ZEELAND RICHTTE ZICH NA OORLOG EN RAMP ver Verrassende uitslag bij Zierikzeese raadsverkiezing NOORDOOSTEN VAN ONS LAND NIET TE VERDEDIGEN STAD IN HONDURAS GEBOMBARDEERD I?: J „Gevaar van karakterloze dorpen is niet denkbeeldig" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD-VOOR.ZEELAND ter gelegenheid van donderdag «4 juni 1954 W alcherens herstel extra bijlage van 12 pagina's Gesprek met Commissaris der Kóningin Zeelands belangen passeerden de revue Verlies voor C.H., V.V.D. en Middenstand; winst voor ,Het Roer Om' en K.V.P. Zeeuwse kinderen bij Mevr. Coty Zolang er geen buitenlandse troepen zijn Duits-Benelux-leger afgewezen G SNIPPER NIEUWS jjJ A m •Ui'sravs: rht.ng „Zeruwsch Dagblad" jfdkcntoor: Goes, L. Vorststr. B.i, Tol. 2 '.33 bij geen gehoor voor r --rtonLes 2970. voor redactie 'li-o 271209 Kantoren: V tigcn- Lammensstraat 17, "'clcf Vö4; Middelburg: Korte No:-ds:r 35- Tel. administratie 2003. Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dykstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre NV.. Goes IEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2815 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. ÏROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT van Spronsen, Goes; R. Zuldema, Goes. Wie wil herdenken zal in de eerste plaats terug zien. Maar het is onvruchtbaar daarin het herdenken te doen opgaan. Herdenken vraagt bezinning op het heden en vooruitzien naar de toekomst, voorzover een mens dat kan. Wanneer men bij het herdenken van het gereedkomen van de wederopbouw en het herstel zich voor de geest haalt hoe het in Zeeland was gesteld in 1944 en 1945, dan ïiet men slechts sombere beelden: vernielde dorpen, ondermijnde en door het zeewater bedekte akkers, kapotte wegen en stukgeschoten bunkers. Het was alles zo triest en het leek zo uitzichtloos. Maar de tijd heeft vele wonden geheeld. Wie Zeeland nu ziet, kan zich moeilijk meer een voorstelling maken van hoe het toen was. De dorpen en de steden zijn her bouwd, het land geeft weer vrucht. God zegende het werk van de mens. Zo werd deze provincie weer een oord, waar het goed wonen en leven is. Er kwam op I Februari 1953 een nieuwe en grote beproeving, toen het water zich Zeelands onverwachte vijand toonde. Maar ook deze ramp vermocht niet de geest kracht te breken. Het herstel is nog volop aan de gang en zal over luttele jaren zijn beslag hebben „Elke oorlog en elke ramp heeft materiële en morele gevolgen", zo for muleert de Commissaris zijn mening, „materieel zijn de verliezen altijd zeer groot. Vaak zijn die blijvend. Maar wij mogen toch ook de ogen niet sluiten voor de verbeteringen, die tot stand kunnen worden gebracht. Het is naar mijn mening zeker zo, dat een streek in sommige opzichten beter uit de ramp te voorschijn komt na verloop van een aantal jaren. Het verlies aan mensenlevens is het allerergste. Nie mand kan dat ooit meer goedmaken. Moreel kan een ramp de menselijke geest stalen en prikkelen tot grotere inspanning. Maar er is, behalve ver dieping, ook een mogelijkheid van ont worteling. Wij zien dat altijd na elke ramp." Het gesprek komt als vanzelf op de herbouw der verwoeste dorpen. Jhr de Casembroot zegt daarvan: „Ik ben wel eens bang, dat de herbouw na de stormramp minder mooi is dan die na de oorlog. Wij lopen het grote risico, dat er cliché-dorpen ontstaan. Van de herbouwde gemeenten na de oorlog kan men dat bepaald niet zeg gen. Ik kan het wel begrijpen: de mensen moeten nu zo snel mogelijk <S&$><S£ë> <a#è> er naar gestreefd de verkeersopstop pingen bij de verschillende veren tot het verleden te doen behoren. Daar voor zijn meer schepen nodig. „Maar", zo voegt de Commissaris hier aan toe, „niemand zal ooit een vervoersbedrijf zó kunnen maken, dat ook de aller hoogste „toppen" verwerkt kunnen worden. Wij streven daar wel naar, maar wij zijn ons ervan bewust, dat het onmogelijk is het ideale punt te bereiken". In de hélicopterverbinding met Zee land ziet jhr de Casembroot mogelijk heden, al ligt de zaak technisch nog gekregen. Verleden heden toekomst: binnen deze tijdsbegrippen speelt zich het leven van de mens en van de gemeenschap af. Wij hebben de hoogste gezagsdrager in onze provincie, de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gevraagd over die drie begrippen met betrekking tot Zeeland enkele gedachten uit te spreken. De Commissaris was daartoe gaarne bereid. Hij houdt niet van beschou wingen. Hij is altijd concreet in woorden en daden. Maar wat hij zegt en doet is gemeend. Het is bij hem een kwestie van het hart. En dat maakt een officieel interview tot een prettig gesprek, waarvan men rijker wordt. Er is gesproken over het materiële, veel zelfs. Over de wederopbouw van dorpen, over de verbindingen, over subsidies. Maar steeds was er een diepe ondertoon van de niet in materiële be grippen uit te drukken bedoelingen, die de talloze activiteiten van Zeelands eerste burger kenmerken: het waarachtige levensgeluk van de inwoners dezer provincie, een geluk, dat van een andere orde is dan het materiële gewin, al heeft het één zeker met het ander te maken. heel moeilijk. Behalve op Schouwen- Duiveland is er weinig kans op vlieg velden in deze provincie. Het vliegveld Haamstede is onmisbaar. Dat is in de afgelopen winter met de ijsgang dui delijk gebleken. Voor de Zeeuwse jeugd is het jammer, dat er verder geen vliegvelden zijn. Het is voor haar daardoor wel heel erg moeilijk met de luchtvaart vertrouwd te geraken. Een keerpunt Het is allerminst eenvoudig op de weg naar het herstel, die de Zeeuwen hebben afgelegd, mijlpalen neer te zet ten. Dat komt, doordat dit herstel nim mer schoksgewijze is gegaan, maar ge leidelijk, stap voor stap. Soms veel te langzaam naar het oordeel van som migen. De Commissaris der Koningin ziet in het provinciale leven van de (Zie vervolg pag. 7) <9s*6><2s=ë> <2#S> terug naar hun dorpen, ook al, om dat er een groot gevaar bestaat, dat zij anders voorgoed wegblijven. Maar dit betekent helaas, dat aan de aesthetica minder aandacht kan wor den besteed en dat wij karakterloze dorpen krijgen". De verbindingen. De Commissaris der Koningin heeft een bijzondere belangstelling voor de verbindingen in onze provincie. Hij herinnert aan de toestand direct na de bevrijding, toen de provinciale vloot niet meer bestond, de treinen niet kon den rijden en er van busverbindingen geen sprake was. Daartegenover stelt hij de situatie van vandaag. De ingrij pende verbeteringen over de gehele linie zijn geleidelijk tot stand geko men. Er was een blijvend verlies: de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". En voor een verbetering als de koplading tussen Zijpe en Anna Jacoba was een ramp nodig. Maar, zo is het oordeel van jhr de Casembroot, wie een ver gelijking maakt tussen de verbindin gen van voor en na de oorlog, die zal constateren, dat er een enorme voor uitgang is. Vlootvernieuwing. Een zeer urgent probleem is de ver nieuwing van de provinciale vloot. Die is broodnodig. Met alle kracht wordt Persoonlijke motieven speelden een rol ZIERIKZEE, 23 Juni. De bevolking van Zierikzee heeft vandaag ge stemd voor een nieuwe gemeenteraad. De uitslag is een grote verrassing geworden. Daaruit blijkt, dat hier niet uitsluitend de principes een rol hebben gespeeld, maar dat een persoonlijke voorkeur voor bepaalde can- didaten een belangrijk woordje heeft meegesproken. De grootste verrassing was ongetwijfeld het feit, dat de splinterpartij, die optrad onder de naam „Het Roer Om" twee zetels heeft weten te veroveren. Dat ging ten koste van de C.H.U., van de V.V.D. en de Middenstandspartij. Al deze partijen verloren een zetel. De K.V.P. profiteerde er ondanks een geringe stijging in het aantal stemmen, ook van mee en kwam van één op twee zetels in de nieuwe raad. De P. v. d. A. boekte stemmenverlies, doch behield 4 zetels. Opmerkelijk is, dat de A.R. en S.G.P., die samen deden, ondanks de grote critiek, die destijds is geuit op het beleid van wethouder den Boer, die in de moeilijke dagen evacuatiecommissaris was, stemmen heeft ge wonnen en zodoende de drie zetels heeft behouden. Hier heeft dus het principe het gewonnen van persoonlijke motieven! Er werden vandaag 3046 stemmen uitgebracht, waarvan er 39 blanco of van onwaarde waren. Het aantal gel dige stemmen bedroeg dus 3807. Daarvan gingen er 1011 naar de P. v. d. A. (in 1949 1124); naar de A.R. en S.G.P. 875 (843); V.V.D. 360 (436); C.H.U. 391 (439); K.V.P. 422 (418); Middenstandspartij 102 (236); Algemeen Belang 210 159); Het Roer Om 420 (was er in 1949 nog niet). ZETELVERDELING. Door deze uitslag behoudt de P. v. d. A. de vier zetels in de raad. De A.R. en S.G.P. behouden de drie ze tels. De V.V.D. valt terug van 2 op 1 evenals de C.H.U. De K.V.P. won een zetel en kwam van 1 op 2. De Middenstandspartij verloor de enige zetel en Algemeen Belang kon even als in 1949 geen zetel veroveren. Het Roer Om tenslotte veroverde twee zetels. DE NIEUWE RAAD. De nieuwe raad zal nu als volgt zijn samengesteld; R. Gerritsen, C. Hoek, J. Catshoek, M. de Moor (allen P. v. d. A.), A. M. den Boer, S. J. bij de Vaate, J. W. van den Doel (A.R./S.G.P.), A. Groe nendijk (C.H.), mr C. J. B. du Croo (V.V.D.), J. G. L. Simmers en B. Leijdekker (beiden K.V.P.), mr K. A. Keuning en S. A. van Gastel (beiden van Het Roer Om). Voor het eerst nemen daarvan in de raad zitting de heren C. Hoek (P. v. d. A.), B. Leijdekker (K.V.P.), alsmede de beide gekozenen van Het Roer Om. In de raad keren niet terug de heren P. D. Verstrate (P. v. d. A.), A. J. Steutel (Middenstandsparty), H. Uijl (C.H.) en A. J. van Leeuwen (V.V.D.). Een groep van honderd jonge Ne derlanders waaronder zich ook 'n aantal Zeeuwen bevinden brengt momenteel een bezoek aan Parijs. Zij werden ontvangen door mevr. Coty, de echtgenote van de Franse presi dent. Zij stelde de jeugdige bezoekers, die zich aanvankelijk nogal hadden laten imponeren door de pracht van het Paleis Elysee, de ambtswoning van de president, dadelijk op hun ge mak. Het werd zodoende een gemoe delijk een gezellige bijeenkomst, waar aan de jongeren nog lang zullen terugdenken. De hiernaast afgedrukte foto toont mevr. Coty temidden van de jongens en meisjes. Op de voorgrond een jeugdige Zeeuwse. De Italiaanse Senaat heeft gisteren met 121 stemmen tegen 85, bij 12 ont houdingen zijn vertrouwen uitgespro ken in het buitenlandse beleid van premier Scelba. (Van onze parlementaire redacteur.) „Het is voor de Nederlandse legergroep niet mogelijk om het gehele land te dekken. Het is te betreuren, maar de verdediging van ons totale grondgebied zal slechts kunnen geschieden als Duitse troepen ingeschakeld worden. Het weerstand bieden in onze Noordoostelijke provincies kan slechts een zeer tijdelijk karakter hebben. Het ligt niet in de bedoeling van de regering om de bewoners van deze provincies in geval van oorlog te eva cueren. Dit moet zelfs worden tegengegaan. Een incidentele bezetting is nog geen blijvende bezetting. Wij zullen er altijd rekening mee moeten hou den, dat de krijgskans kan keren." Deze openhartige mededelingen deed minister Staf vanmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op de beschou wingen over de Defensienota. Het was de eerste keer dat de bewindsman zo duidelijk uitsprak, wat voor iedereen langzamerhand eigenlijk geen nieuws meer was. Uit de vorige defensiedebatten had men deze indruk al lang kunnen opdoen. De noordelijke flank zal gedekt worden door Marine en Luchtmacht. Het verdedigingssysteem langs de IJssel is niet te vergelijken met 'n Maginotlinie. Onze divisies zullen zoveel weerstand kunnen bieden, dat de IJssel waarlijk niet de zwakste plek in ons verdedigings stelsel zal zijn. Voor de verdediging van geheel Nederland is dus het wachten op de Duitse troepen. „We kunnen thans werkelijk niet meer vragen", zo zeide de bewindsman, die er verder op wees, dat onze officier steeds bij het maken van de plannen worden betrokken. GEEN DUITS-BENELUXLEGER. Volgens minister Staf moeten we nog aan het E.D.G.-verdrag vasthou den. Het is nog niet de tijd om te zoeken naar andere oplossingen. Wel is er reeds overleg gepleegd met de Beneluxpartners. Dit is Dinsdagavond geschied. Het verloop daarvan is zeer bevredigend en het is duidelijk, dat de Benelux een gemeenschappelijk standpunt inneemt. De combinatie- BeneluxWest-Duitsland kan, aldus de bewindsman, niet in overweging worden genomen. Naar zijn mening is het niet de bedoeling van het amendement-Richard om de Benelux en West-Duitsland voor te schrijven, dat deze landen tot nieuwe organen moeten komen. De Beneluxlanden worden door dit amendement niet ge troffen. Als het E.D.G.-verdrag niet wordt goedgekeurd, dan zal in Navo- verband een andere oplossing gezocht moeten worden. DIENSTTIJDVERKORTING. Reeds in December 1953 heeft het kabinet in beginsel de beslissing ge nomen om de termijn van de eerste oefening te verkorten. De ministers willen echter niet tot deze maatregel overgaan, zonder de Navo-instanties te hebben geraadpleegd. Het is dus niet juist te beweren, dat dit besluit tot stand gekomen is onder druk van de gebeurtenissen in België of van plichtigen zullen na 18 maanden zelf moeten verzoeken om met klein ver lof te kunnen gaan. Dit in verbar«3^ met verschillende financiële bepalin gen. Dit klein verlof zal altijd wor den verleend. De troepencommandan ten zullen de ^dienstplichtigen niet willekeurig kunnen terugroepen. Ge neraal Hasselman zal dit zelf niet kunnen doen, zonder het advies van de minister te hebben gevraagd. Wat de specialisten betreft, voor hen zal nog worden nagegaan wan neer de verkorting van de duurder eerste oefening moet worden aan gebracht; bij de opleiding of daar na. De verkorting van de dienst tijd staat los van de verlenging van de herhalingsoefeningen, aldus mi nister Staf. Ook zonder de verkor ting zou de verlenging noodzakelijk zijn, want anders boeten de be staande mobilisabele divisies teveel aan kracht in. MATERIËEL VOORZIENING. De Ver. Staten hebben ons die toe zeggingen gedaan, die de uitvoering van het vijf divisiënplan mogelijk maken. De Nederlandse industrie zal belangrijke orders krijgen. De heer Korthals (V.V.D.) had de klacht ge uit, dat Polynorm rollend materiaal gaat vervaardigen. Er moeten 1010 aanhangwagens van 14 tem en 2154 van 1 tem gemaakt worden. Het to taal bedrag beloopt f4 millioen. Poly norm was de laagste inschrijver. Daat» om is aan deze firma deze order g*e- gund. By de keuring zal grote zorg vuldigheid betracht worden. Tech nisch is Polynorm zeker in staat om da aanhangwagens te maken. De Russen hebben toegezegd een onderzoek in te zullen stellen naqy de beschieting van het toestel van dé Sabena, dat op z'n reis naar Joego slavië een Mig-straaljager ontmoet te. Dit heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het Amerikaanse leger in Europa zal een aantal atoomkanonnen uit lenen aan het Britse Rijnleger en de Noordelijke legergroep tijdens de binnenkort te houden manoeuvres. By Leuven (België) zijn twee auto bussen met elkaar in botsing geko men. Vier personen werden gedood, twaalf gewond, van wie twee zwaar. In Naarden is plotseling overleden de 46-jarige bekende organist, va- lentijn Schoonderbeek. By de Dra- ka te Amsterdam zijn 700 arbeiders in staking gegaan, omdat ze ontevre den zijn over te verlenen toeslagen. -■ In Roosendaal is het feest. De stad viert de dag, dat 100 jaar geleden de eerste trein binnenreed. Nog een klacht bij de Veiligheidsraad NEW VORK, 23 Juni. Zowel Honduras als Nicaraqua, de buursta ten van Guatemala hebben zich thans ook tot de Veiligheidsraad gewend. Er is namelijk vandaag een Hondurese stad vanuit de lucht aangevallen. Men verwacht, dat de Veiligheidsraad Vrijdag bijeen zal komen om de toe stand, die in en om Guatemala is ge schapen, te bespreken. Over de strijd in de Midden-Ame rikaanse staat doen nog altijd de de vragen van prof. Romme. De dienst- wildste geruchten de ronde. Volgens In enkele regels melden wij nog 1 -lil DAT gisteravond op de Rijksweg te Kapelle ter hoogte van de Daniëlsweg een A.M.Z.-bus met arbei ders in botsing is gekomen met een bespannen wagen. De voerman, de heer P. C. D. te Kloetinge, liep enke le verwondingen op, even als een der paarden. Zowel aan de bus als aan de wa gen was er materiële schade. DAT gistermiddag Mej. V. H. uit St. Maartensdijk, die te Bergen op Zoom op weg was naar het zieken huis op de Noordsingel is komen te vallen en door 'n juist passerende bus is aan gereden. Zij werd vrij ern stig aan het hoofd gewond en liep een hersenschudding op. Per auto werd zij naar het Algemeen Burger Gast huis vervoerd. DAT gisteravond de heer J. Joossen te Krabbendijke door onoplettendheid op 'n auto is ingereden, waar door hij enkele schrammen opliep en zijn fiets werd be schadigd. DAT Zaterdag 10 Juli a.s. om vier uur de klok, die door de gemeente Kruinin- gen aan Yerseke is geschon ken, aldaar zal worden aan geboden. Men is reeds te Yerseke bezig met het plaatsen van een klokke- toren. DAT de raad van Krab bendijke Dinsdagavond a.s. het herbouwplan van het buurtschap Oostdijk zal be spreken. Voorts staan er op de agenda nog 13 punten ter behandeling. DAT de gemeenteraad van Bruinisse alsmede de leden van het Actiecomité vandaag en morgen op uit nodiging een bezoek zullen brengen aan de adoptie gemeente Gorssel. DAT aan de R.H.B.S. en M.S.v.M. te t Middelburg zijn geslaagd voor het eind examen Huig Bode, Annie Cornelisse, Tony Pluijmers, Maria Rijkaard en Sonja Vatteroth te Middelburg, alsmede Tannie van Doorn te St. Laurens, Frans Min- neboo te Veere, Maria Schelling te Domburg en Jacques Schippers te Kam perland. DAT voor het eindexa men gymnasium slaagde te Bergen op Zoom A. de Win ter te Heinkenszand. „radio bevrijding" zouden de troepen van kolonel Armas, die zich nu tot president van het land heeft laten uitroepen, van drie kanten oprukken naar dè hoofdstad. Van de zijde def regering wordt gemeld, dat men er in geslaagd is op verschillende plaat sen de opstandelingen op de vlucht te jagen. In diverse Zuid-Amerikaanse sta ten werden pro-Guatemalaanse én en anti-Amerikaanse betogingen ge houden. BRUSSEL, 23 Juni. Uit gezag hebbende kringen wordt vernomen, dat ook België van de Amerikaanse regering twee nota's heeft ontvangen in verband met het zenden van wapens naar Guatemala. In de eerste nota werd de Belgische regering verzocht medewerking te ver lenen aan maatregelen om te verhin deren dat wapens in Guatemala aan komen. De Belgische regering zegde Washington haar volledige samenwer king toe wat betreft de uitvoer van wapens. DE BILT ZEGT: Droog weer DE BILDT, 23 Juni. Half tot zwaar bewolkt maar droog weer. Ma tige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Tamelijk koel. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op 0.26 u., onder 15.22 u. Hoogwate rVrijdag 25 Juni: Vlissjngen; 8.33 u. 1.77 m., 20.52 u. 1.62 m. Terneuzen: 8.58 u. 1.98 m., 21.19 u. 1.84 m. Wemeldinge: 9.58 u. 1.67 m., 22.21 u. 1.41 m. Zierikzee: 9.42 u. 1.48 m., 22.00 u. 1.22 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1