Onder de drukke boulevards ligt de dodenstad der catacomben Geschiedenis van het Britse Imperium. ENERGIE UIT ZEEWATER D Mevrouwde Castries'beroep op de wereld Prediking van eeuwig leven temidden van bijna 3.000.000 skeletten Parijs, het hart van „La douce France v&n Lonöinium tot Lonöon. door gebruik te maken van de temperatuurverschillen ,tMedische bijstand voor beide partijen" De brand op het Amerikaanse vliegdekschip In Indonesië heerst hongeroedeem SD>e Radio. Eaterdag 29 Mel 1954 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 5 (Van onze §-redacteur.) PARIJS, Mei 1954 Het zal wel nooit iemand gelukken om nu eens precies te omschrijven, waarom Parijs zo'n magische aantrek kingskracht heeft op honderdduizenden mensen in de hele wereld. Is het de sfeer, die hangt in de straatjes van Montmartre? Zijn het de tot flaneren nodigende boulevards? Zijn het de schatten van het Louvre en de schoonheid van vele eeuwenoude bouwwerken? Zo zou den nog veel meer charmes van Parijs zijn op te sommen, maar noch één van deze noch zij allen tezamen kunnen afdoende verklaren, waar om zo velen Parijs bijna als hun tweede vaderland beschouwen. Want ook hier is het geheel meer dan de som der delen. Kan Jan logisch verklaren, waarom Marietje voor hem het liefste meisje van de wereld is? Welnu, even ondefinieerbaar als de charmes van Marietje zijn ook de aantrekkelijkheden van deze stad aan de Seine, waar het hart klopt van „la douce France". Toch moet Parijs voor de minnaar van de historie naast de algemene nog wel een zeer bijzondere aantrekkings kracht hebben. Bij een wandeling door de stad is het hem, alsof hij bladert in een reusachtige platenatlas. De hele geschiedenis van Frankrijk, die in zo menig opzicht de geschiedenis van W.- Europa is, ontrolt zich hier voor zijn oog. In de Notre Dame en in de kerk van 6t. Germain des Prés verkeert hij in de sfeer der middeleeuwen. Het Palais Royal roept herinneringen op aan Richelieu en in het paleis van Versail les waart de geest van de Zonnekoning rond. Op de Place de la Concorde nam de geschiedenis een wending, toen daar de hoofden van Lodewijk XVI en Ma ria Antoinette vielen onder de guillo tine. Op hun beurt lieten de mannen van het Schrikbewind, Danton en Ro- bespière, hier zelf het leven onder het scheermes van dr Guillotin. De Are de Triomphe herinnert aan de zege tocht van de kleine korporaal uit Cor sica door ons werelddeel, hoewel Na poleon dit bouwwerk zelf nooit heeft aanschouwd. Zijn graf in de Dome des invalides is met de kerk en het Hotel van dezelfde naam één groot monu ment voor de Franse wapenfeiten der laatste twee eeuwen. De Sacré Coeur op de „butte" Van Montmartre is het monument, dat de natie oprichtte als herinnering aan de smadelijk verloren oorlog van 1870. Voor het Hotel des Invalides staan de oude kanonnen van de „batterie triom- phale", die op 11 November 1918 de wapenstilstand inluidde, welke door een al even smadelijk verloren vrede -d gevolgd. De gewone man. Al deze monumenten vereeuwigen de namen van de groten in de Franse ge schiedenis, van koningen en veldheren, bouwmeesters en kunstenaars. Maar wat herinnert nu in deze millioenenstad aan de levens van de gewone mensen uit vroeger eeuwen? Aan de kleine Parijzenaars, die vochten en bouwden en zwoegden en in een vergeten hoekje stierven? Het was toch maar al te vaak met hun bloed, zweet en tranen dat de geschie denis geschreven werd. In één van die naamlozen worden zij allen door Frankrijk geëerd, want dag en nacht brandt onder de Are de Triomph de vlam op net graf van de onbekende soldaat. Maar die millioenen anderen zijn toch niet helemaal vergeten. We zullen nu de rug t- "ren aan de ont zaglijke graniete "an Napole on om een bezot ngen aan het massagraf v. Pa rijzenaars uit vro. We moeten dan n. tation Chatelet lijn 4 van de oondse nemen in de richting Porte d'Öi leans en uitstappen op de Place Denfert Rochereau. Ook hier spreekt de histo rie, want kolonel Denfert Rochereau verdedigde van 3 November 1870 tot 16 Februari 1871 de vestingstad Bel fort, „de sleutel van de Elzas" tegen een Duitse overmacht. Op het markt plein van dat stadje houdt de 16 meter hoge stenen leeuw van de beeldhou wer Bartholdi de herinnering aan dit krijgsfeit levendig en op dit Parijse plein ffaat een copie van deze beroem de „leeuw van Belfort". Vlak bij die leeuw staan twee paviljoens, die ook al weer hun geschiedenis hebben. In het midden van de 18e eeuw had Parijs teen omwalling meer tot groot ver riet van de „algemene pachters", die de invoerrechten mochten innen doch die steeds minder ontvingen. Zij lieten toen een twee meter hoge muur om de stad bouwen, die 24 km lang was •n waarin 57 barrières of poorten wa ren. Een en ander was zeer tegen de zin van de smokkelende Parijzenaar en deze daad gaf dan ook aanleiding tot het ontstaan van de onvertaalbare woordspeling: Les murs murant Paris rend Paris murmurant. (Lett. De mu ren, die Parijs ommuren doen Parijs murmureren). Tussen deze beide pa- Viljoentjes lag de Hellepoort, één van de 57 toegangen tot de stad, en in deze gebouwtjes deden de tollenaars hun Werk. Nu kan men er een kaartje en een kaars lf>pen om af te mogen dalen in de Catacomben van Parijs. De Catacomben. Een smalle wenteltrap van 90 treden leidt naar deze onderwereld. Aan de voet van die trap houdt de electrische verlichting op en moeten de bezoekers hun kaarsen aansteken. Dan begint de tocht door een klein deel van de gan gendoolhof. De Catacomben zijn de oude steengroeven, die al In de Ro meinse tijd de materialen leverden Voor de gebouwen op het eilandje in de Seine, de Cité. Daar ontstond toen Lutetia, dat het bescheiden begin vormde van de huidige wereldstad. De gids gaat voorop en achter hem komt de lange rjj toeristen, die met hun kaarsen grillige schaduwen tekenen op de mergelwanden. De gangen en gewel ven dragen bordjes, die de namen ver melden van de straten en pleinen, waar onder men loopt zodat de bezoekers zich enigermate kunnen oriënteren, Overal zijn zijgangen en trappen, maar ijzeren hekken sluiten deze ruimten on verbiddelijk af. Er zijn gedeelten, waar instortingsgevaar dreigt en er zijn dool hoven, waarin eens zelfs een gids het leven verloor, omdat hjj de weg kwijt raakte. Ongeveer een kwartier lopen we door de slingerende gang. Dan komen we in een onderaards zaaltje, waarin een poort is gemetseld. Boven die poort staat het vreemde opschrift Hier begint het rijk van de Dood. Als we binnentreden, wordt al gauw dui delijk dat dit opschrift niets te veel heeft gezegd. Bijna een half uur lang gaat de tocht nu door het grootste knekel huis ter wereld. In gangen en zalen liggen de doodsbeenderen tot aan de zoldering opgestapeld. Waar men ook heenwandelt met zijn kaars, overal staren hel-ogige schedels u aan. Nette stapels. Er is systeem betracht in het op stapelen 'nan deze doodsbeenderen. Botten en ribben vormen nette stapels, maar om de 70 cm is een rij schedels tussengevoegd, tier en daar zijn onder deze schedels enkele gekruiste botten bevestigd. In een onderaardse zaal zijn niet alleen de wanden met beenderen bedekt, maar is ook in het midden een geweldige stapel in cirkelvorm op gebouwd, zodat de bezoekers er om heen kunnen lopen. legd op het grote kerkhof Des Inno cents of op de begraafplaatsen rond de oude kerken. Maar het leven ging door en de stad breidde zich uit. De levenden hadden ruimte nodig en zij stoorden de doden in hun laatste slaap. De kerkhoven moesten plaats maken voor nieuwe straten en brede boulevards. In de laatste helft van de achttiende eeuw werden de kerkhoven geruimd en de beenderen overgebracht naar de oude steengroeven en daar opgestapeld, waar ze de levenden uit de weg lagen, Talloze stoffelijke resten van slacht offers uit de tijd van het schrikbewind vonden hier ook een rustplaats. Trou wens, ook in de knekelbergen, afkom stig van de kerkhoven, zagen we meer dere schedels met een kogelgat, wij zend op een gewelddadige dood. Sombere wandeling, Grotere overgang dan van de vro lijke, zonovergoten Parijse boulevards naar dit rijk van de dood is haast niet denkbaar. Er valt bij het voortgaan een stilte over de roezige groep toe risten en eindelijk verstommen alle gesprekken. Roept een kerkhof al bij ieder mens gedachten op aan de ver gankelijkheid van al het aardse, hier toont de dood zich onverhuld en in zijn volle verschrikking. Zelfs de naam op een zerk of het nummer op een paal tje houden hier de herinnering niet levendig aan het individuele bestaan, dat deze doden eens hebben geleid, I-Iier blijkt duidelijk, dat het „stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren'" geldt voor een ieder, van wat voor stand of staat of waardigheid hij ook moge zijn. De dood heeft hier de res ten van geleerden en eenvoudigen, schurken en heiligen dooreen gewor pen en opgestapeld tot een monument, dat zijn uiteindelijke overwinning op al, wat leeft moet prediken. ■■■.lllllIjllllllllllllllllllIlM A "2 Koning Edward zag echter nog één gevaar A~J* voor Engeland. Dit was de Franse Koning, die beslag had gelegd op Gascogne, de Engelse bezitting in Frankrijk. AA Ook Schotland probeerde Edward 1 te ver- AA* overen doch dit lukte hem niet. In een veldslag werd hij dodelijk gekwetst, doch reed stervende verder. Zijn wapenspreuk was: „Woord houden Maar zelfs in dit ontzaglijk doden huis blijft deze prediking niet weer sproken. Ook in dit rijk van de dood wordt de prediking gehoord van een eeuwig leven. Ook hier durfden sterfe lijke mensen op hoger gezag proclame ren, dat de schijnbaar oppermachtige dood het laatste woord niet heeft, maar zelf overwonnen is. Op marmeren plaatsen zijn hier en daar opschriften aangebracht. Citaten uit Franse schrijvers, die opwekken tot berusting in het lot van alle men sen. Maar hoe zinken deze opschriften in het niet bij de machtige en konink lijke woorden uit het Boek der Boe ken, die hier ook in het marmer ge houwen zijn, „Dood waar is uw prik kel, hel waar is uw overwinning?", zo klinkt het uitdagend. „Kostelijk is in de ogen des Heeren de dood Zijner gunstgenoten", lezen we even verder en „De Heer is waarlijk opgestaan". Zo verrijst ook boven dit massagraf het beeld van het open graf in de hof van Jozef van Arimathea. Daarom mag zelfs hier nog worden gesproken over uitzicht en verwachting: „Want wij verwachten de stad, die fundamen ten heeft, welker kunstenaar en bouw meester God is". Naar het licht. Zo schuifelt de rij bezoekers met zeer gemengde gevoelens en gedachten verder door het gangencomplex. De tocht duurt lang en de ene kaars na de andere dooft uit. Slechts hier en daar schemert nog een lichtschijnsel op de klamme beenderbergen langs de wanden. Velen slaken dan ook een zucht van verlichting, als het eind van de reis in zicht komt. In een grote on deraardse zaal met een geweldige koe pel knipperen we allemaal even tegen het electrisch licht. We horen daar nog, dat in 1944 ook het hoofdkwartier van de Parijse verzetsbeweging in deze Catacomben gevestigd was en dan gaat het weer moeizaam omhoog langs de steile wenteltrap. Even later mengen we ons weer on der de Parijzenaars van nu op de zon nige boulevards. Maar de herinnering aan de tocht door de dodenstad hier diep onder het plaveisel zal ons nog lang bijblijven. Kokend water zonder vuur l Reeds twee turbines in gebruik Hier zien we dan de resten van bijna 3.000.000 Farjjzenaars uit vroeger eeu wen. Zjj werden geboren in deze stad. Zjj groeiden er op, trouwden er en kre gen er kinderen. Z\j hadden er plezier en verdriet en zjj beleefden de historie, die nu nog slechts uit vergeelde perka menten en oude bouwwerken tot hun nazaten spreekt, Zjj gingen er de weg van alle vlees en werden te ruste ge- PARIJS, 28 Mei. Mevrouw de Castries, de vrouw van de verdediger van Dien Bien Phoe, beeft een beroep gedaan op het Internationale Rode Kruis en andere menslievende instellingen, om er voor te zorgen, dat de krijgsgevangenen uit Dien Meer dan honderd opvarenden zijn, zoals gemeld, omgekomen en een nog groter aantal is gewond bij een brand welke is uitgebroken aan boord van het 38000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Bennington", in de buurt van Quonset Point, Rhode Island. Het schip, dat door de bemanning „Big Ben" werd genoemd, was uitgevaren uan No-rjolkin Virginia. Op h-et ogenblik, dat de brand uitbrak waren meer dan 2300 manschappen aan boord. Tot nu toe heeft men de oorzaak uan de rampzalige brand niet kunnen ontdekken. Terwijl zijn kameraden toekijken wordt in Quonset Point een van de slachtoffers van de ramp van boord gehaald. Bien Phoe en mogelijk zelfs de Vietminh medische bijstand krijgen. Zij zegt in een voorzichtig opgestelde nota, dat het er naar uitziet, dat de Viet minh niet verweten kan worden, dat zij tegen de oorlogswetten handelen. „Onze gewonden en zieken worden, naar het er naar uitziet, even ais de hunnen behan deld. Maar de Vietminh hebben noch het voedsel en de medicijnen noch het me dische personeel die onmisbaar zijn voor de overlevenden. „Zij zegt, dat men het in het heersende ki-maat niet lang kan uithouden op een handvol rijst per dag en een behandeling der wonden met slechts gekookt water en verband. Zelfs al zou spoedig een staken van het vuren, komen, waarop de gehele beschaafde we reld hoopt, dan zou het nodig zijn, dat neutrale landen - en vooral India, dat reeds onder andere omstandigheden de rol van bemiddelaar heeft gespeeld - voor medisch personeel en uitrustingen, als mede voor medicijnen en voedsel zorgen ten behoeve van de gewonde en niet-ge- wonde krijgsgevangenen. Hét is niet slechts een kwestie van te hulp komen aan de gevangenen doch aan allen die lijden, zelfs bij de vijand, aldus mevrouw de Castries. Indien de Vietminh het uitvoeren van dergelijke' plannen zouden verhinderen zouden zij- in de ogen der wereld een verschrikkelijke verantwoordelijk op zich nemen. e wereld beschikt o.ver tal van mogelijkheden om energie te winnen. Olie, kolen en water zijn de voornaamste bronnen waar de wereld op draait. Toch zijn er nog di verse andere mogelijkheden om ener gie te verkrijgen. In de eerste plaats heeft men hier altijd aan de zon ge dacht. In verschillende projecten heeft men de warmte van de zon nodig als middel tot het winnen van energie. Slechts weinige van al deze projecten komen tot een uitvoering. In Afrika bij de plaats Abidjan heeft men echter 2 zeewaterturbines laten bouwen die de energie uit het zeewa ter benutten, energie die weer van de zon afkomstig is. Zonder een kooltje vuur of een druppel olie is hier een „stoomketel" vol in bedrijf. Deze „stoomketel" wordt eigenlijk aange dreven door de kracht van de zon die gevangen werd in het zeewater. Reeds jaren lagen de plannen voor een dergelijk project in de stoffige laden van een bureau. Het scheen dat men deze plannen vergeten was. Pas na de oorlog werden ze weer ter tafel gebracht. En wel zodanig dat men in Juni 1948 te Parijs tot oprichting kwam van de „s.a. Energie des Mers". Het bleek dat men van plan was de zaak grondig aan te pakken want de Franse staat nam voor ca 80 deel in het project van de zeewaterturbines. De plaats werd uitgezocht en de tur bines werden gebouwd. Er waren nóg wel enige moeilijkheden te overwin nen maar de turbines kwamen in be drijf en hebben thans hun bruikbaar heid reeds bewezen. Elk van de twee zeewaterturbines heeft een vermogen van 7.500 kW. Het principe van de centrales is de gedachte dat de zon aan het water- een enorme hoeveelheid energie SCHEMA V.O. ZEEWATERTURBINE Condensator! schenkt in de vorm van warmte. Deze energie blijft aan de opper vlakte van het water gevangen, want daar heeft het water een veel hogere temperatuur dan op de zee bodem. Aan de oppervlakte meet men 28 graden Celsius en op de zeebodem iheet men 8 gr. C. Het is nu dit verschil in temperatuur van het zeewater dat men gebruikt en omzet in energie. Men brengt een leiding naar de bo dem van de zee en zonder enige me chanische hulp stijgt dit koude water in de leiding omhoog. Waar de stijging tot staan komt pompt men het water verder naar de centrale. In het warme water van het opper vlak brengt men eveneens een leiding die het warme water naar de centrale voert. Dit warme water vangt men dan op in tanks waar de druk van de lucht sterk is verlaagd. In deze bijzon dere tank nu komt het water tot kook punt (door de verlaagde druk), de stoom dié ontstaat wordt nu door het koude zeewater van de bodem gecon denseerd. Men verkrijgt een damp- stroom met een snelheid van 500 m. per seconde. Deze stroom drijft nu een turbine aan en men heeft bruikbare energie. Een vacuumketel zorgt er voor dat er een kringloop ontstaat zo dat de centrale in beweging blijft. De turbine loopt dus geheel zonder enige toevoer van brandstof. Het tempera tuurverschil van het zeewater is con stant genoeg om een regelmatig ver loop van de gang van zaken te kunnen verzekeren. Het nadeel van dergelijke centrales is het feit, dat men deze practisch al leen in de tropen zal kunnen bouwen, want een eerste vereiste is het ver schil in temperatuur van het zeewater. Ondanks deze voorwaarde kan bij een verdere ontwikkeling van het project nog grote mogelijkheden geboden wor den. Want de energie in de zee ver borgen is bijna onbeperkt. DJAKARTA, 25 Mei. In het Ga- rutse zijn deze maand negen personen aan hongeroedeem overleden, 29 ande re personen in dat gebied moesten ten gevolge van hongeroedeem een genees kundige behandeling ondergaan. Dit heeft de secretaris van de stichting natuurrampenfonds, de heer Hawadi, medegedeeld. Hawadi zei, dat honger oedeem voorkomt onder de evacuees in het Garutse, die tengevolge van de terreur van benden hun oorspronke lijke woonplaatsen moesten verlaten. ÜAenqt ani ZONDAG 30 MEI 1954. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 8.00 Nws en weérber. 8.15 Orgelconc. 8.30 g 12.20 Apologie. verklaring Paus Pius X. 12.00 Pianotrio. >gie. 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 Kath. Thuisfront overal. 13.00 N" Tws en kath. nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14,30 Amus. ork. 14.50 Voetbalwed strijd Zwitserland-Nederland. (15.45- 16.00 Muz. nabeschouwing.). 16.45 Idem. KOR: 17.00 Vesper. 18.00 Rep. 18.20 „Taak of baan?", caus. 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 19.00 Nws uit de Kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 Amus. progr. 21.20 „Ignis Ardens" Het Licht dat Schroeit", klankb. 22.20 Pianovoordr. 22.45 Avond gebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Radio Philh. ork. en solist. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 8.00 Nws., weerber. en postduivenber. 8.18 Gram. 8.35 Voor het platteland. 8.45 Vo caal Dubbelkwartet. 9.00 Sportmed. en postduiyenber. 9.05 Toeristische tips. 9.20 Gevar. muz. 9.45 „Geestelijk leven", caus. VPRO; 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Kerkdienst. AVRO: 12.00 Sport en post duivenber. 12.05 Hammondork. 12.35 Even afrekenen, Heren! 12.45 Surinaamse volksmuz. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Verz. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Volksliederen. 14.45 „Terwe", declamato- rium. 15.30 Toneelbeschouwing. 15.45 Dis cocauserie. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 „Gesprekken met luisteraars". 17.20 „Van het Kerkelijk Erf", caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 „Feest in het Amsterdamse Bos", rep. 18.45 „Zondags- ruiters". 19.30 Discussie. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. en soliste. 20.55 Med. 21.00 Vlaams progr. 21.45 Amus. muz. 22.15 Radiojournaal. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 31 MEI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.40 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Hoornkwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Kinderkoor, 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Uitwisselingspro gramma: „Indrukken uit Zuid-Afrika" door L. Schultz. 18.00 De muziek, op JU BO II. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Orgel conc. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Muz, uit de 12e tot 16e eeuw. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Huismuz. 20.00 Radio krant. 20.20 Amus. muz. (±20.30 „Nog één week voor JUBO II", caus.). 20.50 Er klopt iets niet!", hoorsp. 21.40 Gram. 22.00 Nederlands Bijbelgenootschap. 22.05 „Door vuur geveld met vuur hersteld", klankb. 22.15 Promenade-ork. en klein koor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Evangelisatie-uitz. in de Tsjechische taal. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voor de jeugd. 11.15 Kamer- ork. 12.00 Amus. muz. 12.30 Lani - en tuinb. med. 12.33 Intermezzo. 12.38 Ham- mondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.30 Metropole ork. 14.00 Buitenl. overz. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Mezzo-sopr. en piano. 15.15 Vopr de vr. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. muz. 18.45 Muz. caus. 19.00 Studenten-uitz. 19.15 Voor de hengelaars. 19.20 Piano, gitaar en bas. 19.45 Rege ringsuitz.: Landbouwrubriek: Reportage over het voorbeeld „Kerkhoven" in Bra bant. 20.00 Nws. 20.05 „Faust", opera (gr.). 23.00 Nws. 23.15 Conferentie in Genève. 23.20 Filmprogr. 23.5024.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Omr. ork. 12.20 Zang en piano. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianosp. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Sport. 16.00 Symph. ork. 16.10 Pianorecital. 16.55 Mannenkoor. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Orgelsp. 18.25 Sport. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamerork. en soliste. 20.50 Zang en piano. 21.00 Kunstkaleidos- coop. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.5523.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5