£ide$mte. Rexwu. en hier piekert eetand over^ A mm mm ONDERWIJS OPVOEDING CULTUUR SC KI OPVOEDKUNDIGE RUBRIEK De valse Montgomery leidde de Duitsers om de 2 tuin Boekentafel. ■s p P jj MP 11 m 1 n Wé Él 11 H 1 ÜJ B Ui lÉl H 8? W 11 jU Ij ip ■1 MR ül i® Hl Tj Tri"ITITT i irIliJ Oplossing puzzle van 11 Juni. DE TOEKOMST VAN ISRAEL, door Dr H. M. Matter. Uitgave van Bosch Keuning N.V. te Baarn. Wie als Schriftgelovig christen dit boek gelezen heeft, legt het met dank baarheid en blijdschap uit de hand en wenst het onder de aandacht van heel veel Nederlanders. Want wanneer er iets is dat de groeiende sectegeest van onze dagen, vooral waar deze fantaserend en spe culatief zich bemoeit met het vraag stuk van het Sionisme, als een onver teerbaar brok op de geestelijke maag zal Wijven liggen, dan is het wel deze studie van Dr Matter. De auteur behandelt nuchter, zake lijk, duidelijk en klaar het probleem van wat de toekomst van Israël naar luid der Schriften zal zijn en dan komt hij tot de conclusie, dat al dat gespe culeer op het Sionisme, op de nieuwe Staat van Israël, en op alles wat daar mee samenhangt, zoals het Duizend jarig Rijk, de bekering van het moder ne Jodendom, sn de taak welke dit Jodendom nog in de wereldgeschiede nis van de laatste tijd te vervullen zal krijgen, volstrekt ijdel gepraat is, zon der enige relatie met de Schriften en wel sectengeest, maar geen Kerk bouwen kan. Hij komt eenvoudig tot de conclusie, dat het probleem van de toekomst van Israël, uitgaat van de onderstelling dat Israël nog bestaat. Welnu zegt Dr Matter, deze onderstelling zelve al is met geen Bijbelse gegevens te staven en het is zelfs zeer de vraag of dat volk biologisch en ethnologisch wel bestaat in onze tijd. Een tweede con clusie is, dat de gedachte, dat Israël door God in de historie „op het po dium" geroepen is, inzonderheid om terwille van de wereld te lijden, n.l. Gods straffende gerechtigheid vóór te lijden, is van Joodse oorsprong en be hoort niet door de christen zonder meer te worden overgenomen. Vooral niet zolang duidelijk is, dat het Nieuwe Testament van dit alles niets weet. Dr Matter zegt: „Het Nieuwe Testa ment kent aan geen enkel volk, be halve aan het volk Gods, d.i. de ge meente van Jezus Christus, een blij vende aparte plaats en functie in de geschiedenis toe. Het schijnt veeleer te neigen tot de overtuiging, dat althans van één volk de rol definitief is uitgespeeld, n.l. van 't volk Israël." Zo worden er heel wat heilige huis jes, die in bestek en bouwplan zijn gebracht door chiliasme en allerlei an dere sectarische richtingen, door Dr Matter omver geblazen. En hij doet dat op Schriftuurlijke gronden. Een leer zaam boek, dat we bij ons werk als ambtsdragers in de herderlijke bearbei ding der gemeente, op de jeugdvereni ging, en ook in ons gezin eens moesten bestuderen. Het werkt verhelderend en verdiepend en leert ons de Schrif ten in hun organische samenhang ver staan. Gaarne aanbevolen. AQUARIUM-TECHNIK II, door M. G. van der Steeg en G. Raayen. Uitgave van Uitgeverij en Drukkerij „Hollandia" te Baarn. Dit is het vierde deel uit deze serie. Öit vierde deel bevat bij de tekst een ruime voorraad tekeningen en illus traties, waarbij ten overvloede nog is bijgevoegd, als gratis bijlage, de werk tekening van het model-aquarium ont worpen door de heer G. Raayen. Wie er liefhebberij in heeft (en de gelegen heid!) kan aan de hand van dit vierde deel zélf een ideaal-aquarium in el kaar zetten. Wie nauwgezet de instructies op volgt welke in dit werk gegeven wor den, zal veel teleurstelling, kosten en moeiten misgaan en een schier onge hinderd genot kunnen verkrijgen van zijn aquarium. Het boek geeft behalve een „materiaalstaat van een aquarium meubel, (zoiets zelf te bouwen zal me nig knutselaar een intens genot ver schaffen en meewerken tot verfraaiing van het huiskamer-meublement) weer een uitgebreid tekstregister. Van harte aanbevolen. Dit werk ligt immers binnen ieders bereik en heeft blijvende waarde. SPORT. Er zijn er onder ons, die spel, ook kinderspel, als een uiting van onze ij dele, zondige natuur beschouwen. Een kort ge sprek moet wel voldoen de zijn, hen van het te gendeel te overtuigen, als zij eerlijk luisteren wil len. Jezus zal als kind ook ongetwijfeld gespeeld hebben. Anderen gaan niet zo ver, maar veroordelen spel en sport voor half- en volwassen kinderen. Een oud moedertje, dat haar zoon waarschuwde, dat hij nog eens 'n been breuk zou krijgen als straf op zijn voetballerij, brak de Zondag daarop haar been op weg naar de kerk. We zullen dus ster kere motieven tegen sport en spel moeten aanvoeren. Een veroor deling uitspreken is vaak een gevaarlijk werk. Vooral als de Bijbel dat niet op dat bepaalde punt doet. Het valt niet te ont kennen, dat de sport een waardevol element in de samenleving kan zijn. Vooral voor de grote stadsmens en voor dege nen, die veel binnen of druk bezet zijn, is een ontspannend spel in de buitenlucht een verfris sing voor lichaam en geest, terwijl het voor de leeglopende jeugd een gezonde vrije-tijdsbeste- ding is. De sport kan een heel prettige vrienden kring (en vaak een vrouw! er zijn minder ideale ontmoetingsplaat sen) verschaffen, kan le ren, door te zetten, zich zelf te beheersen, ande ren te ontzien, nederla gen sportief te incasseren, aan regels te gewennen, eigen belang op te offe ren aan een hoger ge meenschappelijk doel, enz., enz. Natuurlijk zijn er ge varen; overdrijving, pres tatiezucht, eerzucht com petitiegeest, verruwing, verafgoding. Als Christen moeten we de moed bezitten, nee te zeggen tegen de ver dwazing van een Hol- land-België-wedstrijd en een „blijde incomste" van Fanny en.(we behoeven niet ver te gaan) van het hysterisch geschreeuw aan en soms binnen de lijn bij een simpel wedstrijdje in de "wei. Het zal vnl. van de clubleiders afhangen, hoe de geest bij de sportbe oefening is. Zij vooral moeten op de taal en het tijdens (dan ook van het publiek) en na de wed strijden toezien en een goede sfeer ver boven de prestaties stellen. Helaas is dit laatste meestal an dersom. Om er dan tenslotte nog een pil van te draai en: als ouders moeten we er op letten, in welke club onze kinderen te recht komen, en zonodig eens met de leiders pra ten. Maar dan ook moe ten wij ons meeleven to nen, eens belangstellend vragen en z.m. eens gaan kijken. Opmerkelijk is het, dat er dan veel spor tiever gespeeld wordt en de sport ook in huis reine vreugde brengt. Als wij ja gezegd heb ben, hebben de clublei ders recht op onze mede werking. Ook daaraan ontbreekt het vaak. Har monie tussen kerk, school, club en huis komt de jeugd slechts ten goe de. Welke jonge sport vriend geeft zijn mening mij eens te kennen via de redactie? Want de ideeën van een apothekersas sistent, die 's Zaterdags tot 6 uur achter de vijzel staat, zijn zeker op sport gebied erg eenzijdig. Zijn magere, witte benen aan het strand op de eerste vacantiedag zijn er her bewijs van. In een paar toneelstukjes voor de soldaten was een luitenant-betaal meester voor de grap als veldmaar schalk Montgomery opgetreden. Op eens werd het ernst en moest hij de zelfde rol in werkelijkheid vervullen. 5 Juni 1944. Het Duitse Oppercom mando zucht van opluchting. Want zo juist zijn er van de Inlichtingendienst twee rapporten binnengekomen, die successievelijk luiden: „Montgomery te Gibraltar gearriveerd, confereerde met de militaire gouverneur, inspecteerde de troepen en de verdedigingswerken, vertrok daarna met onbekende be stemming" en: „Montgomery te Al giers aangekomen voor gebruikelijke inspectie". Hitier en zijn staf konden hieruit geen andere conclusie trekken dan dat de reeds lang gevreesde invasie van de Geallieerde legers in Europa voorlopig nog niet op komst was. Immers, Mont gomery, een de voornaamste figuren bij zulk een manoeuvre, kon onmoge lijk aan de Noord-Afrikaanse kust in specties houden, aan de vooravond van een poging, het Kanaal over te steken 6 Juni 1944. D-Day. Invasie. Het be gin van het einde. Tienduizenden Ge allieerde soldaten bestormen de Nor- mandigGbe kust, onder het persoonlijk ONDER DE STREEP bevel van veldmaarschalk Sir Bernard Montgomery. Welk een verpletterende indruk moet het gemaakt hebben op de Duitsers, die Montgomery te Gi braltar en Algiers waanden. Stellig is „de grote comedie", die deze krijgslist heeft doen slagen, een van de bontste bladzijden uit de tweede wereldoorlog. Hier wordt zij u verteld door Clifton James, een bejaarde luitenant-betaal meester, die er de hoofdrol in heeft ge speeld. Op een avond riep de kolonel mij in zijn kamer en vroeg mij op een achte loze toon: „Zeg James, zou je mij een dienst willen bewijzen? ,Het is van groot belang, dat de luitjes aan de overzijde van het Kanaal niet precies v^ten, wat Monty dezer dagen uit voert. Het zou daarom maar het beste zijn, als ze hem zagen op een paar plaatsen, waar hij in werkelijkheid niet is. Voor dat baantje hebben we jou nodig". Ik was te verbaasd om te antwoor den, maar waarschijnlijk heb ik met mijn hoofd toestemmend geknikt, want de kolonel zei: „Goed, afgesproken!" Hij overhandigde mij een getypt vel papier, er aan toevoegend: „Bel mor gen dat telefoonnummer op voor ver dere instructies". Ik verliet zijn buseau en wist niet, hoe ik het had. Het denkbeeld, in ernst voor Montgomery te spelen, niet op de kleine planken van een soldatencan- tine, maar op het toneel van het we reldgebeuren en nog wel met officiële toestemminghet leek mij fantas tisch en onmogelijk. Dat is nu iets, waarvan een toneelspeler wel droomt, maar wat toch nooit gebeurt. Twintig jaar geleden was ik aan het toneel ge weest en nu kwam er opeens zulk een kans? Het papier in mijn hand, met de getypte instructies, vertelde mij, dat ik niet droomde. Het was waar: ik .was van dezelfde grootte als de veldmaarschalk, ik had een profiel, dat leek op het zijne, ik had een zelfde kneveltje en ik had in derdaad in de soldatenrevue „Most Marvellous" met succes de grote gene raal uitgebeeld en daarna nog weer eens in kleinere toneelstukjes Daardoor waren ze natuurlijk op het idee gekomen! Maar nu een optreden voor het forum van de wereld om er de allerhoogste belangen mee te die nen. dat was nog eens iets anders! Die nacht sliep ik niet al te best. De volgende morgen belde ik het nummer op, dat op het papier stond, terwijl ik eigenlijk in mijn hart geloofde, dat de hele zaak één grote voor-de-gekhoude- rij was. Maar de man aan het andere eind van de lijn zei mij, dat ik mij moest wenden tot kamer 10 van het Ministerie van Oorlog. Ik ging er heen en vond er een staf officier, die mij zonder veel omslag wees op een uniform die over een stoel klaar hing. „Baet u maar eens", zei hij lakoniek. Deze uniform had op de mouw.sergeantstrepen en ik had nogal gedroomd „bevorderd" te zullen worden tot veldmaarschalk! Nu werd ik dus gedegradeerd tot onderofficier. De kapitein van de staf glimlachte. „Voor enkele dagen willen we u ver binden aan de staf van Montgomery, zodat u in staat bent, nauwkeurig zijn manieren en gewoonten te bestude ren"! De volgende morgen gaven ze mij een plaats in de auto van de veld maarschalk, toen hij uitreed met een groep hoge officieren. Direct ging ik scherp opletten: hij zat links in de auto, hij hield zijn linkerhand wat stijf, hij groette zus en zo, hij bewoog zijn hoofd als een vogel, hij draaide zich altijd met een ruk om en keek iemand dan doordringend aanIn middels waren we aan de kust geko men en ik zag het Kanaal zoals ik het nog nooit had gezien: vol schepen van allerlei typen. En ik vermoedde niet dat ik de generale repetitie voor de in vasie aanschouwde! Twee dagen later ontmoette ik mijn grote voorbeeld alleen. Ik kon hem nu van vlakbij observeren, zoals hij ach ter zijn schrijftafel zat, zijn hand naar mij uitstak en mij wat verstrooid groette. Monty leek zo op en top de grote legeraanvoerder, hij was zo hele maalzichzelf! Hij bood mij een stoel aan en zei meesmuilend: „U neemt een grote verantwoordelijkheid op uU bent toneelspeler, niet waar?" „Ja, Generaal! Voor dat ik in het leger kwam, heb ik mijn hele leven op de planken gestaanWe praat ten langer dan een uur. Daaena.gaf hfc' JLI Correspondentie uitsluitend te richten aan: J. Joosse, Eigenhaardstraat 6 te Middelburg. Wij zullen hier eens een partij laten volgen die gespeeld werd in de massa kamp ZeelandWest Vlaanderen. Deze partij werd gespeeld door de heren v. Belleghem (Brugge) en S. Sanders (Middelburg). Wit krijgt enig positievoordeel, maar kan toch niets beginnen. Zwart zit een beetje moeilijk met zijn Lc8, maar slaagt er toch in om los te komen. Wit probeert van alles maar kan ruil van stukken niet ont gaan en het slot is Remise. Wit: v. Belleghem. Zwart: S. Sanders. Colle-Systeem. 1. d2d4 d7—d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. e2e3 e7e6 (Hier wordt ook wel Lf5 gespeeld). 4. Lf 1d3 c7c5 5. c2c3 Lf8d6 6. Pbld2 (Wit richt zijn stukken op e4 en zwart doet dat op e5). 6Pb8c6 7. 0—0 0—0 8. d4xc5 (Wit moet deze ruil vooraf laten gaan voordat hij e4 doorzet, anders zit hij met een zwakke d-pion. Staat het Paard niet op c6, doch op d7, dan is het nadelig op c5 te slaan, dan slaat het Paard op c5 en staat Ld3 aange vallen). 8Ld6xc5 9. e3e4 d5xe4 Niet goed isd 4 wegens e5 en Pb3). 10. Pd2xe4 Pf6xe4 11. Ld3xe4 Dd8xdl (Ook Dc7 kwam in aanmerking en is ook wel iets beter. Wit krijgt nu de d-ljjn en Zwart heeft moeite zijn Lc8 te ontwikkelen.) 12. Tflxdl Tf8d8 13. Lel—f4 f7—f6 (Belet eventueel Pg5 of e5, maakt een veld vrij voor de K en dreigt nu met e5). 14. Lf4c7 Td8d7 (Zwart moet nu toch de d-lijn opge ven, maar krijgt nu gelegenheid om zijn Lc8 en Ta8 in het spel te bren gen.) 15. Tdlxd7 Lc8xd7 16. Tal—dl Ld7e8 17. Pf3d4 e6e5 (Natuurlijk geen Pd4: wegens cd4, Lb6, Lb7, enz.) 18. Pd4e6 Lc5e7 19. Lc7—d6 Le7xd6 (Na Ld8 staan de zwarte stukken wer- keloosc en kan Wit met Ld5 of Th3 voortzetten). 20. Tdlxd6 Ta8c8 (Wel gedwongen wegens de dreiging Pc7, Tc8, Pe8, Te8, Lc6, enz. met pion winst. 21. f2—f4 (Wit gaat weer een ander plan pro beren, slaat Zwart niet op f4 dan volgt f5 en g4g5 enz.) 21e5xf4 22. Pe6xf4 b7—b6 23. Pf4d5 (Dreigt Tc6, Lc6, Pe7f enz.) 23Kg8—f8 24. Le4xh7 Le8—f7 25. Lh7—f5 Tc8d8 26. Td6xd8 Pc6xd8 27. e3c4 Pd8—c6 28. b2—b3 Lf7xd5 29. c4xd5 Pc6b4 30. Kfl—f2 Pb4xd5 31.Lf5e6 Remise. Probleem 115. De Ladderwedstrijd. De oplossingen van de vorige puzzles waren als volgt: Probleem 113: 1. e7, Lb8; 2. e5!, Le5; 3. Ld7, Ld6f; 4. Ka4!, Le7; 5. Le6t, K.6. Ld5! ij de eeuwige aanval van de Witte Loper en de Zwarte Loper op de velden c4d5e6 dwingt re mise af. Indien de Loper geslagen wordt staat Wit pat. Oplossing Probleem 114: 1. Tc8, Dd4; 2. Te8f, en ed5: of 1Tc8; 2. De5:t enz., of 1Kg7; 2. Te8f enz. De prijs over de maand Mei viel ten deel aan de heer L. Floorijp, v. d. Bilt- laan 3 te Kapelle-Biezelinge. Hij kwam tot een totaal van 90 punten. Gefeli citeerd. En nu de nieuwe problemen. Probleem 115: zie diagram. Wit: Kfl, Dh3, Tc8, Pc6, pi b2, c5, h4. Zwart: Kd5. Wit begint en geeft mat in 3 zetten (3 punten). Probleem 116: zie diagram. Wit: Kf8, Tc4, Pg4, Pe3, pion f2. Zwart: Ke6, pion b3. Wit begint en geeft mat in 3 zetten (3 punten). Probleem 116. |l| i y JHH abedet gh Wit geeft mat in 3 zetten. (3 punten). abcdefgh Wit geeft mat in 3 zetten. (3 punten). irir !""»i Horizontaal: 1. gem. in Zuid-Holland, 8. boeteling, 13. meisjesnaam, 14. mening, 15. jongensnaam, 16. telwoord, 18. de 12 machtige goden der Germanen, 20. rekening, 22. metaalhoudende delfstof, 24. gem. in Gelderland, 26. meisjesnaam, 27. loods, 30. zwemvogel, 32. pers. voor naamwoord, 33. zijtak Douro, 35. rivier in Duitsland, zij tak Fulda, 37. landbouwwerktuig, 38. keukengerei, 40. binnenkomst, 41. onbep. voornaamwoord, 43. voornaam woord, 45. Zeeuwse hoeve, 47. dorpje tegenover Nijme gen, 49. lengtemaat, 50. juffrouw, 52. plechtige bede vaart, 55. wild zwijn, 57. voornaamwoord, 58. behoeftige persoon, 59. aanspreektitel van een koning of keizer, 60. voornaamwoord, 62. meisjesnaam, 64. land in Europa (afk.), 66. knaagdier, 68. bijnaam van Ezau, 70. lijkvaas, 72. vazal, 75. meisjesnaam, 77. kan men op schrijven, 78. muzieknoot, 79. gem. in Gelderland, 80. afkorting voor tantalium, 82. vaarwel, 83. takkenbos, 84. hartroerend. Verticaal: 1. gleuf, 2. inwendig lichaamsdeel, 3. voor zetsel, 4. schraal, 5. bezinksel, 6. haarvlecht, 7. honig- drank, 8. kleine of grote oppervlakte vloeistof, 9. Bijb. figuur, 10. meisjesnaam, 11. voedsel, 12. slaginstrument 17. als 41 hor., 19. als 45 hor., 21. document, 23. sap van run, 25. verdriet, 26. gewoonterecht (O.I.), 28. verdik king der opperhuid, 29. onaangenaam, 31. oude naam van Ierland. 34. stadje in België, 36. landschap op de O. kust van Sumatra, 39. zijtak Elbe, 42. gast, 44. trots, 46. gem. in Limburg, 48. droogoven tot het roosten van graan korrels, 49. dus (Lat.), 51. voegwoord, 53. ridderteken, 54. vrouw van Abra ham, 56. turfland, 57. ruime kamer, 61. drietenige struis, 63. deel van de hand, 65. een der profeten,, 67. hoekpajler, 69. handeling, 71. doorweekt, vochtig, 73. plechtige gelofte, 74. voorzetsel, 76. eer, 78. welaan, 81. bijwoord. Horizontaal: 1. heg, 3. som, 5. tot, 7. kom, 9. kasteel, 10. legende, 11. ont slag, 13. weldoen, 15. tól, 16. gal, 17. nds» 13. rok, 19. pop, 21. tel, 23. das, 25. lok, 27. portier, 28. aandeel, 29. herstel, 31. Maandag, 33. mat, 34. gek, 35. lel, 36. mom. Verticaal: 1. hok, 2. gasstel, 3. stel lig, 4. mol, 5. til, 6. Tegelen, 7. kan toor, 8. moe, 11. ont, 12. gil, 13. wijn, 14 nek, 19. pap, 20. portret, 21. twin tig, .22. lor, 23. dra, 24. sandaal, 25. Leerdam, 26. kol, 29. ham, 30. lek, 31. mal, 32. gom. GEKKE KLAAS, door Arjen Miedema, uitgave van Bosch Keuning N.V. te Baarn. Een goed boek. „Gekke Klaas" is heus niet gek, maar een jongen, die met de beloften in de Bijbel geen weg weet. Ze passen niet op op zijn eigen zielservaringen. Ofschoon de geschie denissen paralel lopen met Jozef, David, de koningin van Scheba en hel den uit de geschiedenis, klopt de uit komst niet. Hij wordt niet gerechtvaar digd, wanneer hij onschuldig gestraft wordt net als Jozef. Arjen Miedema te kent dit conflict goed. Alleen maar, we moeten niet verwachten dat dit boek ons een jeugdverhaal geeft in de geest van Bartje, Marijntje Gijzen, Jaapje en hoe die romans over kinderlevens meer mogen heten. Wie dat verwacht wordt teleurgesteld. Arjen Miedema projecteert eigen moeilijkheden en die van u en mij in de zielservaringen van dit jochie en bevrijdt zich daarmee van een ballast in eigen bestaan. De vraag blijft: maar lukt hem dat? Wanneer we de Bijbel exemplarisch gaan toepassen - en waar gebeurt dat niet tegenwoordig? - dan raken we al tijd weer vast. Wanneer we vandaag geconfronteerd worden met de ziels geschiedenis van Noach, en morgen met die van Abraham, en overmorgen met die van Naomi, Ruth of Bathseba, met de bekende toepassing: gemeente zijt gij al door uw Jabbok, Pniël of Bethel, gegaan of: zijt gij al zover als Maria die aan de voeten van de Hei land zit, of: zijt gij al zover als Abra ham, die zijn enigste zoon offert in het geloof, verstaan we niet veel van de Schriften, die niet exemplarisch doch heilshistorisch verstaan willen zijn. De Bijbel geeft 'ons geen geschiedenissen, maar één geschiedenis, de Bijbel is geen vertelboek, maar heilsgeschiede nis, éne geschiedenis, geen boek met waarheden, maar de éne waarheid Gods. De Bijbel geeft geen zielsge schiedenissen, geen vertellingen, waar we wat uit leren kunnen zonder meer. Zonder meer, want inderdaad is alle Schrift ons tot lering gegeven. Maar wie niet verder komt dan dat, heeft de inhoud van Gods heilsgeschiedenis toch nog niet begrepen. Ook de vader landse geschiedenis geeft mooie ver halen die leerzaam zijn. De Vader des Vaderlands had immers ook een vast verbond gemaakt met de Potentaat der potentaten, en Prins Maurits knielde na de overwinning bij Nieuwpoort op het slagveld in dankgebed. De Ruyter knielde in de kajuit van zijn schip en hield zijn kruit droog. Allemaal - exemplarisch, heel leerzaam voor ons vandaag! Maar de Bijbel geeft nog iets meer dan dat. Hij is ons niet gegeven als een leerzaam boek met interessante zielsgeschiedenissen, maar de Bijbel is de éne heilsgeschiedenis van het Kerk- vergaderend werk van onze Heiland en dat moet ons geleerd worden in de geschiedenissen van Noach, Abraham, David, Salomo, Jeremia, Martha enz. Niet alleen op de preekstoel, maar ook in de catechiseerkamer, ook in ons ge zinsleven en ook op de scholen met de Bijbel. Dat is de enige manier om ons van de „Gekke Klazen" onder jong en oud af te helpen. Arjen Miedema moet ons ook nog een boek geven waarin hij deze posi tieve zijde van dit probleem laat zien. DE AUTEUR. „Dat laatste boek van U is niet veel zaaks", zei een oude dame tegen de bekende Amerikaanse auteur Ernest Hemingway. „Z", sprak de schrijver, „en hoeveel heeft U voor dat boek betaald?" „Ik heb het niet gekocht, ik had het geleend in een uitleenbibliotheek". „O", antwoordde Hemingway, „wat kan het U dan schelen!" DEFINITIE. Volgens Aldous Huxley is de cul tuur een vernis, dat zich laat oplossen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 11