T ZEEUWSE PLAKKEBORD r - 'T SPIEGELTJE Huishoudelijke vergadering Veiling „Zuid-Beveland" EMIGRATIE vroeger en nu De f 4000.- is gepasseerd „De Gereformeerde zede en de pastorale practijk" Zeeuwse C.B.T.B. hield jaarvergadering te Middelburg STUDIEBEZOEK AAN ONZE PROVINCIE DE BUS RAMMELDE Drs Knibbe: „De doorbraak kan 'n nieuwe ramp voor het platteland gaan worden" Uitbreiding is noodzakelijk 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Drs A. Verschoor: „De preek is otjgeveer een vertraagde film van de tekst" De heer Bosselaar benoemd tot erelid Woensdag 16 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Gasten uit IndiaPakistan en Sumatra Deze week vertoeft een gezelschap buitenlanders in Zeeland, waarvan de bevolking niet veel zal be merken. Het zijn één dame en zes heren, die een cursus volgen aan het Instituut of Social Studies in Den Haag en die hier een onderdeel van hun practische studie willen voltooien. Drie komen er uit India, drie uit Pakistan en één uit Suriname. ken, hoe het in Zeeland met de landbouwvoorlichting is gesteld, een derde bestu deert speciaal het coöpera tiewezen, terwijl de vierde gaat uitkienen hoe het ad ministratief met de gemeen ten, de provincie en het Rijk in elkaar zit. De beide an dere heren maken studie van de industriële structuur of van wat met een moeilijk vertaalbare term „public relations" wordt genoemd, waarbij o°k personeels vraagstukken aan de orde komen. Eind deze week komt men weer bij elkaar om opge dane indrukken uit te wis selen, waarna een rapport wordt opgesteld, dat volgen de maand nog met enkele Zeeuwse figuren zal worden besproken. Uit gesprekken met de heren is ons wel duidelijk geworden, dat zij grote inte resse voor Zeeland hebben Zij hebben elk een ver schillende studierichting en zijn hier niet om de schoon heid van Zeeland te bekij ken (dat natuurlijk ook wel), maar vooral om te werken. Allen bekleden reeds functies in het maat schappelijke leven in het eigen land. Eén der heren heeft er reeds 27 dienstjaren op zitten en gaat over 6 jaar de dienst verlaten, maar toch wil hij zijn kennis nog verrijken in het belang van zijn land. Het gezelschap was erg te spreken over onze provincie, vooral ook over de ontvangst, die het hier ten deel was gevallen. Zeeland bleek voor hun ver dere studie een heel ge schikt object met vele aan knopingspunten. Maandag begon hun stu dieweek. Drs M. C. Verburg heeft het één en ander ver teld van het Ontwikkelings plan Zeeland en daarna werd over de herverkave ling van Walcheren gespro ken. Een trip naar Kruinin- gen besloot deze eerste dag. Dinsdag ging men de eigen studie opnemen. De dame zal enkele dagen practisch werken bij de Voogdijraad, twee heren gaan onderzoe- te E-.^..ciiijJijk voor „Het Hoogeiand". Opbrengst 21. De collecte voor de zen ding heeft in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse f 303.15 opgebracht. In Zoutelande rammelde de bus voor de Sticking Chr. Blindenhulp „De Fakkels bijeen" met als resultaat f 50.73. De collecte voor Herstel en Opbouw in de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke heeft opgebracht f 84. De rïndingscollecte bracht op 136.88 en de collecte voor de Macht van het Kleine f42.01. De Rode Kruiscollecte te Zierikzee heeft opgebracht het mooie bedrag van f 1648. Deze opbrengst kan men ge voegelijk hanteren als spie- fel der dankbaarheid voor rat het Rode Kruis tijdens en na de ramp voor de be volking heeft gedaan. en dat bij alle verschil tal van problemen gelijk lig gen. Eén der Pakistanen heeft ons iets verteld over de enorme vraagstukken, waarvoor zijn land is ge steld. De bevolking van 100 millioen zielen leeft voor 80 pet. van de landbouw, die op vele plaatsen nog primi tief wordt beoefend. De re gering durft momenteel de mechanisatie niet aanmoedi gen, omdat dan het werk loosheidsprobleem nog veel ernstiger zal worden. Pas wanneer de industrialisatie voldoende ver is voortge schreden, zodat grote aan tallen arbeiders werk kan worden verschaft, is er meer toekomst. Wat de heren tij dens hun verblijf in Neder land was opgevallen, was de grote religieuze verschei denheidMaar ook de volledige persvrijheid! Er komt muziek in. De muziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" te Stave nisse werd zwaar getroffen door de ramp van 1 Februari 1953: bijna alle muziekin strumenten gingen verloren. De adoptie-gemeente Grote broek (N.-H.) heeft zich echter over deze vereniging ontfermd en zo zal dan van avond voor het eerst na de ramp weer met de repetitie worden begonnen. Ook in deze vereniging zal dus bin nenkort weer muziek zitten. Onderscheidingen, Een zestal personeelsleden van het Kon. Kweekbedrijf fa. D. J. van der Have te Kapelle is, naar de staats courant van heden vermeldt, bij K.B. van 1 Juni 1954 on derscheiden" met de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons. Het zijn de boom kwekersknecht J. Bayéns, de mouteur P. C. van der Kuyl, de magazijnknecht J. Landman, M. v. d. Schraaf, chauffeur, J. L. van Wille- gen, handelsreiziger en P. C. J. van Willegen, fruitkwe kersknecht. Met de eerste Zeeuwse Culturele Dag, Zaterdag in Hulst gehouden, is in onze provincie een nieuwe periode op cultureel gebied ingeluid. Er is deze dag veel gesproken en het was allemaal goed en gedegen. Maar toch hopen wij van harte, dat de tweede Cul turele Dag niet aan de eerste gelijk zal zijn. Wil het een goede traditie worden, waarvoor brede lagen van het Zeeuwse volk belangstelling hebben, dan zal er op zulke dagen minder over cultuur moeten worden ge praat en meer daadwerkelijk cultuur moeten worden beoefend. Dat laatste geschiedde nu aan het slot van de dag, toen de winnaar van het Zeeuws Landjuweel een uitvoering bracht van het stuk, waarmee de prijs was gewonnen. Zo'n Culturele Dag moet ook geen folkloristische dag worden (al mag de folklore daar zeker niet ontbreken)maar zal een weerspiegeling moeten zijn van de regionale cultuur, die gelukkig in Zeeland bestaat. Er zal moeten worden gezongen en muziek worden gemaakt. Zeeuwse kunstenaars moeten daar van hun werk vertellen. Het is •zeker niet ge makkelijk een programma samen te stellen, dat ieder een zal bevredigen en dat de culturele activiteit van de gemiddelde man zal stimuleren, maar een poging in die richting dient zeker te worden gewaagd. Met het organiseren van het Zeeuws Landjuweel is men op de goede weg en het is te hopen, dat de animo ervoor niet uit één bepaalde kring komt. Wanneer men aan de Culturele Dag een tentoonstelling verbindt van Zeeuws cultuurbezit en dat is er gelukkig nog in vol doende mate), dan mogen wij verwachten, dat zeer velen ook de culturele rijkdom van onze provincie uit het verleden leren waarderen. En wie weet wordt het dan na een aantal jaren als in Oost-Vlaanderen, waar de Culturele Dag is uitgegroeid tot een Culturele week! K.. In Hoedekenskerke houdt men er van zo af en toe uit eigen omgeving weg te trek ken. En dit geldt zowel voor oud als voor jong. De Ouden van Dagen gaan op 1 Juli a.s. weer hun jaar lijks uitstapje maken. Dit maal voert de tocht naar Kaatsheuvel in Noord-Bra bant. De leerlingen van de Prot. Chr. School hopen op 6 Juli a.s. een schoolreisje te maken naar Rotterdam en Den Haag. Van Hoedekenskerke naar St. Annaland is voor ons maar een sprongetje. Meer moeite heeft mej. Joh. Ket ting, een oud-inwoonster van deze laatste plaats ge had om het diploma van het Witte Kruis (diacones) te bemachtigen. Maar het is haar gelukt en nu hopen we maar dat ze veel gemak zal hebben van haar studie bij haar werk in het ziekenhuis te Gouda. Nu we het toch over een ziekenhuis hebben. Tijdens het voetballen heeft de H. B. S.-er Abr. Moerland te St. Annaland zo'n trap op geiopen, dat hij- zijn knie zo hevig bezeerde, dat over brenging naar het zieken huis te Bergen op Zoom ge wenst was. Minder gelukkig was ook het vijfjarig zoontje van de landbouwer P. D. te Elle- woutsdijk, dat, toen het op zijn fiets door het dorp reed zo hevig van een naderende auto schrok, dat het kwam te vallen en een hersen schudding opliep. Maar gelukkig kwam er ook nog een verheugend be richt uit Ellewoutsdijk, want daar hoopt volgende week Dinsdag het echtpaar J. J. Meijaard-Hensdijk zijn vijf en vijftig jaar huwelijks feest te vieren. Proficiat! adv HAZEL BEDDEN. EN SIAALWARENfABRIEK EN IE ZEVENBERGEN C.B.7.B. in 1953: een jaar vol van activiteit MIDDELBURG, 15 Juni. „Het front van christelijk georganiseerd agra risch Zeeland kan nooit sterk en hecht genoeg zijn. Reeds in het ver ver leden werd dit front met vurige pijlen aangevallen en in de nabije toekomst zal dit niet minder het geval zijn. Nu tal van instanties en bewegingen zich met de mens, vooral in het rampgebied, gaan bemoeien in maatschappelijk en cultureel opzicht, zal ge tracht worden om de geestelijke vruchten van de doorbraak in volle omvang over het platteland uit te gieten. Tal van plannen en activiteiten wijzen in deze richting. Indien wij niet ten volle op onze qui vive zijn en God het niet verhoede, zal dit een nieuwe ramp voor het platteland betekenen. De keerzijde hiervan zal zijn dat wij hier niet stil zullen mogen blijven zitten. Reeds door het Hoofdbestuur van de Ned. C.B.T.B. is hiervoor een com missie landelijk welzijn ingesteld. Deze woorden zijn van drs J. J. Knibbe, secretaris der C.B.T.B. en zij staan vermeld in het jaarverslag, dat hij vandaag uitbracht. Hij wierp in dit verslag een terugblik op de ramp en zei, dat, wie de ramp slechts ziet als een natuurgebeuren de regeren de hand Gods in deze wereld mis kent. Daarnaast dragen we een grote verantwoordelijkheid en worden we geroepen de nodige voorzieningen te treffen. Met dankbaarheid maakte de heer Knibbe gewag van de geboden hulp en van de mogelijkheid om ook zelf te kunnen helpen. De bondsvoorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, heeft met energie de moei lijkheden aangepakt. Prachtig was ook de hulp van de C.J.B.T.B.ers in Schou wen en Duiveland. De hoop dat de schadevergoedingen, afgezien van de huisraadschade, door het rampenfonds, snel worden uitge keerd, begint langzamerhand in rook te vervliegen. Hoewel de wet reeds lange tijd geleden in het staatsblad heeft gestaan, zijn op dit ogenblik nog alle normen voor de uitvoering niet bekend. Dit is zeer te betreuren en heeft de aandacht van het bestuur. Wat het overige werk dezer organi satie betreft, geconstateerd moet wor den dat dit zich nog steeds uitbreidt. In dit verband noemde spr. de steun, die verleend is aan de oprichting van de Chr. Stichting voor School- en Be roepskeuze in Zeeland. Helaas ontviel aan het algemeen en het dagelijks bestuur de heer K. J. Dominicus uit Wemeldinge. Veel heeft hij voor de organisatie gedaan, onver moeid ervoor geijverd. „Zijn heengaan betekende voor ons verlies, voor hem zelf gelukkig grote winst". De ledige plaats werd ingenomen door de heer J. de Jager te Kapelle. Twee nieuwe afdelingen konden opgericht en wel te Wolphaartsdijk en te Vrouwenpolder. Met groot enthou siasme is het werk daar aangepakt. Het ledental is regelmatig gestegen en is nu de 1100 gepasseerd. HET ONDERWIJS. T.a.v. het onderwijs vertelde de heer Knibbe dat zowel de landbouwwinter- school, de landbouwhuishoudschool als de 3 lagere Landbouwscholen hun werk ongestoord konden voorzetten. Zij nestelden zich steeds vaster in de Zeeuwse bodem en zijn van onschat bare betekenis voor de Zeeuwse agra rische jeugd. Vooral t.a.v. de landbouwwinter- school in Middelburg wekte hjj alle afdelingen op om mee te werken aan de werving van leerlingen. Dat insti tuut van Chr. Landbouwonderwijs is voor de gehele provincie bedoeld en dient ook door de gehele organisatie gedragen te worden. Door enkele afdelingen van de C.J. B.T.B. zijn weer landbouwcursussen georganiseerd. Verwacht kan worden dat zeer binnenkort de aanbesteding van de Landbouwhuishoudschool in 's-Heer Arendskerke zal kunnen plaats vinden. Een aanvraag voor de oprichting van een Chr. Landbouwhuishoudschool in Oostburg werd ingediend. Afgelopen jaar was erg gunstig Vervolg van pag. 1. Des ochtends werd de algemene jaarvergadering geopend met een kort herdenkingswoord door de voor zitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, die hulde bracht aan de oprichter en eer ste voorzitter, de heer H. A. Hanken, diens opvolgers, de heren D. J. v. d. Have en A. v. d. Have. De heer Lenshoek vertelde voorts, dat het personeel gisteren feest heeft gevierd en daarbij het bestuur een mozaïek heeft aangeboden, aan te brengen bij de veilingkiok van een eventueel nieuw te bouwen veiling. Het personeel heeft bovendien een week salaris extra ontvangen. De heer Bruel, afslager, en Van Hoorn, vanaf 1916 aan de veiling ver bonden, ontvingen een enveloppe met inhoud. Na deze mededelingen ving de ver gadering aan. Voor het komende seizoen werden de volgende tarieven vastgesteld: koelloon voor leden op 1 ct. per kg/ AANBESTEDING Zes woningwetwoningen te Poortvliet. POORTVLIET, 15 Juni. Op het gemeentehuis te Poortvliet werd aan besteed de bouw van zes woningwet woningen in de Burg. van Oeveren straat. De inschrijvers waren: J. K. Krijger, Poortvliet f65.980; D. Burger, Tholen f 64950; W. J. Gunter, Poortvliet f21800 (blok A.) f43250 (blok B.); P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom f 63246. De gunning is aangehouden. Chr. Boerinnen en plattelands vrouwen bezonnen zich te Middelburg op: MIDDELBURG, 15 Juni. De Chris telijke Boerinnen en Plattelandsvrou wen hebben in Middelburg hun jaar vergadering gehouden. Mevrouw Op 't Hoff, de Presidente, opende de verga dering op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord naar aanlei ding van de woorden: „Welgelukzalig is de mens die op U vertrouwt." De jaarverslagen wezen uit, dat de afde lingen van deze Bond in Zeeland steeds meer activiteit gaan ontwikke len. Financiëel ziet men kans om het jaar te sluiten met een batig saldo. De declamatie van Mejuffrouw Le Cointre was uitmuntend. Met grote aandacht werd deze beluisterd. Mevrouw Van Spronsen-Taal uit Goes sprak over emigratie vroeger en nu. Aan de hand van het boek: „De grote Stilte", liet zij zien welke strijd en ontberingen de vroegere pioniersgeslachten hadden te doorstaan. Wie nu emigreert heeft wel met moeilijkheden te kampen doch niet in vergelijking met die der voor geslachten. Deze hebben de weg ge baand. Spreekster wees echter ook op de geestelijke gevaren, die er kunnen zijn, als men gaat emigreren. Het koortje uit Goes zong onder lei ding en met begeleiding van Mejuf frouw de Mey weer op voortreffelijke wijze enige liederen. Ook de solonum mers werden zeer goed gezongen. De declamatie na de pauze, enkele verzen in het Afrikaans en een paar echte Zeeuwse stukjes vonden zichtbaar gro te bijval. Na gemeenschappelijk zingen was de morgen vergadering voorbij. Na de pauze werd er gemeenschappelijk met de leden van de C.B.T.B. verga derd in de Concertzaal. maand en voor gaskoeling 1% ct. per kg/maand. De materiaalhuur blijft 6 ct per kist en 3 ct per bushel en krat. Het sorteerloon op fruit wordt 1% ct. per kg voor partijen waarin min der dan 25 beneden de huishoud- kwaliteit voorkomt en voor partijen waarin 25 of méér beneden de huis- houdkwaliteit in voorkomt op 2 ct per kg. GUNSTIG JAAR. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. Lindenbergh, We meldinge, bleek, dat het afgelopen boekjaar een gunstig jaar is geweest voor veiling en telers de oogst voor het komende jaar ziet er trouwens ooi. goed uit, zei de voorzitter voor dien nog. Je ramp had grote invloed. Gebleken is, dat de veiling en pak- stations te klein zjjn. Uitbreiding is noodzakelijk. (Het pakstation 's-Hee- renhoek zal dan ook vergroot worden, zj gauw als toestemming van de N.S. is verkregen). De veiling telt thans 1034 leden, zo vernam de vergadering tenslotte. Namens de financiële commissie bracht de heer P. Rijk verslag uit. De gunstige resultaten: vervroegde af schrijvingen en een batig saldo van f 1716.15 stemden tot tevredenheid. De totale omzet van de veiling be draagt f 6.396.879.83. De balans sluitend op een totaal van f 1285.332.41 en de resultaten rekening op een totaal van f266.764.13 werden vastgesteld. Voor het komende boekjaar werden de percentages provisie voor de aan- voerveiling vastgesteld op 5 voor de leden en 7 voor gasten; voor de grote- en monsterveiling alsmede het administratie veilen op 3 voor de leden, 5 voor de gasten en 2 voor de boomgaarden. De contributie voor het komende boekjaar werd vastgesteld op f 1. De bestuursleden, de heren A. van der Poest Clement, Nisse; H. B. Plaar, Goes; A. J. v. d. Linde, Kloetinge en J. J. Lindenbergh te Wemeldinge werden herkozen. Het bestuur werd gemachtigd tot aankoop van emballage. In de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid tot opname van de Lombarts Calville in de lijst van te koelen producten. Geantwoord werd, dat de afzetcommissie hierover moet beslissen. Ook het gebrek aan en verkeerd gebruik van kisten kwam hier nog ter sprake. Het is heel moeilijk de kisten terug te /rijgen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo; Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veeleten het tempo van uw ingewanden tydelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 67 De Middelburgse Stadhuisverlichting MIDDELBURG, 15 Juni. Ruim 4000 (van de tien mille) is thans bij een voor de verlichting van het Mid delburgse Stadhuis. De Verlichtings commissie van V.V.V. is daar erg blij mee, maar., er moeten nog heel wat rukjes worden gegeven, wil binnen da vastgestelde tijd ook de nog ontbre kende/ 6000.op tafel liggen! Niette min: er zit schot in. in één week kwam er 674,50 bij. Door grote ei> kleine giften. Om met die laatste te begin nen: er waren er verrassende bij. Zo stuurde een volmaakt onbekende uit Chateauroux in Frankrijk een briefje met een zilverbon van 2,50. En de leden der Zangvereniging „De Volks stem" legden botje bij botje en brach ten het tot 5,Nieuwe beroeps groepen meldden zich en ëén ervan was bijzonder verheugend: de rechter lijke en administratieve ambtenaren ten Kantongerechte stortten 25,'t Was de eerste personeelsgroep -en dat belooft wat voor de toekomst! Ook de schilderpatroons kwamen over de brug met 50,en de maar uit enkele personen bestaande groep Middelburg se journalisten legden met elkaar 45,opzij. De gezamenlijke drukke rijen gaven 50,en tenslotte waren er heel wat afzonderlijke bedrijven, die de stad zo snel mogelijk een per manente Stadhuisverlichting toewens ten en daarvoor ook wat over hadden. De bedragen varieerden van 2,50 tot 10, Prof. R, Schippers sprak voor Gere/, predikanten over: (Van een speciale verslaggever) GOES, 15 Juni. Vandaag kwamen de Zeeuwse Gereformeerde predi kanten in conferentie bijeen in de Geref. Kerk, waar prof. dr R. Schippers te Amsterdam sprak over „De Gereformeerde zede en de pastorale practijk". „De.dominee heeft alles met de zede te maken, daar aan de herders niet alleen de zorg voor een goede belijdenis van de kinderen Gods is toever trouwd maar ook voor hun goede werken", aldus prof. Schippers. „Zij zullen er oog voor moeten hebben, dat in alles wat normatief is, wat geldt, toch verschuivingen optreden. Dit geldt zelfs voor de belijdenis: wij denken van daag anders over de overheidstaak dan onze voorouders, gezien art. 36 van de N.G.B.", zo zei prof. Schippers. „Het geldende van verschuiven", zo vervolgde de professor, „geldt speciaal voor de zeden. Deze staan niet uit drukkelijk in de Bijbel; zij worden ge boren èn uit het luisteren naar de Bij bel èn uit het leven naar de les der na tuur. Zo spreekt Paulus in 1 Cor. 11 over de hoofdtooi der vrouw en appel leert op het natuur-onderwijs. Die na tuurles komt ook van God; in Jesaja 28 staat dat God de boer de wijze van Ramp schiep vele landbouwproblemen MIDDELBURG, 15 Juni. De Zeeuwse C.B.T.B. heeft vandaag zijn jaar vergadering onder grote belangstelling gehouden. De morgen was gewijd aan de behandeling der diverse jaarverslagen, welke behalve het financiële verslag gunstig waren. De voorzitter, de heer C. de Putter, besprak in zijn openingswoord enkele actuele landbouwvraagstukken, maar wees vooral ook op de vele zegeningen des Heren in het afgelopen jaar. De vergadering, die in de Concert- en Gehoorzaal werd gehouden, werd door enige genodigden bij gewoond, o.w. loco-burgemeester J. W. Kögeler, dr ir C. W. C. van Beekom en ir J. van Hennik, resp. Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouwconsulent, als mede de heer P. M. Kenter namens de Stichting voor de Landbouw en de heer A. Alderlieste, die de Chr. Landarbeidersbond vertegenwoordigde. Voorzitter De Putter was van oor deel, dat het nieuwe Walcheren meer mogelijkheden biedt dan het oude Wal cheren. De herindeling der bedrijven is verbeterd, al zijn daarbij fouten ge maakt. De aanwezigheid van het voor beeldbedrijf, alsmede het bestaan van actieve landbouwcoöperaties en een moderne veiling duiden op een goed gedreven land- en tuinbouw. De voor zitter ging nader in op de vele met de ramp samenhangende problemen en bracht bijzonder dank aan de collega's in de niet-getroffen gebieden voor hun prachtige hulp. De normen der schade vergoeding, die al enkele maanden ge leden zijn vastgesteld, zijn nog altijd niet aan de getroffenen bekend ge maakt, hetgeen de heer De Putter niet erg sympathiek kon vinden. Wat de ontwikkeling der prijzen voor de diverse landbouwproducten be treft was hij van oordeel, dat zeer veel zal afhangen van de wereldpolitiek. Vorig jaar waren de opbrengsten en de prijzen (met uitzondering van de uien) over het algemeen goed. De integratie van de Europese landbouw heeft nog weinig positieve resultaten opgeleverd. Het Landbouwschap is vorige maand officieel met zijn arbeid begonnen. Provinciaal is de zaak echter nog niet geregeld, hetgeen toch wei zeer ge wenst is. DE FINANCIEN Nadat de secretaris, drs J. J. Knibbe, zijn jaarverslag had uitgebracht, lever de hij zijn financieel overzicht. Dit was niet erg rooskleurig. Eind vorig jaar was er een tekort van 1605,14, waar bij eigenlijk nog 4574,moet worden geteld wegens nog af te dragen con tributie aan het hoofdbestuur. Daarte genover was nog ruim 2000,contri butie van de afdelingen te vorderen. Het tekort is vooral veroorzaakt door de grote derving van de contributie der leden uit de rampgebieden. Het be stuur zal nagaan op welke wijze het tekort kan worden weggewerkt. Het verslag van de directeur van het Boekhoudbureau, de heer P. Marinis- sen getuigde van goede voortgang van het werk. Er was een overschot van 477,dat bij de reserve werd ge voegd, zodat deze nu bijna 3800, bedraagt. De positie is alleszins ge zond. Het ledental steeg met 32 tot 440, waarbij met name de afdeling Sint Philipsland werd genoemd, waarvan de leden en bloc naar het Boekhoud bureau overkwamen. De vorig jaar op gerichte afdeling verzekering bleek in een behoefte te voorzien. Op voorstel van de voorzitter ging de vergadering onder applaus accoord met de benoeming van de heer J. Bos selaar tot erelid van de Zeeuwse C.B. T.B. Ongeveer 20 jaar is hij bestuurs lid geweest. De heer Bosselaar dankte voor deze onderscheiding. TOESPRAKEN Wethouder Kögeler heeft daarna op de goede relaties tussen de C.B.T.B. en Middelburg gewezen, mede door de aanwezigheid van twee onderwijsin richtingen. Dr ir Van Beekom zei, dat het hem was opgevallen, dat tot heden nog geen boer, die door de sanering een groter bedrijf kreeg toegewezen of een bedrijf der Stichting Beheer Land bouwgronden kon pachten, een beroep deed op het Borgstellingsfonds voor de Landbouw voor de grote investeringen, die hij moet maken. Een bezoek aan sommige dier bedrijven leert, dat juist door gebrek aan kapitaal het werk niet volledig en goed kan geschieden. De heer Van Beekom stelde de vraag, of het niet juist zou zijn voor de genoemde bedrijven een speciale rege ling tot credietverlening in het leven te roepen. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heren Kenter, Alderlieste en G. Koole (namens de C.J.B.T.B.). De vergadering zond een telegram met wensen voor beterschap aan de heer A. Vingerling, districtsbestuurder van de Chr. Landarbeidersbond, die reeds ge ruime tijd ziek is. ploegen e.d. leert. En: de natuur leert het ons vandaag anders dan in de tijd van Paulus. De concrete uitwerking van de wet hangt bovendien niet al leen af van de tijd, ook van de plaats. Naar het gezegde: ,,'s-lands wijs, 's- lands eer." GEBOD NIET ABSOLUUT? Als vandaag de landsgrenzen (en de dorpsgrenzen) verschuiven, verschui ven ook de zeden. Is het gebod niet absoluut? Absoluut wil zeggen: in zich zelf rustend. Nu, de wet rust niet in zichzelf, maar moet leven; zodat onze vaders al onderscheid maakten tussen verschillende wijzen van gebruik van de wet. Hoezeer de gemeente behoefte heeft aan vaste zeden en de verschil len met anderen, tot een simpele for mule wil herleiden (wel of niet „ge zangen zingen" e.d.), de pastor moet de gemeente leren beseffen, dat de zede niet rechtstreeks op de Bijbel berust en daarom niet voor elke plaats en elke tijd hetzelfde geldt. Aan de andere kant: wij hebben een zede nodig om stijl in ons gemeen schapsleven te brengen. De christelijke vrijheid betekent niet het vroegere af kammen en maar de zede van een niet- christelijke groep nadoen. Als herders hebben wij hard de deugd van wijs heid nodig om hier te onderscheiden, het waardevolle te behouden en aan een innerlijke verdieping van de Ge ref. zede mee te werken", zo besloot prof. Schipper zijn referaat. REFERAAT DRS VERSCHOOR In de middagvergadering hield drs A. Verschoor te Vlissingen een cause rie over „De prediking als dienst des Woords". Spr. merkte op, dat wij het er theoretisch allen over eens zijn, dat wij het woord zelf aan het woord moe ten laten op dg preekstoel. Practisch komt dit niet steeds tot zijn recht, omdat de verleiding tot toe passelijke aanvullingen en psychologi sche verdunningen groot is. De tekst zelf is actueel en toepasselijk genoeg; ais dat Woord gebracht is, zijn er geen speciale tentakels meer nodig om de mensen te grijpen. De preek moet niets meer brengen dan de tekst; de preek is ongeveer een vertraagde film van de tekst. Daarom loopt elke schematiek van thema's en puntenverdeling het gevaar de tekst zelf te camoufleren. Dienaar-van-het-Woord-zijn wil niet zeggen, dat je je bedienen kunt van het Woord. Het evangelie behoeft niet interessant gemaakt te worden, het is zelf interessant, of liever: aangrijpend genoeg!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2