Geschilpunten maken verdere besprekingen over Azië nodig VERRASSENDE WENDING IN GUATEMALA Belgische bezorgdheid over het Deltaplan „Bekeerde" Rus wordt aan de tand gevoeld Communique van Eisenhower en Churchill Maar Rood-China streeft naar Bondgenootschap in Z.-O. Azië Nu strijd tussen twee anti-commu nistische regeringen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlander door Duitse gangsters overvallen Verklaringen van Nehroe en Tsjoe en Lai Kijk alleen door een zwart glaasje Dringende medische oproep Er is nog een andere Zonsverduistering over Europa oplossing Wereldrecord vasten De lonen bij de spoorwegen Wet voor tandheel kundige inrichtingen Hij had aandeel in massa-deportaties Uitgave) :gtlc'ntmg „Zeeuwscli Dagblad" Hoofdkantöbr: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor Lfgdvertenties 2970, voor redactie i >435. Öiro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Te lef. 2764; Middelburg: Korte Noordstr. SS. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2819 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 oent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. hebben we weer alle reden om de vlaggen uit te steken, want de Prins der Nederlanden, Z. K. H. Prins Bernhard viert zijn 43ste verjaardag. Maar ook willen we deze dag niet vergeten dat juist een jaar geleden Japan door een grote watersnood werd geteis terd. W.-DUITSLAND VOLWAARDIG B0HDGEH00T WASHINGTON, 28 Juni. Na afloop van de vierdaagse Brits- Amerikaanse besprekingen hebben President Eisenhower en Premier Churchill een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waaruit ener zijds blijkt dat men het op bepaalde punten eens is geworden. Ander zijds moeten echter omschrijvingen de geschilpunten omtrent Azië camoufleren. „In deze enkele dagen van vriendschappelijke en vruchtbare bespre kingen hebben wij (President Eisenhower en Premier Churchill) ver schillende onderwerpen van wederzijds en wereldbelang besproken", zo begint het communiqué. Hierna wordt gezegd, dat de Westduitse Fede rale Republiek als gelijkwaardig deelgenoot in de gemeenschap van de Westerse landen moet worden opgenomen, en dat een eind moet wor den gemaakt aan de onzekerheid, die over dit land bestaat. Billy Graham nog ziek. FRANKFORT, 28 Juni. De Ame rikaanse evangelist Billy Graham is gisteravond j.l. in het Amerikaanse le- gerziekenhuis te Frankfort opgenomen, daar hij weer last had van een nier aandoening. Zijn reis naar Parijs werd uitgesteld tot Dinsdag. Volgens zijn assistent gaat hij goed vooruit. Nader ingaande op het probleem van ór. Europese Defensie Gemeenschap zeggen de staatsleiders, dat het Ver drag door vier van de zes betrokken staten is bekrachtigd. Met nadruk wordt verklaard, dat het duidelyk is, dat deze landen niet be reid zijn hun bekrachtiging als niet ge daan te beschouwen en opnieuw een Ingewikkeld debat over deze zaken te openen. Premier Churchill en Eisenhower zijn er van overtuigd, dat een nieuw uitstel van het in werking treden van het E.V.G. Verdrag en de overeen komst van Bonn een nadelige invloed zal hebben op de saamhorigheid van de Atlantische landen. „Wij wensen opnieuw te bevestigen", zo wordt dan nog gezegd, „dat wij het door Frank rijk geïnspireerd plan voor Europese eenheid, waarvan de E.V.G. slechts een van de vormen is, en dat zo vele belof ten in zich houdt voor het heersen van vrede en welvaart in Europa, krachtig blijven steunen". ZUID-OOST-AZIE. De Staatsleiders delen verder mee, dat zij gesproken hebben over de toe stand, die zou ontstaan na het sluiten van een overeenkomst over Indo-Chi- na en over de gevolgen van het mis lukken van de Geneefse besprekingen over dit onderwerp. „Wij zullen voortgaan met het op stellen van plannen, om in beide ge vallen aan de dan ontstane toestand het hoofd te kunnen bieden", zo wordt er aan toegevoegd. Churchill en Eisenhower zijn ervan overtuigd, dat indien de Franse rege ring zich in Genève tegenover eisen zou zien gesteld, die het bereiken van een aanvaardbare overeenkomst over STADE, 28 Juni. In de nacht van Zondag op Maandag is de 66-jarige Nederlandse automobilist O. uit IJmui- den te Ottersberg in het district Ver den in fder-Saksen door twee jonge lieden overvallen en neergeslagen. De aanranders verdwenen na de overval met de auto van de heer O., die met zware verwondingen in het ziekenhuis van Verden moest worden opgenomen, De Nederlander had de jongelui, die hem gevraagd hadden te mogen mee rijden, in zijn auto meegenomen. On derweg gaf hij een van hen het stuur in handen, waarop deze de wagen in plaats van naar de grote verkeersweg BremenHamburg naar Ottersberg reed en de wagen op het goederenem placement van het station liet stoppen. Hier overvielen de jonge bandieten de argeloze automobilist en sloegen hem met een hard voorwerp op het hoofd. Er (.utspoh zich een hevig ge vecht, waarbij de Nederlander een van de aanranders met een zakmes ver wondde. Het gelukte de hevig bloeden de heer O. tenslotte, de auto te ver laten. Toen hij naar de post van een spoorwegwachter liep, werd hij door een der onverlaten ingehaald en van zijn geld beroofd. De heer O. was op weg naar Zwe den. Behalve zijn auto zijn ook vier kof fers met kleren en 180 gulden, 160 Zweedse kronen en 150 Deense kronen hem ontstolen. Maandag is de auto van de heer O. bij Wintermorr in het district Soltau (Neder-Saksen) aangetroffen. Besprekingen in Indo-China uitgesteld. HANOI, 28 Juni. De bestandsbe sprekingen in Indo-China, die gisteren zouden beginnen, zijn tot twee keer uitgesteld. Er waren moeilijkheden ontstaan over de procedure bij de ope ning van de besprekingen. Indo-China zouden verhinderen, dit een ernstige weerslag zou hebben op de internationale toestand. COMMENTAAR. De voorzichtige bewoordingen in het communiqué over Zuid-Oost-Azië zijn door Westelijke waarnemers op de Ge neefse conferentie met instemming ontvangen. Hieruit blijkt het oprechte verlangen van de Britse en de Ameri kaanse regering de Indochinese vredes conferentie een redelijke kans op het bereiken van een regeling te geven. Franse ambtenaren te Genève gaven uiting aan hun tevredenheid over de waarschuwing voor de gevaren die zul len ontstaan, indien de communisten Ook de premier van India, Nehroe, en de premier van communistisch Chi na, Tsjoe en Lai, hebben na afloop van hun besprekingen een gemeenschappe lijk communiqué uitgegeven. Deze staatsleiders verklaren dat de politieke regeling in Indo-China de vorming van vrije, democratische verenigde en on afhankelijke staten ten doel moet heb ben. Deze staten mogen niet gebruikt worden voor agressieve bedoelingen of worden blootgesteld aan buitenlandse inmenging. De twee premiers bevelen de be ginselen, neergelegd in de inleiding op het Chinees-Indiase Verdrag in zake Tibet, aan als basis voor de op lossing van het Indo-Chinese vraag stuk en andere Aziatische proble men. Men gelooft dat dit communiqué de weg effent voor een serie niet aanvals verdragen tussen Aziatische landen ge baseerd op de genoemde beginselen. Deze beginselen zijn wederzijdse eer bied voor eikaars territoriale on schendbaarheid en souvereiniteit, we derzijdse non-agressie en, geen inmen ging in eikaars binnenlandse aangele genheden. Een andere conclusie, die uit dit com muniqué getrokken kan worden is, dat Rood-China hereid is onafhankelijk van Rusland te onderhandelen en er naar streeft een Aziatisch Bondgenoot schap op te bouwen. Met spanning ziet men in New Dehli dan ook uit naar De zonsverduistering morgen. AMERSFOORT, 29 Juni. Met het oog op de zonsverduistering morgen, wordt van medische zijde met klem aangeraden, niet met het blote oog naar de zon te kijken, maar zulks te doen door een zeer zwart beroet glaas je. Het anders verblindende zonlicht wordt bij de komende verduistering 80 procent verduisterd, maar de warmte stralen werken wel op het netvlies in. Daar het oog door zijn bouw als een brandglas werkt, bestaat grote kans op verbranding van de gele vlek van het oog, een verbranding, welke onherstel baar is. Men zij dus gewaarschuwd en gebruike bij observatie van de zon een zwart beroet glaasje. Een zonnebril, ook al is die zeer donker, is beslist af te raden, daar deze nog te veel licht en warmtestralen doorlaat. Frankrijk onaanvaardbare eisen stel-1 het verloop van de besprekingen van len. I Tsjoe en Lai in Rangoon, Senaatscommissie stelt vragen Op 30 Juni zal de schaduw van de maan haar weg afleggen over een ge deelte van Europa dat wij hierbij in kaart hebben gebracht. Te beginnen bij IJsland, zal deze baan van duisternis, met een breedte van ongeveer 140 km over de aarde glijden. In Zuid-Zweden zullen Nederlandse waarnemers me tingen verrichten. Verder zijn over geheel Europa een aantal waarnemings posten opgesteld. Zoals in de meteorologie gebruikelijk, kent met de poli tieke afscheidingen van Europa niet. Het laatste punt waar de maanschaduw de aarde raakt, ligt in het Noorden van India. In de schematische voorstelling laten wij zien hoe de om de aarde cirkelende maan zich op deze dag juist tussen de zon en de aarde inplaatst, waardoor dit hemellichaam voor een deel het zonlicht blokkeert. Wapenstilstand in het verschi et NEW VORK, 28 Juni. De nieuwe militaire regering, die onder leiding van kolonel Carlos Diaz, opperbevelhebber van de strijdkrachten in Guate mala, is gevormd, heeft de communistische partij in het land verboden. Dit is indirect het resultaat geweest van de actie van de anti-communistische op standelingen. Deze opstandelingen ecbter, die op hun heurt ook weer een regering hebben gevormd, hebben verklaard, dat zij met deze regering niets te maken willen hebben. De toestand is dus enigszins verward. Wel is duide lijk geworden dat thans twee anti-communistische regeringen in het land .tegenover elkaar staan. BRUSSEL, 28 Juni. De Belgische Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft, tijdens haar laatste ver gadering, haar bezorgdheid uitgespro ken met betrekking tot de kwestie der BelgischNederlandse waterwegen. De commissie vraagt zich af of de re cente verklaring van minister Luns in de Nederlandse Eerste Kamer met be trekking tot het advies der Deltacom missie, betekent dat de aanleg van een nieuwe verbinding ScheldeRijn niet langer noodzakelijk wordt geacht of althans dit vraagstuk opnieuw bestu deerd zal moeten worden. In dat geval zouden de door de commissie van CauwelaertSteen- berghe voorgestelde oplossingen op nieuw moeten worden uitgesteld het geen nadelig zou zijn voor de geza menlijke inspanningen om tot een Economische Unie te geraken. Een lid der commissie merkte op dat een verbinding tussen Maas en Rijn zowel kan geschieden volgens het tracé WezelNeuss als volgens het tracé duurder doch het is, gezien het belang van de zaak, zo betoogde hij, te ver BRUSSEL, 28 Juni. De 53-jarige Duitser Willy Schmitz, beter bekend onder de naam van „Fakir Heros", heeft besloten het onlangs te Rijsel door een echte fakir gebroken we reldrecord te verbeteren. Hij is daar toe te Oostende in een glazen kist gekropen en is voornemens hier meer dan 90 dagen in te blijven zon der enig vast voedsel tot zich te ne men. De kist werd door een deur waarder verzegeld. Heros heeft slechts een voorraad water, een groot aantal pakjes sigaretten en een radiotoestel bij zich. De Duitse fakir, die sedert 1926 reeds veertien keer het wereldrecord vasten op zijn naam bracht, weegt thans 84 kg. Hij rookt in zijn glazen gevangenis 100 sigaretten per dag en slaapt, naar hij beweert, slechts twee tot drie uur. Gevecht aan Israëlische grens. AMMAlT, 28 Juni. Vanmorgen zijn twee leden van het Jordaanse Ara bische legioen gedood en een boer ge wond, toen een patrouille van het Ara bische legioen nabij het dorp Azzoen, in de sector Toelkarem, in Noord- Jordanië, in botsing kwam met een Is raëlische patrouille. De patrouille, die enige tijd later te rugtrok, liet een gewonde Israëliër achter. BornNeuss. Het eerste is langer en wezenlijken. De Belgische regering zou de Nederlandse moeten doen weten, al dus dit lid, dat zij indien nodig tot deze maatregel haar toevlucht zou ne men. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een schrijven gericht tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de Bedrijfsunie. In deze brief heeft het college van Rijksbemiddelaars zijn zienswijze te kennen gegeven omtrent een wijziging van het algemeen regle ment dienstvoorwaarden. Het heeft verzocht op grond van de verstrekte gegevens te pogen tot overeenstem ming te komen. Koningin Elizabeth, heeft gisteren in het Buckingham Paleis de hoogste Britse onderscheiding, de Orde van de Kousenhand, verleend aan Koning Gustaaf Adolf van Zweden. De Zweed se Koning kende de hoogste Zweedse orde, de orde van de Serafijn, aan de Hertog van Edinburgh toe. De eigenlijke (communistische) re gering van Guatemala, is onder druk van het leger afgetreden, nadat de op standelingen grote overwinningen had den geboekt. De opstandelingen waren de hoofdstad tot op een afstand van 115 km genaderd. De afgetreden President Jacob Ar- benz heeft zijn land verlaten via San Salvador en Panama. Nadat de nieuwe president, kolo nel Diaz, op 't kussen was komen te zitten, heeft hij de wens uitgespro ken om te komen tot het staken van het vuren. Aan de Amerikaanse am bassadeur in de hoofdstad zou men hierna gevraagd hebben of Amerika zijn diensten zou willen aanbieden om verder bloedvergieten te voorko men. Als voorwaarde zou men hier bij gesteld hebben, dat de leider van de opstandelingen, Armas, niet toe gestaan moest worden zich van de macht meester te maken. Churchill en Eisenhower zijn het eens over het Suezkanaal. NEW YORK, 28 Juni. Winston Churchill en President Eisenhower zouden overeenstemming hebben be reikt over een voorstel om in een pe riode van twee jaar alle Britten uit de Suez-Kanaalzone terug te trekken. Aan Egypte zou worden gevraagd de Britten te vervangen door burgerlijk personeel van zijn eigen keuze. Egypte zou voorts geallieerde troepen in de zóne moeten toelaten ingeval van een Sowjet-aanval op het Midden-Oosten. TOENADERING. Toen dc leider van de opstandelin gen, kolonel Armas, vernam, dat pre mier Arbenz was ontslagen en vervan gen door kolonel Diaz, zo wordt later nog gemeld, heeft hij gezegd, dat aan één van de door hem gestelde voor- DEN HAAG, 28 Juni. Tandartsen en geneeskundigen zullen, indien zij practijk willen uitoefenen in een tand heelkundige inrichting, daarvan vooraf mededeling moeten doen aan de ge neeskundige inspecteur van het staats toezicht op de volksgezondheid, in wiens ambtsgebied de inrichting ge legen is. Van de inspecteur krijgen zij een bewijs van ontvangst van de me- deling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs mogen zij niet in een tandheelkundige inrichting wer ken. Zij zullen geen praktijk mogen uitoefenen in een tandheelkundige in richting waarvoor direct of indirect, binnenslands-of buitenslands, reclame wordt gemaakt, dan wel acquisitie methoden worden toegepast. Dit zijn de voornaamste bepalingen van een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp „Bestrijding van ongewenste praktijken bij zogenaamde tandheelkundige inrichtingen" (wet op de tandheelkundige inrichtingen). Tandheelkundige inrichtingen, zo wordt verder voorgesteld, zullen te al len tijde toegankelijk zijn voor de ambtenaren van het Staatstoezicht op waarden is voldaan. Hij riep kolonel de Volksgezondheid. Overtredingen Diaz per radio op de communistische kunnen worden gestraft met een geld- leiders te arresteren. boete van ten hoogste duizend gulden. Amerikaanse commissie naar Duitsland MüNCHEN, 28 Juni. Een commis sie uit het Amerikaanse Congres heeft te Münehen de voormalige luitenant kolonel bij de Russische geheime po litie (M.V.D.) Grigori Stepanowitsj Burlitski ondervraagd over zijn aan deel in massa-deportaties en het uit roeien van bevolkingsroepen. Burlitski, een 36-jarige Kozak, week een jaar geleden naar het Westen uit, omdat hij, volgens zijn zeggen, zich niet langer kon verenigen met een stelsel, dat zo meedogenloos was voor zijn eigen volk. Burlitski heeft verklaard, dat hij in 1944 betrokken was geweest bij de de- In enkele regels melden wij nog DAT de raad van Krui ningen gisteravond besloten heeft tot toelating van het nieuwe raadslid de heer J. de Bat (A.R.) die de zetel zal innemen van de heer D. M. de Bruin, die naar Goes vertrekt. De voorzitter bracht de heer De Bruin hartelijk dank voor diens arbeid in deze gemeente. Voorts werden enkele nieu we straatnamen in het uit breidingsplan vastgesteld, nl Clercqswegje, Burgemeester Vogelaarstraat, Beatrixstr. en Irenestraat. DAT in dezelfde raadsver gadering is medegedeeld, dat de schippersschool „Ma- ria-oord" te Hansweert waarschijnlijk niet zal te rugkeren en in Sittard zal blijven waar ze thans is ge vestigd. DAT de Yersekse visser, de heer Jac. Scheele, toen hij gisteren bü het Goese Sas aan het kreeftvissen was door een hersenbloeding is overvallen. De Gebr. Mey- aard hebben hem huiswaarts vervoerd en vandaar werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Goes overge bracht. Zijn toestand was gisteravond zeer ernstig. DAT in de raad van Yer- seke gisteravond de heer W. L. Hirdes is beëdigd als ge meente-ontvanger. Hij werd tevens benoemd tot ambte naar van de Burgerlijke Stand. Medegedeeld werd, dat Het Nut een nieuwe houten bewaarschool zal krijgen. DAT de Chr. Kleuterschool te Westkapelle, die enige tijd wegens kinkhoest geslo ten is geweest, morgen her opend zal worden. DAT gisteren in de aula van het Zierikzees Lyceum het Bureau voor Beroeps keuze op Schouwen-Duive- land heeft vergaderd. Door de heer E. P. J. Saltherr Krips werd een uiteenzet ting gegeven over de werk zaamheden op een groot kantoor., DAT te Rotterdam is ge slaagd voor het examen electro-techniseh installa teur, de heer A. J. van Wil- legen Jzn te Kapelle. DAT aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het aanvul lend examen (baccalaureaat) in de economische weten schappen de heer R. Sorg- drager te Vlissingen. portatie van bijna een millioen men sen. In de jaren 1943 tot 1945 was het zijn voornaamste taak in het Sowjet- leger geweest opdrachten betreffende massa-deportaties en het uitroeien van grote groepen personen, uit te voeren. Zo zou hij betrokken zijn geweest bij het wegvoeren van Russische officie ren naar Siberië en gebieden in het Verre Oosten en bij het uitroeien van Partisanen in Littauen in de jaren veertig. In 1942 en 1943 had hij dienst ge daan in de Noordelijke Kaukasus, waar hij er voor moest zorgen dat er geen Duitse spionnen in het Russische leger doordrongen. Later had hij te Moskou een opleiding gevolgd voor de grens wacht, waarna hij dienst had gedaan in Oost-Pruisen, Littauen en het Zuide lijke grensgebied van de Sowjet-Unie. De helft van het millioen Russen, dat naar Centraal-Azië werd gedeporteerd in de laatste oorlog, bestond uit de ge hele bevolking van de republiek Tsjechen-Inguisj. Mannen, vrouwen en kinderen werden in Februari 1944, op de Russische legerdag, opgepakt op be schuldiging van de geheime poltie, dat de bevolking de Duitse troepen hielp. LONDEN, 28 Juni. Nigel Birch, onderminister van Defensie, heeft in een schriftelijk antwoord aan het La gerhuis verklaard, dat de Britse rege ring geen bewijzen heeft, dat er atoomwapens zijn gezonden aan het Oostduitse leger of het Sowjet-leger in Oost-Duitsland. DE BILT ZEGT: Iets minder koud. DE BILT, 28 Juni. In het binnen land nog enkele buitjes. Afnemende bewolking met opklaringen, vooral langs de kust. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen West en Noord. Iets minder koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.21 u., onder 21.07 u. Maan op 3.58 u., onder 21.15 u. Hoogwater Woensdag 30 Juni: Vlissingen: 1.13 u. 2.22 m., 13.43 u. 2.26 m. Terneuzen: 1.42 u. 2.41 m., 14.17 u. 2.45 m. Wemeldinge: 3.06 u. 1.83 m„ 15.36 u. 1.87 m. Zierikzee: 2.52 u. 1.58 m., 15.25 u. 1.61 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1