GENEVE en HFMELVAART. f DEZE WERELD van öag tot 1 „Rotterdammer-kwartet" door minister in de ban gedaan Internationale conferentie over Saarkwestie v Te gast bij H,M. Koningin Juliana T wee, vrienden' op reis i= Ds H.VELDKAMP Kunstenaars bezorgden Rampenfonds f 108.000 Rijwielvervoer per spoor wordt duurder HOUTMAN PIANO'S ORGELS ÖÓ.G Twee jongens leefden als holbewoners 150 millioen zinken centen verdwenen HAMEA hand Gelei Felle woorden van Nederlander Goedhart in politiek debat van Raadgevende Vergadering 2% jaar voor ontrouwe bankbediende Zaterdag 29 Mei 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DOOR oals men weet wordt er in Ge- Men voetbalt of confereert, al naar f nève de stad van Calvijn druk geconfereerd door de vertegenwoordigers van de Wester se en Oosterse machten. Ogenschijn lijk gaat het alleen om mogelijke bemiddeling in Indo-China en Ko rea. maar in werkelijkheid worden hier de krachten gemeten tussen de communistische en niet-communis- tische wereld en voor een niet ge ring deel zal het lot van de gehele wereld gedurende de eerste decen niën van de afloop van deze con ferentie te Genève afhangen. „Voor een niet gering deel", schre ven we expres, want het hangt er na tuurlijk niet helemaal van af. Ten slotte is ook Genève allang verdiscon teerd in de Raad Gods. Maar deze Raad Gods wordt middellijk uitge voerd door mensen en dat gaat heel dikwijls dwars door mislukte conferen ties, revoluties en wereldoorlogen heen. Wij komen er dus niet van tussen, heel nuchter hiervan kennis te nemen, als we daarbij maar niet vergeten, het wereldgebeuren telkens tegen het licht te houden van het christelijk geloof. Met het oog daarop wordt dit artikel over Genève geschreven. Ik wil direct toegeven, dat ieder die belijdt, dat de levende Christus op dit moment de leiding van het wereldge beuren heeft, en het leven der volken stuurt naar Zijn doel, de schijn tegen zich heeft. Het lijkt min of meer waan zinnig, dit te proclameren omdat er meer satanische invloeden werken dan dat de invloed van Christus op de loop der gebeurtenissen merkbaar is. Indi viduen en volken gaan zó volkomen hun eigen menselijke en vaak duivel se gang dat het meer dan bespottelijk lijkt van een opperste Christusrege ring te spreken. Zolang wij op A.N.P.- niveau blijven is de ontwikkeling van het huidig gebeuren in de wereld angstwekkend en adembenemend. Er gebeuren te Genève vreemde dingen, die benauwen, Terwijl de communistische landen, daar vertegenwoordigd, een vast aan eengesloten blok vormen en met grote verbetenheid hun eind vasthouden, is het Westen verdeeld. Engeland schijnt om voor sommigen doorgrondelijke, voor anderen ondoorgrondelijke re denen met Molotov te willen aanpap pen en rood-China. De Amerikaanse bladen bevatten nu al caricaturen van Eden: deze staatsman wordt uitgebeeld als Chamberlain met z'n onafscheide lijke parapluie, die ook met Hitier tot een accoord wilde komen.... en ver loor. Intussen zijn de United States nogal vergeetachtig. Destijds zou en moest onder dwang van Amerika „In donesië" souverein worden. Waarom w ij dan nu niet, vragen de Vietminh opstandelingen, van hun standpunt gezien terecht. Van de overzijde van de Oceaan zou het antwoord moe ten gegeven, of dat men zich destijds schromelijk had vergist, óf dat het niet kan omdat deze Vietminh-kliek satel liet is van de Sovjets. Men zegt noch het een noch het ander. Vanzelfspre kend gaat elke zig-zag-politiek zich wreken, en Frankrijk is doodmoe van de jarenlange oorlog en voelt zich bo vendien in de steek gelaten. Evenals Nederland destijds. De rode wereld ziet dit alles rustig en met een glimlach aan. In Genève kan deze rode wereld niets verliezen, en alleen maar winnen. Wie de we reldkaart van 1954 voor zich neemt, zal bemerken tot z'n ontzetting, dat verreweg het grootste deel van de wereld nu al rood getint is. Dit is een benauwend gevoel, want waar het nationaal-socialisme met ge selen gekastijd heeft, daar doet het communisme het met schorpioenen. Daar lekt zo af en toe wel eens wat van uit. Ongewenste elementen wor den eenvoudig ontvoerd of vermoord Het erge is niet slechts dat het ge beurt, maar dat men deze methoden achter het ijzeren gordijn doodgewoon vindt, omdat het gaat om „het belam an de staat" In Genève worden alle tot de con ferentie afgevaardigden streng be waakt door geheime politie. Telkens twee inspecteurs voor één diplomaat Ze moeten er op toezien, dat de man niet wordt ontvoerd of vermoord. Dat er achter Genève een hele wereld in puin valt, gaat deze geheime politie niet aan, schreef onlangs iemand. Dat is hun terrein niet. Iedere schoenma ker houde zich bij z'n leest. Af en toe schijnen er wel eens plot seling Russische functionarissen te verdwijnen. Zo maar een hartverlam ming, wordt er gezegd. Een ander heeft een andere doodsoorzaak in z'n gedachten. Wie doorgrondt en kent alle geheime gangen van spionnage en contra-spionnage? Men is in de Sov jet-republiek spoedig verdacht, en een mensenleven min of meer komt er niet op aan. Wie er nu over peinst, dat deze rode vloed gaat wassen, en dat een derge lijk regiem van bloed en tranen de hele vrije wereld in z'n greep kan krijgen, slaat de angst om het hart. Genève met de mislukking in zicht, wordt op deze manier een angstdroom. En nu we zó ver gekomen zijn, komt de vraag aan de orde, of Genève soms ook iets met hemelvaart te maken kan hebben, en zo ja, wat? Er zullen allicht niet weinigen zijn, die het antwoord terstond gereed heb ben, en beweren, dat het een met het ander niets te maken heeft. En zij hebben de nuchtere werkelijkheid op hun hand. Immers, de feiten zijn zo, dat het wereldgebeuren gewoon door gaat, hemelvaart of geen hemelvaart, en het schijnt al te mal om te denken dat een feestdag, ook al is die „alge meen erkend", ook maar enige invloed zou hebben op de loop der dingen. men sportliefhebber of diplomaat is. Wie zich door het hemelvaartsfeest ook laat ophouden en „opziet naar de hemel", Malenkov en Rood-China stel lig niet. Intussen staat vast, dat hemelvaart alles te maken heeft met het we reldgebeuren, en dus ook met Genève. Christus heeft sinds die dag plaats ge nomen „ter rechterhand Gods" en Hem maar ook Hem alleen is ge geven alle macht in hemel en op aarde. Hemelvaart staat niet geïso leerd tussen enige kerkmuur, maar het is het centrale feit, dat heel de geschiedenis beheerst. Via Genève geeft Christus van de opmars der volken zowel de route als het tempo aan. Sjoe-En-Lai, Nam-Il, Molotov of hoe zij verder heten mogen, zullen zich allicht niet veel met Christus' hemel vaart bemoeien, Christus bemoeit Zich zeer veel met hen. Men moge zich aan deze visie op hemelvaart ergeren of er zich op ver heugen, het is in elk geval de visie van de Bijbel en daarom van de Kerk. Ja zelfs is de Kerk zo vermetel te be lijden, dat de wereldgeschiedenis o n- dergeschikt is aan de kerkge schiedenis. Christus' doel is de vor ming en vergadering van een n i eu w e mensheid, en zodra dit doel be reikt is, wordt een streep gezet onder de geschiedenis. Het boek is uit! Einde! Eisenhower, De Gaulle en Churchill hebben hun rol voor altijd uitgespeeld. Maar om dit doel te bereiken, moet Christus als Koning heersen, de lei ding hebben van elke conferentie, en Zijn veto uitspreken over alles wat buiten Zijn bestek gaat. Door dit ge loof komt men tot een „vrolijke we tenschap". Zonder dit geloof is het lezen van de krant en het luisteren naar de radio een bijna wanhopige bezigheid. Als wij het lot der volken en de leiding der geschiedenis slechts in handen van mensen weten, is het leven zonder uit zicht. Dan komt er een ondergangs stemming, waarin iemand klaagt: „In de strijd om een beter bestaan Zijn wij vechtend vaneen gegaan. En wat wij nu nog gemeenschap heten Is een grommende angst voor de dood. Van zich verloren -loeten Op het dek van een lekke boot". Inderdaad! Wie niet aanvaarden wil dat alleen via de hemelvaart van Christus de bergen vrede zullen dragen, moet alle bergen zien ineenstorten, ook de gou den bergen, die de democratie heeft beloofd. Men viert hemelvaart of men viert het niet. Wie hét wel doet, staat niet verlo ren in het leven, als die „zich verloren weten op het dek van een lekke boot", want in Christus komt heel de wereld ons toe, het heden deert ons niet, en de. toekomst zal ons niet beschadigen. AMSTERDAM, 36 Mei. In de directie kamer van het stedelijk museum te Am sterdam heeft de kunstschilder J. J. Voskuil als voorzitter van de coördina tiecommissie „Kunstenaars Helpen" aan de voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, generaal 1'. Alons, een cheque voor f 108.000 overhandigd, de voorlopige opbrengst van de loterij die met 1300 schilder- en beeldhouwwerken sinds Februari 1953 door het gehele land is gehouden. Aan deze actie hebben medegewerkt de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars, de Nederlandse Federatie van Beeld houwers en de Ned. Kath. Kunste naarsvereniging. „Toen de stormramp zich over ons land had voltrokken", zo sprak gene raal Alons in zijn dankwoord, „heb ben de beeldende kunstenaars niet in de zak getast, dat konden zij in het algemeen niet goed doen want zij be horen, zoals bekend, niet tot het wel varendste deel van de natie. Wat zij beschikbaar hebben gesteld zijn de producten van hun geest en talent, en met die producten dit welgeslaagde initiatief. Ook zij die doorgaans als hyper-individualisten worden be schouwd hebben bewezen als de nood aan de man komt een subliem blijk van sociaal saamhorigheidsgevoel te kunnen geven. Boven het financiële belang van hun bijdrage uit verheft zich de geest waaruit zij is voortge vloeid. De herinnering aan al het leed zal vervagen maar de blijken van hulpvaardigheid temidden waarvan de actie „Kunstenaars Helpen" zulk een eervolle plaats inneemt zullen hun historische betekenis niet spoedig ver liezen". Namens de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars bracht de toneelspeler Ben Groenier tenslotte de heer Voskuil hulde voor al het werk dat hij per soonlijk aan de actie „Kunstenaars Helpen" heeft besteed. Het plan bestaat een soortgelijke actie in te stellen ten bate van de mr J. F. van Royen-stichting voor een kunstenaars-herstellingsoord. UTRECHT, 26 Mei. "Op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat toestemming verleend tot een verho ging van het tarief voor het vervoer van rijwielen als bagage vanaf 1 Juni s. De prijs voor het vervoer van gewo ne rijwielen over een afstand tot en met 40 km, die thans 70 cent bedraagt, zal op f 1.worden gebracht, voor afstanden van 41 tot en met 150 km zal de prijs f 1.50 worden (thans f 1. en voor afstanden boven de 150 km f2.(thans f 1.50). De tarieven voor het vervoer van rijwielen met hulp motor tot een gewicht van 40 kg zullen met f 0.30 worden verhoogd, terwijl de abonnementsprijs' voor rijwielenver- voer eveneens een verhoging zal on dergaan. De drie delegaties ter conferentie Nederland-SurinameNederlandse Antil len zijn door H.M. Koningin Juliana in het Paleis te Soestdijk ontvangen. De ontvangst, die ten dele in de tuin en gedeeltelijk in het Paleis zelf werd gehouden, duurde ruim een uur. Aan het slot werd een foto gemaakt van H.M. en Prins Bernhard met de leden van de delegaties. H.M. de Koningin in gesprek met mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, de voorzitter van de dele gatie der Nederlandse Antillen, en mr dr. R. H. Pos, voorzitter vah de Su rinaamse delegatie. Amerika heeft een nota aan Tsjecho- Slowakije gezonden, waarin gezegd wordt dat de regering niet tussen bei de kan komen als een particuliere in stelling propagandaballons boven Tsjecho-Slowakije laat zweven. De no ta vormt een antwoord op de Tsjechi sche klacht tegen het zenden van pro pagandaballons door het „Comité voor de kruistocht voor de vrijheid". Generale Synode der N.H. Kerk. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal van 28 Juni tot 3 Juli a.s. op „Woudschoten" te Zeist bijeenkomen. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres Wervingsadvertenties geweigerd 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roosjen betreffende de weigering tot plaatsing van wervingsadvertenties, uitgaande van het Ministerie van Oor log, heeft minister Staf schriftelijk het volgende geantwoord: Het is waar, dat de dagbladen van het Rotterdammer-kwartet (omvat tende „De Rotterdammer", „Nieuwe Haagsche Courant", „Nieuwe Leidsche Courant" en „Dordtsch Dagblad") van de plaatsing van de wervingsadverten ties, uitgaande van het ministerie van 'orlog, zijn uitgesloten nadat- deze bladen een van de wervingsadverten ties hadden geweigerd. De weigering van wervingsadverten ties was wel gegrond op geestelijke en morele gevaren voor de militairen in Korea en Japan, maar van de zijde der bedoelde bladen zijn ook in uitvoerige gedachtenwisseling geen suggesties gedaan, welke zouden kunnen leiden tot een meerdere beveiliging tegen de geestelijke en morele gevaren, naast al hetgeen van de zijde van de comman dant, de geestelijke verzorgers en in het „Holland House" reeds ter zake wordt verricht. De vraag, luidende „Is de minister niet van mening, dat het deze bladen geheel vrijstaat een advertentie te weigeren, in het bijzonder een adver tentie, waarin vrijwilligers worden ge vraagd?" wordt bevestigend beant woord, evenals de vraag of de minister het juist acht, dat genoemde bladen, na deze weigering van de plaatsing van alle wervingsadvertenties, uit gaande van het ministerie van Oorlog, zijn uitgesloten. De minister acht voor deze algehele uitsluiting het motief voldoende, dat de werving als één ge heel dient te worden bezien. De werving van het beroepsperso- neèl en van andere vrijwilligers voor de Koninklijke Marine en voor de Ko ninklijke Landmacht kan ook uitzen ding naar het Verre Oosten tengevolge hebben, waardoor de werving als een onverbrekelijk geheel dient te worden gezien. De minister betreurt, dat door het niet plaatsen yan wervingsadvertenties de lezers der genoemde bladen niet op de hoogte kunnen worden gebracht omtrent de mogelijkheden, welke voor hen als beroepsmilitair of anderszins bestaan. Het in de top van een reusachtige vij geboom gebouwde hotel nabij Nyeri (Ke nia), waar Koningin Elizabeth verbleef toen haar de dood van haar vader, Ko ning George de Zesde, werd gemeld, is Woensdagavond uitgebrand. Men ver moedt dat de Mau Mau hierin de hand heeft gehad. In Engelse regeringskringen is men verre van ingenomen met het besluit van het bestuur der Labourpartij, dat de leider van de socialisten. Clement Attlee, samen met de grote man van de linker vleugel, Eevan, in Augustus en September met nog enkele afge vaardigden, naar communistisch China zullen gaan. Niet dat men deze heren een der gelijk reisje niet gunt, doch het aan vaarden van de uitnodiging van de regering in Peking door de Engelse oppositieleiders, komt voor Chur chill en de zijnen op zo'n ongelegen moment, dat het niet anders dan pijnlijk voor hem kan zijn geweest, toen hij van de reis op de hoogte werd gesteld. Niet alleen zullen in Engeland zelf weerstanden worden opgeroepen, doch een reactie van de Amerikaanse regering zal op dit punt zeker niet uitblijven. Dat het voor Attlee en Bevan ge makkelijk wordt gemaakt, ligt in het feit dat de Britse regering communis tisch China destijds ook al tegen de zin van Amerika heeft erkend. Men hoort over deze beslissing van enkele jaren geleden, weinig meer r.oreken en, eerlijk gezegd, men spreekt er ook maar liever niet te veel over. Het is immers een van de grote wrijfpunten in het Westelijke kamp en de commu nisten we hebben daar al meerma len op gewezen weten daar op con ferenties altijd handig gebruik van te maken door bij elke gelegenheid een gelijke zetel voor de Chinese commu nisten op te eisen. Men zou er heel wat voor over hebben om het door een aantal regeringen waaronder ook die van ons eigen land! genomen besluit de communistische regering van Mao Tse Tung in Peking officieel te erkennen, teniet te kunnen doen. Dan kon men tenminste weer èèn lijn trekken. Engelse socialisten een uitnodiging aan en zenden twee van hun hoofdfiguren naar Peking. Het kan een zonderlinge vertoning worden, die een politieke nasleep zal hebben. BERGEN AAN ZEE. 27 Mei, Te Bergen (N.H.) zijn twee veertien-jarige jongens aangehouden die ruim een week geleden waren ontvlucht uit een observatiehuis te Amsterdam. In de beboste duinen rondom Bergen aan Zee hadden zij een hol uitgegraven en ingericht voor een verblijf van langere duur. Het middenge deelte van het hol werd gebruikt als slaapkamer. De politie heeft daar diverse wollen dekens aangetroffen, die van in braak afkomstig bleken te zijn. Het hol was verder voorzien van een provisie kamer en een keukeninrichting, com pleet met een fles butagas en komfoor. Pannen en een koksmes, een drietal por- temonnaies, zaklantaarns en een foto toestel bevonden zich bij de inboedel. Aanleiding tot ae arrestatie was een nachtelijke inbraak in een bakkerij te Bergen-Binnen waar onder meer voor raden amandelspijs, twintig pond boter- deeg en pakjes roomboter waren ont vreemd. Bij een inbraak die de jongens te Bergen aan Zee uitvoerden, namen zij een bromfiets, portemonnaies en zak lantaarns mee. De rijkspolitie kwam op het juiste spoor dank zij signalementen, die een twaalfjarige jongen, Jan Boorsma uit Bergen, die de jongens bij de bakke rij had gezien, met grote nauwkeurig heid had verstrekt. Het tweetal zal op transport naar hun inrichting worden ge steld. Verslag van 's Rijks Munt. AMSTERDAM, 26 Mei. Blijkens het Muntverslag heeft 's Rijks Munt te Utrecht in 1952 zeer omvangrijk; aan muntingsopdrachten onderhanden ge had voor Indonesië. In totaal beliepen de aanmuntingen 502,6 millioen stuks. Hiervan waren 400 millioen stuks voor Indonesië. Het materiaal werd groten deels in de vorm van muntplaatjes uit Duitsland ontvangen in opdracht van de Indonesische regering. De aanmun tingen voor Nederland beliepen 102,9 millioen stuks, waarvan 20,2 milliooen nikkelen en 82,4 millioen bronzen mun ten met een nominale waarde van f 4.680.000 en een gewicht van respec tievelijk 42,9 ton nikkel en 186,4 ton brons. DE ZINKEN CENTEN. De resultaten der inlevering van de zinken centen, die medio September 1952 buiten omloop werden gesteld, bevestigden de verwachting, dat een, groot aantal zinken centen door oor logsomstandigheden of anderszins (waarbij speciaal aan versmélting en frauduleuze uitvoer wordt gedacht) voor de circulatie verloren is gegaan. Naar schatting beloopt dit aantal cir ca 150 millioen stuks, waarmee een gewicht van 300.000 kg zink is ver dwenen. In circulatie waren gebracht 367.300.000 centen, zodat ruim 40 pet niet v/erd ingeleverd. Hiermede wordt bevestigd, dat naar mate het een cou pure van lagere waarde en kleinere afmeting betreft, het verliespercenta ge toeneemt. In 1952 werden 6.077.192 gas- en electriciteitmuntmeterpennin- gen, automaat- en reclamepenningen afgeleverd. Hierin is begrepen een aanmaak van drie millioen geelkope ren gaspenningen voor het gasbedrijf te Malmö in Zweden. De leden van het Britse Lagerhuis hebben met 280 tegen 166 stemmen be sloten hun salarissen met 50 pet. te verhogen tot 15.000 gulden per jaar. Ingezonden Mededeling (adv.) Een vorstelijke handverzorging Als Fransen en Duitsers het niet eens worden (Van de ANP-correspondent) STRAATSBURG, 28 Mei. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft het verslag van de heer van der Goes van Naters over zijn bemoeiingen met het Saarprobleem aangehoord en opnieuw uiting gegeven aan de hoop, dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland over het probleem spoedig tot een succesvol einde kunnen worden gebracht. Hangende deze onderhandelingen heeft de vergadering geen verdere stap willen) doen in de richting van een vervanging van de tweezijdige onderhandelingen door besprekingen op bredere basis. Wel heeft zij vastgehouden aan haar vroegere besluit, dat een internationale Saarcon- ferentie bijeen geroepen zou moeten worden, wanneer de lopende besprekingen niet tot succes zouden voeren. Voor het ogenblik heeft de vergadering afgezien van een debat over het probleem, nadat vorige week in Straatsburg een poging is ge daan om de onderhandelingen tussen Parijs en Bonn weer op gang te brengen. De Raadgevende Vergadering heeft het nomische regelingen ten gunste van Amerika blijft stijf en strak volhou den, dat het land het rode regiem van Mao niet zal erkennen. De permanen te vertegenwoordiger van de.V.S. bij de Ver. Naties heeft dat deze week nog eens extra onderstreept. Hij somde liefst negen punten op, waarom zijn regering niet tot erkenning wil over gaan. De hoofdmotieven zijn: de open lijke agressie in Korea en de bedekts hulp, die aan de Vietminh-rebellen in Indo-China wordt geboden. Daar komt nog bij, dat Eden momen teel in Genève alles op alles zet om met de communisten tot een overeen komst te komen. Het ziet er op dit moment nog niet naar uit, dat men het eens zal worden, zeker niet waar het gaat om Korea. Er zal, indien de Geneefse besprekingen volslagen vast gelopen zijn, iets moeten gebeuren. Dan, zo zei Eden onlangs tegen Tsjou En Lai, de communistische minister van Buitenlandse Zaken van China, zult U Engeland vinden aan de zijde van Amerika. En terwijl Eden zo in Genève spreekt en dreigt, nemen de Maar bij dit alles nog iets anders, dat onze aandacht vraagt. Het is nog maar enkele maanden geleden, dat er weer grote ruzie was tussen Attlee en Bevan, die zich als voorman van de linkervleugel der partij heeft opge worpen. Het was niet de eerste keer, dat er ruzie ontstond. De socialisten hebben het hart vastgehouden, omdat men vreesde, dat er een scheuring in de partij zou komen en dat mocht niet. Het is er inderdaad niet van gekomen, ondanks de ingrijpende maatregel, dat Bevan uit het z.g. schaduwkabinet is gezet. U moet n.l. weten, dat de oppositie altijd een kabinet bij de hand heeft, om wanneer dit plotseling nodig mocht zijn (stel dat Churchill door een aantal conservatieven even in de steek wordt gelaten en op deze wijze zijn homo gene regering ten val ziet brengen), de regering over te nemen. Attlee en Bevan zijn dus helemaal geen dikke vrienden ook al staan hun namen gezamenlijk boven de berich ten,. die melding maken van hun reis. De Labourpartij heeft ongetwijfeld met de uitzending der beide politici willen tonen, dat de eenheid, die toch ook best een schijneenheid kan zijn, weer on verbroken is. Maaren is dit niet de totale achtergrond van het aannemen van de uitnodiging, dat de links georiëteerde Bevan er op heeft gestaan, dat de rode invitatie waar aan toch ook het bloed van Engelse soldaten, die in Korea gesneuveld zijn, kleeft, werd aangenomen. En dat de anderen hebben toegegeven: ter wille van de hooggeroemde en onvolprezen socialistische eenheid! politieke debat beëindigd. De Nederland se afgevaardigde J. Fens heeft zich met kracht verzet tegen een suggestie van Duitse liberale zijde, waarin een Duits nationaal leger een bruikbaar alternatief voor het Europese leger werd genoemd De debatten gingen voornamelijk over de moeilijkheden, die in Parijs nog altijd aan de ratificatie van het EVG-verdrag in de weg worden gelegd. Van verschil lende zijden werd een nieuw beroep op de Franse politici gedaan om hun aar zelingen te laten varen. Onder hen waren de Nederlandse afge vaardigden J. Fens en F. Goedhart, wel ke laatste zulks heftige verwijten aan het Franse adres richtte, dat de weinige aan wezige Franse politici er kennelijk door getroffen waren. Eén hunner, de katho lieke heer Pezet. meende aan het adres van de heer Goedhart te moeten opmer ken, dat hfl niet naar Straatsburg geko men was om „eed requisitoir van de pro cureur van Hare Majesteit" af te wach ten. De Raadgevende Vergadering, welker leden Donderdag een rustdag doorbrach ten op de Rijn, heeft gisteren en vandaag haar gebruikelijke besprekingen over economische vraagstukken gevoerd, waar bij geen belangrijke besluiten vielen. Mr Van der Goes van Naters heeft bij de aanbieding van zijn lijvige Saarrap- porten de overtuiging uitgesproken, dat het tussen Frankrijk en Duitsland be staande geschil over Saarland alleen in Europees verband zal kunnen worden op gelost. De beide alternatieven, die men zich voor zulk een Europese oplossing kon denken, waren volgens de heer Van der Goes van Naters onbruikbaar. Deze alternatieven waren: een voortbestaan van de huidige toestand, dat alleen reeds onmogelijk zou zijn omdat daardoor de Saarlandse economie met een onzekere toekomst belast zou blijven, ofwel een politieke toevoeging van het gebied aan Duitsland, met behoud van speciale eco- Frankrijk, doch zulk een oplossing be hoorde volgens mr Van der Goes tot het verleden. Spreker keerde zich tegen de in Duits land gehuldigde opvatting, als zou de Bondsregering niet het recht hebben af stand van het gebied te doen. De Duitse grondwet staat volgens hem namelijk uit drukkelijk toe bevoegdheden over te dragen op internationale organen. Zulk een geste zou niets met een capitulatie of een annexatie gemeen hebben, aldus mr van der Goes. Van de Nederlandse woordvoerders heeft de heer Goedhart in het politieke debat gemeend onverbloemde critiek te moeten uitoefenen, zowel op de Ameri kaanse, de Britse als de Franse politiek. Frankrijk was volgens deze spreker de zwakste schakel. Wat Oost-Azië betreft was het noodzakelijk, dat de vrije we reld zich achter de Fransen stelde, doch daarbij moest de eis worden gesteld, dat Frankrijk alle koloniale adspiraties zou opgeven. Goedharts rede was in zo cri- tische toon gesteld, dat zij de eerste was die in deze vergadering niet door een hoffelijk applaus werd gevolgd. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Het Haagse gerechtshof heeft vanmorgen de 31-jarige bankbediende C. van R. uit Dordrecht veroordeeld, het vonnis van de Rotterdamse rechtbank bevesti gend, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Van R. had de bank waar hij werkte voor bijna 9000 gulden en een cliënt van de bank voor 10.000 gulden opge licht.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3