De Ruyterschool geweldig- Omo voor de schoonste was van Uw leven Reserve van f 4,4 milliard maakt Nederlands positie gunstig „Nog nooit was mijn tafellaken zo Vlissingen Beroep op de kapitaalmarkt weer in normale banen Extra aanbieding in: HIC MET OMo' l'l GAAT DAT VANZELF „Zeeuwsch Dagblad" Waarom wast OMO 't allerschoonst „Nieuwe Nota inzake de deviezenpositie" Gulden wordt voorlopig voor buitenlanders niet vrij inwisselbaar Bank boekte in 1953 een winst van f' 1.399.528,- Donderdag 3 Juni 1954. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 'i School voor Middelbaar Zeevaartkundig en Middelbaar Technisch Onderwijs. Tot 1 Juli a.s. inschrijving van leerlingen voor: 1. STUURMANSLEERLING. A. Getuigschrift B.S.: Toelatingseisen Mulo-B of 8-j. H.B.S., enz. Getuigschrift A.S.: Toelatingseisen Mulo-A of 2-j. H.B.S., enz. 2. LEERLING SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. A. Getuigschrift B.M. (Assistent Machinist). Toelatingseisen Mulo-B of 3-j. H.B.S. of diploma Technische School plus toelatingsexamen. Opleiding voor rekening van een Scheepvaart Maatschappij is mogelijk. B. Getuigschrift A.M. (gelijkgesteld met V.D.). Alleen bij voldoende deelname. Toelatingseisen Mulo-A of 2-j. H.B.S. of diploma Technische school plus toe latingsexamen. 3. RADIO-TELEGRAFIST. A. Certificaat 2e en le klasse. Toelatingseisen: Mulo-B of 3-j. H.B.S., enz. Onder bijzondere voorwaarden kunnen leerlingen met Mulo-A worden toegelaten. 3. Twee-jarige cursus voor Radio-techniek. Toelatingseisen als voor Radio-telegrafist. 4. M.T.S. A. Werktuigbouwkunde. B. Weg- en Waterbouwkunde. Toelatingseisen: Mulo B, 3-j. H.B.S. of diploma Technische School plus toelatingsexamen. Leerlingen in 't bezit van het einddiploma H.B.S.-B of Gymnasium-B kunnen voorwaardelijk in de 2e klasse worden geplaatst. In verband met verandering van de toelatingseisen voor de M.T.S. en voor getuigschrift B.M. in 1955 voor leer lingen van Technische Scholen, wordt aanbevolen hier over nu reeds inlichtingen in te winnen. Met September beginnen weder de cursussen voor: le. Stuurman (le, 2e en 3e stuurman); 2e. Een voorbereidende cursus voor bevarenen; 3e. Stuurman Kleine Handelsvaart; 4e. Scheepswerktuigkundige (Diploma A, B en C); Se. Motordrijver; 6e. Voorlopig Diploma voor Scheepswerktuigkundige (met voldoende werktijd, éénjarige cursus). Inlichtingen en prospecti bij de Directeur. Boulevard Bankert 60. Wol Moquette Tafelkleden 37.50. Satijn, gevulde Bed spreien ƒ26.75 en 29.75. Cretonne gordijnstof f2.67 8er meter. Prima damasten vanaf 4.50 per meter, eurkleedjes ƒ4.25 en ƒ6.en hoger. Pracht tapijten, kroot en klein, fijne wolsoorten 53.75 enz. Fijne Huis kamers, klassiek en modern, in blank vanaf ƒ277.50. Leuke voordelige Bankstellen. Ik wens niet te wachten op hei radio-nleuwi. 'k Wil kennis nemen van het nieuws op het ogenblik dat het me schikt. Daarom een krant. Daarom een abonnement op - i Model 6260 Satijnen Dêlfê beha met nyloncups, met smalle op gestikte biesjes, waar door de cups hun fraaie vorm en goede steun be houden. Voorzijde met elastisch tussenstuk, ver stelbare schouderbandjes, rugsiuiting. Model 6314 DêWi zijsluiting cor- f- Model 1354 Satijnen DéWé beha met nyloncups, die speciaal zijn gevormd, waardoor volmaakte pasvorm verzekerd is. Zeer geschikt voor dames die bezwaar hebben tegen een ge heel nylon beha. De nieuwe Déwé modellen zijn geheel aangepast aan de slanke modelijn 1954. set met veter in de rug versterkt voor pand, waarin 3 soepe le baleinen zijn ver werkt die slanke lyn geven. Mooie zwa re effen corsetstof. Middelgroot model. Model 1284 Zeer soepele elegante DéWê beha van sterke satijnstof accentueert jeugdige lijn haak- sluiting op rug in zalm en wit Model 1285 Modern satijnen PèfFè bustehouder, diép uitgesneden ele gante cup en elastisch voorpand, in zalm en wit. Model 1280 DéWé zijsluiting cor set met veter in de rug. Uitgevoerd in zeer sterke zalmkleu rige stof, twee.balei nen in voorpand. Elastieke klink en 2 uitsnijdingen aan de zijkant, waardoor ge* makkelijk te dragen. Prettig kort modél. Model 259 DéWê corset met 40 c.ro, ach terlengte, speciaal ook voor langere dames. Sterk corset, geheel van dubbele stof, leerafwerking op de balei nen voor slanke, doch ook voor zwaardere dames, die geen binnenband willen dra gen. II SOUMIN GOBGfDéW* SOUIIGN! IA 8 I A U t I W... .1.1 .„Hg... ms. 4. Ml H' T4 Laatst ging er een volle juskom over." Zo stond er in de brief van Mevr.J. v. Groningen-Carton, Gasthuisstraat 9, Breda. In de brief schreef ze verder: geweest zijn, maar nu met Omo... Omo is werkelijk geweldig voor d< „Ik kon wel huilen. Jus met tomatenpuree, dus U begrijpt - een vlek om er nooit meer uit te krij gen. Tenminste dat zou vroeger zo wèg was het vet, weg was de vlek. héle was." Aan een geleerde uiteenzetting hebt U niets. Kijkt U liever naar het sop en vraag U af: waar blijft het vuil uit het goed? In het sop natuurlijk. Begrijpt U nu ook waarom OMO-sop veel donkerder wordt dan ander sop? Omdat al léén diepwassend Omo dl het vuil uit het goed trekt. Alleen 0M0 verschaft U bovendien nog deze vier unieke voordelen OMO verspilt niets van zijn waskracht om eerst het water zacht te maken. Daaraan gaat bij zeephoudende wasmiddelen vaak een kwart van hun kracht verloren. Geen papje nodig; strooi OMO gerust zo in 't water. Minder spoelen (in ruim water), dus veel minder wringen en dus gaat Uw goed langer mee. OMO is goed voor allesde witte-, wol len- en de fijne wasOok de afwas 1 Ook de schoonmaakwerkjesGeen reeks pakken en flessen meer. DEN HAAG, 1 Juni. In een zeer uitvoerige „nieuwe nota inzake de deviezen- positie" heeft de minister van Financiën, de heer J< van de Kieft, de volksverte genwoordiging ingelicht over de huidige stand ran zaken en heeft h(j tevens de weg rangegeven die Nederland naar de mening van de Regering moet gaan. De nota resulteert in een tweetal conclusies n.I.: 1. dat het streven naar convertibiliteit de meeste kans van slagen biedt als die ■weg door een aantal landen gezamenlijk wordt afgelegd en dat het Nederlandse beleid hierop gericht is; 2. dat voor de groep van convertibel wordende landen een voldoende evenwicht tussen de dollarontvangsten en -inkomsten moet zjjn gewaarborgd; hiertoe kan een gezond binnenlands monetair beleid bijdragen, maar hier ligt ook een positieve doelstelling voor de handelspolitiek der Ver. Staten. Al met al had de Nederlandse Bank op I April j.l. een deviezenreserve van f 4400 millioen, waarvan bijna 80 pet in goud en algemeen convertibele deviezen. Analyserend waaraan deze gunstige positie te danken is constateert de mi nister dat de gunstige afzetmogelijkheden in het buitenland hiervan de oorzaak zijn. De export maakte het mogelijk, dat een hoog productieniveau kon worden ver wezenlijkt bij een krachtige expansie van de binnenlandse economie en een be vredigende werkgelegenheidssituatie. Het overzicht dat minister Van de Kieft geeft kan niet anders dan zeer gunstig genoemd worden. In 1952 liet de Neder- landsebetalingsbalans het grote overschot zien van f 1863 millioen. In 1953 was dit overschot kleiner n.I. f 1279 millioen maar daar staat tegenover dat dit jaar voor het eerst een overschot te zien gaf van de lopende betalingen in Amerikaan se dollars en wel van f 255 millioen (1952 had nog een tekort van f 164 millioen opgelev ord). BLIJFT DAT ZO? Twee vragen heeft de regering in deze nota aan de orde gesteld. De eerste hier van is: „Blijft deze gunstige situatie voortduren en wat zal de uitwerking in Nederland zjjn als er onverhoopt een eco nomische depressie zou komen?" Natuurlijk weet ook de regering niet wat de toekomst zal brengen. Maar wel heeft men getracht te berekenen, wat een niet ai te ernstige depressie voor in vloed zou hebben. Daarbij is men tot de conclusie ge komen, dat in dat geval de export ver moedelijk met 10 pet meer zou dalen dan de importen dat dit Neder land jaarlijks plm. een milliard gulden zou kosten. Gezien de deviezenstand van het ogenblik (f 4.4 milliard) is het duidelijk dat er geen gekke spron gen kunnen worden gemaakt. Overigens voegt men er met een zeker optimisme aan toe, dat de wereld in con junctureel opzicht minder kwetsbaar is dan voor 1940. Helaas ontbreekt een toe lichting op deze optimistische stelling! DE CONVERTIBILITEIT. De tweede vraag die de regering zich zelf heeft gesteld is deze of het ogenblik nog niet gekomen is om de Nederlandse gulden vrij inwisselbaar of convertibel te maken. Daarmee zou dus een einde komen aan alle restricties waaraan het betalingsverkeer nu nog gebonden is. Deze vraag wordt ontkennend beant woord als men bedoelt dat Nederland deze vraag alleen zou moeten doen. Het gevolg zou immers zjjn, dat de zwakkere landen de invoer uit Nederland even sterk zouden gaan beperken als zü op het ogenblik met de invoer uit de V.S. b.v. doen. Een dergelijke stap zou voor de Nederlandse export funest blijken. Men is nu de weg opgegaan van een vermindering van invoerbeperkingen ten opzichte van het dollargebied. De con sequentie hiervan is een zo ver mogelijk gaande dollarliberalisatie. Daarnaast wil men samen met de Europese landen al lereerst komen tot een vrij, multilateraal verkeer en als einddoel tot een handels- en betalingsverkeer zonder kwantitatieve restricties en zonden discriminatie ten opzichte van welke valuta ook. Over de Europese Betalings Unie wordt in dit verband opgemerkt, dat men de hoop koestert dat na dit jaar de voor waarden voor overgang naar vrije om- wisselbaarheid in belangrijke mate ver vuld zullen zijn. De E.B.U. zal dan in haar huidige vorm kunnen ophouden te bestaan. Als dit niet het geval is - zo zegt de regering - dan zal een oplossing gevonden moeten worden voor proble men als aflossing van permanente schul den en verrekening buiten het quotum. Aan het slot van de nota wordt er op gewezen, van welk een grote be tekenis het zou zijn voor de internatio nale welvaart als men zou kunnen ko men tot een algeheel vrij betalings verkeer. Hiervoor blijft de Nederlandse regering dan ook bij voortduring ijveren. Veiligheidszone in Oost- Duitsland opgeheven. BERLIJN, 2 Juni. De Communistische radio-omroep van Berlijn heeft medege deeld, dat Oost-Duitsland Dinsdag een veiligheidsstrook van vijf kilometer langs de Oostzee, die twee jaar geleden werd afgebakend, heeft opgeheven. Een soortgelijke veiligheidsgordel langs de 1000 km lange grens met West- Duitsland blijft echter bestaan, Deze werd eveneens twee jaar geleden, in Juni 1952, ingesteld, nadat West-Duitsland het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap had getekend. Jaarverslag Bank voor Ned. Gemeenten 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Blijkens het jaarverslag over 1953 van do N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft het beroep van de gemeenten op de kapitaalmarkt thans weer meer normale proporties aangenomen. Dit in tegenstelling tot 1952 toen de gemeenten ruim 170 obligatieleningen uit gaven tot een bedrag van ruim een half milliard gulden. Werd In 1952 een bedrag van ruim anderhalf milliard door de gemeenten aan de kapitaal markt onttrokken, in 1953 was dit bedrag maar de helft daarvan, n.I. nog geen driekwart milliard gulden. Uit dit alles blijkt, aldus het verslag, dat de gemeenten zich opnieuw tot de gesloten kapitaalmarkt hebben gewend om in haar credietbehoeften te voor zien en dat het omvangrijke beroep, dat zij in 1952 op de open kapitaal markt deden, slechts een tijdelijk ver schijnsel is geweest. VASTE SCHULD. Tegenover het bedrag van f 752 mil lioen, conversie inbegrepen, dat dooi de gemeenten in 1953 op de kapiaal- markt werd opgenomen, stond een be drag aan aflossingen van f 210 millioen, zodat het netto-beroep van de gemeen ten op de kapitaalmarkt kan worden gesteld op f542 millioen. Het totaal der vaste schuld der ge meenten per 31 December 1953 bedroeg rond f 6 milliard, tegen rond f 2,6 mil liard per 31 December 1945. MEER WINST. Gaat men tenslotte na hoe de ontwik keling van de vlottende en vaste schuld bij de gezamenlijke lagere publiek rechtelijke lichamen (provincies en ge meenten) in het afgelopen jaar is ge weest, dan blijkt, dat de netto vlotten de schuld toenam met rond f 170 mil lioen De provincies namen in 1953 aan vaste geldleningen op voor een bedrag van f41,4 millioen, terwijl werd afge lost f 22,4 millioen. Het in 1953 door de gemeenten opgenomen bedrag aan vaste geldleningen bedroeg f752 milli oen, terwijl werd afgelost f210 milli- °epér saldo nam in 1953 de totale vas te en vlottende schuld van de provin cies en gemeenten toe met f 731 mil lioen. Het winstsaldo van de bank bedraagt 11.899D28 tegen f 1.808.406 in 1952.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4