VIETMINH ZAL CAMBOD|A EN LAOS ONTRUIMEN vermn Tweede Kamer debatteert over werk der Ver. Naties „ZIJN VOLK GETROUWE" r Als zij woord houden is er van enige voortgang sprake Russisch veto in Veiligheidsraad Oorlog tussen Honduras en Guatemala Komt faca&a u~. BeWwi ui Qmö trok duizenden belangstellenden naar Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD _VOOR ZEELAND Communisten bereid troepen terug te trekken Vandaag nieuw Frans kabinet? Gesprek tussen minister en Chinezen in Genève leidde tot niets Poging om de communistisch-gezinde regering omver te werpen Goede poging ondanks de tekortkomingen De klok was terug" gedraaid tenstadhuize Commissaris der Koningin bezocht tentoonstelling Dc ontvangst nST1 Jacoba van Beieren op bezoek in Goes Fondsvorming voor het oesterbedrijf Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lanunensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 36. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2811 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 19 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Sprönsen, Goes; R. Zuidema, Goes. GENEVE, 18 Juni. Heeft de Franse regeringscrisis invloed ten goede gehad qp de besprekingen in Geneve over de oplossing van de Indochinese kwestie? Men zou het haast zeggen, wanneer men ten minste staat kan maken op de woorden, die vandaag door de communis tische delegaties in Genève zijn gesproken. Zij hebben vandaag tijdens de geheime besprekingen stilzwijgend toegegeven, dat zich Vietminh- strijdkrachten in Laos en Cambodja bevinden en dat is iets, waarover men zich alleen maar kan verwonderen, omdat dit wekenlang is ont kend. Nu hebben de communisten beloofd, dat deze strijdkrachten zullen worden teruggetrokken en als ze woord houden, dan kan worden ge zegd, dat men vandaag in Genève eindelijk eens iets heeft bereikt. Het ./as de Vietminh vice-premier, Pham van Dong, die toegaf, dat er Vietminh-troepen „vrijwilligers" noemde hij ze in Laos en Cam bodja hadden gevochten. Maar, zo zei hij, ze zijn al enige tijd geleden teruggetrokken uit die gebieden. Doch en dat was nu juist de tege moetkomende houding indien er nog Vietminh-troepen in beide sta ten mochten zijn achtergebleven, dan zullen die ook worden terugge trokken. REDELIJK In gezaghebbende kringen werd ver klaard, dat de bijeenkomst van van daag als geheel redelijk en construc tief was geweest. De verschillende standpunten ten aanzien van de vra gen rond Laos en Cambodja voor de terugtrekking van troepen uit deze staten kwamen dichter bij elkaar. De volgende bijeenkomst die vandaag, Zaterdag wordt gehouden zal wor den benut om daarop voort te bor duren en te proberen de voorstellen van China en van het Westen met el kaar in overeenstemming te brengen. WOORDENSTRIJD Aan dit alles was een felle woorden strijd vooraf gegaan. De Chinese pre mier, Tsjou en Lai en de Amerikaanse plaatsvervangende delegatieleider, Walter Robertson (Bedell Smith bracht een beleefdheidsbezoek aan de Zwit serse regering) waren er debet aan. Robertson noemde de voorstellen, die Tsjou lanceerde op de bijeen komst van Woensdag j.l. onredelijk. Hij zei, dat de Chinezen, om hun M.R.P. doet niet mee PARIJS, 19 Juni. Zal Frankrijk vandaag reeds een nieuwe regering hebben? Wanneer men de optimistisch gestemde formateur, Mendes France, mag geloven, dan kan het inderdaad zo zijn. Hij verklaarde, dat hij in ieder ge val voor vandaag klaar zal komen. Hoe de regering er uit zal zien blijft een raadsel. De M.R.P., de partij waar toe minister Bidault behoort, heeft ge weigerd aan de regering deel te ne men. De partij waarschuwde de forma teur er voor, dat hij niet moet pro beren de tien partijgangers, die voor nem hebben gestemd, in een kabinet op te nemen. Hetzelfde geldt voor de socialisten, die ook aan dit nieuwe kabinet part noch deel willen hebben. Het besluit is bindend voor alle socialistische af gevaardigden. Nu Bidault dus niet terugkeert op Buitenlandse Zaken staat te bezien, wie hem zal opvolgen. Vermoed wordt, dat Mendes France, behalve premier, ook de portefeuille van Bidault zal overnemen. Na de vorming der rege ring zou hij onmiddellijk naar Genenve vertrekken om deel te nemen aan de conferentie. Dan wordt het een er op of er on der, want Mendes France heeft im mers gezegd: Binnen vier weken een oplossing voor de kwestie Indo- China of ik treed af en Frankrijk zit weer zonder regering. oprechtheid te bewijzen, eerst moe ten zorgen, dat alle Vietminh-troe pen uit Laos en Cambodja worden teruggetrokken. Tsjou maakte zich daarover erg boos en verwees naar het feit, dat Bedell Smith ze tijdens de bijeen komst van Woensdag juist redelijk had genoemd. „Indien u voortgaat ons uit te da gen, zo zei de boze Chinees, zullen wij iedere uitdaging met een uitda ging beantwoorden. Dan zal er zich een eindeloze discussie ontspinnen, welke nergens toe leiden zal". Toch had Robertson in de roos ge schoten, getuige het feit, dat de com munisten later bereid waren tot terug trekken van de troepen. Voor de 59-ste maal NEW YORK, 18 Juni. Voor de 59- ste maal heeft een afgevaardigde van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad van het vetorecht gebruik gemaakt. Het ging in dit geval om het verzoek van Thailand om waarnemers naar de Thailandse grens met Indo-China te zenden. Negen landen stemden voor, de Libanon onthield zich van stem ming, zodat men accoord ging met het Thailandse verzoek. Toen echter werd het besluit ongedaan gemaakt door het veto Volgens de Sow jet-gedelegeerde maakte het verzoek slechts deel uit van een Amerikaanse manoeuvre tegen het bereiken van een vreedzame op lossing van het Indo-China vraagstuk. Er bestaat nu nog wel een moge lijkheid, dat het verzoek van Thai land wordt ingewilligd. Het land kan de wens voorleggen aan de algemene vergadering der V.N. Daar kunnen de Russen een besluit niet met een veto vernietigen. Prins Wan, de Thailandse minis ter van Buitenlandse Zaken, die zich in Geneve bevindt heeft al te ken nen gegeven, dat zijn land daartoe zal overgaan. Minister Luns minder pessimistisch dan Kamerleden (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Zoals de wereld is, zo is de organisatie van de Verenigde Naties, een spiegel der volkeren dus en daarom geenszins een verzameling van brave Hendrikken. Maar misschien heeft deze organisatie één milimeter voortgang bereikt in het tot elkaar komen, misschien twee of drie milimeter, zo zeide minister Luns vanmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op de redevoeringen over het verslag van de achtste vergadering der Verenigde Naties. Erg opwekkend klonk dit niet. Maar het optreden in Korea, de vluchtelingenhulp en de technische bijstand vond hij toch over wegende lichtpunten van deze organisatie. Het beeld van de heer Welter, die de V.N. had vergeleken met een cac tus die wellicht eenmaal in de hon derd jaar zal bloeien vond de minis ter zonder portefeuille wat al te dor. Hij gebruikte liever een ander woes- tjjnbeeld: de woestijn en de dorre plaatsen zullen hierover vrolijk zijn en de .wildernissen zullen zich ver heugen en bloeien als een roos. Met deze tekst uit Jesaja toonde hij aan iets constructiever tegenover de V.N. te staan dan de K.N.P.-afgevaardig- de Weiter. ERKENNING VAN CHINA De bewindsman vertelde nog eens. dat de Nederlandse regering in Maart 1950 rood-China heeft erkend. Daar zou uit moeten voorvloeien, dat dit land toegang krijgt tot de V.N. Maar toen deze kwestie actueel werd kwam de aggressie in Korea. Zolang het com munistische China zich aggressief be toont kan van toelating geen sprake zijn. In Geneve heeft minister Luns over het diplomatiek verkeer met China ge sproken. Ook hiervoor geldt overigens de voorwaarde dat China zijn aggres- sieve houding moet prijsgeven. Wat dit betreft ziet het er niet gunstig uit. Op de conferentie van Geneve is het Korea-probleem niet opgelost kunnen worden. Zelfs aan de zakelijke bespre kingen is men niet toegekomen. Een oplossing zou alleen te bereiken zijn geweest, als het Westen bereid was 20 millioen Koreanen prijs te geven. Er is geen twijfel aan, dat de Westelijke landen niet bereid zijn deze prijs te betalen. Het Westen zal steeds nauwer Ernstige toestand in Midden-Amerika NEW YORK, 19 Juni. Volgens nog onbevestigde berichten, die te New York zijn ontvangen, zouden gewapende anti-communistische troepen zijn begonnen vanuit Honduras, de staat Guatemala in iVfidden-Amerika, binnen te dringen. Het doel zou zijn de regering van Guatemala, die zoals hekend sterk communistisch georiënteerd is, omver te werpen. Vliegtuigen zouden enkele bombardementen hebben uitgevoerd. Volgens een later bericht uit Washington wordt gesproken van ernstige opstanden, die in Guatemala zijn uitgebroken. De verbindingen waren slecht en nadere inlichtingen waren niet voorhanden. Over een eventuele oorlogsverklaring is evenmin al iets 'tekend. moeten samenwerken. Dat is de les en in dit licht juichte de minister de reis van Churchill en Eden naar de Ver. Staten van harte toe. EEN BELEIDSDOCUMENT Was minister Luns het niet eens met de heer Weiter, de critiek van de heer Schmal (C.H.) die niet aanwezig was kon -hij helemaal niet waarde ren. Deze had het verslag een verve lend boek genoemd. Nu, de bewinds man kon zich aangenamer lectuur voorstellen. De heer Schmal had zich geëergerd dat de Russen overal de schuld van krijgen. De feiten zijn ob jectief, het oordeel over de feiten is subjectief, aldus de heer Luns, die het verslag beschouwde als een beleidsdo cument van de regering. Zou men de houding van de Russen objectiveren, dan komt menin de neutralistische sfeer. En dan zou het document ge vaarlijk worden. Ook het vluchtelingenvraagstuk had zijn aandacht. De vluchtelingen- conventie, zal spoedig bij de Kamers worden ingediend. Het wetsontwerp is de Raad van State gepasseerd. De cri tiek op de samenstelling van de Neder landse delegatie onderschreef minister Luns niet. Zowel in 1952 als in 1953 was de sterkte 10 man, inbegrepen der vertegenwoordigers van de Antillen en Suriname. Daarbij komt nog de per manente staf die in New York zetelt. vl/ De aardigste tafereeltjes speelden zich af rond de herberg. Decors en costuums voldeden uitstekend. GOES, 18 Juni. Enkele duizenden Goesenaren en belangstellenden uit verre omgeving hebben gisteravond de eerste opvoering bijgewoond van het openluchtspel „Zijn volk getrouwe", dat Louis Lockefeer spe ciaal voor deze Goese Z.L.M.-tentoonstelling had geschreven en dat op de planken werd gebracht door een groot aantal L.J.G.- en Z.P.M.- jongeren onder regie van de heer C. Nobels. Enkele uren heeft men ge noten van de oude sfeer, ook al was die sfeer er dan een van strijd: de strijd om het recht die de vroegere Goese burgemeester Adolf Wester- wijk heeft moeten voeren tegen wat men heden zou noemen „de mili taire dictatuur". En aan het slot heeft een hartelijk applaus de dank der aanwezigen vertolkt voor hetgeen hun geboden was. Of allen echter voldaan naar huis gegaan zullen zijn wij betwijfelen het. Want al willen wij dan aller minst het werk van deze amateur spelers afbreken en al hebben wij dai\ alle lof voor wat regisseur No bels in zo korte tijd met een zo he terogene massa heeft kunnen berei ken spelers, regisseurs en schrij ver zullen er zelf wel van overtuigd zijn dat er aan deze opvoering veel ontbrak. Van een bespreking van het stuk achten we ons ontslagen: al eerder hebben we hierover geschreven. Een stuk als dit kan men echter pas op de juiste waarde schatten als men het ge speeld gezien heeft. En dan moet ons van het hart, dat er vele zwakke plek ken in waren. De grootste tekortko ming? Alleen als men het overzicht in het programma had gelezen kon men er iets van begrijpen. Er zat geen en kele verbinding tussen de diverse tafe relen. De belangrijke rol van de bode uit de klassieke werken was achter wege gelaten en dat maakte een juist begrip haast ondoenlijk. Nauw hiermee samen hangt de om standigheid dat vrijwel alle bezoekers niet veel meer dan de helft verstaan zuilen hebben van wat allemaal ge- GOES, 18 Juni. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot heeft vanmiddag vergezeld van de Gedeputeerden de heren mr dr A. J. J. M. Mes, mr A. J. v. d. Weel en de heer C. Hamelink, een bezoek ge bracht aan de Z.L.M.-tentoonstelling. In gezelschap van het hoofdbestuur der Z.L.M. woonde hij ook een gedeel te bij van het middagprogramma. Nadien bezocht jhr de Casembroot in gezelschap van B. en W. de schilde rijenexpositie „Het Boerenleven" in de Grote Kerk. zegd is. Maar zelden dachten de spe lers er aan, dat de microfoon hun stem geluid moest overbrengen; de meesten stelden zich veel te ver naar achteren op en het geroep uit het publiek „har der" had op die manier uiteraard geen enkel resultaat! En wat nu het spel zelve betreft afgezien van een enkele uitzondering was het allemaal veel te vlak om te kunnen overtuigen. Het tafereel dat in het programma als „volksoproer" stond aangekondigd leek meer op een gezel lig samenzijn met een grappenmaker dan op een uitbarstig van eerlijke ver ontwaardiging. En ook een hoofdmo ment als de ter dood veroordeling van Adolf Westerwijk miste naar ons ge voel alle sfeer. Slechts een enkele maal bereikte een speler de vereiste hoogte: dat lukte b.v. de kramer Smij- tegeld (L. v. d. Linde uit Kortgene) en dat lukte ook aan de rechtsgeleerde Rooseboom (J. van Arendthals uit Kats), hoe klein diens rol ook was. Dit alles is niet geschreven om de zaak af te breken, want voor het pogen een dergelijk stuk op de plan ken te brengen hebben wij de groot ste waardering! We hopen dan ook van harte dat men vanavond vele van deze tekortkomingen zal kunnen wegwerken. Voor de decors (van C. Wisse uit Goes) en de costuums (van de Fa. v. d. Lijke uit Leiden) hebben we niets dan lof. Tr. wacht van de musketiers opgesteld en even was het of we ons weer ver plaatst zagen in de bewogen dagen van burgemeester Adolf Westerwijk. De oude costuums pasten nog won derwel in de oude raadszaal. „Veel is er gewijzigd", zo ging bur gemeester Ten Kate verder, „helaas ook is veel schoons verdwenen". Bur gemeester Ten Kate besloot met de wens, dat onder het kortstondig be wind van burgemeester Westerwijk vrede en welvaart maar vooral veel jolijt zou heersen. Nadat de eeuwen-overbruggende heildronk was uitgebracht, (tegen woordige raadsleden en schepenen klonken gemeenschappelijk) stak bur gemeester Westerwijk in magistrale bewoordingen een speech af, vooral zijn verwondering uitsprekende over de vliegwerktuigen in de lucht, als heksen zonder bezemsteel, de praatap- paratiën en wagens zonder paarden, die toch reden en andere tekenen van deze moderne tijd. Burgemeester Wes terwijk dankte bewogen voor de sleu tels van de stad, die burgemeester Ten Kate hem had overhandigd als een overweldigend eerbewijs en deelde mee dat hij weer snel moest vertrek ken om de oude Goese historie van eeuwen hier voor enkele uren te doen herleven. „Mijnheer de burgemeester", zo sprak vanavond in de raadszaal van het echte stadhuis van Goes burge meester mr W. C. ten Kate, „het was voor mij als een van Uw opvolgers een grote eer te vernemen, dat U zich wilde verwaardigen tot het on dermaanse terug te keren om de ou de stad Goes een bezoek te brengen" Deze woorden waren gericht tot de 17-de eeuwse burgemeester Adolf Westerwijk, die met zijn schout en schepenen en zelfs heel vriendschap pelijk met zijn aartsvijand, de Bal juw, de raadszaal had betreden. Bui ten voor het stadhuis stond de ere- In enkele regels melden wij nog DAT in Oostkapelle de heer C. Geldof jubileerde. Hij was 25 jaar geleden in dienst gekomen bij het Zee hospitium „Zonneveld" en dat was voor bestuur en geschiedt op kosten van het Rampenfonds. enkele maanden in de Ge- ref. kerk worden gehouden. DAT men deze week een. begin heeft gemaakt met de werkzaamheden voor de bouw van de lagere land- j» uc uca u. personeel aanleiding de ju- bouwschool te Zierikzee. De Verseput te Zonnemaire. bilaris te huldigen Hij kreeg school zal aan de Grschtweg DAT tiidens de te Anel- van het personeel een fau- v verschillende J s ae le Apel teuil, alsmede een kapstok ™ez®te'rad^Treeds be ten geschenke Het bestuur bood een enveloppe met in- schoQl slfbsi^ëren. DAT aan de Rijksuniver siteit te Utrecht voor het candidaatsexamen theologie is geslaagd de heer L. M. houd, vergezeld van woor den van dank, aan. DAT het kerkgebouw der Geref. gemeente te Oostka pelle zal worden verbouwd. DAT 122 kinderen van de bijzondere school te Zierik zee Maandag a.s. voor een week naar Oldebroek gaan. Ze zullen er in een kamp- Daarom zullen de diensten huis logeren. Een en ander doorn gehouden jaarverga dering van de Vereniging van directies van nijver heidsscholen mevr. P. Sa- rels-Van Rijn uit Vlissingen, directrice van de Huishoud school in de Scheldestad, is gekozen als bestuurslid van deze organisatie. DAT de Zwemvereniging „Luctor et Emergo' 'te Elle- woutsdijk van de adoptie gemeenten in Broek en Wa terland en de Beemster een aantal splinternieuwe bad hokjes ten geschenke heeft gekregen. De oude zwemba rak werd n.l. in de ramp nacht geheel vernield. Men kan dus nu weer vooruit. DAT, om nog even in El- lewoutsdijk te blijven, men daar vanavond vanaf half acht kan genieten van een zomeravondconcert, dat de bevolking wordt aangebo den door de mondaccordeon- vereniging „Scheldegalm". GOES, 19 Juni. Nu in het pro gramma van het bezoek van Jacoba van Beieren aan Goes, dat vandaag zal doorgaan, enige wijziging is gekomen, laten we dit hier in zijn geheel volgen. Jacoba van Beieren zal om 10.46 uur met de trein aankomen, waarna om half twaalf een lunch in hotel „Cen traal" plaats vindt. Om 12.15 uur ver trekt men naar „Slot Ostende". Om kwart over één komt het gehele ge zelschap op het tentoonstellingsterrein aan en wordt daar ontvangen door het Z.L.M.-bestuur. Van half vier tot half vijf is de boog- schietwedstrijd met aansluitend prijs uitreiking. Om vijf uur vindt de ont vangst van Jacoba met gevolg door B. en W. van Goes in het stadhuis plaats, waarna men om half zes op „Slot Os tende hoopt terug te zijn. Het bezoek wordt afgesloten met een bijeenkomst en een diner in „De Korenbeurs". 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. Het Tweede Kamerlid de heer Egas heeft aan de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat te Yerseke onder de oesterkwekers grote onrust bestaat in verband met de op 31 October 1953 afgekondigde veror dening „Fondsvorming voor het Oes terbedrijf"? 2. Is het juist, dat deze verordening zeer onbevredigend heeft gewerkt, dat de export is geschaad, dat eenzijdig aan exporteurs bescherming wordt ge geven, meermalen ten nadele van de kwekers, als gevolg" waarvan vrijwel alle kwekers tegen deze verordening zijn? 3. Is het waar, dat ook aan de zijde van de Belgische federatie van impor teurs ernstige bezwaren tegen deze verordening en haar toepassing door het bedrijfschap voor visserijproducten bestaan? DE BILT ZEGT: Zonnige perioden DE BILT, 18 Juni. Overwegend droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige mind uit Zuideiij- ke' richtingen. Vrij warm maar later plaatselijk enige afkoeling bij wind van zee.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1