WAALWIJK en MAASTRICHT Tweede Kamer maakt geen jacht met de Jachtwet Leesl het Zeeuwsch Dagblad Visdag tl fori 199* De jagers en landbouwdeskundigen kunnen hun hart ophalen CHIC jaarvergadering - N.C.K.V. Diergeneeskundewet aangenomen Jaarvergadering E.H.B.O. B.N.CXP* vraagt verho ging tegemoetkoming ziektekostenregeling* DE GROOTSTE WONINGINRICHTING VAN NEDERLAND J, GROTESTRAAT 299 TEL. 2513 ST. JAC0BSSTRAAT 4 TEL. 4364 Vlissingen Burgerlijke Stand. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 Twaalf amendementen ingediend (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Het laatste woord over de nieuwe jachtwet, die minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer moest verdedigen, is nog niet gesproken. De bewindsman moet nog aan het woord komen, maar reeds nu weet hij dat er rekening gehouden moet worden met 13 amendementen. En het is reeds zeker dat er nog andere voorsteilen tot wijziging van dit wetsvoorstel sul len volgen. De Kamer jacht zich niet om dit ontwerp er door te slepen. En dat is reeds een bewijs, dat deze nieuwe jachtwet niet van belang ontbloot is. Vergeleken bfl de oude jachtwet, die dateert van 1923, zijn trouwens een groot aantal wijzigin gen aangebracht, waarbij er van uitgegaan is, dat men niet uitsluitend rekening moet houden met de belangen van de landbouw, maar ook met de belangen van de natuurbescherming en van de jagers. De jagers en de landbouwdeskundigen in de Tweede Kamer kunnen dus hun hart ophalen. Zes belangrijke uitgangspunten heeft dit wetsontwerp. In de eerste "plaats wordt dus gedacht aan de belangen van de landbouw. Zo is er een procedure ont worpen voor vergoeding van schade door wild, desgewenst na bemiddeling van de wildsehadecommisgie. Evenals in de oude wet blijft het genot van jacht bij de eige naar en de gebruiker van de grond. Er zijn echter een paar zeer belangrijke be perkende bepalingen. Zij hebben betrek king op het voor lange tijd verpachten .an de jacht en op het invoeren van ge sloten jachtvelden van 40 of meer ha. .uierdoor worden zeer veel gewone boe- ren-grondgebruikers, die over een be perkt grondoppervlak beschikken uitge sloten van jacht op eigen grond. Het wetsontwerp regelt ook de bescherming van de wildsoorten, voor zover dit ver enigbaar is met de belangen van de land bouw. Dit geschiedt door de mogelijkheid te scheppen de uitgifte van jachtvergun ningen te beperken en door het maken van afgeronde en onder deskundige toe zicht staande jachtvelden, waardoor te vens een betere grondslag voor een scha de vergoedingsplicht wordt verkregen. In de derde plaats komt er een Jachtfonds, dat wetenschappelijke onderzoekingen zal doen, waarbij gelet zal worden op het in standhouden van onschadelijk wild. Ver der voorziet dit ontwerp in een inten sievere bestrijding van de stroperij, door verzwaring van de strafsancties en door een zwaardere controle op het vervoer van en de handel in onrechtmatig wild. De bestaande eendenkooien zullen geregistreerd worden en de houders van deze kooien zullen ieder jaar opnieuw erkenning moeten vragen. Oprichting van nieuwe eendenkooien wordt verboden. En tenslotte komt er een Jachtraad, die de Overheid zal adviseren bij de uitvoe ring van deze wet. De voorzitter van deze raad, die uit vijftien leden zal be staan, wordt door de minister benoemd. Verder benoemen de landbouworganisa ties, de organisaties op het gebied van de bosbouw, de natuurbescherming, het jacht- en eendenkooibedrijf een aantal vertegenwoordigers. De leden van het oachtfonde worden door de minister be noemd, na overleg met de betrokken or ganisaties. HET RECHT OP JACHT. Het was de heer Vondeling (arb.), die met enkele principiële bezwaren tegen dït ontwerp voor de dag kwam. In de perste plaats wenste hij een publiekrech telijke orgaan voor de jacht: een jacht- of wildschap. De heer Den Hartog (VVD) kwam met Zeven amendementen. Zo wil hij de be paling van de tijdstippen van opening en sluiting van de jacht op niet schade lijk wild te doen plaatsvinden in overleg met de Jachtraad. En ook vindt'hij het onjuist, dat er in de schemering gejaagd kan worden. Daarom geen jacht geduren de het uur voor- en zonsondergang, voor zover de landbouwbelangen dit tenmin ste inbgelijk maken. Het kooirecht vindt de heer Den Hartog een zakelijk recht. Het is niet juist, dat de kooikers erkend moeten worden. Registratie alleen is vol doende. En de heer van Koeverden (KV P) vraagt in zijn amendementen om een jachtacte alleen te weigeren als misbruik kan worden aangenomen. Hij wil even eens de gesloten jachtvelden niet kleiner dan 10 ha doen zijn. Dat is 30 ha min der dan minister Mansholt voorstelt. De ze gedachte is nog niet vervat in een amendement. Dit zal wel gebeuren en dan is het interessant te vernemen hoe de houding van de heer Vondeling (arb.) zal zijn. Deze wenst wel een jachtgenot aan de verbruiker te geven, maar an derszij ds houdt hij vast aan de 40 ha, zo dat alleen de grote gebruikers van dit genot zullen kunnen profiteren. Hoewel er dus zakelijke critiek genoeg heeft dit wetsontwerp weinig princi piële tegenkanting ondervonden. Een stemmig waren de heren Den Hartog (V VD>, de Ruiter (CH), Biewenga (AR), Lemaire (KNP) en Engelbertink (KNP) in hun oordeel, dat de kooikers niet er kend behoeven te worden. De heer de Ruiter (CH) was ook niet enthousiast over de grootte van de ge sloten Jachtvelden. Hfj was bevreesd, dat de hoeveelheid schadelijk wild daar door zal toenemen. Uit jagersoogpunt Is deze regeling ideaal, maar niet voor de landbouwers, zo zeide hij. De landbouw stond bij hem boven aan. „Het is een wonder dat de boeren geen stropers zijn". Daarom bepleitte de heer de Ruiter de gedachte om die landbouwers financieel te steunen, die hun grond tegen schade lijk wild moeten beschermen. Dit zou kunnen door de prijs van de jachtacte - voorgesteld wordt f 5.- te verhogen, want dit bedrag vindt hl) belachelijk laag. De heer Biewenga (AR) voelde er veel voor om de wildschadecommissie - die de schade moeten taxeren - af te schaffen. De schadeveroorzaker zal vaak moeilijk op te sporen zijn en daar om kan beter het Jachtfonds voor de uitkering ingeschakeld worden. Wat is er overgebleven van het genot van de jacht aan de grondgebruiker? zo vroeg de AR afgevaardigde. Heel weinig, zo luidde zijn conclussie en daarom was hij op dit punt ontevreden over dit ontwerp. Het jachtveld wordt wel aan een bepaalde afmeting gebonden, maar aan welke andere maatstaven deze moeten voldoen zegt de bewindsman niet. Ook de heer Vondeling was niet tevreden over het bedrag van de jacht acte. Hij wilde de bijdrage vaststellen, naar de geschatte uitgaven van de vergoedingsplicht. De Déwé modellen overtreffen ieders verwachting Model 1221 -► 1 DêWè bustehouder voor jonge moeders. De schouderbandjes kunnen gemakkelijk worden afgenomen, de cups zijn afzonderlijk open te maken ter wij] de beha uitste kend op zijn plaats blijft Sterke, wasbare popelin, in wit en zalm. Model 1239 DéWé beha met cups van soepel nylon ondercup speciaal doorgestikt, waardoor verstevigde vorm wordt verkregen. Het elastieke voorpand geeft de buste de juis te stand. 4- Model 1295 Step-in met zij panden van prima Frans kant elastiek ritssluiting op zij achterzijde van satijnelastiek, boven de taille zij waarts. beneden de taille verticaal rek kend 2 soepele, smalle baleinen in rug- en voorpand voorkomen omkrullen. Model 1389 Geheel nylon Dé Wé beha, mei maagband, aan twee-zijden elastie ke spie, op rug breed elastiek met verstelbare sluiting doorgestikte cups. odel 2720 DéWé corset mei op zij haak en oogsluiting met plucheband afge zet aan voor zijde 3 grote spieën elastiek ter versteviging van buikwand spe ciaal voorstuk, veter op rug. In prima broché of effen stof. Model 274 Er zijn maar weinig modellen waarvan de verhoudingen zo goed zijn als by dit Dé Wé corselet. Het is vervaardigd van «eer sterke Uni-stof of prima broché. Dit corse let is ook met binnen band (DéWé model 7127) verkrijgbaar. Handige zij- sluiting. Vetersluiting op rug. Aan achterzijde hoog opgeknipt. Waar niet verkrijgbaar vrage men de DéWé importeur H. B. Barkman, Wassenaarseweg 43, Den Haag Model 1212 Steungevend DéWé posi- tiecorset met tricot-elas tiek voorpand abso luut geen druk op de maag draagt de buik volkomen. Door H.H. Doktoren in tal van lan den aanbevolen. RA VI model 1374 DE VOLMAAKTE STRAPLESS BEHA „Metal-String" het unieke DéWé patent separeert perfect, óók zwaardere busten en voorkomt opkruipen. Het lange maagstuk kleedt glad af en accentueert de taille. Dit haute-couture model geeft U de nieuwe „Ligne Princesse" AR-NHEM,-10 Juni. Tijdens de na de Jubo gehouden jaarvergadering van de N.C.R.V. heeft de voorzitter, mr, A. B. Roosjen, een rede gehouden, waar in grote dankbaarheid tot uiting kwam voor de zegen, die de N.C.R.V. in haar 30-jarig bestaan heeft mogen ervaren. De positie is steeds steviger geworden en het ledental beloopt momenteel 326.000. Met betrekking tot de stand van za ken bij de regeling van het omroep- en televisiebestel sprak mr Roosjen zijn grote teleurstelling Uit over de trage gang van zaken in deze zo belangrijke aangele genheid. Vervolgens werden de diverse jaar verslagen behandeld en goedgekeurd, waarbij dank werd gebracht aan de verschillende functionarissen. Tenslotte bracht de voorzitter, de heer K. Kruithof, dank voor zijn werk, omdat deze in verband met zijn ge vorderde leeftijd als lid van het alge meen bestuur heeft bedankt. In zijn plaats werd tot lid van het algemeen bestuur gekozen drs C. P. Hazenbosch te Den Dolder. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Bij de aanvang van de vergadering der Twee de Kamer is de wet op de diergenees kunde z.h.s. aangenomen. Alleen ds, Zandt (S.G.P.) wenste geacht te worden te hebben tegengestemd, omdat in deze et sanctie wordt verleend aan inenting an dieren. Dit resultaat kon bereikt orden door een nota van wyziging van minister Mansholt. Het castreren an mannelijke biggen en van ramlam- meren blijft aan iedereen toegestaan. De verloskunst en het castreren van biggen en lammeren van vrouwelijk ge slacht wordt nu verbonden aan een ver gunning, welke door de minister zal ..orden afgegeven. Dierenartsen krijgen deze vergunning uiteraard, maar ook die personen, die over een voldoende theo retische en practlsche kennis beschik ken en die in het bezit zijn van een goed instrumentarium. De minister is bevoegd daarvoor maatstaven aan te leggen. Ook de ontwerpen op de product schappen zijn aangenomen. Het amen dement v. d. Heuvel (a.r.) om geen importeurs in het productschap voor .roenten en fruit op te nemen zoals et bedrijfsleven was overeengekomen werd aangenomen met 4827 stem. men. Tegen waren: de P.v.d.A., V.V.D. met uitzondering van de heren Den Hartog en Zegering Hadders en de heer Blaisse (K.V.P.). De gewijzigde voorstellen van der Ploeg (K.V.P.) over de prysregelende bevoegdheid van het productschap werden aange nomen met 3934 stemmen. Voor stemden: K.V.P., A.R., K.N.P. en eén -deel der C.H.Ü. Volgens de heer Von deling was deze wijziging niet van we zenlijke aard en hij beschuldigde de heer v. d. Ploeg van „ongevaarlijke ïjdelheid". Slechts de C.P.N. en de S.G.P. verzetten zich uiteindelijk tegen deze 14 wetsontwerpen. AMSTERDAM, 10 Juni. De Kon, Ned. Vereniging Eerste Hulp By On gelukken houdt op 11 Juni a.s. in Apel doorn haar jaarlijkse algemene verga dering, met daarop aansluitend op 12 Juni de nationale wedstrijd, waarin de beste troepen uit elke provincie zullen uitkomen. De Beurs noteerde gisteren SLOTKOERSEN AMSTER- DAMSCHE EFFECTEN. BEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANR N.V. - INCASSO-BANK N V., GOES. AMSTERDAM, 9 Juni. Het hoofdbe stuur van de Bond van Nederlands Over-' heidspersonèel (BNOP) heeft zich met een schrijven tot een groot aantal ge meentebesturen gewend, waarin verzocht wordt te bevorderen, dat de tegemoet koming op grond van een eventueel voor het jaar 1954 vast te stellen „interimrege ling ziektekosten ambtenaren" zodanig wordt verhoogd, dat de na 1 Januari j.l. ontstane hogere ziektekosten worden ge compenseerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen indertijd ge adviseerd, voor het gemeentepersoneél deze z.g. „interimregeling ziektekosten ambtenaren" in te voeren, op grond waarvan de niet verplicht-verzekerde ambtenaren en werklieden een jaarlijkse tegemoetkoming in de te maken ziekte kosten ontvangen. De bond staat op het standpunt, dat er voor het overheidspersoneel een algeme ne ziektekostenregeling dient te komen, die niet ongunstiger is dan die voor de verplicht verzekerde arbeiders in het particuliere bedrijf, zo wordt in het schrijven gezegd. Een dergelijke regeling kwam tot nu toe niet tot stand. Inmiddels zijn de premies voor de vrij willige ziekenfondsverzekering per 1 Jan. j.l. verhoogd door bijna alle algemene ziekenfondsen, terwijl de ziektekosten voor de ambtenaren door duurdere zie kenhuiskosten aanmerkelijk zijn toege nomen. Om deze redenen verzocht de bond de tegemoetko^jjjjg te verhogen. Ned. 1953 103% Ned. 1947 100 Dollar! 1947 96% Invest. Certif. 100% Ned. 1962-64c. 100% Grootb. 1946 98% C. H. I. Bk. 66% Nat. H.bank 151% Ned. H. Mij. 175% A.K.U. 221% Bergh's en J. 295E Berkel's Pat. 146 Calvé Delft 186% Fokker 156 Gelder Zonen 215% K. Hoogovens 176% Ned. Ford 336 Ned. Kabelf. 204% Phil. Gloei! 340% Do 6% c.p.w. 214 Unilever 338% W. Fijenoord 192 Bilit. I rubr. 343B Bilit. II rubr. 280 Dordt. Petr. 433% Dito, pref. 43534 Kon. Olie 488 Dito, nodera. 486 Moeara Enim 690 A'dam Rub. 95% Band. Rubb. Deli. B. Rubb Kend. Lemb. 61% O. J. Rubb. 50% De Oostkust 116% Serbadjadi 49 H. A. Lijn 145 K. J. C. Pktv. Kon. Boot 132 K. Paketv. 135% K. Rot. Lloyd 124 N. Sch. Unie 136% Om. Sch. vrt. 170% St.v.Mij. Ned. 135% H.V.A. 121% Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden 20 Deli Bat. Mij Deli Mij. 121% ■Senembah 100% Müller Co. 189 Amst. Bank 194 Esc. Bank 59 Rott. Bank 183 Tw. Bank 184% Overz. Gas 109-% Born. Sumat. 112% Internatio 152 Am. Radiator '17% Am. Smelting 33% Anao. Copper 36% Beth! Steel 66% Chrysler 60% Ford Canada Gen. Motors 6834 Huds. Motor 8% Intern. Nickel 42% Kennecott 79% Nash Keivin. 12% Rep. Steel 55% Stand. Brands 33% U.S. Steel 49 North A. Co. 22% Cities Service 100 Cont. Oil 69 Midc. Oil 77% Philips Oil 61% Shell Union 04% Tide Water 21% Baltimore 21% Miss. K. Texas 7% New York 22% Pennsylvania 16% Canadian Pae. 27 103% 100 96% 100% 100% 9834 65% 148% 175 219% 294% 146 185 156 213 17. 333% 204% 161% 336% 190 278 442 444% 487 486% 95% 122 61% 49 116% 48 144% 132% 135 12234 13634 170 135 121 51 69 19% 118% 98% 190% 195 58% 183% 189% loesi 110% 151% 1634 35% 36% 65%E 60% 8% 41% 79% 12% 85% 33% 46 22% 100% 69 79% 60%E 93% 21% 16% 27% Nieti»*Ebrijs niét in Ziirich, niét in Milaan, niét in Berlijn, niét in Brussel, ook niet in Amsterdam of Rotterdam maar alleen bij PIET KLERKX koopt U deze prachtige „Gothiek" stijlkamer beneden de 700 gulden Gezellige „Gothiek" huiskamer van het edelste Sla vonisch eiken. Kunstzinnig gebeeldhouwd dressoir en extra grote, uitschuifbare kloostertafel. 4 stoelen en 2 lage fauteuils geheel overgestoffeercj met een degelijke bekleding naar keuze. Eerste klas meubel makers-1 en stoffeerderswerk. &4T5- Nu voor fabrieksprijs Normaal Geheel compleet bij U thuisbe zorgd en opge steld. Reeds bij aankoop van 250.— krijgt U 2 dagretours veraoed. Franco levering door geheel Nederland. Geboren: Gerardus L. D., JLY. H. J. A. M. de Jong ei> J. T. lüGussenhoven; Annie B„ d.v. 1» Lammerts en B. A. Ja ger) Henrietta X. O., d.v. O. w. van der Maas en C. Schults te Oost- en West- Souburg; Agnes, d.v. I. DeUeb«jc« en J, L. da Kam; Karei F., z.v. J. C. L. van Ak keren en J. Kabbedijk; Carla, d.v. J. Geldof en D. A. I. van der Burgt; Jacoba H., d.v. H. J. Weezepoel en J, H, Ploeg; Jannie, d.v. J. van Belzen %n Y. M. Cou- lonjHenricus O. Mi., z.v. C, f. Lenaerts en A. O. de Rijke) Ding«ius W. S., z.v. W. O. Mackintosh en t,. P. feemljnse; ïngrid J. A., d.v. J. Tieleman en J. M. d'Hont; Machiel, z.v. A. Meerman en A. C. Dane; Cornelia P., d.v. W. Theune en L. W. P. Schouwenaar; Marinus J„ z.v. J. de Wil de en M. M. van der Male. Ondertrouwd: J. Zijl, 28 j. en J. J. Ho ving, 21 jy M. S. Bielec, 25 j. en L. T. Stokman, 23 j.; M. J. van de Velde, 25 j. en O. I* v. Splunder, 21 j.; J. J. Bömer, 25 j. en H. Baas, 21 j. Gehuwd; P. de Plaa, 45 j. en A. v. d. Heuvel, 33 j.; L. Visser, 28 j. en B. Vis ser, 30 j. Overleden: M. C. van Ombergen, 50 j„ e.v. Theune; W. de Pagter, 68 j., e.v. J. J. de Jong; K. Schroevers, 66 j.; Wed. L. LangeraarBostelaar, 84 j.; Wed. J. Dommissie-de Koster, 81 j.; Wed. C. Krij ger-de Kok, 75 j.; C. de Bie, 50 j.; P. de Nooijer, 80 j.; L. A. Cortvriendt, 74 j.; D. H. van Hoorn, 82 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7