^jnJhJbeAen. Chr. Bouwvakpatroonsbond jubileert Proces „Zeiss-Oost" contra „Zeiss-West" RHEUMIN K*N*P* over het mandement Volgende week jubileum vergadering te Groningen Fabrieken van Jena worden door communisten geleid I Pharao-graf in Egypte ontdekt* Tewaterlating grootste tankschip* Zaterdag 5 Juni 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina S MORGEN hoopt de ganse chris tenheid 't heerlijk Pinkster feest te vieren. Ze doet dat door te herdenken, dat de genadige God op de bekende Pinksterdag de Heilige Geest uitstortte in Zijn kerk op aarde. Opgemerkt dient echter dat 't echte Pinksterfeest vieren 'n tikkel tje anders ligt. Dat geschiedt alleen, wanneer ook ons hart, gelovig bewust, mag delen in de onmisbare Gave van de Heilige Geest. 't Bekende Pinksterfeest heeft men ook wel eens het Kroningsfeest ge noemd. 't Kroningsfeest, waarvan dan toch? Alleen van het onvergelijkelijke werk, van de Heere Jezus Christus. Hij heeft toch de schone schepping, van voorheen, aan de kille dood ont rukt? Op Paasmorgen bewijst Hij Zich de Majestieuze, de Volheerlijke, de Triumpheerder over de maohtige dood. Hij e Opgestane alleen. Maar buiten Hem om, om 'tnu eens heel kras e zeggen, ontwaardde men er nog niets van. Zeker, er was leven, echter pre cies zó als 't er was vóór des Heren opstanding en vóór Zijn geheel, enige Hemelvaart. Met de vijftigste dag Pinksteren, beduidt vijftigste zet Zijn Vader de onvergankelijke kroon op Zijn heil rijk werk. De Drieëne God stortte Zijn Geest uit in 't midden van Zijn kerk, in 't hart der gelovigen. 'tls dezelfde Geest, die de mens uitbande, in 't gewezen paradijs. Toen lag de ganse schepping, de mens incluis, aanvanklijk in de eeu wige, vale dood. Van alle heerlijkheid had hij zich, innerlijk en uiterlijk, radicaal ontdaan. Christus kwam om nu op eens maar 'n grote sprong te nemen om des Vaders werk te herstellen. Hij verwierf weer de plaats waar de Persoon van de Heilige Geest welig kon tieren. De Drieëne God stortte Hem uit in 't hart der kerk, in 't hart van arme zondaren. Détèr is toch, wan oudsher, de woon plaats van de Heilige Geest? Neen. Hij is geen kracht, zoals dit wel eens beweerd Is? Hij is de derde Persoon in 't goddelijk Wezen, die weer wo ning maakte in 'thart van arme, ver loren zondaren. Zij zijn, naar 't Woord van de heidenkruisgezant, tempelen des Heiligen Geestes. Dat bleek, op de eerste N. Testa- mentische Pinksterdag zonneklaar. Wanneer de Heilige Geest weer Z'n oude woonplaats heeft betrokken, daalde tegelijk de hemel in de ziel. Welk 'n heerlijkheid slaat uw ge- loofsoog gade, wanneer ge 't slechts één moment vestigt op de apostelen- schaar. 'tls alles leven. Bovenzinlijk leven. Heerlijk leven. Zalig leven. Overwin nend leven. Dèt en dat alleen is de heerlijke bekroning van Christus' eeuwigheidswerk. De in zichzelf berooide zondaar van voorheen verheerlijkt z'n Schepper en Herschepper weer. Maar nu, in Christus door de Heilige Geest. 'tWas feest, eeuwigheidsfeest, in beginsel, in de nog kleine gemeente, te Jeru zalem. Dat echter de uitstorting van de Heilige Geest gepaard ging met zulke machtig schone wondertekenen, be wijst wel hoeveel er overwonnen moest worden in 't dwaalzieke hart der jongeren. Ze waren toch ook nog, trots de driejarige omgang met hun grote Meester, met zulke grote eigen-ikklg- heden behept. Op Hemelvaartsmorgen gaven ze er nog onomwonden blijk van. Heel gemoedelijk vroegen ze aan de op te varen Heiland: „Zult Gij in deze tijd aan Israël het koninkrijk wederoprichten?" Ach, de verdwaas de jongeren wilden toch zo gaarne groot zijn. Trouwens, dat ligt van nature elk mensenkind, zelfs nog de herboorne. De Jezus-jongeren waren met één groot ideaal bezield. Ze begeerden 'n machtig grote Volksstaat, 'n onover winlijke. Die zou komen ook, gewis, maar.... namaals. Echter, als met één machtig, boven zinlijk windgeraas, door de Heilige Geest, waren ze gezuiverd van deze nationalistische idee. 't Vuur des Gees tes betrok niet één, maar ieders hart. 't Is alsof alle schone illusies er op eenmaal uitgebrand worden, 'tls dan ook opvallend, dat ge de apostelen nooit meer over dit onderwerp hoort reppen. Heerlijk onderwijzend kwam de Heilige Geest woning makep in 'thart der jongeren. Hij leidde het, en daarmee heel Zijn erfdeel, tot de heerlijke bestemming, d.i. tot de verheerlijking Gods. Een det sterkste patroonsorganisaties in Nederland (Van onze sociale redacteur). UTRECHT, 4 Juni. De strijd om de vorming van Christelijke patroonsvak organisaties heeft veel langer tijd gevraagd dan die om de vormingi van de vak organisaties van arbeiders. Toen in 1891 de Christenpatroons op initiatief van dr Knyper de eerste Nederlandse Patroonsvereniging oprichtten, was Patrimonium, dat naast vele arbeiders ook een aantal patroons omvatte, 15 jaar oud. Maar reeds waren de eerste symptonen van vakorganisaties te bespeuren. De patroonsvereni ging onder de naam Boaz, was feitelijk een „Patrimonium voor Patroons". Al bü het begin van haar ontstaan klonken er meer klanken, die in de richting van vak organisatie wezen en in de geschiedenis van Boaz zijn enkele momenten geweest, dat men in die richting scheen te willen koersen. Maar de mogelijkheid was er pas recht, toen in 1918 onder leiding van Colijn de splitsing in Werkgevers, Boeren en Middenstanders tot stand kwam. Met name de Christelijke Middenstandsbond koer ste in deze richting. Het bestuur van de Middenstandsbond spoedig, dat in 1933 besloten werd, niet achtte ook in de kring der aanne- alleen om de naam te wijzigen in Ned. Ingezonden Mededeling (adv.) mers een eigen vakorganisatie mogelijk Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa- en hield in een aantal plaatsen propagan- davergaderingen daarvoor. Slechts in Groningen werd de poging met resultaat bekroond. Zeven jaar werk te de organisatie zuiver plaatselijk, maar in 1928 strekte zij haar propaganda uit tot andere plaatsen. In Assen en Zwolle werden afdelingen gesticht. In Friesland en Noord-Holland kreeg men contacten. In de laatste provincie was het con tactadres de heer C. J. Veldwijk (Haar lem), een man, die een warm hart had voor Christelijke organisatie, wat wel blijkt uit het feit, dat hg reeds van 1909 1912 voorzitter en secretaris van de in 1909 gestichte Christelijke Bouwvakarbei dersbond was geweest. De drie afdelingen besloten samen, een landelijke bond te gaan vormen. Op 19 November 1929 belegden zij te Zwolle een vergadering, waarin de Landelijke Bond van Christelijke Bouwvakpatroons werd gesticht. 25 JAAR GROEI, Dit jaar bestaat deze bond dus 25 jaar. De algemene vergadering, die vol gende week te Groningen gehouden wordt, zal dit feit feestelijk herdenken. Er is reden voor, het In de bakermat te doen. Er is ook reden tot fee3t, want de organisatie Is uitgegroeid tot een patroonsbond in het bouwbedrijf van meesprekende betekenis: ruim 2100 pa troons zijn bij hem aangesloten. Dit is, al zouden er wel een 3500 leden kun nen zijn, een aantal, dat meetelt. De drijvende kracht, ook in de bond was tot 1 Januari 1943 de heer Swart. Naast hem moeten genoemd worden de vice-voorzitter Fokkens en de huidige penningmeester, de heer Veldwijk, die met name voor de propaganda in de eer ste jaren veel gedaan heeft. Juist op de jubileumvergadering zal hij zijn bestuurs functie neerleggen. Begon de bond met 155 leden (waarvan 62 in Groningen), de groei ging zo voor- troonsbond, maar ook om de zetei te ver plaatsen naar Utrecht en een eigen bu- bureau te vestigen. In 1934 werd een eigen orgaan gesticht. In 1935 nam de bond voor het eerst als gelijkberechtigde deel aan de contractsonderhandelingen, waarbij steeds van een gezonde samen werking met de Christelijke Bouwvak arbeidersbond bleek. Al spoedig speelde de N.C.A.B. nu volledig mee in de won derlijke Wereld van het bouwbedrijf. 1938 (de bond had toen 800 leden, die een behoorlijke contributie betaalden) werd mr K. Groen als jurist in dienst van de bond genomen, een jaar later de heer E. Homan als administrateur. Ook na 1940 zette de groei nog door, zodat op 1 Januari 1943, toen de liquida tie van de bond werd gedecreteerd, er ruim 1300 leden waren, verdeeld over 74 afdelingen. In 1943 hield de heer Swart het con tact nog gaande, maar toen hij 30 De cember 1943 overleed, verslapte de band zeer. Toch was de band nog zo sterk geble ven, dat, toen de waarnemend voorzitter, de heer L. Stamhuis (Utrecht), een op roep deed, een hoofdbestuursvergadering op 13 Juni 1945 kon besluiten, het werk te hervatten. 15 Augustus trad een docto randus in de economie, de heer G. J. Sta pelkamp in dienst als adjunct-secretaris. Het ledental en de arbeid breidden zich snel uit. Het aantal afdelingen was in 1947 gegroeid tot 97, het aantal leden tot 1916. In dat jaar stichtte de bond zijn eigen juridische afdeling, als leider waar van mr P. Achterhof werd benoemd. In 1952 kwam mr W. Aantjes nevens hem. De gratis juridische bijstand, die de bond aan zijn leden geeft, heeft door hun ar beid een uitnemende faam gekregen. In 1948 was aan de Koningslaan te Utrecht een representatief pand als bureau in gebruik genomen. Juli 1953 moest een nevenliggend pand daarbij getrokken worden. s-GRAVENHAGE, 4 Juni. De Katholieke Nationale Partij (K.N.P.) zegt in haar heden verschijnend or gaan „Onze Actie" over het bisschop pelijk mandement het volgende: „Met grote belangstelling hebben wij kennis genomen van het reeds ge ruime tijd geleden toegezegd mande ment van de Nederlandse bisschoppen betreffende de katholiek in het open bare leven in deze tijd. Voor zover dit in zeer klare, duidelijke en eenvoudige bewoordingen gesteld mandement be trekking heeft op de zielszorg en de daarmee verband houdende verant woordelijkheid van de bisschoppen, onttrekt het zich aan onze beoordeling. Zee belangrijk is uiteraard de her haling in dit mandement van vroegere uitspraken van de bisschoppen inzake het socialisme, thans aangevuld met mededelingen omtrent de P. v. d. A. Ondanks de vroegere uitspraken der bisschoppen heeft men in de practijk van het politieke leven in de jaren na de oorlog kunnen waarnemen een nauwe politieke samenwerking tussen de officiële vertegenwoordiging van de katholieken ln Nederland de K.V.P. en de officiële vertegenwoordiging van de socialisten in Nederland, de P.v.d.A. Wij wachten met enige spanning af, of dit mandement thans invloed zal uit oefenen op de politieke samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Of zullen de leiders van de K.V.P., evenals in het verleden, handelen als .veleer da onderkoningen van Spanje in Zuid- Amerika. Een last des konings ont vangen hebbende, die zij niet voorne mens waren uit te voeren, hielden zij die in een vergadering met hun raad eerbiedig boven het hoofd, zeggende wij eerbiedigen de last des konings, maar voeren hem niet uit. Nemen de K.V.P.-leiders deze hou ding niet aan, dan moet dit mandement in de Nederlandse politiek ernstige consequenties meebrengen". De lieer Stamhuis was inmiddels in 1948 afgetreden wegens vertrek naar Canada. In de heer J. Blok Fzn (Sneek) werd een waardig opvolger gevonden. Onder diens leiding viert de bond nu Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. het zilveren jubileum als één der sterkste Christelijke patroonsorganisaties in Ne derland. Bij de stichting van Boaz waren bouwvakpatroons in 1891 mee in de lei ding. Thans in 1954, staan zij met een gezonde organisatie mee aan de spits der Christelijke patroonsvakorganisatie in Nederland. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat in Roemenië de laatste tijd vele Joden tot lange gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Er zijn een kwart mil- lioen Joden in Roemenië. Merkwaardige rechtszaak in Stuttgart (Van de correspondent van het A.N.P.) BONN, 4 Juni. Onder het motto „Zeiss contra Zeiss" is in Stuttgart een merkwaardig proces begonnen om de rechten tot het voeren van do naam van Carl Zeiss, de stichter van de wereldberoemde fabrieken in Jena in Saksen. Het proces, dat geruime tijd zal duren en zeker zal worden gevolgd door een procedure in hoogste instantie, namelijk voor het federale gerechtshof, kan volgens Ingewijden verstrekkende gevolgen hebben voor de talrijke bedrijven die na de oorlog in West-Duitsland zijn gesticht als navol gers van de naar communistische trant gereorganiseerde moederbedrijven in Oost-Duitsland. De vraag of het Oostduitse moederbedrijf dan wel de Inmid dels zelfstandig geworden Westdnitse dochter de van ouds befaamde merken op de wereldmarkt zal mogen voeren is namelijk ln het geding. door de raad van het district Gera, waarin de stad Jena ligt. Die raad 1$ inmiddels grondig communistisch ge worden en de advocaten van Zeïss- West hebben daarom betwijfeld of hij voldoende legitimatie bezit om als kla ger op te treden. Bovendien stellen zij, dat het doel der Carl-Zeiss-stichting zou zijn weggevallen, nadat de Jenaei fabriek evenals de andere grootbedrij ven der Sowjetzóne door de „volks eigen" molen is gemalen. De rechters staan met dit al voor een bijzonder gecompliceerde zaak. Dat de Westelijke partij zich sterk voelt, blijkt al wel uit het feit, dat zij niet is ingegaan op een door de vertegenwoor diger van Jena voorgesteld compromis, waardoor de producten van Jena totdat de rechters hun uitspraak zullen heb ben gedaan onder de naam „Zeiss-Jena" op de markt zouden mogen komen. Gelet op 't schone gebeuren op de onvergeetlijke Pinksterdag, stelt ge als van zelf de vraag of de discipelen niet bevreesd werden bij de waar neming van 't ongeëvenaard* wonder. Dit nu kon niet. Want er kwam geen vreemde tot hen? Neen, de wettige Eigenaar, voor heen uitgebannen, kon nu, na Chrlitus' voldoening, weer iederi hart voor Zich opeisen. Dat ls voor ona 't scho ne bewijs, dat Hü niet alleen loute rend, uitbrandend, reinigend, d.i. tevens pijnigend, 'thart heroverde, maar ook, naar des Heilandg belofte, vertroostend, bemoedigend, verblij dend, ja verheffend. Hij kwam niet alleen bij hen wo nen, maar óók in hen, en dan met de schoonste vrede; met de innigste liefde; met de hoogste vreugde; met 't dierbaarste geluk. De bange vrees moest plaats maken voor hemelse blijdschap. 'tWas Pink sterfeest; Volhe'dsfeest. Zo zij 't, op de dag van morgen, ook voor ons Pinksterfeest. Gereinigd in beginsel ,van al 't ons eigene en tevens vervuld met de Heilige Geest. Daarmede zijn we dan tevens deel genoot van Zijn heerlijke, eeuwige genadegaven. B. Gr. Ir heerst koortsachtige activiteit rondom, At tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen. De vlechter», de storten, de kraan- machiniste» en allen die bü het grootse werk betrokken zijn dra gen op hun manier zoveel moge lijk bij om deze zo noodzakelijke tunnel zo spoedig mogelijk gereed te doen komen. Deze foto toont de auto-tunnel (links) met twee rijbanen en de spoorwegtunnel (rechts) voor dubbel spoor, gezien in de Zuide lijke richting. Aan de Noordzijde de Centrale Pompkelder. De sta len bekistingen voor beide tun nels, de „puddingvormen", zijn nu duidelijk te zien. Met de aan aarding van het voltooide tunnel gedeelte is reeds een begin ge maakt. Gezinsweek dit jaar van 24 tot 31 October. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De landelijke gezlnsweekcommissie, waar in samenwerken de in de Oecumeni sche Raad verenigde Protestantse ker ken, met de Geref. kerken en het Le ger des Heils, heeft de gezinsweek van dit jaar vastgesteld op de achtdaagse periode van 24 tot en met 31 October. Diamant van 426J^ karaat gevonden. JOHANNESBURG, 3 Juni. De Anglo American Corporation of South Africa heeft medegedeeld, dat een blauw-witte diamant van 426'/i karaat en met een waarde van onge veer 1 millioen gulden in de Premier mijn nabij Pretoria tijdens de normale mijnwerkzaamheden is gevonden. De diamant heeft ongeveer een viermaal zo grote omvang als de bekende ko- hinoorsteen, die in de Britse kroon is gevat en 106 karaat weegt. Een van de grootste diamanten, welke ooit ge vonden zijn, is de Zuidafrikaanse „Cullinan"-steen, die een gewicht van 3.025 karaat had. CAIRO, 4 Juni. Tachtig arbeiders zijn Vrijdag begonnen met het oprui men van puin in het hart van een 4700 jaar oude trappen-pyramide bij Sakkara, 25 km ten Zuidoosten van Cairo, ter voorbereiding van de ope ning van een albasten sarcophaag, die, naar men gelooft, de mummie van een nog onbekende Pharao bevat. De sarcophaag, die „glinstert als goud, is ontdekt door dr Zakaria Goneim, directeur van de afdeling voor archeologische opgravingen var. De Westelijke Zeiss-fabrieken, die in Heidenheim in Württemberg zijn ontstaan, hebben in de juridische strijd tegen het inmiddels „volkseigen" moe derbedrijf reeds enkele successen be haald. Door gerechtelijke uitspraken hebben zij weten te voorkomen, dat op de jaarbeurzen in Utrecht, Kopenha gen en Cairo de stamfabriek nog als „Zeiss" kon verschijnen. In Cairo werd de reeds ingerichte „volkseigen" stand zelfs door de politie afgesloten. In West-Duitsland zelf mag de fa briek in Jena haar wereldbefaamde contax-foto-apparaten niet meer aan bieden. Men ziet dezelfde toestellen daar nu onder nieuwe benamingen op de markt verschijnen. Toen onlangs in Keulen de grote tentoonstelling voor het fotografisch vak werd gehouden, zetelde de vertegenwoordiger van Jena ergens buiten het tentoonstellingster rein, eenzaam en verlaten in een oude autobus. De „Contax" is thans in West- Duitsland een merk, dat voor de Hei- denheimse Zeiss is gereserveerd, en evenzo is het met andere oude mer ken gegaan. ZELFSTANDIG. Het kleine Württembergse stadje is tot een tweede Jene gegroeid se dert de Amerikanen er in de zomer van, 1945 enkele leidende personen van Zeiss-Jena hebben neergeplant. Zij hadden die meegenomen op hun terugtocht uit het Saksische indus triegebied toen zij dit, op grond van de befaamde afspraak over de vierzij dige bezetting van Berlijn ontruim den. De voornaamste der groep was professor dr. ir. Walther Bauersfeld, die de fabriek in het Württembergse stadje groot heeft gemaakt en in middels onderscheiden is mat de grote orde van verdienste der Bondsrepubliek. De stichting van het Zeiss-filiaal in Heidenheim geschiedde overigens met de instemming van de firma in Jena. Deze heeft de succesvolle leiders van de nieuwe Zeiss-fabriek nu echter van kwade trouw beschuldigd, aangezien zij uit het als filiaal bedoelde bedrijf een volkomen zelfstandige onderne ming hebben gemaakt. Dat was, aldus de Oostelijke lezing, tegen de afspraak. Het was volgens hen bovendien rech tens niet zuiver aangezien de Carl- Zeiss-stichting in Jena onafscheidelijk met de Zeiss-fabrieken verbonden is en de naar 't Westen uitgeweken tech nici generlei recht zouden hebben om deze stichting te vertegenwoordigén. Carl Zeiss heeft namelijk toen hij zijn befaamde fabrieken aan de gemeen schap aanbood bepaald, dat de stich ting zou worden vertegenwoordigd de Egyptische regering. Dr Goneim maakte Donderdagavond zijn ontdek king van de grafkamer, dia na drie jaar graven in de onvoltooide pyramids is gevonden, bekend. Voorts zijn 120 voorraadkamers en vertrekken met graven en offeranden gevonden. Dr. Goneim verklaarde er zeker van te zijn, ctai de sarcophaag een mummie beva*-, doch de nana van de kming is nog onzeker. Hij gelooft, dat het een Pharao uit de derde dynastie, een dei- opvolgers van koning Zoser, is. Ingezonden Mededeling (adv.) BONN, 4 Juni. 25.000 gasten zul len Zaterdag in Hamburg getuige zijn van de tewaterlating van het grootste tankschip, dat tot dusverre gebouwd werd. Het schip behoort aan de be faamde Griekse reder Onassis, voor wiens rekening pas tien maanden gele den een slechts weinig kleinere tank boot van dezelfde helling liep. De nieu we tankboot zal onder de groene vlag van Saoedi Arabië varen en naar ko ning Saud gedoopt worden „El Malik Saud Al-awal". Onassis heeft thans namelijk ook in Arabië een rederij ge vestigd. Bij de plechtigheid der tewa terlating zal hij zich daarom ook moe ten aanpassen aan het alcoholverbod van de Koran, zodat het schip niet met champagne doch met water uit de hei lige bronnen van Mekka zal worden gedoopt. De Arabische minister van Handel heeft het heilige water zelf in een verzegelde fles van Mekka naar Hamburg vervoerd. De vorstin Ann- Marie von Bismarck, die het nabij Hamburg gelegen landgoed der Bis- marcks bewoont, is uitverkoren om de doopplechtigheid te verrichten. De tankboot is 236 meter lang en wanneer zij beladen is verplaatst zij bijna dubbel zoveel water als het vroeger vestzak-slagschip Bismarck. Door veertig kilometer buizen kan het tankschip zijn 47.000 ton olie in tien uren lossen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3