T ZEEUWSE PLAKKEBORD Rampslachtoffers in Nieuwerkerk en Ouwerkerk herbegraven UIT ZEELAND'S STEDEN „Steeds verder gaande reglemente ring bedreigt de handel" DDD r - 'T SPIEGELTJE Het werk rustte voor een ogenblik Redevoeringen van prof. Beel en jhr de Casembroot Toulouse-Lautrec expositie te Middelburg r -J DE BUS EN TEN SLOTTE Ir D. J. v. d. Have Landbouw zaaizaadhandelaren kozen Goes als vergaderplaats Mijnenveegoefeningen op de Schelde Zomeravond - Beiaardconcert te Veere Middelburg. Vlissingen. Goes DE BEURS NOTEERDE GISTEREN... Donderdag 17 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 m Zij wordt Zaterdag geopend eeds meldden wij, dat Zaterdagmiddag 19 Juni in de expositiezaal Van Ben- them en Jutting een ten toonstelling van werken van Toulouse-Lautrec zal wor den geopend, waarbij o.m. door de directeur van het Haagse Gemeentemuseum, mr L. J. F. Wijsenbeek, zal worden gesproken. Wie was deze Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Monfa, wiens kunst duizenden men sen boeit De kunstenaar werd in 1864 op het kasteel te Albi geboren uit een oud adel lijk geslacht. Hij was nog jong, toen hij beide benen braa. Deze gebeurtenis is van grote invloed geweest op zijn ontwikkeling en niet minder was dat zijn zwak gestel. Met zijn feodaal voe lende vader had hij weinig contact, maar met zijn moe der was er een nauwe band tot aan zijn dood. Reeds in zijn prille jeugd begon Hen ri te tekenen. Het paard had zijn bijzondere voorkeur. Kort voor zijn dood kwam deze oude liefde weer boven en toen tekende hij uit het hoofd de prachtige paarden uit de serie „Au Cirque". Na enkele leerjaren bij de doofstomme dierensehilder Prinsceteau te hebben ge werkt en in de ateliers van Bonnat en Cormon huurde hij een atelier in Montmar- tre. Toen begon een periode van grote productiviteit. Op zijn tekeningen naar het le ven volgden voorstudies voor zijn schilderijen en li thografieën, waarin het na turalisme -werd gestyleerd. Dat bleek wel bijzonder in zijn affiches. Men moet de schilder vooral zien in zijn tijd: het eind van de 19e eeuw, waar in een nieuwe cultuur zich baanbreekt. Wat hem tot vertegenwoordiger van deze periode stempelde, was zijn verfijning, raffinement, nei ging tot weergave van het decadente. Toen hij op 37- jarige leeftijd overleed, liet hij een veelzijdig oeuvre na. Men heeft van deze fel be streden figuur gezegd, dat zijn talent gedegenereerd is tengevolge van zijn lichame lijke afwijking en zijn afsto tend uiterlijk. Dat hij onder zijn mismaaktheid heeft ge leden is wel zeker en ook, dat dit hem ertoe heeft ge bracht zich in een omgeving te bewegen, waar zijn uiter lijke verschijning geen op zien baarde. De a-sociale fi guren, die hij daar ontmoet te, heeft hij met dezelfde doordringende observatie uitgebeeld als zijn dieren. De wijze, waarop hij teken de en schilderde, was echter altijd van een grote verf ij- In Goes hebben de chris telijke plattelandsmeisjes vergaderd onder leiding van mej. Rie Mol uit Nisse, de nieuwe presidente. In een vorige vergadering was n.l. afscheid genomen van mej. T. Geelhoed uit Nieuwdorp, die bedankte als presidente van de afdeling Zuid-Beve land. Zij ontving toen een ning en van een bijzonder mooi geschenk. Nu sprak gevoeligheid.' mej. M. C. Kloet, landbouw- Als de Kamers der Staten-Generaal ermee accoord gaan, zal de Rotterdamse Tramweg Maatschappij bijna ton krijgen als vergoeding voor de omschake ling van tram op bus op Schouwen en Duiveland. Te verwachten is, dat er niet veel tegenstand zal be staan tegen dit voorstel. Het is een niet onbelangrijk bedrag, maar de voordelen, die ertegenover staan, zijn van aanmerkelijk grotere waarde. De eilandbe woners krijgen hun zin en met voldoening kunnen zij de actie voor het verdwijnen van de tram afsluiten. Als de ramp er niet was geweest, dan zou de tram voorlopig nog in ere zijn gebleven. Uit het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp blijkt, dat vooral factoren, die buiten de eigenlijke verkeers- sector liggen, de doorslag hebben gegeven. Men kan aannemen, dat vooral van de zijde der herverkaveling en van de Rijkswaterstaat bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat met klem is aangedrongen op een beslissing ten gunste van de bus. Officieel is nu ook bekend geworden, dat de R.T.M. bereid is mede te werken aan het verdwijnen van de tram. Dat zij als voorwaarde een behoorlijke schadevergoeding stelt, is alleen maar logisch. Uit het feit, dat reeds voor schotten zijn verleend, mag wel de conclusie worden getrokken, dat de R.T.M. met het in uitzicht gestelde accoord is gegaan. En reeds enige tijd rijden er flinke bussen over het eiland. Het geheel overziende is er reden tot grote tevredenheid voor de gevonden oplos sing, die zonder enige twijfel de belangen van Schou- wen-Duiveland zal dienen. Afscheidsbezoek aan Waarde. Maandag komen 60 perso nen uit de adopterende ge meenten (Woerden e.a.) een bezoek aan Waarde brengen. Dit zal voorlopig het laatste bezoek zijn. Om 11 uur wor den de gasten ontvangen in Café Kloet, waar koffie wordt gedronken. Zoveel mogelijk zullen de dames en de heren de maaltijd bij de inwoners gebruiken. Om half 3 komt de raad in bui tengewone vergadering bij een. Ook de plaatselijke commissie zal daar aanwe zig zijn. Het is de bedoeling, dat als blijvende herinne ring aan de adoptie een do cument zal worden aangebo den, bevattende de wapens der adopterende gemeenten. Daarna wordt een rondgang door het dorp gemaakt met bezoek aan de kerken, het dijksherstel enz. C.F.A. bracht „Les Miserables". Een bijzonder boeiend filmwerk, vervaardigd naar Victor Hugo's beroemde ro man „Les Misreables" (De Ellendigen), werd twee avonden voor de C.F.A. te Middelburg vertoond. Op realistische wijze wordt de mensonterende toestanden in de Franse gevangenissen en op de galeien in de vori ge eeuw getekend. Maar wat deze film tot een document humain maakt is de manier, waarop de karakters tot uit drukking worden gebracht. De menselijke zonden en de naastenliefde worden reëel voorgesteld. De film is ook een knap staaltje van ver antwoord en artistiek came rawerk en laat niet na een diepe indruk te maken op allen, die haar zien. huishoudlerares te Middel burg, over het conserveren en bewaren van voedings middelen. Aan de hand van een flanelbord toonde zij de dames de voor- en nadelen van de inmaak en de juiste methoden op dit punt. En kele leden tracteerden op gebak, dat zij zelf hadden gemaakt. Twee nieuwe le den werden ingeschreven, Uit Rilland-Bath werd een jubileum gemeld. Daar vier de Dinsdag n.l. de heer R. Rijk, hoofd der r.k. lagere school, zijn 40-jarig jubi leum. Het werd een ware huldiging van deze man, die een gróte plaats inneemt in de dorpsgemeenschap. Hij ontving een mooie boeken kast en een bureaulamp. Aan de modevakschool „En- said" slaagden te Utrecht voor coupeuse mej. C. P. Huisspon te 's-Gravenpolder en voor costumière mej, P. F. Quinten te Hoedekens- kerke, T. P. Potter en J. W. den Engelsman te Oudelan- de, allen leerlingen van mej D. Huijzen te Baarland. Met ingang van 1 Juli a.s. zal telefoonnet Zuidzande wor den opgeheven. De telefoon aansluitingen zullen op het net Oostburg worden over gebracht. Aan de heer Chr. Bank te Middelburg is op zijn verzoek eervol verleend als lid van de Raad van Be roep (Sociale Verzekering) per 1 Juni 1954. De heer J W. van Westen te Middel burg is benoemd tot lid werkman van deze Raad en de heer H. J. Joziasse, even eens te Middelburg,— tot plaatsvervangend lid-werk man. Goes. Zaterdagmiddag 18 September Geref. Kerk: Zeeuwse Ouderlingenconfe rentie. Spreker de heer Ad. Kuiper, Huis ter Heide. De collecte voor de blin denhulpactie „De fakkels bijeen" heeft te Kapelle f 107.60 opgebracht. Zwommen gisteren voor 'j eerst vijf jonge zwaantjes in de Oostvest te Goes. Zij wa ren op het eilandje in de vest uit het ei gekropen. Al heel vlug toonde het trotse ouderpaar zijn kroost aan de vele Goesënaren, die blij zijn met dit nieuwe leven in hun stad. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, 17 Juni. De Nederlandse handel in landbouwzaden was in al haar facetten vertegenwoordigd op de tweedaagse reünie van de Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden, die gisteren te Goes is begonnen met een ontvangst in Hotel „De Korenbeurs" en die vandaag eindigt met een bezoek aan de Z.L.M.-tentoonstelling, waar, zoals bekend, een demon stratie zal worden gegeven van Zeeuws zaaizaad en pootgoed. Niet alleen als gezeiligheidsbijeenkomst heeft deze reünie zin, zo zei de voorzitter ir D. J. v. d. Have te Kapelle, doch ze is ook belangrijk voor het mondeling contact. Ir v. d. Have herdacht de overleden bestuursleden, de heren J. Visser en F. Goyaards. In de huishoudelijke vergadering die aan de algemene vergadering vooraf ging werd de balans per 30 Juni 1953, sluitend op een bedrag van 19.335,63, met een voordelig slot van 13.470,62, goedgekeurd, evenals de begroting voor 1954/'55 die sluit op een totaal bedrag van 63.075, De voorzitter, ir D. J. v. d. Have, sprak in zijn openingswoord op de algemene jaarvergadering, die in „De Prins van Oranje" is gehouden, zijn bezorgdheid uit over wat hij noemde: de toenemende zucht tot steeds verder gaande reglementering, die van diverse zijden wordt gedemonstreerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, aldus spreker, jlat de typische eigen verantwoordelijkheid van de handel voor de door hem geleverde pro ducten wordt verstikt, waardoor 'n sterke prikkel tot opvoering van de, kwaliteit komt weg te vallen, ter wijl de export op den duur wordt belemmerd. Zonder twijfel kan de im- en ex porteur zijn taak slechts uitoefenen, aldus de heer Van der Have, door de bijzondere kennis, die hij zich door de jaren heen heeft verworven en door het inzicht dat hij heeft in de marktpositie. Men vraagt zich dan ook wel eens af in hoeverre buiten staanders, niet tot het typische im- en exportvak behorende, voldoende bekwaam ziju om over regelingen, die op dit gebied gemaakt worden, te oordelen. Dit klemt temeer, indien aan de dikwijls op theorie gegrond veste meningen van deze buitenstaan ders een doorslaggevende waarde wordt toegekend. Ik zou dan ook die inrtanties, die met dergelijke regelingen te maken hebben, willen adviseren: „Laat U zich in de eerste plaats leiden door de mening van die personen, die het vak werkelijk k-mnen en niet door theore tici of vertegenwoordigers, die in een vorige productieschakel iets met het artikel te maken hebben gehad". Wat de omvang van de handel in landbouwzaden betreft, deelde de heer Van der Have mede, dat in Nederland ruim 69.000 ha per jaar wordt gebruikt voor de productie van landbouwzaaizaden. De totale omzet in landbouwzaden bedraagt ongeveer 22 millioen gulden aan landbouw zaaizaden wordt geëxporteerd. De transitohandel is hierbij buiten be schouwing gelaten, terwijl in deze cijfers niet begrepen zijn de geëxpor teerde pootaardappelen en tuin- en bloemzaden. Nadat ir v. d. Have zijn rede had uitgesproken overhandigde hij de heer A. Robertus uit Winschoten, die op de vergadering van 17 Juni 1953 te Gro ningen tot erelid is benoemd en die vooral tijdens de oorlogsjaren veel voor de vereniging heeft gedaan, de oorkonde die bij dit erelidmaatschap behoort. Om half zes vond een ontvangst ten stadhuize plaats. Burgemeester mr W. ten Kate en de wethouders verwel komden het bestuur der vereniging in de raadszaal waarbij de burgemeester in een toespraak zijn voldoening uit sprak, dat thans Goes als landbouw centrum als vergaderplaats is gekozen en waarbij hij de genodigden prettige dagen op de ZB.M.-tentoonstelling toe wenste. De heer v. d. Have dankte de burge meester, hierbij de gemeente een com pliment makend voor de prachtige beurshal die men thans heeft gekre gen. Des avonds vond een diner plaats waar ondermeer ook aanzat jhr mr A. F. C. de Casembrocrt, Commissaris der Koningin in Zeeland. NIEUWERKERK/OUWERKERK, 16 Juni. In de twee zwaarst getroffen gemeenten van Schouwen-Duiveland heeft het werk vandaag een groot deel van de dag stilgelegen. Men was er, in de morgenuren in Nieuwerkerk, in de middag in Ouwerkerk, getuige van de laatste eer, die werd bewezen aan hen, die in de rampdagen op zo jammerlijke wijze zijn omgekomen. Groot was het meeleven van alle zijden en vele auto riteiten, w.o. prof. dr L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, waren naar het eiland gekomen. In beide gemeenten werden rouw diensten gehouden in tot de laatste plaats bezette kerkgebouwen. Zo werd deze dag van rouw een getuigenis, dat men wil geloven in God, die alleen troosten kan. Van de autoriteiten, die tijdens beide door*Ouwerkerk haar de begraafplaats. plechtigheden aanwezig waren noemen we behalve minister Beel, de Commis saris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerden C. Phi- lipse en C. Hamelink, afgevaardigden van de adopterende en omliggende ge meenten, alsmede de gemeentebestu ren van Ouwerkerk en Nieuwerkerk. IN NIEUWERKERK In Nieuwerkerk werd eerst een rouwdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Daar sprak ds M. G. Westerhof, Ned. Herv. predikant, die zijn gehoor bepaalde bij Openb. 14 vers 13a: „En ik hoorde een stem uit de hemel, die tot mij zeide: Zalig zijn de doden, die in de Here sterven, van nu aan". Hij herinnerde aan de dagen van de vre selijke ramp, toen 286 inwoners van Nieuwerkerk, d.i. één op de zes, het slachtoffer van de watervloed werden. Ds J. B. Bel, predikant bij de Geref. Gemeente te Krabbendijke sprak ver volgens over de eerste vijf verzen uit Luc. 13. Laatste spreker was ds D. Bremmer, Geref. predikant te Brui- nisse, die sprak n.a.v. Hosea 6 vers 1 b. Deze predikant eindigde met dankge bed. BIJ HET GRAF Onder klokgelui ging men vervol gens naar de begraafplaats, waar nadat de kist in de groeve was neergelaten, allereerst prof. Beel namens de rege ring sprak. Hij zei te weten, dat men in vertrouwen 'op God in al het leed wil berusten. Nu rusten de meeste der omgekomenen temidden van allen, die zijn achtergebleven. Hij had echter ook begrepen, dat het leven de mensen thans weer opeist. Prof. Beel wenste allen sterkte toe voor de toekomst en legde daarna namens de regering een krans. Hierna sprak Jhr de Casembroot een kort woord en legde hij een krans na mens het Prov. Bestuur. Vele kransen, o.m. van de Polder Vierbannen, de ge meentebesturen van Amsterdam en Enschede e.a. werden daarop bij de groeve neergelegd. Ds M. v. d. Klis, Chr. Geref. predi kant sprak tenslotte n.a.v. Gen. 49 vers 29 b, waarna hij het Onze Vader bad. Terug in het dorp spraken burgemees ter A. A. van Eeten en de heer J. van Dijk een dankwoord. IN OUWERKERK Om half drie trok de droeve stoet VLISSINGEN, 16 Juni. In de pe riode van 1625 Juni zullen in het gebied van de Schelde en nabij Oost ende geallieerde mijnenoefeningen worden gehouden. Hieraan zullen deelnemen Belgische, Britse, Neder landse en Portugese mijnenvegers. De oefeningen staan onder leiding van de commandant Zeemacht Nederland in zijn functie van admiraal Benelux en worden gehouden in het kader van het Kanaalcommando. Oefenmijnen zullen worden gelegd door Britse marine eenheden en vliegtuigen van de R.A.F. De geallieerde mijnenvegers zullen onmiddellijk na het mijnenleggen in actie komen om deze bedreiging van de scheepvaartroutes langs de Bene- luxkust op te ruimen om een onge stoorde scheepvaart te verzekeren. Ni afloop van de oefeningen zullen de mijnenvegers een bezoek brengen aan Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam. Voor deze oefening zal een groot Engels mijnenveegmoeder- en werk- schip de Mull of Galloway naar Vlis- singen komen. Aan de oefening, die gewoonlijk overdag zal plaats vinden, nemen een 25-tal schepen deel. Ook hier voerde minister Beel als eer ste het woord en legde hij een krans namens de regering. Jhr de Casembroot zei hier in zijn toespraak, dat op deze dag de won den opnieuw worden opengereten. Hij bad hen, die achterbleven, in het bijzonder de eenzamen, Gods bij stand toe. Hij wees er op, hoe de ge hele gemeente, zonder verschil in rang of stand op de dodenakker bij een was gekomen en herinnerde er aan, hoe een aantal hunner na de ramp in het dorp zijn gebleven om te werken en op te bouwen. „Veel is er gezwoegd voor de opbouw, aldus de Commissaris, en daarmee is ge handeld in de geest van hen, die zijn omgekomen". De taak is zwaar, zo besloot hij, doch het devies zij: „Wat de toekomst brengen moge, mij ge leidt des Heren hand". Na de krans, die Jhr de Casembroot legde namens het Provinciaal Bestuur, werden kransen gelegd door vele ver tegenwoordigers. De plaatselijke pre dikant ds E. P. Kuin las tenslotte het gebed uit Ps 91 en besloot de plechtig heid met het Onze Vader. In de noodkerk werd daarna een rouwdienst gehouden, waar ds Kuin sprak over Pred. 12 vers 12 en 13. Bur gemeester J. Romeijn sprak hier een dankwoord. GOES, 16 Juni. Zaterdag a.s. zal de stadsbeiaardier Piet Broerse, van 2 tot 9 uur het derde zomeravond- beiaardconcert geven op de raadhuis toren te Veere. Het programma luidt: Improvisatie, Mars, L. Hartop; Gavotte. Jef Denijn; Diverse volksliederen (o.a. Zomervo gels; Wie rusten wilJ. Worp; Klein Vogelijn, W. Smits; De kerk in 't bos, R. Hol); Melodie, F. Rubinstein; Wiegenlied, W. A. Mozart; Chanson triste, P. I. Tschaikofsky; Andante cantabile, J. Denijn; Jesu joy of man's desiring, J. S. Bach; Abide with me, W. Monk. Geslaagd, De heer J. Hamelink slaagde te Arn hem voor het examen „electrotechnisch tekenaar". Burgerlijke Stand, Geboren: Katharina, d.v. J. Feniuk en R. Ribun; Martinus J., z.v. K. W. Toren vliet en P. de Dreu; Fransina, d.v. J. de Rijke en C. Versluijs; Johannes J„ z.v. J. Muileboom en J. v. d. Draaij; Cathari- na M. J., d.v. G. v. d. Voorde en F. de Pagter; Sidonie G. M., d.v. A. Parent en E. M. H. Delzenne; Norbert, z.v. H. Scha- gen en A. de Boer; Simon J. J„ z.v. F. E. M. Plouvier en C. S. M. Crone; Adriana, d.v. A. de Ruijter en M. Oelè; Anna M. C., d.v. P. Braat en C. Daane. Ondertrouwd: M. J. Dourlein, 25 j. en M. J. Geljon, 23 j.; J. van Loon, 21 j. en M. M. Fleurbaaij, 19 j.; S. D. Adriaansen, 34 j. en E. C. v. Sorge, 23 j.; J. L. B. Hollaers, 22 j. en B. R. v. Hijfte, 23 j.; P. v. Rooijen, 25 j. en L. v. d. Driest, 23 j.; D. Meeusen, 25 j. en M. Polderman, 24 j.;. J. G. Roelse, 24 j. en I. N. J. v. d. Hoe ven 22 j.; J. A. Molleman, 18 j. en A. J. Coppejans, 16 j.; P. Niestroy,. 2 9j. en G. Geeve, 28 j.; P. v. Beveren, 34 j. en J. Verbokkem, 23 j,; M. de Wagter, 26 j. en C. Hillen 36 j. Gehuwd: J. Wondergem, 38 j. te Mid delburg en M. Visch, 37 j.; J. Jonckman, 23 j. en J. T. Vercamen, 19 j. Overleden: A. Neijenbuur, 7 j.; Wed. E. H. Koddevan Os, 75 j.; P. J. de Bra bander, 76 j. te Zutphen; M. Balmakers, 84 j„ e.v. C. A. C. Blaakmans; C. A. du Pon, 58 j., e.v. P. Lichtenberg; C. J. M. Hontelé, 63 j., e.v. M. J. J. Pyckevet. Jonge Kerk discussieerde met politiek forum De leden van de „Jonge Kerk" te Goes hebben gisteravond in „De Prins van Oranje" met een politiek forum, bestaande uit de heren A. G. Heyboer (C.H. gemeenteraadslid) en P. de Munck (P. v. d. A. gemeenteraadslid) gediscussieerd over de politiek in het algemeen. Bent U voor of tegen het lid zijn van een politieke partij en waarom? Wat ziet U als taak van de jongeren in het politieke leven van nu? Op welke wij ze kan ons volk het best politieke voor- Ingezonden Mededeling (adv.) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. lltSlUt» VJLUCJUU.ru JLf.XJ.JL/, UlïSlclQ drin&t diep in de poriën door, 27 zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. lichting krijgen? Acht U in dit opzicht dat pers en radio aan hun opdracht voldoen? Bent U van mening dat we in Nederland met het politieke stelsel op de goede weg zijn? Dit. waren de vra gen die nader werden gesteld en naar aanleiding waarvan een levendige ge- dachtenwisseling ontstond tussen de le den van het forum en de discussie groepen van de Jonge Kerk. De me ningen liepen soms nog al eens uit een, maar over het algemeen was men het er wel over eens dat politieke par tijen noodzakelijk waren en de jonge ren zeker een taak hadden. De radio en de pers kwamen er niet altijd goed af. In vergelijking tot het buitenland vond men, dat we het er niet gek af brachten met ons politiek forum. Het was een leerzame avond en menig lid zal, zoals de heer A. P. Cornet het tot slot zei, wellicht met meer interesse de krant gaan lezen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia H., d.v. C. Priester en L. A. Dieleman; Maatje, d.v. A. van Sabben en L. Deurloo; Franciscus M., z. v. F. M. Hoornick en J. Paauwe; Jacob B., z.v. W. J. M. Koole en A. J. Smalle- gange; Adriana J., d.v. A. J. v. d. Bent en D. C. A. Verbrugge; Cornelia E. J„ d. v. F. van der Rhee en W. Scholten; Hille M., d.v. C. C. van Dijk en A. J. Kole te 's Heer Arendskerke; Janine A. A, dw. G. W. Kole en J. C. van der Peijl. Ondertrouwd: C. M. Kasse, 27 j. en J. W. van Bemden, 23 j. Gehuwd: C. Kriekaard, 24 j. en M. E. v. d. Broek, 23 j. AANBESTEDING Kerkelijke gebouwen te Oosterland. OOSTERLAND, 16 Juni. Gisteren werd voor rekening van de Ned. Herv. Ge meente het herstel van de stormvloed- schade aan het Kerkgebouw, Gasthuis en Verenigingsgebouw onderhands aanbe steed. De inschrijvingen waren als volgt: Fa N. J. Vermeulen te De Heen, Kerkge bouw 16.800; Gasthuis 49.110; Vereni- ginsgebouw 35.040. In massa voor f 100.000; Fa Sluiter Zn te Huissen, Kerkgebouw 17.300; Gasthuis 49.900; Ver enigingsgebouw 36.010. In massa voor f 103.120; M. Geense te St Philipsland, Gasthuis f 58.750. De gunning is aange houden. N Ned. 1953 103% Ned. 1947 100% Dollarl. 1947 9654 Invest. Certif. 100% Ned. 1962-64 c. 101% Grootb. 1946 99 C. H. I. Bk. 66% Nat. H.bank 151% Ned. H. Mij. 179% A.K.U. 220% Bergh's J. 295 Berkel's Pat. 184 Fokker Gelder Zonen K Hoogovens 175 Ned. Ford 327 Ned. Kabelf. 204% Philil. GloeiL 249% Do 6% c.p.w. 165 Unilever 329% W. Fijenoord 190 Bilit. I rubr. Bilit. II rubr. 285% Dordt. Petr. 448% Dito, pref. 449 Kon. Olie 491% Dito, ondera. 490 Moeara Enim 682 103% Band. Rubb. 121 100% Deli B. Rubb. 96% Kend. Lemb. 60B 60% 100% O. J. Rubber 50 49 101 De Oostkust 121% 99 Holl. Am. lijn 147 148% 65-% K. J. C. Pkt. 152% Kon. Boot 134 134% 180 K. Paketv. 136 138% 22444 K. Rot. Lloyd 125 125 295 N. Sch. Unie. 138% 139% 186 Om. Sch. vrt. 170% 168 159% St.v.Mij Ned. 137% 139% 215% H.V.A. 125% 125% 174% Java Cult. 50% 50 329 N.I.S.U. 69% 70% Vorstenlanden 20% 20% 256% Deli Bat. Mij 164% Deli M ij 117% 120% 335% Senembah 99% 100 190% Muller Co 19254 197 342 Amst. Bank 196 198 287 Esc. Bank 59 61 456% Rot. Bank 185 185 455% Tw. Bank 189% 189% 502% Overz. Gas 107 107% 501% Born. Sumat. 111% 114 693% Internatio 151 151% Am. Radiator 17% 17% Am. Smelting 35% 35% Anac. Copper 37% 37% Bethl. Steel 67% 68% Chrysler 61% 63 Ford Canada 90B Gen. Motors 70% 71% Huds. Motor 8% 844 Intern. Nickel 41% 42% Kennecott 8044 81% Nash Keivin. 12% 13 Rep. Steel 56% 57% Stand Brands 33% 33% U.S. Steel 47% 48% North A. Co. 22% Cities Service 103% 103% Cont. Oil 6944 70%B Midcont. Oil 84% 88% Philips Oil 62 63 Shell Union 92% 94% Tide Water 21% 21% Baltimore 21% Miss K Texas New York C. 2354 23% Pennsylvania 16% 1654 Canadian Pac. 27% 27% Lezers grypen muur da Waarschuwing voor gladiolentelers. Men schrijft ons van de zijde van de Gladiolen-keuringsdienst te Haarlem Het spijt ons te vernemen dat de gladiolentelers niet die volgzaamheid betrachten, die gewenst en vereist is om aan het gestelde doel te beant woorden: dat is voorbereidingen te treffen voor de veld- en droge keuring van gladiolen en de gegevens bijeen te brengen voor een soortenstatistiek. Het is jammer dat velen van hen via de vakpers niet te bereiken zijn. De plicht om aangifte te doen is wettelijk. Kos ten zijn er niet aan verbonden en men mag vrij gladiolen kweken, maar aan het opgeven voor de Keuringsdienst moet worden voldaan. Het is in het belang van de kwekerij en handel, dus ook van de teler. Wij nemen niet gaarne onze toe vlucht tot strafmaatregelen, maar als we ertoe over moeten gaan, omdat men niet voldoende medewerkt, dan zal dat de nalatige telers op zekere dag be rouwen, vooral als men tevoren ge waarschuwd is. Zij kunnen gestraft worden met een boete van maximaal f 5000.Wij hopen dat het niet nodig is, maar als het moet zullen we er niet voor terugschrikken de hoogste straf te vragen. Gladiolenkeuringsdienst HAARLEM.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2