Minister maar de zei „onaanvaardbaar" Kamer nam het niet Na overleg volgde een toezegging... Gesprek over Militair Bal kan-Genootschap Majoor en sergeants door krijgsraad veroordeeld vOM Salarisverhoging der rechters in discussie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND _v&nö&&Q_es> Toestand in atoom- fabrieken alarmerend T erncuzcüsc Scheepsbouwmij neemt werf „Zeeland" over Franse commissie verwerpt E.V.G. Vorstelijk bezoek aan „Kasteel Staverden' KINDERBIJSLAG ZELFSTANDIGEN Felle woorden in Franse assemblee Bijdrage voor defensie van het Westen Geen machtiging tot optreden in Z.O.-Azië Britse militairen zullen B,B. versterken Giften bleven achter in een potje op dressoir Prins Landcommandeur in orde van St, Jan Baby stierf aan verbranding Een maand voorwaar delijk tegen verpleegster geëist In enkele regels melden wij nog Costello Iers premier DE BILT ZEGT; Meer zonneschijn, Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 10, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2798 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 3 JUNI 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. wordt op de Middelburgse Markt, onder de titel „Herje.gtjh Middelburg" een standwerkers- concours gehouden, waarbij een twintigtal standwerkers $et vlotte tong, hun gaven tentoon zullen spreiden. Vanaf 2 upï |s het op de Markt „babbelen" gé- blazen. Voor het publiek eeft welkome r.ttractie. De hoofdprijs werd door de gemeente geschon ken: een wisselbeker. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 2 Juni. Het „onaanvaardbaar" heeft weer eens geklonken van achter de ministerstafel. Het wordt steeds meer de gewoonte van de ministers om dit uiterste middel te gebruiken en het lijkt er soms verdacht veel op dat men dit „onaanvaardbaar" gebruikt in plaats van argumenten. Maar ditmaal heeft de Tweede Kamer duidelijk te kennen gegeven dat men het gescherm met het „onaanvaardbaar" niet op prijs stelt. De ministers Don ker, Beel en v. d. Kieft hebben dit moeten ondervinden. Hoewel het onaan vaardbaar heeft geklonken blijkt een groot deel der Kamer niet te vermur wen, met het gunstige gevolg, dat de regering zich tijdens een lange pauze toch bereid heeft verklaard concessies te doen. Overigens werd vanmiddag weer eens het bewijs geleverd, dat men de afloop van een debat in de Tweede Kamer nooit met zekerheid kan voor spellen. Aanleiding tot dit „incident" was het amendement van Rijckevorsel (K.V.P.) en Verkerk (A.R.) om de wedden van de rechters enigszins meer in overeenstemming te brengen met de waarde en de betekenis van hun ambt. In concreto betekent dit amendement, dat de beide voorstellers niet tevreden zijn met de salarisverhoging die de regering heeft voorgesteld. En zij wer den daarbij gesteund door de heer v. d. Feltz (C.H.) en Lemaire (K.N.P.). In eerste instantie had minister Don ker verklaard dat dit amendement „bepaald niet kan". Naar zijn gevoelen zouden de verhoudingen worden scheefgetrokken. Zo zou de vice-pre sident van de rechtbank in Utrecht slechts 50 gulden meer gaan verdienen dan r1e jongste rechter in Den Haag. }it verschil is te weinig, terwijl vol- fens de bewindsman van Justitie, door it amendement tevens de samenhang vjrbroken zal worden tussen de sala- rir-en.van de rechterlijke macht en de ambtenaren. Toen eenter bleek, dat de heren van Rijckevorsel en Verkerk niet bereid waren hun amendement in te trekken kwam het „onaanvaardbaar" voor de dag. Het maakte een potsierlijke in druk, want dit verschil van mening hoefde werkelijk niet zo hoog te wor den opgenomen. In een rustig gesprek zouden de tegenstellingen wel over brugd kunnen worden. Maar het kwaad was gesticht en de Kamer was kennelijk ontsticht. WAT IS ONAANVAARDBAAR? Het was prof. Oud (V.V.D.) die dit niet op zich liet zitten. Wat betekent het onaanvaardbaar van de ministers? Betekent dit dat zij het gehele ont werp zullen intrekken? Dat lijkt me een beetje moeilijk, omdat de rechters en de andere betrokkenen reeds de sa larissen van het ontwerp ontvangen. Zij zouden dus moeten terug betalen. In die situatie wilde de heer Oud het amendement wel blijven steunen. Maar „onaanvaardbaar" kan ook be tekenen dat de ministers hun porte feuille ter beschikking stellen als het amendement toch wordt aangenomen. Zou de heer van Rijckevorsel de moed hebben om dan toch het voorstel te handhaven, dan heb ik de moed om voor te stemmen, zo zeide de oppositie leider onder grote vrolijkheid. Minister Donker verklaarde, dat het „onaanvaardbaar" betrekking had op het lot van het ontwerp. Welke gevol gen uit de aanvaarding van het amen dement zullen voortvloeien kon hij nog niet gedetailleerd mededelen. Voorzitter Kortenhorst schorste om 2.55 uur de vergadering voor enkele minuten, maar het was kwart over vier toen de aanvangsbel weer luidde. Hij deelde mede, dat de pauze benut was voor nader overleg met de rege ring, maar dat er nog geen resultaat was bereikt. Donderdagochtend zouden de debatten voortgezet worden. De zaak is duidelijk: de voorstellers van het amendement hebben het been stijf gehouden en minister Donker de eerst verantwoordelijke man is ken nelijk geschrokken en heeft toezeggin gen gedaan. Of zij aanvaard zullen worden hand van het overleg af, maar vast staat reeds dat het „onaanvaard baar" in dit geval niet uitgesproken had moeten worden. De bereidheid tot concessie achteraf is daarvoor het be wijs. WASHINGTON, 2 Juni. Senator Joseph McCarthy heeft medegedeeld, dat zijn subcommissie van onderzoek over zeer „alarmerende" inlichtingen beschikt over communistische infil tratie in de Amerikaanse centrale ge heime dienst en fabrieken, we atoom- en waterstofbommen worden gemaakt. De senator, die deze medede ling deed op de 24e dag van de ver horen inzake het geschil tussen hem' en het leger gaf geen nadere uiteen zetting. Na de vergadering zeide McCarthy tot journalisten, dat het vraagstuk van een eventueel bestaan van communis tische infiltratie in atoom- en water- stofbomfabrieken vorig jaar Juni op het Witte Huis was besproken. Men was in het algemeen belang niet tot openbare verhoren in deze kwestie overgegaan, aldus de senator. Aan deze bespreking hadden slechts twee leden van de staf van het Witte Huis en een vertegenwoordiger van het departe ment van Justitie deelgenomen. De subcommissie van onderzoek van de Senaat heeft eenstemmig besloten de federale recherche en het departe ment van defensie de namen van 130 communisten te verstrekken, die in productiecentra van de landsverdedi ging werkzaam zouden zijn. Deze maatregel werd genomen, na dat Roy Cohn, assistent van McCarthy en juridisch adviseur van de subcom missie, had bevestigd, dat de toestand in de fabrieken „zeer alarmerend" is. GOES, 2 Juni. De scheepswerf „Zeeland" te Hansweert, die failliet is gegaan, zal behouden blijven. De Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij N.V. zal het bedrijf voort zetten. Het staat nog niet vast of de werf te Hansweert als onderdeel van het Terneuzense bedrijf zal worden ge ëxploiteerd, dan wel, dat hiervoor een aparte N.V. in het leven zal worden geroepen. Waarschijnlijk zal het laatst in dienst van de werf „Zeeland" zijn de personeel, Dinsdag a.s. op het werk kunnen terugkeren. De Terneuzense scheepsbouwmaat schappij bestaat sinds 1942. PARIJS, 2 Juni. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de ver gadering van de Franse Unie, een raadgevend orgaan op het terrein van overzeese zaken, heeft zich heden avond met veertien tegen vijf stemmen uitgesproken over de bekrachtiging van de E.V.G. De commissie was van oordeel, dat bekrachtiging van het verdrag de een heid van de Franse Unie zal schaden Het Rode Kruis hospitaalschip „Kasteel Staverden" dat bezig is een tocht, van een week door de Nederlandse binnenwateren te maken, met aan boord patiënten, die op deze wijze ruimschoots de gelegenheid krijgen van de mooie plekjes van ons land te genieten, ondanks hun bedlegerigheid, meerde aan de De Ruyterkade te Amsterdam. Voor de patiënten aan boord kreeg het verblijf in Amsterdam een bijzondere attractie toen Woensdagmorgen H. M. Koningin Juliana op ziekenbezoek kwam. Foto: H. M. Koningin Juliana onderhoudt zich met de patiënten op de mannenzaal. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Op 14 Mei j.l. stelde de Soc. Economische Raad een concept advies vast over de kinderbijslag aan zelfstandigen. Naar wij vernemen, zal binnenkort het vol ledige advies gepubliceerd worden. PARIJS, 2 Juni. Bij de voortzet ting van het debat over Indo-China in de Franse Nationale Vergadering heb ben rechtse afgevaardigden bittere aanvallen gedaan op het regeringsbe leid. Eén van hen, de Gaullist Vallon, beschuldigde de regering er van dol lars voor de Amerikaanse militaire hulp ten behoeve van de oorlog in In do-China te gebruiken om het tekort op de handelsbalans te dekken. De Gaullist generaal De Montsabert wenste een verenigd Frans militair opperbevel onder maarschalk Juin, zich uitstrekkend van Frankrijk tot West-Afrika. De huidige toestand in Noord-Afrika vereiste een legermacht van 170.000 in dat gebied. Conservatieven, socialisten en radi- »alen hebben resoluties ingediend waarover aan het einde van het debat gestemd zou moeten worden. Het MRP-lid Monteil leverde zeer ernstige critiek op de minister van De fensies voor zijn beleid ten aanzien van Indo-China. In verband met een congres van de communistische partij is het debat tot Dinsdag a.s. verdaagd. Tito in Griekenland ATHENE, 2 Juni. Vandaag is president Tito van Joego-SIavië in Grie kenland aangekomen, waar hij met generaal Papagos zal spreken over een omzetting van het zestien maanden oude Balkan-verdrag tussen Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije in een militair bondgenootschap, met wederzijdse verplichtingen voor de deelnemers. Voor Tito voet aan wal zette, ver-1 Zaken zal spreken over een voorstel klaarde maarschalk Papagos tegen om Zuid-Slavië te laten deelnemen aan het maken van plannen voor de Wes- EISENHOWER VERKLAART: WASHINGTON, 2 Juni. President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat hij geen besluit genomen heeft het Congres om machtiging te vragen tot een optreden van de V.S. in Zuidoost Azië. Dit dus in tegenstelling met het geen twee senatoren hebben verklaard. Eisenhower, die dit mededeelde op een persconferentie, zei deze verkla ringen niet onder ogen gehad te heb ben. Hij voegde er echter aan toe, dat de militaire staven, het ministerie van Buitenlandse Zaken en andere verant woordelijke instanties voortdurend elke mogelijke gedragslijn bestuderen, die de belangen van de V.S. zouden kunnen dienen. Uiteraard was de mo gelijkheid van een resolutie aan het 'ongres met machtiging tot een optre- en ook ter sprake gekomen. Reuter's correspondent, dat een der gelijk militair bondgenootschap de thans nog bestaande hiaten in het ver dedigingsstelsel der vrije landen zal opheffen. De Griekse, Turkse en Zuidslavische generale staven hebben grote vorde ringen gemaakt met het in lijn bren gen van hun wederzijdse verdedigings plannen. Het sluiten van een Balkan bondgenootschap, als aanvulling op het reeds bestaande vriendschapsverdrag zou een bijdrage vormen van de ver dedigingsinspanning der vrije staten. Toen het schip waarmee Tito arri veerde het anker liet vallen, vlogen formaties militaire vliegtuigen over de rede. Na de begroeting, ondermeer door Koning Paul, vertrok men van Pireaus naar Athene. Een talrijke me nigte sloeg de aankomst gade. De po litie had uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. DE NAVO. Inmiddels is uit Washington bericht ontvangen, dat de Turkse premier, Menderes, deze week op het Ameri kaanse departement van Buitenlandse LONDEN 3 Juni. De Britse rege ring is van plan mobiele eenheden van de strijdkrachten te gebruiken voor versterking van de burgerlijke verde digingsorganisatie. De regering publiceerde Woensdag een wetsontwerp, dat voorziet in de opleiding van 30.000 militairen jaar lijks, die in oorlogstijd zullen optreden als „vliegende eenheden" van de bur gerlijke verdediging. De Britse organisatie voor de bur gerlijke verdediging bestaat op het ogenblik bijna uitsluitend uit vrijwil ligers. Van het half millioen personen, dat nodig wordt geacht voor deze or ganisatie, zijn tot dusver 300.000 gere- cruteerd. terse defensie door het Balkanverdrag aan de NAVO te verbinden. Men zit hier echter nog met een hinderpaal, nl. het geschil tussen Zuid-Slavië en Italië over Triest. Menderes zal trachten een oplossing te bepleiten. te dienen en tegen H. negen maanden met aftrek en ontslag zonder ontzeg ging. De raadslieden wezen op de uit stekende staat van dienst die de drie verdachten achter de rug hebben en bepleitten verzachtende omstandighe den. Na raadkamer veroordeelde de krijgsraad hen tot bovengenoemde straffen. •- Steekpenningen aangenomen DEN HAAG, 2 Juni. De Krijgsraad te Velde-West heeft vanmorgen drie zaken behandeld over onregelmatigheden bij het voorbereiden en plaatsen van orders voor de Landmacht. De 61-jarige gepenslonneerde Majoor Chr. F. A. M. werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest; de 38-jarige sergeant-majoor W. van W. en de 50- jarige sergeant J. H. werden beiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse Majoor M. heeft als hoofd van het Bureau Reparatie Wapens en Geschut, afd. Materieel van het Directoraat Ma terieel Landmacht in Den Haag, giften en beloften geaccepteerd, toen hij als tussenpersoon in de jaren 195153 op trad by de plaatsing van orders bij cover- en vulcaniseerbedrijven. Enkele van deze bedrijven, die van leveran ties aan het Rijk waren uitgesloten, kregen door zijn toedoen toch opdrach ten. Sergeant W. zou zich in diezelfde tijd autobanden hebben toegeëigend en in zijn functie van magazijnbeheer der van het Centraal Bandenmagazijn in Naarden giften hebben aangenomen evenals de assistent-magazijnbeheer der sergeant J. H. Majoor M. verklaarde ter ztting, dat hij niet geweten had, dat voor levering uitgesloten bedrijven via andere be drijven opdrachten uitvoerden. Ser geant W. heeft heel wat oneerlijk geld in handen gekregen, ongeveer f 12.000. Hjj gaf dit weg aan handlangers, zei hij. De president schatte het bedrag op Wel f 20.000. Het bleek uit het requisitoir, dat een leverancier, die het financieel zeer moeilijk had zelfs de buizen van zijn centrale verwarming had moeten bre ken uit zijn fabriek om aan de wensen van de majoor te kunnen voldoen en een schommelstoel te maken. Leveran ciers lieten na een bezoek aan majoor M., hun giften achter ineen potje op het dressoir. De auditeur-militair eiste tegen de majoor een jaar en zes maanden met aftrek, tegen Van W. een jaar met af trek met ontslag zonder ontzegging van het recht bij de gewapende macht 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Het kapittel van de Orde van Sint Jan heeft Z. K. H. de Prins der Nederlan den bereid gevonden de leiding der orde thans berustend by mr W. J. Baron van Lynden, die wegens gevor derde leeftijd de wens te kennen heeft gegeven zyn functie neer te leggen onder de titel van Landscommandeur op zich te nemen. De plechtigheid, waarby Z. K. H. de Prins der Nederlanden als landcom mandeur wordt geïnstalleerd, zal op Zaterdag 26 Juni a.s. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage worden gehouden. De orde van Sint Jan, de Neder landse Protestantse tak van de aloude ridderiyke orde van het hospitaal van Sint Jan te Jerusalem, heeft zich in 1945 onafhankeiyk gemaakt van de Balije Brandenburg dier ridderlijke orde, waarvan zy lot dat tijdstip als Commendery Nederland der Johan- niter Oorde" deel had uitgemaakt. *»- AMSTERDAM, 2 Juni. Langduri ge kruisverhoren over levensgevaar voor couveusezuigelingen en over in een ziekenhuis verantwoorde manipu laties met warmwaterkruiken zijn vanmorgen voor de rechtbank te Am sterdam de nasleep geweest van het aan brandwonden overlijden van een zes weken oude baby, D. H. van E. in een Amsterdams ziekenhuis op 20 Fe bruari j.l. Tegen de 23-jarige gediplomeerde verpleegster Yvonne S. te Amsterdam is een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand plus een boete van honderd gulden geëist. Dat niemand tijdig onraad had be speurd, werd door de getuigen aldus uitgelegd, dat het ongelukkige kind niet had gehuild. Toch moet hét bqna twee uur lang op een veel te hete, veel te volle en niet met de voorgeschreven moltondoek omwikkelde rubber warm waterkruik hebben gelegen. Een getuige verklaarde een molton omwikkeling te hebben aangebracht, die later door verdachte moet zy'n ver wijderd. De hoofdzuster heeft dis avond voor haar vertrek de warmte- toestand gecontroleerd maar niets by- zonders opgemerkt. Toen de opvolg ster van verdachte twee uur later op nieuw controleerde, kon aan de rech terzijde van het kind al verbranding van de tweede graad worden vastge steld. De baby is na twee en een halve week aan haar wonden bezweken. De officier van Justitie, mr Reiger man besloot zijn eis met de opmerking, dat hy het de verdachte, ondanks haas gevaariyke nonchalance niet onmoge lijk wil maken haar beroep te blyven uitoefenen. De rechtbank zal op 18 Juni uitspraak doen. DAT zich met waarne ming van het kantoor van wijlen notaris A. J. Bierens uit Tholen heeft belast de heer W. Loof, cand. notaris te Tholen. DAT de middenstandsver eniging „Handelsbelangen" en de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Kapelle op 13 en 14 Augustus op het kerkplein te Kapelle een braderie zullen organiseren, die nog groter van opzet zal worden dan de vorige. Er zullen vele attracties komen en met muziekverenigingen uit de omgeving is contact opgenomen voor medewer king. DAT de Middelburgse Rechtbank de gemeente ontvanger W. A. den B. uit Axel veroordeeld heeft tot f 2500.boete of 2 maanden hechtenis. De eis luidde vier maanden. DAT deze Rechtbank de oud-kassier van de Boeren leenbank te Lewedorp, de heer C. R. veroordeelde tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De eis luidde 4 jaar. DAT in café Neels te Kerkwerve in tegenwoor digheid van het Groene Kruisbestuur, autoriteiten, artsen en verpleegsters het 25-jarig jubileum is gevierd van zuster van Zijp als wijkverpleegster. Vele goe de woorden werden tot haar gesproken en zij ontving tal van cadeaux en bloemen. DAT de landbouwer H. de R. te Sir Jansland bij het voorspannen van zqn paard een trap van het dier kreeg. De dokter moest er aan te pas komen. DAT een dame kuit de Breestraat in Vlissingen wakker werd gemaakt door haar jankend hondje in de keuken. Het klonk erg kla gelijk, en toen het gejank ophield ging ze toch maar, niet geheel gerust, beneden kijken. Tot haar schrik be merkte de dame dat de gas slang van de hoofdkraan was gesprongen en het hondje bewusteloos op de vloer lag. Het hondje is weer bygekomen en alles liep goed af. En de moraal van deze historie is: sluit toch vooral 's nachts de gas kraan af. DAT honderden Middel burgse kinderen uit buurt en sportverenigingen Zater dag 3 Juli zullen meedoen aan een sprookjesoptocht, die door het centrum van de stad zal trekken. Met lopen de groepen en op wagens zullen 18 sprookjes worden uitgebeeld. De centrale or ganisatie berust by de Kon. Vereniging „Uit het Volk voor het Volk" die zich voor deze dag de medewerking heeft verzekerd van het mu ziekcorps der Oranje Nas- saumijnen. Dit corps, dat de optocht zal opvrolijken en' 's avonds op de Markt con certeert, bestaat uit 80 man. DAT gisteravond in Yer- seke de A.R. Kiesvereniging „Ora et Labora" bijeen kwam. Op het referaat van de heer W. Bol, „75 jaar A.R." volgde een goede be spreking. DAT gisteravond in het C.J.M.V.-gebouw te Goes de sloéavond van de cursus voor jeugdleidsters en -lei ders van verschillende orga nisaties werd gehouden. Avonden over handenarbeid, psychologie, sexuele ethiek e.a. zqn reeds gehouden. De ze laatste avond werd ge- wyd aan vertellen en im proviseren. "Wika D. Hiensch had de algemene leiding van deze cursus, die uitging van de Hervormde Jeugdraad. DUBLIN, 2 Juni. Het Ierse par lement heeft zich met 79 tegen 66 stemmen uitgesproken voor de aanwij zing van Costello als premier. De can- didatuur van de Valera werd met 66 tegen 78 stemmen, verworpen. Costello is de leider van de conser vatieven. Eamon de Valera is liberaal. De liberalen hebben 65 zetels, de con servatieven 50. De Labourpartij heeft 19 en de drie kleinste partyen samen 13. DE BILT, 2 Juni. 's Ochtends plaatselijk mist, overigens op de mees te plaatsen perioden met zonneschijn, maar in het binnenland ook hier en daar nog enkele buien. In het Zuiden •van het land iets hogere, elders weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.22 u., onder 20.55 u. Maan op 7.42 u., onder 23.47 u. Hoogwater Vrijdag 4 Juni: Vlissingen: 3.57 u. 2.16 m., 16.17 u. 2.01 m. Terneuzen". 4.28 2.34 m., 16.49 u. 2.19 m. Wemeidinge: 5.50 u. 1.79 m., 18.12 u. 1.61 m. 5.37 u. 1.53 m., 1.35 m. y ui., 17.56

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1