CONFERENTIE MET INDONESIË OVER UNIE-STATUUT BEGONNEN ver Politiek plan van Churchill en Eisenhower SLAG OM OMZETBELASTING IN TWEEDE KAMER BEGONNEN S:1 'M e Toespraken van de ministers Luns en Sunarjo Irian ook op de agenda? Wapenstilstand met de opstandelingen Richtlijnen voor de toekomst Sodaproject aanvaard Niet minder dan 27 amendementen liggen op behandeling te wachten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2820 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK_BLAD_VOOR_ ZEELAND WOENSDAG 30 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. vragen wij Uw aandacht voor da familie Traas uit Baarland, die gisteren naar Canada is vertrok ken in het kader van de herver kaveling. Wat niemand mogelijk achtte, lukte vader Traas: in twea weken kreeg hij alles voor elkaar. (pag. 2) Foto boven: De Indonesische delegatie v.l.n.r.: Z.E. Moh. Yamin, Mi nister van Onderwijs, mr Sunario, minister van Buitenlandse Zaken en leider van de delegatie, Iskaq Tjokrohadisurjo, minister van Economi sche Zaken en prof. mr dr Supomo, ambassadeur in Engeland. Foto onder: De Nederlandse delegatie v.I.n.r.: Z. E. prof. dr J. Zijlstra, mi nister van Economische Zaken, mr L. A. Donker, minister van Justitie, mr J. M. A. Luns, voorzitter van de delegatie, de heer J. van de Kieft, minister van Financiën en mr N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Vanmorgen is in de „De Lairesse- zaal op het Binnenhof te Den Haag de conferentie tussen Nederland en Indonesië begonnen over de opheffing van het Uniestatuut, dat op 2 November 1949 in deze zelfde zaal door beide partijen werd onder tekend. Er zijn twee redevoeringen gehouden. De eerste, die sprak was de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, gevolgd door de leider van de Indonesische delegatie, de minister van Buitenlandse Zaken, mr Sunarjo. Mr Luns heeft in zijn rede onomwonden laten weten, dat het niet aan Nederland heeft gelegen, dat er thans gesproken moet worden over de opheffing van het Statuut. Evenmin is de Nederlandse regering er de schuld van, dat terwijl reeds in 1951 van Indonesische zijde de wenselijkheid werd gevoeld om te komen tot herziening van het Statuut, een conferentie op ministerieel niveau eerst nu kan worden gehouden. De woorden van de Nederlandse delegatieleider waren ongetwijfeld niet voor tweeërlei uitleg vatbaar en mr Luns wees er zelf op, dat de gang van zaken in de jaren 1951 tot heden klare taal spreekt. Van zijn kant heeft mr Sunarjo gewezen op het feit, dat zijn regering verlangt, dat over drieërlei zaken wordt gesproken: 1. Opheffing van het Uniestatuut. 2. Vervanging van het statuut door normale diplomatieke betrekkingen. 3. „Terugkeer" van Irian Barat (Westelijk Nieuw-Guinea) tot de republiek Indonesia. Met betrekking tot dit laatste punt meende mr Sunarjo het volgende te moeten opmerken: „Reeds herhaalde malen sinds de souvereiniteitserkenning op 27 December 1949 hebben wij getracht langs de weg van onderhandelingen de spanningen te verdrijven, veroorzaakt door het uitstellen van de oplossing van het vraag stuk Iricji Barat, dit voor het Indonesische grondgebied zo vitale deel, gelegen aan de rand van de Pacific, en tot op de huidige dag is een oplossing steeds uitgebleven. Het Indonesische volk betreurt dit ten zeerste, aangezien de toestand, die daardoor is ontstaan, mede oorzaak is geworden van de ver storing van de vrede in Azië. Zolang het probleem Irian Barat tussen onze heide landen onopgelost blijft, zolang zal ook de vrede in Azië, Australië en de West-Pacific bedreigd blijven." Tevoren had mr Sunarjo opgemerkt,ten overmatige aandacht te schenken aannemen aanwezig was bij de Indonesische vertegenwoordigers ter R.T.C., om inhoud te geven aan de in en door de Unieverhouding gege ven mogelijkheden tot samenwerking zou onze samenkomst op dit ogen-, blik niet nodig zijn geweest! Het heeft niet zo mogen zijn". T egemoetkomend Een schets gevend van alles wat zich rond het Uniestatuut in de laatste jaren heeft afgespeeld, legde minister Luns er de nadruk op, dat ondanks de soms vreemde houding der Indonesi sche regering, de Nederlandse rege ring alles heeft gedaan om een goede verstandhouding te bewaren. Tenslotte sprak minister Luns de hoop uit, dat men er in zal slagen een voor beide partijen bevredigende re geling te vinden. dat er vooralsnog een wyfeling zou zijn in de Nederlandse houding ten aanzien van de opneming van de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda van de conferentie. Deze aarzeling, aldus mr Sunarjo, wordt onzerzijds betreurd, aangezien wij de diepe over tuiging koesteren een plicht te kun nen vervullen, met name spanningen van iedere aard tussen onze beide landen op te heffen, zulks gestuwd door ons verlangen om als souverein land een Lijdrage te kunnen leveren tot het bereiken van een duurzame wereldvrede. Dit verder uitwerkend, kwam mr Sunarjo tot de conclusie, dat als men enige jaren geleden het pro bleem Indo-China, op basis van de bestaande situatie in 1946, had op gelost, er zeker niet zo'n gespannen situatie zou zijn geschapen als waar voor de internationale wereld zich thans geplaatst ziet. In het licht van deze opmerking, zei mr Sunarjo vervolgens, dat de com pletering van de republiek Indonesia tot dat van het voormalig Nederlands- Indië, een waarborg kan worden ge noemd voor het leggen van een basis van stabilisatie van de vrede in de Pacific. HET STATUUT. Over de opheffing van het Statuut zei minister Sunarjo, dat hij hoopte, dat beide partijen tot een gezamen lijke beslissing op dit punt kunnen komen. Nadat deze beslissing is geval len, zullen alsdan op basis van vol ledige souvereiniteit van beide partij en de besprekingen betreffende de andere overeenkomsten van de R.T.C. kunnen worden voortgezet. Daarbij hoeven naar het inzicht van de In donesische regering niet alle R.T.C.- overeenkomsten, die worden beëin digd, vervangen te worden door nieuwe. De militaire overeenkomst is in middels al t een eind gebracht en de overeenkomst op cultureel gebied heeft volgens de Indonesische rege ring zo weinig opgeleverd, dat er geen nieuwe voor in de plaats moet komen. Mr Sunarjo besloot met te zeggen, lat hy er diep van overtuigd was, dat aetgeen hij naar voren had gebracht fedragen wordt door het gehele Indo- lesisclie volk. En hij voegde daaraan ;oe: „Zoals dit tot uitdrukking is ge- romen in de verklaringen van Indone sische politieke en andere organisaties". Minister Luns had aan zijn woorden ran welkom toegevoegd, dat de be sprekingen van grote betekenis zullen zijn; niet alleen voor Indonesië en Nederland, doch ook omdat een en ander plaats vindt tegen de achter grond van een zeer moeilijke wereld situatie. Hij deed een beroep op de In donesische delegatie om de besprekin gen te voeren in een geest van ver draagzaamheid en in het besef, dat men een grote verantwoordelijk draagt. In dit besef ook was het, dat minis ter Luns zei het niet raadzaam te ach- aan het rumoer van de laatste dagen rond de conferentie. Duidelijke taal „Ik verklap u geen geheim", zo vervolgde de minister, „indien ik verklaar, dat de Nederlandse rege ring altijd van oordeel is geweest, dat de Unieverhouding en de erbij behorende R. T. C.-overeenkomsten een gunstige basis waren voor het tot ontwikkeling komen van goede betrekkingen tussen beide landen. Indien in Indonesië na de souve- reiniteitsoverdraeht de wens had be staan, zoals die naar wij moeten Na staatsgreep in Guatemala NEW YORK, 29 Juni. De regering van Guatemala, die vandaag de rege ring van kolonel Diaz door middel van een staatsgreep heeft verjaagd, heeft wapenstilstand gesloten met kolonel Armas, de leider van de opstandelin gen. Na de staatsgreep heeft de nieuwe militaire raad, ex-president Diaz ge arresteerd. Daarna is bevel gegeven alle bekende communisten aan te houden. De volksvertegenwoordiging is ontbonden. Alle politieke gevangenen krijgen amnestie, de censuur is opgeheven en alle radiostations zijn onder regerings- toezicht geplaatst. Leider van de staatsgreep was kolo nel Monzon, die gisteren door ex-presi dent Diaz met de binnenlandse zaken werd belast. De opstandelingen hadden het ul timatum gesteld, dat binnen 48 uur een accoord moet zijn bereikt, daar anders de hoofdstad zwaar zal wor den gebombardeerd. De interamerikaanse vredescommis- sie vertrekt vandaag uit Washington naar Guatemala om een onderzoek in te stellen. De nieuwe regering van Guatemala heeft de commissie alle medewerking toegezegd. WASHINGTON, 29 Juni. „Na beëindiging van onze besprekingen ver klaren wij opnieuw, dat: Wij in hechte kameraadschap verenigd zullen blijven streven een wereld vrede te verzekeren, die gegrondvest is op de beginselen van het Atlantisch Handvest, welke wij nogmaals onderschrijven", aldus begin de gemeenschap pelijke verklaring, die Churchill en Eisenhower na hun besprekingen hebben uitgegeven. „Wat betreft vroeger onafhankelijke staten, die thans in een toestand van slavernij worden gehouden, verklaren wij, dat noch de Verenigde Staten, noch Groot-Brittannië enige regeling of een verdrag zullen onderschrijven, waarin deze toestand zou worden bestendigd of verlengd. ontwikkelen. Te dien einde zullen wij er naar streven op elke denkbare wijze een vollediger en vrijer uitwisseling van goederen en diensten tussen de vrije landen te bevorderen, waarvan alle betrokkenen voordeel zullen heb ben". w.g. Dwight D. Eisenhower, w.g. Winston S. Churchill. Truman nog ernstig ziek. KANSAS CITY, 29 Juni. De toe stand van oud-president Truman wordt beter, doch nog steeds ernstig geacht. Zij herstel van een spoedoperatie is belemmerd door zijn reactie op de toe gediende antibiotische middelen. Militaire kracht is nog nodig Wat betreft landen, die thans te gen hun wil verdeeld zijn, zullen wij er naar blijven streven hun hereni ging mogelijk te maken door het houden van vrije algemene verkie zingen, zulks onder toezicht der Ver enigde Naties, opdat een eerlijk ver loop gewaarborgd zij. Dat wij menen dat de wereldvre de zou worden bevorderd door een, onder afdoende waarborgen, alge mene drastische vermindering van de bewapening, welke alle soorten van wapens moet betreffen. Wij zullen er hardnekkig naar èlij ven streven voorwaarden te scheppen, waaronder de wonderbaarlijke krach ten, die bij kernsplijting vrijkomen, en waarover de mens thans kan beschik ken, zullen worden gebruikt om het mensdom te verrijken en niet om het te vernietigen. Dat wij de Verenigde Naties en an dere internationale organisaties, die in de geest van het Handvest tot stand zijn gebracht om gemeenschappelijke bescherming en veiligheid te verschaf fen, zullen blijven steunen. Wij dringen aan op het in het leven roepen en handhaven van derge lijke regionale organisaties, die in hun eigen gebied de vrede kunnen hand haven en de onafhankelijkheid der daarin wonende volken waarborgen. Wanneer de betrokken volken dat wen sen, zijn wij bereid hun, voor zover doenlijk, geëigende hulp te verschaf fen. Tenslotte verklaren wij dat wij, te zamen met onze vrienden, de geeste lijke, economische en militaire kracht, welke nodig zijn om de hiervoor ge noemde doeleinden op doelmatige wij ze na te streven, zullen handhaven en (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 Juni. Het debat over de wijziging van de omzetbelasting, dat gisteren in de Tweede Kamer is begonnen zal stellig verschillende dagen duren, zo niet enkele weken. De belastingexperts uit de vier fracties die tot nu toe aan het woord zijn gekomen, zijn diep ingegaan op de techniek van de omzetbelasting en hebben reeds talloze wensen kenbaar gemaakt. Op het moment dat voorzitter Kortenhorst de openbare beraadslagingen opende, la gen er reeds 27 amendementen op behandeling te wachten. Dat belooft de komende dagen wat te worden, want in het algemeen zijn onze belasting deskundigen in de volksvertegenwoordiging vasthoudende mensen. Het wets ontwerp is reeds vrij oud. Het dateert van 19 Juni 1952, maar minister v. d. Kieft heeft inmiddels belangrijke wijzigingen aangebracht. De belangrijkste bepaling is ongetwijfeld dat de kleinhandel van de omzetbelasting is vrij gesteld. Iedere kleinhandelaar die naast zijn leveringen aan particulieren ook nog aan andere zaken levert dus ook grossier is wordt ontheven van de verplichting omzetbelasting te betalen als zijn „grossiersomzet" niet hoger is dan f 10.000 per jaar. Er zijn ook kleinhandelaren die zelf een product vervaardigen. Volgens de wet zijn zij fabrikant. Maar als de om zet van de kleinhandelaar-fabrikant, wat zijn productie betreft, niet groter is dan f 1200 wordt hij ook vrijgesteld. Het aantal vrijstellingen is aanmerke- sociale en culturele organisaties. De juiste wijzigingen zijn af te le zen van het volgende staatje: Cijfers: resp. wetsontwerp, huidige toestand in procenten, fabrikanten aan grossiers 5 4 fabrikanten aan part. 4 4 diensten aan ondernemers 4 4 vervoer 3 3 onroerend werk 3 3 weeldetarief 15 15 tussentarief 10 7 levering door grossiers of 1 Daarnaast wordt de omzetbelasting lijk uitgebreid, vooral ten gerieve van bij invoer verhoogd, terwijl tevens In enkele regels melden wij nog DAT gisteren in Seroos- kerke op Schouwen, Zee- lands kleinste gemeente, raadsverkiezingen zijn ge houden. De lijst Geluk, die de P.v.d.A. vertegenwoor digt behaalde 3 zetels, waar van 1 ten koste van Lijst Klompe die de A.R., C.H. U. en V.V.D. vertegenwoor digt en die er thans nog 4 heeft. DAT gisteren onder grote belangstelling te Bergen op Zoom het stoffelijk over schot van de heer A. van Riesen, directeur van de Groot-houthandel ter aarde is besteld. Honderden bewe zen hem de laatste eer en tientallen kransen bloem stukken van verscheidene verenigingen, waarvan hij lid was dekten de baar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemeester Peters, de heer Jaarsma en door jhr de Ranitz namens het hoofdbestuur van de V.V.D. Namens V.V. Dosko sprak de heer v. d. Vrede en namens de familie de heer E. N. C. van Riesen. Nadat de oudste zoon van de over ledene dank had gebracht voor de eer aan zijn vader bewezen, sloot de Elseman deze rouwplechtigheid. DAT gisteren in het zie kenhuis te Goes is overle den, de heer Jac. Scheele uit Yerseke, die, zoals gemeld, Maandag bij het kreeftvis- sen, door een hersenbloeding is overvallen. De overledene was secretaris-penningmees ter van de Yersekse boog schuttersvereniging „Sora- nus" en jarenlang bestuurs lid van de kreeftenvissers- vereniging „Yerseke". DAT de motorrijder Mod- derkreeke uit Krabbendijke gisterochtend te Bergen op Zoom een onvrijwillige duik maakte in de haven doordat hij plotseling moest remmen voor een militaire auto en daarbij slipte. Zijn motor bleef op de rand van de ha ven liggen. In de haven stond geen water. De man brak drie vingers en liep verwondingen aan het hoofd op. Hij werd in het Burger gasthuis verbonden. DAT gistermiddag de 15- jarige C. H. uit Middelburg fer hoogte van de graansilo iet zijn kano is gekanteld toen hij trachtte vast te ha ken aan de roeiboot van een passerend schip. Een uit Utrecht afkomstige P.T.T.- ambtenaar, H. Vleemink, die hier werkzaam is, sprong in het water en haalde de reeds bewusteloze knaap op de kant. DAT de Jonge Kerkgroe- pen uit Kapelle, Biezelinge en Schore gisteravond een gecombineerde openlucht vergadering hebben gehou den, en daarbij een forum hebben gevormd, dat zich heeft bezig gehouden met vraagstukken over emigratie I compensatie wordt verkregen door de invoer van metaalertsen, zink, lood en tin onder de omzetbelasting te doen vallen. Dan is er nog de integratiehef fing voor de geïntegreerde bedrijven, bedrijven dus, die iets fabriceren van grondstof tot eindproduct. Zij zouden een eenmalige heffing van de omzet belasting hebben, terwijl een product dat verschillende bedrijven doorloopt verschillende malen is belast. Daarom wordt voorgesteld om geïntegreerde bedrijven desnoods tweemaal te be- lsstën GEVAARLIJKE BELASTING. De eerste spreker in dit debat, de heer v. d. Heuvel (A.R.) noemde de omzetbelasting een gevaarlijke belas ting, omdat men nauwelijks merkt dat zij wordt opgebracht. Niet minder dan f2100 min brengt deze belasting jaar lijks op, dat is ongeveer 25 van de totale staatsuitgaven. Men betaalt deze belasting met een zekere opgewekt heid, maar het is fout de belastingdruk op die manier te versluieren. Zoals ook de andere sprekers deden, uitte de heer v. d. Heuvel verschillen de wensen. De meesten zullen we laten rusten tot de behandeling van de amendementen en de artikelen. Dan komen alle wensen automatisch naar voren. Wel dient stellig vermeld te worden, dat de A.R.-fractie accoord gaat met de integratieheffing, maar dat zij zich afvraagt of deze bij K.B. moet worden uitgevaardigd. Dit kan net zo goed bij de gewone wet. De heer v. d. Heuvel voerde verder nog het pleit om het groothandelstarief zo mogelijk te verlagen. Toen destijds de defensielasten op f 1500.per jaar werden gesteld is de omzetbelasting op vele artikelen aan- merkelijk verhoogd. Maar nu de defensieonkosten iets lager zullen worden, bestaat bij de he ren v. d. Heuvel (A.R.) Hofstra (Arb.) en Lucas (K.V.P.) de neiging om de fensieverhoging van de verschillende artikelen te doen verdwijnen. Totaal zal hierdoor ongeveer f22 min vrijko men. SODAPROJECT AANVAARD. Met 54 tegen 34 stemmen heeft da Tweede Kamer het sodaproject aan vaard. Tegen stemden de socialisten, communisten en K.N.P. De heer Ne- derhorst (Arb.) heeft in een lange „korte verklaring" uiteengezet, dat de tegemoetkomingen van minister Zijl stra niet voldoende waren om voor te stemmen. DE BILT ZEGT: Droog weer. DE BILT, 29 Juni. Droog weer met aanvankelijk zonnige perioden, maar in de loop van de dag van het Noordwesten uit toenemende bewol king. Matige wind, krimpend van Noordwest naar Zuidwest. Minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1