Middelburgse raadsleden trokken er een dagje op uit T ZEEUWSE PLAKKEBORD Toestemming voor 47 boerderijen in de Vierbannenpolder 'T SPIEGELTJE - WRIGLEY a, Bezoek aan „Toorenvliedt", sportterreinen, Gasthuis, Oranjezon en Westhove DE BOMEN EN HET BOS! r~ DE BUS 't loopt gesmeerd Unieke kans voor fruittelers in de Quarlespolder Excursie langs gemeentelijke objecten Drs Broekens planoloog DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Vlaams-Zeeuwse ontmoetings dagen te Axel begonnen* Dorpshuis voor Rilland-Bath. KERK Woensdag 2 Juni 1954, ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Zo maar een paar gedachten bij de evenementenlijst van de V.V.V. DE OPZET van onze evenementenlijst dient U voor lopig als „experimenteel" te beschouwen. Wij ho pen binnen enkele maanden naar de juiste vorm toe gegroeid te zijn." Dit kan men lezen in de Prov. Evene mentenlijst over de periode van 1 Juni tot 1 Juli, die door de Prov. Zeeuwse V.V.V. wordt uitgegeven. En ge zien deze uitspraak zal men het ons hopenlijk niet kwa lijk nemen als wij zo maar een paar gedachten over dit bewijs van activiteit van de V.V.V.-mensen neer schrijven. Want dat is het eerste wat gezegd moet worden: dat deze uitgave een bewijs is, dat de Zeeuwse V.V.V. springlevend is en hard werkt om onze provincie in trek te brengen bij de tou- risten. Maar.... bij het doorkij ken van de vier volgetypte pagina's kwam ons het ge zegde van de bomen en het bos in de gedachte. Tussen de bomen lopend kan men soms het bos niet meer zien al die „evenementen" le zend kan men werkelijk niet meer zien wat nu eigen lijk evenementen zijn. Eve nementen dan in die zin, dat ze ook werkelijk touris- ten zullen trekken. Want daar gaat het toch om, zo lijkt het ons. Dat is de taak van een Prov. V.V.V. Het is toch niet de bedoeling om een lijst te geven die veel heeft van de agenda van 'n krantenredactie, die er op uit moet zijn ook niet het kleinste plaatselijke nieuw tje te missen! Natuurlijk zijn er evene menten van de eerste orde en van lagere orden. De feesten op Walcheren zijn er een van de eerste orde en op een lijst als deze hoort dit gebeuren wel met kapi tale letters te worden aan gekondigd dat trekt de vreemdeling! En dan zijn er ook evene menten van lagere orde. Maar met de beste wil van de wereld kunnen we het „evenement" niet zien in de sportdag van de leerlingen rn de lagere school te Hulst b.v. Zo min als we geloven dat de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Zuid- en Noord-Beveland nu veel touristen naar Kapelle zal trekken (waarbij we niets aan het heuglijke feit van dit jubileum willen afdoen!) Naar ons gevoelen zal men deze lijst moeten gaan rubriceren eerst naar be langrijkheid en dan naar soort. Ik geef toe dat hier over wel eens verschil van mening kan ontstaan maar als men voorop stelt dat dit een lijst is voor tou risten en niet een die be doeld is als opsomming van plaatselijke gebeurtenissen, dan kan dat toch wel luk ken. Intussen: sterkte, heren van de V.V.V.! Kerk te Dreischor moet gerestaureerd. De Ned. Herv. Kerk en de toren te Dreischor behoeven dringend restauratie en de gemeenteraad heeft dan ook besloten deze zaak met voortvarendheid aan te pak ken. Men is begonnen met een bedrag van f 5000 uit te trekken op de gemeentebe groting en men heeft aan architect M. J. J. van Beve- ren te Middelburg opdracht gegeven een restauratieplan met tekeningen op te stel len. Een commissie van vijf leden zal zich in het bijzon der hiermee bezig houden. Zelf alle kosten dragen is natuurlijk onmogelijk en daarom zal men trachten 't maximum aan subsidies los te krijgen van Rijk, Provin cie en andere instellingen. Wat aan kosten overblijft zal ieder voor de helft ge dragen moeten worden door de burgerlijke en de kerke lijke gemeente. T oulouse-Lautrec expositie te Middelburg. Het heeft heel veel moeite gekost maar tenslotte is men er toch in geslaagd in de zaal Van Benthem en Jut ting een expositie tot stand te brengen van het werk van de beroemde kunste naar Toulouse-Lautrec, be staande uit litho's die de kunstenaar in verschillende perioden van zijn leven heeft vervaardigd. De ten toonstelling wordt ingericht door het Haagse Gemeente museum en bij de officiële opening (op Zaterdag 19 Juni om 3 uur) zal de direc teur van dit museum, Mr L. J. F. Wijsenbeek, het woord voeren, evenals de burge meester van Middelburg, Mr Dr Bolkestein. De tentoon stelling is gedurende de zo mermaanden geopend dage lijks van 9 tot 6 uur en op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond bovendien van 79 uur. De bezoekers (die hopenlijk in groten ge tale zullen komen) kunnen van deskundige uitleg ver zekerd zijn. Het is al vele malen ge bleken: in St. Annaland weet men wat geven is. Zo ook nu weer voor de Geref. Zendingsbond. De voor jaarscollecte voor dit doel bracht f 214.05 op. Al eerder had men voor de Bond aan giften f9 ontvangen en in de busjes van de School met den Bijbel bleek een bedrag van f 25 aanwezig te zijn. In Kloetinge is gecollec teerd voor Sonnevanck en Zonnegloren. Het resultaat was f76.40. C* en paar dagen'geleden hebben wij in een artikel over het landbouwkundig herstel in de ramp gebieden gewezen op de speciale moeilijkheden, waarmede de landbouwers in de polder Kruiningen te kampen hebben. Het is daar zó, dat velen in het geheel niet weten hoe het in de toekomst met hen zal gaan. Zij zijn voor een deel hun land kwijt, voor goed, bezitten geen woningen en bedrijfsgebouwen meer en staan voor het harde feit, dat hun bedrijf nimmer meer is op te bouwen. Overschakeling op gemengd bedrijf, met het accent op de veeteelt, zou de enige oplossing zijn, ware het niet, dat daarvoor grond beschikbaar gesteld moet worden. En dat gaat nu juist niet. Viel ook de polder Kruiningen onder de Herverkavelingswet, dan lagen de zaken heel wat eenvoudiger. Dan kregen degenen, die vertrekken wilden, ook voorrang bij het pachten van een bedrijf in de Noord Oost Polder of in de Braakman. Op die manier zouden kleine bedrijven van boeren, die ach terbleven, gesaneerd kunnen worden. Helaas - is van dit alles geen sprake. Het gaat erop lijken, dat de landbouwers rond Kruiningen bekneld komen te zit ten tussen kade en schip. En de vraag rijst, of het nu absoluut onmogelijk is ook voor hen gronden el ders beschikbaar te stellen. Herverkaveling als zo danig is niet direct noodzakelijk na de verkave ling, die nog maar enkele jaren geleden hier tot stand kwam in de vorm van een ruilverkaveling. En nu weten wij wel, dat uitgifte van nieuwe gronden een uiterst moeilijke zaak is en dat de z.g. pioniers met een bezwaard gemoed al aanzien, dat voor de boeren uit de herverkavelingsgebieden gronden beschikbaar worden gesteld, maar wij zouden willen vragen, wat de regering dan concreet wil met deze Kruiningse boeren. Zij kan hen niet aan hun lot overlaten en zal het nimmer kunnen verantwoorden deze mensen uiteindelijk te laten verpauperen. Want daar komt het op neer, als geen bijzondere maatregelen worden genomen. Er is daaróm maar één oplossing: ook hen elders gronden in pacht geven. De muziekvereniging „Ex celsior" te Kloetinge is druk in de weer met de organisa tie van het op 2e Pinkster dag te houden Bondscon- cours. Men wist al dat het druk zou worden, maar het wordt nog steeds drukker, want er zijn weer drie in schrijvingen bijgekomen. De muziekcorpsen van Ritthem, Nisse en Kamperland heb ben het aantal deelnemers nu op 26 gebracht. Er wordt wel eens ge klaagd dat Zoutelande geen bos heeft deze zomer zal men dat niet meer kunnen zeggen, want onze corres pondent weet te melden dat de nieuwe aanplant thans zover is dat er een boswan- delpad is gemaakt in het verlengde van de Bosweg. Dgar zullen de gasten deze zomer van kunnen profite ren. Dit is wel geen sportplak- kebord, maar we willen toch even melden dat de korfbal club uit Scherpenisse S.V.S. in haar eerste vriendschap pelijke wedstrijd een keurig gelijk spel bevochten heeft tegen de L.J.G. uit Tholen. Bij rust stonden de Tholena- ren nog met 20 voor, maar de eindstand was 33. En hoe kan het anders in deze tijd van examens ook nog een paar namen van gelukkigen, die met goed gevolg een of meer uren in 'n „zweetkamertje" hebben doorgebracht. Mej. A. Schipper uit Nieuwdorp slaagde te Rotterdam voor 't examen Kleuteronderwijze res acte A en B. En zuster J. A. Rottier, vroeger wo nend te Heinkenszand be haalde in het gemeentezie kenhuis te Dordrecht het di ploma ziekenverpleging A. Ingezonden Mededeling (adv.) m Verf erlaJ0X,d,Vhi' en w fm._> i De herverkaveling in Zeeland GOES, 1 Juni. In het raam van de herverkaveling zijn in de laatste tijd in Zeeland vier belangrijke werken aanbesteed en gegund voor een totaal van ongeveer f 880.000. Het eerste werk is het aanleggen van 4900 meter verhqrde weg en de bij behorende kunstwerken in de polder Waarde. Verder wordt ter hand genomen het draineren en egaliseren van ongeveer 210 ha in de Polder Scherpenisse op Tholen. Ook de bouw van een gemaal in het midden-gebied van Schouwen-Duive- land is aanbesteed en gegund. Tenslotte kan genoemd worden het verbeteren van de Tureluurweg en de Klapweg (Duivendijkseweg) op Schouwen. 46 uit Tholen, 41 uit de Zak van Zuid- Beveland en 19 uit Waarde. In dit verband wordt er nog opge- wezen, dat in de Quarlespolder uit stekende gronden zijn gereserveerd voor de fruitteelt. Hier wordt een kans geboden, aldus de Herverkave lingscommissie Zeeland, die niet spoedig weer zal terugkeren. De Herverkavelingscommissie heeft een onderzoek ingesteld naar de trage afwikkeling van de betaling van de door de Stichting Beheer Landbouw gronden overgenomen bedrijven. Ver zoeken waren binnengekomen om deze afwikkeling meer te bespoedigen. Overal waar mogelijk is, zal thans spoedig als dat kan betaling volgen, zodat uitsluitend de gevallen, waarin ingewikkelde verhouding uitbetaling niet mogelijk maken nog enige tijd zullen moeten wachten. In het algemeen is voor alle muta ties inzake grondrechten en pacht in de herverkavelingsgebieden steeds de toestemming van de Commissie nodig. Een dergelijke toestemming wordt, indien de mutatie geen af breuk doet aan de plannen als regel snel verleend. Wordt echter niet overgegaan tot het afgeven van de verklaring „geen bezwaar" dan kun nen de betrokkenen aannemen dat hun verzoek weliswaar in ernstige overweging is geweest, maar dat er inderdaad zodanige belangen op het spel staan, dat daaraan niet kan worden voldaan. MIDDELBURG, 1 Juni. Raadsleden en hoofden van dienst der gemeente Middelburg hebben vandaag een excursie gemaakt naar een groot aantal gemeentelijke objecten. Mèt hun dames stapten zij vanmorgen voor negenen in één der twee Stoomtrambussen en de Stadhuisklok wees al half zes, toen het uitgebreide gezelschap vanmiddag weer op de Markt arriveerde. 'tWas een bijzonder geslaagde tocht geweest. Op alle objecten was voor de nodige toelichting gezorgd. Aan de lunch in Hotel „Juliana" te Domburg werd zelfs al om een reprise verzocht! Daar ging de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, die zich een bekwaam aanvoerder van het gezelschap had getoond, nog wat nader in op de bedoeling van deze „studiereis langs gemeentelijke objecten". Maar hij kon niet nalaten te wijzen op het onbehagelijke van de situatie, waarin Middelburg verkeert: „Straks kunnen wij hier uitstekend voetballen en zwemmen en ook uitmuntend ziek worden, maar de woningen, die zo dringend nodig zijn, ontbreken. Ik wil er helemaal geen grapje van maken, maar hier heerst een wantoestand. Nog enkele honderden huizen zijn nood zakelijk!" Het eerste object, dat werd bekeken, i De benedenverdieping van het oude was het in aanleg zijnde zwembad aan gebouw wordt geheel voor polikliniek het Jaagpad naar Vlissingen. Er komt al flink tekening in. Zo begin of half Augustus is er wel een kans, dat het in gebruik kan worden genomen. De vloeren voor pierebak en diepe bas sins zijn gestort en de kleedhokjes van beton zijn opgesteld. STADSPARK Het Stadspark „Toorénvliedt" oogst te de algemene bewondering. Het is dan ook iets fraais. De beplanting ge dijt prima. Mooie doorkijkjes, leuke bruggetjes en kronkelende wandel laantjes, een visvijver van flinke af metingen, kortom: alles is hier te vin den voor een gezonde recreatie van duizenden mensen. Ruim 60 verschillende soorten strui ken en heesters zijn hier aangeplant. Het openluchttheater is een schitte rend onderdeel van het park. De acou stiek is er best en het water voor het „toneel" vervult de functie van klank bord op uitstekende wijze. Dit „toneel' wordt afgesloten door een hoge haag, die al geheel is dichtgegroeid. COMMANDOBUNKER Op „Toorenvliedt" staat ook de com mandobunker van de B.B. De heer L. Kapitz toonde die met gerechtvaardig de trots. In de kamers staan de spreek cellen en de uitgebreide telefooncen trale, terwijl in de commandozaal de „plotkaarten" van Walcheren en Mid delburg zijn opgehangen. Hier zitten in geval van nood de commandanten der verschillende diensten en zij hebben daar een volle dig en gedétailleerd overzicht van al hetgeen zich voordoet. De telefoonin stallatie is zó gemaakt, dat de telefo nisten automatisch door het indrukken van een pedaal op radio kunnen over schakelen, wanneer de telefoon mocht uitvallen. De sportvelden achter de Meidoorn laan komen langzaam maar zeker „uit de grond". In 1959 moet het gehele complex gereed zijn. 'tls een enorm terrein, dat straks ook verbinding krijgt met Nadorst- en Veerseweg. GASTHUIS Het bezoek aan de nieuwbouw van het Gasthuis droeg een enigszins offi cieel karakter. De voorzitter van het Bestuur der Godshuizen en de archi tect, de heren W. Berdenis van Ber- lekom en ir J. v. d. Linde, begroetten hier het gezelschap in de „nood" be stuurskamer, maar aangezien er te weinig stoelen waren, moesten de raadsleden plat op de grond zitten. Ir J. v. d. Linde zei o.m., dat de bouw in twee fasen geschiedt. Het nieuwe gedeelte zal waarschijnlijk op 1 Maart 1955 gereed komen. Onmid dellijk daarop aansluitend wordt het oude gebouw verbouwd, 't Grootste deel der patiënten zal dan naar de nieuwbouw zijn overgebracht, waar ook de operatie-afdeling komt. Benoemingen bij de Provincie. MIDDELBURG, 1 Juni. Door Ged. Staten van Zeeland is met ingang van heden benoemd tot planoloog bij de Provinciale Planologische Dienst de heer Drs K. F. Broekens te Middel burg. Bij de Provinciale Stoombootdiens ten is met ingang van 15 April j.l. de heer J. Geldof benoemd tot machinist; de stuurman-aflossers P. Maas en J. van Haneghem zijn met ingang van heden tot stuurman benoemd. Eveneens met ingang van heden is de heer J. P. van Bortel, opzichter B bij de Prov. Waterstaat, benoemd tot technisch opzichter A. Ook heeft de Herverkavelingscom missie enkele belangrijke besluiten ge nomen voor plannen in de toekomst: Zo zullen de Kuijerdamseweg en de Boerenweg op Schouwen uitge voerd worden als een landbouwweg A in plaats van een landbouwweg B. Bestekken voor het aanleggen van rondwegen buiten de bebouwde kommen van St. Maartensdijk en Scherpenisse op Tholen zijn binnen kort te verwachten. Van de verdere plannen kan gezegd worden dat in studie is de kwestie van de aandrijving van de bemaling voor Schouwen. Een gemengde aandrijving, deels electrisch, deels Diesel, is welis waar iets duurder, maar biedt meer drijfszekerheid. In principe is de Herverkavelings commissie bereid mede te werken aan het totstandkomen van een proefboer- derij, uitgaande van Stichting Proef- boerderijen in het „platte" van Schou wen. Verder is toestemming gegeven voor het stichten van 47 bedrijfsgebouwen voor gesaneerde bedrijven in de „Vier bannenpolder". Dit is mogelijk doordat voor de ramp de ruilverkaveling in dit gebied reeds ver was gevorderd. VESTIGING ELDERS De oproep van gegadigden uit de herverkavelingsgebieden voor een be drijf in de Noord-Oostpolder, de Quar lespolder en de Braakman werd beant woord door 219 grondgebruikers, van wie 113 uit Schouwen en Duiveland, SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. Ned. 1953 10354 Ned. 1947 99H Dollarl. 1947 9544 Invest. Certif. 10054 Ned. 1962-64C. 101 Grootboek 1946 98 C. H. I. Bk. 67 Nat. H.bank 147 Ned. H. Mij A.K.U. Bergh's J. Berkel's Pat. Calvé Delft Fokker Gelder Zonen 212 K. Hoogovens 17511 Ned. Ford 310 Ned. Kabelf. 21254 Phil. Gloeil. Do 6% c.p.w. Unilever W. Fijenoord Bilit. I rubr. Bilit. II rubr. Dordt. Petr. 186/» 21154 306 144 18554 161 32944 215/» 34214 193 338 281 45444 10314 9914 9514 10054 10154 6644 14544 18844 21554 306 14344 188 160 212 17754 307 212 33754 21644 34454 194 343B 283 45544 Dito, pref. 457'/» Kon. Olie 50244 Dito, ondera. 50054 Moeara Enim 710 A'dam Rubb. 9414 Band. Rubb. Deli. B. Rubb. Kend. Lemb. 63-44 O. J. Rubber 5154B De Oostkust 118 Serbadjadi 5144 H. Am. lijn 14454 K. J. Ch. Pkt. 154 Kon. Boot 131 Kon. Pakety. 139'/, K. Rot. Lloyd 12654 N. Sch. Unie 13614 Om. Sch. vrt. 179 St.v.Mij. Ned. 13554 H.V.A. 12114 Java Cult. 5454 N.I.S.U. 71 Vorstenlanden 20 Deli Bat. Mij. Deli Mij 12154 46144 Senembah 9954 9954 50554 Muller Co. 189 189 50454 Amst. Bank 19554 197 718/» Esc. Bank 5554 5554 9554 Rott. Bank 18454 18454 121 Tw. Bank 18744 18854 Overz. Gas 108 10754 62L Born. Sumat. 11154 11254 5154B Interna tio 146B 147 Am. Radiator 1744 1754 5144 Am. Smelting 36'/» 36/, 1445» Anac. Copper 3744 3744 15454 Behtl. Steel 6954 69)4 131 Chrysler 6254 137 Ford Canada 9754 9755B 12654 Gen. Motors 71/, 715', 13744 Huds. Motor 9 9 17944 Intern. Nickel 4254 4244 134/» Kennecott 8244 8244 12144 Nash Keivin. 1344 1354 54 Rep. Steel 59 5954 7054 Stand. Brands 33/, 34 20 U.S. Steel 4954 4954 North A. Co. 2254 2254 122 Cities Service 10454 10454 ingericht, terwijl op de bovenverdie ping nog plaats voor patiënten zal zijn. De oude binnenplaats zal worden overdekt en daarna als wachtkamer dienst doen. Verwacht wordt, dat over twee maanden het geraamte van het nieuwe gedeelte gereed zal zijn. Als al les klaar is zal het Gasthuis royaal plaats bieden aan 185 patiënten. LUNCH Na deze onderbreking (met verver singen) werd naar Domburg gereden, waar werd geluncht. Na de speech van wethouder J. W. Kögeler, dankte de heer I. van Loo" als oudste raadslid voor de mooie excursie. De gemeente arts, dokter P. C. J. v. d. Slikke, deed dat als oudste hoofd van dienst. Hij maakte nog een klein uitstapje door te wijzen op de dringende nood zaak van een centraal en goed geoutil leerd medisch centrum als schakel tussen gezin en ziekenhuis, waarin vooral aan de preventieve gezond heidszorg aandacht kan worden ge schonken. De heer N. J. Karhof dankte namens de pers voor de genoten gastvrijheid, maar vertelde erbij, dat hij daartoe door zijn collega's „geperst" was. ORANJEZON In het waterwingebied te Oranjezon werd een fikse wandeling gemaakt on der leiding van de directeur van ge meentebedrijven, ir B. C. Roeters van Lennep. Men zag de provisorische be scherming, die de Polder Walcheren 'op de plaats van de doorbraken van vorig jaar heeft aangebracht, alsmede de door de gemeente opgeworpen hoge kade in het waterleidingkanaal. Die moet verhinderen, dat bij een nieuwe hoge vloed weer het gehele kanaal zal vollopen. 't Was een triest gezicht, al het dode hout en de kale plekken op terreinen waar voorheen mooie bossen hadden gestaan. Helaas lieten zich vanmiddag de herten niet zien. De konijnenstand is practisch uitgegroeid. Langs de vorig jaar geslagen bron nen werd naar het pompstation terug gewandeld. „WESTHOVE" Het laatste bezoek gold het Kasteel „Westhove", waar burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle als bestuur der van de stichting, die „Westhove" beheert, de honneurs waarnam. Hij vertelde van de geschiedenis en deel de mede, dat dit jaar weer voor het eerst een 10-tal bleekneusjes uit Mid delburg en Vlissingen hier een prettige vacantie zal worden geboden. Geleide lijk aan wil men dit aantal opvoeren. De restauratie is voor een groot deel achter de rug en wie „Westhove" van een paar jaar geleden zich nog herin nerde, stond versteld van de metamor fose, die het kasteel heeft ondergaan. Alles is er licht en fris. Waarschijnlijk zal binnen afzienbare tijd de zijvleugel ook worden hersteld. Tot in de nok van de toren drong het gezelschap door en voor het oude verroeste uurwerk bestond grote be langstelling. De dappersten daalden af in de bloedkelder, waar de lugu bere ringen uit oude tijden nog hin gen „Rondom de Schelde" De heer H. Pieters sprak over de historische betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland. AXEL, 31 Mei. „Rondom de Schelde" is het thema van de Zeeuws- Vlaamse ontmoetingsdag, die de Stichting Volkshogeschool Zeeland en Noord-Brabant vanaf Maandag tot en met Donderdag in de Jeugdherberg „Die Bleije Haghe" in Axel organiseert. Vanmiddag kon de voorzitter, mr J. F. G. Schlingemann, de deelnemers en deelneemsters uit beide landen ver welkomen en vanavond heeft de heer H. Pieterse, de bibliothecaris der Prov. Bibliotheek, een interessante inleiding gehouden over de historische betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland, nadat men gezamenlijk een broodmaaltijd had genuttigd. Zoals uit de titel van de inleiding reeds bleek, bepaalde de heer Pieters zich tot de Vlaamse invloeden in het verleden en dan vooral tot de 80-jarige oorlog, omdat daarna Vlaanderen en Zeeland veel sterker hun eigen weg zijn gegaan. De inleider wees erop, dat 't gebied, dat tegenwoordig Zeeuwseh- Vlaanderen heet, enkele eeuwen ge leden niet Zeeuws, maar Vlaams was, zodat dit gebied geen voorbeelden kan opleveren om de Vlaamse invloeden te constateren. Met het jaar 1012 ontstond een meer officiële relatie tussen Vlaanderen en Zeeland, omdat in dit jaar de Graaf van Vlaanderen enkele Zeeuwse ei landen in leen ontving. De vraag is gerechtvaardigd, of dit beschouwd moet worden als de officiële bevesti ging van hetgeen al bestond of dat men dient te spreken van een zeker ingrijpen, van een programma. De heer Pieters was geneigd het eer ste aan te nemen en als ondersteuning voor deze mening voerde hjj aan, dat de naam Zuid-Beveland ontstaan moet z(jn uit de naam Bavoland, welke erop wijst, dat monniken van de Sint Bavo uit Gent hier al geruime tijd waren. In elk geval staat het vast, dat in de 12e eeuw Cisterciënser-monniken zich druk hebben beziggehouden met inpol deringen op de Bevelanden. OPEN NAAR HET ZUIDEN. De Vlaamse invloeden zijn in die eerste tijd in Zeeland veel groter ge weest dan de Hollandse. Dit was aller minst vreemdZeeland lag als het ware naar het Zuiden open, maar het was van Holland gescheiden door Voorne en Putten. Bovendien maakten de Walcherse handelssteden deel uit van het handelsgebied van Brugge en later van Antwerpen. Historisch staan deze relaties vast, evenals de trek van vele Vlamingen naar Zeeland. Deze uittocht van Vlamingen werd het sterkst op het laatst van de 16e eeuw, toen Parma Vlaanderen verover de voor het Spaanse bewind. De gevol gen deden zich voor Zeeland in hoge mate gelden. De komst van de Vlamin gen was van grote invloed op het dia lect: een enorm aantal woorden werd hier ingevoerd. Van grote betekenis was de vestiging van Vlamingen ook op de ontwikkeling van het rechtswezen in deze provincie, ook al voordien, toen de Graaf van Vlaanderen leenman was. REDERIJKEKS EN BOUWKUNST. Vroeger dan in overig Nederland kende men in Zeeland ook de rede rijkers, terwijl de vrij talrijke begijn hoven verklaard kunnen worden uit de Vlaamse invloeden. De betekenis voor de bouwkunst is onloochenbaar. Nog eeuwen later vond men in Zee land prachtige voorbeelden van Schel- degothiek. Daar was b.v. de bekende familie Keldermans uit Mechelen, die in Zeeland de schitterendste bouwwer ken heeft nagelaten: het Middelburgse Stadhuis, de Veerse dom en het Stad huis, de toren van Zierikzee. Wat de bouwwerken betreft is het de vraag, in hoeverre er sprake is geweest van Brabantse invloeden. Een onderzoek daarnaar zou op zichzelf reeds de moeite waard zijn. Maar vast staat wel, dat deze Brabantse invloeden niet van politieke aard zijn geweest. Op deze inleiding volgde een gea nimeerde discussie. Dinsdag zal een tocht worden gemaakt (onder leiding van de heer J. W. Scheele) naar Sluis kil en Gent. Na een geheime zitting van de raad van Rilland-Bath heeft burgemeester Jobse medegedeeld, dat er plannen be staan tot het stichten van een dorps huis, dat gefinancierd zal worden uit giften en schenkingen. Een deel van het bedrag is reeds beschikbaar. De raad ging in principe accoord met de plannen. De voorzitter deelde verder mede, dat het ministerie van Financiën had bericht, dat aan de bijzondere scholen aan de Hoofdweg en de Zandbaan een voorschot wegens rampschade ver strekt zal worden van resp. f 1600 en f 1400. Het rapport inzake het bevol kingsonderzoek op t.b.c. wees uit, dat 1619 personen werden onderzocht en dat bij niemand iets was gevonden. De raad besloot tot demping van de sloot vanaf L. Boonman tot aan de Beatrix- straat. Voorlopig zal in de richting Bath niet verder gedempt worden met het oog op mogelijke wijziging in de afvoer door de Reigersbergsepolder. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Meulenberg naar de mogelijkheid van aanleg von trottoirs in de Derde- weg, vanaf de Hoofdweg tot de Butijn- straat. Dit heeft reeds de aandacht van B. en W. ending Geref. Kerken. Beroepen te Wemeldinge H. J. Kou- wenhoven, cand te Delft; te Ezinge H. Veenstra te Veenwoudsterwal; te Gies- sen-Oudekerk, Giessen-Nieuwkerk, Hoek, Krimpen aan de IJsselKrim pen aan de Lek C. L. Timmers te Heemstede; te Brouwershaven (tevens als geestelijk verzorger voor de arbei ders in de kampen) P. L. Schudde- beurs te Schoonoord. Bedankt voor Wolvega H. Hazenberg te Siddeburen. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor 's-Gravenzande G. de Vries te Steenwijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2