.VAnOAAqJ) CONFERENTIE VAN GENÊVE SPOEDIG TEN EINDE? Veingingsraad komt bijeen KONINGIN EN PRINSES OP TELEVISIESCHERM De heer Tilanus waarschuwt tegen splinterpartijen ver Beits voorstel om het gesprek over Indo-China op te schorten ingediend Zelfs Eden schijnt bereid de moed op te geven Churchill Ridder van de Kouseband Bus met toeristen verongelukt Staking onder Ambonnezen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mendes France waagt een kans Goede ontvangst in geheel Europa Installatie adviescommissie beroepsgoederenvervoer Krachtig beleid op woningbouw gebied nodig Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. 90, Tel. 2488 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2485. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2807 fbonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 15 JUNI 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Biirgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Aunaland; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. komen in Middelburg de leden van de Chr. Boeren en Tuinders- bond in Zeeland bijeen. De Bond houdt op die dag de jaarverga dering. Tezelfder tijd komen de Chr. Boerinnen eveneens voor hui jaarlijkse bijeenkomst in Middel burg samen. GENEVE, 14 Juni. Zelfs de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, schijnt nu de regeringscrisis in Frankrijk een feit is, bereid het gesprek over Indo-China op de Geneefse conferentie voorlopig maar te laten rusten. Eden zou vandaag tijdens de geheime besprekingen hebben voorge steld, dat indien er op de volgende bijeenkomst, die bepaald werd op Woensdag, geen vorderingen worden gemaakt, de besprekingen op te schorten. Men zou, zo zei Eden, geen besprekingen meer moeten hou den, voordat de vertegenwoordigers van het opperbevel van de twee strijdende partijen, die nu onderhandelen, hun werk hebben beëindigd en verslag hiervan hebben uitgebracht. De kans, dat de conferentie van Geneve als een nachtkaars uitgaat en dat het heel wat moeite zal kosten om het vlammetje naderhand toch weer te laten branden, is nu groter dan tevoren. LONDEN, 14 Juni. Bij een plech tigheid in het kasteel van Windsor heeft Koningin Elizabeth Sir Winston Churchill geïnstalleerd als Ridder in de Orde van de Kouseband. In aan wezigheid van de Hertog van Edin burgh, koningin-moeder Elizabeth, de hertog van Gloucester en tal van hoog waardigheidsbekleders en leden van de orde gespte de vorstin als hoofd van de Orde de premier de blauwe fluwelen kouseband om, waarop in goud het devies „Honi soit qui mal y pense" is geborduurd. Ruim een jaar geleden had de ko ningin sir Winston de orde verleend en hem de bijbehorende -versierselen overhandigd. De installatie werd ech ter uitgesteld tot na de terugkeer van het koninklijk paar van de reis door het Gemenebest. Eden had in de morgenuren al een bespreking met Molotof gehad. De Russische minister kwam zijn Britse collega daartoe in diens woning opzoe ken. Een feit is, dat Bidault, die mo menteel in verband met de crisis in Parijs verblijft, geen enkele volmacht heeft. De Franse delegatie te Geneve staat nu onder leiding van de ambas sadeur van Frankrijk in Zwitserland. ALLEMAAL SCHIJN De eerste berichten uit de geheime besprekingen over Indo-China, die vanmiddag werden voortgezet waren nogal hoopgevend. Molotof zou nogal mild gestemd zijn geweest en op en kele punten duidelijke toegevingen hebben gedaan, met name op het punt van het veto-recht in de commissie, die toezicht moet houden tijdens een be stand in Indo-China. Maar wat bleek: Molotof kon dit doen, omdat hij ander zijds vasthield aan een commissie, die voor de helft uit communistische en voor de andere helft uit niet-commu- nistische landen zou bestaan. Gevolg: Hoe kan men ooit besluiten nemen? Toen dit allemaal duidelijk was werd Molotof gevraagd tot de orde van de dag over te gaan en aan de orde te stellen de aanwezigheid van Vietminh-troepen in Laos en Cam bodja. PARIJS, 14 Juni. Pierre Mendes Fiunce heeft vanmorgen de uitnodi ging van president Coty om te trach ten een nieuwe regering te vormen, aanvaard. Hij is links-radicaal en voor standers van nauwere economische be trekkingen met Engeland. Hij heeft dikwijls aangedrongen op beëindiging van de oorlog in Indo- China en ook heeft hij veel critiek ge leverd op het beleid van minister Bi- daalt op de Geneefse conferentie. Men is van mening, dat Mendes France niet veel kans heeft om de 314 stemmen die nodig zijn om hem pre mier te maken, te halen. Vermoedelijk zal de stemming Donderdag plaats vinden. Tegenover de journalisten heeft de formateur verklaard, dat zijn poli tiek ten aanzien van het Indochinese vraagstuk precies het tegenoverge stelde van capitulatie zou zijn. Hij vond, dat het parlement een con creet plan moest worden voorgelegd ter oplossing van het probleem. Zijn program zou er op gericht zijn de be sprekingen te Geneve voort te zet ten. Hij sprak tenslotte als zijn me ning uit, dat er in Geneve een op lossing te vinden moet zijn, die in zekere mate overeenkomt met het geen het Franse volk wenst. Dat zal dan ook gebeuren, maar niet voor Woensdag als men weer (en wel licht voor de laatste maal) bijeenkomt. Vandaag (Dinsdag) wordt weer een vergadering gehouden over het Kore aanse probleem, dat toch ook al zo vast zit als een muur. NEW YORK, 14 Juni. De Veilig heidsraad zal Woensdag bijeen komen om opnieuw het verzoek van Thailand in overweging te nemen om een groep waarnemers naar de grens vén dit land met Indo-China te zenden. De raad is bijeengeroepen door de Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, die deze maand voorzitter is. De afvaardiging van Thailand had hierom verzocht. De raad nam het verzoek van Thai land om waarnemers naar zijn grens met Indo-China te zenden op 3 Juni voor het eerst in studie en ging toen uiteen met dien verstande, dat de voor zitter bij het bepalen van een datum van hervatting van het debat, reke ning zou houden met de ontwikkelin gen in Geneve. „Een feest ver van huis" HILVERSUM, 14 Juni. - Ko ningin Juliana, vergezeld door Prin ses Margriet, heeft Maandagmid dag de speeltuin Oud-Naarden be zocht om aanwezig te zijn bij het televisieprorgamma ,,Een feest ver van huis", dat de Nederlandse te levisiestichting heeft uitgezonden als haar aandeel in de eurovisiereeks. De Koningin kwam ter plaatse aan voordat de uitzending begon en werd begroet door de heer J. B. Broeks, pro grammacommissaris van de Neder landse Radio-Unie en door enkele be stuursleden van de Stichting Oecume nische hulp aan kerken en vluchtelin gen. Deze stichting had er voor zorg gedragen dat ruim honderd vluchtelin- Zeven personen licht gewond INNSBRUCK, 14 Juni. Op de weg van Wörgl naar Kufstein bij Innsbrück is vandaag een bus met 30 Nederlandse vacantiegangers over de kop geslagen. Zeven inzittenden Hepen daarbij lichte verwondingen op. Volgens de politie probeerde de bus een vrachtwagen met oplegger in te halen. Hierbij week de bus van de weg af, viel van de twee meter hoge berm en kwam ondersteboven te liggen. De zeven gewonden werden in een zie kenhuis behandeld en konden later vertrekken. Een andere bus heeft de vacantiegangers naar Innsbruck ge bracht. Naar vernomen wordt zou het hier een groep toeristen betreffen van de Spoorwegreisvereniging, doch de persdienst van N.S. kon dit bericht nog niet bevestigen. De Nederlandse schaakkampioen Donner, leidt nog steeds in het Zöne- scaaaktournooi, dat wordt gehouden te München. In de achtste ronde leed hif zijn eerste nederlaag tegen de Spanjaard Toran. Toran en de Duitse schaker Fuderer volgen Donner met weinig verschil o de ranglijst, doch de Nederlander heeft de leiding nog in handen. Donner (links) in zijn spel tegen Toran, dat hij verloor. getjes die thans enkele maanden va- cantie in ons idoorbrengen, aan dit feest deelnamgSJ. Zowel de Koningin als de Prinses toonde zich vol belangstelling en kwa men meermalen tijdens de uitzending „in het beeld". Zo toonden de televisie camera's de Koningin en de PrinSss druk in actie met het uitreiken van speciaal voor deze gelegenheid be drukte shawls, waarvan elk kind er één ter herinnering meekreeg. Na afloop van de uitzending liet de Koningin verscheidene medewerkers van de televisie aan zich voorstellen. Omstreeks kwart over zes vertrok zij weer naar het paleis Soestdijk. GOEDE ONTVANGST Deze Nederlandse uitzending, waaraan door het koninklijk bezoek bijzonder luister was verleend, is in het buitenland goed ontvangen. Spoedig na de uitzending had men in Oud-Naarden het eurovisiecen trum Rijssel aan de telefoon, dat me dedeelde dat uit alle Europese lan den een uitstekende ontvangst werd gemeld, waaraan een speciale geluk wens van Italiaanse zijde werd toe gevoegd. Wat de uitzending zelf be treft: het zonnetje zorgde onver wacht voor goed licht, maar de wind blies veel te hard, zodat de voorge nomen kabelopstijging van Boes mans' ballon in de aanvang van de uitzending niet door kon gaan. Daar door moest het programma wat wor den gewijzigd, maar aan het slot steeg de ballon toch op, al ging het niet gemakkelijk. Het was voordien voor de vele vrijwilligers ook niet gemakkelijk geweest het gevaarte op de grond te houden. DEN HAAG, 14 Juni. Ongeveer tweehonderd van de vierhonderdvijftig Ambonnezen uit het woonoord Lunet ten bij Vught, die werken bij bedrijven in en om Den Bosch, zijn vanochtend niet aan het werk gegaan. Zij zijn het niet eens met de nieuwe Rijksbijdrage regeling, die de regering vorige maand heeft vastgesteld. De Ambonnese werk nemers genieten van Rijkswege vrije huisvesting, voeding, geneeskundige verzorging enz. Volgens een regeling die bjj hun aankomst in Nederland al was ingevoerd, moesten zij zestig pro cent van hun verdiensten terugbeta len. Mede door het feit dat enkele werkgevers destijds weigerden opgave te doen van de verdiensten van de Ambonnese werknemers kon deze 're geling in het woonoord Lunetten niet worden toegepast. Nu is onlangs een nieuwe regeling vastgesteld, die voor de desbetreffende Ambonnezen gunsti ger is dan de oude. Van Overheids- zijde werd er op aangedrongen, dat deze nu ook inderdaad zal worden toe gepast, maar het merendeel van de werknemers in Lunetten ging daar niet mee accoord. Het districtscommissariaat van de Ambonnezenzorg in Den Bosch deelde mee, dat de leidende Ambonnezen in ons land de nieuwe regeling zeer bil lijk vinden en invoering ervan propa geren. LEEUWARDEN, 14 Juni. De Leeuwardense doktoren hebben heden ochtend om 9 uur het volgende com munique uitgegeven: De Friese twee ling maakt het naar omstandigheden redelijk wel. De meisjes hebben een rustige nacht gehad en Folk je lachte de zusters reeds toe. MIDDELBURG, 14 Juni. Naar wjj vernemen zal de Rijksinspecteur van het Verkeer in Zeeland Woensdagmid dag a.s. de „distriets-adviescommissie voor het vervoer van goederen tegen vergoeding" in Middelburg installeren. Deze commissie een uitvloeisel van de wet autovervoer goederen en van de wet goederenvervoer te water, die enkele maanden geleden in werking zijn getreden zal hem adviseren om trent de in genoemde wetten nader omschreven soorten van aanvragen. De adviescommissie zal uit 16 personen bestaan, van wie 10 werkgevers en 6 vertegenwoordigers der werknemers organisaties. Voor het wegvervoer ne men zitting de heren A. C. Caljouw, Veere; J. den Herder, Goes; C. Kars, Middelburg en J. M. Krijnse Locker, Dreischor, allen namens de NOB Weg transport, alsmede C. Oreel, Vlissingen, namens de Prot. Chr. Beroepsgoede- renvervoerders. Voor de binnenscheep vaart hebben zitting de heren J. H. Roose, Goes en W. A. Wieland, Ter- neuzen, beiden namens het N.B.B.; D. de Jong, Terneuzen, voor de C.B.R.B. en W. Verhey en J. Leunis, beiden Terneuzen, namens de S.N.P.B. Voor de werknemersorganisaties op het ge bied van weg- en watervervoer komen in de adviescommissie de heren J. L. Pantus, Eindhoven; H. de Wilde, Rot terdam; J. J. v. d. Linden, Rotterdam; P. Landstra, Dordrecht; C. Braspen ning, Sprang en J. H. Berghout, Rot terdam. De commissie heeft de gehele provincie Zeeland tot haar werkter rein. Een grote Amerikaanse vliegtuigfabriek kan voortaan zo werd bekend gemaakt haar leveringen in kratten verzenden. „Niet* bijzonders", zult U misschien zeggen, „er zijn vele fabrieken, die bestellingen leveren in kratten^ Anders wordt het, wanneer men weet, dat ook voortaan de vliegtuigen ill kisten kunnen worden geleverd. De USAF B 61 Martin Matador bommen werpers bestuurbaar vanaf de grond kunnen, verpakt in zeven, water dichte kratten, per schip naar het land van bestemming worden vervoer waar ze gemakkelijk kunnen worden geassembleerd. Tot nu toe werd el» vliegtuig in zijn geheel gefabriceerd en afgeleverd, ook wanneer dit ver scheept moest worden. Het is duidelijk, dat het vliegtuig, dat als „vracht goed" wordt verzonden, veel minder ruimte inneemt, hetgeen lagere ver? zendkosten betekent. Men verwacht dat van de nieuwe vinding veel gebrul! zal worden gemaakt. C.H. U.-voorzitter sprak in Zierikzee ZIERIKZEE, 14 Juni. Voor de afdeling Zierikzee van de C.H.U. sprak hedenavond in de grote bovenzaal van „Het Huis van Nassau" de partij voorzitter, de heer H. W. Tilanus, over het onderwerp „De gemeenteraad» verkiezing van Chr. Historisch standpunt bezien". De heer Tilanus begon mef er aan te herinneren hoe hij ongeveer 35 jaar geleden voor het eerst Üj Zierikzee sprak en daarna nog enkele malen. Telkens was er een ander groot probleem dat in het middelpunt der belangstelling stond. O.a. het algemeen kiesrecht, sociale vraagstukken, de financiële gelijkstelling bij het onderw$h de kwestie van de ontwapening (de eenzijdige ontwapening, zoals hij zeide) en het nationaal-socialisme en de vraag die ook nu weer wordt gesteld, of dé confessionele partijen recht van bestaan hebben. Thans gaat het om de verkiezing van de raad, die volgens de grondwet aan het hoofd van een gemeente staat en die in zekere zin belangrijker is dan de kamer- of statenverkiezing. Gezien de verspreide strooibiljetten merkte spr. op, dat er in Zierikzee ook „kanker- partijen" zijn, in wier reclame hij niet veel constructiefs heeft gelezen. Hij merkte hier tegenover op, dat het niet gemakkelijk is, maar dat men moet opbouwen en de grote lijnen moet aanschouwen. In Zierikzee zijn de problemen extra groot als gevolg van de watersnood, vooral wat de woonruimte betreft. Doch ziende wat ons volk reeds heeft gepresteerd na de tweede wereldoor log en na de ramp, moet men ook hier gestadig doorwerken in Gods kracht. Ook moet men de raadsverkiezing zien in het licht van het grote wereldge beuren (de strijd in Indo-China, de dreiging van het communisme enz.), zich bezinnen op diepere beginselen en als Christen zijn plaats weten. **1 In enkele regels melden wij nog DAT Yerseke sinds giste ren 5000 inwoners telt. Het gezin G. J. Lindenberg-Po- ley werd gisteren namelijk verblijdt met de geboorte van een zoon en deze jong geborene maakte precies de 5000 vol. B. en W. waren dermate verheugd, dat ze het knaapje hebben verrijkt met een spaarbankboekje van 50,— DAT nu we toch met getallen bezig zijn de Yersekse oesterkwekers 500. 000 pannen hebben aange kocht om de verliezen aan te vullen, die door de vorst werden geleden. DAT met ingang van gis teren de export van Neder landse tomaten naar België tijdelijk is stopgezet. Deze export ondervond de laatste tijd toch reeds moeilijkhe den door hoge exportheffin gen. DAT het Mannenkoor Maandag 21 Juni a.s. des avonds om 6 u. voor de N.C.R.V.-microfoon een concert zal geven. DAT gisteren na een ver blijf van vijf weken op de Waddenzee, een wéék vroe ger dan oorspronkelijk in de in Brussel, waar hij voor za ken moest zijn, niet voor de wind is gegaan. Zijn auto werd, toen hij even stop hield om de weg te zoeken, Middelburgse nameiyk aan de achterzijde in elkaar geramd. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De schade be draagt ongeveer 1700. DAT wegens het maken van de onderbouw van de Bonzijbrug te Wemeldinge bedoeling lag, de Zeeuwss het kanaalpeil op het Ka - naai door Zuid-Beveland vandaag en morgen, of zo veel korter als mogelijk of langer dan nodig zal blijken te zijn, zal zijn verlaagd tot 0.90 m. N.A.P. mosselkwekersvloot in de thuishaven is teruggekeerd. Een uiterst slechte mossel zaadvisserij-campagne is hiermee achter de rug. Het gaat de kwekers dus niet voor de wind. DAT het ook de heer W. v.d. Broek uit Goes gisteren DAT de Amerikaanse am bassade voornemens is op enkele plaatsen op Schou wen en Duiveland open luchtvoorstellingen te geven, die beogen de kennis van Amerika te vergroten en het wederzijdse begrip en de vriendschap tussen beide landen te verstevigen. DAT het bordes van het stadhuis te Brouwershaven, dat op 1 Februari 1953 bij de ramp ernstig werd be schadigd onder leiding van Monumentenzorg en mede door de hulp van het adop terende Voorburg is her steld. Het is het eerste van een reeks „monumenten", die op Schouwen en Duive land zijn verwoest, dat is hersteld. In het bordes zal een gedenkplaat worden aangebracht, die aan de ver woesting en het herstel her innert. In oude gemeenten als Zierikzee ig een krachtig beleid op het gebied van de woningbouw nodig en moet het ge meentebestuur een scherp oog hebben voor misstanden, die in de loop de? tijden geleidelijk gegroeid zijn en hier tegen radicaal optreden. Hierna besprak hij de zware lasten waaronder ons volk gebukt gaat al% gevolg van de grote militaire opbouw en van de watersnoodramp. Daarom moet men de raadsverkiezing ook zien in het licht van de nationale toestand Al wil men soms veel, vaak kan men het niet. Het volk wordt het beste ge diend door samenwerking maar met door het opwekken van politieke span ningen. In het bijzonder besprak de heer Ti lanus nog het ontstaan van de P.v.d.A. en de doorbraakgedachte. En in ver band hiermede het mandement van de bisschoppen van 31 Mei j.l. Hij prees ons volk gelukkig als zijnde een gods dienstig volk, dat heel diep voelt. GoiJ willende dienen op elk terrein van het leven, dus ook op het staatkundige. Daarom hoopte hij, dat ook in Zierik zee mannen in de raad zullen komen, die hun knieën voor God willen bui gen. Hij wekte zijn gehoor dan ook op bij deze verkiezing op te komen voor de C.H.-beginselen en deze door te ge ven aan anderen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten twee der aan wezigen gebruik. Bij de beantwoor ding daarvan ging de heer Tilanus nog dieper in op de acht ingediende candidatenlijsten en de verspreide verkiezingspamfletten. Hij waar schuwde vooral tegen het stemmen op de drie kleine oppositie-partijen, daar de kans bestaat, dat de hierop uitgebrachte stemmen verloren zul len gaan en uiteindelijk ten goede komen aan de grootste partijen. Over de samenvoeging der ge meenten merkte hij op, dat de C.H.U. hier in het algemeen niet voor is. DE BILT ZEGT: Warmer DE BILT, 14 Juni. Droog en aan vankelijk zonnig maar later vanuit het Westen toenemende bewolking. Zwak ke tot "matige Zuidwestelijke wind, warmer. Hoogwater Woensdag 16 Juni: Vlissingen: 1.45 u. 1.83 m., 14.09 u. 1.93 m. Terneuzen: 2.09 u. 20.2 m., 14.37 u. 2.12 m. Wemeldinge: 3.29 u. 1.57 m„ 15.53 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.15 u. 1.32 m., 15.42 u. 1.41 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1