NIEUW PLAN VOOR KOREA IN DE MAAK WESTERSE NATIES ZITTEN IN EEN BOOT Emigraotenschip vertrok uit Vlissingen Kamerfracties tegen handhaving van Franse generaal Juin Brits vlootbczock aan Wa ;n PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND öóaqJ) Weinig voortgang in Genève „The Last Post" klonk over Margraten Avondklok in 1 unesie V-raad Donderdag bijeen Schmittlein weer afgetreden Meer geld mee naar het buitenland N.S. loonvoorsteilen door personeelsbonden afgewezen SNIPPER NIEUWS zal reeks van herdenkingsplechtigheden besluiten Steen en corpswapen worden aangeboden RnH: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie >435. Giro 274289.- Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Diikstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2797 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 2 JUNI 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. vertrekken de laatste leden va de internationale hulpteams, qj| op Schouwen-Duiveland zqjB goed werk hebben verricht. Zy kwamen uit alle landen, dez4 jongens en meisjes, die samen, gedurende niet minder da|i 13.000 mandagen in puin en slik hebben geploeterd, maar die nu vertrekken in de zekerheid, dat het ergste achter de rug is. Dank, C.C.H.! GENEVE, 1 Juni. Een aantal afgevaardigden in Genève houdt zich op het ogenblik bezig met het zoeken van een oplossing voor de Koreaanse kwestie. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron werken de Canadese, Australische en Thailandse afgevaardigden aan een plan, dat na goedkeuring door de zestien ledenstaten van de Verenigde Naties die in Korea hebben gestreden, bij de conferentie zal worden ingediend. Volgens dit plan dient eèn commis sie ad hoe te worden gevormd, die tot taak zal krijgen normale betrekkingen tussen Noord- cn Zuid-Korea te vesti gen. Deze commissie zou niet in de plaats treden van de V.N.-commissie voor hereniging en herstel van Korea. Het plan gaat er van uit, dat de con ferentie onmachtig is het politieke probleem van Korea tot oplossing te brengen. De Amerikaanse en Zuidkoreaanse delegaties zijn van mening dat de be sprekingen die nu al 5 weken duren, niet tot een bevredigend einde kunnèn TT* TUNIS, 1 Juni. In vijf districten in West- en Zuid-Tunesië zal van Woensdagavond af een streng uit gaansverbod voor de nachtelijke luren worden ingesteld, aldus is te Tunis of ficieel medegedeeld. Dit verbod maakt deel uit van de anti-terroristische maatregelen in het protectoraat na de moord op vijf Franse boeren en bedreigingen aan het adres van andere. Het uitgaansverbod geldt alleen buiten de steden. Zaterdag zal in Tunis een demon stratie van Franse kolonisten worden gehouden, om eer te bewijzen aan de „te talryke en onschuldige slachtof fers van het terrorisme". Thailands verzoek NEW YORK, 1 Juni. Donderdag komt de Veiligheidsraad bijeen ter be spreking van het Thailandse verzoek om waarnemers naar de grens tussen Thailand en Indo-China te zenden, zo is te New York medegedeeld. worden gebracht. Zij zullen er op aan dringen de onderhandelingen op te schorten en het Koreaanse vraagstuk ter behandeling voor te leggen aan de eerstvolgende algemene vergadering der Verenigde Naties, indien de com munistische vertegenwoordigers zich blijven verzetten tegen het toekennen van gezag aan de internationale orga nisatie bij een regeling van dit pro bleem. GEEN VOLLEDIGE STEUN DER BONDGENOTEN Vertegenwoordigers van andere lan den, die in Korea aan de strijd tegen de communisten hebben deelgenomen, zijn het niet ten volle eens met deze politieke strategie. Deze landen, die onder leiding staan van een aantal sta ten van het Britse gemenebest Gr.- Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zouden de onder handelingen met de communisten nog willen voortzetten. Zij menen dat de Verenigde Naties zo ver als slechts mogelijk is moeten gaan om tot een regeling van het Koreaanse vraagstuk te komen, al zou het alleen maar zijn om de openbare mening in de Azia tische landen voor zich te winnen. PARIJS, 1 Juni. Op verzoek van de Gaullistische fractie van het Franse parlement heeft Raymond Schmittlein de functie van staatssecretaris voor Indo-China, waarin hy Maandag werd benoemd, neergelegd. De fractie heeft besloten, elk harer leden te verzoeken een aanbod tot het bekleden van de functie af te wijzen. Schmittlein trad in de plaats van de Gaullist Mars Jacquet, die,aftrad. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Blij kens de Staatscourant van heden mo gen ingezetenen, in het bezit van eer paspoort of een bewijs van Nederland schap, met ingang van heden Neder landse betaalmiddelen in- en uitvoeren tot een maximum van f 200.Dit- maximum bedroeg tot gisteren f 50. Deze f200.mogen in het buitenland worden uitgegeven. Niet-ingezetenen mogen voortaan maximaal f 1000.aan Nederlandse betaalmiddelen in- en uitvoeren. Het maximum bedroeg tot gisteren f 100. GENEVE, 1 Juni. De Sowjetrus- sische minister van Buitenlandse Za ken Molotof, is Dinsdag te Genève te ruggekeerd. Opperbevelhebber ging buiten zijn boekje (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 Juni. Vier grote fracties, de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de V.V.D. de C.H.U. zweeg hebben vandaag in de Tweede Kamer duidelijk te kennen gegeven de hand having van generaal Juin als een der Navo-opperbevelhebbers niet op prijs te stellen. Deze officier doet telkens van zich horen door politieke opmerkingen. Van beter wederzijds begrip Als deze zinkt vergaan alle opvarenden AMSTERDAM, 1 Juni. „De vrije volkeren zijn het er geheel over eens, dat de combinatie van de communis tische ideologie en de militaire macht van de Sowjet een permanente bedrei ging vormt van de persoonlijke vrij heid. Tegenover deze bedreiging be vinden de Westerse naties zich in de zelfde boot 'n boot met verscheidene dekken. Als de boot zinkt vergaan al len". Dit staat te lezen in het overzicht, dat hedenochtend op paleis Soestdijk aan de pers is verstrekt over de inter nationale conferentie ter bevordering van wederzijds begrip, die op initiatief en onder voorzitterschap van Prins Bernhard in de Bilderberg te Ooster beek is gehouden. De Prins leidde ook vandaag de persconferentie. Ruim 75 Europese en Amerikaanse leiders hebben op deze conferentie met elkaar van gedachte gewisseld over de vele problemen, die de wereld thans in spanning houden en het bleek alras, dat gemeende verschillen géén ver schillen waren en zo ze er nog waren, dan verdwenen zij in de openhartige gedachtenwisseling. Terwijl de Amerikanen het commu nisme zien als een samenzwering stem men velen in Europa communistisch als gevolg van armoede en teleurstel-, Tijdens de persconferentie: v.l.n.r. mr Eduard Littlejohn, secretaris van mr Coleman; mr John S. Coleman. vice-president van de Bilderbergcon ferentie; Prins Bernhard, president van de conferentie; mr Berry Bing ham en dr F. A. de Graaff, secretaris van de Prins. ling. Men was het er overeens, dat op positie tegen het communisme met de mocratische middelen moet worden ge voerd. Haat moet tot het minimum be perkt blijven. In de strijd tegen het communisme spelen vooral godsdiens tige en geestelijke waarden een zeer belangrijke rol. Dat er Europese eenheid moet wor den bereikt, daar was men het over eens en de Amerikanen zegden hun volledige medewerking toe. Het is ech ter een Europees probleem, dat Europa alleen moet oplossen in overeenstem ming met eigen instellingen en tradi ties. Men stelde vast, dat Europa be paald niet „een smeltkroes" in Amerikaanse zin bedoeld wil wor den. Nu heeft zich, zo constateerde men tenslotte, een voortstuwende kracht ontwikkeld, waarvan geen en kele verslapping mag worden getole reerd. Zulk een verslapping zou de onderlinge strijd doen terugkeren en de democratische krachten ernstig ver zwakken, hetgeen zou kunnen leiden tot een domineren van de Sowjets en tot een vernietiging van de vrijheid. de reacties op zijn rede van October 1953 heeft de maarschalk zich niets aangetrokken. In een andere rede keerde hij zich tegen de E.D.G. De socialistische afgevaardigde Ver meer hield een interpellatie over daze verouderde kwestie. Het debat liep op niets uit. Een motie had geen enkele zin want een uitspraak van het Neder landse parlement zou in deze zaak toch niets veranderen. Men was het eigen lijk allemaal eens met de heer Bruins Slot (A.R.), dat men over het gebeur de wel kan fulmineren maar dat men het niet kan annuleren. „Het gezag van deze Navo-bevelhebber is geschaad. Wij hebben geen vertrou wen meer in hem en wij keuren het af dat onze soldaten nog onder deze maarschalk dienen", zo zei de heer Vermeer, die met kracht de instelling van een Navo-parlement bepleitte. Minister Beyen was echter van me ning, dat de tijd daarvoor niet rijp is omdat men dan gaat in de richting van een supra-nationaal orgaan en daar voelen de meeste landen niets voor. Hoewel de minister van Buitenland se Zaken dit niet met zoveel woorden verklaarde, was het toch wel duidelijk, dat het Frankrijk is geweest dat het ontslag van de maarschalk heeft tegen gehouden. De Franse regering zou wel bevreesd zijn geweest om-ëen tweede De Gaulle in het leven te roepen. De heren Visch (K.V.P.), Korthals (V.V.D.), De Kadt (Arb.) en Bruins Slot (A.R.) vroegen welke garantie de Navoraad nu heeft dat maarschalk Juin niet weer buiten zijn boekje zal gaan. Daar had minister Beyen uiter aard geen duidelijk antwoord op. Het feit, dat de maarschalk de reprimande heeft geslikt, betekent naar zijn me ning dat hij zich naar de regels van het spel wil voegen. Juin ondervond de steun van de communisten en van de heer Weiter (K.N.P.) maar terecht zei men tegen UTRECHT, 1 Juni. Na de Prot. Chr. Bond en de Ned. Vereniging van Vervoerspersoneel heeft vandaag ook de R.K. personeelsbond de loonvoor steilen van de N.S. afgewezen in een vergadering, waarin vele grieven te gen de bedrijfsleiding werden geuit. Er zullen dus nieuwe onderhandelin gen tussen directie en personeelsraad gevoerd moeten worden. In eerste overleg was op 24 Mei overeenstemming bereikt tussen bei den. De voorgestelde loonsverhoging, waarmee een bedrag van f 10 millioen gemoeid is en op 1 Juli zou ingaan be tekende voor het hogere personeel 7 a 8 verhoging, voor de stationsar beiders 6 7 en voor de daartussen gelegen groepen gemiddeld 3 A Gisteren is uit Rotterdam de „Siba- jak" met 949 volwassen emigranten en 345 kinderen vertrokken naar Austra lië. Onder hen bevond zich de 50.000ste emigrant, mej. M. A. Scholte, een 20- jarige kapster uit Amsterdam, vol goe de moed op weg nas. haar verloofde, die haar een half jaar geleden vooruit reisde. De landbouwwerkgroep, die onder leiding staat van prof. dr J. Clay heeft, na een diepgaand onderzoek het wichelroede-onderzoek waardeloos verklaard en de land- en tuinbouwers aangeraden geen rekening te houden met nimmer aangetoonde aardstralen De 60-jarige veehouder Koenen uit Geldermalsen is gisteravond op een onbewaakte overweg in de nabijheid van zijn woonplaats door de trein ge grepen en gedood. Achttienjarig meisje verdween met haar verloofde. VLISSINGEN, 1 J uni. Vanmid dag om half vijf is het ongeveer 28000 ton metende s.s. „Himalaya" van de Passific and Oriental Steam Naviga tion uit Londen met ruim 1000 passa giers, waaronder een groot aantal emi granten vanuit de haven van Vlissin gen naar Australië vertrokken. De „Himalaya", het grootste schip dat ooit de haven van Vlissingen heeft aange daan was 's morgens met ruim 800 pas sagiers en emigranten uit Engeland binnengekomen om nog 224 Nederl. emigranten waarvan het grootste deel uit Brabant en Limburg kwamen, aan boord te nemen. Door de heer D. H. Hofmeijer werd namens de commissa ris voor de emigratie een kort af scheidswoord gesproken waarin hij de emigranten veel succes toewenste voor hun verdere toekomst. Ter gelegenheid van Amerika's Me morial Day is Maandagmiddag op d«j Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten, waar ruim 8000 Amerika nen na de Tweede Wereldoorlog, huft laatste rustplaats vonden, een herden kingsplechtigheid gehouden. 1200 school kinderen uit de omliggende ge meenten en uit Margraten legden bloe men op de graven, waarna „The Last Post" en saluutschoten over de doden akker weerklonken Korporaal Leiner van de Amerikaans® stry'dkrachten in Duitsland, uit Heidel- berg, tijdens het blazen van de „Last Post". Zoals bij haast elk emigrantenschio dat uit Nederland vertrekt was er oolf hier een meisje dat haar verloofde niet kon verlaten en samen met hem uil de trein die hen naar Vlissingen bracht was verdwenen. Het betrof hier een 18-jarig meisje uit Zaandam dat bij het overstappen in Amsterdam plotse ling was verdwenen. Daar ook haar verloofde niet meer te vinden was, was de conclusie gauw getrokken. Haar stiefvader heeft in Vlissingen de no dige maatregelen getroffen en zodra het meisje is gevonden zal zq op een boot of in een vliegtuig worden gezet en de Himalaya worden nagezonden. de communist Wagenaar, dat Juin wel tegen de E.D.G. is, maar dat hij een zelfstandig nationaal Duits léger voor staat. Dat moet voor de communisten nog véél erger zijn. De heer Weiter be greep niet dat de Kamer zich met een „interne Franse kwestie" bemoeide maar alle andere sprekers stelden zich op het standpunt, dat het hier om Na- vo-belangen gaat. Dus óók om het be lang van ons land. Verder begreep de heer Weiter niet, dat de maarschalk niet vrij mag praten over een niet-ge- ratificeerd verdrag. Minister Beyen vertelde hem echter, dat de Navo-raad aan alle bevelhebbers heeft medege deeld, dat zij zich niet mogen uitspre ken over het voor en tegen van de E.D.G. Plechtigheid te Westkapelle op 26 Juni a.s. MIDDELBURG, 1 Juni. In het kader der door de Stichting „Nieuw Walcheren" georganiseerde herdenking van de wederopbouw en het herstel van Walcheren zal op Zaterdag 26 Juni a.s. tussen tien en één uur ook te Westkapelle een plechtigheid worden gehouden, ter gelegenheid waarvaq een niet onbelangrijk Brits vlootbezoek aan Vlissingen en Middelburg zal worden afgelegd. De reeks der herdenbingsplechtigheden van de landing bij Westkapelle op de landingsplaats in 1944 door de Royal Navy en de Royal Marines welke meestal op 1 November werden gehouden zal hiermede worden afgesloten. Er zal een steen worden aangeboden voor het toekom stige monument op de landingsplaats, terwql de Britten tevens de laatste door hen aangeboden steen voor het gemeentehuis van Westkapelle zullen onthullen. Acht tot tien dagen zullen de mo dernste Britse torpedoboot jagers „Co- runna" en „Barossa" beide schepen van een omvang als de kruiser „Jacob van Heemskerk" naar Vlissingen komen, terwijl naar Middelburg zal varen een afdeling van de Royal Na val Rhine Squadron, bestaande uit een Landing Craft Tank, en twee Motor Launches. Deze drie schepen zullen aan de Loskade ligplaats kiezen en daar gedurende de drie herdenkings dagen blijven. Van Nederlandse zijde komt het fregat „Van Zeijl". - In enkele regels melden wij nog DAT de bromfietser A. S. uit Middelburg gistermiddag te Kapelle bij het overste ken van de Rijksweg by de Vlaakse Zandweg door een auto is gegrepen. Met een hoofdwond moest S. naar het ziekenhuis te Goes ver voerd worden, waar men hem gelukkig spoedig „vrij" liet. DAT de middenstandsver eniging Colijnsplaat gisteren besloten heeft met St. Nico- laas weer een winkelweek te organiseren. Ook zal St. Nicolaas de zieken uit het dorp, die elders vertoeven een cadeautje geven. DAT burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen gister middag in de Gem. Indus trie- en Huishoudschool een tentoonstelling heeft ge-* opend, welke tentoonstelling het werk van de leerlingen vertoont. Ook vandaag zal de tentoonstelling nog ge opend zijn. DAT de ballon van Wim Heyboer uit St. Annaland, die hij op Koninginnedag, 30 April, opliet, in Denemar ken terecht is gekomen. On geslagen was Wim dus bal lonkampioen in de wed strijd, die door de midden stand was uitgeschreven en hij kreeg dan ook een nieu we fiets. DAT de Middelburgse raadsleden in gezelschap van hun dames en hoofden van diensten gisteren een excursie hebben gemaakt langs verschillende gemeen teobjecten. Wat het gezel schap zoal in ogenschouw heeft genomen, staat op pa gina 2 te lezen. DAT de heer V. gisteren met zijn personenauto in de Axelsestraat te Zaamslag het jongetje A. B., die met zijn fiets' plotseling uit een zijstraat kwam, heeft aange reden. Het jongetje werd naar zijn ouderlijk huis ge bracht waar de dokter con stateerde dat beide beentjes waren gebroken. Het knaap je moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. DAT het Goese gemeente bestuur de goedkeuring van het departement van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen heeft ontvangen voor het ingediende scholen plan. De Rijksbydrage is dus verkregen en verwacht kan worden dat het scholenpro bleem in Goes kan worden opgelost. DAT de Ned. Christelijke Vrouwenbond uit Yerseke gisteren weer heeft verga derd. Ds Meister uit Middel burg hield een boeiend re feraat over „Het Vaderland in de verte", waarop een nuttige bespreking volgde. WIE ER KOMEN. De Britse Admiraliteit heeft naar de plechtigheid te Westkapelle afgevaar digd Rear Admiral A. F. Pugsley, C. B., D.S.O., met een vlootpredikant en twee manschappen. Admiral Pugsley leidde de acties tegen Walcheren. Voor de Royal Marines komt Major General C. F. Phillips, C.B.E., D.S.O., R.M., vergezeld "van een kapitein en vijf manschappen, terwijl ook de Brit se marine-attaché uit Den Haag aan wezig zal zijn. Van Nederlandse zijde wordt deelgenomen door de Mariniers-' kapel en een compagnie Mariniers uit Rotterdam, terwyl van Engelse zijde de bemanning van de „Corunna" en de „Barossa" en van de Rhinesquadron aanwezig zal zijn. ONTVANGST. Na afloop van de plechtigheid zullen de Britse officieren officieel worden ontvangen in de Statenzaal te Middel burg, waar zij hun corpswapen aan de Provincie zullen aanbieden. Daar zal de Stichting „Nieuw Walcheren" het Gulden Bomen-Boek waarin de na men van allen, die bijdroegen aan het fonds voor de herbeplanting van Wal cheren, voorkomen aan het Provin ciaal Bestuur overdragen. Tenslotte kan worden gemeld, dat de grote parade o; Vrijdag 25 Juni op de Middelburgse Markt zal worden ge commandeerd door luitenant-kolonel Honing van de Mariniers uit Rotter dam. DE BILT ZEGT: Plaatselijk opklaringen. DE BILT, 1 Juni. Plaatselijk op klaringen en hoofdzakelijk in het bin nenland plaatselijk ook enkele buien met kans op onweer. In de ochtend hier en daar mist of laag hangende bewolking. In het Zuiden van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 u. Maan op 6.22 u., onder 23.21 u.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1