STRIjD IN GUATEMALA THANS BEGONNEN ver r Koningin bezocht het voormalig rampgebied bezoekt Regeringstroepen in contact met opstandelingen President Arbenz uit opnieuw felle beschuldigingen aan het adres van Amerika Nederland en de wapenleveranties Churchill blijft afwachten Het E.D.G.-verdrag Bonn bezorgd over ont wikkeling in Frankrijk Onvergetelijke tocht over de Zuid-Hollandse eilanden en door W. Noord-Brabant Geen reden tot ongerustheid voor prijs der akkerbouwproducten Over het doel van de landbouwprijspolitiek bestaat overeenstemming Prins reikt onder scheidingen uit Verkiezingen in CH»U. hoofdbestuur In enkele regels melden wij nog GUATEMALA'S SALVADOR NICARAGUA Roken en Kanker DE BILT ZEGT: Tamelijk koel Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2813 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 22 jgni 1954 Koningin Juliana Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT SchoUWen en Duiveland Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Qft tOt. JrhiUpSlanCl J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. c van Spronsen, Goes; E. Zuidema, Goes. NEW YORK, 22 Juni. Volgens de jongste berichten, die de afgelopen nacht zijn binnengekomen is het thans tot een treffen geko men tussen de opstandelingen, die Vrijdag Guatemala vanuit Honduras zijn binnengevallen en troepen van de regering. Er zouden hevige ge vechten aan de gang zijn in de buurt van de grote legerbasis Zacapa. De opstandelingen zouden er aldus een regeringscommuniqué na hardnekkig verzet, zijn teruggeslagen. De president van Guatemala heeft in een radio-toespraak de be volking opgeroepen de regering te blijven steunen. Voorts is de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. In zijn radiorede zei president Ar benz, dat een verrader met zijn ben den, bewapend door de Amerikaanse „United Fruit Company" het land is binnengevallen. Hij zei, dat Guate mala wapens in Europa had gekocht, omdat Amerika ze niet leveren wil de. Hij betichtte verder minister Fos ter Dulles, senator McCarthy en sena tor Wiley er van een actie op touw te hebben gezet om Guatemala onder druk te zetten en te verzwakken. Een zelfde beschuldiging werd geuit aan het adres van president Eisenhower. MILITAIRE TOESTAND. De militaire toestand is door de elkaar tegensprekende en niet te con troleren berichten, nog verre van overzichtelijk. Voor het eerst is door de regering van Guatemala toegegeven, dat de opstandelingen op diverse plaatsen het land zijn binnengetrokken. Vol gens berichten van correspondenten wier berichten streng gecensureerd zouden worden, waardoor de waarde ervan meestal betwijfeld wordt zou het 7000 man tellende leger de rege ring trouw zijn gebleven. Volgens radioberichten uit Hondu ras hebben opstandelingenleiders ver klaard, dat Zondag de stad Coban is gebombardeerd en dat ook Guatemala- city werd aangevallen. De radio waarover de opstandelin gen beschikken, meldde, dat het in vasieleger in drie colonnes het land binnentrekt met als doel de spoor- en wegenknooppunten in het Zuiden van het land. DE WAPENS. Er is van de zijde van de Guate- malaanse regering beweerd, dat de opstandelingen zijn voorzien met de wapens, die de V.S. onlangs aan Honduras en Nicaraqua hebben ge zonden. Dit is door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken tegengesproken. Ook is be weerd, dat de vliegtuigen, die de bombardementen uitvoeren, van Amerikaans fabrikaat zijn en zelfs door Amerikaanse piloten zouden worden gevlogen. Het laatste zou zijn bewezen bij het neerschieten van een toestel, dat daardoor ge dwongen was in Mexico een nood landing te maken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een plan ontworpen om de 1200 Amerikanen, die in Guatemala wonen, zonodig te evacueren. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. Naar Wij vernemen heeft de Nederlandse regering aan de regering van de V.S. laten weten dat zij geen toestemming geeft schepen, die onder Nederlandse vlag naar Guatemala varen, te laten aanhouden door eenheden van de Amerikaanse marine. Zoals men weet heeft de regering van de V.S. de laatste dagen regerin gen van verscheidene Europese lan den benaderd over het vraagstuk van het voorkomen van wapenleveringen aan Guatemala. Bij het overleg hier over met de Nederlandse regering is van de zijde der V.S. o.m. de vraag gesteld of de Nederlandse regering zou willen toestaan dat onder Neder landse vlag op weg naar Guatemala zijnde schepen, als zij onder verden king zouden staan wapenen te ver voeren naar Guatemala, op zee zou den worden aangehouden door een heden van de marine der V.S. Van welingelichte zijde heeft men ons nog de verzekering gegeven, dat zich overigens in de practijk geen gevallen voordoen van ver voer van wapenen naar Guatemala in Nederlandse schepen. LONDEN, 21 Juni. Het Britse kabinet heeft Maandag Sir Winston Churchill en minister Eden gemach tigd in het komende weekeinde in Washington volledig ophelderende be sprekingen over Zuid-Oost-Azië te voeren met president EisenhoWfer en minister Foster Dulles. Gezien de verbeterde vooruitzich ten op de conferentie over Zuid-Oost- Azië in Genève meende men, dat de Westelijke mogendheden, zich nog niet dienen te verbinden tot eventuele drastische andere regelingei Men verwacht, dat Churchill en Eden zich zullen verzetten tegen onmiddellijke bijeenroeping van 'n conferentie van mogelijke deel nemers aan een veiligheidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, doch dat zij wel bereid zullen zijn bilaterale besprekingen over reikwijdte en or ganisatie van een dergelijk verdrag te beginnen. BONN, 21 Juni. Diepgaande be zorgdheid heerst in de Westduitse hoofdstad over de mogelijkheid tot verwezenlijking van het Europese De fensie Verdrag met de nieuwe rege ring, die thans in Frankrijk is ge vormd. Dit is duidelijk gebleken uit de gebruikelijke weekend redevoeringen van Adenauer en van zijn jonge minis ter dr Strauss, die een ernstig candi- daat heet te zijn voor de post van mi nister van Defensie. Adenauer heeft eraan herinnerd, dat Duitsland op het verkrijgen van zijn volle souvereiniteit zal blijven aan dringen, indien het E.V.G.-verdrag ver der vertraagd zal worden. En minister Strauss verklaarde dat de Bondsrepu bliek in dat geval bereid zal zijn tot alternatieve oplossingen van het ver- dedigingsvraagstuk over te gaan. Met de verklaringen van beide poli tici treedt Bonn voor het eerst uit zijn afwachtende houding ten aanzien van de koers der nieuwe Franse regering. Het is, naar politici der regeringspar tijen verklaren, voornamelijk de be- noeimng van Generaal Koenig tot mi nister van Defensie, die de bezorgd heid heeft doen toenemen. Koenig, die opperbevelhebber js geweest vkn do Franse bezettingstroepen staat hier als een van de scherpste tegensta ïü'.-rs van do E.V.G. te boek. Dr Adenauer sclitc-omde niet over zijn benoeming zijn diepe teleurstelling uit te sprecen ja, sprak zelfs van „eer. critieke fase", veroorzaakt door Frankrijke houding Ir Indo-China en inzake de E.V.G. Onvermoeid en met intense belangstelling 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. Hoe heel anders was het vandaag in het voormalige rampgebied van Zuid-Holland en West-Noord-Brabant, dan in de bange dagen van Februari 1953. Kwam Koningin Juliana toen met eigen ogen zien hoe groot de schade wel was, die het water had aangericht en in welke kommervolle omstandigheden de bevolking overal verkeerde, van daag kwam zij opnieuw, nu om te zien hoever het herstel gevorderd is. Toen: angst in de ogen van de bevolking, nu: vreugde over de gewijzigde omstandigheden. Eén ding bleef gelijk: toen was er dankbaarheid in het hart over het meeleven van de Vorstin, maar die dankbaarheid was er nu ook om de koninklijke belangstelling. Het is een ware zegetocht gewor den, de gehele dag door van 's-Gra- Onderstaande foto's tonen rechts de leider der opstandelingen, kolonel Carlos Castillio Armas en de minister van Buitenlandse Zaken van Guatemala, Guillermo Toriello, links. Het kaartje biedt een overzicht van de plaatsen, waar de invasie legers het land zijn binnengedrongen. Volgens onbevestigde berichten zouden de opstandelingen de havenstad Puerto Barrios 1in handen hebben, evenals de ■plaats Quezaltenango (3). Volgens de laatste mededelingen wordt bij Zapaca (2) thans strijd geleverd tussen het invasieleger en de regeringstroepen. vendeel, waar de Koningin vanmor gen het eerst heen ging, tot in Wil lemstad, waar de Vorstin vanavond arriveerde en de eerste dag van het bezoek afsloot. Overal juichende mensen, zingende kinderen en burgemeesters, die met gerechtvaardigde trots de Lands vrouwe toonden wat in het afgelopen jaar tot stand is gebracht. GROTE BELANGSTELLING. Wat ook nu weer opviel was de in tense belangstelling van de Koningin. Zij zat niet alleen gebogen over kaar ten met de waterstaatkundige toe stand van de Hoeksewaard of de Zuid- Hollandse eilanden, maar keek even zeer met de interesse een echte huisvrouw eigen in de woningen, die zij bezocht en waar dankbare ge zinnen wonen. Een typisch voorbeeld daarvan was het bezoek aan Mookhoek, waar het echtpaar Fortuyn, dat ja renlang in 's-Gravendeel heeft ge woond, doch met de watersnood het huis kwijt raakte, thans in een nieuwe Oostenrijkse woning woont. De oudjes vertelden dat zij best tevreden zijn, doch dat het met hun gezondheid niet zo best ging. Het hele huis werd door de Ko ningin bekeken tot zelfs de deur van de kelder deed ze open, infor merend of zij daar ook in mocht kijken, er aan toevoegend, dat ze graag overal in neusde. Tenslotte wenste Koningin Juliana ook nog even boven te kijken. Zo ging het de gehele dag door, van dorp tot dorp, of het nu Oude Tonge (het zwaarst getroffen dorp) of Numansdorp, Dintelsas of Willem stad betrof. De landbouwers werden ook niet vergeten en de Koningin informeerde naar het gereedschapspakket, dat de boeren hadden ontvangen. In Oude Tonge werd een echtpaar met 12 kinderen, dat een nieuwe Fin se woning heeft gekregen, bezocht. Er moest natuurlijk een plaatje ge maakt worden. „Staan we er nu allemaal op?" luidde de vraag van de Vorstin en achterom kijkend knikten twaalf kinderhoofdjes blij. Het was zo voor velen weer een dag in hun leven, die ze nooit zullen vergeten, Mededelingen van de Stichting voor de Landbouw 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De Stichting voor de Landbouw heeft in verband met enige ongerustheid, die in landbouwkringen heerst over de prijsvorming van enkele akkerbouwproducten, nadere mededelingen gedaan over het overleg, dat momenteel gaande is. Het betreft hier de koolzaadprijs 1955, de tarweregeling, het aardappelmeel, consumptieaardappelen en de garantieprijzen voor de pootaardappelen. Naar de mening van de Stichting is er geen enkele reden voor enige ongerustheid. licht iets lager zal liggen is omtrent de prijsvorming van consumptieaard appelen van de komende oogst nog niets met zekerheid te zeggen. Een en ander hangt in grote mate af van de grootte en de kwaliteit van de oogst, en exportmogelijkheden. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. Donderdag a.s. zal Z.K.H. de Prins der Nederlanden een honderdtal dapperheidsonderschei dingen uitreiken in het Paleis te Amster dam. Bij deze gelegenheid zal de heer C. Navis, die tweede luitenant was van het voormalige K.N.I.L. tot Ridder worden geslagen in de Militaire Willemsorde. Na afloop zal de Prins met de nieuwe ridder voor het paleis een défilé afnemen. Over het doel van de landbouw prijspolitiek bestaat, aldus de Stich ting, een grote mate van overeen stemming tussen overheid en geor ganiseerde landbouw. Deze politiek is gbricht op het handhaven van een redelijke bestaansmogelijkheid, ook bij ongunstige conjunctuur of laag buitenlands prijspeil. In de akkerbouwsector wordt getracht dit te hereiken door een systeem van vaste prijzen voor tarwe, sui ker en koolzaad, minimumprijzen voor voedergranen en aardappel meel en het opvangen van al te grote risico's bij de aardappelteelt, KOOLZAADPRIJS. In de vaste prijzen is, behalve ver goeding van kosten, ook enige winst mogelijkheid verdisconteerd. Daarbij is uitgegaan van de formule, dat de integrale kostprijs vermeerderd met de winstmogelijkheid gelijk moet zijn aan de kale kostprijs plus 20 procent. Dit systeem is ook toegepast in de achterliggende jaren, toen voor tar we, suiker en koolzaad op de vrije markt een hogere prijs had kunnen worden bedongen. Dit systeem dient naar het oordeel van de Stichting, ook voor de toekomst ongewijzigd te worden gehandhaafd. Op grond hiervan wordt thans een hogere prijs bepleit voor koolzaad van de oogst 1955. De noodzaak tot verhoging - vloeit voort uit de stijging van lonen en pachten. TARWEREGELING. Voor de oogst 1955 wenst de hoofd afdeling akkerbouw van de Stichting eveneens een vaste tarweprijs te zien gehandhaafd. Ook al wordt overge gaan tot vrjje import van, wellicht goedkopere, buitenlandse tarwe en al moet voor het bewerkstelligen van 'n vaste prijs een ingewikkelde regeling worden toegepast. Dit is dan ook de reden waarom de hoofdafdeling zich onlangs heeft verzet tegen eventuele afschaffing van de inleveringsver plichting voor tarwe van de oogst 1954. De besprekingen over de prijs voor de oogst van volgend jaar zul len binnenkort worden geopend. Het prijsbeleid beoogt voor de voe dergranen een minimprijs, die is ge baseerd op de kostprijs. Door toepas sing van het stelsel van monopolie heffingen kan dit doel slechts wor den bereikt voor de gerst. Door het weren van goedkopere buitenlandse voedergranen wordt namelijk ge streefd naar een prijs voor de binnen landse gerst, van gemiddelde kwali teit, van f22.50 (voor betere kwalf- teiten en voor brouwgerst hoger), voor rogge van f 21.50 en voor haver van f 21.per 100 kg. Deze regeling is volkomen in overeenstemming met de door de Stichting verdedigde voor- stellèn. AARDAPPELEN. Inzake het aardappelmeel heeft de minister enige tijd geleden het ver zoek van de Stichting ingewilligd in zake een minimumprijsregelmg, met beheerste productie. Nadere voor stellen hierover worden thans uitge werkt. Naast deze prijsgarantie kun nen marktordenende maatregelen worden getroffen met behulp van het fabrieksaardappelfonds. Bij de consumptieaardappelen draagt de overheid bij In bet door de telers gevormde consumptieaardappelfonds, dat dient om al te grote risico's op te vangen. Hoewel het niveau wei- Wat de pootaardappelen betreft zal het nodig zijn om, indien men in de toekomst een bevredigende garantie regeling wil verkrijgen, die het prijs- risico opvangt, de verzekerings premie areaalheffing volgend jaar te verhogen. Inmiddels behoeft thans geen ongerustheid te bestaan omtrent de afzetmogelijkheid of prijs vorming. Integendeel: het Nederland se pootgoed blijft op de internatio nale markt een zeer gewild product en onze export overtreft die van elk ander land. Binnenkort kan over de garantieprijzen meer worden mee gedeeld. Wat tenslotte de overige akker bouwproducten betreft, waarvan da prijsvorming volledig afhankelijk is van de verhouding tussen vraag en aanbod welke niet wordt beïnvloed van fondsen zijn thans moeilijk voorspellingen te doen. Ook hier hangt alles af van grootte, kwaliteit en exportmogelijkheden. UTRECHT, 21 Juni. In de te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Christelijk-Histori- sche Unie is tot lid van het dagelijks bestuur gekozen de heer C. J. van H astrigt te Utrecht. Herkozen werd als zodanig prof. dr J. de Zwaan te Leiden. In de vergadering van de Unieraad werden herdacht de heren J. J. La Maitre te Leeuwarden en ds H. C. P. M. Wiebosch te Biervliet, in leven lid er plaatsvervangend lid van deze raad. Herkozen werd als voorzitter van da C.H.U. de heer H. W. Tilanus te 's-Gra- venhage. Als voorzitter van de Unieraad werd gekozen mr dr J. van Bruggen ta Heemstede, als vice-voorzitter drs P. A. Kraaijeveld te Heerlen. Naar aanleiding van het rapport van 'n commissie betreffende de oprichting van een wetenschappelijk centrum werd besloten, dat deze commisie na der overle_. zal plegen met het dage lijks bestuur der Unie. DAT In een gisteravond gehouden spoedeisende raadsvergadering te Yerse- ke is benoemd tot onder wijzer aan de o.l. school de heer P. de Kramer te Bres- kens. Deze is momenteel nog onder de wapenen maar hoopt op 1 September a.s. betrekking te kunnen komen. DAT het in het voorne men ligt cm de mosselkwe kers op 28 Juni a.s. te doen monsteren. DAT gisteravond begin van brand ontstond in de schuur van de landbouwer M. Vermue te Lewedorp. Het personeel slaagde er met behulp van brandblus- apparaten m 't vuurmees ter te worden, zodat de ijlings gealarmeerde brand weer van 's-Heer Arends- kerke geen dienst meer be hoefde te doen. Oorzaak: kinderen hadden met luci fers gespeeld. DAT het ruim drie jaar oude dochtertje van de fa milie Kesteloo uit Zierikzee gisterenmiddag nabij de ouderlijke woning bij het oversteken van de Rijks weg door een autobus, die uit Zijpe kwam, Is gegre pen en gedood. Volgens de politie treft de buschauf feur geen schuld. DAT gistermorgen om streeks kwart over tien te Zierikzee brand is uitge broken in een perceel in de Capellestraat, bewoond door de heer W. Snijders. Een agent van politie greep di rect in door met een brand- blusapparaat het met rook gevulde huis binnen te gaan en de vlammen in de slaap kamer te blussen. Inmid dels was de brandweer ge arriveerd, die de rest van het vuur voor haar reke ning nam. De brand was ontstaan door oververhit ting van de wand bij een petroleumtoestel. Kort na het uitbreken van de brand had de heer Snijders de tegenwoordigheid van geest om de negen maanden oude baby in veiligheid te bren gen. DAT de kippenhouder v. d. B. te Renesse toen hij zijn kippen ging voeren, tot de ontdekking kwam, dat een zestigtal jonge kippen door een hond was dood gebeten. De dader was nog ter plaatse aanwezig en kon in een hok worden opge sloten. De eigenaar van de hond heeft inmiddels toe gezegd de schade te zullen vergoeden. DAT de Sophiastichting tot bescherming van dieren het voornemen heeft te Zierikzee een dierenasyl in te richten voor Schouwen en Duiveland. De vereni ging heeft zich tot B. en W. gewend met het ver zoek bouwgrond beschik baar te stellen. SAN FRANCISCO, 21 Juni. Ci- garettenrokers sterven eerder dan an dere mannen tussen de vijftig en zeventig jaar en zij sterven voorna melijk aan hartaanvallen en kanker, aldus een Maandag uitgekomen rap port van de Amerikaanse vereniging tot kankerbestrijding. Er stierven meer mensen aan hart kwalen dan aan longkanker. Het rappo:rt was gebaseerd op vraaggesprekken in 1952 met 187.766 gezonde mannen tussen de vijftig en zeventig jaar en op de doodsoorzaken van 4854 mannen. Het sterftecijfer ongeacht de doodsoorzaak was 76 procent hoger bij cigarettenrokers dan bij mensen, die nooit rookten, aldus het rapport. Bij mannen, die twintig of meer cigaretten per dag rookten, was het sterftecijfer tengevolge van een hart kwaal of kanker op bepaalde leef tijden tweemaal zo groot als bij niet- rokers. Het roken van alleen cigaren of een pijp scheen geen invloed op het sterftecijfer te hebben, behalve mis schien voor kanker in het algemeen, maar deze mogelijkheid zou verder bestudeerd moeten worden, aldus het rapport. Hittegolf in Zweden. In Zweden is het de laatste dagen uitzonderlijk warm. Gis terochtend wees de thermometer 28 gra den in de schaduw aan, een record voor Juni. Op straat vielen verscheidene men sen flauw. DE BILT, 21 Juni. Toenemende bewolking, met plaatselijk enige re gen of motregen. Zwakke tot matige Westlijke wind. Tamelijk koel weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op u., onder 12.33 u. Hoogwater Woensdag 23 Juni: Vlissingen: 6.42 u. 1.82 m., 18.57 u. 1.63 m. Terneuzen: 7.09 u. 2.05 m., 19.26 u. 1.87 m. Wemeldinge: 8.12 u. 1.73 m., 20.31 u. 1.46 m. Zierikzee: 7.56 u. 1.53 m., 20.08 u. 1.26 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1