DIEN BIEN PHOE ZWAARDER DAN STALINGRAD DE SOCIALE POSITIE VAN DE BEAMBTEN Het ijdel hart verbrijzeld Franse officier ontsnapt aan de Vietminh-eenheden WEST-BERLIJNERS TUIGEN COMMUNISTEN AF D.D.D. Negen dagen lang zonder eten Plannen voor minimum-salarisregeling voor alle bedrijfstakken Onwettig verzoek van McCarthy? Diplomatieke uitwisse ling tussen Londen en Peking Relletjes in Nazareth Politie verrast V.N, toezicht aan Indo-Chinese grens ©e Radio* FEUILLETON door FOKA VAN LOON Zaterdag 19 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 (Van onze- correspondent Alfred van Sprang.) HANOI (Vietnam), Vrijdag. Luitenant Raymond Makowiak bestudeert aandachtig het menu van restaurant A la Queue de Cochon in een stille zijstraat van Hanoi. „Hebben ze aardbeien met slagroom...?" informeert hij ineens. „Ik denk het wel... „Dan wil ik die eten. Al die dagen dat ik honger geleden heb, heb ik daar naar lopen verlangen... En luitenant Makowiak heeft heel wat dagen honger geleden sinds hij kans gezien heeft uit de gevangenen-colonne in de buurt van Dien Bien Phoe te ontsnappen. Drie-en-twintig dagen heeft hij door de bergen en het oerwoud moeten zwerven om de eigen linies weer te kunnen bereiken. Het heeft hem onder anderen een paar schoenen en tien kilo van zijn gewicht gekost. Maar dat was het dubbel en dwars waard. De kleine luitenant met de helder blauwe ogen en het borstelachtige, blonde haar bestelt met kennelijk ge noegen een copieuze maaltijd. Eerst varkenspootjes in gelei. Daarna een chateaubriand met patates frites en sla. En vervolgens Roquefort, aardbeien met slagroom en een café-filtre. Dan vertelt hij van zijn avontuurlijke ont snapping uit communistisch krijgsge vangenschap. „Waneer bent u ontsnapt „De eerste keer dezelfde avond dat Die Bien Phoe gevallen is. Er was in onze positie een klein dorp. De bevol king daarvan kon niet weg en heeft het hele beleg moeten meemaken. Maar toen het. vuren ophield hebben ze meteen een witte vlag aan een stok gebonden en zijn vertrokken. In de algemene verwarring heb ik me bij hen aangesloten. Maar toen we in het eerste het beste dorp kwamen bleken de Viets er al te zitten. Ik ben toen maar weer naar Dien Bien Phoe teruggegaan". Daar hij licht gewond was heeft hij zich bij de gewonden gevoegd in de hoop zo doende in Dien Bien Phoe te kunnen blijven en een tweede ontsnappingspo ging te wagen. Maar de Viets hebben hem met de andere licht-gewonden die zelfde avond nog afgevoerd. De hele nacht en de daarop volgende dag heeft hij gelopen. De tweede nacht was hij echter zo moe dat hij zich eenvoudig langs de weg heeft laten vallen om te slapen. Toen hij 's morgens wakker werd lagen er nog vier Fransen. Maar de co lonne met de Vfetminh-bewakers was verdwenen. „En toen....?" Buitenant Wakowiak snijdt het vette randje van de varkenspootjes en steekt de rest in zijn mond. „Nou, toen zijn we natuurlijk snel op Ead gegaan. Ik had gelukkig een kompas, at was een grote steun, want het is erg moeilijk om je te oriënteren daar. Maar lang zijn we niet bij elkaar gebleven. We zijn in een hinderlaag van de Viets ge lopen en ik was de enige, die wist te ont komen. Het laatste wat ik van de ande ren gezien heb is dat ze met de handen op de rug gebonden in da richting van Dien Bien Phoe weggeleid werden". Eerste blanke. In zijn eentje is de luitenant verderop gegaan. Het kwam nu goed van pas dat hij enkele jaren met troepen uit de streek gediend had. En de taal een beetje sprak. Maar het was desondanks zwaar genoeg. Overdag liep hij meestal en zodra het donker was verborg hij zich ergens om te slapen. „En ging dat....?" Hij haalt zijn schouders op. „Het regende veel en er waren veel muskieten en soms ook slangen". „En eten „Soms kon ik wat mais of rijst be machtigen. Een enkele keer gaven de mensen in een dorp me wat. Maar er waren ook dagen, dat er absoluut niets te eten was. Eén keer heeft dat negen dagen achter mekaar geduurd Het is geen wonder, dat de luitenant zich nu elke maaltijd goed Iaat smaken. Bovendien tracht hij zo snel mogelijk de verloren tien kilo's van zijn lichaamsge wicht bij te eten. ..Hoe was de bevolking....?" ..Dat was verschillend. In het ene dorp -en de mensen hulpvaardig en in een auuer erg koel. Dat lag aan de invloed van de Viets. Op een dag ben ik terecht gekomen in een klein bergdorp waar nog nooit een blanke geweest was. De dorpe lingen keken hun ogen uit. Het waren halve wilden. Maar er was er gelukkig één die een beetje de algemene taal van de streek sprak. Ze hebben me eten ge geven en twee gidsen om me door het oerwoud naar de rivier te brengen. Het was namelijk beter om de rivier over te steken omdat er aan deze kant teveel Viets bleken te zijn". heeft me naar binnen gehaald en me een maaltijd gegeven. Plotseling stoof er ech ter een kleine jongen binnen met de boodschap, dat de Viets in aantocht wa ren. De eigenaar van het huis heeft me toen op de vliering verstopt. Ik was goed en wel hoven of de Viets kwamen binnen Het hart klopte mij in de keel, maar de arme man wist helemaal niet hoe h\j het had. De Viets zijn een paar uur ge bleven. Op hun dooie gemak hebben ze zitten eten en praten. En ze hadden geen flauw idee, dat ik in hetzelfde huis was". Feestmaal. De Vietnamese kellner zet een glazen schaaltje met donkerrode aardbeien, half- verscholen onder dikke slagroom voor de luitenant neer. Er trekt een brede grijns over zijn jeugdig gezicht. „Olalazegt hij. „Dat zal beter smaken dan een oude maiskolf „En of1" Toen de Viets verdwenen waren heeft een gids hem verder in zuidelijke rich ting geleid. Het was een zware tocht. Het was niet alleen de lichamelijke inspan ning en ontbering. Het was ook de angst om na alle moeite op het laatste ogen blik toch nog door de Viets gegrepen te worden. En er was volop kans op omdat de Viets eigenlijk overal waren. Maar hij heeft geluk gehad. Na ruim drie weken zwer ven is hij tenslotte in een dorp gekomen waar een paar Franse commando's wa ren. Toen was zijn lijden voorbij. Ze heb ben onmiddellijk voor een feestmaal voor hem gezorgd.. Kip, varkensvlees, rijst, bananen en koffie. En de eerste echte sigaret smaakte hem buitengewoon goed na zoveel sigaretten van fijngehakte ba nanenbladeren gerookt te hebben. Een jeep heeft hem. tenslotte naar een Franse voorpost gebracht „Hoeveel kilometer heeft u afgelegd?" Ongeveer driehonderd „En hoe was Dien Bie Phoe „Dat kan ik in een paar woorden zeg gen. Er waren nogal wat Duitse légion- naires bij Scs die ook het beleg van Stalingrad meegemaakt hebben. En zij waren het er allemaal over eens, dat Dien Bien Phoe erger was. Het was wer kelijk een hel...." Nooit meer. Luitenant Wakowiak is natuurlijk dol blij dat hij als vrij man in Hanoi is. En over de narigheid van de drie laatste we ken is hij alweer practisch heen. Hij eet flink' en slaapt veel. Hij heeft vier maan den achterstallig salaris opgenomen om nieuwe uniformen te laten maken. En het gouden armbandhorloge te vervangen dat de Viets hem in Dien Bien Phoe af genomen hebben. En hij geniet van een welverdiend verlof. Maar hij steekt het niet onder stoelen of banken te hopen nooit meer in gelijke omstandigheden te zullen komen verkeren als de laatste maanden. „Het was in één woord moordend., verzekert hij terwijl hfj langdurig in zijn kop zwarte café-filtre roert. En dat wil wat zeggen voor tweede-luitenant Ray mond Wakowiak, die al heel wat beleefd beeft sinds hij dertien jaar geleden als eenvoudig matroos in de Franse Marine zijn militaire loopbaan begonnen is. En al zes jaar lang in Indo-China vecht. (Nadruk verboden). N.C.B. drie dagen te Zeist bijeen (Van onze §-redacteur). De Ned. Chr. Beambtenbond, die mede een voortzetting is van de vroegere organisatie der Chr. kantoor- en handelsbedienden zai als zodanig in November a.s. zijn 60-jarig jubileum vieren. Op de algemene vergadering, die Donderdag in „Boschlust" te Zeist begon en die tot Zaterdagmiddag zal duren, hield de voorzitter echter geen jubileumspeech. „Daarvoor is het nog te vroeg", aldus de heer H. J. Vermeulen, die de positie van de beambten in het hedendaagse bedrijfsleven tot onderwerp van zijn openingsrede koos. Sedert de bevrijding werd voor deze groep veel bereikt. In t al van bedrijfstakken en voor vele groe pen kwamen C.A.O.'s of bindende sala risregelingen tot stand. In dit jaar kwa men daar nog weer tien regelingen bij, waaronder één voor Philips in Eind hoven, die 9000 beambten omvat. A 18 Juni. De Ame rikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft Donderdagavond se nator McCarthy's oproep tot federale ambtenaren om hem, McCarthy, alle inlichtingen, al of niet geheim, te ver schaffen, die hij zou kunnen gebruiken bij het bestrijden van het communis me, een openlijke uitnodiging tot over treding van de wet genoemd. Brownell sprak zich ook uit tegen het voorstel van McCarthy om de se nator het recht te geven leden van de regeringscommissie voor onderzoek naar loyaliteit op te roepen om hen vragen te stellen over hun beslissingen. Het onderzoek naar de loyaliteit van staatspersoneel zou niet kunnen wor den uitgevoerd, indien de ondervragen de .ambtenaren meer verantwoording schuldig zijn aan congres-commissies, wier audities door de televisie uitge zonden worden, dan aan hun superieu ren, aldus Brownell. Tijdens 17~Juni herdenking Bananenboot. Dat heeft hij gedaan. Van drie stammen van pisangbomen heeft hij een primitief bootje gemaakt en daarmee is hij een eind de rivier afge zakt. Soms moest hy hele stukken lopen omdat gr niet genoeg water in de rivier was. Bovendien was er steeds het gevaar om van de oever af ontdekt te worden. Na een vaart van drie uur is hij weer aan wal gegaan om zijn tocht voort te zetten. Het viel echter allerminst mee. De ene dag na de andere verstreek. Het was warm en vochtig. Zijn voeten waren kapot van het vele lopen. En er scheen geen eind aan het oerwoud Je komen. Maar luitenant Wakowiak dacht er niet aan om op te geven. „Heeft u nog Viets gezien „En of. En ze hebben zelfs met mor tieren en machinegeweren op me gescho ten. Maar ze hebben me nooit te pakken kunnen krijgen. Nu en dan was het ech ter wel op het kantje af. Ik was bijvoor beeld in een dorp waar de mensen erg pro-Frans waren. Een van de dorpelingen Toch is er op dit gebied nog lang niet genoeg bereikt, zo verklaarde de heer Vermeulen. Er zijn bedrijfs takken, waar men zelfs nog niet aan het stellen van de meest eenvoudige regelen is toegekomen, vaak door 'n ontstellend gebrek aan organisatie besef bij de beambten zelf. Soms be staat in deze bedrijfstakken een be langrijke achterstand op het gebied van salariëring en andere arbeids voorwaarden. Het Centraal Bestuur wil nu trachten de salarisregeling voor jeugdig admini stratief personeel uit te bouwen tot een algemene minimum-regeling, die zou moeten gelden voor alle bedrijfstakken, waar nog geen speciale regeling is. Deze minimum-regeling zou niet lager mogen zijn dan het gemiddelde van de sedert Januari J.I. herziene regelingen voor de verschillende bedrijfstakken. Een man, belast met eenvoudige administratieve arbeid behoort op de leeftijd, waarop de geoefende arbeider volwassen wordt geacht, in een eerste klas gemeente ten minste f 280 per maand te verdienen. LOONVORMING. Spreker pleitte voor' een vrijere loonvorming, gepaard gaande met een denivellering van de lonen ten gunste van de geschoolde en meer verant woordelijkheid dragende werknemers. De vraag is maar, of het georganiseerde bedrijfsleven bereid is de grotere ver antwoordelijkheid, die dit meebrengt te aanvaarden en of de verwezenlij king technisch mogelijk zal zijn. Tenslotte wees hij er op, dat de be langstelling voor het bondswerk bij de leden en zelfs bij vele afdelingsbestuur ders gering is. Toch is de taak van afdelings- en groepsbesturen sterk toegenomen daar zij op de uitvoering van de loonregelingen en op de tot standkoming van Ondernemingsraden moeten toezien. Men spreekt graag over massaficatie tegenwoordig en over dirigisme, ook in de Chr. vakbewe ging. De driewerf vermaledijde bezol digde bestuurders zouden dan de dirl- geerders zijn. Maar dr. A. Kuyper schreef reeds in 1910, dat het werk te veel werd om in enkele snipperuren te worden verricht. „Althans enkele mannen moeten er voor en dus ook er van kunnen leven", zo zei hij. Spreker voegde daar de oproep aan toe: „Laat nimmer een wig drijven tussen deze mannen en u, noch door toeschouwende wetweters noch door gebrek aan activiteit en meeleven in eigen kring". Niet minder dan 28 sprekers gaven zich op voor de discussie over jaarver slag en bestuursbeleid. De heer G. Moll sprak namens het C.N.V. en haakte daarbij in op de term „boodschappenjongens" die in de dis cussie t.a.v. de C.N.V.-bestuurders was gevallen. „Dat zijn wü, want wij heb ben een boodschap te brengen, maar hetzelfde geldt voor u t.a.v. uw onge organiseerde bedrijfsgenoten", zo sprak de oudste der C.N.V.-bestuurders. Ingezonden Mededeling (adv i Zuiver en ontsmet uw huid met de hel* dervloeibareD.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen wor den gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TE6EH HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP LONDEN, 18 Juni. De Britse pre mier Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Continentaal China binnenkort een diplomatieke vertegen woordiging onder leiding van een zaakgelastigde naar Londen zal zen den. Deze missie zal de zelfde status hebben als de Britse diplomatieke ver tegenwoordiging in Peking. De mede deling werd door het Huis met een ge mompel van algemene instemming ontvangen. Communistische meerderheid in gemeenteraad, TEL AVIV, 18 Juni. Een anti communistische volksmenigte heeft in het Arabische stadsgedeelte van Naza reth het gebouw van de plaatselijke communistische jeugdorganisatie in brand gestoken en zes communistische raadsleden achtervolgd, i die op weg waren naar een raadsvergadering van een nieuwe burgemeester. De negen niet-communistische raadsleden ver daagden de vergadering na vijf minu ten. Volgens latere berichten is de orde hersteld. Sinds de communisten de grootste fractie in de gemeenteraad vormen na de eerste gemeenteraads verkiezingen in Nazareth vorige maand, heerst er spanning in de stad. De relletjes vonden plaats een dag na de bekendmaking, dat de Sow jet- Unie en Israël de status van hun di plomatieke vertegenwoordigers zullen verhogen Van gezant tot ambassadeur. Vorig jaar verbrak Rusland zijn plomatieke betrekkingen met Israël na de ontploffing van een bom in het Russische gezantschap. De betrekkin gen werden na vijf maanden hersteld. BERLIJN, 18 Juni. De politie van West- Berlijn heeft gisteren net op het nipper tje weten te voorkomen, dat een aantal communisten tijdens de herdenking van de 17 Juni opstand zijn gelyncht. Toen vice-kanselier Bluecher n.l. een menigte van ongeveer 10.000 mensen toesprak, ontrolde plotseling een Oostduitse com munist een rode vlag. Het gevolg was, dat de woedende Berlijners op de com munist aanvielen en de rode vlag in stuk ken scheurden. De verwarring was ver schrikkelijk. Andere communisten werden bewusteloos geslagen en de kleren wer den van het lijf gerukt. Enkele communisten, die er in ge slaagd waren te ontkomen, werden ach terhaald. De menigte omsingelde de ge bouwen in de mening dat de commu nisten zich daar hadden verscholen. Ook Westberlijnse communisten moes ten ontgelden. Ingezonden Mededeling (adv.) NEW YORK, 17 Juni. Thailand heeft gisteren op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad voorgesteld, een groep waarnemers naar Thailand te zenden om toezicht te houden op zijn grenzen met Indo-China. Volgens een desbetreffende resolutie zou de groep alleen naar Thailand gezonden moeten worden. Wanneer zij naar andere de len van het gebied wenste te gaan, zou zij de commissie voor het toezicht op de vrede of de Veiligheid om de nodi ge instructies moeten verzoeken. Deze formulering kwam tegemoet aan bezwaren van sommige afgevaar digden tegen een vorig voorstel van Thailand, dat waarnemers gezonden zouden worden „naar elk deel van het algemene gebied Thailand". De relletjes waren voor de politie een grote verrassing. De agenten bij de open luchtbijeenkomst waren niet ee'ns met gummistokken bewapend, zodat het wel veertig minuten duurde voordat de aan gevallen communisten waren bevrijd. Zo fel waren de Westberlijners op de communisten, dat er zo ongeveer 50 poli tiemannen voor nodig Waren om een communist te bevrijden. biengt onö ZONDAG 20 JUNI 1954. HILVERSUM I. (402 m). KRO 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en waterst. 9.45 Orgelconc. 10.00 Geref. kerkd. 11.30 Gram. 11.45 Kerkorgel, en alt. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Zigeunermuz. 12.55 Kath. Thuis front overal! 13.00 Nws en Katholiek nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.05 „Gianni Schicchi", opera. 15.10 „Op de paden van het Nabije Oosten", caus. 15.30 Symph. ork. 16.20 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Kerkd. 18.00 Zangdienst. 18.45 Pastorale rubriek. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 Ge wijde muz. 19.30 „Weg en werk der kerk hervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Ge- var. progr. 21.30 „Helden tegen wil en dank", hoorsp. m. muz. 22.15 Promenade ork. en soliste. 22.40 Act. 22.45 Avond gebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Weens Philh. ork. en solist. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nws, weerber. en postduivenber. 8.18 Gram. 8.45 Langs ongebaande wegen. 9.00 Sportmed. en postduivenber. 9.05 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.00 Grain. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Omr. ork. AVRO: 12.00 Sportspiegel, evt. postduivenber. 12.05 Amus. muz. 12.35 Even afrekenen, Heren! 12.45 Pianospel. 13.00 Nws. 13.05 Med. o£ gram. 13.10 Verz. progr. v. d militairen; 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol, 15.00 Filmpraatje. 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijksextet. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Korte Kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst. 19.30 Gesprekken over de Oecumene. 19.45 „De vlam en de wind", hoorsp. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.40 Hoornduetten. 20.50 „Kameeltocht tussen Euphraat en Ti- gris". 21.05 Cabaret- 21.55 Journ. 22.10 Zang en orgel. 22.25 Omr. orlc. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. 20 Een vermoeide trek groeft zich diep in Diena's gezicht. Al haar toorn ebt weg en dan blijft alleen maar de kwel lende wetenschap, dat Albert met zijn verdachtmakende opmerking gelijk heeft. Goed beschouwt is het een mon ster van zelfzucht, die hele Albert! En tochWaarom kan ze haar hart niet geheel van hem vrijmaken....? HOOFDSTUK VII. waar? Ze tast naar haar voorhoofd. Maar daar resideert tegenwoordig maar één gedachte: Albert gaat trouwen met Gees en zij heeft het toezien en voorts de taak blij te zijn met de blijden; zonder dat haar hartelijk meeleven ook maar een ogenblik naar het geforceerde mag gaan zwemen. Dat is een zware eis, die ze zich zelf heeft gesteld en Gees, in haar onwetendheid, maakt die niet lichter. Gees was niet van plan, toen ken, brengen er voor haar de poëzie in. Ze is onuitputtelijk in het bedenken van nieuwe mogelijkheden. En wie zal ze daar anders en beter deelgenote van maken dan Diena? Die is haar, zo lang ze hier is, tot een zuster geworden. Als de beide meisjes dan ook in één ver trek aan het werk zijn, staat haar mond geen ogenblik stil en haar gesprekken draaien steeds om dat éne gewichtige onderwerp: haar trouwdag en alles, wat daarmee annex is. En Diena is Diena drentelt door de kamer en neemt stof af. Het gaat zonder enige animo. Haar ogen staan afwezig en haar bewegingen zijn als van één die min of meer in trance is. I Ze heeft de vazen van Delfts blauw, die de schoorsteenmantel sieren, er af gehaald, de loper van handweefstof geklopt en vergeten de pullen weer neer te zetten waar ze horen. Dan krijgt het kleine theemeubel een beurt. De grootste helft komt weer ln 't gelid te staan, maar de theepot van Chinees porselein wordt naar een hoek van de schoorsteenmantel verwezen. Eén van de blauwe ornamenten verhuist naar de andere kant. In het midden betrekt de eikenhouten pendule als van ouds de wacht. Zonder haar fout te ontdek ken glijdt Diena's naar binnen gekeer de blik over de dingen. Ze vindt niets ongerijmds. Alleen bevreemdt 't haar wel even, dat daar nog een vaas zo alleen op de tafel staat, als een eenza me reiziger op een overigens leegge stroomd perron. Peinzend bestaart ze dit overgeschoten sieraad, doch met onpersoonlijke belangstelling. Die hoort ook nog ergens thuis, maar de kogel eindelijk en ten leste door de kerk was en aan hun officiële verlo ving ruchtbaarheid was gegeven, haar stralend geluk nog langer onder een korenmaat te zetten. O nee, ze zit boordevol plannen en ideeën voor haar toekomstige woning. Niet dat dit nieu we home nu juist uitmunt door veel comfort en ruimte. Het is een gedeelte van een oud boerenhuis, waar nog twee gezinnen ondergebracht zjjn. Gees en Albert Is één kamer beschoren, waarin een bedstee. Het slaapprobleem levert dus geen moeilijkheden op. Ko ken moet Gees in de oude stal. Ze is echter met dit alles maar wat in haar schik. Juist, wat voor een buitenstaan der onoverkomelijke moeilijkheden lij- veroordeeld tot luisteren niet alleen, maar ook tot het tonen van een leven dige belangstelling. Soms kan ze haar eigen ik neutraliseren. Dan blijft haar hart zo stil en onbewogen, als een le venloos nog ongeboren kind bij zijn moeder. Dan praat ze druk en enthou siast mee en staat ze Gees met raad en daad bij. Meestal kan ze zich echter niet opdraaien tot geestdrift en zinkt ze weg in zwarte indolentie. Dan moet Gees er haar af en toe bij de haren bij sleuren. „Luister je wel?" Haar wezenloze lach maakt haar „Ja, wat dacht jij dan?" tot een leugen. Gees stelt dan wel bij zichzelf vast, dat Diena op z'n zachtst gesproken, nu en dan heel vreemd kan zijn en onver klaarbaar absent, maar ze brengt die aanvallen van lusteloosheid nooit in verband met Albert en haar zelf. 't Geeft haar reden tot bezorgdheid in andere zin. Zou Diena wel goed gezond zijn, zou misschien de oude verrader lijke kwaal weer op haar aan komen sluipen? Haar matte teint gaat lang zaam maar zeker naar een ziekelijk geel zwemen. Ze heeft 's morgens krin gen onder de ogen, zo diep en donker, of ze aan 't nachtbraken geweest was instee van de vorige avond om negen uur naar bed. En naarmate Diena de afzondering zoekt, benaarstigt Gees zich haar uit dit isolement te halen. En dit alles met de beste bedoelingen, terwijl Diena haar wel zou willen smeken, haar toch maar aan haar lot over te laten. En dat mag weer niet, wil ze zich zelf niet bloot geven. Maar vanmorgen heeft ze van Gees en haar zusterlijke bemoeiingen geen last. Ze kan onge stoord rondmalen in de vicieuze cirkel van haar uitzichtloze piekerijen. Gees wordt vandaag de bruid. Vanmorgen is ze in een door Diena gemaakt don- derbruin mantelpakje, met Albert ook in Pinksterpronk aan haar zij, naar het gemeentehuis in het dorp gefietst, om zich „onder de geboden" te be geven. Ze zag er uit om te stelen; maar toch was er iets in de blik, waarmee Albert zijn aanstaande vrouw taxeerde, wat Diena, ondanks haar huidige ego centrische denkwijze, een ogenblik met zorg vervulde. Hij zei niets, maar ze las op dat moment zijn gedachten: ,Een vrouw om trots op te zijn, als ze dat rooie haar maar niet had". MAANDAG 21 JUNI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.45 Marinierskapel. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokge lui. 13,00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 'Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Idem. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Mw. M. Huis in 't Veld: „Opvoeding van papoea meisjes in Nieuw Guinea". 18.00 Mannenkoor. 18.20 Orgelconc. 18.50 Int. Tenniskamp. te Wimbledon. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Kamermuz. 19.30 Pari. comm. 19.45 Cembalo recital. 20.00 Radio- krant. 20.20 Promenade ork. en solist. 21.00 „De Predikant van Wakefield", hoorsp. 22.00 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Evangelisatie-uitz. in de Russische taal. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Amus. muz. P.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Cello en piano. 10.38 Voor de zieken. 11.23 Vocaal dubbelkwar- tet en hoorns. 11.40 Voordr. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Accordeon- muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 Gram. 15.00 Ge- var. progr. 16.00 Gram. 16.20 Philharm. ork., koren en sol. 16.45 Vragenbeantw. 17.15 Gram. 17.35 Gitaarens. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.45 Pari, overz. 19.00 Orgel en zang. 19.30 „Iets over de organisatie van het voetbalspel in Nederland", caus. 19.45 Regeringsuitz.: „Het machinaal plukken van stoppelknollen" door Ir P. Wiertse- ma. 20.00 Nws. 20.05 Gram en interv. 20.50 „De weg omhoog van het socialisme in België", caus. 21.05 Gevar. conc. 21.30 „Rook in het dal", hoorsp. 22.05 Strijk kwartet. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5