VAN VROUWEN - VOOR VROUWEN Een feestelijke dag uit. Streepjes-fantasie. BROOD: een broodnodig voedsel. In Emmen in de begint vorm onze nylonkleding van enkalongaren. DOODT^ VLIEGEN EN MUGGEN MET OM YL De Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen hadden hun jaarvergadering. Boekentafel. Eén mislukking Uit zwarte mijnen groeit een ragfijne glanzend witte draad. ENKALONNederlandse nylon. 4 5 Ingebonden Mededeling (Adv.) TlaUaon man de iv-ee&. Nu begin ik wel met een feestelijk dagje uit hierboven te zetten en dat is helemaal waar, maar toch verzucht ik nu even, dat het zijn be zwaren heeft als je zo over je uitgan gen in de krant schrijft, want een mens zou de naam krijgen van een fuifnum mer, ennedat valt mee. Maar toch ik zou me dat alles getroosten moeten, want als ik weer zo'n gezellige uitnodi ging van onze Plattelandsvrouwen krijg, kan ik het eenvoudig niet laten om er heen te trekken. Uit ervaring weet ik wel, dat het fijne vergaderin gen zijn. En zo was ik dan weer in Middelburg, en nog wel in de Schouw burgzaal. Het was natuurlijk al dade lijk te zien, dat vrouwen zouden ver gaderen. Dan is er zo iets, eigenlijk on zegbaars, maar toch zeker, waaraan ie dat bemerken kunt. Het podium met zijn bloemen spreken in dit verband al wel een duidelijke taal. En dan als zo'n zaal vol is! En nu ga ik iets zeggen, maar ik vraag vrien delijk dit vooral niet over te vertellen aan al wat mannelijk is, want ik heb het toch ook weer niet graag gedaan bij 't manvolk, n.l. dat 't toch heel wat aardiger en fleuriger gezicht is zo'n zaal vol vrouwen, vooral als er zoals nu heel wat in onze mooie Zeeuwse drachten bij waren, dan zo'n zaal vol met mannen, waar het grijsachtige do mineert. Dit alles over het uiterlijke. Dat was dus zo om in de stemming te komen. De presidente, Mevrouw Op 't Hoff, zorgde, dat door haar openingswoord naar aanleiding van een vers uit Psalm 84: „Welgelukzalig is de mens, die op U vertrouwt", dat ook geestelijk de goede toon heerste. Een knap stuk werk leveren altijd weer de secreta resse en penningmeesteresse. Die we ten zo kort en bondig de hoofdzaken weer te geven, dat het een lieve lust is. En dan van de penningmeesteresse nog de verblijdende mededeling, dat er na een jaar vol activiteit in het ver enigingsleven toch nog een overschot in kas is. Om na te volgen voor alle verenigingen en.huisvrouwen. (Nu lukt het ons misschien nog wel als al les maar zo gewoontjes gaat, maar o wee als er in het gezinsleven bijzonde re activiteiten als verjaardagen enz. zijn, dan.... weg overschot en zelfs nog erger). Nee, zo'n penningmees teresse moet men in ere houden. Een goed voorbeeld voor ons allemaal. Nu kan ik wel zeggen, dat ik kostelijk ge noten heb Van de declamatie van Me juffrouw Le Cointre, maar de store loze stilte onder het declameren heeft wel bewezen, dat het anderen ging net als mij. Het was fijn. Het Lentelied vooral was prachtig. Eigenlijk een uit werking van Guido Gezelle's woorden: „Mij spreekt de blom een tale". Mevrouw Van Spronsen sprak over „Emigratie vroeger en nu". Maar daar over hebt ge al gelezen in 't Zeeuwsch Dagblad. Mejuffrouw De Mey uit Goes was ook weer present met een klein (maar fijn) koortje. We hebben stil, heel stil geluisterd en genoten. De cantate met de zuivere solostukjes werd wel zeer gewaardeerd. Een punt van het program hebben we met z'n allen vermoord. Gruwelijk klinkt dat. Wat we dan gedaan hebben? Wel een voudig van punt 8: „Gelegenheid tot het stellen van vragen", totaal geen gebruik gemaakt. Hoe is het mogelijk zou een man zeggen, die dit ter ore kwam. Maar dat komt hem niet ter ore en ook Biet onder de ogen, want een man slaat lekker geen oog in de vrouwenrubriek, dus kan ik wat zeg gen zonder om mijn oren te krijgen. Nu dan, we hadden geen vragen, waar door we tijd wonnen om weer te luis teren naar mejuffrouw Le Cointre, die enkele verzen in het Afrikaans liet horen. Er zit iets bekoorlijks in de Afrikaanse verzen, maar toen de laat ste stukjes in het Zeeuw waren, was dat toch iets, wat regelrecht naar ons hart ging. We hoorden niet alleen over „Het ouwe pleintje", maar we zagen het ook. Kostelijk was het. En dan: „Hoe houden ze het uit!" Alleen maar jammer, dat ook dit vers niet in dia lect is, want zo zou je het immers een bper pittig horen zeggen: „Hoe ouwe julder dat uut!" Dat past beter bij hem. Ja, toen was de morgen vergadering voorbij. Heel erg gauw vond ik wel. Maar omdat ik toch eenmaal op stap was, (zo gaat het dan) ben ik ook naar de middagvergadering gegaan. Je wilt toch ook wel eens horen, hoe de man nelijke kijk op het wereldleven is. Nu, daar heb ik totaal geen spijt van ge had. Veel geleerd. Maar vertellen hoef ik daar niet van. Heeft ons Zeeuwsch Dagblad al gedaan van de week. En dubbel werk is niet nodig, heb ik ook geen tijd voor, want ik ben er immers een dagje tussen uit geweest. Dan moet je thuis nadien de orde weer her scheppen. Doch een gevolg van deze dag is ook wel, dat als er weer zo'n uitnodiging komt, ik weer gevlogen ben, huis en hof verlatend om als „aangetrouwd" lid van de agrarische familie er bij te zijn. MAJA. A. Rutgers van der LoeffBa- senau: Brieven aan een zieke jongen of Het verhaal van de hond Max. Ploegsma, Amster dam. f3.25. Een fijn geschreven verhaal, dat een moeder in dichtvorm vertelt aan haar zieke zoontje. De hoofdfiguur is een hond. Dool die hond leerden vader en moeder el kaar kennen. Zij vertelt van hun ge hechtheid aan dit dier en van zijn trouw, die door mensen niet altijd be grepen werd, en waarvan hij, door de wijze waarop hij die uitte, de dupe werd. Niet alleen kinderen, ook ouderen zullen dit een mooi boek vinden. M. Ingez. Mededeling (advertentie) maar toen werd se wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maarzij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nög doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. Van streepjesstoffen, die in de winkels te kust en te keur ge- etaleerd liggen, is met wat fan tasie zoveel aardigs te maken. Al dient er bij gezegd te worden dat men die fantasie niet te ver moet laten gaan; iemand die „slank" is kan door het verkeerd toepassen van streepjes uitgesproken mager worden en een minder slank figuur kan er „een propje" door worden. Fantaseer dus met verstand! Het hierbij afgedrukte model kan door een bakvis en ook door oudere dames gedragen worden. De rok is vierbaans klokkend waarbij de streep in puntjes moet aansluiten. Bij het lijfje lopen de strepen in de lengte, bij het schouderstuk zijn ze dwars ge nomen. Dit patroon is verkrijgbaar in de maten 38 42 44 46 en 48. De prijs bedraagt 85 cents. Wijze van bestellen. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, het benodigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze aan de Redactie van het Zeeuwsch Dagblad, afd. Knippatronen, Lange Vorststraat 90 te Góes. Vermeld aan de andere zijde duidelijk Uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer _fC 807) van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Be stellingen onder rembours worden niet uitgevoerd, patronen worden niet ge ruild. De Redactie heeft geen patronen in voorraad, het persoonlijk komen af halen heeft dus geen zin. We zeggen wel eens iets „brood nodig" te hebben. De behoefte daaraan is dan even groot als de behoefte aan brood. Brood was en is immers een belangrijk onderdeel van ons dagelijks voedsel. Misschien verbaast het U daarom om te horen, dat de hoeveelheid brood, die dagelijks in ons land wordt ingeslagen, afneemt. Omdat een vermindering van het broodverbruik veelal hand in hand gaat met een verhoging van het algemeen- welstandspeil in een land, is dat nog zo'n slecht teken niet. Het gevaar, dat we tenslotte helemaal geen brood meer zullen gebruiken, is wel heel klein. Gelukkig maar, want niet alleen is brood een prima maagvulling, het levert ons ook enkele voor onze gezondheid onont beerlijke stoffen, zoals plantaardig eiwit, voedingszouten en B-vitamines. De donker der broodsoorten staan wat dit betreft bo venaan. Hieruit blijkt dan weer, dat het duurste gelukkig niet altijd het beste is. Om het brood zo smakelijk en vers moge lijk te houden, kunt U het 't beste op een luchtige plaats in een geventileerde trommel bewaren, terwijl U de „Overblijvers" hun rantsoen voor tussen de middag in plastic zakjes meegeeft. Ook kamerbewoners kun nen met die plasticzakjes hun voordeel doen, als ze tenminste geen grote broodeters zijn: ze kunnen er hun voorraadje in bewaren. En nu we het toch over voorraadjes heb ben: wat doet U met Uw broodresten? Want al probeert U natuurlijk zo precies mogelijk te schatten, wat U dagelijks nodig hebt, er blijft toch nog wel eens iets over. We doen U ditmaal een aantal oplossingen aan de hand voor het probleem hoe van die opgespaarde restjes zonder al te dure ingrediënten een smakelijk gerecht te ma ken. Stroopbroodjes. Oud brood in sneden verdelen. Deze in hete boter of margarine aan weerszijden bruin bakken. De sneden, terwijl zij nog warm zijn bestrijken met stroop en met ka neel bestrooien. De sneden warm opdienen. Wie gebakken brood te zwaar vindt, kan het brood roosteren en nog warm besmeren met boter of margarine en stroop. Broodschotel met rabarbermoes. 200 g (5 sneden) oud brood, een kopje melk, 500 g rabarber, ongeveer 75 g (5 eetlepels) suiker, kaneel, boter of margarine. Het brood weken in de melk, waardoor 'n theelepel kaneel is geroerd. De rabarber schoonmaken, in stukken snijden en met een bodem water vlug aan de kook brengen. De rabarber gaar koken en tot moes roeren. Het moes op smaak afmaken met suiker. De bodem van een vuurvaste schaal in vetten met boter of margarine en geheel be dekken met een deel van het brood. Afwis selend rabarber en brood in de schotel leg gen, zodat de bovenste laag uit brood be staat. Deze bestrooien met een mengsel van suiker en kaneel en hier en daar een klontje boter of margarine plaatsen. De schotel op het fornuis of in de oven een kwartiertje warmen en warm opdienen. Desgewenst vanillesaus er bij geven. Luchtige pap met krenten en rozijnen. 200 g oud brood, 5 a 6 dl (ongeveer 3 kopjes) melk, 1 ei, 50 g krenten of rozijnen, 30 g (2 eetlepels) suiker, een klontje boter of margarine, desge wenst zout, citroenschil. Het brood brokkelen, met de melk opzet ten en langzaam aan de kook brengen. Het brood fijn drukken en de massa onder roe ren nog even laten doorkoken tot hij de dikte van pap gekregen heeft. De rozijnen wassen en een paar minuten laten meeko ken. Het ei splitsen in dooier en wit. De dooier loskloppen met de suiker en een paar lepels melk. Het mengsel onder roeren aan de pap toevoegen. Het eiwit zeer stijf slaan en voorzichtig door de pap mengen. Deze op smaak afmaken met boter of margarine en desgewenst zout en geraspte citroenschil. Men kan de pap ook in 'n vuurvast scho teltje doen, met klontjes boter of margarine bedekken en er even in de oven een bruin korstje op laten komen. Mannen, die hun handen docrr een manicure laten verzorgen, worden door hun mede-mannen en vrouwen met een misprijzend lachje op de vingers gekeken. Schone, netjes geknipte nagels vinden we voor mannen tegelijk het minimum en maximum van handenverzorging. Maar ga naar Emmen en ge zult er honderden mannen vinden, die geregelde klanten zijn van de manicure. Gladde mannenhanden zonder 'n enkel ruw plekje, zorgvuldig gevijlde en gepolijste nagels ziet men daar sedert enkele jaren. Voordien voelden diezelfde handen hard en ruw aan van de eelt, verworven in het jarenlang hanteren van de schop. Nu, glad en verzorgd, hanteren die handen de fijnste draden, die mensen ooit hebben gemaakt, draden, dunner dan spinrag, nylondraden, enkalondraden. Wanneer ergens de vestiging van industrie een ommekeer heeft gebracht, dan wel de vestiging van de Enkalonfabriek en andere industrieën in het Drentse dorp Emmen. In de tijd van nog geen ander half jaar zag Emmen even buiten het dorp een enorme, moderne fabriek verrijzen. Honderden arbeiders, gewend aan zwaar, ruw werk, vonden er schoon en fijn werk, waarbij 'n witte overall en zachte handen pasten. We hebben de gang van de enkalon- ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. Een oude Berlijner, die in de Rus sische sector door de Stalin-allee wan delt, spuwt op de grond. Direct verschijnt een politie-agent, die hem toesnauwt „Ik waarschuw U kameraad, geen politiek!" draad vanaf de grondstof tot de grote klossen ragfijn garen kunnen volgen tijdens een rondgang door het nieuwe 'bedrijf, waar verreweg de meeste ny lonartikelen in Nederland in de vorm van garen begonnen zijn. De Enkalon fabriek vervaardigt namelijk uitslui tend garen, dat verkocht wordt aan tientallen fabrieken die het garen ver werken tot kousen en sokken, tot ny lonbont, lingerie, japonnen, regenjas sen, vitrages, zelfs tot autobanden, vis netten, kabels en filterdoeken. Het begon bij de vrouwen. Het is allemaal begonnen bij ons, vrou wen, die, zodra er in ons land nylon kousen te krijgen waren, geen andere kous meer wilden aanzien. Onmiddellijk begrepen we te maken te hebben met een soort garen, dat alle andere garens wat sterkte betreft, sloeg, slijtbestendig en ge makkelijk wasbaar was en in 'n ommezien droogde. De nylons vertoonden niet de afzaknijgingen van onze vroegere rayon kousen en ze flatteerden door hun uiterst fijn weefsel. Wanneer iedere lezeres nu even uitre kent hoeveel ze per jaar aan nylonkou sen uitgeeft en dat getal vermenigvul- In deze afdeling, waarvan op de foto maar een klein hoekje is te zien, wordt het enkalongaren op grote klossen, cones genaamd, gewonden. Borden geven aan, dat de dikte 30 denier is en de draad per meter 800 draaiingen heeft. Dit is sterk, glad garen, geschikt voor daagse kousen. digt met drie millioen, zijnde het geschat te aantal Nederlandse vrouwen en meis jes, dat kousen draagt, dan weet u met een welk een enorm bedrag de Neder landse industrie had laten schieten als we al die kousen, nog afgezien van alle nylon-hemdjes, broekjes, onderjurken e.d., uit het buitenland hadden betrokken, en hoeveel Nederland aan andere pro ducten had moeten uitvoeren om al die millioenen dollars en ponden voor ge- importeerd nylon te verdienen. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. heeft daarom enkele millioenen guldens op tafel gelegd om daarmee in Nederland de nylonfabricage ter hand te nemen en gaf de Nederlandse nylon de naam Enka- lon. Een van de grootste kousenfabrieken in Nederland, die we onlangs bezochten, verwerkt voor 90% enkalon draad en zo zal het gaan in de meeste Nederlandse industrieën, die nylon verwerken. Bo vendien is de productie al zo omvangrijk, dat een behoorlijke export mogelijk is. Een omvangrijk onderzoek in de labo ratoria van de A.K.U. ging aan de pro ductie vooraf. Daarna verrees in Emmen de Enkalonfabriek. Van steenkool tot fijne draad. De grondstof voor de enkalon komt uit de Limburgse mijnen. Het is een bij product bij de bereiding van cokes, dat voortdurend in Emmen aangevoerd wordt. Door verschillende chemische be werkingen verkrijgt men hieruit onder verhitting een witte, stroopachtige mas sa, die door gaatjes ter grootte van een rijstkorrel wordt geduwd en er als een dikke draad uitkomt. Die draad wordt in een waterbad afgekoeld, stolt, en een hakmes snijdt hem aan kleine stukjes. Dat zijn de enkalonkorrels, die zo be waard kunnen worden. Om èr garen van te maken worden de korrels in alluminium vaten gesmolten. Deze substantie loopt door fijne gaatjes uit in een draad ter dikte van naaigaren. Daarna begint het lange proces van rek ken en twijnen. In grote hallen draaien duizenden spoelen. Het garen draait spoeltje af, spoeltje op en wordt onder weg telkens uitgerekt en gedraaid, totdat de nylondraad de gewenste dikte, of lie ver gezegd fijnheid, heeft bereikt. Een airconditioningsysteem, dat alleen al an derhalf millioen heeft gekost, houdt in de ruimten, waar de enkalondraden worden gemaakt, de temperatuur en de vochtig heidsgraad constant en men zou er van de vloer kunnen eten. Indrukwekkend zijn deze hallen, waar vele mannen zorgvuldig de fijne draden hanteren. Op een spoel met 140 kilometer garen mogen niet meer dan drie, vier breuken voorkomen. Aanvankelijk was het niet zo eenvou dig de arbeiders duidelijk te maken, dat geen breuk of beschadiging mocht voor komen. De directie is er toen toe overge gaan van beschadigd garen stoffen te weven en kousen te breien, en deze in de fabriek op te hangen; daarin kwamen de geringste fouten en onachtzaamheden duidelijk aan het licht. Is het garen klaar, dan wordt het in water gewassen om de krimp eruit te krijgen en daarna op enorme klossen ge wonden. Telkens worden uit elke gereedgeko men partij garen enkele klossen genomen om gecontroleerd te worden. Daartoe wordt aan een enkel nauwelijks zichtbaar draadje een gewicht gehangen om de rekkracht te beproeven. Een meisje ver telde aan de hand van statistieken, dat ze ongeveer 163 gram gewicht aan een enkalondraadje kan hangen eer het breekt. Van de proefklossen worden kousen gebreid en lappen geweven. Er behoort mooit egaal brei- en weefwerk te voor- mooi egaal brei- en weefwerk te voor- drogen en bij het vormen bij een hitte van 120 graden in de gewenste vormen kan worden geperst. Nylon is namelijk een thermoplastische stof, die bij ver hitting enigszins smelt en dan in alle gewenste vormen kan worden gedrukt. Scherpe ogen- Een geheel nieuwe, ongekend fijne ap paratuur wordt voor de arbeider neerge zet. Wat wordt er veel gevergd van de ogen van de jonge man, die 6700 enkalon- draadjes tussen de fijne naaldjes op een breitoestel moet leggen, en van de ogen van twee meisjes, die in honderden snel naast elkaar voortdraaiende draadjes ie der oneffenheidje ontdekken. Twee uren achtereen turen ze op de draden, ons duizelde het na een minuut al. „Zo ging het mij eerst ook", zei een van de meis jes, „maar je ogen wennen nogal gauw aan zulk fijn werk". Zijn de proefklossen in orde bevonden, dan wordt het garen verkocht aan de breierijen en weverijen en naar alle an dere fabrieken, die enkalon-garens willen gebruiken voor hun producten. Prachtig glanzende, hagelwitte klossen garen wor den zorgvuldig ingepakt voor de ver zending. De Enkalonfabriek maakt draden ter dikte'van 15, 30, 50, 70, 100, 210 en 830 denier. De laatstgenoemde dikte is bestemd voor kabels. Van een klos met 130 kilo meter garen van 30 denier kunnen onge veer veertig paren kousen worden ge breid. Nylon kan zo buitengewoon dun wor den gesponnen, omdat het uitermate sterk is. Dit past in de moderne ontwik keling, want wie zich een beeld kan vor men van de ontwikkeling der kleding in de loop der eeuwen, constateert, dat deze steeds lichter is geworden. De geleidelijk aan geperfectionneerde verwarming van onze huizen maakt, dat we niet meer in baai en schapenwol warmte behoeven te zoeken, en we gaan zelfs zo ver onze in ragfijne nylon gehulde benen blauw te laten worden in de barste vrieskou. De nylondraad komt tegemoet aan on ze verlangens naar lichte, fijne kleding. Het is geen wonder, dat in de kousenin dustrie de nylon practisch alle andere garens heeft verdrongen. We mogen trots zijn op dit product van Nederlandse mannen van de wetenschap, ondernemers en arbeiders en met een gerust hart het resultaat van hun arbeid verkiezen boven buitenlandse producten. TINY MULDER.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 9