Nieuws uit de Provincie. IiiIÜILILI Biriirl HET IJDEL HART VERBRIJZELD 6. A. van Bockel Van markt en veiling Vandaag deed ik een was van 9 personen. Spoorwegfeest in Roosendaal ITIfT «ilüü Landbouwkundige voor Schouwen-Duiveland KERK Echt en niet echt voor de radio Vriidag 25 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 COLIJNSPLAAT Benoeming. Tot onderwijzer aan de ®hr. school te Colijnsplaat is benoemd 8e heer A. P. van Dalen te Leiden. Ouden van dagen gingen op rvis. Woensdag maakten de ouden van dagen Mn reisje naar Antwerpen. Spontaan hadden de autobezitters hun wagen hier voor beschikbaar gesteld, De muziekge zelschappen „Wilhelmina en „Soli Deo Gloria'* stonden des avonds de oudjes op te wachten. De heer Scheffers, voorzitter der C.C.B., burgemeester Schuit, en de heer J. Kramer namens de oudjes spra ken woorden van dank voor het ge- bodene. s-HEER ARENDSKERKE De raad vergadert Maandag. Maandag 28 Juni a.s. vergadert de raad. Aan de orde komt o.m. een verzoek van de schaakvereniging om subsidie en een zelfde verzoek van de muziekvereniging te Lewedorp. Voorts het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raads lid, de heer P. van Sabben en de benoe ming van een bestuurslid voor de Instel ling van Maatschappelijke Zorg in de va cature M. van Oosten. Op de voordracht staan 1. A. Zonneveld, 2. P. van Sabben. KRUININGEN De Raad vergadert. Maandag 28 Juni .s. te 6 uur zal de raad van Kruiningen openbare vergadering bijeen komen, p de agenda is onder andere vermeld een voorstel tot wijziging van de alge mene politieverordening. In deze wijzi- ;ing worden aan enkele straten in het itbreidingsplan nieuwe namen gegeven, r.o. de Burgemeester Vogelaarstraat, Voor de straat, die de verbinding zai Vormen tussen de Burg. Elenbaasstraat 6n het Clercq's wegje. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de oJ. school te Kruiningen is ge plaatst mej. J. Markusse te Kats. De voordracht voor onderwijzeres aan de 9-1. school te Hansweert vermeld de fiaam van mej. J. Steen te Middelburg. SEROOSKERKE (W.) Afloop verkoping. Mr P. W. Meylink, notaris te Middelburg heeft in café Westdorp publiek verkocht het huis met tuin, Noordweg 105 te Serooskerke, groot 6.58 are. Koper L. v. d. Broeke, aldaar, q.q. voor f9425. ST. ANN ALAND Nieuwe Leider. De heer Johs. Over- beeke Nics.zn heeft bedankt als leider van de Hervormde Knapenvereniging. Hij wordt opgevolgd door de heer Wim Goedegebuure uit Oud-Vossemeer. WAARDE Aanbesteding. Ten name van M. van Houte-Boelands werd aanbesteed het bouwen van een koelcel met 10 cellen. Laagste inschrijver was firma v. d. Linde te Kloetinge, aan wie het werk 13 gegund. Ouden van dagen op reis. Begunstigd door mooi weer maakten de ouden van dagen Woensdag met 22 luxe auto's hun NAGEKOMEN ADVERTENTIE ARTS SOUBURG, AFWEZIG van 26 Juni tot 12 Juli. Voor spoedgevallen Dr BLOOS. jaarlijkse rijtoer ditmaal naar Rotterdam. Men maakte een rondvaart door de ha vens en bracht een bezoek aan Blijdorp. Burgemeester J. C. van Burg dankte bij de terugkeer namens de oudjes voor het gebodene. WEMELDINGE „De Postduif'. De postduivenhouders- vereniging „De Postduif' te Wemeldinge hield een wedvlucht uit St. Denis (F.) afstand 311 km de uitslag was als volgt: UI. H- van Stel 1; M. Schouten 2, 5 en 6; P. Oudeman 3 en 4; P. Tolhoek 7; P. C. Vuijk 8. WESTKAPELLE Wedvlucht. De P.V. „De Zwaluw" nam deel aan een wedvlucht vanuit St. Denis. Afstand 300 km. De uitslag was: 1 en 6 W. Brasser; 2 E. Minderhoud; 3. K. de Vos; 4 Th. van Alphen; 5 en 8 L .A. Lievense; 7 W. Minderhoud. W OLPHAAR T SDI ]K Contactavond met verrassing. In de Geref. kerk heeft tijdens een Contact avond ds van Heiningen het woord ge voerd over het vrouwenkiesrecht in de kerk. Ds Heijerman sprak over de litur gie. In de pauze droeg de voorzitter van de bouwcommissie, de heer C. van Liere, de vernieuwde consistorie en de geheel nieuwe kerkeraadskamer aan de ge meente over. Ds Heijerman sprak een dankwoord tot de arbeiders en tot de gemeente voor haar offervaardigheid. Ir den Hollander ópent tentoonstelling. ROOSENDAAL, 24 Juni. „Het is prettig eens een dag in het verleden te kunnen lev^n", zeide de president directeur van de Nederlandse Spoor wegen gistermiddag toen hij in Roo sendaal de tentoonstelling opende, die de N.S. daar ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verbinding Antwer penRoosendaal op het feestterrein heeft ingericht. „We leven helaas te veel in de nabije en in de verre toe komst, daarom is een dag van terug zien zo prettig", zo vervolgde de heer Den Hollander, die het treffend vond dat juist Roosendaal, snijpunt van spoorlijnen van Noord naar Zuid en van Oost naar West dit eeuwfeest kan vieren. Een feest, dat bewijst hoezeer de stad en de spoorwegen belangrijk zijn voor elkaar. Deze betekenis wordt nog eens geaccentueerd door het in voeren van de eerste nieuwe overspan ning met dubbel spoor voor de Moer- dijkbrug, hetgeen Zondag a.s. zal ge schieden. Nadat spr. het lint had doorgeknipt bezocht het officiële gezelschap de ex positie, die niet alleen de Roosendaalse spoorweggeschiedenis in beeld brengt maar evenzeer de evolutie van het treinverkeer zelf. Even later kon ir M. de Vos, direc teur-generaal van de Belgische Spoor wegen, de openingsplechtigheid ver richten van de expositie van zijn maat schappij, die een keur van treinmodel- len te zien geeft. BitiiiilllB muil NIETS TE ZIEN „Daar staat de Baron!" riep Pieter blij tot Karolus „Kom mee naar boven.... we moeten hem direct gaan vertellen wat wij vannacht allemaal hebben meegemaakt!" Onze vrien den snelden de trappen op en liepen spoedig op de balustrade waar ze de man hadden zien staan maar. er was' geen levend wezen meer te bespeuren. „Snap jij dat nu!" riep Pieter nog hijgend van het trappen- klimmen „Ik geloof dat de Baron een loopje met ons neemtwaar bent U dan, meneer de Baron" riep hij. Enige ogenblikken was het stil. Toen schalde er eensklaps een vrolijk gelach achter een van? de pilaren „Ha-ha-haklonk het „Jameneer de Baron neemt zeker een loopje met jullieweten jullie waarom. ...11 omdat er maar één meneer de Baron is en die meneer de Baron ben IK!!" Pieter en Karolus bleven verwonderd staan luisteren en begrepen er niets van „Wat doet de Baron raar!" kraste Karolus „gisteren was hij veel vriendelijker". Pieter liep langzaam op de pilaar toe van waarachter het geluid was gekomen. „Jij kijkt rechts en ik links!" sprak hij tot Karolus. Onze vrien den kekenmaar er was weer niets te zien!! KAPELLE, 24 Juni. Industrie- en exportveiling: Kruisbessen 26, id. hagelbeschadiging 17.10. Aarbeien: Madame Moutot 111.90, id. uitgesort- teerd 106.30, Jecunda 122.90, id. uitge sorteerd 100.90, Climax 115, id. uitge sorteerd 101.20, Aardbeien met dop hagelbeschadiging 63.30. Kleine veiling: Kersen: Early Ri vers 78105, Vroege Witte 44. Fram bozen: Malling Promise 67179. Aard beien: Climax 74137 per kg, 2948 per doos, Madame Lefeber 6074 per kg, 2022 per doos, Bowa 115 per kg, 44 per doos. Madame Moutot 75 122 per kg, 40 per doos. Rode bessen 147153 per kg. GOES, 24 Juni. Export- en industrie veiling: Kruisbessen 27; Aardbeien; Je cunda 119.90. Gewone veiling: Aardbeien 77124; Kersen: Early Rivers 8390; Meikersen 68; Rode Bessen 141165; Perziken 1519. KRABBENDIJKE, 24 Juni. Cli max 96131, Madame Moutot 90, Je cunda voor het vat 110.30, Madame Moutot voor het vat 99, Jonkheer v. ZIERIKZEE, 24 Juni. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Landbouwvereniging „D.E.S." te Oos- terland heeft de assistent van de Rijks voorlichtingsdienst op Schouwen en Duiveland medegedeeld, dat er op het eiland voor twee jaar een landbouw kundige zal worden aangesteld. Ir van Kampen, die in deze functie naar Schouwen ,zal komen, zal zowel te raadplegen zijn voor landbouwkundige als voor cultuurtechnische aangelegen heden. Tets 130170, Aardappelen, eerstelin gen 13.90—18.40. TERNEUZEN, 23 Juni. Sla 2.50— 4.50 per 100 st. Bloemkool A 2040 B 11 17, C 9; Groene Komkommers B 31, C 24; Witte komkommers A 2531, B 24, C 2627, alles per stuk. Selderij 1113; Peen H 25—37; Kroten 7—17;Uien 17—12 per bos. Eerstelingen B 2526, idem I 20—25; n 12—18, idem kriel 9—13; As perges 5091; Tuinbonen 3739; Dop erwten 45; Peulen 6189; Postelein 15— 17; Sav. kool 211; Rabarber 18; Toma ten 1.201.30; alles per kg. Fruit; Aard beien: Dutch Evern 65—94; Mad. Moutot 801.12; Jueunda 8692; Frambozen Aardbeien 1.09; Climax 901.01; George Solt Webel 75—96; Kersen: 68—88; Rode bessen: Jonkheer van Tets 1.01104. THOLEN, 24 Juni. Aardappelen: Eerstelingen bonken 20.52, gewone 15.19 15.65; poters 11.55, kriel 9. Aanvoer 17 ton. ASPERGEVEILING. BERGEN OP ZOOM, 24 Juni. Aanvoer 8200 kg. AA I 2.10, AA II 1.60, AA IH 1.30, A I 1.70, A II 1.45, A III 1.—, B I 1.55, B II 1.20, B III 0.70, C I 1.15, C II 0.50, C III 0.60, D X 0.35, D 11 0.20, D III 0.15, E stek 0.30. VISMIJN. VEERE, 24 Juni. 1571 kg exp. garn. 81—1.04, 108 kg bot 19—28, 32 kg tong 661.99, 22 kg rog 16—27, 2 kg lever 2.41. ^ending BEROEPINGSW ERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden, C. v. d. Bosch te Bruchem, die bedankte voor Kootwijk; te Groningen, G. F. W. Herngreen te Rotterdam. Geref. Kerken. Bedankt voor Ezinge, H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Geref. Gemeente. Tweetal te Veen, A. van Stuyven- berg te Nunspeet en H. Rijksen, cand. te Middelburg. Beroepen te Ridderkerk en Veen, H. Rijksen, cand. te Middelburg. Rectificatie. De heer H. Rijksen, cand. te Middelburg, heeft niet be dankt voor Tholen, maar is aldaar beroepen. Examens. Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerk te Kam pen is geslaagd voor het cand.-exa- men, de heer H. E. Wijnja te .Kam pen en voor het prop.-examen de heren A. Bakker te Kielwinderveen, H. Gommer te Schoonebeek, W. H. van Halsema te Zwolle, A. v. d. Zwaag te Groningen. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop.-examen de heren J. Faber: te Amsterdam, S. de Jong te Buitenpost, J. van Loo te Sneek, H. W. Mussel der te Dinxperlo en G. J. v. d. Pol te Putten. Ingezonden Mededeling (adv.) Ik heb vandaag de was gedaan met water en direct ontstaat verrukkelijk „Castella Parels". Een was van schuim. Geen papje vooraf te maken! 9 personen. Ik U nüj» conrpU- J» XBTttJS ment maken. Het is reusachtig en ik ^g^en, Eén maal spoelen is genoeg, ben werkelijk eerder klaar met mijn Door de veel kortere behandeling gaat was, die zonder bleken hagelwit is. Ik zal Uw wasmid del bij al mijn ken nissen aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- U vliegt nu door de, was heen! helderheid alle goed, het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de en de zachtheid van dat U behandelt met Vrijz. Prot. Landdag op 11 Juli a.s. te Middelburg. GOES, 23 Juni. Op Zondag 11 Juli a.s. zal te Middelburg een Vrijzinnig Prote stantse Landdag worden gehouden. Des morgens heeft een kerkdienst, in de Koorkerk plaats, waarin ds N. van de Wall uit Vlissingen zal voorgaan. Daarna volgt een gemeenschappelijke koffiemaal tijd, waarna om 14 uur een bijeenkomst wordt gehouden in het openluchttheater van het Stadspark „Toorenvliedt". De sluiting zal geschieden door ds W. Metz uit Middelburg. Promotie Dr M. W. W. Krijger. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht is gepromoveerd tot Doctor in de ge neeskunde, onze oud-stadgenoot de heer M. W. K. Krijger, neus-, keel- en oorarts te Tiel op een proefschrift over „De betekenis van het evenwichts orgaan bij de vlieger." Promotor was prof. dr van Egmond. Paranymfen de doctoren Aris uit Amsterdam en Prins uit Utrecht. Opponenten waren de professoren Jongbloed en Jongsma. Voor deze promotie bestond zeer veel belangstelling. Castella Parels sultaten die zij bereiken met Castella y0jg de keste raad, die U ooit werd Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. gegeven: haal nog vandaag Castella Castella Parels strooit men zó in het Parels (47 ct per pak) in huis! Luisterprijsvraag voor Prins Bernhardfonds. HILVERSUM, 23 Juni. In de avond van 29 Juni zal over beide radio zenders een Nationaal Programma worden uitgezonden ter gelegenheid van.de verjaardag van Prins Bernhard. In dit programma zal een luisterprijs* vraag worden opgenomen, waarvan dq opbrengst ten goede zal komen aan het Prins Bernhardfonds. Men zal de stem men van zes bekende radiofiguren ho ren. Drie er van zullen echt voor de microfoon staan, de andere drie wor den geïmiteerd. Het is de taak van de luisteraars uit te maken, welke figuren echt en welke onecht waren. Aan deze luisterwedstrijd, die van 21.30 tot 21.50 wordt uitgezonden, gaat een programma uit Den Helder vooraf, waarin groepen van land-, zee- en luchtstrijdkrachten zich met elkaar zullen meten in enkele popu laire spelletjes. Na de prijsvraag zal van Breda uit een concert worden uitgezonden. Op de Markt aldaar zullen de mariniers kapel, de Kon. militaire kapel en de luchtmachtkapel concerteren. FEUILLETON door FOKA VAN LOON Filialen te: GOES, Lange Kerkstraat 47. MIDDELBURG, L. Delft 42. VLISSINGEN, Walstraat 68. 25 Met het steevaste plan geen minuut langer dan strikt noodzakelijk is bij Pietertje Sukkel te toeven, spoedt ze zich naar de andere kant. Buiten slaat haar een geschrei tegemoet, zo hevig en sterk, dat het wel door meer dan één kind wordt veroorzaakt. Gees zucht en krijgt het bij voorbaat al be nauwd. O, stumper, onder Pietertjes nazaten is ruzie uitgebroken en naar het oorverdovend gebrul te oordelen zijn ze handgemeen geworden. Nu krijgt ze zo meteen een wijdlopige uit eenzetting van dit conflict. Daar is geen ontkomen aan! Zal ze een deurtje ver der gaan naar Ale Bisschop? Nee, toch maar niet, het is nog een hele tippel en als Pietertje het te horen kwam, zou deze het vast als een grove bele diging opvatten en zou haar leed niet te overzien zijn. Dus toch maar naar Pietertje. Ze doet het met alle allures van iemand, die gloeiende haast heeft. Ze steekt alleen maar haar gezicht om het hoekje van de deur en zet, om het gehuil te overstemmen een keel op en schreeuwt op gejaagde toon „Buur vrouw, heb je misschien een doosje lu cifers voor me? Ik breng het vanmid dag direct terug". Pietertje staakt onmiddellijk haar gewelddadige rechtspleging en schiet als een snoek op Gees af, niet van zins haar prooi met* het gevraagde maar zonder een woord van hart tot hart te laten gaan. „Kom er toch in, meid, dan kun je er uit kijken", roept ze. „En dan zal ik je vertellen, waarom het hier zo'n keet is. Dat is die grote lummel z'n schuld". Ze steekt een wraakgierige vinger uit naar haar oudste: „Die bedenkt nou altijd wat anders, maar zelden wat goeds! Nee, kom nou voor een aardig heid eens hier!" Gees heeft nog steeds haar plaats bij de deur niet verlaten, maar komt nu schoorvoetend nader, waarvan Pietertje dadelijk gebruik maakt om achter haar langs te glippen en de deur te sluiten. Dan ijlt ze weer voor Gees uit naar het midden van de kamer, om een klappertjespistool van de volgeladen ronde tafel te grissen. „Asjeblieft, wat zeg je daar van?" Daar jaagt die deugniet van een jongen z'n kleine zusje in de wieg de stuipen mee op het lijf! Is het geen schande? Dat heb je van die leeglo perij! Die meesters van tegenwoordig hangen van vacanties aan elkaar en gaan zelf met hun luie achterwerk op de fiets of in de trein zitten en de moeders hebben dat kleine tuig de hele dag voor de benen lopen. Wat doen ze? Niets dan kattekwaad. Dat arme kind heeft zich blauw geschreid, zo schrok ze, maar ik zeg je, dat ik ze niet zo zuinig op hun ribbekast ge geven heb, hij daar en onze Lammert. Dat is ook zo'n schobbejak. Die stónd er bij, zich een ongeluk te lachen, om dat dat kleine schaap zo van streek was!" En inderdaad, het peutertje van acht maanden ligt nog met grote ontstelde ogen na te hikken, de dikke tranen op haar holle wangetjes. Gees kijkt, zoals van haar verwacht wordt, meewarig naar het kindje, maar haar gedachten verplaatsen zich naar haar eigen ba- byfcje en onwillekeurig gaat ze een ver gelijking maken. Zo reageert dus een kind van die leeftijd, als er harde en ongewone geluiden bij haar wieg wor den geproduceerd. Gees voelt, dat is normaal. En dan trekt ze de lijn door en komt tot een wrede conclusie. Als dit een natuurlijke reactie is, dan is er met haar kind iets niet in orde. Het aanvankelijk medelijden, dat ze eerst had met het beangste kindje slaat om in bange deernis met eigen vlees en bloed. Al haar interesse voor Pietertje en haar wederhorig kroost verdwijnt naar de achtergrond. Een gruwelijk vermoeden groeit snel in haar en neemt ontstellend vlug vaste vormen aan. ineens kan ze het hier niet langer harden. „Mag ik asjeblieft die lucifers. Van middag als ik het beter aan tijd heb, praten we wel eens weer!" Uit haar schril overslaande stem spreekt zo'n onverbloemde angst en verbeten jacht, om weg te komen, dat Pietertje haar zonder tegenspraak een doosje geeft: „Hier, mens, pak an! En maak dat je bij je kleine pop komt. Als je er ook zes hebt, net als ik,' zul je vanzelf wel veranderen!" Gees glimlacht gedwongen, met in haar binnenste een gevoel, of er een nagel door haar hart werd gedreven. Of een fel laaiende bosbrand haar op de hielen zat, zo rept ze zich naar huis terug. Met trillende vingers steekt ze in het achterhuis het stel aan. Dan snelt ze in één run door naar de wieg. Het kind tatert en speelt tevreden met een blootgewoeld voetje. De vrees, dat het straks zal gaan huilen, als 't nog niet dadelijk geholpen wordt, bestaat op dit moment niet meer voor Gees, omdat er iets heel anders, een veel grotere en onnoemelijke angst voor in de plaats is gekomen. Ze steekt haar gezicht tussen de gordijntjes door en knipt met haar vingers. Het kind lacht onmiddellijk ontroerend lief. Het Is een kleine geruststelling voor Gees, maar ze wil zich niet met valse hoop paaien. Het kan immers ook zijn dat Roelie lacht om wat ze zag, maarniet om hetgeen ze hoorde. Gees grijpt naar het eerste het beste voorwerp, dat flink lawaai maakt, de wekker, en laat die aflopen, buiten de wieg. In adem loze spanning slaat ze intussen het kind gade. Er is geen spoor van emo tie of schrik op het gezichtje te be kennen. Roelie sabbelt vol overgave op haar grote teen, haar oogjes kijken langs het zoethoudertje naar haar moe der. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5