HOMMEMA'S BLIKSEMAFLEIDERS JACOBA VAN BEIEREN BEZOCHT TENTOONSTELLING SPECIAAL BEDRIJF - sedert 1825 - Wommels, Groningen, Leeuwarden Middelburg, Nwe Vlissingseweg 66, Telefoon 2666-K1180 Morgen komt de Koningin naar Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland Ook de maatschappelijke problemen zullen haar worden voorgelegd Ontevredenheid te Kortgene Korfbal-Zaterdag bracht weinig verrassingen Hagelbuien waren spelbreker Boulevarddijk in W*Z.~Vlaanderen 1 Krabbendijke verslaat Yerseke (4-3) Overtuigende zege van Westdorp De laatste dag van het Z.L.M.-festijn Landbouwjongeren toonden hun kunnen op allerlei gebied Jaarvergadering van de veiling St Annaland Goede vooruitzichten voor de uien Gevallen kameraden herdacht Maandag 21 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Landbouwherstel, herverkaveling en wederopbouw MIDDELBURG, 19 Juni. Het werkbezoek, dat Koningin Juliana Dinsdag a.s. aan Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland zal brengen, is bedoeld om haar een indruk en overzicht te geven van liet landbouwherstel en de her verkaveling, alsmede van de stand van de wederopbouw en van de maat schappelijke problemen. De Koningin hoopt des morgens om half 10 met de „Piet Hein" te Zijpe te arriveren en zij zal des middags om half 4 weer uit Sint Philipsland vertrekken. Per auto en voor een deel met een stationcar wordt een rit over Schouwen-Duiveland gemaakt. De „Piet Hein" vaart direct door naar Burghsluis. Van daaruit zal Hare Majesteit de terugreis naar Anna Jacoba maken. Gedurende deze vaartocht zal zij zich onderhouden met de maatschappelijke werksters op het eiland en met een aantal personen, die een leidende rol spelen bij de sociale, culturele en maatschappelijke recon structie van Schouwen-Duiveland. DE DEUR GAAT Aan de steiger bij Zijpe zal des mor gens het gemeentebestuur van Brui- nisse aan de Koningin worden voorge steld. Omstreeks kwart voor 10 hoopt zij aan de woning van Nieuwerkerks burgemeester, de heer A. A. van Eeten, aan te komen. Hier zal zij gedurende 40 minuten besprekingen voeren met B. en W. van Nieuwerkerk, met de heren ir J. Post en ir L. Eelkema van de Herverkavelings- en Cultuurtech nische Dienst, met de leden der agra rische sub-commissie, met de uitvoer ders van het herverkavelingswerk en met hen, die zich speciaal met de sa nering bezighouden. De aankomst in Ouwerkerk is ge steld op kwart voor 11. Hier wordt de tocht een kwartier onderbroken. Om streeks 10 minuten over 11 zal de Ko ningin bij de woonketen in de Zuider Nieuwlandpolder de auto verlaten voor een bezoek aan de door de familie C. J. van Burg bewoonde keet. Een kwartier blijft zij hier, waarna door Zierikzee zal worden gereden naar Kerkwerve, waar zij tien minuten zal blijven, tot 10 voor 12. Serooskerke is het volgende doel van de tocht. Om 10 voor half 1 wordt hier weer ver trokken en wordt waarschijnlijk langs Noordwelle naar Burghsluis gereden. Daar gaat H. H. aan boord van de „Piet Hein". AAN BOORD. De tocht naar Anna Jacobapolder zal worden meegemaakt (behalve door de Commissaris der Koningin) door de Gedeputeerden A. Schout en mr dr A. J. J. M. Mes, ds H. W. v. d. Brink uit Bruinisse als voorzitter der Herv. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging; Wika A. J. Klaassen, sociaal-cultureel vormings leider der Herv. Kerk; Kapelaan P. de Haan, lid Adviescommissie voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging ijl het rampgebied; ds Y. Tiemersma te Zierikzee, voorzitter Maatschappelijk Werk uitgaande van de Diaconieën der Geref. Kerken; J. v. d. Gaast, voorzit ter van Humanitas te Zierikzee, en mr J. F. Hornstra, directeur der Stichting Zeeland. Huizenbouw vlot niet. Verzoek aan de Regering. KORTGENE, 18 Juni. De bouw van de woningwetwoningen op de Pompweide te Kortgene, verloopt dermate traag, dat er ontevredenheid begint te heersen on der de toekomstige bewoners. Oorspron kelijk hadden alle woningen in Juni af geleverd moeten zijn, maar door de vorst en het gebrek aan bouwvakarbeiders, die elders meer kunnen verdienen, is thans een belangrijke vertraging op het afle veringsschema ontstaan. Enige tijd geleden was op de vergade ring met de belanghebbenden medege deeld dat het eerste blok huizen binnen 6 weken klaar zou zijn. Op de Donder dagavond j.l. gehouden bijeenkomst bleek dat het thans nog wel 4 k 6 weken zal duren voor de eerste huizen in gebruik kunnen worden genomen, terwijl de laatste niet voor September-October ge reed zullen zijn. Daar de meeste huizen door getroffe nen die aan de Torendijk gewoond heb ben, betrokken zullen worden, betekent deze late aflevering een behoorlijke scha depost voor deze mensen, aangezien ze nu nog steeds huur betalen en hun nieu we woning op dit ogenblik al kant en klaar had moeten zijn. Bovendien worden de kosten voor de betrokkenen steeds hoger. De grootte van de huizen varieert van 251276 kubieke meter en de kosten bedragen f 37.per kubieke meter. Eerst was de aanstaande bewoners medegedeeld dat het Rijk 8< van de bouwkosten op zich zou nemen, nu blijkt dit slechts op de eerste 240 ku. bleke meter van toepassing te zijn. Getracht zal nu worden het Rijk bereid te vinden 80% van de kosten der verbe teringen die aan de woningen zullen worden aangebrachte de huizen mogen f 42.per kubieke meter kosten) voor Zijn rekening te nemen. Dit zou betekenen dat er voor de be langhebbenden, tegenover een hogere prijs voor hun huis het feit staat, dat ze meer waar voor hun geld krijgen. Ook zullen aan de Koningin worden voorgesteld de maatschappelijk werk sters P. C. G. van Leeuwen, T. Koop man, C. M. Hesselink, K. Keuchenius, A. H. Wijers, mej. Van der Meulen en M. van Schaik. SINT PHILIPSLAND. Ongeveer hald drie hoopt Koningin Juliana in het gemeentehuis van Sint Philipsland te arriveren. Daar zullen aanwezig zijn, naast het gemeentebe stuur, de heren M. D. A. Glerum en D. Stam, resp. hoofdingenieur-direc teur wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland en hoofd van het bureau op Schouwen-Duiveland, alsmede de heer A. J. Argelo, directeur Centrale Dienst Noord-Zeeland. Na deze bespreking zal de Koningin een bezoek brengen aan het ontspanningslokaal der Herv. Kerk, aan de in aanbouw zijnde school, aan een woningwetwoning en aan een Deense en een Oostenrijkse geschenk- woning. Tenslotte volgt een bezoek aan de Hervormde Kerk, waar archi tect L. Beije uit Veere H. M. de ma quette zal tonen van het complex Groene Kruis-gebouw, badhuis en kleuterschool, dat in Anna Jacobapol der zal worden gesticht. OPEN Het bed van de Baron sliep heerlijk. Onze vrien den hadden eerst nog wat liggen praten over alles wat ze van de Baron hadden gehoord. Maar hun ogen vielen dicht voordat ze het wisten. Er verstreken en kele uren. In het kasteel was het rustig. Af en toe kraakte er beneden een vermolmde balk of sloeg een der luiken van de ramen tegen de oude stenen. Plotseling echter ging de deur knop langzaam naar beneden. Een akelig gepiep van het ongesmeerde slot ver vulde de ruimte. Pieter en Karolus schoten gelijk rechtop in bed. „Wat was dat!" bibberde Karolus. „Er piepte iets!" antwoordde Pieter met bonzend hart. De deur draaide krakend op een kier. Met grote ogen staarden onze vrienden het donker in. Steeds verder ging de deur open. „Ik wil weg!" sidderde Karolus. „Ik kruip onder de dekens!" „Stil!" waarschuwde Pieter. „Laten we 'maar net doen of wjj slapen, dat lijkt me het beste„Ja maarmisschien is het een spook Pieter!" Karolus kroop nu heel dicht tegen de jongen aan. „Misschien valt het hele kasteel nu wel in elkaarwat moeten we doenKarolus hield van schrik zijn snavel want er klonken zware voetstappen in de kamer Eindexamens Chr. Lyceum voor Zeeland. Aan het in 1954 gehouden eind examen der afdeling H.B.S.-B heb ben 19 leerlingen van die afdeling deelgenomen. Geslaagd zijn: mej. J. Kamermans en J. M. Wattel te Middelburg, mej. P. A. van Mourik te Vlissingen en de heren A. J. van Bennekom te Middelburg B. M. Bets te Middelburg, K. M. van de Berge te Goes, J. C. Blankenburgh te Lewedorp, P. L. Bruggemar. te Goes, J. de Bruyne te Kats, M. C. P. Cok te Wolphaartsdijk, K. Francke te Oostkapelle, E. van Muiswinkel en G. van Muiswinkel te Goes, J. J. de Regt te Kloetinge, J. Schot te Middelburg, A. J. C. van de Velde te Kamperland, W. A. Veld- huijzen te Arnemuiden. SLUIS, 20 Juni. In aansluiting aan de Deltaplannen overweegt men langs de kust van W.-Z.-Vlaanderen een boulevarddijk aan te leggen van 13 x/i m hoog en 75 m breed. De grote moeilijkheid hierbij is het omzeilen tan de plaatsen waar huizen of hoer erijen binnen 75 m van de kust zijn ril bebouwde kommen zoals bijv. te Jjreskens. Zowel voor de zeewering «|s het toerisme (aansluiting met Knokke) kan een dergelijke dijk de streek een geheel ander aanzien geven. GOES, 19 Juni. Veel verrassin gen hebben zich vandaag niet voor gedaan, of het zouden de storm- en hagelbuien moeten zijn, waardoor verschillende wedstrijden moesten worden gestaakt of afgelast. In de eerste klasse heeft het Scam- polo weinig moeite gekost om van Zeelandia te winnen (93). Ook Elto (2e klasse) ondervond weinig tegenstand van Eendracht, dat er tot nu toe nog steeds niet in is geslaagd om een punt te behalen (9—5). In de derde klasse won Swift III geheel volgens de verwachtingen van A.K.C. (6—3). Swift VI en V hebben in de loop van vorige week gekampt. Het zesde twaalftal heeft 't een heel eind ge schopt, maar moest toch uiteindelijk het hoofd buigen (610). In de derde klasse C werd het hele programma afgewerkt. Voor de groot ste verrassing droeg Volharding II zorg door Tjoba II te kloppen (52). Dios had het schijnbaar ook gemak kelijk tegen Olympia II (4l).Scam polo III is in de sporen getreden van het eerste twaaltal, want ook Zee landia II werd met een grote neder laag 102 naar huis gestuurd. Ook de mensen van Luctor wisten bijzon der goed de korf te vinden tegen Kats (12—0). Elto II won in 3D met kleine cijfers (31) van Luctor II, maar ook Vios II wist te zegevieren over V.O.P.O. II (74), zodat de Kapellenaars zich Zaamslag kwam er niet aan te pas tegen Tern. Boys. GOES, 19 Juni. De uitslagen van de vandaag gespeelde vriendschappe lijke wedstrijden zijn: R.C.S.Alliance 41; 's-Heer Hen drikskinderenDe Beren 22; Dom burgSerooskerke 22; 's-H. Arends- kerkeMevo 23; Krabbendijke II Yerseke II 15; Vrederust IIKapelle II 11. Ook het eerste elftal van Ka pelle bracht een bezoek aan Vrederust. Deze wedstrijd was in tegenstelling tot die van de reserve-elftallen van beide clubs minder fraai en droeg ook niet zo'n sportief karakter. Met de rust stond de stand gelijk 22. In de twee- nog geen illusies behoeven te maken. De Kapellenaars hebben echter een ruime voorsprong, maar in de loop van vorige week hebben ze ook nog een wedstrijd gespeeld, en wel tegen W.K.V., die ze met 51 wisten te winnen. Bij de adspiranten won Swift A van V.O.P.O. met 07 en werd Vios met 4—0 door de Poel geslagen. De vorige week gespeelde wedstrijden Zuidwesters AAnimo A en Zuid westers BAnimo B zijn resp. ge ëindigd in een 11 gelijkspel en een 130 zege voor Zuidwesters B. De volgende wedstrijden werden afgelast c.q. gestaakt: Vopo—Swift II; T.O.P.B.K.C.; Madjoe II—Swift VI; W.K.V.—Blauw Wit I; Tjoba— Scampolo (adspiranten) en Swift Rap K.V.L. spiranten). Ronde van Zuiddorpe ZUIDDORPE, 19 Juni. De Zeeuw se flyer Jan Westdorp, die misschien door sommigen nog niet op de juiste waarde wordt geschat, heeft Zjater- dag in Zuiddorpe nog eens duidelijk onderstreept uit het goede renners hout gesneden te zijn. Op een uiter mate zwaar parcours dat 3 „grote" ronden telde van 8 km en 17 ronden van plm i'/2 km, heeft Westdorp in de slotfase zijn naaste rivalen op zodanige wijze van zich afgeschud dat hij uiteindelijk met drie en een halve minuut voorsprong door de finish ging en een imponerende zege op zjjn naam schreef. De beslissing in deze course viel reeds in het prille begin toen Wuyts uit Kruisland een aanval lanceerde, die meteen perspectief scheen te bie den. Het pleit voor het tactisch inzicht van de Zeeuwen de Waal en van Wijchen, dat zjj meteen aanhaakten terwijl kort daarop ook van As en Westdorp op fraaie wijze de aan sluiting met de koplopers tot stand wisten te brengen, Hoewel in het peleton o.a. Borre- mans en van Overveld het sein tot 'n tegenaanval hadden gegeven, slaag den de vijf man op kop er in hun positie te handhaven, dank zij uitste kende samenwerking. Wel moest de kleine van As afhaken omdat het tem po hem kennelijk te machtig werd GOES, 21 Juni. Met een uitstekend geslaagde Jeugddag, waaraan de „inkomste" van Jacoba van Beieren bijzondere luister verleende en met een tweede opvoering van het openluchtspel „Zijn volk getrouwe" heeft de Zeeuwse Landbouw Mij haar driedaagse tentoonstelling beëindigd. Meer dan vijf en een half duizend betalende bezoekerse noteerde men op deze laatste dag, zodat het totaal aantal bezoekers bijna 18.000 bedraagt. Helaas werd deze laatste dag Goes door noodweer geteisterd hetgeen uiteraard zijn stempel drukte op het avondbezoek en ook op het spel aangezien vele jongeren, die hieraan medewerkten, in onzekerheid verkeerden over de mogelijke schade aan het bedrijf waarin zij werkzaam zijn. Niet lang duurde het of boogschut ter A. Rouw uit Goes schoot de hoofd vogel en mocht nadien van Jacoba een de helft is het er nog al fors aan toe- maar het overgebleven kwartet gaf gegaan. Hierdoor ontstonden enige vrije schoppen, waardoor Vrederust voor kwam te staan (43). De gasten namen dit allerminst sportief op en toen het spel dreigde te verruwen heeft de voorzitter van „Vrederust" nadat de Kapellenaars het veld wilden verlaten, de strijd laten staken. Nederlaagwedstr.: Krabbendijke Yerseke 43; ZaamslagTern. Boys 07; Driewegen IISpui II 52. Juniorentournooi: De voetbalvereni ging Veere heeft vanmiddag een juni orentournooi georganiseerd, waaraan vier elftallen deelnamen. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: VeereZeelandia 14; Wissekerke Middelburg 40; VeereMiddelburg 02; ZeelandiaWissekerke 00; VeereWissekerke 00; Middelburg Zeelandia 02. Deze laatste club is dus met de eer ste prijs gaan strijken. Wissekerke ein digde met 4 punten als tweede, Mid delburg als derde en de thuisclub I opnieuw aansluiting moest met de onderste plaats genoegen koplopers, nemen. Maar inmiddels had Westdorp reeds toen geen krimp. Westdorp fel gebrand om nu einde lijk eens met de bloemen naar huis te gaan, tastte herhaaldelijk de kwali teiten van zijn naaste rivalen, die hem echter niet lieten gaan. De strijd bleef fel en levendig en de talrijke toeschouwers kwamen bij zonder aan hun trek bij het betwisten van de vele premies, die werden uit geloofd. Sport van hoge waarde kregen zij echter te aanschouwen nadat West dorp c.s. zes ronden voor het einde het gros der deelnemers had gedub beld en Eddy de Waal wegens een lekke band van fiets moest verwisse len, welk euvel hem flinke achter stand opleverde. Ook deze Zeeuw reed echter deze middag in grootse vorm en verdiend een pluim op zijn wielerpet voor de wijze waarop hij na een felle en lang durige jacht in de slotronde toch kreeg bij de Het publiek, dat des ochtends kwam, heeft zich uitstekend vermaakt. Men kon een uur lang op vlotte wijze volks dansen zien uitvoeren door de land bouwjongeren uit Axel en Heinkens- zand, men kon ook een wedstrijd bij wonen in Veebeoordeling, in hooiruite- ren en het opzoeken van technische storingen bij een trekker, het in wer king stellen van zelf binders en andere wedstrijden. Vooral ook de behendig heidswedstrijden met trekkers genoten grote belangstelling en het was inte ressant te zien, hoe handig sommige jonge kerels met zware tractoren ma noeuvreerden. De leerlingen der land- bouwhuishoudschool kunnen nog iets anders dan koken, zo bleek ook hier. Zij hielden athletiekwedstrijden en braken record na record. Een picnic besloot het morgenpro gramma. JACOBA ARRIVEERDE. Inmiddels was vrouwe Jacoba van Beieren ook gearriveerd, „welwillend ter beschikking gesteld" zoals men dat zou kunnen noemen, door het Keuken- hofbestuur. Zij arriveerde des ochtends héél prozaisch, met de trein, lunchte samen met V.V.V. en trok daarop naar haar oude slot, het „Slot Ostende' vanwaar zij enkele uren later in oude klederdracht statig buiten trad. Op haar ros, trok zij, vergezeld door Frank van Borssele en gevolgd door haar hofstoet naar het tentoonstellings terrein, waar zij vol belangstelling het optreden van een groep landelijke rui ters gadesloeg en vol bewondering de prestaties aanzag van de heer M. A. Geuze uit Oud-Vossemeer, die met zijn paard Pol een nummertje vrijheids dressuur weggaf. Vrouwe Jacoba genoot zichtbaar van al dit moois en geen wonder: in het dagelijks leven is zij géén slotvrouwe, maar landbouwjongere als al deze an deren. En als Nieuw Vennepse is zij even verzot op paardrijden als de Zeeuwse landelijke ruiters. Maar zij kon niet alles tegelijk zien. Terwijl men ergens anders op het ter rein wedstrijden hield in het ringrij- den te paard en weer elders sportwed strijden plaats vonden, terwijl ook ruim 350 leerlingen onder leiding van de heer Goedee uit Goes een gezamen lijke gymnastiekdemonstratie gaven, trok vrouwe Jacoba met haar oude vrinden, de schutters van de boog- schietersvereniging „Jacoba van Beie ren" te Goes, naar een apart liggend terrein, waar zij vol belangstelling de verrichtingen van haar onderdanen, de schutters, gadesloeg. Zij loste ook het eerste schot. Beter dan op Keukenhof destijds, vloog nu de pijl hoog om tot Jacoba's grote schrik „pljl"snel neer te suizen in en kele homen waaronder de burgemees ter van Goes met een heel gezelschap haar verrichtingen gadesloeg. Maar alles liep goed af. Niemand liep een blauwe plek op. fraaie prijs ontvangen. Toen traden, naar oude wijs ook de boerenvrouw- tjes naar voren om de gravinne hun gaven des velds aan te bieden. En evenals destijds tijdens haar bezoek aan Goes schonk ook nu Vrouwe Ja coba weer de privilegiën voor vrijdom van vlastienden aan de kleine ge meenten rond 's-Heer Hendrikskinde ren. VLUCHT. Toen verrastte het noodweer Jacoba, B. en W. en V.V.V. en men vluchtte in de Z.L.M.-tent. Na de storm trok men stadwaarts waar ten stadhuize een ont vangst plaats vond en waar de burge meester van Goes Jacoba een fraaie, uit een zilveren boerenknoop vervaar digde, poederdoos overhandigde, her- hier met Frank van Borssele heeft doorgebracht. Jacoba toonde zich blij verrast. Even verrast als kort tevoren innerend aan de goede jaren, die zjj toen Marietje Gerritsen, in Zeeuws boerinnecostuumpje verkleed, haar een bloemenhulde bracht. Een diner volg de in Hotel de Korenbeurs. Namens de Vereniging voor Vreemdelingenver keer op de Bevelanden bracht hier burgemeester A. Schuit van Kortgene een woord van dank uit tot het Keu kenhof-bestuur voor de medewerking waarop men, naar hij zei, nog eens een beroep hoopt te doen. Hij dankte het gemeentebestuur van Goes voor de prachtige ontvangst ten stadhuize. Dé heer van Riessen, de voorzitter van deze V.V.V. bood Ja coba een fraai vaasje aan, dat uit de oudhoud moet stammen en een wapen schild van Frank van Borssele op de onderkant draagt. Het vaasje is ge stileerd met moerbei-bladeren. Nieuwe ambtsdragers Geref. Kerk Middelburg. Tot ouderlingen der Geref. Kerk werden gekozen de heren G. Mande- maker, P. Ton, J. Duijvekot, R. Blaauw, J. Looise, I. v. Noppen, C. de Wolf, A. Strikwerda, J. W. Kögeler, M. C. Deurloo en J. Olthoff. En tot diakenen de heren C. P. van Dort, M. Ton, J. C. Wattel, J. Leijnse en J. Klein. SINT ANNALAND, 17 Juni. Gisteren werd in de zaal van de heer lm. Rijn berg te Sint Annaland de 24e Algemene Jaarvergadering gehouden van de Land en Tuinbouwvereniging „Sint Annaland Omstreken". De voorzitter, de heer F, Brooymans deelde in zijn openingswoord mee, dat er 270 ton meer producten ge veild waren, doch dat de opbrengst f 275.000.lager was dan in het vorige boekjaar. Dit was hoofdzakelijk te wij ten aan de lage uienprijzan. Ook de ramp van 1 Februari was hier aan debet. Maar ondanks de minder gunstige financiële zijde, kon de voorzitter toch ook getui gen van dankbaarheid, gezien de moder ne outillage, waarmee de veiling is uit gerust.. Het totale bedrag van Je ex ploitatierekening over het boekjaar 1953- 1954 gaf een bedrag te zien van f 65.203,04, terwijl de balans per 31 Maart 1954 sloot met aan beide zijden een be drag van f 59.260,09. Hierna gaf de administrateur Lt P. Franse oud-strijders te Kapelle voor nieuwe sensatie gezorgd door na het betwisten van een premie meteen zo hard door te gaan, dat hij in no- time een grote kloof wist te slaan tussen hem en zijn concurrenten. Wuyts, van Wijchen en de Waal moesten voor dit machtsvertoon het hoofd buigen en Westdorp reed een onbedreigde zege tegemoet op een wijze die 1 em stempelt tot een onzer beste amateurs. De uitslag luidt: 1. J. Westdorp s-Heerenhoek) 110 km in 2 uur 58 min. 2. Op 3minuut E. de Waal (liloosterzande). 3. Wuyts (Kruis land). 4. Van Wijchen (Goes). 5. Bor- remans (Hoogerheide). 6. Van Over veld (Hoogerheid). 7. Jacobs (Breda). 8. W. van As (Roosendaal). 9. Op 1 ronde M. Verhelst (Axel). 10. Schrau- wen (Ossendreeht). KAPELLE, 19 Juni. Hedenavond arriveerde op uitnodiging van ,,I'Ami cale des Anciens" een gezelschap van Franse Oud-Strijders te Kapelle voor een driedaags reüniebezoek. Deze Franse Oud-Strijders ver gezeld van hun familieleden, die in de Meidagen van 1940 te Kapelle en Biezelinge hebben gevochten, brach ten Zondagmorgen een bezoek aan de Centrale Militaire Begraafplaats, waar zij in een d idenappèl onder lei ding van pastoor l'Oiseau hun geval len kameraden herdachten. Tevens vond er een kranslegging plaats na mens „l'Amicale des Anciens" en door mevr. van 't Hof te Rotterdam, als afgevaardigde van het comité Les Souvenir du Francais. Voordat naar de Centrale Militaire Begraafplaats was vertrokken, had men in de R.K. Kerk te Goes een speciale Mis op gedragen aan de gevallenen. Nadat Zaterdagavond het gezelschap door burgemeester H. G. van Suyle- kom was verwelkomd, had er des avonds in hotel „De Zwaan" een ge meenschappelijke maaltijd plaats. Voor Maandag vermeldt het pro gramma een bezoek aan Leiden, Rot terdam en Amsterdam. Goedegebuure Abr.zn een duidelijk over zicht over het afgelopen verenigingsjaar. De uitzaai van uien was ongeveer ge lijk aan die van vorig jaar, n.l. ruim 100 ha. De kwantitatieve opbrengst was ech ter dermate hoog, dat de geleidelijke op brengst teleurstellend was. In Engeland en Duitsland was zo goed als geen vraag naar de Hollandse ul. Met moeite kregen we de uien geplaatst voor de prijs van 5 en 6 cent. Op initiatief van de Thoolsa veilingen werd besloten een aanvraag in te dienen bij het Centraal Bureau, om een afzetgebied te vinden. Het resultaat was, dat 7.500.000 kg uien zou kunnen worden geëxporteerd naar Hongarije tegen een prijs van f 6.— per 100 kg franco Ber gen op Zoom. Slechts enkele partijen wa ren geschikt voor verzending naar de overzeese gebieden. Uien werden geveild voor f 299.235,71 .groenten voor f 15.123,30. De totale omzet was 9.610.826 kg voor een bedrag van f 980.729,50. Het voorstel van het bestuur om de provisie van 3 op 4 te brengen moest in stemming worden gebracht. Het re sultaat was, dat er 49 voorstanders wa ren en 16 tegenstanders, zodat dit voorstel onder de hamer doorging. Het entreegeld bleef gehandhaafd op f 2.50. Het bestuur werd echter weer gemachtigd, hierin zo nodig wijziging te brengen. Verder deelde de voorzitter mede, dat in 1955 de Veiling haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Hjj stelde voor, dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Tenslotte liet hjj een optimistisch geluid horen over de uien. In het buiten land zjjn er niet zo veel uien gepoot aia het vorige jaar, terwijl de prijzen dit jaar aanmerkelijk hoger zullen liggen dan in 1953. Dit is bemoedigend, aldus de voor zitter. Dank zjj de veiling, is er nog nooit iemand geweest, die met zjjn uien „is bljjven zitten", zodat dit wel het besta bewijs is van de bestaanszekerheid van de Sint Annalandse Veiling. HE1NKENSZAND Ziekenhuisverpleging. Onder leiding van dokter P. Staverman heeft de afde ling Heinkenszand van de Ziekenhuis verpleging Zuid- en Noord-Beveland haar jaarvergadering gehouden. Uit da verslagen bleek dat in 1953 35 mensen uit Heinkenszand in een ziekenhuis zijn opgenomen. Hiermee was een bedrag ge moeid van f 3435,68. De afdeling heeft een batig saldo van f 65,85. Uitvoerig is daarna gesproken over de agenda voor de komende algemene vergadering van de vereniging te Goes. Nu de B-verzeke- ring met ingang van 1 Juli van f 1.52 tot f 2.per maand zal worden verhoogd, achten vele leden het beter zich te dek ken door een A-verzekering met een C- verzekering te nemen. In het invoeren van een nieuwe verzekering zag men niet veel heil.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2