CHURCHILL EN EDEN NAAR AMERIKA VOOR OVERLEG ver 14 pagina's Brits-Chinese betrekkingen Diensttijd bij Koninkl. Landmacht komt op 18 maanden Verdedigingsverdrag voor Z.-O.-Azië belangrijkste punt Cultuurcrisis crisis van het humanisme Korea terug naar de V*N* Veiling Zuid-Bevelp^d vierde gouden jubileum Extra bijlage Z.L.M.-feesten Nu Genève op een mislukking is uitgelopen Tram maakt plaats voor de bus PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering besluit Geen wijziging bij de Koninkl. Marine; voor Koninkl. Luchtmacht voorlopig niet Slechts terugkeer tot Gods Woord kan uitkomst brengen Voorzitter J. Q. C. Lenshoek ridder in de Orde van Oranje Nassau >- Uitgave: Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 24*8 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2784; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2808 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 16 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruinlngen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. WASHINGTON, 15 Juni. De Britse premier Churchill en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zullen op 25 Juni in Washing ton aankomen om overleg te plegen met president Eisenhower en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Dit ge sprek tussen de beide staatshoofden kan gezien worden als een uit vloeisel van het mislukken der Geneefse conferentie. Het initiatief voor dit bezoek is reeds enige tijd geleden genomen door president Eisen hower. Er zal voor de besprekingen geen agenda worden opgesteld, doch Foster Dulles heeft al verklaard en dat lag voor de hand - te hopen, dat het bezoek van Churchill en Eden aan Washington de totstand koming van een collectie defensiesysteem in Zuid-Oost-Azië zal be vorderen. Er zouden echter geen besluiten genomen worden. Dulles dacht niet, dat er ook Franse vertegenwoordigers naar Washington zouden komen om .de besprekingen bij te wonen. Hij wees er echter op, dat men hier geen gevolgtrekkingen uit moest maken. Nu het er naar uitzag, zo zei Dulles, dat de conferentie van Geneve beëin digd of opgeschorst zou worden of wel licht op lager niveau gebracht, leek het een geschikt ogenblik voor een bijeen komst van de Britse en Amerikaanse leiders. Tevens legde Dulles er de na druk op, dat het een normaal bezoek betreft, dat niet werd ingegeven door een of andere noodtoestand. E.V.G. Dulles gaf op een vraag toe, dat misschien zou worden gesproken over alternatieven voor de E.V.G. Het zou wel zeer onwaarschijnlijk zijn, dat de zaak niet de aandacht der staatslieden zou hebben, nu in Frankrijk en Italië voorlopig weer geen kans bestaat, dat het verdrag spoedig zal worden goedgekeurd. De Amerikanen dreigen immers de militaire hulp aan beide landen te ver minderen, zo niet geheel stop te zetten. Dulles verklaarde daarover nog, dat het geen strafmaatregel zou zijn, in dien de landen, die de E.V.G. niet be- k achtigd hebben, eventueel geen mili taire hulp meer zouden krijgen. Hij voegde daaraan toe, dat de V.S. voor alles aandacht moeten schenken aan de toestanden in Europa, die de Ameri kaanse steun verdienen. GOEDE ONTVANGST Churchill heeft zelf in het Lager huis mededelingen gedaan over het bezoek. Hij zei met Eden enkele da gen in Washington te zullen blijven. Uit naam van de oppositie sprak de socialistische leider Attlee zijn vol doening uit over het bezoek. Hij zei te hopen, dat de besprekingen zou den leiden tot onderhandelingen met de Sowj et-Unie op het hoogste plan. Gok in Canada werd het bericht met instemming ontvangen. Het is zelfs niet onmogelijk, dat na hun be zoek aan Washington, Churchill en Eden naar Canada zullen gaan om met de Canadese leiders te confe reren. Uitwisseling diplomatieke missies GENEVE, 15 Juni. Er doen ge ruchten de ronde, dat Engeland en communistisch China binnenkort zul len overgaan tot het vestigen van di plomatieke missies in beide landen, Aan het hoofd van de missies zouden ambassadeurs komen- te staan. Enge land heeft in Peking thans een zaak gelastigde. Eden en Tsjou en Lai zou den hierover de laatste tijd hebben ge sproken. Uit Londen komt het bericht, dat Churchill in het Lagerhuis heeft ge zegd, dat er een verklaring over de uitwisseling van diplomatieke verte genwoordigers kan worden verwacht. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. De regering heeft besloten, de duur der eerste oefening te stellen op 18 maanden voor het gros der dienst plichtigen en op 21 maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid (thans is dit resp. 20 en 24 maanden). Omdat het sterkteverlies door verkorting der eerste oefeningsduur tot 1/8 beperkt moet blijven en de parate troepen tot 1 Augustus a.s. nog voor 2/8 gevormd worden door de laatste nog onder het oude op bouwsysteem opgeroepen lichtingsploeg ter sterkte van 1/3 van het jaarcontingent, kan de nieuwe regeling eerst ingaan voor de eerste lich tingsploeg, voor zover niet bestemd voor kader- en specialistische functies, die terstond onder het aanvullingssysteem is gevormd. Minister wil R.T.M. vergoeding geven Beslissing waarmee Schouwen-Duiveland gediend is 's-GRAVENKAGE, 15 Juni. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Verkeer en Waterstaat. Deze wijziging behelst een voorstel tot het verlenen van een vergoeding aan de R.T.M. inzake het beëindigen van de exploitatie van het tramverkeer op Schouwen-Duiveland. Volgens de toe lichting vormt de aanwezigheid van de trambaan een belangrijk obstakel voor een goede uitvoering der herverkave lingswerkzaamheden op het eiland. Het opheffen van de tram, hoewel momen teel niet direct noodzakelijk, wordt door de minister van eminent belang geacht. Getracht zal daarom worden de trambaan spoedig te doen verdwijnen en het vervoer op het eiland zal geheel met bussen dienen te geschieden. De R.T.M. wil meewerken, mits de schade, die wordt geleden, zal worden ver goed. Vergoed dient volgens de minister te worden: rollend materiaal, tegemoet koming afstaan consessie en de reeds uitgegeven herstelkosten. In totaal is hiermee een bedrag van 1.657.854,14 gpmoeid. Daar gaat af een bedrag voor door de R.T.M. te behouden activa en het terugbetalen van door het Rijk verleende renteloze voorschotten. Blijft per saldo door het Rijk te beta len: 678.113,35. Door het niet terugkeren van de tram kunnen besparingen bij de her verkaveling worden verkregen (niet aanleggen van duikers enz.) tot een bedrag van 420.000,De Rijkswa terstaat bespaart bovendien nog een bedrag van twee ton. Onder voorbehoud van goedkeu ring door het parlement is met de R.T.M. een overeenkomst getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn nog voor 1 Juli a.s. de benodigde auto bussen aan te schaffen. Dit is de lichtingsploeg 1953-1, die op 1 December 1954 met groot verlof zal worden gezonden. Met het oog echter op de komende internationale najaarsmanoeuvres, waarvoor het meest geoefende deel der dienst plichtigen niet kan worden gemist, kan deze lichtingsploeg eerst einde October a.s. in het genot van klein Pro/, dr ir H. van Riessen sprak voor Zeeuwse C.B.T.B. MIDDELBURG, 15 Juni. In de middagvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft prof. dr ir H. van Ries sen uit Delft een rede gehouden over het onderwerp „De maatschappij der toekomst", waarin hij een scherpe analyse gaf van de cultuurcrisis, waar in de wereld verkeert en waartegen over de christen zijn houding heeft te bepalen. Hij moet letten op de tekenen der tijden. Eén van die tekenen is de zich alom openbarende wetteloosheid, het nihilisme, dat heenwijst naar het naderende einde, waarin zich de anti christ openbaart. Dit nihilisme dringt diep door, aldus prof. Van Riessen, zowel in het per soonlijk- als in het gemeenschapsleven. Het is het beginsel van het verderf. Het draagt een totalitair en het wordt steeds radicaler. Het leven wordt vol komen ontwijd; de wetenschap en de techniek zijn de sterkste middelen om dat te bereiken. De relatie tussen God en wereld is er niet meer. De cultuurcrisis van onze tijd 'is, geestelijk gezien, de crisis van het hu manisme: God is dood. Nu is alles ge oorloofd. Normen zijn er niet meer. Het leven is zonder zin. De mens ver lost zichzelf. Prof. Van Riessen wees uitvoerig op de betekenis der Reformatie, die de vrijmaking bracht van de samenle- vingsveroanden. De Reformatie vond het numanisme tegenover zich met zijn osc .ouwing van de souvereine mens i zijn tot het uiterste doorgevoerd in- uaiisme. De vorige eeuw was - van het grote voorbeeld: de strijd i het oerwoud", van allen tegen al- i. En het kenmerkende van onze uw is de inkrimping van mens en menschap, de planning, de organi- en de bezetting van strategische en: de maatschappij moet lopen -en g .u s.oze machine. Het collec tie viert zijn triomfen. De mens heid is gevangen in het zekerheids- ideaal, waarbij voor God en Christus geen plaats meer bestaat en het gebed zinloos is geworden. BOUWEN EN ONTGINNEN Wat is de taak en de houding van de christen? Zijn opdracht is: bouwen en ontginnen. En uit het Woord van God leren wat gezag en wat vrijheid is en hoe die twee zich verhouden tot elkaar. Waarom zijn wij als christenen in Nederland zo krachteloos? Omdat wij, zo zei prof. Van Riessen, èn persoon lijk èn gemeenschappelijk niet meer leven uit het Woord Gods en teveel betekenis toekennen aan wat wij afge leide beginselen noemen. Slechts dan zullen wij individueel en gezamenlijk een antwoord kunnen geven op de cul tuurcrisis, indien wij terugkeren naar het Woord van onze God. SLOTWOORD Ds E. Durkstra, Ned. Herv. predi kant van 't Zand, heeft een slotwoord gesproken, waarin hij de nadruk legde op de kosmische betekenis van het verlossingswerk van Jezus Christus, een hoofdstuk, dat in prediking en the ologie veel te weinig aandacht krijgt. Wij vragen alleen maar hoe wij zalig worden, maar wij vergeten, dat de aar de èn haar volheid des Heren is en dat over deze wereld de belofte der ver lossing tot een nieuwe aarde ligt, waar de leeuw met het lam zal verkeren. Christus is óók scheppingsmiddelaar, want op deze aarde heeft niet alleen het bloed van Abel gevloeid, maar zij is ook gedrenkt met het bloed van Hem, Die door Zijn kruisdood op Gol gotha de ganse kosmos verloste. Na afloop der jaarvergadering heb ben enkele honderden een rijtoer over Walcheren gemaakt. In Domburg werd de tocht enige tijd onderbroken. verlof worden gesteld. Vervolgens zullen de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 19532, aan wie op 1 Februari 1955 groot verlof zal wor den verleend, einde November 1954 met klein verlof kunnen gaan, waar na iedere volgende lichtingsploeg eveneens na 18 maanden eerste oefe ning met klein verlof zal kunnen vertrekken, in afwachting van het 2 maanden later aan hen te geven groot verlof. Voor het kader en de specialisten van de liehtingsploegen 19532 en volgende zal vervolgens het klein ver lof met een duur van twee maan den na 21 maanden eerste oefening kunnen ingaan. De duur der eerste oefening bij de Koninklijke Marine blijft 21 maanden. Voor de Koninklijke Luchtmacht heeft een verkorting van de eerste oefeningsduur bezwaren, in het bij zonder in verband met de lange duur van opleiding voor vele speci alistische functies. Gelet echter op de duur der eerste oefening bij de andere krijgsmachtsdelen wordt overwogen ook bij de Koninklijke Luchtmacht tot enige verkorting van de eerste oefeningsduur te komen. De minister van Oorlog en van Marine heeft dit in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld. Besprekingen in Geneve mislukt GENEVE, 15 Juni. Een vooraan staand Westelijk afgevaardigde heeft vandaag na afloop van de vijftiende bijeenkomst over de Koreaanse kwes tie verklaard, dat de conferentie hele maal voorbij is. Een Amerikaans woordvoerder zei in antwoord op een vraag of er nog bij eenkomsten over Korea zullen worden gehouden: „Neen". Dit alles typeerde het teleurstellend verloop van de besprekingen van van daag. De Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken was met nieuwe voorstellen komen aandragen. In feite was er van enige nieuwigheid geen sprake en hadden de communisten hun oude eisen weer eens een nieuw jasje aangedaan. Maar schijn vermocht van daag niet te bedriegen. De communist wilde een heleboel, maar niet waar het juist op aankwam: Toezicht van de V.N. bij verkiezingen in het gehele land. De zestien niet-communistische landen, die aan de besprekingen hebben deelgenomen, gaven aan het eind van de dag een verklaring uit, waarin zjj hun besluit wereldkundig maken om de. V.N. verslag uit te brengen over de loop van de huidige conferentie. Dit betekent dus in feite dat het Westen niet meer tot praten bereid is en de zaak wordt terugver wezen naar de Ver. Naties. Twee compagnieën vaischermtroepen zijn Dinsdag per vliegtuig uit Dakar naar Tunesie vertrokken om deel te nemen aan operaties tegen benden, die overvallen hebben gepleegd op Franse boerderijen. Bij een plechtigheid in het kasteel van Windsor is Sir Winston Churchill Maandag door Koningin Elizabeth n van Engeland geïnstalleerd tot Riddef in de Orde van de Kouseband. We zien hier een telefoto van Churchill in de processie op weg naar d« kapel. Feestelijke bijeenkomst te Goes GOES, 15 Juni. Met een algemene vergadering, een koffiemaaltijd, een druk bezochte receptie en een diner aan het slot heeft de veilingvereniging „Zuid Beveland" vandaag het gouden jubileum gevierd. Tal van autoriteiten onder wie de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot eq mr W. C. ten Kate, de burgemeester van Goes, kwamen hun gelukwensen aanbieden. Des ochtends vond de huishoudelijke vergadering plaats. Des middags begon om drie uur de receptie, die door de voorzitter de heer J. Q. C. Lenshoek werd geopend met een historisch over zicht over de groei van de veiling in deze halve eeuw. Aangezien wij reeds in een artikel in ons blad van Dinsdag uitvoerig de ontwikkeling hebben ge-j schetst, kunnen wij hierover kort zijn. In het slot van zijn redevoering consta teerde de heer Lenshoek, dat men te vreden kan zijn over hetgeen in de af gelopen vijftig jaar is bereikt. Men heeft voortgebouwd op de fundamen ten, die de pioniers in 1904 hebben ge legd. „Moge", aldus de heer Lenshoek, „het opgroeiend geslacht hierop blij ven voortbouwen. Moge het blijven streven naar een steeds volmaakter veilingsvereniging, die tot een zegen kan zijn voor onze fruitcultuur. Pas dan zal het bestuur geleidelijk aan de zaken aan de jongere generatie overgeven. Gezien echter de liefheb berij bij de jongeren voor de fruit cultuur meende spreker, dat de op bouw van het veilingbedrijf zich ver der in gunstige zin ontwikkelen zal. „Vijftig jaren van werken liggen achter ons. Met de steun van U allen gaan wij de toekomst hoopvol tege moet" zo besloot de heer Lenshoek zijn toespraak. VERRASSING Hierna kwam de heer Lenshoek met een verrassing. De heer van der Poest Clement uit Nisse, reeds vanaf 1909 In enkele regels melden wij nog DAT Oosterland de eer ste gemeente op Schouwen en Duiveland is, die na de ramp met de nieuwbouw is begonnen. Aan de firma Schoonewil en Jonker te Alkmaar is de bouw van 46 woningen en twee winkels met bijkomende werken ge gund voor de som van f 555.830. In dit bedrag is volgens de gangbare rege ling f76.500 begrepen voor aantrekking van vreemde arbeiders. Met de bouw is inmiddels een maakt. aanvang ge- DAT de voorzitter van het bestuur der Visserijen op de Schelde en de Zeeuwse stro men, mr H. van der Beke Callenfels uit Middelburg, die zoals we reeds meldden op 1 Juli a.s. 25 jaar in deze functie werkzaam is, op die dag op de Yersekse bank, op de plaats waar vroeger „De Ramses" lag, zal recipiëren. Hoogstwaarschijnlijk zal hiertoe „De Zwaluw" wor den ingericht. Voor de aan- en afvoer van gasten en ge nodigden zullen drie politie- vaartuigen zorg dragen. DAT de oudste leerlingen der Chr. School te Kapelle gisteren een uitstapje heb ben gemaakt naar het die renpark in Tilburg en de Efteling te Kaatsheuvel. DAT de Bond van Chr. Bakkerspatroons op 22 Juli de algemene vergadering hoopt te houden in „Het Schuttershof" te Middel burg. Terwijl de bakkers de bondszaken zullen beharti gen, zullen hun vrouwen een bezoek brengen aan Mi niatuur Walcheren. DAT de heer H. Hofman te Middelburg te Arnhem is geslaagd voor het examen adspirant electrotechnisch opzichter. Voor electrotech nisch tekenaar slaagde de nisch tekenaar slaagde dhr P. Fruytier te Vlissingen. bestuurslid, kreeg een ere-penning •aangeboden en de heer C. Njjsse, dié vanaf 1919 deel van het bestuur uit* maakt mocht een fraai schilderij van Veere in ontvangst nemen. De direc teur der veiling, de heer J. C. Corne- lisse werd verrast met een schilderij van de Brabantse vennen. Vele toespraken volgden. Namens de afdeling Tuinbouw en Tuinbouwonder* wijs van de Directie van de Landbouw bood de directeur van de Tuinbouw, ijf F. W. Honig zijn gelukwensen aan. Ooft het Centraal Bureau v. d. Tuinbouw veilingen kwam met een gelukwens eq burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes sprak zijn blijdschap uit over da groei van de veiling, die immers ooft de groei van Goes betekent. Namens de provinciale commissie van veilingen sprak de heer P. J. J. Dekker uit We- meldinge. Ir Van Hennik de Rijkstuin- bouwconsulent en ook de Goese Stati onschef voegden hun gelukwensen hieraan toe. Tenslotte sprak de heer S. K. Phaff namens de Plantenziekten- kundige Dienst. KON. ONDERSCHEIDING In de namiddag heeft de Commissa ris der Koningin in Zeeland tijdens een diner, waaraan vele genodigden aan zaten, de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, medegedeeld, dat het de Ko ningin heeft behaagd hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden de heer Lenshoek daarna door jhr de Casembroot op de borst gespeld. Ook de burgemeester van Goes kwam met een onderscheiding aandra gen en wel de hoogste onderscheiding van de gemeente Goes, de gouden leg penning bestemd voor d» jubilerende veiling. (Zie voor verslag der morgenverga dering pag. 2). DE BILT ZEGT: Minder zonnig DE BILT, 15 Juni. Vanuit het Westen toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.17 u., onder 21.05 u. Maan op 22.07 u., onder 4.49 u. Hoogwater Donderdag' 17 Juni: Vlissingen: 2.26 u. 1.87 m., 14.45 u. 1.90 m. Terneuzen: 2.50 u. 2.07 m., 15.14 u. 2.10 m. Wemeldinge: 4.11 u. 1.62 m., 16.33 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.58 u. 1.36 m., 16.20 u. 1.37 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1