GEEN KANS VOOR IN E.V.G.-VERDRAG FRANKRIJK? ver t=v&n6A&q«J< Vertrouwens kwestie in Frankrijk „Grote" kreeg op eeuwfeest compleet rusthuis cadeau Gesprek over opheffing van het Uniestatuut Tweepersoons straaljager neergestort x twee doden In Franse commissie van buitenlandse zaken verworpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Annemietje (4 jaar) in leeuwenkooi Regeringspogingen door socialisten gedwarsboomd Molotofs h Hiding verscherpt Adenauer weer naar Amerika Zweedse Prins sfelt fabriek in werking Geweldige verrassing De heer Van Bennekom als voorzitter opgevolgd door de heer JW* van Hulst Een datum voor de conferentie, die in Nederland wordt gehouden, nog niet vastgesteld Brandende romp schoot op toeschouwers af T Herverkaveling in Scherpenisse opgeschort üitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2803 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 10 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. (pagina 5) Regeringsmotie verworpen PARIJS, 10 Juni De Franse Nationale Vergadering heeft van nacht om 2 uur de vertrouwens kwestie gesteld. Zaterdagochtend zal hierover gestemd worden. Het be sluit viel na een heftig debat, waar in tot slot vier moties werden inge diend, n.l. drie tegen en één voor de regering. Premier Laniel besloot dit debat, dat ontstond naar aanleiding van de onder handelingen te Genève. Hij zeide, dat als Genève zou mislukken, de nationa le vergadering geraadpleegd zou wor den over de omstandigheden waaron der de vijandelijkheden in Indo-China zouden moeten worden voortgezet. Eerst werd gestemd over de rege ringsmotie. Deze riep op, om toch niets te doen, dat de pogingen om in Genève tot een vrede te geraken zou kunnen bederven. De motie werd door de ver gadering verworpen. Bij de aanvang van de vergadering had Bidault, de minister van buiten landse zaken, de afgevaardigden ge waarschuwd het ongeduld met betrek king tot Genève toch niet te verliezen. Een enkele blijk daarvan zou, zo zei hij, de tegenstanders slechts aanmoe digen de onderhandelingen te rekken waardoor zij meteen in staat zouden zijn hun militaire posities te verbete ren. Frankrijk zo zei Bidault, moet vast besloten en te goeder trouw zijn. Als echter de afgevaardigden denken, dat een andere onderhandelaar het beter kan, dan moeten zij de regering maar ten val brengen. De linkse radicaal, Mendes-France, heeft onmiddellijk nadat Bidault was uitgesproken de regering aangevallen. Hij zei scherp: „Indien U thans een verenigde politiek in de regering hebt, moet U ons zeggen wat die politiek in houdt en indien U nog altijd verdeeld bent moet U aftreden". Naar Reuter opmerkt, kan deze gang van zaken, zoals die vannacht is ver lopen, wel eens de val van de Franse regering ten gevolge hebben. PARIJS, 9- Juni Zes leidende Franse socialisten hebben, zich niet storend aan de partijdiscipline, een ernstige klap toegebracht aan de pogingen van de regering om de goedkeuring van het parlement te krijgen voor het Europees Legerverdrag. Als leden van de zeer invloed rijke commissie voor buitenlandse zjtken hebben zij, samen met andere politici, de Nationale Vergadering aanbevolen de E.V.G. niet te bekrachtigen. Ernstig ongeval bij Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 9 Juni Op de Rijksweg Bergen op Zoom-Roozen- daal is even voor de Wouwse rondgang de auto van de firma A. uit Ridder kerk, bestuurd door A. V. in volle vaart tegen een boom gevlogen. De auto werd geheel rond de boom ge wrongen. Het slachtoffer moest uit het wrak worden gezaagd. Hij is in zeer zorgwekkende toestand in het zieken huis te Bergen op Zoom opgenomen. I Met 24 tegen 18 stemmen aanvaard de de commissie namelijk het rapport van haar voorzitter, Jules Moch, de voormalige socialistische minister van defensie, in welk rapport deze er bij de Nationale Vergadering op aandringt het verdrag niet te ratificeren. Deze kwestie is vooral zo belang rijk, omdat het de eerste stemming is van een Frans parlementair orgaan over de E.V.G. De zes socialisten kregen de stem men mee van vijf Gaullisten, twee dis sidente Gaullisten, zeven communis ten, een lid van de radicalen en drie conservatieven. Voor stemden drie so cialisten, vijf radicalen, zes katholie ken (M.R.P.), drie conservatieven en een radicaalgezinde. Een lid van de boerenpartij en een onafhankelijk lid onthielden zich van stemming. Het besluit, dat in deze commissie is genomen is weliswaar niet bin dend voor de Algemene Vergade ring, maar het heeft toch niet nage laten grote indruk te maken op de honderdvijf socialistische parle mentsleden. Zoals men zich zal herinneren heeft een socialistisch partijcongres zich tien dagen geleden uitgesproken vóór ra tificatie van het E.V.G.-verdrag. En men verwachtte niet, dat de zes socia listen in bovengenoemde commissie zo'n besluit zouden nemen. Men verwacht daarom thans, dat veertig a vijftig socialistische parle mentsleden het voorbeeld van de zes zullen volgen en zich van het partij standpunt zullen afwenden. Als dit inderdaad zo zal blijken te zijn, dan maakt het Europees Legerverdrag geen schijn van kans om in Frank rijk te worden bekrachtigd. Russische militairen mogen Duitse vrouwen trouwen BERLIJN, 9 Juni Volgens het Westberljjnse anti-communistische in lichtingenbureau West zullen Sowjet- russische militairen in Duitsland spoe dig verlof krijgen om met Duitse vrou wen te trouwen. 677 km'per uur met raketslee gingsmanoeuvre. GENEVE, 9 Juni Molotof, de Russische afgevaardigde op de Geneef- se conferentie heeft sedert 1 Juni, de dag waarop hij in'Genève terugkeerde, na een bezoek aan Moskou zijn hou ding op de conferentie verscherpt, zo wordt thans in Genève beweerd. Voor zfjn bezoek aan Moskou vertoonde de Rus vaak de neiging als tussenper soon op te tredgn tussen de stand punten van de V.S. en Communistisch China, maar na zijn terugkeer zijn er veel meer symptomen van starheid en agressiviteit. Inmiddels is de Austra lische minister van buitenlandse zaken, Casey, op weg naar Genève. Hij schijnt een nieuw plan voor Indo-China bij zich. te dragen, althans zo werd uit Calcutta vernomen, waar zijn toestel een tussenlanding maakte. Een nieuw plan: men zal er met ver langen naar uitzien. Vandaag werd tenminste geen enkel voortgang ge boekt. De Chinese communistenleider Tsjoe en Lai hield een ellenlange rede voering, die door de Westelijken werd afgedaan met de betiteling: vertra- „Bonn" ziet er groot belang in BONN, 9 Juni Dr Konrad Aden auer zal in de herfst opnieuw naar de Verenigde Staten gaan. De Bondskan selier zal in de Colombia-universiteit te New York tot ere-doctor worden ge promoveerd, nadat vorig jaar reeds de universiteit van Georgetown en de Canadese universiteit van Ottawa hem deze eer hadden waardig gekeurd. In de Westduitse hoofdstad wordt aan de nieuwe reis van Adenauer een politieke betekenis toegekend, die ver uitgaat boven dit nieuwe eerbetoon. Adenauers reis brengt namelijk een samenkomst met de Amerikaanse lei ders in het vooruitzicht juist op het ogenblik, waarop naar de onlangs door Foster Dulles uitgesproken' overtui ging in Europa het laatste woord over de Europese Defensiegemeenschap ge sproken dient te zijn. In politieke kringen in Bonn ziet men dan ook in de aankondiging van deze reis een rechtstreekse ondersteu ning van de opvatting, dat de beslis sing over de E.V.G. nu aan een bepaal de termijn dient te worden gebonden. Men vat de bekendmaking dan ook op als een nieuw vermaan aan de Franse politici om hun besluit niet langer uit te stellen In tegenwoordigheid van Prins Bertil van Zweden, Prins Bernhard en zeer vele autoriteiten zowel uit Zweden als uit Nederland, is Woensdag middag te Veenendaal de nieuwe fabriek van de Nederlandse Mij van Kogellagers S.K.F. geopend en in dienst gesteld. Prins Bertil van Zweden stelde door een druk op de knop het bedrijf in werking. Foto: De twee Prinselijke gasten tijdens de rondgang bij een arbeider. Rechts Prins Bernhard, links Prins Bertil. AMSTERDAM, 9 Juni „Kijk, je huis dat staat er al", zo zei het tover visje uit onze kinderjaren tegen de dwerg Piggelmee. Zo'n tovenaar betoonde zich ook de heer J. W. van Hulst, toen hij vanmorgen op het eeuwfeest van de Vereniging van Chr. Onderwijzers het jubileumgeschenk moest aanbieden. Vier jaar heeft de jubileumcommissie onder zijn leiding gewerkt om geld bijeen te brengen voor een rusthuis ten bate van alle werkers bij het Chr. onderwijs. Nu was in Krasnapolsky te Amsterdam het moment aangebroken, waarop het resultaat van de actie zou worden bekend gemaakt. Zou er genoeg zijn om binnen niet al te lange tijd te beginnen? Toen kwam de enorme ver rassing. „Het huis is er al, compleet ingericht, en op 15 Juni wordt het geopend als vacantie-oord", zo sprak de heer Van Hulst. Alle aanwezigen waren volkomen overbluft, zodat pas na een minuut het donderend applaus losbrak. De commissie bracht n.l. 170.000 lijeen en in overleg met enkele hoofd bestuursleden werd daarvoor het prachtige landgoed „De Vanenburg" in Putten aangekocht. Het werd nu het bestuur geheel schuldvrij aangeboden, compleet ingericht met bedden, radio, piano, biljart enz enz. Er is zelfs nog geld over om er centrale verwarming te laten aanbrengen, voor het in deze winter als rusthuis dienst gaat doen. Veertig personen kunnen er on dergebracht worden en na een kleine ALAMOGORDO (Nieuw Mexico) Tijdens kortgeleden genomen proeven op luchtbasis Holloman te Alamogordo heeft luitenant-kolonel John P. Stapp met een raketslee een snelheid van on geveer 677 km per uur gehaald. De proeven, die door deze officier van de Amerikaanse luchtmacht wer den genomen, hadden ten doel, na te gaan, hoe het vliegers moet vergaan, die op zeer grote hoogte en bij super sonische snelheid uit hun toestel sprin gen. Indonesische delegatie naar Nederland DJAKARTA, 9 Juni. De Indonesische regering is bereid ministerieel niveau in de tweede helft van Juni onderhandelinger beginnen met de Nederlandse regering over de opheffing van het Unie statuut. In de delegatie zullen zitting hebben de minister van Buiten landse Zaken (die tevens voorzitter is), de ministers van Onderwijs, Yamin, en van Economische Zaken, de heer Iskkaq. Tevens maken van de delegatie deel uit prof. Supomo, ambassadeur in Londen en de wnd. hoge commissaris in Nederland, mr Susanto Tirtoprodjo. EINDHOVEN, 9 Juni Hedenmorgen is aan de grens van de ge meente Eindhoven een Lockheed T-33 Shooting Star", een tweepersoons lesvliegtuig met sraalaandrijving neergestort. De twee inzittenden, de 25-jarige reserve-sergeant-vlieger C. Weber en de 23-jarige reserve sergeant-vlieger M. van Vliet werden gedood. Beide vliegers waren gedetacheerd op de vliegbasis Eindhoven. op Ooggetuigen vertelden, dat, toen het I vliegtuig boven het dorp Veldhoven vloog, op 'n hoogte van naar schatting honderd vijf tig meter, zij een ontplof- fing hebben gehoord. Het vliegtuig brak in tweeën, de I staart vloog los en kwam terecht on der de gemeente Zeelst. De stuurhut en de vleugel schoten nog door. De tientallen toeschouwers zagen de romp nog stijgen doch het toestel verloor I snel hoogte. Als een brandende fakkel stortte het omlaag. Mensen, op het land werkzaam, vluchtten toen zij de brandende romp omlaag zagen sui zen en zonder te weten waar deze terecht kon komen, zochten zij naar alle kanten een goed heenkomen. Het brandende toestel stortte neer in een korenveld ten Zuiden van de grote weg Eindhoven-Moreveldhoven. Het boorde zich met de neus meters diep in de grond en kraakte toen om. De brandweren van de vliegbasis Welschap, van de Kon. Luchtmacht en van de gemeente Eindhoven waren spoedig ter plaatse om het brandende wrak te blussen. verbouwing kan de capaciteit tot 100 man worden opgevoerd. Een filmstrip toonde de aanwezigen huis en prachtige omgeving in al hun heerlijkheid, zodat men meteen het huis als het ware kon door wandelen en in bezit nemen. Ook dit werd zeer op prijs gesteld. Er kwam dan ook schier geen eind aan de ovaties, die de jubileumcommissie en met name de voorzitter en de heer D. H. Dutmer in ontvangst moesten nemen. Dit was zonder enige twijfel het hoogtepunt van het grote „Grote"-feest. De vergadering was begonnen met toespraken van buitenlandse gasten, waarbij de heer P. C. Smit uit Pretoria de gelukwensen overbracht van de Transvaalse Onderwijzersvereniging. Hij dankte nog voor de 1.500.000 die de ..Grote" in 1904 bijeen bracht voor de opbouw van het Christelijk onderwijs in Zuid-Afrika en overhandigde een exemplaar van het Gedenkboek van zijn vereniging. Ds G. G. de Lange sprak namens de Vereniging voor Prot. Chr. Onderwijs in België en Rector Ludwig Rese vertolkte de gevoelens van de Bond van Chr. Onderwijzers in Rheinland-Westfalen, waarvan hij voorzitter is. HET GRAF VAN „GROEN" Bij monde van de oud-directeur der Vereniging, de heer A. de Jong Ezn. bracht de afdeling Den Haag voor de zeventigste maal verslag uit over de toestand van het graf van Groen van Prinsterer, dat door haar wordt ver zorgd. Op het graf van deze pionier werd ditmaal namens de vereniging een krans gelegd en het deed sympa thiek aan, dat op dit eeuwfeest dezelf de eer werd bewezen aan de nagedach tenis van mr J. J. L. van der Brughen de onbegrepene en van dr J. Th. de Visser, de man van de Schoolwet 1920. Deze mededeling werd vandaag ge daan na afloop van een zitting van het Indonesische kabinet, die vier uur heeft geduurd. In het communiqué wordt gezegd, dat het besluit tot de onderhandelingen genomen is overeen komstig het programma van het kabi net, dat door het parlement is goed gekeurd. De minister van Voorlichting, de _3L] LiLT ZEGT: Onbestendig DE BILT, 9 Juni Wisselende be wolking met voornamelijk in het bin nenland enkele buien maar ook flinke opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. In de kuststreken iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon- en Maan: Vrijdag: Zon op 4.18 u., onder 21.01 u. Maan op 16.12 u., onder 1.20 u. Hoogwater Vrijdag 11 Juni: Vlissingen: 10.26 u. 1.50 m., 22.46 u. 1.45 m. Terneuzen: 10.51 u. 1.72 m., 23.14 u. 1.57 m. Wemeldinge: 11.48 u. 1.43 m., u. m. Zierikzee: 11.33 u. 1.24 m., 23.54 u. 1.02 m. heer Tobing, verklaarde aan de pers, dat de datum, waarop de delegatie naar Nederland zal vertrekken, nader door het ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden vastgesteld. De de legatie zal in grote lijnen tot taak heb ben onderhandelingen te voeren over de opheffing van de Unie en daarmee samenhangende kwesties. Desbetref fende instructies zijn nog niet door het kabinet nader geformuleerd. Geen commentaar kwam er op vragen c verdere inlichtingen en de heer Tobing weigerde in te gaan op een bericht van het Indonesische dagblad „Merdeka", volgens het welk Indonesië de Neder landse regering een nota heeft gezon den. De heer F. J. Beenen, secretaris van de afdeling Den Haag, bood het be stuur een portret aan van Groen, ge schilderd door de heer A. de Jong Ezn en de heer W. G. v. d. Hulst deed er namens Utrecht de oudste afdeling een bedrag van 600,bij voor het rusthuis met een speech in de geheel eigen stijl van deze meester-verteller. De heer A. P. Tazelaar voegde daar namens het personeel nog een klok aan toe voor het bondsbureau, dat thans wordt uitgebreid. NIEUWE VOORZITTER. Nadat mej. A. J. Vreugdenhil was ge ïnstalleerd als lid van het hoofdbe stuur legde de heer J. A. van Benne kom uit Middelburg in een korte toe spraak het presidium neer wegens ver plichte aftreding. Hij werd opgevolgd door de heer J. W. van Hulst, de ac tieve voorzitter van het jubileumcomi té en directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam. De twee de voorzitter, de heer P. Jouwsma uit Enschede vertolkte in een warm dank woord de gevoelens van bestuur en le den jegens dè scheidende voorzitter, die aller sympathie won en enorm veel voor de vereniging deed. Mevrouw Van Bennekom, die haar man talloze dagen en avonden moest afstaan werd in de ze dank betrokken. Woensdagmiddag volgden de feest gangers met groot genoegen de opvoe ring van de onderwijzersrevue „Van Spijkers tot Baillpoint", geschreven door Tom van Maaren en op de plan ken gebracht door leden van de Am sterdamse afdeling. Drie maal moest de revue in deze dagen worden opge voerd om allen in de gelegenheid te stellen haar te zien. 's Avonds volgde de herdenkingssamenkomst, die de N.C.R.V. in Uw huiskamer bracht. De jubileumviering is, als u dit leest, al weer voorbij. Het waren goede da gen voor de „Grote", dagen die een waardige afsluiting vormden van een eeuw van strijd en zegen. Wellicht, wie weet, tevens een definitieve afsluiting van haar geschiedenis, want ook in Amsterdam werden t.a.v. een even tuele fusie met de „Unie" weer opti mistische geluiden vernomen. In enkele regels melden wij nog Doden en gewonden bij verkiezingen in Irak BAGDAD, 9 Juni Bij de verkie zingen in Irak, welke heden zijn ge houden, zijn twee personen om het leven gekomen. Een aantal personen is gewond. Een en ander geschiedde bij botsingen tussen aanhangers van elkaar bestrijdende candidaten. De po litie heeft een aantal arrestaties ver richt. DAT Prinses Beatrix na haar bezoek aan Westkapel- le haar Pinkstervacantie heeft doorgebracht in Wes- terschouwen. DAT de Vereniging voor de School met de Bijbel uit Kerkwerve haar school aan de Heereweg te Noordgouwe zal openen. Buitenlandse giften maakten de bouw mo gelijk. DAT in Vlissingen een 21- jarige jongeman uit Rotter dam is aangehouden, omdat hij een meisje had ge schaakt. DAT in de Paul Kruger- straat te Vlissingen een jon gen van 13 jaar, die alleen thuis met lucifers heeft ge speeld, de overgordijnen in brand deed vliegen. Geluk kig wisten de buren het vuur met emmers water te blussen. DAT de provinciale reke ning over 1952 een batig sal- da vertoont van bijna 5 ton n.l. 499.283,20. De kapitaal- dienst vertoont in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 5.023.827,31. DAT de speeltrommel van het carillon van Goes is verstoken. Op de hele uren wordt Psalm 84 gespeeld, op de halve uren „Een scheepje in de haven landt" en de kwartieren worden aangege ven door (kwart over) „Wak're jongens" en (kwart voor) „O Nederland let op U saek". DAT de eerste kersen gis teren te Kapelle zijn aange voerd. Ze werden gekocht voor 1.10 per kg. DAT de vereniging van burgemeesters en secretaris sen op Zuid- en Noord-Be veland 75 jaar bestaat en dit feit wordt herdacht in een bijeenkomst welke Vrijdag a.s. in het gemeentehuis te Kapelle wordt gehouden. DAT gisteren te Kamper land de 68-jarige veekoop man A. Leynse op de weide van de landbouwer J. Mol door een beroerte is getrof fen en kort nadien is over leden. DAT de K.N.A.U. op het sportveld te Yerseke 3 Juli athletiekwedstrijden organi seert, waaraan verschillende verenigingen zullen deelne men. DAT het aantal houten vissersvaartuigen in Yerse ke steeds vermindert. Nu is weer de Ye 9, een mooie houten hoogaars naar Wijck auf Führ in Duitsland ver kocht. GOES, Juni De herverkavelings werkzaamheden in de polder Scher penisse op het eiland Tholen, die jongstleden Maandag zijn begonnen, worden voor korte tijd opgeschort. Bij de betrokken landbouwers zijn zoals reeds gemeld bezwaren gerezen tegen deze werkzaamheden, omdat de te velde staande gewassen er onvermij delijk door worden vernield. De land bouwers hebben hun bezwaren vast gelegd in een bezwaarschrift, dat aan de Herverkavelingscommissie Zeeland is overhandigd. Deze bezwaren zijn niet gericht tegen het plan van wegen en waterlopen, maar tegen het zgn. complexwerk, dat is het egaliseren, graven van sloten en draineren op ver schillende percelen in de polder. Het is nu de bedoeling, met de be langhebbenden in het „blok" en de deskundigen ter plaatse op 21 Juni in Scherpenisse een bespreking te hou den. Daarbij zal worden geprobeerd, de zaak zo in der minne te regelen, dat de drainage en de egalisatiewerkzaam heden volgens plan doorgang kunnen vinden zonder dat de gewassen ern stig worden beschadigd. Men hoopt dat de werkzaamheden op 23 Juni zodanig kunnen worden hervat, dat de herver kaveling in dit gebied zo weinig mo gelijk stagnatie ondervindt.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1