Heft SlaltStclt crJ ..J ENGELSEN KOMEN MET STERK TEAM De épcrlspicgcl N Zn)cmmcn Alhlcliek Vruchtbare bespreking met Gerard Hoek Wegschap kost Biggekerke 11 mille „Nieuw Schouwen-Duiveland" richtte zich tot de regering Beplanting werd besproken Het is nu werkelijkheid, dat men voor zijn genoegen de was doet! Waarde kreeg bezoek uit Woerden en Omgeving Kabels door het Zijpe Middelburg moet vlaggen Kranslegging op „Zonneveld" TOULOUSE-LAUTREC TE MIDDELBURG. Burgemeester Bolkestein opende fraaie expositie. Fancy-fair tc Middelburg f 4800.- Dinsdag 22 Juni 1954 ZEEtTv5CH DAGBLAD pagina 2 Zeeuws elftal^Folkestone F.C. De Zeeuwse voetballiefhebbers zijn niet verwend met goede wedstrijden, maar toch staat hen nu iets zeer bijzonders te wachten. Het Zeeuwse elftal, dat sinds vier of vijf jaar niet meer speelde, gaat op Zaterdag 3 Juli de strijd aanbinden met de Engelse profclub Folkestone. Dat belooft een zeer inte ressante gebeurtenis te wor den. De wedstrijd van het jaar. Want de Engelsen ko men met hun sterkste team en om enige indruk te krij gen van hun kracht dient men te weten, dat zij dit jaar niet alleen de Kent Cup, maar ook het Kent Se nior Shield veroverden. En dat, terwijl zij eigenlijk het gehele seizoen met spelers gebrek te kampen hebben gehad. Dit was ook oorzaak van het feit, dat hen het kampioenschap op het nip pertje ontging. Echter met slechts één puntje achter stand op de kampioenen. Folkestone kan bogen op een 70-jarige geschiedenis. Het is bovendien de enige club in Kent, die het bracht tot ae voorlaatste ronde van de strijd om de FA Cup, de Engelse beker. Dit gebeurde in het seizoen 1951/1952 er. verschalende spelers, die dit resultaat hielpen bewerk stelligen, zijn op 3 Juli ook in M ddelburg van de party. Het is niet-het eerste be zoek van Folkestone aan Ne derland. Het speelde reeds eerder te Middelburg in het kader van de sportuitwisse- ling, maar dat was een ama- teurploeg. Met zijn profs speelde het echter verleden jaar tegen Frisia in Leeu warden, dat het onderspit moest delven. Over de spelers het vol gende. Doelman Cripps (die de zeer toepasselijke bijnaam „Stafford" heeft naar de En gelse Minister van Financiën Stafford Cripps) is 26 jaar oud. Rechtsback Jack Prit- chard aanvoerder en 34 jaar, speelde voorheen in South end United. Gordon Kay, de 29-jarige linksback, is een van de beste verdedigers uit Kent. In de oorlog was hij piloot van een R.A.F. bom bardementsvliegtuig. Spil Jack Lambourne is een boom van een kerel van bijna twee meter lang. Hij is aan zijn zesde seizoen voor Folkestone bezig. Aan Wal cheren bewaart hij zeer bij zondere herinneringen, want hij was onder de Comman do's, die in 1944 in West- kapelle landden. Hij wordt Samenstelling Ned. Politie-elftal. Het Nederlandse Politie- elftal, dat Vrijdagavond te Roosendaal een voetbalwed strijd speelt tegen het Bel gische politie-elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Kok (A.D.O.). Achter: Huybregts (B.V. V.) en de Jong (Heeren veen). Midden: Remmers (B.V. V.), Gillisse (R.B.C.) en Mutsaerts (Willem II). Voor: Veentjer (W.V.C.), van Eist (Theole), Frederiks (Gouda), v. d. Meulen (H. R.C.) en Bex (Willem II). A%olo«*spo«al ^.neldegouwen vergaderde. De M.A.C. Scheldegouwen hield in het Nederlands Kof fiehuis te Middelburg een algemene ledenvergadering. P -degedeeld werd, dat de j» .orcross financieel gun- sf.g was afgelopen. In de plaats van de heer P. v. d. Woestijne, die zijn functie had neergelegd, werd de heer P. Tilroe uit Vlissingen tot bestuurslid gekozen. Verder benoemde de vergadering een pers- en propaganda-commissie, die zal bestaan uit de heren P. van Hese, H. Moor, A. van Sabben, J. v. d. Kreeke en L. de Nooyer. die voor Wolverhampton heeft gespeeld en door Pe ter Gaven, die nog maar 23 jaar is en Kent vertegen woordigde in het schoolelf tal. Middenvoor Cyril Thomp son speelde reeds voor Der by County en Brighton. Op het ogenblik scoort hij runs bij cricket, maar hij is voor nemens om in Middelburg enkele doelpunten te scoren. Naast hem staat rechtsbin nen Jimmy Kelly, vader van vier jeugdige voetballers, die volgens hem over niet al te lange tijd Engeland zul len vertegenwoordigen in de revanche tegen Hongarije. Linksbinnen is de 26-jarige Jackie Brigg, een bijzonder goed technicus. Rechtsbuiten Roy Bostock dwong destijds in Leeuwar den aller bewondering af en scoorde het beslissende doelpunt in de ontmoeting met Frisia. Linksbuiten Frankie Hemsworth tenslot te is ook al met nauwe ban den aan Walcheren verbon den, want ook hy was als sergeant bij de commando's die in Westkapelle landden. Hy hoopt van de gelegen heid gebruik te maken, om oude kennissen te bezoeken, geflankeerd door Tom Paton, De Souburgse sportweek. Op de vierde avond van de Souburgse sportweek werd een jiu jitsu-demon- stratie gegeven, toegelicht door Felix Janssens. Hierna volgden wedstrijden tussen de teams uit Goes, Middel burg, Souburg en Vlissin gen. Na deze wedstrijden, die door de Middelburgers werden gewonnen, nam Fe lix Janssens het op tegen 15 tegenstanders, die hij in iets meer dan 6 minuten had overwonnen. Vervolgens was het woord aan de dames van Marathon, die een handbalwedstrijd speelden tegen de rest van van Walcheren en welke zij met 43 wisten te winnen. Ook de heren van Marathon zegevierden tegen de rest van Walcheren (94). De laatste dag is voor een deel in» het water gevallen. Zo kreeg de gymnastiekde- monstratie van Astrow een voortijdig einde. Men zal de ze nu Woensdagavond hou den. Ook de ringrijderij moest worden afgelast. De voetbalwedstrijd R.C.S. Alliance eindigde, zoals we reeds meldden in een 4-1 overwinning voor de Sou burgenaars. Vlijt en Volharding maak te samen met de signaalaf deling van Astrow nog een mars door de gemeente, waarna op het Oranjeplein de taptoe werd geblazen. Tevoren had burgemeester Stemerding deze geslaagde sportweek met een korte toespraak gesloten. I e sport en dan vooral de folkloristische sport, krijgt zeker ook haar deel tijdens de Zeeuwse manifestatie. De Zeeuwse sportverenigingen zullen door haar vlaggen" dragers vertegenwoordigd zijn in de Zeeuwse stoet, die Vrij" dag te Middelburg wordt gehouden. Verder is er dan Vrijdag een ringrijderij op het Plein 1940, waaraan wordt deelgenomen door één ringrijder van elke Walcherse gemeente. Ook is er die dag op het Parkeer" terrein een gaaischieting, schijfschieten en een wedstrijd in het bollen tussen een zestal uit Aardenburg en een zestal uit Schoondijke. Vooral deze laatste sport, die nog maar heel weinig be" oefenaars telt, is buitengewoon interessant en vereist een bijzondere technische vaardigheid. Het spel wordt gespeeld op een harde baan, waarop twee staken zijn geplaatst. De bollen zijn schuin afgeslepen en maken daardoor een kromme baan. De kunst is, om de bollen zo dicht mogelijk bij de twee staken tot stilstand te brengen, waarbij het geenszins ver" boden is, de bollen van de tegenstander van hun plaats te kegelen. Zaterdag zijn er te Vlissingen twee folkloristische sport- gebeurtenissen. Van 's morgens negen tot 's middags vijf uur is er op de Stenenbeer en in de Wilhelminastraat de ring- rijderij om het persoonlijk en gemeentelijk kampioenschap van Zeeland tweede klasse, 's Middags om twee uur begint dan de ringrijderij met versierde sjeezen rond de school op de Grote Markt, via de Slijkstraat, het Boterplein en het Waaigat. Tenslotte zijn er nog -meer, niet folkloristische sporteve" nementen, waarover elders in dit blad meer. V. Wandelsport De Avondvierdaagsen Morgenavond beginnen overal in het land de Avond vierdaagsen. De junioren zullen Woensdag, Donder dag, Vrijdag en Zaterdag telkens 10 km. lopen. Voor de senioren zijn deze afstan den op de eerste drie dagen 15 km. en Zaterdag 20 km. In Middelburg heeft men Vlissingen maakt propaganda voor Zevenhandbal. De belangstelling voor ze venhandbal neemt nog steeds toe. Nu is Olympus in Vlissingen met de propa ganda voor deze sport be gonnen. Het heeft van de gemeente op Zaterdagavon den de beschikking gekre gen over het plein voor de school aan de Bonedijke- straat en zal daar totdat de de avondvierdaagse in ver- band met de feestelijkheden ^pne competities weer moeten uitstellen. Zij zal nu beginnen, elke week enkele doorgang vinden van 7 tot propaganda-wedstrijden 10 Juli. Ook Zierikzee heeft spelen' uitgesteld, zodat alleen Zaterdagavond speelden Goes en Oostburg in Zee- de dames van Olympus te- land doorgang vinden. Het gen Walcheren en wonnen aantal inschrijvers is tot nu met 41. De heren bonden toe niet erg groot, maar de strijd aan met een com- evenals in vorige jaren ver- binatie van de H.B.S. en de wacht men ook nu weer de M.T.S. Dit werd een vinnig meeste inschrijvers op de eerste avond. In Oostburg krijgt de avondvierdaagse nog een extra attractie, omdat Zater dag tegelijk de schoolwan- deltocht wordt gehouden. Reeds schreven hiervoor meer dan 300 scholieren in. en aantrekkelijk partijtje, waarvoor veel belangstel ling bestond. Olympus won tenslotte met 108. Een aardige idee was het verspreiden onder de toe schouwers van een aantal vlugschriftjes met de spel regels. De Waterpolo- competitie. In de Zeeuwse waterpolo- competitie heeft Schelde- stroom bij de heren de lei ding genomen door een 30 overwinning op Zeeland II en een 32 zege op S.Z.V. Luctor I won met 04 van Bruinvis II, maar Luctor II deed het nog iets beter, want het bezorgde de Sas- senaren een 06 nederlaag en kwam daardoor op de tweede plaats. Bij de dames nam Zee hond de leiding door Luctor II met 14 te kloppen, ter' wijl S.Z.V. en Luctor I eer lijk deelden (11). In de landelijke competi tie (3de klasse H) begonnen Zeehond en Bruinvis vrij goed. Beide zeventallen dwongen namelijk Surea II uit Breda een gelijk spel af. Zeehond met 00 en Bruin vis met 22. T.Z.V. II uit Tilburg staat voorlopig op de eerste plaats door een 02 zege op Surea II. Het wordt gevolgd door Baronie, dat Bruinvis niet een 32 nederlaag naar Sas van Gent terug stuurde. Electriciteitsmensen sportten in Den Bosc Zaterdag werd in het sportpark De Vliert te 's Hertogenbosch een sportdag gehouden, waaraan door 400 personeelsleden van negen electriciteitsbedrijven werd deelgenomen. Ook de P.Z.E. M. was vertegenwoordigd. Er werd gevoetbald, gevol leybald, getennist en geta feltennist, terwijl er ook athletiekwedstryden waren, De Zeeuwse deelnemers werden bij het tafeltennis reeds in de eerste ronde uit geschakeld. Bij het lawnten- nis bracht mej. Huser het tot de kwartfinale. Bij de athletiek werd mej. van Loo derde op de 100 meter. Mej Sorel werd tweede bij het kogelstoten en derde bij het verspringen. De P.Z.E.M. eindigde echter bij de athle tiek op de laatste plaats met 9 punten, terwijl de P.N.E. M. (Brabant) eerste werd met 96 punten. In het voetbaltournooi verloren de Zeeuwen yvan Overijssel (10) en van Friesland (2—0), maar zij wonnen van Groningen en van Utrecht, beide malen met 31. Zij bezetten de ze vende plaats en lieten alleen Utrecht en Groningen nog achter zich. Limburg werd eerste. Schooiaïhletiek tc Oostburg. Begunstigd door het fraaie zomerweer hebben bijna tweehonderd West Zeeuws Vlaamse scholieren zich in gezet voor de schoolathle- tiekbeker, welke voor de 6e keer op het spel stond. De organisatie was ook nu weer in goede handen bij de jeugdsportcommissie en wa re het niet dat de zware on weersbui, welke elders Zeeland grote schade aan richtte, het laatste spring nummer deed uitstellen, dan had men om drie uur reeds de prijzen kunnen uitreiken. Nu werd dit na de bui on geveer kwart voor vier. De heer Lastdrager kon de be ker overhandigen aan de Openbare Lagere School Oostburg, daar de scholie ren van deze school zowel bij de meisjes als jongens de meeste punten wisten te verzamelen. De prestaties bewegen zich nog steeds in stijgende lijn, terwijl de Oostburgse scho lieren met de bestaande ac- comodatie de andere plaat sen in de streek voor bly- ken te zijn, hetgeen zich af spiegelt in de algemene prestaties. Opvallend was het goede wisselen van de Schoondijkse meisjes in de 4 x 60 m. estafette, waarin deze seconden winst maak ten. Over uitzending uitslagen Zaterdagmiddagvoetbal WAARDE, 21 Juni. Hedenavond zijn ten huize van het lid van de Zeeuwse Radioraad, de heer A. Mol, besprekingen gevoerd met de heer G. Hoek van de N.C.R.V. over het uitzenden van de uitslagen van de Zaterdagmiddagvoetbalcompetitie. Aan deze besprekingen nam ook deel de secretaris van de voetbal vereniging „Krabbendijke", de ver eniging die hiertoe het initiatief heeft genomen, de heer A. Dommissie. Naar wij vernamen heeft de heer Hoek medegedeeld, dat de N.C.R.V. alles in het werk zal stellen om aan het verzoek van „Krabbendijke' waaraan de meeste Zaterdagclubs hun adhaesie hebben betuigd, tege moet te komen. HANDBAL Ned. Bondselffal komt naar Vlissingen GOES, 21 Juni. Op Zaterdag 10 Juli a.s. komt het Nederlandse bonds- handelftal naar Vlissingen rm daar in het kader van de jubileumviering van Marathon een wedstrijd te spe len tegen de Goese eerste klasser Hellas. Deze wedstrijd geldt tevens als se lectie voor de wedstrijd Nederland Zwitserland, die op Zaterdag 17 Juli a.s. te Heerenveen wordt gespeeld. MiddelburgR.B.C. op Zaterdag 24 Juli a.s. GOES, 21 Juni. Naar wij ver nemen komt R.B.C. uit Roosendaal op Zaterdag 24 Juli a.s. te Middel burg een voetbalwedstrijd spelen ten bate van het Zeehospitium „Zonne veld". Médailles van Koninklijk Paar voor Folkloristische Spelen MIDDELBURG, 21 Juni. Kortge leden is door de organisatoren der Zeeuwse Folkloristische Manifestatie aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard gevraagd médailles beschikbaar te stellen voor de folkloristische spe len. Naar wij thans vernemen heb ben zowel de Koningin als de Prins geantwoord, dat zij daartoe gaarne bereid zijn. Beiden hebben twee gro te zilveren médailles voor dit doel ter beschikking gesteld. Een tegenvaller 1 BIGGEKERKE, 21 Juni. De raad had vanmiddag een lelijke tegenval ler te verwerken. Die zat in het voor stel tot het wijzigen van de begro ting voor 1954. Daarop was o.m. een uitgaaf van f 6300.— geraamd voor de kosten van het Wegschap Walcheren. Maar er was een brief van Ged. Sta ten gekomen, volgens welke deze post tot f 11.000. verhoogd moest wor den. Bovendien was op de begroting een bedrag van f3150.— opgenomen wegens te ontvangen straatbelasting. Die post moest worden teruggebracht tot f 2500.Al met al betekende dit, dat een bedrag van f5300.„er gens" gevonden moest worden. Dat lukte door het subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur te verlagen (dat kan ook wel) en door de verhoging van de subjectieve uitkering uit het gemeentefonds (ook die is reëel).. Al is de begroting nu krap, de financiële positie blijft gezond, zo kon burge meester J. L. Dregmans concluderen. Aanvaard werd het voorstel tot het aanvragen en accepteren van voor schotten en bijdragen uit 's Rijks kas voor de vijf woningwetwoningen in de Stationsstraat. Het gaat om een grondvoorschot van f2366.59 en om een bouwvoorschot van f 61361.10. De raad verleende een crediet van f 200 voor de aanschaf van een uniform voor de grafdelver en 'n tweede cre diet van f 120.voor de aankoop van een rugsproeier. Ook werd besloten tot toetreding tot de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. Twee aandelen zullen worden genomen. De heer Meijers (S.G.) vroeg, of het ook voor hen, die principiële bezwaren hebben tegen verzekering der huizen (één der voorwaarden) mogelijk zal zijn te bouwen. Wethouder Kodde meende van wel: de gemeente zal dan tot verzekering overgaan. De raad kende een premie voor woningverbetering (twee geval len) toe tot een totaalbedrag van f 900.—. Tijdens de rondvraag deelde de burgemeester op een in een vorige vergadering door de heer Clarisse ge stelde vraag mede, dat het niet mogelijk is de gemeente-werkman te belasten met het brengen van de baar naar de sterfhuizen in de ge meente. Dp moeilijkheden met de bouw op Schouwen ZIERIKZEE, 21 Juni. Het bestuur van de stichting: „Nieuw Schouwen-Duive- land" heeft in een schrijven de Minister van Wederopbouw gewezen op de beste dingen voor de woning- en boerderij- bouw, die aanmerkelijk af wijken van de bouwkosten en hoger zijn dan de door de minister vastgestelde normen. Velen worden hierdoor gedupeerd, want zij moeten het verschil nu zelf bij betalen. De prijzen liggen soms 10 tot 20% boven de goedgekeurde bouwprijzen» hetgeen men wijt aan onvoldoende concurrentie. In de zwaarst getroffen dorpen als Nieuwerkerk staat men voor grote pro blemen, daar het heel moeilijk zat zijn de geteisterde wijken vol te bouwen, als gevolg van het grote aantal omgekome nen en doordat velen niet terugkeren van evacuatie. Deze gemeenten zullen zodoende wel niet geheel herbouwd kun nen worden door tekort aan inwoners. Aan de Minister van Financiën is ge schreven over de uitbetaling van de huurwaardevergoeding, daar ook op dit punt veel onzekerheid heerst. Er zijn ver huurders die hun huurders manen tot betaling over de periode dat het huis on bewoond was als gevolg van de ramptoe stand. Ook voor de huizenbezitters, spe ciaal renteniers, is de toestand moeilijk. Volgens de wet zou 20% vergoed moeten worden, maar voorzover bekend, is nog aan niemand iets uitbetaald. Ook voor de gemeentewoningen in Zierikzee speelt deze kwestie. Met moeilijkheden kampen ook diegenen, die na terugkeer van eva cuatie zelf een barak hebben gebouwd omdat zij niet voor toewijzing in aan merking kwamen en deze soms nog be last hebben met hypotheek, en tot heden nog geen enkele toewijzing ontvingen. Een regeling zal hiervoor gevraagd wor den. DB BEPLANTING. Ook over de beplanting werd gespro ken. De beplantingsadviseur van de stichting, ir Koning uit Amsterdam, hoofd van de Plantsoenendienst aldaar, heeft contact opgenomen met de burgemeesters op het eiland. In verband met de subsi diëring zal de destijds aangeschreven ge meenten worden verzocht een kaartje te ontwerpen waarop duidelijk staat aange geven hoe zy de beplanting in de be bouwde kern van hun gemeente wensen. Deze deskundige zal uitspraak doen en de financiering regelen. Bepaald zal- wor den wat voor rekening van Staatsbosbe heer is, terwijl eventueel de gemeenten zelf het ontbrekende kunnen bij betalen. In Oosterland is inmiddels door Staats bosbeheer aangeplant, maar over het al gemeen meent men dat het wel eind 1955, begin 1956 zal worden eer de grondstruc tuur zover zal zijn hersteld dat tot be planting kan worden overgegaan. Moge lijk dat het in Zierikzee en Bruinisse eer der kan. Men wil hiervoor een bijzonde re boomplantdag organiseren. Men achtte het nuttig de jeugd te betrekken bij de zorg voor de beplanting. Ingezonden Mededeling (adv.) Ik ben zo verrukt over Castella Castella Parels, het wasmiddel van de Parels, dat dit voortaan mijn was- nieuwe tijd. middel zal zijn. Het is niet te Castella Parels strooit men zo in het qeloven, zo qemakkelijk het nu is, a*er en <ürect ontstaat verrukkelijk t» ja schuim. Geen papje vooraf te maken! om de grote was te doen. Anders Alle vuil trekt enorm snel uit het was ik doodmoe van de was en nu ga ik nog met plezier andere huishoudelijke werkzaamheden verrichten. Vroe ger vond ik het een nachtmerrie, maar het zal dus nu toch werkelijkheid worden dat men voor zijn genoegen de was doet! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden uuisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met U vliegt nu door de was heen! goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer meë: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat versteld var de blank heid, de helderheid en de zachtheid va i alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge0even: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! GOES, 21 Juni. Een groot aan tal personen, waaronder verschillende burgemeesters uit Woerden en omge ving, hebben een bezoek aan Waarde gebracht. In café Kloet werden de gasten door de raad en de plaatselijke commissie ontvangen. Hierna volgde een bijzondere raads vergadering tijdens welke de burge meester, de heer J. C. van Burg, een toespraak heeft gehouden, waarin hy zijn dank bracht voor de hulp aan de gemeente Waarde. Voorts memoreer de hij het gebeurde tijdens de ramp en herdacht enkele inwoners, die het leven hebben moeten laten. Na nog verteld te hebben, dat de burgers van Waarde over 81 gemeenten ge- evacueerd waren geweest, gaf burge meester Vos van Woerden een uit eenzetting over het ontstaan van de adoptie. Zoals bekend werd Waarde geadopteerd door 18 gemeenten, die tesamen 18.000 zielen tellen. Als aandenken werd de gemeente- Waarde een schild, bestaande uit 'n keten van de wapens van Zuid-Hol land en Utrecht en de wapens van; de 18 gemeenten, aangeboden. Namens de kerkelijke gemeente- spraken de heren Goud en Straub woorden van dank. Na deze zitting werd een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk er. de kerk van de Geref. Gemeente, Ook werd een bezpek gebracht aar de Kadijk en de nieuwe haven vair Kruiningen. Bondsdag Zeeuwse Geref. M.V. GOES, 21 Juni. Op Zaterdag 10 Juli houden de Zeeuwse Geref. Meis jesverenigingen hun jaarlijkse Provin ciale Bondsdag in de Hofpleinkerk tc Middelburg. In de morgenvergadering zijn er de jaarverslagen en zal het bondsbestuurs- lid mej. H. Blauw een referaat houder over: „Met open ogen". In de middagbijeenkomst spreekt d: H. M. Kuitert van Scharendijke over „Geloofsblijdschap", terwijl ds W. J. Meister van Middelburg het slotwoorc zal verzorgen. Ter afwisseling is ei muziek, zang en declamatie. BRUINISSE, 21 Juni. Door van dei Taks bergingsbedrijf wordt momentee. voor rekening van de PZEM een tweeta: nieuwe electriciteits kabels gelegd dooi het Zijpe ten behoeve van de stroom voorziening van Schouwen-Duiveland. MIDDELBURG, 21 Juni. Het ge meentebestuur van Middelburg heeft ons verzocht nog eens de aandacht te vestigen op de wenselijkheid van het uitsteken der vlaggen gedurende de drie herdenkingsdagen op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag a.s. Wij vol doen gaarne aan dit verzoek en spre ken de verwachting uit, dat alle in woners aan deze oproep gehoor zul len geven. Voorzover het de gemeen ten betreft, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard op 25 Juni zullen vertoeven, kan dit uitsteken van de vlag gepaard gaan met de oranje wimpel, welke laatste op de andere dagen niet behoort te worden ge bruikt. En verder herinneren wij er nog eens met nadruk aan, dat de Neder landse vlag niet mag worden mis bruikt. De vlag moet in elk geval bij zonsondergang worden ingehaald en mag niet des nachts blijven hangen. Laat men er ook op letten, dat het gebruik van onze driekleur, versierd met reclame of met één of ander wapen, niet behoorlijk is. 25 jaar Stichting GOES, 21 Juni. Vanmorgen heeft het Stichtingsbestuur van het Zeehos pitium „Zonneveld" in stilte "n krans geit gd op het graf van de stichteres, vijlen mej. E. D. van den Broecke te Oostkapelle. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat mej. van den Broecke het door haar in 1909 opgerichte Zeehospitium „Zonneveld" de welbekende inrich ting voor 1 et verplegen van kinderen, lijdende aan tuberculose in staat stelde zelfstandig in de toekomst voort te bestaan door het in het leven roe pen van een Stichting, waartoe zij het gehele gebouwencomplex met lande rijen en een bedrag in geld afzonderde. Het Stichtingsbestuur heeft thans 25 jaar het werk van mej. van den Broecke in haar geest voortgezet en uitgebreid tot het tegenwoordige kin dersanatorium met 110 bedden. Het Stichtingsbestuur heeft gemeend deze dag in bescheidenheid te moeten gedenken. In de namiddag werden de kinderen en het personel getracteerd. MIDDELBURG, 19 Juni. Van de door boek en film, wat zijn kunst betreft, geïdealiseerde en levenswijze gedegradeerde Franse schilder De Toulouse-Lau trec is hedenmiddag in de expositieruimte van kunsthandel Van Benthem en Jut ting een tentoonstelling geopend, bestaande uit 60 litho's. Ruim 800 werken liet deze schilder na, toen hij reeds op 37-jarige leeftijd, als het ware ten onder gegaan in het bruisende Parjjse leven, stierf. Toch biedt deze betrekkelijke kleine ten toonstelling een goed overzicht van het werk van De Toulouse-Lautrec in de jaren 18921897. Het Haagse Gemeentemuseum heeft met grote zorg de litho's uitge zocht, die ter beschikking zijn gesteld. Het meest opvallend van deze exposi tie zijn de affiches. Niet voor niets is De Toulouse-Lautrec de ontdekker ge noemd van de affiche als kunstwerk. Met weglating van het detail en het aanwen den van de alleen primaire kleuren weet hy een sterk suggestief geheel te com poneren niet het minst door karakteris tiek zo knap en psychologisch zo fijn uitgebeelde personen. Zo heeft De Tou louse-Lautrec met zijn affiches de levens kunstenaar Aristide Bruant, of de tij dens de eeuwwisseling zo merkwaardige danseres Jane Avril onstervelijk ge maakt. Er zijn er, die deze Franse schilderijen willen rekenen tot de impressionisten. We willen dit niet tegenspreken. Hoe on geëvenaard weet hij de sfeer van het uit gaande Parijs uit te beelden eerst met enkele forse pennestreken, later met een verfijnd spel van lijnen. Hij is de reporter met pen en penseel geweest van de gebeurtenis. Maar De Toulouse-Lau trec is nog meer geweest; hij heeft weten door te stoten tot het wezen van de din gen en de personen. Met zijn weergaloze techniek is hij er in geslaagd de mens, de decadenten in het artistenleven, de bluffers, de bedroefden, de verongeluk ten, in de totaliteit van hun bestaan met een zeldzame expressie te vereeuwigen. De lichamelijk mismaakte De Tou louse is verongelukt in het Parijse leven. Hij moest in een inrichting worden op genomen. Het is waar, soms heeft hij werken gemaakt, die kinds aandoen. Maar losgescheurd uit Parijs heeft De Toulouse zichzelf weer ontdekt, vond hij de rust weer terug van het vroegere le ven op het platteland, en heeft hij ons „Le secret" en „Berceuse" achtergelaten, litho's, waarin de stilheid en het geheim van het beschermende huiselijke leven zijn vervat. Deze twee werkjes, ze zijn wel het meest ontroerend op deze expo sitie. Met een gedegen lekenspeech over De Toulouse Lautrec, heeft de burgemees ter van Middelburg, mr N. Bolkestein, deze tentoonstelling geopend. De direc teur van het Haagse Gemeentemuseum mr L. J. F. Wijsenbeek heeft vervolgens nog zijn persoonlijke visie op de Franse schilder naar voren gebracht. d. J. Grroot succes MIDDELBURGe, 21 Juni. De fancy-fair van de Oecumenische Jeugdraad ten behoeve van de kinde ren van ontheemden in West-Duits- land, die in Middelburg en omgeving gedurende zes weken in pleeggezin nen zullen worden ondergebracht, is een groot succes geworden. Er zijn niet minder dan 4800 bezoekers op de Vismarkt geweest, onder wie vele buitenlanders. De opbrengst was bo ven aller verwachting, n.l. f 4800. bruto. De Jeugdraad hoopt, na af trek van de noodzakelijke onkosten, ruim f 4000.over te houden. Deze opbrengst ligt aanmerkelijk boven die van het vorig jaar, toen er ruim 6000 mensen de fancy-fair met een bezoek vereerden, maar „slechts" f 3600.— achterlieten. Druk wordt er gewerkt aan het vinden van de no dige pleeggezinnen. Het aantal kin deren, dat uit West-Duitsland komt, houdt verband met het aantal gezin nen, waarin de kinderen kunnen wor den opgenomen. Laat men zich spoe dig opgeven om een kind, dat zoveel missen moet, een prettige vacantia te bezorgen!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2