BI|BELDAG IN DEN HAAG WAS BIIZONDER FEEST C,V&nÖAAQ=J Gezant van Israël overleden H. M. de Koningin woonde spel „Eén wereld, één Bijbel" bij Samenwerking tussen Belgische en Nederlandse Rode Kruis Drie doden door gasverstikking Frankrijk tegen stopzetten der besprekingen Waterleiding voor Kortgene Dag van gedenken en grote dankbaarheid Het Kon* bezoek aan Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag a.s. besprekingen op hoog niveau in Terneuzen Verzoeningsgezinde houding der communisten Zuid-Korea acht zich niet meer gebonden Legervoorlichting in de scholen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 2T4289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2809 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 17 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. staat het Deltaplan in het mid delpunt van de belangstelling. De Ned. Mij voor Handel en Nij verheid wijdt er een congres aan, dat gehouden wordt te Maas tricht, terwijl dr ir F. P. Mesu dit probleem zal behandelen tij dens de algemene vergadering van de Z.L.M. die vanmiddag in Goes zal plaatsvinden. Kort na opening van een tentoonstelling DEN HAAG, 16 Juni. Kort na de opening van de tentoonstelling „Uit het land van de Bijbel" te Den Haag, is de gezant van Israël in ons land, dr M. Amir, die de openingsrede had uit gesproken, door een hartaanval getrof fen en ter plaatse overleden. Na zijn toespraak gingen de genodig den naar de tentoonstellingszalen, aan de ingang waarvan de gezant en mevr. Amir elke bezoeker persoonlijk de hand drukten. Nog waren niet allen de ingang gepasseerd, toen dr Amir plot seling onwel werd. Aanvankelijk werd gedacht aan een flauwte tengevolge van de emoties veroorzaakt door de grote drukte, doch spoedig bleek, dat de gezant door een hartaanval getrof fen was. De tentoonstelling zal in ver band met deze droevige gebeurtenis tot nader order gesloten blijven. Dr Amir bereikte de leeftijd van 61 jaar en kwam in 1949 naar ons land, eerst als zaakgelastigde voor de drie Beneluxlanden. Later werd hij be noemd tot gezant in ons land. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Duizenden belangstellenden, niet alleen uit ons eigen land, maar tot ver over de grenzen, waren vandaag tegenwoordig op de Bijbeldag, die in de Houtrusthallen te Den Haag werd gehouden. Duizenden, van verschillende kerken, hebben alle kerkelijke ver scheidenheid op zij gezet en zijn naar Den Haag gekomen om het 150- jarig bestaan van het werk van de Bijbelgenootschappen en het 140-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap te vieren. Zij luisterden naar de toespraken, waaronder die van enkele buitenlandse gasten, die allen getuigden van de grote waarde van de Bijbelverspreiding, waar door de Bijbel in het verleden en in het heden nog altijd is het meest gelezen en verkochte boek op deze wereld. Het hoogtepunt van de dag was ongetwijfeld het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana aan de Bijbeldag bracht. Van één uur tot ruim half zes vertoefde zij in de Houtrusthallen en haar aandacht ging mede met de duizenden uit naar het spel, geschreven door de secretaris Binnen land van het N.B.G., ds F. Visser, getiteld: ,,Eén wereld, één Bijbel". De dag was begonnen met een wij- dingsdienst, die werd geleid door ds W. leden Van het hoofdbestuur van het kant te Amsterdam, die sprak over 2 Kon. 11, vers 16 en 17; „Zo zegt de Heer: Maak in dit dal vele greppels, ge zult geen wind voelen en geen re gen zien, nochtans zal dit dal met wa ter worden gevuld". Als wij het we reldomvattende werk van de Bijbelge- noots appen zien, aldus de predikant, dan vloeit ons hart over van dankbaar heid. Dankbaarheid jegens de Heer. Wfj moeten blijven werken, omdat God het zegt. Het moge dwaas lijken, doch het dwaze Gods is wijzer dan de mensen. Sprekend over de tekst zei ds van Limburgh, dat er vele greppels ge graven zijn, want in niet minder dan 1200 talen is de Bijbel verspreid. Ech ter, de schoppen mogen niet opgebor gen worden, omdat God ons ook thans nog tot de daad roept. In het vertrou wen op Hem moet het werk doorgaan en eens zal Hij water schenken op Zijn tijd. Daarom zal onze arbeid niet ijdel zijn, zo besloot de predikant. Nieuw lied Tijdens deze dienst heeft de Geref. Zangvereniging „Asaf" uit Den Haag voor de eerste maal een door de Ne derlandse Bijbelgenootschap be kroond lied gezongen. De tekst van dit lied is van de hand van drs Okke Jager, Geref. predikant te Vrouwen polder, de muziek van Willem Vogel. Feestrede Na een kort openingswoord van de voorzitter van het N.B.G., de heer J. C. H. Heldring, sprak de blinde pastor, dr W. G. Harrenstein uit Amsterdam de feestrede uit. Ook hij wees op het veelomvattende werk van de Bijbel verspreiding. Hij herinnerde aan het vele werk, dat de taalgeleerden in ver band met deze arbeid hebben verricht. Op deze wijze kon ons volk de werken Gods in eigen taal lezen, terwijl door de Bijbelvertaling bereikt is, dat het zelfde kan worden gezegd van vele volken op deze aarde. Het Britse en buitenlandse Bijbelgenootschap heeft de Bijbel in 850 talen uitgegeven. Ne derland heeft daarnaast de taak binnen eigen grenzen verstaan door het N.B.G. „Ieder die jubileert, aldus besloot dr Harrenstein, moet ook in de toekomst zien. Wij moeten ons haasten gereed te zijn voor de grote dag, de dag des He ren. Jezus Christus wacht op het mo ment, waarop wij mensen Zijn op dracht hebben vervuld. Het mooie werk van de Bijbelgenootschappen moet worden versneld, want Jezus commandeert ook vandaag: Voor waarts". Koninklijk bezoek Om tegen één uur arriveerde H.M. de Koningin op Houtrust. In de ro tonde liet H.M. aan zich voorstellen de leden van het hoofdbestuur van hte N.B.G. en de buitenlandse gasten, waarna zij met de aan haar voorge stelde personen het noenmaal gebruik te. Een hartelijk applaus klaterde op, toen de Koningin daarna de grote hal betrad om, gezeten in de loge, getuige te zijn van de opvoering van het door ds Visser geschreven spel. Padvinders van de Haagse x-groepen droegen vlaggen in vele kleuren door de zaal naar het podium, terwijl het koor zong. Het gesproken woord werd verzorgd door Nel Snel en Jacques Snoek. Leerlingen van de Haagse Da- costaschool verleenden medewerking als figuranten. Bfj het begin van het spel hebben Rev. W. J. Piatt en mr F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, al gemeen secretarissen van resp. het Britse en Nederlandse Bjjbelgenoot- gesproken over de verspreiding van de Bijbel in de gehele wereld. Eerstge noemde zei, dat er in de wereld thans 24 Bijbelgenootschappen zijn. Er is volgens hem veel verlangen om de Bijbel te lezen. Over de plannen voor de naaste toekomst deelde rev. Platt mee, dat men de omzet van Bijbel van zes tot tien millioen per jaar wil op voeren. Baron van Tuyll kon de verheugen de mededeling doen, dat het N.G.B. Het thans 150.000 contribuanten telt. aantal is gestegen tot 152.007. Het spel Een bonte verscheidenheid van Bijbeluitgaven werd vervolgens aan gedragen, waarna een lange rij per sonen in historische klederdrachté*. van de oude tijden tot het heden het podium betrad. Daarmee werd ge symboliseerd, dat iedere Nederland se generatie van de Bijbel kennis heeft kunnen nemen, want van de 2500 talen in de wereld, was het Ne derlands de zesde taal, waarin de Bijbel werd vertaald. Vele talen volgden na het Nederlands, hetgeen werd uitgebeeld door groepjes bui tenlanders, die in karakteristieke klederdrachten van het land op het podium verschenen. Tijdens het .spel werden door enkele buitenlandse gasten toespraken gehou den, waarin zij de betekenis van de Bijbelverspreiding voor hun land uit eenzetten. Aan het slot van het spel, waarmee de gehele middagbijeenkomst werd ge vuld, werd een verlicht kruis zichtbaar op een grote Bijbel, terwijl de zang koren zongen „Het licht dezer wereld is reddend verschenen". Na het dankgebed en de slotzang, keerden alle aanwezigen zich naar de Koningin en werd het zesde couplet van het Wilhelmus aangeheven. H.M. begaf zich daarna naar de hal om de tentoonstelling van Bijbels te bezichti gen. Het was reeds over half zes voor de Vorstin naar Soestdijk terugkeerde. Ter gelegenheid van de Bijbeldag tenslotte is Rev. Platt, algemeen secre taris van het Britse en buitenlandse Bijbelgenootschap door H.M. de Ko ningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Doktev P. C. v. d. Slikke nam het initiatief; 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. De gewestelijk commandant van het Rode Kruis in Zeeland, de arts P. J. C. v. d. Slikke te Middelburg heeft het initia tief genomen tot een bespreking met Belgische Rode Kruis-autoriteiten om te komen tot samenwerking tussen Nederland en Belgie op Rode Kruisgebied. Op een bijeenkomst, die Zaterdag a.s. te Terneuzen zal worden gehouden zullen wederzijdse ervaringen worden besproken en komen de plannen voor de toekomst aan de orde. Er bestaan bovendien plannen om minstens eenmaal per jaar contact te houden door gemeenschappelijke oefeningen. Sinds 1946 bestaat tussen de Rode Kruisverenigingen in België en Neder- .land een overeenkomst van wederzijd se hulpverlening bij rampen in het grensgebied. Deze hulp is in de wa tersnood door onze Zuiderburen dan ook gegeven. Ondanks het feit, dat Belgie toen ook door grote overstro mingen werd getroffen en het Rode Kruis van Belgie in eigen land dus ook een taak had, was het eerste aanbod van buitenlandse hulp dat bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Ro- Overleg te Genève duurt voort GENEVE, 16 Juni. Van de zijde der Franse delegatie te Geneve ts vandaag verklaard, dat ook al is de conferentie over Korea thans ten einde, er geen sprake van kan zijn, dat de besprekingen der negen landen over Indo-China gesloten worden, voordat er een Franse rege ring is om daarmee in te stemmen. De woordvoerder zei, dat een po ging van Engeland en Amerika om de besprekingen ten einde te bren gen, door de openbare mening in Frankrijk zou worden misverstaan! Bovendien zullen de besprekingen worden voortgezet omdat er op de besloten bijeenkomst van heden voldoende voortgang is gemaakt om dit te rechtvaardigen, aldus is in conferentiekringen vernomen. Gezegd wordt, dat dit besluit volgde op verzoenende nieuwe voorstellen voor oplossing van de kwesties Laos en -Cambodja van de zijde van.de Chinese premier, Tsjou en Lai. ERNSTIG GESPREK De besloten bijeenkomst werd voor afgegaan door een ernstig en belang rijk gesprek tussen minister Eden en Tsjou en Lai. Minister Bidault, die vandaag plotse ling in Geneve terugkeerde, sprak met Eden en de Amerikaanse delegatielei der Bedell Smith. Ze bespraken de mo gelijkheid de onderhandelingen gaande te houden. Volgens conferentiekringen zou Be dell Smith gezegd hebben, dat hij met veel belangstelling naar Tsjou's voor stellen had geluisterd en dat deze ge matigd en redelijk waren, indien ze tenminste in oprechtheid waren ge daan. HOOGEZAND, 16 Juni. Drie per sonen zijn gisteren in Hoogezand door gasverstikking om het leven gekomen. Het betreft hier het echtpaar Jungman en een zuster van mevr. Jungman mej. Planting. Een zoon van het echtpaar kwam gisteravond omstreeks tien uur een bezoek brengen en ontdekte toen, dat zijn ouders en zijn tante leven loos op bed lagen. Waarschijnlijk is eergisteravond een kraantje van een dubbele gaskraan opengeraakt toen een wasketel met jassen werd afge dekt. Het gas heeft bijna 24 uur vrij kunnen uitstromen. '-GRAVENHAGE, 16 Juni. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp „Opmaken van akten van overlijden ten aanzien van slachtoffers van de watersnood". Hierin wordt voorgesteld de wet, waarin het opma ken van overlijdensakten van vermiste oorlogsslachtoffers is geregeld, van overeenkomstige toepassing te verkla ren op vermiste slachtoffers van de watersnood. Nu Geneve gefaald heeft GENEVE, 16 Juni. De Zuidkore- aanse minister van Buitenlandse Za ken heeft te Geneve verklaard, dat zijn regering zich niet meer gebonden acht door de bepalingen van de wapenstil- standsovereenkomst. Hij zei, dat het falen der besprekin gen over de Koreaanse kwestie Zuid- Korea vrijheid geeft zelf zijn handel wijze te bepalen. De minister antwoordde op een vraag, dat een mogelijke militaire ac tie van de zijde van Zuid-Korea een defensief en niet offensief karakter zal dragen. De president van Zuid-Korea, Rhee, heeft gezegd, dat hij het beëindigen van de besprekingen ziet als een grote morele overwinning op de communis ten. In Washington heeft president Eisen hower meegedeeld, dat hij de volgende week een bijeenkomst van congreslei ders zal beleggen om de mislukking van de Geneefse conferentie over Ko rea te bespreken. Overleg tussen minister en Moderamen der Gen. Synode 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Het moderamen der Generale Synode der Ned. Hervormde kerk heeft dezer da gen een bespreking gehad met de mi nister van Oorlog naar aanleiding van het kerkelijk schrijven over legervoor lichting op de scholen. Het onderhoud verliep in een geest van openheid en wederzijds begrip. De minister acht voorlichting op de scholen ter wille van de opbouw van het kader gewenst, maar met de bezwaren tegen verschil lende vormen van propaganda wordt reeds enige tijd ernstig rekening ge houden. Tevens wordt er naar ge streefd met het oog op de toekomstige vakbekwaamheid, waar mogelijk, de verplichte diensttijd vruchtbaar te ma ken. Overigens zal omtrent incidentele gevallen, alsmede omtrent nieuwe ont wikkelingen op dit terrein het betref fende overleg kunnen worden voort gezet. de Kruis binnenkwam, van het Rode Kruis in Belgie. Een liaison-officier van de afd. Antwerpen is enige tijd in Bergen op Zoom gestationneerd ge weest, waar hij zorgdë voor allerlei materialen, die ten behoeve van de slachtoffers nodig waren. De Belgi sche afdelingen Deurne en Hoboken hebben ook deputaties gezonden, die tot materiele hulp bijdroegen. Toen veertien dagen na de ramp opnieuw springtij werd verwacht, waarbij met het oog op de geschon den dijken gevaar aanwezig was, heeft het Nederlandse Rode Kruis niet tevergeefs een beroep op de Belgische zusterverenigingen gedaan om colonnes paraat te houden, die op het eerste sein te hulp zouden kunnen snellen als dat in Zeeuwsch Vlaanderen of in andere delen van het rampgebied nodig zou zijn. Van Belgische zijde komen Zaterdag o.m. naar Terneuzen de directeur-ge neraal van het Rode Kruis, de heer Ed Dronsart met de adj. directeur-gene raal, de heer M. Labin en enkele an deren, waaronder de voorzitters der afdelingen van Brugge, Gent en St. Ni- colaas. Van Nederlandse zijde zullen daar aanwezig zijn de commandant van het Rode Kruiscorps, luit-generaal b.d. P. Alons met zijn staf, de kringcommissa ris Zeeland, mr J. A. Heyse, dokter v. d. Slikke als initiatiefnemer en gewes telijke commandant, alsmede een ver tegenwoordiger van alle Zeeuwsch Vlaamsche afdelingen. pet Madurodam verwacht millioenste bezoeker 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Ma durodam, de miniatuurstad in 's-Gra- venhage verwacht de millioenste be zoeker sinds de opening 1952. Aan de ingang van Madurodam is een thermometer geplaatst, waar de bezoeker dagelijks de stijging kunnen lezen, die naar de millioenste bezoe ker leidt. Volgende week wordt de millioenste bezoeker verwacht, die sinds Maduro dam in 1952 haar poorten opende, het stadje binnenkwam. Het ligt in de bedoeling dit bezoek feestelijk te vieren. Aansluitingskosten: 30, perceel per jaar KORTGENE, 16 Juni. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergade ring van Kortgene werd als laatste agendapunt het aansluiten van Noord- Beveland op de Waterleiding behan deld. De kosten van deze aansluiting bedragen ruim een millioen gulden. Van deze kosten neemt het Rijk onge veer 505.000 gulden voor zijn rekening. Het aantal aansluitingen zal op Noord- Beveland circa 1850 percelen bedra gen, die gezamenlijk 48.000 moeten opbrengen, hetgeen een gemiddelde van ongeveer 30,— per perceel per jaar betekent. Van deze jaarlijkse las ten zal volgens het tarief van de Wa terleidingmij Zuid-Beveland 31.000 gedekt worden. Het overige bedrag zal men proberen uit het meerdere ver bruik te bekostigen. Van de gemeente Kortgene zal de aansluiting een be drag van 3.000,per jaar vergen. De raad nam een besluit, dat elk per ceel dat binnen veertig meter van de plaats van de hoofdleiding ligt, verwij derd is, verplicht is aan te sluiten. De kosten van aansluiting zullen per per ceel 119 gulden per strekkende me ter bedragen gerekend vanaf de hoofd leiding. Op deze raadsvergadering ko men we nog nader terug. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Zoals bekend ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin om op 21 en 22 Maart a.s. het rampgebied te bezoeken. Dinsdag a.s. zal Koningin Juliana met de „Piet Hein" een bezoek aan Schou- wen-Duiveland brengen. De tocht be gint in Zijpe, waar de Vorstin van boord gaat. Daarna gaat het naar Ou- werkerk, Nieuwerkerk en Renesse. Het werkbezoek eindigt na de lunch te Burghsluis. In enkele regels melden wij nog DAT de Coöp. Landbouw- vereniging „Eiland Walche ren" te Middelburg op de brouwgerst-tentoonstelling te Rotterdam, georganiseerd door „Naco-brouw", met haar inzending een tweede prijs heeft gewonnen. DAT op 13 Juli a.s. in de hall van het Middelburgse stadhuis door het ministerie van Oorlog een Milva-ten- toonstelling zal worden ge organiseerd. DAT in een geldstorting van de P.T.T. bij het Agent schap van de Ned. Bank te Middelburg een vals munt biljet van een rijksdaalder werd aangetroffen. DAT in de algemene ver gadering van de Vereniging Rijwielpaden Walcheren, de voorzitter, burgemeester B. Kolff te Vlissingen, heeft medegedeeld, dat besprekin gen worden gevoerd voor de aanleg van een rijwielpad door de bossen achter de duinen van Domburg naar Vrouwenpolder. DAT op 29 Juni a.s. in het Sint Antoniusgesticht te Oostburg, mevrouw Natha- lia B. J., weduwe van L. Dhont, haar honderdste ver jaardag hoopt te vieren. Zij werd geboren in Aarden burg en heeft daar 86 jaar gewoond. Na een 18-jarig huwelijk is zij 51 jaar we duwe gebleven. Kinderen werden uit haar huwelijk niet geboren. De honderdjarige verkeert nog in een goede gezond heid, alleen is zij slecht ter been. DAT in het etmaal van 13 op 14 Juni bij de vuurtoren te Haamstede een hoeveel heid van 38 mm regen is af getapt, terwijl normaal in de gehele maand Juni een hoe veelheid van 48 mm gere gistreerd wordt. De behandelende geneesheren van de Friese tweeling hebben het volgen de communique uitgegeven: Folkje en Tsjitske de Vries maken het goed. Zij nemen vlot haar voedsel en tonen in haar uitingen, dat zij zeer tevreden zijn. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden DE BILT, 16 Juni. Overwegend droog weer met zonnige perioden. Ma tige wind tussen West en Zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 417 u., onder 21.06 u. Maan op 22.37 u., onder 5.58 u. Hoogwater Vrijdag 18 Juni: Vlissingen: 3.05 u. 1.91-m., 15.21 u. 1.91 m. Terneuzen'. 3.30 u. 2.11 m., 15.50 u. 2.09 m. Wenieldinge: 4.51 u. 1.66 m., 17.09 u. 1.62 m. Zierikzee: 3.43 u. 1.36 m., 16.20 u. 1.37 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1