UIT MIJN KLAS Bij ons thuis ONDERWIJS OPVOEDING CULTUUR wy er in ^z^eeLancl over a Hoe. QCMwgfi coil het teven... opvoedkundige rubriek Teelt en afzet van brouwgerst g =55*- Als je zo 's morgens het hele span Ziet zitten, gekleed, en gepoetst en je ziet die levendige snuiten, dan weet je best, dat ze zo'n dag het lijstje met „kwaad" weer vol zullen maken. De woelwaters zullen je geduld op de proef stellen met hun gerag door de bank, de praatlustigen zullen je aan dacht vragen om dat euvel binnen de perken te houden en dan verder je tobberij om ze die dag allemaal een beetje wijzer te maken. Dat weet je allemaal wel, maar dat raakt eigenlijk „je kouwe kleren niet", om met m'n hospita te spreken. Dat hoort zo bij je „vak". Maar als je weer eens zo heel fel geconfronteerd wordt met zonde in zo'n jong kinderhart, dan krijg je soms een gevoel of je geslagen bent. Na tuurlijk ken je het Bijbelwoord „Het verdichtsel van 's mensen hart is boos." Maar dat slot „Van zijn jeugd aan", het is net, of je dat wil weren van die kinderen van een jaar of zeven. Het woord is zo zwaar, geen wonder dat een mens daar van terug huivert. En toch dit Bijbelwoord geldt in al zijn zwaarte ook van die hummels, die je toch meestal in hun gewone leventje zo onweerstaanbaar vindt. Als je ech ter net weer het bewijs gekregen hebt, dat ook in zo'n jong hart op hevige wijze de jaloezie heerst, zodat een kind toch eigenlijk tot alles in staat is, dan ben je blij, dat het er voor die dag opzit. In de klas heb ik twee nichtjes. Komt natuurlijk vaak voor in onze dorpsschool, waar de meesten on derling verwant zijn. Marjanneke is het enige meisje en de jongste in het gezin met verder vier jongens. Dat Marjanneke in het bijzonder moeders lievelingetje is, wie zal dat niet kun nen begrijpen, maar het is niet zo licht te verstaan, dat moeder van die voor keur zo duidelijk blijk geeft. De vier broers worden opgevoed in het idee, dat „zusje" een prinsesje is en zij de dienaren. Een beetje ridderlijkheid is best, maar niet in die mate als moeder dat vordert voor Marjanneke. Mar janneke is het middelpunt waar alles om draait. En het moet gezegd, thuis is Marjanneke echt wel aardig. Geen wonder, zou ik ook zijn, als ieder op tnjjn wenken vloog en ik in alles mijn zin kreeg. Marjanneke woont niet zo ver uit mijn buurt, zodat ik het gezin wel aardig ken, ook al, omdat ik van de jongens al onder mijn pupillen heb mogen rekenen. In één woord, Mar janneke is verschrikkelijk bedorven. Nu openbaren de gevolgen hiervan zich niet op een wijze, als men dat zou ver wachten. Marjanneke is thuis werke lijk geen vervelende drein. Is ook geen reden toe. Maar ik heb in de klas al wel opgemerkt, dat er van Marjanne- kes lievigheid niet veel overblijft, als zij niet het middelpunt is en zij niet de boventoon kan voeren. Als een an der iets zó goed doet, dat er een extra goed woordje voor overschiet, kijkt ze al donker en speciaal als haar nichtje Gerda de gelukkige is. Dan verandert Marjannekes gezichtje totaal en het lijkt veel ouder dan het is. De blauwe ogen schijnen zwart te worden en kij ken staalhard in het rond. Eigenlijk benauwend om te zien voor zo'n jong kind. Het nichtje Gerda, een fijn en teer blond en blank popje, is juist het tegendeel. Gerda is het evenbeeld van haar moeder, ook een fragiel vrouwtje, met een enorme geestkracht echter. Gerda en het jongere zusje krijgen een fijne opvoeding. Gerda is nog zo hele maal een jong kind, goedhartig en zo volkomen argeloos en vol vertrouwen. Het laatste half uur hebben we ge zongen. Voor de verandering heb ik een paar „solisten" laten optreden met een eigen repertoire. Laat ik nu heel gelukkig zijn geweest in de keuze van de solisten. De twee „heren" en de twee „dames" hebben alle vier zo voortreffelijk gezongen, dat ze als ho norarium alle vier een mooie plaat krijgen. Ge hadt Gert Timmers eens met een vuur: „Het had wel wat ge vroren" moeten horen zingen. Hij had het van zijn moeder geleerd, dat scho ne lied. Gerda zong ook een versje van moeder geleerd, en wel „Klein vogelijn op groene tak". We hebben allemaal genoten van het kunstgenot en gun nen de „kunstenaars" de prijs wel, meen ik. Samen zingen we ook nog uit volle borst en dan is het tijd om op te breken. Heel even zie ik, dat Mar janneke zwart kijkt in de richting van het nichtje Gerda. Alweer mis, denk ik even, maar op dat ogenblik besteed ik daar niet veel aandacht aan, omdat Dirk me wat te vragen heeft. Dan statig ik o» bÉana een paar teJJeo xijn ze allemaal verdwenen. Er zijn geen schoolblijvers en ik heb geen „bordenwerk" te doen, dus werk ik vlug af. Dat wil zeggen dat ik direct, nadat ze allemaal verdwenen zijn, sommige plantjes nog wat water ga geven, voor ik naar huis zal gaan. Dan zie ik wat er op het plein gebeurt. Marjanneke is ineens in de buurt van Gerda. Ze rukt ruw de plaat uit Ger- da's knuistje, scheurt die kapot en pakt dan Gerda's dunne polsje beet en probeert dat om te wringen, zoals men een stuk wasgoed uitwringt. Intuïtief doe ik het enige, wat onmiddellijk re sultaat kan opleveren. Ik tik zó hard met mijn ring op het raam, dat het rumoer op het plein er door overste-end wordt. Marjanneke kijkt schichtig om en verdwijnt dan met een vaartje van het plein. Gerda kijkt ook even om en er is een glimlach vol verbazing op het zachte snuitje. Pijn schijnt ze niet te hebben, Ik laat het voor een ogen blik maar gaan. Ik wil met als een politieagent de kinderen achterna zit ten. Naar Marjannekes huis gaan? Zal niets baten. En danik voel me opeens moe, heel moe, zodat ik naar mijn kamer verlang. Ik weet niet, wat ik hieraan doen moet. Misschien zie ik in de stilte van mijn kamer de juiste weg, die ik hierin moet „volgen". Het verdichtsel van 's mensen hart is boos, van zijn jeugd aan. Natuurlijk is elk Bijbelwoord waar. Doch als je de rea liteit zo vlak voor je ziet, dan schrik je er toch van. MEKKEREN of BLATEN Schapen en geiten hebben elkaar niets te verwijten, ze mekkeren of blaten gelaten, en de jonge kalveren kunnen óók zo praten. Men zegt ook dat ze blèren of bieren; wat men veel kinderen niet behoeft te leren. Al geeft de geit melk die goed is voor elk, de bok is van meer belang voor zetters van allerlei stand en rang. De geit is een dier met een zekere zwier, beweeglijker dan het schaap in „slaap-kindje-slaap" Het schaap is ook gedwee en met alles tevree; volgzaam is het zeer: is er één over de dam, dan volgen er meer. Hoewel dat velen verdriet, meer dan vier poten heeft het niet. Anders dan van geit en bok gaan er heel wat in één hok en al klinkt dat vreemd: een zwart schaap is haast gelijk aan een zondebok. Maar hoe dat ook zij: mekkeren of blaten doen ze allebei. Me vrouwe en ik bin ook is wezen kieken op de tentoonstelling in Goes van de landbouw. Bie ons op 't durp wier der zoveul over gepraat en gezeid asdat 't de moeite waard was, dat me vrouwe teugen mien zee: ons mosten der toch ook maer is gaen kieken. Noe as de vrouwe dat wil dan mot dat ne- tuurlik gebeure. En ik mot zeggen as- dat 't mien ook nie teugen gevallen is. Der was eel wat te zieë. Ons kwam der net op de middag toen der beesten tentoonstelling wier gehouwen. Ons zag prachtig vee en wat mien persoon lik nog 't meeste antrok was het paerd- rieje met hindernissen. Ik ken bekant geen m >oier gezicht indinke as dat. Wat kennen die beeste toch mooi lo pen. Der waere goeie riejers bie. En as ik eerlik bin dan mot ik zegge asdat het kieken nae die beesten mien per soonlik nog meer antrok as al die landbouwwerktugen, ook al was ter op dat gebied veul te zien. Der is toch nie mooier as het werken met paerden. Een landbouwmesjien bluuft toch al- tied mae een dood dieng, waer of nie? Ik zal nie ontkennen dat ze der motte wezen. Der zou vandaeg an de dag nie veul van terecht kommen, as ons alles nog met de hand en met paerden mosten doeë, mae mooi is 't noe nie. De moderne techniek ken 't een end brin- gen, mae het wordt ter nie mooier van. Dat most iiv ook konstateren toen ik in een tent kwam waerdat je de plan tenziekten en der oorzaeken, de in secten kon bekieken. Ook dat was de moeite waerd, vooral vo mensen as ons, die dernae bie betrokken bin, ook al is ons bongerdje dan mae een klein perseeltje in vergelieking met wat je soms bie aere ziet. Jammer dat'tin die tenten zo verschrikkelik werm was. Der most wat meer gespuit kennen wor den. 't Was ter ondraegelik heet in, met al die mensen. Mae, dat most ons op de koop toe nemen. As je al die insecten en verdelgingsmiddels van die insecten, zo is bie mekaere ziet, dan komt de mens tot de ontdekking, dat je eigenlik allenig mae met kunst en vliegwerk de boel nog zo'n bietje gaef ken houwen, 't Is bekant nog een wonder as je een gaef appeltje van je bomen kriegt. Wat een 'eerleger van ontuug, eit 't al nie voorzieë op onze producten. Je wordt ter bekant mise rabel van. En 't ongelok is, asdat je der nooit van rtn leven mee klaer komt. Want as je het éne ontuug zo'n bietje onder de knie eit dan komt ter weer een aere, die je weer op een aere menier te lief mot gaen. En zo bluuf je an de gang. Ik most daer weer op nieuw an dienken, toen ik nae dat ik thuus gekommen was nog efferies nae d'n barbier gong om me te laeten scheren. Noe, daer ken je altied een hort zitten wachten, want je treft mae is zelden asdat je drek geholpen ken worden. Toen lag daer op 't taefeltje een krante en ik zag meteen een plaetje van een nieuwe spuitmesjien en toen begon ik is te lezen wat dat ter bie stong. En toen las ik een mooi verhael. Die krantenkaerel schreef dat as je de moed eit om is nae d'n appo- teek te gaen om een bietje vergif, dat je bie wiezen van spreken in een vin gerhoed kan bergen, je eerst een re- sept van je dokter mot 'a. En dan wordt je naerr opgetekend in een boek, de singelement wordt goed opgeno men en je kriegt 't in een verpakking waerdat eel goed op staet angegeven dat 't vo uutwendig gebruuk is. En, schrieft ie er nog bie, as ter dan toe vallig in di? zelfde tied is erges een moord begaen wordt, 'eb ie grote kans asdat de pliesie je nog oppakt onder verdenking dat je iemand vergiftigd eit. Mae gae noe is, zo schrieft ie ver der, nae een fruutkweker. Of nog be ter nae een handelaer die verdelgings middels verkoopt vo' de fruutkwekerie. Daer ken je 't alderzwaerste vergif zo maer kriegen, zonder doktersresept, met kruuwaegens vol en wat je er mee doet, daer trekt geen sterveling zich wat van an. Je ken der, om zo is te zeggen een 'eel durp mee uutroeien, zo zwaer is dat vergif, en Jan en alle man ken der om gaen, zoveul asdat ie mae wil a. Noe, een klein bietje ge- liek most ik 'm wel geven. Je ken dan ook in de krante telkes weer lezen van vergiftigingsgevaRen, die veroorzaekt bin deur een bietje onvoorzichtig ge bruuk van die rommel. En toen bin ik verder gaen dienken en most ik tot dezelfde konklusie kommen as op die tentoonstelling bie die mooie paerden. Bin ons noe met al die moderne tech niek der wel zo veul op vor uut ge- gaen? Ik weet best asdat ons 'eel wat mooier en gaefder fruit leveren as vroger. Maer 't liekent wel een bietje op de meisjen van vandaag uut de grote waereld. Die bin ook opgepoest met lippenverf en poejer op de wan gen en krullen in der afgeknipte hae- ren. 't Liekent op een afstand 'eel wat. Mae as ik terug dienke an mien vrouwe, toen ik ze vo 't eerst zag, dan had ik die toch liever. Die 'ad rooje koontjes, as je der in kneep wist je watdat je vasthieuw. 't Was gezond vleis. Ze 'ad geen poejer nodig om der eigen op te sieren. En vandaeg an de dag mag ze der nog as frommes we zen, waer dat je nae kieken ken. Noe, zo is 't nae mien gedacht met 't fruit ook een bietje. Vroger docht geen mens an al dat vergif. De appeltjes bleven kleiner van stik, mae ik ken me goed erinneren asdat bie ons thuus ons net zo goed tot eind Mei en somtieds tot Juni gezonde, lekkere appeltjes op zol der 'adden leggen, as, dat der noe bin. En dan waeren ze pittiger van smaek as wat dat ter noe uut de koelcel komt. Ik weet best asdat ons nie nae de vrogere tied werom kennen. Der mot beschot wezen en ons mot geven wat de markt verlangt, Mae ik behoor toch nie tot de mensen, die alles wat ons teugesworig 'a, verheerliken tenkoste van wat ter vroger was, met alle res- pekt met wat er zoal op zo'n tentoon stelling te zien is. Juust vo' deuze brief nae' de post gong kreeg ik nog een brief thuus 'estierd van een vriend uut Zoutelan- de, die mien een stik vo' de krante opstiert, waerdat ie een onderwerp in anroert dat wel de moeite waerd is om der is naeder op in te gaen. Mae, dat is noe te laete vo 'deüze weke en daer- om wil ie wel geduld 'a tot volgende weke. Julder Flip Bramse. Er is voor Nederland een genees middel noodig, evenredig aan de kwaal; er zal geen redding zijn dan door terugkeering tot de christelijke, historische, nederlandsche beginsels. GROEN VAN PRINSTERER. Brouwgerst is een typisch product voor Zuid Nederland en wel in het bij zonder voor Zeeland. Jaarlijks worden vele honderden tonnen naar de bier brouwerijen verscheept. Te Rotterdam werd enige weken de traditionele brouwgersttentoon- stelling van de beste in 1953-1954 geleverde partijen gehouden. Gelijk hiermee vond de jaarlijkse vergadering met bierbrouwers, handel en boeren plaats. Tijdens deze vergadering, waar o.m. de nieuwe aspecten van de teelt, in verband met nieuwe rassen, verbe terde oogstmethodes etc. worden be licht, worden de prijzen voor de beste en de grootste geleverde partijen van het afgelopen seizoen uitgereikt. Volgens „De Boerderij" werden dit jaar in totaal 182 monsters tentoonge steld, vertegenwoordigend in totaal 13.760.000 kg brouwgerst. Onder de prijswinnaars waren ook dit jaar weer zeer veel Zeeuwse handelaren, waaruit blijkt dat Zeeland een prima kwaliteit levert. Desondanks worden jaarlijks veel partijen afgekeurd omdat aan het pro duct te weinig zorg is besteed. Het is niet zo dat alle gerst die niet voor de zaai wordt gebruikt brouwgerst is, ook al zijn er velen die dit denken. De oogst staat weer voor de deur, binnen afzienbare tijd, daarom willen wij U nog even op enkele belangrijke punten wijzen: le Niet alle rassen zijn geschikt voor de brouwerij. Als brouwgerst komen in aanmerking: Abed Kenia, Balder, Pirolisie en Saxonia. Verbouwt men meer dan een ras, houdt dan deze rassen bij de oogst vooral goed gescheiden. Want vermen ging van 2 rassen heeft onvermijdelijk afkeuring of een geldelijke korting tengevolge. Gebruikt U de combine bij de oogst, overtuigt U er dan vooraf van, dat de machine absoluut schoon is. 2e Komt in het veld opslag van an dere granen voor, dan dient het per ceel vroegtijdig hiervan gezuiverd te zijn. Gerst met bijmenging wordt n.l. niet door de brouwerijen gekocht. 3e Oogst niet te vroeg, maar laat de gerst voldoende uitrijpen. Niet uit- gerijpte gerst heeft een zeer lage kiem- energie en is derhalve ongeschikt voor de brouwerij. 4e Zorg eveneens dat het graan droog is. Zeer veel partijen moeten jaarlijks worden geweigerd wegens te hoog vochtgehalte. 5e Ook op dorsbeschadiging wordt gekeurd. Overtuig U dus tijdens het dorsen of de machine niet te scherp is afgesteld of met te hoog toerental draait. Vooral Saxonia is zeer gevoelig voor dorsbeschadiging. ,6e Wacht met het maaidorsen tot het gewas droog is. Ook hiervan is de kwaliteit van Uw product zeer afhan kelijk. 7e Bij langere bewaring gaat de brouwwaarde terug. Lever Uw gerst dus zo vlug mogelijk af. 8e Bent U genoodzaakt Uw gerst toch te bewaren, bewaar ze dan luch- tig en droog. Wat zijn de eisen die aan brouw gerst worden gesteld? le De raszuiverheid moet goed zijn. 2e De gerst moet een gezonde in druk maken, d.w.z.: a. Lichtgeel van kleur en niet don ker of grauw; b. Een frisse reuk hebben. Muffe partijen zijn waardeloos; c. Droog en hard aanvoelen; d. De gerst moet goed gevuld zijn, dus weinig smalle korrels bevatten. 3e a. Beschadigde of halve korrels mogen niet voorkomen; b. Practisch vrij van schot; c. Geen bijmenging van. andere granen, strodelen, etc.; d. De partij mag geen klanders of beschadiging hierdoor vertonen. e. Beschimmelde korrels mo gen niet voorkomen. 4e Het vochtgehalte mag niet hoger zijn dan 16V2 5e De kiemkracht moet minstens 97% zijn binnen 5 dagen. Aan al deze eisen kan een partij vol doen als het gewas met zorg is geteeld, geoogst, gedorsen en geschoond. De af name van Uw partij is dan verzekerd en teleurstelling uitgesloten. W. J. L. KINDS LIJK? OF KINDER- Als we ouder worden, kunnen we kinds wor den. Ook kinderlijk. Be ter is het, dit laatste van jongs af te blijven. Helaas willen we vaak gauw vol wassen zijn. Ook in de betekenis van eigen baas. Baas over eigen leven. We willen snoepen van allerlei wereldse geneug ten. Als we overvoerd zijn, zouden we weer een onschuldig kind willen zijn. Gelukkig mogen en moeten we dat; ons be keren, worden als een kind. Opmerkelijk is het dan, dat de kindervreugden ook weer ons deel wor den. Dit pas is het leven. Niet eer, macht, bezit, ge not, die ons verblindden. Leeft het kind (weer) in ons, dan begrijpen we het kinderspel. We laten onze kinderen spelen en doen zelf eens mee, le ven althans mee. Dat geeft een band met hen. Ze worden toch al zo vaak wreed in de grote mensenwereld getrokken. Dan is het goed, als wij eens in hun wereld le ven. Ze waarderen het ten zeerste! Een kind, dat speelt, is eerlijk. Het laat zich zien, zoals het is. Als een dar tel veulentje in de wei Ook een volwassene, die speelt, is eerlijk. Het zui vere spel wordt vaak ge minacht, maar is meer te waarderen dan opge schroefde ernst, die vaak wèl waardering vindt en niets 'anders is dan laag spel. Het kinderspel is ernst. De pop hééft pijn. Daar om moeten wij het spel niet bederven met onze bemoeiingen en het ini tiatief aan de kinderen laten. Een kind, dat speelt, leert. Ontzaglijk veel. U ziet de oefeningen van oog en hand, de ontwik keling en de beheersing van het lichaam, het ge bruik van het verstand, de fantasie, de tactiek, de onderzoekingsdrift en het expressie-vermogen, het wennen aan regel», aan zelfbeheersing en zo vele andere ontwikke lingsmogelijkheden. Een kind, dat niet speelt, is ongezond, is een eenling, krijgt geen zelf vertrouwen en komt in lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling ten achter. Maakt U het Uw kind in het spel niet 51 te gemakkelijk. Geeft U geen speelgoed, dat leuk is voor een ogenblik, maar waarmee niets meer te doen en te leren is. Hitier elke keer een hou ten hamer op zijn hoofd te laten neerkomen, is niet alleen onverstandig, maar verveelt óók gauw. Eenvoudig, degelijk, sterk speelgoed, waarmee wat gedaan kan worden, is aan te bevelen. Niet het dure, dat zó weg is. Gro tere kinderen gaan al gauw over tot het vrije spel, als wij niet bedil len: schooltje spelen, ver stoppertje, enz. Niet min der leerzaam. Niet door op het dwaalspoor mee te gaan ondersteunt men. Er is een oppo sitie, die door haar onbuigzaamheid steun geeft. Er is een oogluikende meegaandheid, waardoor men den af grond bereikt. Ook thans is de spreuk bij uitnemendheid behartigenswaard: „II n'y a que ce qui résiste qui sou- tient". GROEN VAN PRINSTERER. Vraag het even j Onze abonné's kunnen iedere moeilijkheid aan onze medewerker voor leggen. Zij krijgen des gewenst steeds antwoord in een persoonlijk schrij ven. Brieven moeten wor den gericht aan de redac tie en links in de hoek v. d. enveloppe moet wor den geschreven Raads man. Op uw briefpapier gaarne uw naam en adres in blokletters. Voor de antwoorden wordt niets in rekening gebracht. Over de volgende onder werpen kunt u (onder meer) vragen stellen: Ju ridische aangelegenheden, sociale verzekeringen, as suranties, erfeniskwes ties, woning-aangelegen heden, alles wat ligt op het terrein van het maat schappelijk werk, per soonlijke moeilijkheden, huishoudelijke vraagstuk ken (recepten, bloemen- verzorging etc.)opvoe dingsmoeilijkheden en al wat aanleiding kan geven voor zorgen of moeilijk heden. Alle brieven wor den strikt vertrouwelijk behandeld. KAMPEREN. Indien u nog nooit kam peerde, bestaat zeker de mo gelijkheid om eerst een kamp je met „ervaren kampeerders" mee te maken. Vervoeg u dan bij de ANWB, die nadere in lichtingen verstrekken zal. Wij denken o.m. aan het ANWB oefen-kamp in Ommen. Voor het laatste behoeft u nog geen uitrusting aan te schaffen, die krijgt u wel. KAMPEREN II. Een kampkaart is zeer ze ker nodig, zonder dat kunt u nergens terecht. Wij raden u dan ook aan om u bij de AN WB van een dergelijk docu ment te voorzien. Het is daar voor niet nodig om lid van de ANWB te zijn. DE MEUBELEN? Het blijft een gevaarlijke kwestie om bij emigratie uw meubelen te verkopen onder voorwaarde dat de koper in uw woning komt. Eerstens heeft de eigenaar van uw wo ning hier iets in te zeggen, want hij behoeft de koper niet als huurder te aanvaar den. Verder heeft ook de dienst van volkshuisvesting een woordje mee te spreken. Met deze diensten zullen de partijen (verkoper en even tuele koper) zich eerst moe ten verstaan. Transacties als deze lopen vaak op een te leurstelling uit, hetgeen dan ook de reden is, dat men maar peter eerst een en ander in orde kan maken. DE GESTOLEN BOOT. Een lezer plaatste een ad vertentie want hij wilde graag een roeiboot overne men. Na enkele dagen kwam een meneer met een boot aan- roeien en na enig onderhan delen, werden ze het samen eens over de prijs. De meneer ging weg en de boot bleef. Maar na enkele dagen 'kwam de politie en nam de boot mee. Al was de boot nu weg, onze lezer zat toch in de boot. Het bleek namelijk, dat het vaartuig gestolen was. Erger is, dat onze lezer nu een pro zes-verbaal krijgt wegens he ling omdat hij niet de nodi ge zorgvuldigheid in acht ge nomen heeft bij het onderzoe ken van de vraag, of de boot niet van diefstal afkomstig was. Onze lezer krijgt verder persoonlijk antwoord. Maar wij willen er alleen even op wijzen dat men altijd verstan dig zal doen, bij het iets tweedehands" kopen, eerst na te gaan waar het vandaan is gekomen. Wanneer redt Gij de volken? Hoe wordt het recht verkracht! Het struikelt op de straten en donker daalt de nacht. O God, laat als de beiden staan Uw trouw, die niet mag ondergaan: de menschheid sterft in eigenwaan. God, red de volken! Wanneer redt Gij de volken? Verhef Uw aangezicht en deert verdwaasde wereld zal baden in Uw licht. O, breek met Uwen feilen schijn uit 't hemelhuis van kristallijn: de menschen toch Uw kind'ren zijn! God, red de volken! Wanneer redt Gij de volken? Barmhartig God, wanneer? Geen staten slechts en kronen. Maar menschen, menschen, Heer! Zij moesten in hun schoonheid staan en niet vertrapt ten ondergaan, hun kracht in ijd'le hoop verdaan! God, red de volken! Looft God, looft God, gij volken! Het licht vloeit van zijn troon. Een woIkelooze wereld bloeit open, stil en schoon. En boven smart en weedom uit wordt de eeuwige dag straks ingeluid! God, red de volken! 'p Het leed alleen, het leed heeft kracht [van heeling. God schonk het hem, wien Zijn gend [bewaakt. Bedroefden, jtuicht in deze Uw lots- [b edeeling! is 't nacht voor ons, eens zal de mor- [gen rijzen; Geen aanstoot meer belemmert dan [ows pad, En heel uw ziel zal Gode dank [bewijzen Voor elke wond en bloed en tranen- [spat. WILLEM BILDERDIJK

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 8