Noodkreet over de Kruininger polder wordt ter kennis gebracht van de Regering Uitvoering van landbouw het Delta-plan brengt grote voordelen Ir M. A. Geuze onthulde het Ceres-beeld OXO SOEPEN !r Geuze: Antwerpen-Moerdijkkanaal een achteruitgang voor Zeeland Het Z.L.M.-feest Ernstig ongeluk bij schietoefening Algemene vergadering der Z. L. M. ZLM, benoemde twee ereleden Definitieve uitvoering in brons volgt spoedig Belangrijke rede van dr ir Mesu Tegengaan verdroging brengt 40 millioen winst, tegengaan verzilting 8 millioen Ook voordelen voor de Noordelijke provincies Vrijdag 18 Juni 1954 ZEELTVSCH DAGBLAD pagina 2 OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELLISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JUUENNESOEP GOES, 17 Juni. Vandaag benoemde de Zeeuwse Landbouw Mij- de heren D. W. Lindenbergh te 's Heer Arends- kerke en J. M. van Bommel van Vloten te Goes tot ere-leden. Beiden hebben zij act 3f deelgenomen aan het landbouw- verc nigingsieven. De heer Lindenbergh was van 1917 tot 1937 voorzitter van de Kring West Zuid-Beveland en de heer Van Bommel van Vloten lange tijd se- cro'nris. De heer Lindenbergh, die naast het beheer van zijn boerderij „De Pan- hoeve" te 's Heer Arendskerke, kans heeft gezien vele landbouwfuneties en openbare functies te vervullen, was ondermeer in 1919 en 1929 voorzitter van de Landbouwtentoonstellingen. Vooral de tentoonstelling in 1919 aan de Schengeweide te Goes was een groot succes. Men kwam toen met mo torscheepjes uit Holland om de expo sitie te bezoeken en het rendement was ao goed, dat men een fonds kon stich ten voor eventuele latere tentoonstel lingen. Een fonds, dat overigens thans nog bestaat. Met veilingkisten vol gin gen de guldens toen naar de bank. De heer Lmdenbergh kan smakelijk vertellen over het bezoek van H. M, Koningin Wilhehnina en Prins HÖSg- drik aan deze tentoonstelling. Ook over zijn, zoals hij het noemt, „actief optreden in de arena" vertelde de heer Lindenbergh het een en ander. Als be stuurslid van de gewassenkeuring, la ter van de N.A.K., bekeek hij menig perceel. Hij was deskundige voor de Tarwe wet in 1931, later controleur en hoofdeontroleur C.C.D. en wnd Gewes telijk hoofd van de C.C.D. Van 1 Maart JÜ47 tot 1951 was de heer Lindenbergh Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland. Bovendien was bij voorzitter van de Coöp. Ku nstmest-f abriek te Vlaardin- gen en viee-voorzitter van de Suiker fabriek te Sas van Gent, alsmede lid v n het D.B. GOES, 17 Juni. Vele voor Zeeland belangrijke vraagstukken zijn vandaag aan de orde gekomen in de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw, Maatschappij,die in zaal-Krijger alhier is gehou den. De voorzitter, Ir M. A. Geuze, besprak onder meer de landbouw kundige aspecten van het AntwerpenMoerdijkkanaal (waarin hij.,een teruggang ziet voor Zeeland) en Dr Ir E-. P. Mesu besprak de land bouwkundige aspecten van het Delta-plan. Een van de belangrijkste aspecten echter, die op deze vergadering zijn aangèsneden, betreft de positie van de Kruininger boeren die wonen in het kreek- en zandgebied van de polder. Niet alleen Ir Geuze sprak omtrent hun positie waarschuwende woorden, maar het was vooral Ir C. W. C. van Beekom die de volle nadruk hierop legde. „Als consulent zo zei hij ben ik niet in staat datgene te doen wat nodig is om de bedrijven van Kruiningen weer rendabel te maken. Mèt Ir Geuze wil ik een beroep doen op de regering om alsnog de herverkaveling te doen plaats vinden. Gebeurt dit niet dan zullen de bedrijven kapot gaan!" De heer J. M. Bommel van Vloten, wiens benoeming tot president-curator van de Landbouwhogeschool nog vers Ui het geheugen ligt, heeft als beheer der van verscheidene landbouwbedrij ven en als voorzitter van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken grote bekend heid verkregen. Als secretaris van de Kring West Zuid-Beveland van de Z.L.M. heeft hij in hoge mate mede gewerkt aan de groei van de land- bouwmaatschappij. Hij werd dit, zo vertelde hij in 1918 en nadat hij tot ongeveer 1930 de Z.L.M. had gediend moest hij bedan ken omdat werkzaamheden in het Prov. Bestuur teveel de aandacht vroe gen. Later ging de heer Van Vloten „in de suiker". Dat de Z.L.M. hem daar entegen toch niet vergeten was, had hem zeer getroffen. Beide nieuwe ereleden richtten zich in hun dankwoorden tot de jongeren. Aan hen thans de taak het werk voort te zetten. Overname baconvarkens verlaagd 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft in ijle prijsdaling, welke de varkensmarkt te zien geeft, aanleiding gevonden met Ingang van Maandag 21 Juni a.s. de overnameprijs voor baconvarkens met 4 cent per kg te verlagen. Met ingang van genoemde datum zal de overnameprijs voor baconvarkens van 2e kwaliteit derhalve 2,40 per kg koud geslacht gewicht bedragen en zal uit het Vleesfonds 8 cent per kg ge slacht gewicht worden betaald. Naast deze belangrijke problemen kreeg de vergadering ook een ver rassing te verwerken in de mede deling, dat twee pioniers, de heren D. W. Lindenbergh te 's-H. Arends kerke en.J. M. van Bommel van Vlo ten te Goes in de hoofdbestuursver gadering zijn benoemd tot ereleden. In zijn welkomstwoord heeft ir Geu ze dr Mesu, de oud-directeur van de Cultuur-Technische Dienst, gelukge wenst met zijn benoeming tot Com mandeur in de O.N.-orde. Hij maakte burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes een compliment voor het aange boden beeld en sprak een gelukwens tot de heer J. Q. C. Lenshoek, die, zo als bekend, als voorzitter van de V.V. Zuid-Beveland" een Koninklijke on derscheiding heeft ontvangen, In zijn openingsrede, voorgelezen door de algemeen Secretaris, mr J. F. G. Schlingemann, heeft ir Geuze een geschiedkundig overzicht gegeven van de ontwikkeling der landbouw op W.- Z.-Beveland. Sprekend over het Antwerpen- Moerdijkkanaal legde hij de nadruk op de teruggang die dit kanaal voor Bra bant en Zeeland zal gaan betekenen. Terwijl het Deltaplan uitgaat van een uiteindelijk zo volledig mogelijk ver keersverbindingsplan voor het Z.W. eilandengebied, betekent het huidige Moerdijkkanaal-project een nieuwe waterscheiding. Geheel Midden-Zee land krijgt er zijn eilandenstatus weer mee terug.' Herstel der rampgebieden. Een dringend beroep deed ir Geu ze op de regering om te bevorderen, dat de bouw van boerderijen op Schouwen-Duiveland met de groot ste voortvarendheid ter hand geno men kan worden. En ook verzocht hij de regering er zorg voor te dra gen dat de bijdragen die de gedu peerden zelf moeten betalen voor her- en nieuwbouw, niét al te liioog worden; de kostprijs dient zo laag mogelijk te worden gehouden. En wat de Kruininger boeren be treft, ook dezen hebben dringend hulj nodig, want anders is de kans niei denkbeeldig dat zij tussen wal en schip geraken. De schade aan de betrokken bedrijven in de „zandhoek" is zo groot dat een herverdeling van de grond, mèt de mogelijkheid van vestiging el ders, absoluut noodzakelijk is, wil men althans voorkomen dat deze groep van de getroffen bevolking zonder be staansmogelijkheid geraakt. Over het landbouwschap sprekende, ontkende ir Geuze dat de boeren niet rijp zouden zijn voor de P.B.O. Deze bedrijfsorganisatie is een stuk demo cratie en legt verantwoordelijkheid op de boerenstand. Er blijven natuurlijk vragen maar de "organisatie kan de boeren hierbij helpen. In dit verband deelde hij mede, dat de Z.L.M. binnenkort haar 6000- ste lid hoopt te kunnen inschrijven. De economische systemen op de we reldmarkt besprekend drukte ir Geuze zijn hoorders op het hart toch vooral waakzaam te zijn. De prijsmanipulaties overzee bevestigen dat die waakzaam heid dubbel en dwars geboden is. Dankbaar was Ir Geuze, dat dit feest in Goes gevierd kon worden. En wij zend op de plicht die een standsorgani satie heeft te vervullen, n.l. dienstbaar te zijn aan de boerengemeenschap, eih- digde hij zijn toespraak met een op wekkend woord. TELEGRAM. Medegedeeld werd, dat het hoofdbe stuur des ochtends heeft besloten een telegram te zenden aan het hoofd van de Direetie voor Landbouwherstel waarin de Z.L.M. haar zorgen uitdrukt over het feit, dat steeds nog geen taxa tie heeft plaats gevonden van de afwij kende percelen in de geïnundeerde polders terwijl de oogst nu toch al voor de deur staat. Ook de normen van de gipsverstrekking dienen te worden herzien. LEDEN VAN VERDIENSTE. De heer Geuze deelde mede, dat tot leden van verdienste zijn benoemd de heren I. A. Risseeuw te Oostburg, P. J. Leenhouts te Schoondijke, H. v. Gors- sel te Lewedorp, J. Pilaar te Goes, J. Lindenbergh te Wolfaartsdijk, L. M. de Vos te Kats, M. Mol te Oudelande, J. Huybregtse te Souburg, C. Fransse te Arnemuiden, J. Wielemaker te Kou- dekerkè en L. M. Overbeeke te Wol faartsdijk. In de rondvraag heeft een der aan wezigen aangedrongen op uitbreiding van de Grondkamer in verband met de Wet op de Vervreemding van Land bouwgronden, die vooral voor Walche ren veel moeilijkheden geeft. Ir Geuze- deelde mede, dat men inderdaad volop bezig is aan deze bezwaren tegemoet te komen en dat binnen zeer afzien bare tijd een reorganisatie van de Grondkamer tegemoet kan worden ge zien. Nadat de heer De Waard namens de Noordbrabantse. Mij voor Land bouw zijn gelukwensen had aangebo den sprak ir C. W. C. van Beekom, wiens woorden wij hierboven weer gaven. (Vervolg van pagina 1) van de Arbeidsinspectie te Bergen op Zoom, nl. een echt werkende dorskas en stroo-persmachine met aile gevaarlijke onderdelen be schermd! trokken heel wat publiek, De gezamenlijke inzending van de Rijksvoorlichtingsdiensten die een beeld geeft van de herverkaveling, verduidelijkt veel van de moeilijkhe den, die zich op dit terrein kunnen voordoen. Onderwijs en organisatie, de geza menlijke inzending van de N.A.K. en de zaaizaadhandelaren laatstge noemden kwamen met niet minder dan 3 echt werkende schoningsmachines en niet minder de handelsinzendingen en de stands van de landbouw jonge ren genoten eveneens grote belang stelling. Dat bovendien vele landbou wers uren zoek brachten op het ach terterrein waar honderden landbouw werktuigen staan opgesteld, val te be grijpen. TEN STADHUIZE ONTVANGEN Hoofdbestuur en tentoonstellingsbe- stuur hebben een drukke dag achter de rug. Maar men maakte gaarne een uurtje vrij voor de ontvangst door B en W. van Goes ten stadhuize. Vele complimenten zijn hier gewisseld waarbij de burgemeester, evenals des ochtends bij de onthulling van het mo nument was geschied, de goede betrek kingen aansneed die tussen Z.L.M. en de gemeente bestaan. Ir Geuze die een dankwoord sprak kwam met een geschenk: een oude kaart waarin de invloedssfeer van Goes op de omgeving en speciaal op het Noord-Oosten is aangegeven. De kaart werd door B. en W. met vreugde aanvaard. Geruime tijd was men hier na nog gezellig bijeen om nadien ach ter een fiks blazend „Euphonia" een mars door de stad te maken. Dank van de Goese burgerij Op het diner, dat een geslaagd slot vormde van deze eveneens zeer ge slaagde eerste Z.L.M. dag heeft de bur gemeester van Goes mr W. C. ten Kate de Z.L.M. namens het gemeentebestuur de erepenning der stad aangeboden. Tal van speeches zijn uitgebracht. Twee heren zijn in het zonnetje gezet. En verdiend. De heer A. Brusket moest uitvoerig de dank van het Z.L.M.-be- stuur aanvaarden voor zijn werk als organisator van deze expositie. Mevr. Brusket kreeg een fraaie bloemen mand. Ook de heer Suurland, de eige naar van Klein Frankrijk die gratis zijn terrein beschikbaar heeft gesteld en zijn echtgenote kregen vele woor den van dank. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, 17 Juni. Met gespannen verwach ting sloegen talrijke belangstellenden vanoch tend de verrichtingen gade van Ir M. A. Geuze, de algemene voorzitter der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, toen hij het beeld van „Ceres", de godin van de landbouw onthulde, dat door het „Comité Huldeblijk Z.L.M." namens de Goese burgerij is aangeboden en dat een plaats heeft gevonden bij „de invalspoort van Goes", n.l. de hoek waar vroeger de Jubileumbank heeft gestaan. Toen het doek, dat het beeld omhulde, viel, klonk een bewonderend gemompel: men was het er over eens, dat de beeldhouwer Philip Ten Klooster Goes en de Z. L. M. een beeld gege ven heeft, dat ten volle de bedoeling weergeeft, n.l. de samenwerking tussen landbouw en fruitteelt in de Z.L.M. Het beeld, een vrou wenfiguur, houdt in de ene hand een appel en in de andere een bos korenaren. Namens het Comité Huldeblijk bood do beer J. H. Roose het beeld aan. Er zijn zovele gel den voor dit huldeblijk binnen gekomen, zo vertelde hij, dat een de finitieve uitvoering in brons spofedig zal kun nen volgen. Het huldeblijk wil ook uitdrukking geven aan de wisselwerking tussen Goes en de agra rische bevolking, een wisselwerking die ook uitkomt in de schilde rijententoonstelling die thans in de Grote Kerk gehouden worden. Hul de bracht hij aan de Z. L. M., die er toe bij droeg, dat Goes groeide tot wat het nu is: een agrarisch centrum van betekenis. De Z.L.M. is een stimulans geweest en daar dankte hij na mens de gemeente Ir Geuze voor. Na de onthulling sprak ir Geuze eer- dankwoord. Hij noemde het geschenk een zinne beeld voor de gehele provincie. De oogst er- de vruchtbaarheid heb ben een plaats gekregen in het agrarisch cen trum en daar dankte hij namens, alle Zeeuwse boeren en tuinders de Goese burgerij van har te voor. Hij hoopte, da Goes het beeld voor de Z.L.M. zal willen onder houden. En burgemeester mr W. C. ten Kate, die ver volgens het woord voer de, beloofde dat gaarne Hij hoopte, dat Goe: door de overname vai het beeld van het du( landbouw en fruitteel een trio zou kunner maken, dat evenal: voordien in hechte sa menwerking zal kunner bouwen aan Zeeland: toekomst. Vijf militairen zwaar gewond 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Om kwart voor twaalf vanmiddag is in het infanterieschietkamp „De Harskamp" op de Veluwe tijdens een schietoefe ning een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie militairen zeer zwaar- en twee zwaar werden gewond. Er bevonden zich bij de gewonden geen Zeeuwen. Het ongeluk gebeurde toeii een mortierprojectiel uit elkaar sprong bij het verlaten van de buis. De ge wonden zijn overgebracht naar het militaire hospitaal in Arnhem. „De afsluiting van de zeegaten", aldus zei Dr Ir Mesu aan het einde van zijn toespraak, „is van buitengewoon ingrijpende betekenis niet alleen voor de landbouw in Zuid-West Nederland, maar voor geheel agrariseh Neder land. Ongeveer 50 jaar geleden heeft de kunstmest een agrarische revolutie veroorzaakt, waardoor het aspect van ons land door ontginning radicaal is Eewijzigd geworden. Door afsluiting van de zeegaten gecombineerd met Rijn- ek kanalisatie en andere bijkomende werken zal het nu mogelijk worden het water van de Rijn en de Maas tg dirigeren naar de plaatsen waar het zijn nuttige werking zal kunnen uitoefenen ter bestrijding van het zoutgevaar en tot verhoging van de landbouwproductie; tot welzijn van ons land". het water in de afgesloten zeeboezems geleidelijk verzoeten. Aan de zoetwa- terkwel naar de polders zou geleide lijk een einde komen; er zou zoet wa ter in de polders kunnen worden in gelaten met het gevolg dat het sloot water en het pölderwater zouden ver zoeten. Ongeveer 7500 ha tuinbouw en 25.500 ha grasland ondervonden schade door dë verzilting. Ongeveer 8 millioen gul den per jaar, zo zei ir Mesu, zal bij de opheffing van de verzilting worden bespaard. Voor de akkerbouwgewassen is vooral de aanwezigheid van zoet water voor de bespuitingen van grote betekenis. VERDROGING. Van nog veel groter betekenis dan de bestrijding van het zout is de vor ming van een zoetwaterreservoir voor het tegengaan van de verdroging. De jaarlijkse productieverhoging bij op heffing van de verdrogingsséhade wordt getaxeerd op rond 40,7 millioen gulden. Dit bedrag heeft betrekking op een gebied van rond 160.000 ha. Dit bedrag gevoegd bij de jaarlijkse zout- jaarlijkse bruto- van rond 48 mil- Na ingegaan te zijn op de overwe gingen van de Deltacommissie, die leidden tot de conclusie van deze com missie om de zeegaten af te sluiten, besprak ir Mesu de landbouwkundige aspecten van het Deltaplan. VERZILTING. Aan het steeds verder landinwaarts dringen van het zoute water zal paal en perk kunnen worden gesteld; het zout in onze binnenwateren en polders zal kunnen worden weggewerkt, ter wijl een groot zoetwaterbassin zal kun nen worden gevormd. Ir Mesu noemde de steeds verder opdringende verzil ting in de verschillende streken en wees vooral op het feit, dat de polder wateren van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden vooral in droge tij den zo sterk zijn verzilt, dat het water onbruikbaar is voor drenking van het vee of voor bedrijfswater. By afsluiting van de zeegaten zou schade vormt een productieverhoging lioen gulden. Vervolgens toonde Dr Ir Mesu aan, dat een aan te leggen zoetwaterboe zem van 70.000 ha, waaraan een schijf water ter dikte van 1 meter zou worden onttrokken een gebied van 350.000 ha (dat is geheel Zuid- West Nederland en Noord-Brabant) van zoet water zou kunnen voorzien. Of inderdaad aan het Zeeuwse meer een schijf water van 1 meter kan worden onttrokken, moet nog nader wórden bestudeerd. Volgens dr ir Afesu zal de landbouw over het algemeen meer gebaat zijn bij een zo groot mogelijk boezemopper vlak dan bij aanwinning van minder goede cultuurgrond. De totale opper vlakte schorren en slikken, die met weinig kosten cultuurgeschikt kunnen worden gemaakt, wordt geschat op 10 tot 20.000 ha. Daar het peil van het Zeeuwse meer vermoedelijk zal schommelen om N.A. P. zullen in verscheidene polders een voudige bemalingsinrichtingen worden gesticht. Een ander belangrijk aspect van het Deltaplan noemde dr ir Mesu de ont sluiting van de eilanden. Van een har monische ontwikkeling van de gebie den (en dat zal dan mogelijk zijn), zul len in de centra industrieën moeten worden gesticht. De thans geldende bezwaren zullen dan vervallen zijn. VERDERE VOORDELEN. Zeer interessant was het gedeelte van het betoog van dr ir Mesu, waarin hij aantoonde dat de afsuui- ting van de zeegaten van betekenis zou zijn voor het terugdringen van het zout in het Noorden en hef Noordwesten van ons land. Ook kar, dan worden voorzien in de behoefte aan water voor de droogtegevoelige gronden in Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, de Veluwe en de kop van Noord-Holland. De produc tieverhoging, die 'hierdoor kan wor den verkregen kan op minstens 20 procent worden gesteld, zodat de to tale productieverhoging overeen komt met de oogst van 120.000 ha land. De redenering was aldus, dat wan neer de Rijn en Lek worden gekana liseerd in de toekomst slechts 50 km3 water per seconde langs de beneden- Rijn kan worden afgevoerd. De overige hoeveelheid water kan via het Panner- dens Kanaal door de Gelderse IJssel naar het IJsselmeer worden afgevoerd. Hier kan het water dan zijn nuttige werking uitoefenen. Het is echter zo, dat de Rijn-Lekkanalisatie slechts in werking kan worden gesteld en meer water naar het IJsselmeer kan worden geleid, na afsluiting van het Haring vliet en de Volkerak. Immers, is dit niet gebeurd, dan zal bij de kanalisatie de gevreesde zouttong steeds verder opdringen. De Friese, Groningse en Drentse boeren hebben dus belang bij de af sluiting van de zeegaten in het Zuid- Westen van het land. Dit belang wordt nog groter wanneer wordt overgegaan tot afsluiting van de Waddenzee. In deze laaggelegen polders zal zoute kwel optreden, welke alleen kan wor den bestreden door toevoer van zoet water. En dan moet weer een beroep worden gedaan op het Rijnwater. Over het AntwerpenRijnkanaal merkte dr ir Mesu nog op, dat dit ka naal van de grootste betekenis is voor de waterbeheersing. De boeren, die tengevolge van het graven van het ka naal hun bedrijven moeten verlaten moeten in de gelegenheid gesteld wor den zich te vestigen op de te stichten bedrijven in het Deltagebied. De uit voering van dit project moet gelijk ge schieden met de uitvoering van het Deltaplan.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2