Russisch voorstel tot instelling van „neutrale commissie" ver OPHEFFING VAN DE UNIE r Koninklijk werkbezoek aan Rotterdam Vier jaar geëist tegen ♦♦President Robert" Bij voorbaat door Westelijke mogendheden verworpen M^lse maatjes voor Koning Boudewijn Overleg over verkorting militaire dienstplicht zoals Nederland en Indonesië die bezien Geschenken voor Koningin en Prins PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Koude douche" in Genève A'i 7 SNIPPER NIEUWS 1 Schmittlein volgt Jacquet op Minister Staf is zeer ontstemd Koffie en thee wéér duurder Materiële belangen moeten veiliggesteld Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2847; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2796 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE DINSDAG 1 JUNI 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. begint in Genève het voorbereid dend overleg over de wapenstil standsbesprekingen. Van de overeenstemming, die hier be reikt wordt hangt de vlotheid van de besprekingen af die Don derdag door de militaire experts worden geopend. Besprekingen, die voor het Franse volk van uitermate groot belang zijn en voor de gehele Westelijke we reld. GENEVE, 31 Mei. Als „een koude douche" kwam vandaag het voorstel van Molotof's plaatsvervanger, Gromyko, om een commis sie van neutrale landen in te stellen waarvan India en een aantal com- •l unistische landen deel zouden moeten uitmaken. De Chinese Rode premier Tsjoe En Lai stelde bovendien voor de controle op een staking van het vuren in Indo-China te laten verlopen als in Korea is gebeurd. De Amerikaan Bedell Smith verwierp dit plan onmiddellijk en pleitte voor een toezichtstelling onder auspiciën der Verenigde Naties. Er is dus weer verdeeldheid. De Westelijke afgevaardigden vertellen, dat zij onder elkaar reeds hebben be sloten niet met een commissie in te stemmen waarvan de werkzaamheden door communistische obstructie kan worden belemmerd, zoals dat in Korea het geval was. Men eist een volkomen neutrale commissie en niet een waar van, zoals de Rus Gromyko voorstelde, Polen en Tsjecho-Slowakije deel uit maken. Geen van de Westelijken zal waar schijnlijk bezwaar maken tegen 't lid maatschap van India, alhoewel de V.S. India's onpartijdigheid een weinig in twijfel schijnt te trekken. Inmiddels is ook bekend gemaakt, dat de militaire experts van het Fran se opperbevel in Indo-China en van de Vietminh Donderdag a.s. voor het eerst bijeen zullen komen om over een sta king van het vuren te spreken. Dins dag zullen voorbereidende onderhan delingen gevoerd worden door dezelf de officieren, die de evacuatie van ge wonden uit Dien Bien Phoe hebben geregeld. Vandaag is voorts bekend gemaakt, üat de Franse regering het opperbevel in Indo-China heeft gemachtigd 575 gewonde Vietminh-krij gsgevangenen vrij te laten. Nieuws kwam ook uit Saigon, waar een Franse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat de vier Vietminh- divisies, die Dien Bien Phoe hebben veroverd, waarschijnlijk hun offensief tegen de Delta van de Rode Rivier zul len uitstellen tot de Herfst. BRUSSEL, 31 Mei. Een in SChe- veningse klederdracht getooide visser en vissersvrouw hebben Koning Bou dewijn hedenmiddag op het paleis te Laeken een drietal met Nederlandse en Belgische kleuren versierde vaatjes met de eerste aangevoerde maatjesha ring overhandigd. De vorst toonde zich ten zeerste getroffen door dit geschenk DEN HAAG, 31 Mei. De regering pleegt overleg met de NAVO-organen over een verkorting van de militaire dienstplicht, met name de tijd van de eerste oefening, zo heeft minister-pre sident Drees, mede namens minister Staf, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Romme. t I 4 Koning Paul van Griekenland is van plan enkele Europese vorsten uit te nodigen voor een zeereis in Augustus. Ook Koningin Juliana en Prins Bern- hard zouden worden uitgenodigd. Het zeegat in gaat ook de Koninklijke Marine en wel van 16 tot 25 Juni om deel te nemen aan de internationale oefening „Haul" waarvoor ook België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen hun Jantjes zullen afstaan. Genevie ve de Galard, de moedige verpleegster van Dien Bien Phoe gaat een boek schrijven over haar belevenissen in het fort. Haar is hiervoor al een bedrag van 25.000 dollar geboden. Neder landse, Britse en Belgische strijdkrach ten zullen van 22 tot 28 September deelnemen aan de grootste militaire manoeuvres in het noordelijk deel van West-Duitsland sedert het einde van de oorlog. De oefening draagt de naam „Battle Royla". Door kolen bedolven is gisteren de 22-jarige ongehuwde bankwerker P. Doorenbos uit Geleen. Het ongeval gebeurde in de fijnkool- bunker van de staatsmijn Maurits. In Den Haag is op de hoek van de Moerweg en de Melis Stokelaan een zandauto het trottoir opgereden. Drie personen werden aangereden. Eén een 74-jarige man, kwam er om het leven en de twee anderen werden zwaar gewond. In Apeldoorn is sinds Zondagmiddag half drie het vijfjarige meisje Elsje Meuken verdwenen. Het kind was gaan spelen bij haar groot ouders en werd op zeker moment ver- mist.De gehele omgeving is reeds af gezocht. Inmiddels zijn de Franse strijdkrach ten in deze Delta behoorlijk versterkt. Men beschikt over 10.000 man troepen en voorts over 10.000 man zeer mobiele reserves en twee sterke afdelingen val schermjagers. Bovendien zal een troe penmacht van nog eens 10.000 man spoedig op het strijdtoneel arriveren. De vuurkracht van de Franse lucht macht is thans vervijfvoudigd door le verantie van moderner vliegtuigen uit de V.S. PARIJS, 31 Mei. De Gaullistische afgevaardigde Raymond Schmittlein heeft de post van staatssecretaris voor de verbonden Indochinese staten aan vaard. Hij volgt Jacquet op, die zijn ontslag heeft genomen in verband met publicaties over Indo-China in een Frans weekblad. Zoals bekend was van dit weekblad een aantal edities in be slag genomen, omdat hierin grote ge deelten van een rapport waren gepu bliceerd over de situatie in Indo-China. Voordien had Jacquet toestemming ge geven tot publicatie van een artikel van meningen, die op dat ogenblik van publicatie de zijne waren. Hij ontken de echter ook maar iets te weten van, de publicatie, die daarna over Indo- China plaats vond, en bood toen zijn ontslag aan. Schmittlein is voor de oorlog Inspec teur-Generaal voor het Franse onder wijs in het buitenland geweest. In de oorlog was hij in het verzet. In 1951 kwam hij in het parlement. Hij is 50 jaar. Over uitlatingen van Generaal Dürst Britt DEN HAAG, 31 Mei. Minister Staf heeft Generaal b.d. Dürst Britt medegedeeld het te betreuren dat hij als gepensionneerd opperofficier ge handeld heeft in strijd met de geest van het Reglement betreffende de krijgstucht. Wat generaal Dürst Britt op de bijeenkomst van het Veteranen Legioen Nederland heeft gezegd acht de minister volkomen ongepast. Minister Staf, die dit mededeelt op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Visch, zei voorts, dat de Chefs van Staven de strekking van ar tikel 12 van het genoemde reglement nog eens uitvoerig onder aandacht van de krijgsmacht hebben gebracht. Maasstad vlagde AMSTERDAM, 1 Juni. Met in gang van heden 1 Juni zullen de koffie- en theeprijzen opnieuw ver hoogd worden, zo verneemt het ANP in vakkringen. De thee zal met 2 tot 4 centen per pakje van 100 gram in prijs verhoogd worden, de stijging van de koffieprijs bedraagt 12 tot 15 centen per 250 gram. Deze verhoging is wederom een gevolg van het prijs verloop op de wereldmarkten. DUIVENDIJKE, 1 Juni. De veerdienst Scharendijke-Ouddorp (Goeree)) zal van daag worden hervat. De dienst zal met twee boten worden onderhouden, Nog deze maand een conferentie? 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Zoals men zich zal herinneren heeft de Nederlandse regering zich op 14 April in een nota aan de Indonesische rege ring bereid verklaard om in de tweede helft van deze maand besprekingen te openen over het Unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeenkomsten verwerkte complex van voorzieningen. Tot op heden is in Den Haaff nog geen antwoord uit Djakarta ontvangen, terwijl ook het diplomatiek overleg nog niet heeft geleid tot het vaststellen van een plaats en een datum. Inmiddels wordt echter in politieke kringen in Den Haag verwacht, dat de conferentie inderdaad deze maand zal beginnen. Het indonesische antwoord zal klaar heid moeten brengen op een tweetal punten. In de eerste plaats zal de re gering in Djakarta moeten meedelen of zij bereid is over wijziging van de Unie-verhouding met Nederland te spreken, zonder dat daarbij de status van Westelijk Nieuw-Guinea wordt betrokken. Voorts wordt een antwoord ver wacht op de vraag of de Indonesische regering bereid is de Unie-verhouding te beëindigen met gelijktijdige tege moetkomingen aan Nederland, die door Den Haag als gerechtvaardigd worden beschouwd. OPHELDERING. In de Nederlandse nota werd uit drukkelijk gesteld, dat de regering niet bereid is de status van Nieuw-Guinea in de besprekingen te betrekken. In de nota waarin van Nederlandse zijde de bereidheid werd gedemonstreerd om aan de conferentietafel plaats te ne men, was volgens informaties van het A.N.P. gesteld, dat de Unie voor Ne derland niet los denkbaar is met de daaraan gehechte verdragen. Op verzoek van Djakarta dit standpunt te verduidelijken werd door de Nederlandse regering geant- wordt, dat het opheffen van de Unie als politieke verhouding tussen Ne derland en Indonesië niet besproken kon worden als een los van alle an dere kwesties staande gebeurtenis. Tegelijkertijd zou moeten worden gesproken over de verdragen, die de wederzijdse materiële belangen van beide landen behandelen. „LICHTE" UNIE Het is geen geheim, dat de Unie voor Indonesië als politieke verhouding tot Nederland reeds in 1949 moeilijk aan vaardbaar was en door de vele Indo nesiërs werd beschouwd als een onder deel van de opbouw van een „Konink rijk der Nederlanden nieuwe stijl". Door onderhandelingen kwam het van een „zware" tot een „lichte" Unie en aangenomen kan worden, dat de wens van Indonesië om destijds de over dracht van de souvereiniteit niet te vertragen een belangrijke factor was in de bereidverklaring van Indonesië het Unie-statuut te aanvaarden. Zoals van Indonesische zijde wordt betoogd is de eerste reden, waarom het land de Unie wenst te beëindigen het feit, dat de Unie militair, cultureel en politiek geen inhoud heeft gekregen. Voorts worden door Indonesië enkele gedeelten van de financieel-economi- sche overeenkomsten nadelig geacht. De vraag, waarom Indonesië thans zo aandringt op een spoedige ophef fing van de Unie wordt beantwoord met het wijzen op twee omstandig heden. In de eerste plaats is het op heffen van de Unie en het vervan gen van de voor Indonesië nadelig geachte overeenkomsten de laatste jaren voor alle Indonesische kabi netten een punt van het regerings program geweest. In de tweede plaats zou het opheffen van de Unie voor de huidige regeringspartijen in de binnenlandse politiek een niet on belangrijk resultaat zijn gezien de komende algemene verkiezingen. Van Indonesische zijde gezien is het thans de vraag, of Nederland bereid zal zijn in te stemmen met een ophef fing van de Unie, ook indien er geen resultaat zou worden bereikt wat be treft het vastleggen van de bestaande materiële belangen in een nieuw ver drag. -" rr IWlifiipir ROTTERDAM, 31 Mei. Duizenden en nog eens duizenden Rotterdammers hebben vandaag onze landsvrouwe be groet, die zich opnieuw op de hoogte kwam stellen van bepaalde verschijn selen in het sociale vlak en van de vorderingen in het stadsherstel. De Koningin bezocht achtereenvolgens de tentoonstelling „De Gouden Schakel", het sociaal-cultureel centrum in het Zuidpleincomplex, de havenvakschool, de Kamer van Koophandel, het stads- timmerhuis en tenslotte het op de Op bouwdag in gebruik genomen complex huizen Grootenboom van Os. Van een troon naar de verdachtenbank MAASTRICHT, 31 MeiVoor de Maastrichtse rechtbank is vandaag vier jaar gevangenisstraf mef aftrek en ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de Haagse kleermakerszoon, Robert L., beter bekend als „Presi dent Robert". Met fantastische voorspiegelingen en een droomjacht heeft deze jongeman, twee ooms, een notaris, een men pensioen zijnde leraar, een jonge accountant en een zakenman een rad van klatergoud voor ogen ge draaid, zoals ook wel in de achttiende eeuw charlatans en avonturiers hun slag sloegen, en hen bewogen hun geld aan hem toe te vertrouwen en met hem op het jacht scheep te gaan, het jacht, waar hij de leiding had ais „pre sident" van de „geheime consulaire diplomatieke raad" De rechtszaal was benauwend vol. Nederlandse en buitenlandse verslag gevers, juristen en psychologen ver drongen elkaar en op de publieke tri bune was geen plaatsje meer vrij. Snel en resoluut kwam verdachte de raadszaal binnen, niet geïmponeerd door de deining, die zijn verschijning bij de opgepropte massa veroorzaakte. Bleek en strak constrasteerde zijn scherpe profiel onder de donker glan zende haren. De dagvaarding alleen al, een fan tastisch klinkend verhaal: verklarin- In enkele regels melden wij nog DAT een Noor, die in Vlis singen uit de trein stapte op het perron languit ging lig gen en bleef liggen. De poli tie heeft hem maar opge raapt, omdat hij zo dronken was, dat hij geen stap meer kon verzetten. DAT eveneens in Vlissin gen de politie een knaap van 13 jaar heeft opgepikt. De jongeman was door zijn vader gestraft en was toen maar het huis uitgelopen. Voor de nacht wilde hij juist een hotelkamer bespreken. DAT een actiecomité uit Scharendijke en Duivendij- ke heeft besloten een Ver eniging voor Christelijk Na tionaal Kleuteronderwijs op te richten. Nog dit jaar wil men de school openen, die door ongeveer 27 kleuters bezocht zal worden. DAT gisteren in Kapelle het nieuwe fruitseizoen is geopend met de eerste vei ling van groene kruisbessen. De prijs was niet mals: f 93.20 per 100 kg. DAT ook dit jaar hoewel wat laat, de nieuwe aard beienoogst zich heeft aange kondigd. Op de veiling van Kapelle werden nl. de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. De prijs, was 46 et per doosje. DAT mevr. E. Strubbevan Veen mej. Stolk is opge volgd als presidente van de Middelburgse Plaatselijke commissie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting. DAT gisteren de ontmoe tingsdagen „Rondom de Schelde" tussen Zeeland en Vlaanderen, die de Stichting Volkshogeschool Zeeland en Noord-Brabant in de jeugd herberg te Axel organiseert, zijn begonnen. De heer H. Pieters, bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek sprak over de historische betrek kingen tussen Vlaanderen en Zeeland. Morgen schrij ven we hier meer over. DAT met ingang van 1 Juni benoemd is tot hoofd opzichter van „De Schelde- en Zeeuwse Stromen" (De visserijpolitie) de heer M. S. van Hekke met als stand plaats Zierikzee. DAT het personeel van de conservenfabriek uit Yzrse- ke „De Zeeuwse banier" van Meulmeester Co en van de fa PrinsVette uit Yer- seke gisteren een gezellige trip per autobus heeft ge maakt naar Brussel en Ant werpen. DAT de heer J. Moerland uit St. Annaland als laagste inschrijver (voor f262.000) uit de bus is gekomen op de aanbesteding te Bergen op Zoom voor het overkoepelen van de Grebbe. DAT m.i.v. heden tot ha venmeester te Bruinisse is benoemd de heer Schouten uit Veere. Hij volgt de heer J. P. du Cloo op, die een functie aanvaard heeft bij het Centraal Baggerbedrijf. DAT te St. Annaland het zoontje van de heer L. J. van Popering met zijn fiets zo lelijk is gevallen, dat het knaapje een schouderbeen brak. Hij is in het gasthuis te Bergen op Zoom opgeno men. gen van verdachte, dat de Paus zijn bijzondere tevredenheid zou heb ben betuigd, dat een katholiek aan het hoofd stond van de machtige wereld- beheersende „Conseil Consulaire Secret Diplomatique" waarvan ook Churchill lid zou zijn en een Lord Not tingham, die naderhand niet eens bleek te bestaanEven fantastisch in de dagvaarding was het verhaal over de inhuldiging van L. als presi dent van de C.C.S.D. in een feestzaal van een rusthuis te Ronsse in België, waar verdachte in statiegewaad, om hangen met eretekenen en gezeten op een troon(!) door allen bewierookt werd. De leraar Ross getuigde. Hij is ook zijn geld kwijt! „Hoe kan verdachte, zo vroeg de president, het geld op de wereldbank deponeren dat U hem gaf? Het antwoord van de leraar onthulde de goedgelovigheid van toch verstan dige mensen: „Hij als de almachtige president kon toch alles?" Maar de 65 mille zijn verdwenen Het omstandig relaas van mevr. L. V. over alles wat neeflief aan haar man had verteld, over de dreiging van de derde wereldoorlog en over moge lijkheden om via verdachte's hulp deze catastrophe te ontsnappen, werd een kleurig voorgedragen verhaal, dat dui delijk maakte hoezeer men erin gevlo gen is. „Een operette" zei de president der rechtbank, maar mevr. L. V. weerde zich verontwaardigd met de verklaring „Hij kon zo overtuigd praten".... Verdachte zelf gaf een ingewikkelde verklaring over zijn „Conseil". Ook nu nog is hij door een eed van geheimhouding gebonden, als men hem moet geloven. De raad van de conseil had hem tot president verklaard. „Was Churchill daar bij?" vroeg de president. „Neen", antwoordde ver dachte. „Wel mr Eugene Black"? „Die wel". Doch de heer Black bleek een brief te hebben geschreven, waarin hij me dedeelde nog nimmer van het beroem de conseil te hebben gehoord. De ver dediger, mr Jos Stroom uit Maastricht, had een zware taak en bepleitte een milde straf. Verdachte zelf verklaarde tenslotte „geen persoonlijk voordeel" te hebben nagestreefd. Uitspraak 14 Juni. H. M. de Koningin bij een van de stands in de Erehal rechts de heer J. M. Redele, voorzitter van het bestuur van de Stichting „De Gouden Schakel". De Koningin, die gekleed was in een grijs mantelpak, witte hoed met voilé en een stola van bont, werd bij haar hezöek in de Ahoyhal, waar de ten toonstelling „De Gouden Schakel" wordt gehouden, een prachtig bouquet bloemen geoffreerd en voorts ontving zij van een der 2 meisjes, die die bou quet aanboden een fraaie broche van twee gouden schakels, ais cadeautje voor Prinses Marijke. Het bezoek aan de tentoonstelling droeg een zeer ongedwongen karakter en met grote interesse bekeek onza landsvrouwe de vele mooie inzendin gen. Hier en daar maakte zij een ge- noegelijk babbeltje met de mensen in de stands om nadere inlichtingen te verkrijgen over de tentoongestelde huisproducten. MIDDELBURG, 31 Mei. Tijdens de rondrit over Walcheren, die Konin gin Juliana en Prins Bernhard op 23 Juni a.s. zullen maken na afloop vai> de Zeeuwse Manifestatie en vergezeld van het Corps Diplomatique en de Ne derlandse ministers om de resultaten van het herstel in ogenschouw te ne men, zullen in verschillende gemeen ten, welke het koninklijk paar pas seert, geschenken worden aangeboden. In Grijpskerke zal dit voor deze ge meente typisch houtsnijwerk zijn, ter wijl in Meïlskerke en Aagtekerke schapenkaas zal worden aangeboden. Hier zal ook het rundvee worden voor geleid, dat destijds als pink door Prin ses Wilhelmina werd geschonken. In Ritthem zal een „sipje" met champig nons worden overhandigd. In het Vlissingse Stadhuis wordt een kleine tentoonstelling bezichtigd van tekeningen en grafieken, die betrek king hebben op de wederopbouw, de herverkaveling en het landbouwher- stel. DRIEBERGEN, 31 Mei. Dr J. M. van Veen, tot voor kort studentenpre dikant te Amsterdam, is Zondagavond in de Ned. Herw kerk te Driebergen bevestigd tot predikant in algemene dienst bij de Ned. Hervormde Kerk. In deze hoedanigheid zal dr Van Veen met het directeurschap van „Kerk en We reld" als opvolger van prof. dr W. Ban ning wordep belast. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. DE BILT, 31 Mei. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zwakke tot ma tige wind, in de kustprovincies over wegend uit noordelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.24 u., onder 20.52 u. Maan op 5.09 u., onder 22.42 u. Hoogwater op Woensdag 2 Juni. Vlissingen: 2.16 u. 2.27 m., 14.42 u. 2.29 m. Terneuzen: 2.46 u. 2.47 m., 15.17 u. 2.49 m. Wemeldinge: 4.10 u. 1.88 m., 16.39 u. 1.88 m. Zierikzee: 3.57 u. 1.62 m., 16.26 u. 1.62 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1