KOORTSACHTIG WESTELI|K DIPLOMATIEK CONTACT ver Groot verschil van mening tussen Engeland en V.S. Zeeuwse vissers zullen de moed nooit opgeven Indrukwekkende herdenking te Westkapelle PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag besprekingen in Indo-China Frankrijk gaat zijn eigen weg Rusland vraagt tankboot terug Richard Jensen overleden Dr Korringa sprak over het Delta-plan De zonsverduistering Subsidie voor bouw op duurdere grond Guatemala gevaar voor Westelijke halfrond Ook in de gevel van het gemeentehuis werd een steen onthuld Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2488 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie -2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstra at 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2818 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 28 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Krulningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Teraeuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. beginnen de militaire deskundi gen van beide partijen in Indo- China in een klein plaatsje 40 km ten Noorden van Hanoi de de wapenstilstandsbesprekingen. Het resultaat van deze onder handelingen is van grote beteke nis voor het alsnog gedeeltelijk slagen van de Geneefse confe rentie. WASHINGTON, 28 Juni Nu de besprekingen in Genève zijn gestaakt, is er het afgelopen weekeinde een koortsachtig diplomatiek contact ontstaan tussen de verschillende landen, die direct bij de Aziati sche en Europese problemen zijn betrokken. De besprekingen tussen Eisenhower en Churchill brachten aan het licht hoe ver het Amerikaanse en Engelse standpunt van elkaar af wijken. De Franse president, Coty, beantwoordde een schrijven van Eisen hower, waarin de Amerikaanse president aandrong op een spoedige ratificatie van het E.V.G.-Verdrag. De premier van India, Nehroe, had een onderhoud met zijn Chinese communistische ambtsgenoot, Tsjoe en Lai, die van Genève naar New Dehli was gevlogen. Vandaag zal Tsjoe en Lai doorreizen naar Birma om ook daar met zijn ambtsgenoot het Aziatisch probleem te bespreken. Tenslotte werd gemeld, dat vandaag de bestandsbesprekingen in Indo- China in het dorpje ten Noorden van Hanoi zullen beginnen. EISENHOWER-CHURCHILL. Eisenhower en Churchill en hun mi nisters van Buitenlandse Zaken zijn het weekeinde verscheidene malen bijeen gekomen De Ver. Staten hebben zich met te genzin neergelegd bij de Britse weige ring om onmiddellijk internationale besprekingen voor een Verdedigings verdrag voor Zuid-Oost-Azië te begin nen. Met nadruk betoogde Churchill, dat eerst het resultaat van de bespre kingen in Genève moeter worden af gewacht. De Commissie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels het plan- Eden, dat een Aziatisch Verbond in houdt, verworpen. Dit plan, aldus de- Opgepikt door Amerikanen? LONDEN, 25 Juni. Het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau „Tass" meldt, dat de Sowjet-regering een nota aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou heeft doen toekomen waar in de onmiddellijke vrijlating van een Sow jet-tanker wordt geëist. De tanker zou in de Formosaanse wateren door een Amerikaanse torpedobootjager op gebracht zijn. „Het is duidelijk, dat het opbrengen van het tankschip door een oorlogsbodem in wateren, welke door de Amerikaanse vloot worden beheerst slechts door een Amerikaans vaartuig heeft kunnen geschieden", aldus de nota. De Sowjet-Unie eist bestraffing van het Amerikaanse personeel en maat regelen ter voorkoming van dergelijke incidenten in de toekomst. Anders zal de Sowjet-regering zich genoodzaakt zien maatregelen te treffen, ter ver zekering van de vrije vaart van Sow jetrussische handelsschepen op de zeeën in dit gebied. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sowj et-nota nog geen bewijs er voor is, dat Amerika iets te maken heeft met het opbrengen van het tank schip voor Formosa. UTRECHT, 26 Juni. Dezer dagen over leed op 82-jarige leeftijd de heer Richard Jensen, één der pioniers van de Deense Chr. vakbeweging en een bekende figuur in de kringen van de Prot. Chr. Arbei- dersinternationale. Onder enorme moeilijkheden en on danks machtige tegenwerking gaf de overledene jarenlang mee leiding aan de Kristeligt Dansk Faellesforbund in zijn strijd tegen de machtige en door de regering gesteunde socialistische vakbe weging, die vrijwel een arbeidsmonopolie bezit en door haar optreden de leus „rood of geen brood" in Denemarken tot waar heid maakte. ze commissie, zal de communistische veroveringen in de hand werken. De commissie heeft dan ook tijdens de besprekingen een speciaal schrijven gericht aan president Eisenhower waarin dringend wordt verzocht het Engelse plan niet te aanvaarden. Interessant was, dat tijdens het noen maal gisteren Churchill sprak over Eden als zijn opvolger. Ook de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, nam aan de besprekingen deeL COTY-EISENHOWER. De Franse president, René Coty, heeft Eisenhower geantwoord, dat Frankrjjk streeft naar een spoedige oplossing van het vraagstuk van de Europese Defensie. Ook schreef Coty dat Frankrijk steeds bereid is het vraagstuk van het herstel van de vre de in het Verre Oosten met de V.S. te bestuderen. Duidelijk is, dat Mendes France zijn eigen weg gaat. DU E.V.G Ook in Europa heeft men het week einde niet stil gezeten. Zo is in Brussel het besluit gevallen, dat Spaak namens de Benelux-landen Woensdag in Parijs besprekingen zal voeren over de E.V. G. In Washington wordt aangeno men dat de Beneluxlanden een be langrijke bemiddelingstaak zullen hebben om een andere oplossing voor de E.V.G. te vinden. De bemid delingspogingen van de Benelux zouden van dezelfde aard moeten zijn, als die welke het plan-Van der Goes in het leven hebben geroepen FRANKRIJK-DUITSLAND. In hoeverre de Benelux zal moeten bemiddelen zal afhankelijk zijn van het resultaat van de besprekingen die de Fransman Guerin de Beaumont deze week in Bonn over de Frans-Duitse vraagstukken zal houden. Men neemt aan dat Beaumont een concept van de Franse compromis-voorstellen ten aan zien van de E.V.G. bij zich zal hebben. ENGELSEN BEZOCHTEN BERGEN OP ZOOM. BERGEN OP ZOOM, 26 Juni. Een groot aantal Engelse familieleden en oud-strijders hebben vandaag na de plechtige herdenking te Westkapelle een bezoek gebracht aan de graven van hen die hierbij het leven lieten en die op het Engelse kerkhof te Bergen op Zoom een laatste rustplaats hebben gevonden. Door Commandore D. W. Child werd namens de commando's en de marine een krans bij het gedenk teken gelegd. Ook Rear Admiral A. J. Pugsley bracht een niet-officieel bezoek aan de begraafplaats waar hij de gevallen strijdmakkers eerde. De hoge gast was in gezelschap van Major-General C. F. Philips van de 47e Commando's; Cap tain L. R. Grant en Rev. Gover, van de Royal Navy. Vergadering van „Zevibel" MIDDELBURG, 26 Juni. De Zeeuwse vissers zullen zich blijven ver zetten tegen de uitvoering van het Deltaplan. Ondanks de vele moeilijkheden! waarmee men ook zonder dit millioenenproject te kampen heeft, laat men de moed niet zakken. Vandaag vergaderde in Middelburg de vereniging Zeeuwse Visserij Belangen, „Zevibel", onder leiding van drs A. L. S. Locke- feer. Deze stipte in zijn openingswoord enkele van de moeilijkheden aan, doch wees erop, dat Zevibel steeds meer erkenning krijgt; ze gaat meetellen, ook bij de besprekingen over het Deltaplan. HILVERSUM, 26 Juni. De Neder landse radio zal op 30 Juni ruimschoots aandacht besteden aan de totale zons verduistering. N.C.R.V. en V.A.R.A. zullen tezamen een aantal reporters zenden naar Zuid-Zweden en naar punten in Nederland om de luisteraars van hun indrukken te vertellen. In Z.- Zweden zullen de radioreporters zich voegen bij de Nederlandse amateurs, die daar waarnemingen verrichten. In Nederland zal men de reacties bij mens en dier bespreken aan de hand van commentaren van deskundigen op rschillend terrein. I De moeilijkheden bestaan vooral in de mosselsector, waar men niet langer genoegen wenst te nemen met de pachtheffing van percelen, die niets of nagenoeg niets opbrengen. Slechts met algehele kwijtschelding van pacht wil men accoord gaan. Er moeten moge lijkheden onderzocht worden om ook hier tot een wettelijke regeling te ko men. Een andere moeilijkheid is de so ciale positie van de deelvissers. Deze zaak is thans in een landelijke com missie aan de orde gesteld. De heer Lockefeer wees erop dat, ondanks vaak anders luidende geruchten, de Zevibel hier steeds een constructief opbouwend beleid heeft gevoerd. De uitstekende vertegenwoordiging van de vereniging in verscheidene commissies bewijzen, dat de organisatie leeft en dat ze wordt erkend als de organisatie der Zeeuwse vissers. Meer echter kon nog worden gedaan als ook de oesterkwekers lid werden. Het zou de financiële positie zeker ten goede komen. En deze finan ciële positie is niet zo best, zo bleek uit het jaarverslag en de begroting van penningmeester, burgemeester Willem- sen uit Yerseke. Men zal een voorzich tig beleid moeten voeren. Dr KORRINGA OVER HET DELTAPLAN. Het belangrijkste punt uit deze ver gadering Avas het Deltaplan en de ge volgen voor de Zeeuwse vissers. Dr Korringa, bioloog van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek, die hier over sprak, bekeek iedere tak van vis- rerij apart. Van de botvisser blijft wei nig over want die vindt voornamelijk in de Oosterschelde plaats. De ansjovis visserij gaat eveneens verloren. De garnalenvisserij, die zich voornamelijk afspeelt in de Westerschelde en de mond van de Oosterschelde zal slechts voor een bescheiden deel verloren gaan. Met de kreeftvisserij en vooral de kreeftcuituur is het anders gesteld. De parken in Yerseke, Bergen op Zoom en Tholen kunnen wei sluiten. Men denkt er echter ernstig over plaatsen te zoe ken waar men elders kreeftenparken DAT in het ziekenhuis te Amsterdam op 50-jarige leeftijd is overleden de heer A. van Riesen, houthande- kan stichten. De regering wil hier wel' «laar te Bergen op Zoom. De toestand aan medewerken, zodat de hier niet zo hopeloos lijkt. De mosselcultuur zal eveneens ver loren gaan. In de Wadden kan men geen verwaterplaatsen inrichten. Deze vallen nl niet droog en voorts mist men daar de vaste bodem. Waterstaat heef zich echter bereid verklaard te onderzoeken of men bui ten de aan te leggen dammen terrein geschikt kan maken. Hiervoor zouden zeer dure kustwerken nodig zijn. DE OESTERCULTUUR. Tenslotte is er de oestercultuur, die volkomen verloren zal gaan. Op de Oosterschelde brengen de cultuurgron den per ha aan pacht een bedrag op, dat acht maal zo hoog is als de pacht van de duurste landbouwgrond. Het heeft dus geen zin van de Oosterschel de land te maken. Dr Korringa. noemde de condities waaraan goede oestercultuurgronden moeten voldoen: water dat 's zomers snel boven de 20 graden stijgt, een constant zoutgehalte, een laag slibge- halte en het belangrijkste de pendelbeweging van het water zonder dat het oesterbroed de Noordzee in stroomt. De Waddenzee is ongeschikt, niet al leen omdat de grond niet aan de con dities voldoet, maar ook omdat een poging om Zeeuws oesterbroed hier uit te zetten de ondergang van de mossel- kweek daar zou betekenen. De Zeeuw se parasiet, voor de oesters onschade lijk, zou hier de zaak vergiftigen. De Deltacommissie denkt over een bassin in het Westen van de Grevelin- gen of de Oosterschelde. Dr Korringa verwierp echter een dergelijk idee als waardeloos. Verwierp trouwens ook de andere argumenten als veiligheid en verziltingsgevaar. Hij wees er op dat een „Zeeuws meer" zoals de Ooster schelde zal worden nimmer geheel zoet water zal kunnen bevatten. In de veertig meter diepe geulen zal zout water blijven opwellen dat een verrot tingsproces zal uitlokken waardoor het gehele meer wordt vergiftigd. Het enige wat men ervoor terugkrijgt is een grote muggenplaag. Regeling voor rampgebied. DEN HAAG, 26 Juni. De regering heeft in principe besloten een subsidie regeling te treffen in verband met ver schillen die in de voormalige rampge bieden bestaan tussen de oude en nieu we prijzen van de grond. Deze regeling zal alleen gelden als er, wat de betrokkenen betreft, onbil lijkheden zijn ontstaan. Het komt b.v. voor dat er op dijken huizen verwoest zijn, die niet meer op dezelfde plaats herbouwd kunnen worden. De eigena ren zijn dan gedwongen naar andere grond om te zien, die veelal duurder is dan de grond waarop het huis stond. In dergelijke gevallen zal de regering een subsidie in de bouwkosten verlenen, Amerikaanse staten overwegen actie. WASHINGTON, 26 Juni. De Ver enigde Staten en negen andere Ameri kaanse republieken hebben vandaag in een nota verklaard de toestand in Gua temala als een gevaar voor de veilig heid van het Westelijk halfrond te be schouwen. De tien landen verzochten om een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken om te overwegen tot welke actie men moet overgaan, aldus maakte het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken Zater dag hekend. De nota was getekend door verte genwoordigers van de Verenigde Sta ten, Nicaragua, Peru, Cuba, Honduras, Panama, Haiti, de Dominicaanse repu bliek, Brazilië en Costa Rica. Uit de Hondurese hoofdstad wordt gemeld, dat de opstandelingen een eigen regering hebben gevormd. In Los Angeles is brand ontstaan en het terrein van een oliemaatschappij. De een na de ander ontploften de tanks. De schade bedraagt millioen dollar. DE BILT ZEGT: Koud weer. DE BILT, 27 Juni Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Koud weer. te bestuderen. Duidelijk is dat Mendes Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.20 u., onder 21.07 u. Maan op 2.49 u., onder 20.30 u. Hoogwater Dinsdag 29 Juni: Vlissingen: 0.19 u. 2.07 m., 12.53 u. 2.23 m. Terneuzen: 0.49 u. 2.27 m., 13.24 u. 2.43 m. Wemeldinge: 2.08 u. 1.72 m., 14.40 u. 1.89 m. Zierikzee: 1.52 u. 1.48 m., 14.29 u. 1.64 m. Royal Marines boden gedenksteen aan WESTKAPELLE, 26 Juni. Machtig en ontroerend klonk het loflied en het gebed tot God in de eenvoudige dorpskerk van Westkapelle. Er was op dat ogenblik geen rang of stand meer. Want voor God, Die droeg ons voor geslacht, is een Britse admiraal niets beter of hoger dan een Westkappelse boer. Zij zongen het gebed en de dank ieder in zijn eigen taal, maar het stemde samen tot één lied. Al die honderden in dit kerkgebouw wisten, waar om zij hierheen waren gekomen. Er waren er, die het te machtig werd. Die niet konden zingen. Wier man of zoon of vader nimmer terugkeerde uit de hel van Westkapelle op die eerste November van het jaar 1944, toen de be vrijding van tirannie hun leven eiste. Daar zaten in de kerkbanken ook de door leed en beproeving gelouterden uit dit dorp zelf, boordevol herinnerin gen aan geliefden, die de zon der vrijheid niet meer mocht bestralen. Zij allen 'hebben het Onze Vader gebeden, de moeder uit het grote Londen, wier zoon in de kracht van zijn sterke jeugd alles gaf, maar ook het meisje uit het stille Westkapelle, dat haar vader al zovele jaren moest missen. Het is moeilijk te zeggen, hoe in drukwekkend deze samenkomst, de laatste van de reeks der jaarlijkse herdenkingen der landing door de Royal Navy en de Royal Marines, is geweest. In het vak naast de kansel zaten de Commando's, die in 1944 te Westkapelle landden. Zij hebben nu bijna allen een burgerbetrekking, maar deze dag droegen zij hun zes of zeven op de dood bevochten on derscheidingen. Tussen hen in had den ook de vrouwen, de moeders en kinderen van hun gevallen kamera den plaats genomen. Gewone mensen als u en ik. Een apart vak was voor de autoritei ten gereserveerd. Voor de officieren met blinkende uniformen en lange sa bels, voor vele burgerlijke gezagsdra gers en officiële genodigden. Elders za ten de ma. nen van de twee Britse tor- pedobootjagers „Corunna" en „Baros- sa" en van de afdeling van de Royal Naval Rhine Squadron, die voor deze plechtigheid speciaal naar Walcheren kwamen. Achterin het kerkgebouw was de Marinierskapel opgesteld, die aan deze dienst op zo bijzonder waar dige wijze medewerking verleende. Reverend Gover, in zijn witte toga met zwarte bef, drager van vele onder scheidingen, heeft deze dienst geleid. Hjj bad met allen om troost voor hen, die treuren en hij dankte voor Gods oneindige goedheid van het leven. Zijn korte prediking stond geheel In het te ken van het gebeurde op Walcheren. Enkele gedachten slechts: het offer valt altijd onder de schaduw van het kruis. Na het lijden komt er steeds de blijdschap, in verschillend opzicht. God is Vader van allen en daarom zijn wij elkanders broeders, van wie God vraagt, dat zij in vrede zullen leven. Maar daarbovenuit reikt de vrede In enkele regels melden wij nog heer van Riesen was raads lid voor de V.V.D. en voorts voorzitter van het district Noord Brabant van de Ne derlandse Houtbond. DAT Zaterdagavond in de overdekte, doch niet afgeslo ten goederenloods van de N.S. te Goes een werktuig in brand is gevlogen ver moedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. Met een Miniax van de fa. Gebr. de Baar wist men het vuur spoedig tf bedwingen, zodat de brandweer, die nel ter plaatse was, slechts de nablussing kreeg te ver zorgen. DAT te Yerseke Zaterdag een vrachtauto uit Waarde, die op de afrit Molenpolder geparkeerd stond en waar van vermoedelijk de rem niet vast zat, plotseling be gon te rijden en daarbij een personenauto van de heer P. de Klerk uit Kruispolderha ven ramde. Er was flink materiële schade doch nie mand werd gewond. DAT op de Noordsingel te Bergen op Zoom twee vrachtauto's resp. bestuurd door S. S. uit Goes en J. de B. uit Bergen op Zoom met elkaar in botsing zijn geko men. De 18-jarige B. de K. uit Bergen op Zoom, die naast S. zat, moest met ern stige snijwonden aan het hoofd naar het ziekenhuis worden vervoerd. De B. werd eveneens aan het hoofd gewond en moest door de politie worden verbon den. De politie heeft tegen S. proces verbaal opge maakt, omdat hij niet rechts had gereden. DAT in de Zuivelstraat te Bergen op Zoom een perso nenauto bestuurd door H. L. uit Vlissingen in botsing is gekomen met een militaire vrachtauto bestuurd door soldaat M. M. gelegerd te Ermelo. De militair ging op de bon; hij had onvoorzich tig gereden. De personen- vagen werd beschadigd. DAT er flinke belangstel ling bestond voor de ten toonstelling, die de Studie club Schilders Zaterdag in de Goese Ambachtsschool heeft georganiseerd. Er was heel wat te bewonderen: olieverfschilderijen van ama teurs, boetseerwerk, snij werk, koperwerk en ver scheidene staaltjes van huisvlijt. De tentoonstelling bewees, dat de leden van de S.C.S op het gebied van vrije tijdsbesteding tot goe de prestaties in staat zijn. DAT Zaterdagavond te Yerseke een wielerwedstrijd op gewone fietsen is verre ien. Bij de junioren werd winnaar L. Slabbekoorn te Kruining'en. 2. T. Bauer Yerseke, 3. A. Schouwenaar Kruiningen, 4. P. Dronkers Yerseke. Bij de senioren was de uitslag: 1. P. Rentmeester Yerseke, 2. J. Huyssoon Yer seke, 3. J. de Roo Schore, 4. Th de Koster Yerseke. DAT te Vlissingen een elftal van de bemanning van de In Vlissingen gelegerde iestroyers Barossa en Co runna tegen de leerlingen van de De Ruyterschool heb ben gevoetbald. Zij wonnen met 71. DAT echter de mannen van de C.O.A.K. dit verlies weer hebben goedgemaakt door met niet minder dan 110 van de Engelsen te winnen. De afgevaardigde van de Britse Admi» raliteit Rear Admiral A. F. Pugsley, C.B., D.S.O. en de burgemeester van Westkapelle, mr M. Tydeman bij de onthulde steen. Gods, die alle verstand te boven gaat. De moed en de inspanning van Wafr cherens bevolking hebben de meeste sympathie onder het Britse volk doeïi ontstaan. ONTHULLLING, Onmiddellijk aansluitend op deze dienst volgde de onthulling van de ge denksteen der Royal Marines door ma jor general C. F. Philips. Op de steen, die een plaats zal krijgen op de lan dingsplaats en die nu in de kerk was neergezet, staan deze woorden: To the greater glory of God this stone is erected by the Royal Marines! in commemoration of the landing of no. 4 Commando Brigade at Westka pelle on 1st November 1944. General Philips verzocht de Commis saris der Koningin deze steen te aan vaarden als een bewijs van vriend schap jegens het Nederlandse volk Nadat de Marinierskapel het Britsa volkslied had bespeeld, heeft de Com missaris zijn grote dank uitgesproken voor deze geste. „Deze steen is niet al leen voor Westkapelle bedoeld, maar voor alle naties, die voor onze bevrijd ding offers brachten. Wij danken God voor de vrijheid. In ons leven moeten wij tonen die waard te zijn. God ze- gene u allen", zo zei jhr de Casem- broot. Daarna speelde de kapel het Wilhelmus. En terwijl zij vervolgde met de va derlandse psalm „O Heer, Die daar des hemels tente spreidt", werden zes kransen neergelegd bij de gedenksteen, kransen van de Royal Marines, van de Nederlandse commando's, van het Pro vinciaal Bestuur e.a. Nabestaanden volgden met vele bloemen. Toen viel een doodse stilte in de kerk. Een trom pet zette het in zijn simpelheid altijd weer diep aangrijpende „Last Post" in. Toen de laatste toon was verklonken, verlieten allen het gebouw. Maar even later vroeg een plechtig heid van heel ander karakter aller aandacht. Voorhet fraaie gemeentehuis verzamelden zich alle Britse en Ne derlandse autoriteiten en daar heeft burgemeester mr M. Tydeman Jr in het Engels allen toegesproken. „Wij kunnen niet in het verleden leven, maar wij moeten voor de toekomst werken. Dat betekent: bouwen, een eiland, een gemeente. Hier door het symbolisch stellen van een gedenk steen in het gemeentehuis", zo zei de burgemeester. Op zijn verzoek ging Rear Admiral A. F. Pugsley, die in 1944 de acties tegen Walcheren leidde, tot de onthulling over. Onmiddellijk daarna speelde de Marinierskapel het Zeeuwse volkslied. De admiraal heeft in een toespraak nog uiteengezet, waarom Walcherens dijken gebombar deerd moesten worden en zijn bewon dering uitgesproken voor het herstel van het eiland. Op de steen staat dit te lezen: In 1944 werd Westkapelle noodgedwon gen in de strijd om de vrijheid ver woest. In 1954 werd deze steen aan de herhouw van het dorp toegevoegd en onthuld door Rear Admiral A. F. Pugsley, O.B., D.S.O., die de mari tieme 1 andingstrij dkrachten in 1944 commandeerde. 26 Juni 1954. Deze tekst is ook in het Engels gebeiteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1