HET HUMANISME m DEZE WERELD V&n Ö&Q tot ÖAQ Arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes Zijn vrouw rekent even goed als hij! Roomboter op het brood V Christendom en humanisme - onverzoenlijke tegenstellingen Koningin Wilhelminafonds viert eerste lustrum Hondsdolheid in W est-Duitsland Russen willen wel praten Wie goed rekent weet dat het kan: Naguib alleen nog president De waarde van vriendschap Radio-actieve besmet ting in Japan 2te Radio* toenqt out W.-Duits verzet tegen oefenterrein voor tanks Verbod voor 15-jarigen moet gepaard gaan met maatregelen op onderwijsgebied Donderdag 3 Juni 1954. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 j t je hebben in de voorgaande y\/ artikelen in enkele grove trekken de oorsprong van et humanisme en zijn loop door de latere eeuwen geschetst. We staan nu voor de vraag: „Wat is er nu wel voor verkeerds aan deze rich ting? Welk gevaar schuilt er in deze levensbeschouwing, die ook in ons land zulk een sterk stempel heeft ingedrukt in ons volksleven?" Het woord „humanisme" zegt op zichzelf niet veel kwaads. Het is een woord van Latijnse oorsprong. Het Latijnse „humanus" kunnen we verta len met ons „menselijk". „Humanum" betekent „mensdom" en „humanitas" wil zeggen „menselijkheid". Wanneer we iemand een „humaan persoon" noemen, bedoelen we iets goeds van hem te zeggen, we vinden hem een menselijk, een redelijk en ze delijk, een goedaardig mens. Iemand met „humane denkbeelden" is een persoon, wie er edele, goede ge dachten op na houdt, een „humaan ka rakter" is een edel karakter. Het woord zelf behoeft ons dus niet af te schrikken. Integendeel, het is een begrip dat ons aantrekt. Maar wanneer we dit woord van een „isme" gaan voorzien, krijgt het toch een accent, waardoor alles verandert. Het is hier als met alle „isme" het beste is, dat er dan maar een rood lichtje bij ons aangaat en we op onze hoede zijn. Het wordt dan gevaarlijk! En op onze hoede moeten we zeker zijn, wanneer we te maken krijgen met het humanisme als geestesrichting. We hebben reeds hiervoor gewezen op de oorsprong van het humanisme. Ook al vond het zijn weg door het ge kerstende Europa, het is van puur heidense oorsprong. De wortelen liggen in de filosofie van het klassieke hei dendom, ook al paste het zich in de middeleeuwen gemakkelijk aan bij de roomse traditie en wijsbegeerte en al zijn er zelfs pausen te Rome geweest, die als volbloed humanisten bekend stonden. De Bijbel, het Woord van God, maakt hie.- scheiding en stelt een onoverbrug bare kloof. Immers: Gods Woord zegt: „De mens is een van God afgevallen schepsel, totaal verdorven door eigenwil, ongeschikt tot enig goed en geneigd tot alle kwaad". Het humanisme zegt: „De mens heeft wel gebreken en is niet volmaakt, maar zijn zonde is een „ziekte" en hij kan zichzelf beter maken. Hij kan zelfs de gehele wereld beter maken, mits hij begint bij zichzelf". Gods Woord zegt: „De mens is door zijn moedwillige zondeval van nature geneigd God en zijn naaste te haten Het humanisme zegt: „De mens heeft van nature God en de naaste wel lief, het zijn echter de politieke, de maat schappelijke en de sociale omstandig heden die hem tot haters van God en ,de naaste maken. Bouw maar scholen en goede woonhuizen, geef goede lo sen en ge kunt de gevangenissen gaan sluiten". Gods Woord zegt: „De mens kan al- .1 verlossing vinden uit zijn geeste- e dood en tijdelijke nood door het sloof in het plaatsbekledend en vol brachte Zoenoffer, dat op Golgotha door de Zoon van God gebracht is". Het humanisme zegt: „De mens heeft c i Zoenoffer niet nodig, hij moet slechts geloven aan de „historische Je zus", als een „humaan" voorbeeld hoe AMSTERDAM, 1 Juni. De Ne derlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding zal haar eerste lus trum vieren met een herdenkingsbij eenkomst op Zaterdagmiddag 19 Juni a.s. in de Stadsschouwburg te Utrech De voorzitter van het hoofdbestuur, mr J. H. Bonnerman, zal een inleiding houden over het ontstaan, de geschie denis en hetgeen bereikt werd, dr W. F. Wassink, oud-directeur van het An toni van Leeuwenhoek Huis te Ara sterdam zal een inleiding houden over de stand van het kankervraagstuk, en de oud-directrice van het kankerinsti tuut. zal spreken over de" nazorg van •T "'en. Voorts zal een propaganda- .ïimpje van het Amerikaanse Kanker genootschap „Man a Live" worden vertoond. De afgelopen vijf jaren is veel voor de kankerbestrijding tot stand geko men. Millioenen zijn echter nodig voor een effectieve bestrijding van deze ge vreesde volksziekte. De vereniging zet dan ook haar ledenwerfactie onver minderd voort. Behalve het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam en het radio-therapeutisch instituut te Rotterdam, zijn kankercentra gevestigd in het Wilhelmina-gasthuis in Amster dam, het algemeen provinciaal stads en academisch ziekenhuis te Gronin gen, het academisch ziekenhuis te Leiden, het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen en het stads- en academisch Ziekenhuis te Utrecht. Sub-centra zijn in oprichting te Leeuwarden, Deven ter, Maastricht, Eindhoven en Middel burg. hij met de naaste heeft om te gaan en een ideaal leven te leiden". Gods Woord zegt: „Deze wereld ligt door de vloek der zonde onder de ban van het oordeel des verderfs. Satan werkt met zijn helse macht in op de onwedergeboren mensheid en voert zo deze wereld naar de ondergang. Slechts door de wederkomst van Gods Zoon, op de oordeelsdag, zal deze wereld ge zuiverd worden als door vuur en zul len vrede en gerechtigheid op aarde gaan heersen". Het humanisme zegt: „Er is een evolutie, een gaan van minder tot be ter; de mensheid oritwikkelt zichzelf tot de uiteindelijke volmaaktheid, langs trappen van geleidelijkheid, zij het slechts heel langzaam en met vallen en opstaan en via een proces van duizen den jaren". Zo kunnen we voortgaan. Natuurlijk zijn er in het humanisme allerlei schakeringen. We hebben in deze tekening het humanisme van zijn beste kant laten zien. Er is ook een humanisme, dat atheïstisch is, het Godsbestaan loochent en spot met de Bijbel. Maar het verschil is slechts gra dueel, niet essentieel noch principieel. Wanneer we dit alles zo tegenover elkander plaatsen, zien we welk een kloof er gaapt tussen christendom en humanisme. En nu zóu het voor ons gemakkelijk zijn de geestesrichting van het huma nisme te onderkennen in zijn anti christelijk karakter, wanneer het maar niet zo vaak gecamoufleerd tot ons kwam. Maar het humanisme verschijnt ook in het vrome kleed van de kerkganger. Het staat zelfs op de preekstoel van vele kerken en verkondigt daar, bedekt of openlijk, met verdraaiing der door God geïnspireerde Schriftuur zijn an tichristelijke theorieën en ideologieën. Het spreekt er van „doorbraak", van „de uit één bloede geschapen kinderen van God", van de „liefde van God", van „naastenliefde", van „kindschap Gods", enz. En dan wordt het gevaar lijk en helaas voor velen misleidend. Misleidend voor christenen, die de gave der onderscheiding der geesten missen en wat oppervlakkig leven. Maar het humanisme, ook in deze vroomste gedaante, blijft tenslotte ook gevaarlijk voor zichzelf. Want het leeft uit een ideologie, die puur zelfbedrog is en steeds weer moet leiden tot ver schrikkelijke en ontnuchterende con sequenties. Wie Gods Woord als de lamp voor zijn voet en het licht op zijn pad niet aanvaarden wil, tast in het diepste duister rond en struikelt tot hij ten dode valt. Dat zullen we in ons volgend artikel laten zien. G. v. S. Keizer Haile Selassie van Ethiopië en zijn echtgenote hebben een uitnodiging van Koningin Elizabeth aangenomen om van 14 tot 16 October een officieel bezoek aan Engeland te brengen. Hierna zullen de Keizer en Keizerin enige dagen in het Verenigd Koninkrijk blijven. BONN, 2 Juni. Volgens een mede deling van het ministerie van Land bouw van het land Noordrijn-Westfa- len moet er op gerekend worden, dat de hondsdolheid-epidemie in dat land zich verder zal uitbreiden. In Slees- wijk-Holstein daarentegen schijnt de ziekte na drie jaar te hebben gewoed haar hoogtepunt te hebben overschre den. De hondsdolheid is in de eerste jaren na de" oorlog vanuit de Sow jet- zone doorgedrongen naar West-Duits- land. Zij werd in December 1950 voor het eerst geconstateerd in het district Lauenburg, dat bij Hamburg aan de Sowjet-zónegrens ligt. Daarna heeft de ziekte zich gaandeweg over het ge hele grensgebied uitgestrekt. Eerst in het midden van 1953 heeft zij zich ook verbreid tot Noordrijn-Westfalen. Hier zijn in 35 gemeenten zieke dieren op gespoord, merendeels in Westfalen. De bestrijding van de ziekte en het vaststellen van de omvang wordt bij zonder bemoeilijkt doordat de bacil lendragers deze keer geen honden zijn, doch wild, voornamelijk vossen en das sen. Men neemt daarom aan, dat de verbreiding veel intensiever is dan uit het aantal der geconstateerde geval len zou blijken. Men heeft de bestrij ding ter hand genomen door het uit loven van premies voor neergeschoten vossen en dassen. Deze worden in ge heel Westfalen uitgereikt en hebben tot een grote verdelging onder deze diersoorten geleid. Men onderzoekt thans de mogelijkheid om nog ingrij pender maatregelen te nemen en on der meer de vossenholen te vergassen. Deze maatregel heeft blijkbaar in Sleeswijk-Holstein goede resultaten opgeleverd. Tot dusverre zijn in Noordrijn-Westfalen geen mensen door de ziekte aangestoken, doch in de ge vaarlijke gebieden heeft men overal serum gereed. Een millioen New Yorkers hebben Dinsdag Keizer Haile Selassie van Ethopië een uitbundige ontvangst be reid toen hij in een open auto over Broadway reed in een regen van con fetti en papiersnippers. De kwestie der „Atoombank". MOSKOU, 2 Juni. Het orgaan van de Sowjet-Russische communistische partij, de Prawda, heeft Amerikaanse persberichten tegengesproken, volgens welke de Sowjet-Unie niet zou willen onderhandelen over de kwestie van de atoomenergie, tenzij de Verenigde Sta ten zouden instemmen met een on voorwaardelijk verbod van atoomwa pens. Volgens de Prawda wil de Sowjet- Unie, dat de V. S. zich bereid zullen verklaren, geen gebruik te maken van atoomwapens „als een eerste stap naar een verbod er van". Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat de Prawda er de nadruk op wil leggen, dat de Sowjet-Unie' 'n gemeenschappelijke verklaring be oogt van Rusland en de V.S., geen atoomwapens te gebruiken indien het onmogelijk zou zijn tot overeen stemming te komen over een onmid dellijk verbod er van. Ingezonden Mededeling (Adv.) Deze boekhouder verdient zijn geld met rekenen. Zijn vrouw rekent op héér beurt éven goed en daarom krijgt hij roomboter op het brood mee naar kantoor. In kosten scheelt dat immers maar iets meer dan een cent per boter ham. En om zó weinig ontzegt zij haar man de roomboter toch werkelijk niet Spaar de rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen! De eerstvolgende verschijnt 19 Juni in Libelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 26 Juni in alle Radiobladen. Arjos-conferentie. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Op Zaterdag 19 Juni a.s. wordt er door de Nationale Organisatie van Antire volutionaire Jongeren Studieclubs het gebouw voor K. en W. te Utrecht een conferentie belegd voor de leden die deelnemen aan het internationale werk der Arjos. Het ligt in de bedoeling de vraag stukken, verband houdende met de Europese Integratie, te bespreken. De parlementaire redacteur van „Trouw de heer J. S. Hoek, houdt een causerie getiteld: De resultaten en moeilijkhe den van de Europese Integratie-, Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot spreekt over het onderwerp: Hoe werkt het Europese „parlement"? Ingezonden Mededeling (adv.) CAIRO, 1 Juni. De Egyptische pers maakt melding van het feit, dat luit.-ko- lonel Nasser, premier van Egypte, voor zitter is geworden van de „voorlopige op perste raad" van de bevrijdingsbeweging. Nasser was tot nu toe secretaris-generaal. Het sahijnt, dat Naguib zich nu zal moeten bepericen tot het presidentschap. I j was sedert de zomer van 1952 voorzit- -• van_ de raad, doch thans komt zijn »am niet meer op de lijst van raadsle- en voor. P *t v erdeel en heers!" is een eeuwenoude spreuk: de Ro meinen al kenden de grote waarde van deze tactiek en pasten die met veel succes toe. In later eetfwen hebben de Engelsen dit spel steeds met succes gespeeld en het ziet er naar uit, dat thans de beurt gekomen is aan de Russen. Want hoe men de zaak ook keert of wendt in Genève ziet men een verdeelde Westerse wereld vergeefs worste len tegen het communistische een- heidsblok. Maar zietemidden van die verdeeldheid neemt de Prins dei Ne derlanden, toch maar een kleine fi guur temidden van al die groten de zer aarde, het initiatief tot het hou den van een „vriendsch^psconfe rentie". Grote mannen uit vele lan den en uit vele kringen heeft hij bij elkaar gebracht met als enig doel: wederzijds begrip aan te kweken. Opdat men in onderlinge vriend schap de eensgezindheid kan terug vinden. Uiteraard zou het fout zijn de prac- tische waarde van de „Bilderberg"- conferentie te overschatten: de men sen die hier waren, waren gekomen als particulieren, zonder enige volmacht en zonder enige opdracht. Men was hier niet bijeen om wereldbeslissende besluiten te nem-n en door dit week end zal er dan ook niets veranderen aan de gang i an. zaken te Genève. Maar aan de andere kant zou het even verkeerd zijn dit Prinselijk ini tiatief te onderschatten. Omdat Prins Bernhard hier een weg gewezen heeft, die menselijkerwijs welhaast als de enige weg ,:an worden gezien, leidend naar het doel dat menselijk geluk heet, Dat is de weg van eensgezindheid, die moet worden afgelegd in een sfeer van vriendschap en van wederzijds begrip Men kan niet in vrede naast elkaar leven als men bezield is van haat en afgunst en hoe vaak ziet men niet dat haat en afgunst het gevolg zijn van het elkaar niet kennen en niet begrij pen. Hoe vaak is dat niet zo in het ge wone leven: de ene mens is jaloers op de ander.een jaloersheid die op slag verdwenen zou zijn als hij de fei ten ten volle kende. En als dat al het geval is tusen naast elkaar wonende mensen, hoe veel te meer zal men dat verschijnsel dan niet vinden tussen ver van elkaar levende volkeren. Meen nu echter niet dat op deze con ferentie alleen maar algemeenheden ten beste zijn gegeven en dat men niet verder is gekomen dan mooie frasen over vriendschap en samenwerking. Wel degelijk heeft men van gedachten gewisseld over practische vraagstuk ken, waarbij de vraag: „Welke is de effectieve bestrijdingswijze van het communisme?" in het middelpunt heeft gestaan. En wel degelijk heeft men be seft, dat die strijdt niet alleen woedt op de militaire en politieke fronten niet minder zijn hierbij de „captains of industry", de arbeidersleiders, de mensen van wetenschap en vooraf ook de economen betrokken. Want een po litieke of militaire overwinning op Rusland is nog geen werkelijke over winning op het communisme: zo lang er armoede is en er gebrek geleden wordt, zo lang zal het communisme altijd weer nieuwe voedingsbodems vinden en zo lang zal de strijd onver minderd voortgaan met veelal de communisten in het offensief! Het is nog niet zeker of er meer soortgelijke conferenties zullen wor den gehouden men mag hopen van wel. Want dit Prinselijk antwoord op het communisme en op de verdeel- en heers-tactiek van het communisme is het juiste antwoord. Niet in 't „eerst ik en dan pas de rest!" dat in de po litiek zo dikwijls wordt toegepast, ligt de sleutel naar werkelijke vrede en 'n jelukkiger toekomst die sleutel is iet besef dat wü mensen een verant woordelijkheid voor elkaar hebben. In de wil om samen die verantwoordelijk heid te dragen ligt de overwinning op het communisme besloten. TOKIO, 2 Juni. Japanse bladen hebben Woensdag melding gemaakt van twee nieuwe gevallen van radio actieve besmetting, die vermoedelijk een gevolg zijn van de waterstofbom- ontploffing op het Amerikaanse proef- terrein bij Bikini. Het betreft vijf leden van een weer kundige post op Kaap Moetoto -op het eiland Sjikokoe, die lijden aan een te kort van witte bloedlichaampjes als gevolg van het drinken van radio-ac tief regenwater, en de aanvoer van 80 radio-actieve dolfijnen door een Ja pans vissersvaartuig in Kagosjima. Voorts is gemeld, dat de toestand van de 23 bemanningsleden van de visserboten „Foekoerjoe Maroe", die na de ontploffing van 1 Maart door radio-actief as werden getroffen, een chronisch karakter heeft gekregen. De mannen lijden nog steeds aan lichte anaemie, vermoeidheid en gebrek aan eetlust. Als gevolg van de atoomproeven bij Bikini is in Japan de vraag naar Gei- ger-tellers gestegen en de prijs van deze instrumenten gedaald. VRIJDAG 4 JUNI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 „Semele", oratorium (3e deel). 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianovoordr. 14.20 Promena de ork. en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30" Amus. muz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Symphonette-ork. en soliste. 18.00 „We tenschap en leven", caus. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vragenbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting", waarin opgenomen het maandelijks overz. v. d. werkzaamheden v d. Ver. Naties en 't emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. 20.25 De gewone man. 20.30 „Waar heb ik dat gelezen?" 21.15 „Gelukkige huwe lijken", caus. 21.35 Kamerork. en solist. 22.45 „Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viola d'amore en clavecimbel. 11.05 Radiofeuil leton. 11.25 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.33 Land- en tuinb. med. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Vierhandig pianospel. 14.50 Voordr. en muz. 15.10 Gram. 15.20 „Voor alle mensen, waar dan ook15.40 Gram. VARA- 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 „Zo de ou den zongen...-.", caus. 19.15 Gram. VP RO: 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Instr. sextet. 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus. 20.40 „De Omroep in Nederland", caus. VARA: 21.00 Caba ret. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Piano, gitaar en bas. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Kamerork. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.45 Vlaamse liederen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Koorzang. 16.45 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Ork. en soliste. 18.10 Voordr. 18.20 Omr. ork. en soliste. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19 50 Caus. 20.05 Gram. 20.15 Symph. or;:, en soliste. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symph. ork. en soliste. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. BONN, 1 Juni. Plannen van het NAVO- lioofdkwartier om ten Zuiden van Aken het grootste Europese oefenterrein vooï tanks in te richten, zijn vooreerst afge stuit op een afwijzing door de regering van Noordrjjnland-Westfalen. De boerenbevolking van het grensge bied heeft zich meer dan een jaar krach tig tegen het plan verzet. Herhaalde ma len zijn demonstraties voorgekomen. Het lag in de bedoeling de twee door de Belgische troepen in Duitsland ge bruikte oefenterreinen Elsenborn en Vo gelzang met elkaar te verbinden. Daar door zouden niet alleen 150 vierk. km bos en cultuurland verloren zijn gegaan, doch bovendien zouden de hoofdverbin dingen tussen Aken en Trier en Aken en Koblenz zijn afgesneden. Het bekende toeristenplaatsje Monschau vreesde door een algehele afsluiting van Duitsland in zijn bestaan te worden bedreigd. Volgens een mededeling van het Duitse bureau voor defensiezaken heeft het NA VO-hoofdkwartier zich thans bereid ver klaard te onderzoeken, hoe met de Duit se bezwaren rekening zal kunnen wor den gehouden. Met ingang van 1 ]uli 1955 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Staatssecretaris dr Van Kliijn heeft de tweede Kamer meegedeeld, dat het verbod voor arbeid door 14-jarige meisjes op 1 Juli 1955 zal ingaan en niet op 1 Juli van dit jaar, zoals oorspronkelijk het plan was. Bovendien stelt de staatssecretaris een verbod van bedrjjfsarbeid voor 15-jarige meisjes in het vooruitzicht, al is de regering dan niet bereid zulks op dit moment te doen. Voor het zover komt zullen eerst maatregelen op onder wijsgebied nodig zijn. Daarom is de regering dus op dit moment slechts genegen over te gaan tot het instellen van een werkverbod voor 14-jarige meisjes. Het aantal 14-jarige meisjes, dat volledig dagonderwijs geniet, was in 1947 te „stellen op 40.000, in 1951 op 52.000. Dit aantal zal naar alle waar schijnlijkheid toenemen nu de moge lijkheid van beroepsarbeid wordt afge sneden. HUISARBEID. De staatssecretaris zegt verder, dat de mogelijkheid bestaat, dat een aantal 14-jarige meisjes een uitwijkmogelijk heid zal zoeken in het verrichten van huisarbeid. Hij meent echter, dat dit geen ernstige vormen zal aannemen. Voor de vormen van huisarbeid, die een zekere geschooldheid vereisen, komt het jonge meisje niet in aanmer king. De verzekering wordt gegeven dat aan het ontwerpen van een nieuwe Huisarbeidwet met voortvarendheid wordt gewerkt. Er zullen ongetwijfeld ook meisjes zijn, die huishoudelijk werk gaan verrichten. Dr Van Rhijn gaat hierbij in op bezwaren, die leden van de Tweede Kamer er tegen hebben, dat dit niet in eigen gezin geschiedt. Hij merkt op, dat naast gevallen, die duiden op bedenkelijke kinder exploitatie (waarover echter geen concrete gegevens beschikbaar zijn) er toch ook vele voorbeelden zijn van huisvrouwen die de meisjes niet 't zware laten doen en pogen hen ook iets mee te geven, dat voor haar ver dere leven waardevol is. Daarom kan de staatssecretaris de opvatting niet delen, dat het arbeidsverbod ook het huishoudelijke werk moet omvatten. Bovendien zou een en ander moeilijk te controleren zijn. DE 15-JARIGEN. Dr Van Rhijn meent, dat een arbeids verbod voor 15-jarige meisjes weinig minder urgent is dan voor 14-jarigen, doch hij vindt, dat de moeilijkheden, die het verbod voor de 15-jarigen zou meebrengen, wanneer niet vooraf maatregelen op onderwijsgebied wor den getroffen, onevenredig groot wor den. Daarom is hij van oordeel, dat de volgende stap gepaard moet gaan met maatregelen op onderwijsgebied, even tueel een partiële vormingsplicht, in dien verlenging van de volledige leer plicht tot 14- en 15-jarigen nog moet worden uitgesteld. Ook zullen er voor de industrie grote bezwaren rijzen, maar de staatssecretaris vindt, dat de belangen van de 15-jarigen groter zjjn, dan de nadelen die dit voor de industrie zal opleveren. Bovendien zou dr Van Rhijn ook de arbeid van 14- en 15-jarige jongens ge regeld willen zien. Hier zal echter slechts een verlenging van de leer plicht uitkomst kunnen brengen. Tenslotte is de staatssecretaris -niet van mening, dat het arbeidsverbod een uitbreiding van het aantal werkende vrouwen zal meebrengen. SOESTDIJK, 2 Juni. H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard hebben tot slot van de interna tionale conferentie, op initiatief van Prins Bernhard te Oosterbeek gehou den, de deelnemers ten paleize ont vangen. De Koningin en de Prins heb ben zich geruime tijd met verscheide ne vooraanstaande delegatieleden on derhouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3