwedstrijd bracht echter pas goed de spanning erin. De Belgen gaven geen kamp en brachten een paar maal de bal gevaarlijk dicht voor het Nederlandse doel. Dank zij het uitmun tende werk van de Nederlandse doel man trouwens ook de Belgische keeper leverde werk van formaat werd menig punt voorkomen. In het Coak-elftal zitten een paar uitstekende spelers, zoals de rechtshalf Kanter van Xerxes I, de linksbinnen Waayer van Ajax II en niet te verge ten de linkshalf M.O.C. Hoendervanger van Van de 4 Nederlandse doelpunten nam de midvoor Sayekoul er één voor zijn rekening, de rechtsbinnen van Westen twee en de linksbin nen Waayer eveneens één. Dank zij het feit, dat België hier slechts drie tegen- punten scoorde vlak voor het eind dreigde de gelijkmaker nog even kwam de wisselbeker (voor de 2e keer) in de handen van de C.O.A.K. De totale uitslag van deze sportontmoeting luidde 8068 voor Nederland. Toelatingsexamen Chr. H.B.S. voor Walcheren. MIDDELBURG, 29 Juni. Voor het toelatingsexamen der chr. H.B.S. voor Walcheren slaagden: Irene Barentsen, Leen Barth, Jan Boone, Corrie de Bree, Johan Brouwer, Rinus Deurloo, Sophie Frümau, Anna Geschiere, Thijs Geuze, Jan Goedhart, Irene de Hooge, Jan Jonkheer, Adri Midavaine, Wim No- back, Braam van de Putte, Ina v. d. Ven, -Ineke Vermeulen, Adrie Ver spoor, Adri de Visser, Piet de Voogd, Corrie Vos, Evert Wattel, Rinus Wat- tel, Bram v. d. Welle en Gerard de Wit allen te Middelburg; Jan Bakker, Ga- pinge; Betsy Dekker, Jopie Schipper en Jan Stroo, Biggekerke; Heieen Frö- berg, Chris Haiment, Arie Kuyvenho- De nieuwe Griffie in de Abdij MIDDELBURG, 29 Juni. Thans hebben Ged. Staten de Prov. Staten officieel medegedeeld, dat de ministers van Binnenlandse Zaken, van Finan ciën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting hun medewerking willen ver lenen voor de bouw van een nieuw Provinciehuis op het nog onbebouwde gedeelte van het Abdijterrein langs de Sint Pieterstraat, waardoor de Abdij- ring weer gesloten wordt. Van Rijkswege zal dit gebouw worden gesticht, maar de Provincie zal een nader vast te stellen gedeelte van de bouwkosten voor haar rekening moeten nemen. De grootte van dit bedrag, aldus Ged. Staten, zal door onderhandeling moeten worden bepaald en met deze onder handelingen zal pas kunnen worden begonnen, wanneer het bedrag van de bouwkosten bekend is. De kosten liggen naar een voorlopige en globale schat ting in de buurt van f 1.200.000.Inmiddels wordt een plan uitgewerkt door prof. J. F. Berghoef en ir H. de Lussanet de la Sablonière. ven, Dolf Lilipaly, Piet Linders, Jaap Prins, Agatha van der Schaaf, Thedo van Veeren en Marja Verschoor, allen te Vlissingen; Jan Geerse, Vrouwen polder; Henk Geldof, Gerrit de Graag, Wim v. d. Guchte, Jopie Poppe en Jan- ny van Soelen, allen te Souburg; Ben ny Hityahubessy en Gilles Izeboud, Koudekerke; Jopie Janse, Oostkapelle; Bert Jellema en Leen Minderhoud, Domburg; Kees Radder, Kamperland. Tien candidaten werden afgewezen. KRÜININGEN Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft voor de kom van het dorp Kruiningen, voor Hansweert-West en voor de buurt schap Oostdijk de wederopbouwplannen vastgesteld. De heer J. de Bat werd als raadslid toegelaten. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Kruiningen werd per 1 Juli a.s. benoemd mej. J. Markusse te Kats. Mej. J. Steen te Middelburg werd per 16 Juli a.s. als zodanig in Hansweert benoemd. De slotwijzigingen van de be groting 1953 werden vastgesteld. Hieruit bleek, dat de uitgaven in verband met de watersnood f 1.086.998,53 bedroegen. Al leen het opruimen van wrakhout en het moddervrij maken van straten en wegen heeft ruim 6 ton gekost. Met het her stel van de woningwetwoningen was een bedrag van ruim f 238.000.gemoeid. WILHELM IN ADORP Open Deur-dienst. Zondagavond om 7 Uur zal in de Ned. Herv. Kerk een open deur-dienst worden gehouden, waartoe een ieder dringend wordt uitgenodigd. De spreker is ds Ph. Cornelder. De vereni ging „Zand en Vriendschap" uit Kapelle zal onder leiding van de heer G. de Kok, muzikale medewerking verlenen. In nauwe samenhang met dit alles staat het verzoek van het Rijk om het gebouw Hofplein 810, het gerechts gebouw, in eigendom aan het Rijk over te dragen. Dit gebouw werd reeds in 1877 door de Provincie aan het Rijk in bruikleen afgestaan om het uitsluitend te gebruiken voor de arrondissements rechtbank en het kantongerecht. Dit bruikleen, waartoe de vestiging van de Rijkskweekschool te Middelburg aan leiding gaf, eindigt zodra deze kweek school wordt opgeheven of het gebouw niet meer gebruikt wordt voor het doel, waartoe het in bruikleen werd gegeven. Het kantongerecht is reeds elders ondergebracht. In het gebouw moeten thans ingrij pende veranderingen geschieden, die door het Rijk moeten worden uitge voerd en betaald. Het Rijk wenst het gebouw daarom in eigendom, waarte gen Ged. Staten geen bezwaar hebben, Zij stellen dan ook voor Hofplein 810 om niet over te dragen, met inbegrip van al hetgeen aan meubilair en stof fering eigendom der Provincie is, met uitzondering van een aantal stoelen met het Zeeuwse wapen. De aanwezige wandtapijten dienen door het Rijk in behoorlijke staat te worden gehouden en mogen niet uit het gebouw worden verwijderd. Wanneer ooit de Rijks kweekschool zou verdwijnen, zal het Rijk de provincie een bedrag uitkeren, gelijk aan de geschatte waarde van het gebouw op dat ogenblik. Tenslotte wordt voorgesteld voor f6500— aan het Rijk over te dragen de woning Hofplein 12, de conciërge woning. 29 Het tegenspartelende diertje werd met vereende krachten in het spoor mandje van wijlen Pietertjes groot moeder gekluisterd, de kleppen her metisch gesloten om alle pogingen tot ontvluchten te verijdelen. Zo werd het mee naar huis genomen en vond vader Ab zijn dochtertje 's avonds in een staat van extase, rollebollend met poes over de vloer en nauwgezet al diens capriolen imiterend. Hij bleek, geheel naar verwachting van zijn vrouw, niet overmatig ingenomen met buurvrouws schenking. ,'k Had liever een flinke kom aard beien gehad dan dat kleine zwarte 1 kreng", zei hij balorig en schopte kwaadaardig naar het pluchen balletje. Het beestje, voor 't eerst in aanraking met de wrede wereld, vatte het in zijn argeloosheid op als een invitatie tot een schijngevecht, het nam de hand schoen onmiddellijk op en sloeg zijn beide voorpootjes in de grijs-wollen sokkenvoet van Ab en beet kwasi- nijdig in diens tenen. „Schiet op, klein loeder!" Ab schopte het diertje, dat met zijn nageltjes in de ruige wol was blijven haken, wel een paar meter de hoogte in en gaf het toen het nog zweefde tussen hemel en aarde, nog een nijdige trap na. Blazend als een volwassen kat zocht het een goed heenkomen onder de kast en 't was vooreerst gedaan met kunsten maken. Gees en Roelie gaven beiden een schreeuw van ontzetting. Toen stoof Roelie, die nog niet wist, dat een kat altijd op zijn pootjes terecht komt en eerst even verstard had staan kijken, op haar vader af en beukte met haar kleine vuistjes op haar vaders borst. Het schuim kwam het kind op de mond. Voor Albert wist wat hij deed, schoot zijn hand in nijdige opwinding uit en trof het kind in het opgewonden ge zichtje. Het slaakte een nare, rauwe kreet, die niets menselijks meer had. Öp hetzelfde ogenblik trok Gees haar dochtertje onder zijn handen vandaan, haar ogen flikkerden hem tegemoet met de wilde woestheid van een moe- ik gewoonweg niet tegen!" „Heb je haar weer geslagen ook?' Gees blijft nog kalm, maar haar ogen boren achterdochtig in de zijne. Albert prijst zich werkelijk gelukkig, dat hij haar naar waarheid getuigen kan, haar niet aangeraakt te hebben, want Gees zal zich niet gemakkelijk vergeten, maar als iemand het kind onrechtvaardig of tactloos behandelt, raakt ze buiten zichzelf. Dat hij een ander middel heeft ge- FEUILLETON door FOKA VAN LOON derdier, dat haar kind in gevaar ziet. „Da's één keer, maar niet weer! Als je haar nog eens om zoiets durft te slaan, vlieg ik je aan!" zei ze hees van woede en Albert twijfelde geen ogen blik aan de ernst van die woorden. „Zet maar niet zo'n grote mond op, 't is de eerste goeie mep, die ze van mij krijgt", zei hij op half verdedigen de, half berouwvolle toon. Gees keurde hem geen antwoord waardig. Ze vermoedt, dat er zich deze Zondagmorgen een soortgelijk tafereel heeft afgespeeld. Voor alle zekerheid vraagt ze: „Was het weer om die kat?" Hij knikt onwillig„Ja, ze stelde zich aan als een halve gare. Daar kon vonden om zijn wrevelige afkeer van het kind uit te leven, verzwijgt hij wijselijk. Toen Roelie vanmorgen door het voorbeeld van het clownachtig poesje aangestoken, weer in een toestand van ongebonden vreugde raakte, precies als haar speelmakkertje ging liggen likken, loeren, springen, kortom alle katachtige bewegingen na-aapte, prik kelde ze hem daar onbewust mee tot in zijn vingertoppen. Op een gegeven moment tilde hij het kind hardhandig van de vloer, plaatste het vlak voor zich en fixeerde het zolang met de ogen waarin zijn machteloze boosheid en tegenzin onverholen te voorschijn sprongen, tot haar levensvreugde bijna zichtbaar verstijfde en wegsmolt en ze nog slechts door een nevel van angst naar hem opblikte. Zich ziek voelend van de in haar hartje aangerichte schadelijke ver warring, verdween ze, zodra hij haar los liet als een geslagen hondje naar haar hoekje. Dit gaf hem een moe ge voel van zelfwalging en toch was voor hem dit eenzame murw gehypnotiseer de wezentje beter te verdragen dan het uitzinnig dollende schepseltje van daar voor. Gees haast zich haar te voorschijn te halen uit haar schuilplaats, in haar ogen en op heel haar gezicht zoveel lachende geruststelling als een moeder maar kan opbrengen. Ze koestert het driejarige hummeltje als een luier kind] e in haar armen en wiegt het heen en weer, nu en dan haar zachte maar stevige wangetjes stevig kussend. Intussen bedenkt ze iets, om het kind af te leiden. Ze heeft nog altijd haar eigen kinderserviesje van heel vroeger bewaard, 't Is nog een cadeautje van een ver familielid, dat net genoeg me delijden met haar had, om haar zo nu en dan iets toe te stoppen, maar niet voldoende, om haar zelf tot zich te nemen. Ze heeft er nooit iets aan gehad, want het streed met de door zuinig heid geïnspireerde principes van haar tante met zulk uiterst dun porcelein te laten spelen. Daarom bleef het wei- bewaard op de bovenste plank van de pronkkast uitgestald en werd het er niet anders uitgehaald dan om om- gewassen te worden tijdens de schoon maak. (Wordt vervolgd). VAN MARK.1 VEEMARKT. ROTTERDAM, 29 Jupi. Aanvoer in to taal 3637 (5043); Vette koeien en ossen 400; Gebruiksvee 822 (454); Vette kalve ren 120; Graskalveren 230 (135); Nuchte re kalveren 710; Varkens 191; Biggen 251; Paarden 146; Veulens 61; Schapen of lammeren 119; Welde of zuiglammeren 556; Bokken of geiten 31. Vette koeien 2.84—3.04, 2.74—2.84, 2.24— 2.64; Vette kalveren 2.502.60. 2.302.40, 1.902.10; Graskalveren 440, 340, 230; Nuchtere kalveren 58, 50, 45; Biggen 70, 60, 40; Slachtpaarden 200, 190, 180; Veu lens 350, 250, 150; Schapen 130, 110, 90; Weide of zuiglammeren 80, 60, 50; Kalf- 825, 725, 600; Vaarzen 850, 700, 575; Pin- en melkkoeien 1150, 975, 875; Vare koeien ken 580, 480, 370. BERGEN OP ZOOM, 29 Juni. Aardbeien 861.30; Kersen 4280; Rode bessen 641.04; Aardappelen 14 20; Erwten 3044. GOES, 29 Juni. Industrieveiling. Mad. Moutót 131.30; Jecunda 133.60138; Frambozen 74. Gewone veiling. Aard beien 105136; Frambozen 5173; Rode bessen 3261; Kersen: Earley Rivers 59- 72; Meikersen 5256; Insp. Leunis 61; Hollanders 7784; Markiezen 72; Vr. v. Werden 5859. Appels Jonathan 87101; Golden Delicious 103; Perziken 1520. Groenten. «Bloemkool A II 3849, B I 26, Afw. 2052; Komkommers A 1 1721, B I 16—19, C I 11—15, C II 11; Kropsla A H 2.50; Doperwten 3246; Postelein 2627; Tuinbonen 25; Wortelen 4243; Kroten 915; Dubb. pr. bonen 190200; Waspeen 4748; Rabarber 1114; Stam- snijbonen 120; Zeekraal 2631; Vroege aardappelen bonken23, grote 2122, drie lingen 1819, kriel 1113. GOES, 29 Juni. Kipeieren 11, Eendeneieren 8, Kalkoeneieren 15, Ganseieren 20. KAPELLE, 29 Juni. - Export- en industrieveiling: Aardbeien: Mad. Moutot 129.40; Jucunda I 131.50131.80 II 118; Climax I 131.10; II 117.80; Af wijkende aardbeien 49.90; Gewone vei ling: Aardbeien: Mad Mout. 80119 p. kg. 36 per doos. Climax 111136; 38 46 per doos; Mad. Lefeber 75102; Bo- wa 111; Frambozen: Malling Promise 104167; Rode Bessen: Jonkheer van Tets 3974; Fays Prolific 5971; Ker sen: Early Rivers 2277; Meikersen ■57; Hollanders 7478; Vroege witte 30; Luikenaars 2029; Elton 1736; Vorge van Werder 4461. KRABBENDIJKE, 29 Juni. Mad. Moutot 110; Climax 108130; Jecunda voor het vat 125.60; Frambozen 93; Jhr van Tets 58—108. SCHERPENISSE, 29 Juni. Aardappe len Doré gew. 18.80, drielingen 14.02, kriel 7.80, bonken 17.94. Eerstelingen gew. 15.51; Rode eerstelingen gew. 15.20, drie lingen 8.31. Alles per 100 kg. Aanvoer 3 ton. SINT ANNALAND, 29 Juni. Aardappe len Doré gew. 18.6518.56, drielingen 13.70, kriel 8.23. Alles per 100 kg. Aan voer 4500 leg. THOLEN, 29 Juni. Bonken 19.48, gew. 16.25—16.45, poters 15.14—15.45, kriel 12.24. Aanvoer 35 ton. Alles per 100 kg. VISMIJN. VEERE, 29 Juni. 2288 kg exp. garn. 92108; 63 kg hand. garn. 67; 558 kg schar 3346; 317 kg bot 1622; 295 kg tong 77—171; 18 kg rog 21—36; 104 kg schar 42—46; 12 kg spierhaai 1626

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5